Rolstoelers aan de kant bij Vierdaagse Hi TIP 1: HiTIP2: HiTIP3: dagjes mens Vakantiekolonie voor oogbegaafde kinderen In het Parijs-Dakar door Brabant KABELJAUWVISSERIJ MAANDAG WEER RUIMER 22 nnenland/buitenland" Ecidóc Soman t Moskou: Verliezen in Afghanistan nemen toe XTRA TREINEN, RECORD AANTAL NATIONALITEITEN Filipijnen eisen 20 miljard van Marcos spoor van de VRIJDAG 17 JULI 1987 PAGINA 5 lanse zaakgelastigde ^kt verklaring in HAAG De tijdelijk zaakgelas- van Iran in ons land, de heer ieib, heeft een verklaring dat .jnd door de levering van twee Lgnjagers aan Koeweit de neutrali jn het conflict tussen Iran en Irak verliezen, ingetrokken. Koeweit Ljt door Iran gezien als een vriend J vijand Irak. In een gisteren ge- frd gesprek met de heer H. Vijver- ambassadeur in algemene dienst 'Buitenlandse Zaken, heeft de tii- Ejk zaakgelastigde de verklaring als ,t officieel" bestempeld. Volgens zegsman van Buitenlandse Zaken ld het gesprek tussen Vijverberg Dastgheib in vriendschappelijke plaats. DEN HAAG Na de gespecialiseer de kabeljauwvissers mogen nu ook de zogeheten rondvisvissers vanaf aanstaande maandag weer de zee op. Het ministerie heeft gisteren be kendgemaakt dat de onderhandelin gen tussen Nederland en Duitsland over een ruil van visvangsthoeveel- heden rond zijn. Voorlopig mag nu 4,1 miljoen kilo kabeljauw worden opgevist. Per schip mag niet meer dan 3.000 kilo per week aan land worden gebracht. Door overschrijding van de toegestane hoe veelheid te vangen kabeljauw moest minis ter Braks enkele weken geleden de visserij op deze soort verbieden. Braks kreeg het in EG-verband voor elkaar dat de Nederland se vissers toch een extra contingentje mochten vangen. Na aftrek van de illegaal gevangen kabeljauw en met de Duitse hoe veelheid erbij resteert nu 4.160 ton. Vissers die het vangstverbod na 27 juni hebben ge negeerd, moeten nog een week extra wach ten voor elke week dat zij in overtreding waren. Voor boomkorvissers blijft de ka beljauwvangst verboden. Suriname beschuldigt Frankrijk DEN HAAG/PARAMARIBO Suriname be schikt over „sterke aanwijzingen" dat Frank rijk medewerking verleent aan het jungle commando van Ronnie Brunswijk. Dat heeft de Surinaamse televisie gemeld. Aanléiding voor deze beschuldigingen is de ver missing van een Franse helikopter in Frans-Guya- na. Volgens de Surinaamse televisie gaat het ech ter om een „geënsceneerde kaping", die tot doel heeft het junglecommando aan een helikopter te helpen. Bovendien legt Frankrijk tegenstanders van het Surinaamse bewind geen strobreed in de weg bij opzetten van sabotagedaden in Suriname, aldus de beschuldiging uit Paramaribo. De Franse zaakgelastigde in Suriname heeft de aantijgingen van de hand gewezen. „We willen goede buren en goede vrienden zijn". MOSKOU De verliezen onder de Sovjet- en regeringstroepen in Afgha nistan stijgen als gevolg van toene mende aanvallen van het islamitische verzet. Dat heeft een woordvoerder van het Sovjet-ministerie van buiten landse zaken meegedeeld. Zonder verder uit te weiden kondigde hij aan, dat er maatregelen worden genomen om een eind te maken aan deze „kort stondige superioriteit" van het verzet. De Sovjet-Upie zond in december 1979 troepen naar Afghanistan en heeft er nu rond 115.000 manschap pen. JMEGEN Gehandi- iten in een rolstoel zul- niet mogen meerijden jens de Nijmeegse Vier- agse, die aanstaande isdag begint. Marsleider toine Van Dongen stel- zich gisteren namens Koninklijke Neder- Bond voor Licha- Opvoeding op- buw onverbiddelijk. Een Jj jaarde rolstoeler uit het ioo i ilderse Bemmel heeft 00 i niddels een procedure x* igespannen wegens oo meende discriminatie. {J