„Modderstroom voordeur in en achterdeur weer uit" Jeffrey Archer verstrikt in eigen verhaal Klaas de Jonge „verzoent" zich met zijn lot Twijfels blijven over rol Reagan BUITENLAND Ccidóc Souoo/nt Toerist in China niet meer veilig GRUWELVERHALEN NA RAMP CAMPING LE GRAND BORNAND: Gevangenisoproer mm WÊ Duitse steden geven verslaafden methadon V) f NEE '-^"v TT V VN hebben nog 400 miljoen tegoed van VS Links rijdei VKIJDAG 17 JULI 1987 PAGINL BEIJING Buitenlandse bezoekers aan China plachten in vroeger jaren altijd hoog op te geven van de bijna pijnlijke eerlijkheid van het personeel in de Chine se dienstensector. De laatste tijd is daarin echter een duidelijke kentering te zien. Zelfs de Chinese pers meldt nu dat het op lichten van buitenlanders zich tot een wijd verspreid probleem ontwikkelt. Niet alleen gidsen, wiqkel- en horecapersoneel, maar ook tolken, chauffeurs en straatver kopers proberen op allerlei mogelijke ma nieren hun voordeel te behalen ten koste van de buitenlandse bezoeker, aldus een rapport. Hoewel de autoriteiten met stren ge straffen hebben gedreigd lijkt niemand zich daar iets van aan te trekken. Weer tankauto uit de bocht in West-Duitsland SAARBRUCKEN In de Saarlandse plaats Grossrasseln is gistermiddag een tankwagen met 20.000 liter superbenzi- ne omgeslagen. Het ongeluk gebeurde in een scherpe bocht in het centrum van de plaats. Het was nog niet duidelijk hoeveel ben zine uit de wagen was gestroomd, maar een deel is, evenals tijdens de ramp in Herborn, weggestroomd in het riool. In verband met brand- en explosiegevaar is begonnen met de ontruiming van een deel van de wijk St. Nikolaus, waar het ongeluk gebeurde. Ook is een milieu alarm uitgeroepen. In de ruime omge ving is de bewoners van de plaats ge vraagd alle open vuur te vermijden. Portugal kiest elfde parlement in elf jaar LISSABON In Portugal worden zondag parlementsverkiezingen gehouden. Gehoopt wordt dat dit maal een regering geformeerd kan worden die het wat langer uit houdt: in de afgelopen elf jaar kwamen en gingen tien kabinet ten. President Soares schreef ver kiezingen uit nadat de socialisti sche oppositie gematigde minder heidskabinet van premier Cavaco Silva ten val had gebracht. De acht milioen kiesgerechtigde Por tugezen brengen zondag ook voor de eerste maal hun stem uit voor het Europarlement, waar 24 zetels zijn te vergeven. Contra's brengen Managua slag toe MANAGUA Bij een aanval van 120 anti-sandinistische Con tra's in het noorden van Nicara gua zijn 37 doden gevallen. Dat heeft het ministerie van defensie in Managua bekendgemaakt. De dodelijke slachtoffers zijn zes burgers, negentien regeringsmi litairen en twaalf rebellen. De strijd speelde zich af bij de plaats San José Bocay, die militair van groot belang is voor het rege ringsleger. Vanuit deze plaats vertrekken gevechtseenheden per helikopter om de Contra's te bestrijden. De Contra's zeggen veel militaire installaties te heb ben verwoest. Britse mijnwerkers in proteststaking LONDEN Veertienduizend mijnwerkers in Groot-Brittan- nië, werkzaam in negentien mijnen in Yorkshire, zijn in staking gegaan uit protest te gen tuchtmaatregelen van de directie van British Coal tegen vijf collega's. De vijf waren op vakantie gegaan een paar uur voordat ze daarvoor toestem ming hadden gekregen. Zij waren opgeroepen om zich te verantwoorden, maar kwamen niet opdagen en werden ge schorst. British Coal heeft ge zegd dat geen onderhandelin gen zullen worden geopend, zolang de staking voortduurt DOODSTRAF RAMBO JERUZALEM Een Israëlische rechtbank heeft de doodstraf uit gesproken tegen „Rambo". Ram- bo is een voetbalspelende Duitse herder in de havenstad Haifa, die dit jaar al zeven mensen heeft gebeten. De baas van de 23 maanden oude hond, Sami As- hur, zal zich tegen de uitvoering van het vonnis verzetten. „De hond speelt graag met de kinde ren uit de buurt. Bij het voetbal len is hij bij voorkeur doelman. En hij heeft maar zes mensen ge beten De dierenbescherming in Haifa steunt Ashur. „Een huis dier