officier van justitie in oo i jmegen heeft de klacht 55h J ig niet ontvankelijk ver so aard, maar volgens hem ooe de bond met de weige- ig waarschijnlijk for- lel wel in overtreding, dat tot gerechtelijke rvolging van de «BLO zal leiden is ech- nog niet duidelijk, om it geen sprake is van at of opzettelijke discri- natie. Dongen: „Er zijn bijna tigduizend mensen op de n en we zitten al met knel- iten in het parcours. Dan is het onverantwoord als we er rolstoelers tussendoor laten slalommen. Het kan de KNBLO niet verweten wor den, dat wij niet voor integra tie van gehandicapten zijn. Daar zijn we al jaren mee be zig, al voordat het woord werd uitgevonden". En om dat te onderstrepen, vertelde hij dat er ook een Vierdaagse voor •gehandicapten is, in Delden. De KNBLO heeft de organisa toren van die tocht beloofd alle belangstellenden keurig door te sturen. Het is voor de 72-jarige luite nant-kolonel b.d. „Tony" van Dongen de laatste keer: maar liefst 35 jaar heeft hij zich in gezet voor de wandeltocht, waarvan de laatste 20 als marsleider. Onvermoeibaar stampte „meneer Vierdaagse" in marstempo gisteren door het programma, en passant bij zonderheden vermeldend. Zo als voor het eerst het ge bruik van twee uitgangen bij het vertrekpunt om een trage start te voorkomen; de instal latie van het eerste vrouwelij ke bestuurslid van de organi serende KNBLO en de vesti ging van een noodhospitaal in de Nijmeegse schouwburg, waarbij het podium en de or kestbak als slaapplaats zullen dienen. De energieke marsleider Antoine van Dongen overziet tijdens de Vierdaagse van vorig jaar het wandelpeloton in het etappeplaatsje Wijchen. Aanstaande dinsdag begint Van Dongens laatste Vierdaagse. FOTO: PERS UNIE Blaren In zijn programma De Mars zei Freek de Jonge ooit: „Dat men twintig kilometer van Nijmegen vandaan wandelt, akkoord, maar dat men dan ook nog terugwandelt...". Een enorm legioen sportieve „tip pelaars" zal ook dit jaar weer tonen het daarmee beslist niet eens te zijn: zo'n 29.000 perso nen (de na-inschrijvers niet meegerekend) zullen zich naar verwachting aan de start mel den, in de hoop niet te horen tot de groep die de strijd moet opgeven, gemarteld door ste ken in de zij, spierkramp en blaren. Van de laatste prikten EHBO'ers er in voorgaande jaargangen gemiddeld 3267 per dag door. Een nieuwtje is ook de inzet van extra treinen om deelne mers die in de omgeving van Nijmegen wonen of logeren, op tijd naar de startplaats te brengen. Tijdens de Vierdaag se rijden elke nacht treinen tussen Nijmegen en Arnhem, Boxmeer en Oss die zullen stoppen op alle tussengelegen stations. Het aantal inschrijvingen ver toont dit jaar een lichte terug val (zo'n duizend minder dan in '86), maar de organisatoren verzekeren dat dit niets te ma ken heeft met een afnemende populariteit van het grootste en oudste meerdaagse wande levenement ter wereld. Zij wijten de afname aan het feit, dat de Vierdaagse vorig jaar extra feestelijk was vanwege z'n zeventigste verjaardag. Ook dit jaar valt er echter een jubileum te vieren: voor de zestigste keer is Nijmegen startplaats en sindsdien is het evenement onverbrekelijk verbonden met de Keizer Ka- relstad. Nadat aanvankelijk steeds wisselende steden als vertrekpunt hadden gefun geerd, wist de stad in 1922 de tocht te „annexeren". Maar liefst 40 nationaliteiten (vorig jaar 38) wandelen mee tijdens deze editie en dat is een nieuw record. Waaronder voor het eerst een club Taiwanezen. Maar ook Guinee-Bissauers, Japanners, Ethiopiërs, Finnen, Nepalezen en Cyprioten zullen zich aan de start melden. Spe ciaal uit Brisbane komt boven dien de 76-jarige Pieter Westra over, van geboorte