is niet verantwoordelijk voor zijn daden. Als een hond bijt, moet je z'n baas straffen". (Van onze correspondent Bob van Huët PARIJS Reddingsploe gen hebben het zoeken naar veertien vermiste kampeerders van de cam ping in Le Grand Bor- nand vanochtend hervat. Maar veel hoop nog over levenden te vinden heeft men niet. Tot dusver zijn 23 slachtoffers gevonden. Volgens de plaatselijke gendarmerie hebben alle slachtoffers de Franse na tionaliteit. Premier Chirac WASHINGTON Het presidentschap van Ro nald Reagan lijkt het on derzoek naar Iran-Contra- affaire te hebben over leefd. Ex-veiligheidsadvi seur Poindexter verklaar de eerder deze week dat hij Reagan niet heeft inge licht over het doorsluizen van Iraans wapengeld naar de Contra's. Maar het verdere verhoor van Poindexter heeft nieuwe vragen opgeroepen over Reagans greep op het pre sidentschap, de hiaten in zijn herinnering en com plotten in het Witte Huis om informatie voor het Congres achter te houden. Eigenlijk bestaat ook over de Contra-connectie nog steeds onduidelijkheid. Over het Iraanse wapengeld is volgens Poindexter nooit met Reagan gesproken. Maar hij heeft de president wel verteld dat „wij over het algemeen waren be trokken bij het coördineren van pogingen de Contra's te helpen. Wij traden niet in de tails over wie wat deed". Hij lichtte Reagan ook in over „de financiële bijdragen voor de Contra's van land 2". (Saoedi- Arabië -red). Verder was Reagan van mening, aldus Poindexter, dat het verbod van het Congres op regerings hulp aan de Contra's niet gold voor de adviseurs van het Wit te Huis. Tegen de commissie-Tower, die als eerste het schandaal onderzocht, heeft Reagan ech ter verklaard dat hij er niet van op de hoogte was, dat zijn Nationale Veiligheidsraad be trokken was bij de hulp aan de Contra's. Maar in mei liet de president zich ontvallen dat hij „zeer zeker betrokken was bij de beslissingen over hulp aan de vrijheidsstrijders. Het was van meet af aan miin idee". De Congres-onderzoekers wil len van Poindexter onder meer weten hoe dergelijke uit spraken met elkaar zijn te rij men. die het rampgebied giste ren bezocht, heeft een diepgaand onderzoek ge last. Het terrein biedt een troostelo ze aanblik van modder, ge scheurde wanden van cara vans, hier en daar een gaspitje, een bloempot of kookpan. Ook de hoofdstraat van het dorpje is zwaar verruïneerd en bull dozers rijden af en aan. Op het gemeentehuis loopt men heen en weer met overlijdensakten. Familieleden van vermiste kampeerders zijn zeer onge rust of alle lichamen van de slachtoffers ooit gevonden worden. Het water spoelde die beruchte avond met zo'n kracht over de camping dat enkele lijken pas in de Rhóne, twintig kilometer verderop, werden teruggevonden. De reddingsploegen kunnen lang niet alle bochten van het ont ketende riviertje Borne berei ken. De ooggetuigenverslagen van de achtergebleven Nederland se toeristen hebben iets weg van een gruwelfilm. Zij zagen hoe caravans als notedopjes werden meegesleurd door het water: de mensen zaten er nog in. Theo Bongers uit Hunsel, die op enige afstand in een huisje verbleef, sprak met landgenoten die alles kwijt raakten. „Daar hebben we ge staan" vertelden ze hem en wezen een grote kuil aan. Fred Klaassen uit Bloemen- daal, die met ziin gezin wat hoger op de berghelling stond, verhaalt dat hij de voor- en achterdeuren openzette om het water door zijn huis te leiden. Het terrein in Le Grand Bor- nand stond op een prioritei tenlijst vanwege eerdere over stromingen in 1879 en 1936. Die vonden net als nu plaats in de maand juli en waren veroorzaakt door hevige stort regens in de bergen. Naar ver luidt was het onderzoek bijna afgerond en zou de rampplaats dit najaar tot „rode zone" zijn verklaard, wat sluiting van de camping zou hebben betekend. De prefect van het departe ment Haute-Savoie houdt ech ter vol dat de catastrofe on voorspelbaar was. Het dagblad Le Monde schreef gisteren dat een deel van de verantwoor delijkheid mogelijk is af te wentelen op de burgemeester