Groninger. In 1931 liep hij als militair de tocht uit en het is zijn harte- wens nog één keer de wandel- klassieker mee te maken. Hij is niet de oudste deelnemer: dat is de 83-jarige Joh. van Rijn uit Almelo. Hij loopt de Vierdaagse voor de dertiende keer en wil graag een nieuw kruisje met dat ongeluksgetal erop verdienen. Het oorspron kelijke heeft hij namelijk in het hongerjaar '44 geruild te- 'gen voedsel. Dit jaar mar cheert Van Rijn niet alleen. Hij zal vergezeld worden door zijn zoon. Een jonkie nog maar: Van Rijn jr. telt pas 60 jaren. Vandaag is de slotdag van de Apeldoornse wandelvierdaag se, die gisteren opnieuw tien uitvallers kende. Vanochtend waren van de oorspronkelijke 2219 wandelaars er nog 2178 gerechtigd te starten. MANILA De Filipijnse regering heeft gisteren een aanklacht ingediend tegen ex-president Ferdi nand Marcos wegens dief stal, chantage, afpersing, omkoperij en geldverduis- tering tijdens zijn 20-jarige bewind. Manila eist van de afgezette dictator een bedrag van twintig mil jard gulden. Volgens de Presidentiële Com missie van Goed Bestuur (PCGG) is de schatting van het bedrag van twintig miljard gulden, die illegaal verworven zijn „aan de voorzichtige kant": Marcos nam met zijn familie deel aan „het op grote schaal en in strijd met de wet opnemen uit de schatkist van geld, staatsobligaties, reserve kapitaal en andere waardepa pieren en staatsbezittingen". Tegen de Marcos-clan werd al eerder een claim ingediend ten bedrage van ruim 500 mil joen dollar wegens vier New- yorkse panden die op naam staan van de familie van Mar cos en banktegoeden en inves teringen in de VS. De PCGG heeft inmiddels beslag laten leggen op het kapitaal van 232 bedrijven waarin Marcos of zijn stromannen een meerder heidsaandeel hadden. Townsend-Thoresen verandert naam LONDEN De Britse rederij Townsend-Thoresen, eigenaar van de verongelukte veerboot Herald of Free Enterprise, gaat zijn naam veranderen. De directie maakte gisteren be kend dat de naamsverande ring „voor een deel" in ver band staat met het veerboot ongeluk, waarbij destijds 188 mensen het leven verloren. De rederij zal voortaan de naam van de moedermaatschappij P and O voeren en P and O European Ferries gaan heten. Zulke dingen gebeuren, helaas ook op vakantie. Maar mei een reisverzekering van de ANWB komen de gevolgen u mei duur ie siaan Voor een premie van f 1.45 per persoon per dag heeft u al een polis met een bagagedekking tot f 3.500.- per persoon. En eigen risico hebt u nooit bij de ANWB. Ous ook een kleine schade wordt volledig vergoed Helemaal 'rustgevend' werken onze aanvullende verzekeringen. Auto kapot? Vanaf f 1.10 per dag kunt u zich van een vervangende auto verzekeren. Neem geen onnodig nsico: ga nu naar uw ANWB- kantoor of bel Centrale Informatie Reisverzekenngsservice: 070-141430. Bij de ANWB verzekert u zich van een goede verzekering. a" 1UCELLE In het Franse dorpje Naucelle eft Paul Merchat, een professor in de wis- en tuurkunde, leiding aan een zeer bijzondere ikantiekolonie", zoals de Fransen een zomer- kantiekamp nog altijd noemen. In de „kolo- p"is plaats voor meer dan honderd kinderen isen de viif en zestien jaar, die gemeen heb- n dat zij hoogbegaafd zijn. 