van het Alpendorp, die make laar van beroep is. Uit vrees voor het verklaren tot „rode zone" en de daarmee gepaard gaande vermindering van grondwaarde, zou hij het on derzoek van de ministeriële commissie hebben vertraagd. Tientallen gevangenen in het huis van bewaring in Marseille vluchten naar het dak, om te ontsnappen aan het traangas dat de Franse politie afschiet in een poging oproer de kop in te druk- ken. Eerder staken gedetineerden cellen en werkplaatsen in brand. In gevangenissen in heel Frankrijk wordt deze week ge protesteerd tegen de overbevolking en de omstandigheden waaronder men wordt vastgehouden. FOTO: AP (Van onze correspondent Rink Drost) BONN De deelstaat Noordrijn-Westf alen be gint op 1 oktober in de steden Essen, Dtlsseldorf en Bochum met een me- thadon-programma voor drugsverslaafden. De proefneming duurt in eerste instantie een jaar. Ernstig verslaafden krijgen gratis een dagelijkse portie van de kunstmatige vervan gende drug. Het uiteindelijk doel is de patiënten geheel drugsvrij te krijgen. Met de proefneming wijkt Duitslands volkrijkste deelstaat (17 mil joen inwoners) af van het voor de hele Bondsrepubliek geldende methadon-verbod. De proefneming wordt door artsen en wetenschapsmensen begeleid. De kosten, die op ongeveer een miljoen mark per jaar worden geschat, wor den gedeeld door de deelstaat en de drie steden. Essen, Dtls seldorf en Bochum zijn uitge kozen omdat daar de meeste drugsverslaafden vertoeven. Minister van gezondheid van Noordrijn-Westfalen Heine- man zegt niet onder de in druk te zijn van het verbod uit Bonn. Volgens hem weige ren de autoriteiten in Bonn domweg kennis te nemen van de resultaten van methadon- behandelingen in de Europese buurlanden, waaronder Ne derland. Een van de redenen om over te gaan op methadon is ook de angst voor aids. Als verslaafden niet meer hoeven te spuiten, wordt de kans op verspreiding van aids door n iet-steriele injectienaalden kleiner. Jeffrey Archer en zijn vrouw Mary komen aan bij het gerechtsge bouw. LONDEN Het verhaal kan zó in een van Jeffrey Ar chers eigen bestsellers over macht, rijkdom, intrige, op komst en verval. Er is echter één groot verschil met de boeken. De succesvolle schrijver en oud-voorzitter van de Conservatieve partij is dit maal zelf de hoofdpersoon en zijn toekomst is de inzet van een proces, dat veel Britten met grote interesse volgen. Voor een rechtbank in Londen loopt het smaadproces van Ar cher tegen twee boulevardbladen. De hoofdvraag daarbij luidt: Heeft de 47-jarige Archer vorig jaar in de sjieke Londense wijk Mayfair de prostituée Monica Coghlan aangeklampt wat van de Britse wet niet mag. Heeft hij daarna enige tijd met haar in een hotel doorgebracht? Of is het verhaal dat korte tijd later door de „Star" en de „News of the World" naar buiten werd gebracht een duivelse politieke val geweest, waar Archer met open ogen in is gelopen? Als onder-voorzitter van de Con servatieve partij gold hij immers als grote kandidaat voor de toe komstige opvolging van premier Thatcher. De publikatie in de bladen betekende echter het voorlopige? einde van Ar chers succesvolle politieke carrière. Lot uit loterij De 36-jarige Monica Coghlan kent geen twijfels. Het was Archer die haar aansprak, en met wie zij enige tijd het bed deelde. Eerst had ze niet door dat haar klant een beroemdheid was. De wat obscure jurist Aziz Khurta herkende hem echter. „Je hebt een lot uit de loterij getrokken", had hij tegen haar gezegd. „Dat is Jeffrey Archer, de bekende schrijver". „Nee" is het stereotiepe antwoord van Archer op de vraag van de rechter, of het zich zo heeft afgespeeld als de kranten willen en de prostituée bezweert. Archer heeft voor de betrokken nacht een alibi. Hij was met zijn literair agent in restaurant „Ca price" gaan eten. Een probleem is alleen dat hij eerder andere verklaringen heeft afgelegd. En dan is er ook nog nog de beta ling van 2.000 pond door Archer aan Coghlan voor een vakantie, zodat zij de nieuwsgierige verslaggevers zou kunnen ontlopen. Archer ontkent de betaling niet, maar zegt dat hij met geld over de brug kwam „om van het gezeur af te zijn". Vastgesteld is inmiddels dat de prostituée kort na het rendez vous meer dan eens Archer opbelde, om zich te beklagen over een achtervolging door verslaggevers. Die telefoontjes waren echter met de kranten overeengekomen. Daarvoor kreeg Moni ca Coghlan, zo heeft zij bekend, 6.000 pond sterling betaald. Op de band De telefoongesprekken, waarin Coghlan om zwijggeld vroeg, werden door de News of the World op band vastgelegd. Jeffrey Archer was tenslotte zo murw, dat hij wilde betalen. Zodoende stonden de verslaggevers klaar toen een vriend van Archer op het Victoriastation het bedrag aan Monica overhandigde. Het „bewijs" was geleverd. Het sensatieverhaal kon in de krant. De acht mannen en vier vrouwen van de jury hebben geen ge makkelijke opdracht de kluwen van intrige te ontwarren. Met het proces heeft Archer een groot risico genomen. Want verliest hij, dan is het met zijn politieke loopbaan definitief gedaan. Maar als de verhalen uit vette duimen van de roddelbladen ge zogen bijken te zijn, hangt de twee kranten een zware straf bo ven het hoofd. Het staat vast dat de rechtbank in dat geval aan Archer een zeer hoog smartegeld zal toewijzen. Dat geld heeft hij overigens niet nodig. Dank zij zijn boeken over intriges, bui tenechtelijke verhoudingen en bedrog is hij reeds vele malen miljonair. PRETORIA Het kluize naarsbestaan heeft zijn uitwerking niet gemist op de eenzame bewoner van een kantoortje op de eer ste verdieping van de voormalige Nederlandse ambassade in Pretoria. Klaas de Jonge, die zijn gedwongen verblijf het liefst zou benutten als een symbool van verzet tegen de apartheid, heeft zich verzoend met de gedachte dat hij niet langer „nieuws' is. Zondag is het precies twee jaar geleden dat de Zuidafrikaanse politie hem overdroeg aan de ambassade, waar hij tien da gen tevoren uit gesleurd was. Geboeid was De Jonge de am bassade binnengerend in een poging zijn politiebegeleiders te ontvluchten. Na scherpe protesten uit Den Haag tegen de schending van de diploma tieke immuniteit bracht de po litie hem terug. Zuid-Afrika wil hem berechten wegens wapensmokkel voor het ver boden African National Con gres (ANC). De Nederlandse autoriteiten maken er geen geheim van dat ze De Jonge liever kwijt dan rijk zijn, de Zuidafrikaanse au toriteiten zouden hem liever zien als gast van de dienst ge vangeniswezen en Klaas de Jonge zelf zou uiteraard liever elders zijn dagen slijten. Vol gens vrienden is De Jonge er redelijk in geslaagd zich enigs zins te verzoenen met zichzelf en zijn situatie. Een doorbraak in de diploma tieke impasse tussen Den Haag en Pretoria is voorlopig niet in zicht, dus onderneemt De Jon ge van alles om zich bezig te houden. Hij houdt dagelijks een dagboek bij, dat tezijner- tijd in Nederland gepubliceerd wordt. Hij werkt aan een boek over de Nederlandse stand punten en meningen inzake Zuid-Afrika en hij wil zich in laten schrijven aan de Univer siteit van Witwatersrand in Johannesburg om een proef schrift te schrijven over het politiek geweld in Zuid-Afri- Maar hij vindt wel dat de Ne derlandse ambassade hem eer der als gevangene dan als on verwachte gast behandelt. De lang begeerde douche heeft hij nog steeds niet mogen installe ren. Er is een kans dat de dou che alsnog komt maar dan zal er waarschijnlijk alleen koud water uitkomen. Het lijstje van mensen dat hem mag bezoe ken of opbellen is beperkt: zijn vriendin staat er niet op. FLIP vjouuc «tea GEEM 210 OM «MM Hwwi TE VHTEÜ, WME bcst-ie -m wooegt •HOOET.UWiCtOtTMt ooictmTieGMM- ÖBRI.sobtje' C oori Al GEÜEESI J NEW YORK De lidstaten van de Verenig de Naties hebben nog maar voor de helft hun contributies betaald. De grootste wanbetaler zijn de Verenigde Staten, die weliswaar op papier de grootste geldgever zijn, maar nog bijna 213 miljoen dollar (ruim 426 miljoen gulden) over 1987 moeten betalen en nog voor 143 miljoen dollar in de schuld staat over