't initiatief is vooral bedoeld om de kinderen t hun gewoonlijke isolement te halen, thuis op school; hen kennis te laten maken met vf- en lotgenoten en te leren hun intellectue- rioriteit te relativeren. Een blik in de \altjes leert iets over de eenzaamheid van deze kinderen: op vier van de vijf bedden ligt naast het computerhandboek of de encyclope die van de prehistorie een teddybeer, pop of ander „overbruggingsobject", zoals Merchat het noemt. Behalve dat de door Merchat georgani seerde vakanties de eenzaamheid van de kinde ren doorbreken, komen ze ook tegemoet aan de leergierigheid van de hoogbegaafde kleintjes. Er wordt les gegeven in informatica, elektroni ca en astrbnomie en in de pauzes wordt ge schaakt. Een van de kinderen: „Thuis verveel ik me vaak. Hier gebeurt dat nooit, de hele dag is er van alles te doen." USKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. Het menselijk ras wordt deze weken weer uitgebreid met een tijdelijke variant Her en der duikt hij op, al tijd nieuwsgierig, maar ook altijd een beetje gehaast De dagjesmens. In zijn voet spoor trekken ook onze ver slaggevers het land in om persoonlijk verslag te doen van zomerse gebeurtenis sen. Zo was Arjen van der Sar voor het eerst blij met een plasje van een vierkan te meter. Vijf terreinwagens banen zich een weg over iets dat ooit een weggetje door het Brabantse land moet zijn geweest Tus sen bomen, door diepe grep pels, onder laag overhangen de takken en door flinke plas sen. Bij tijd en wijle wordt de zonnebril door het hoog op stuivende zand voorzien van een extra zonnefilter. Verve lend is alleen dat het zand óveral komt: in het haar, in de schoenen, zelfs tussen de tanden dringt het door. Het lijkt warempel Parijs-Dakar wel. Wat een contrast: op nog geen dertig meter afstand van de bosrand rijden moderne per sonenauto's over het vlakke asfalt, gestroomlijnd, goedge- veerd en voorzien van alle ge makken. De inzittenden ma ken het zich op een warme dag als deze niet al te moei lijk. Vader en moeder hebben de zonnebril op, de kinderen achterin genieten van een blikje fris. De ramen staan open, de radio staat op een vrolijk programma; de perfec te aankleding voor een lekker dagje erop uit met het hele gezin. Terecht is het medelij den dat de automobilisten op dat probleemloze asfalt met ons lijken te hebben. Met een comfortabele weg binnen handbereik verkiezen vijf ter reinwagens een hobbelig, on gemakkelijk, smal pad. De mensen van de VVV Hart van Brabant hebben weer eens iets leuks bedacht: twee dagen lang met terreinwagens door het Brabantse land rij den. Een ander arrangement behelst een driedaagse tocht door de Ardennen, maar dat ging vooralsnog even te ver. De vervoermiddelen die voor zo'n tocht worden gebruikt zijn niet alledaags, hoewel ze steeds meer op de Nederland se wegen worden gesigna leerd. Stoere „4-wheel-drive"- auto's. Deze karretjes lijken op het asfalt alleen door hun robuuste uiterlijk te verschil len met de gewone blikken op wielen, maar wacht maar tot ze het rechte pad verlaten. „Dan worden het beesten", zo zegt één van de negen en thousiastelingen die zich voor de Brabant-tocht heeft aange meld. In een hotel in Berkel-En- schot heeft zich een opmerke- Kindercircus 11 Grigio treedt van 18 juli tot en met 2 augustus dagelijks om 15.00 uur op in Manege „De edele ros" In Haaren. Kaarten bestellen: 04117 - 1215 of 04117-2629. De VW's van Bergen op Zoom en Breda organiseren historisch getinte stadswandelingen onder leiding van een hostess. Inlichtingen Bergen op Zoom: 01640 - 66000; Breda: 076 - 222444. Tussen Hilvarenbeek en Goirle, op het terrein van de Hilvaria Studio's, is het Likeurmuseum Isidorus Jonkers gevestigd. Daar is onder meer een complete likeurstokerij anno 1833 te zien én natuurlijk likeur te proeven. Inlichtingen: VW Hilvarenbeek, 04255 - 2458. Tussen bomen, door diepe greppels, onder laag overhangende takken en door flinke plassen. foto: vw hart van brabant lijk gelijkgezind gezelschap verzameld. Allemaal mannen in de leeftijd van 25 tot 35. En allemaal hebben ze de mond vol over de pk's van de