voorafgaande jaren. Uit een rapport van de VN blijkt dat slechts 47 van de 159 lidsta ten hun contributies volledig hebben vol daan. Door hun betalingen uit te stellen pro beren de VS meer invloed te krijgen in de organisatie. Maar volgens artikel 19 van het VN-charter verliest een land het stemrecht, als de schuld hoger is dan twee jaar contribu tie. door Roger Simont LONDEN Is links deê, - zijde van de weg of zoudei j Britten er veel beter aan maar netjes rechts te hout fl Zij vinden natuurlijk dat domme Europeansaain verkeerde kant blijven. dat dit een wederkerige mening is, merk je duidel\ aan de eerste reacties van buitenlandse bezoekers. 9 „Je moet gek wezen om doorlopend fout te willen 1 rijden denken velen die\ I het eerst van hun leven k M Engeland komen. Vreemd inderdaad voor iemand dit niet gewend is. Maar eigei toch ook weer niet zo gek. n je bedenkt dat „links" vrc overal in Europa gebruikt 'u was. kv Het gerenomeerde tijdsch: ine „New Scientist" bekeek kortgeleden het fenomeen „links of rechts houden"i p' wetenschappelijk. Het kv, u daarbij tot de conclusie di rijden aan de linkerzijde re: de weg nog steeds logisch Ce natuurlijker is dan rijden de rechterkant. Voor het1 >v dat dat wij rechts houden de conservatieve Britten a 'e] de linkerkant zijn geblevt v0 stelde de New Scientist in Dl1 eerste plaats Groot-Britta:. eu Franse erfvijand aansprakelijk. De gewoonte om links te na houden dateert vermoedel |e uit de oudheid, aldus het <je Londense weekblad. Zij be een heel vroege ffc verkeersmaatregel. Ook dt rei Romeinen hielden links, h 83 Middeleeuwen hield ieden pe links om de hand op het ce zwaard te kunnen houden m; Zelfs tijdens steekspelen hielden de meeste riddersl lans in de rechterhand. Linkshandige ridders hadi volgens de New Scientist i korte levensduur. Tot aan de Franse Revolu bleef op het Europese vasteland iedereen even li als vandaag de dag de bewoners van Groot- Brittannië en Ierland, in 1 B Gibraltar, in Japan en in enkele gewezen Britse ivi koloniën, als Zuid-Afrika, Australië en Nieuw-Zeelan Merkwaardig genoeg wotd ook nog steeds aan de Wl linkerkant gereden in V: Indonesië, ondanks het feM het gewezen moederland i m sinds 1795 veilig aan de in rechterzijde van de weg b. st De Nederlanden volgden d( daarmee het voorbeeld va bf Fransen. ft Tot aan de Revolutie van Sp waren in Frankrijk de grt te klasseverschillen duidelijk merkbaar op straat. Aristocraten reden er met koetsen aan de linkerzijde, terwijl gewone burgers noodgedwongen aan de rechterkant bleven. Na de v' revolutie moesten ook de r' edelen aan de rechterzijde - de weg lopen. Keizer Napoleon Bonapartt verspreidde de nieuwe miL gewoonte over de I Nederlanden, Zwitserland, Duitsland, Italië, Polen en I Spanje. De staten die zich K tegen hem hadden verzet met name Groot-Brittann Oostenrijk-Hongarije, Rusl en Portugal bleven lim atJ houden. Adolf Hitler zette in zijn ti f(i het werk van Napoleon vo j De dag na de Anschluss, u J maart 1938, besliste Hitier In de Oostenrijkers voortaan a( allemaal rechts moesten houden. Ook Tsjechoslovaï en Hongarije begonnen braafjes rechts te houden, j. nadat zij in 1939 door de Duitsers waren overrompé De Britten hebben in dep zestig een poosje overwoge „echt Europees" te doen. e Vanwege de grote kosten, verbonden aan het eventix overstapje van links naar e, rechts, lieten zij dit idee eet Et vrij spoedig weer varen. 0, a, verkeersgebied zal er dus a Groot-Brittannië niet snel e meer iets veranderen. Toch heeft Londen één Ie (doodlopend) straatje waaii alle rijtuigen opzettelijk re- houden. Het is gelegen vóór ingang van het Savoy Hof Alle auto's, komende van 3 Strand, rijden er rechts in rechts uit. Dat is zo sindsi tijd van de huurrijtuigen. Koetsiers vonden het raadzamer hun klanten vA het hotel uit te laten stap? zodat zij niet de met paardevijgen besmeurde over hoefden te steken. Londens Savoy Street is lc daarmee de enige uitzonde! op het „Britse links".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6