Nis san King Cab, de Isuzu Troo per, de AMC Wagoneer, de Daihatsu Rocky en de Daihat su Taft. De in bescheidenheid gestelde vraag wie van de he ren al rij-ervaring in het veld heeft met deze beesten, wordt met stilzwijgen beantwoord. Cor Schuilenburg, bijna van zelfsprekend voorzien van khaki pak en Castro-baard, is onze instructeur. Hij maant de rijders tot voorzichtigheid, om auto's en terrein niet te be schadigen en om andere weg gebruikers met de grootst mo gelijke hoffelijkheid te bejege nen. Over de mogelijkheden om zich legaal in het Brabant se land „off the beaten track" een weg te banen is Cor niet opgewekt. „Voor terreinrijden heb je in dit land tegenwoor dig honderd vergunningen nodig. Overal worden de pa den langs akkers en bossen afgesloten, onze aanwezigheid wordt duidelijk niet op prijs gesteld". Later, als de kleine stoet zich in beweging heeft gezet, blijkt Cor's gelijk. Het duurt even voordat in de buurt van Liempde een pad gevonden is dat aan de eisen voldoet. Wanneer de passagiers van de eerste wagen een plasje van ongeveer een vierkante meter in zicht hebben, wordt er bij na gejuicht. Dit is waarvoor ze zijn gekomen, de ogen glinste ren ervan. Want een plas, ook al is het een kleintje, is na tuurlijk een gelukzaligheid voor de echte terreinrijder. Met de ramen open rijden we met een fikse vaart door dit „geschenk uit de hemel", zo dat de modder tegen de zij kant van de wagens spat. „Nog eentje!" Cor weet ver derop nog een gaatje in de be groeiing te vinden, iets wat vroeger een pad geweest is maar vermoedelijk jarenlang niet meer is gebruikt. Hier komt het op de beheersing van het voetenwerk aan. De deelnemers aan dit evene ment genieten er zichtbaar van, zeker als de wagen in de modder dreigt te blijven ste ken. Toch blijven de regen- laarzen en werkhandschoe nen nog even uit, alle wagens weten zich uit de smurrie te werken. Je hoopt bijna dat er wat mis gaat, dat het pad overgaat in een diepe greppel, of dat een stukje nattigheid in feite een slootje blijkt te zijn. De gede tailleerde kaart van het ge bied geeft weliswaar overal weggetjes tussen akkers en bossen aan, maar dat wil niet zeggen dat die ook allemaal ergens uit komen. Zo gaat een redelijk begaanbaar ogend spoortje in de buurt van Ois- terwijk geleidelijk over in een mossig pad, in een grasstrook en zelfs in gras van meer dan een meter hoog. Uiteindelijk zien we niets anders meer dan een maisveld, waarbij Cor de spelregel nog even in herin nering roept „dat we niks ka potmaken Rechtsomkeert derhalve, wat niet eenvoudig is met vijf van deze wagens. Een uurtje later gebeurt min of meer hetzelfde, als na een heel eind ploeteren over een „verrukkelijk spoortje" plot seling een balk de weg ver spert. Dat is zelfs voor een terreinwagen te veel. Voor een greppel van meer dan een meter diep draait de instruc teur echter zijn hand niet om. „De wagen er met een beetje gas in laten rijden, gas terug en gas bij als je het diepste punt voorbij bent". Als de ma noeuvre lukt, ben je als begin neling de koning te rijk en kun je zelfs de zandhellingen van Waalwijk aan, die voor de tweede dag op het pro gramma staan. Dan praten we niet meer over greppeltjes, maar over kleine zandravij- nen waar de weg doorheen voert. Met angst en beven gaat het een helling van bijna negentig graden af, om er zo waar ook nog ongeschonden doorheen te komen. „Dat is nou terreinrijden: zorgen dat je zelf de weg vindt Zonder plan je een weg banen over half vergane paadjes", lacht instructeur Cor. Waarom zou je het altijd makkelijk doen als het ook moeilijk kan? ARJEN VAN DER SAR

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5