Sterilisatie blijft toch een zaak van wikken en wegen N Politicus, bankier en vooral een harde werker WAARSCHUWING VOOR VALSE GIROBETAALKAARTEN. (Hal p IEUWO POSTBANK INENLAND CeidócSouaant Stijgende lijn in ledental vakbonden SVR-voorzitter De Jong naar GAK ES: Verplichte ids-test zinloos AANTAL „SPIJTOPTANTEN" VALT MEE, MAAR: LARDINOIS: 'rins Willem-Alexander vlieger derde klasse Kunstoor haalt dove mensen uit isolement suilHL V3IB VRIJDAG 17 JULI 1987 PAGINA 3 jiovatie oostelijke buis de Schipholtun- nn 'f voor het ver- iin de richting jterdam is n druk bezig met openbreken van weg. Tijdens de lentLkzaamheden •emb( uf de renovatie verbreding van weg tot vier rij- zoek land rjoken is de ooste- a tun tunnelbuis ge- i. Vanaf 10 au- s is de tunnel uitj ar te gebruiken, 'ge FOTO: DUKSTRA UTRECHT Het aantal leden van de bij de vakcentrales FNV, CNV en MHP aangesloten vakbonden is het afgelopen half jaar toegeno men met in totaal ruim 10.000 mensen. Bij de FNV-bonden was de stijging het grootst met zo'n 8.000, gevolgd door de MHP-bonden met 1.700 en de CNV-bonden met 750. De FNV komt daarmee op 910.000 leden, het CNV op 300.000 en de MHP op 110.000. De stij ging valt toe te schrijven aan een combinatie van de economische groei en een offensievere ledenwerving. De grootste stijging noteerde de ambtenarenbond AbvaKabo, die met dik vier duizend nieuwe leden op een totaal uitkomt van ruim 247.000 en daarmee ook de grootste bond binnen de FNV is. Bii de CN V-bonden was de Hout- en Bouwbond de winnaar met een kleine vierhonderd nieuwe leden. DEN HAAG Prof. mr. dr. EP. de Jong, voorzitter van de Sociale Verzekeringsraad (SVR), wordt de nieuwe president-directeur van het Gemeenschappelijk Administratiekan toor (GAK) van de bedrijfsverenigingen, een belangrijke uitvoeringsorganisatie op het ter rein van de sociale verzekeringen. Het dage lijks bestuur van het GAK heeft hem voorge dragen. Hij volgt de huidige president-directeur H. Boitelle (62) op, die midden 1988 vervroegd uittreedt. De benoeming van De Jong (41) moet nog worden voorgelegd aan de Ondernemings raad van het GAK. Het algemeen bestuur moet de benoeming vervolgens op 15 september be krachtigen. De Jong is nog betrekkelijk kort, sinds 1985, voorzitter van de SVR. •isteq tnodij ID 13 ven. huid EN HAAG Staatsse- eidin retaris Dees van Volks- !ke rondheid blijft bij zijn gum andpunt dat mensen ai re en op de aanwezigheid ki an het aids-virus mogen ^erd jorden onderzocht, als ze Hg larover zijn ingelicht en ze toestemming heb- gegeven. Routinema- g onderzoek van zieken- nii jispersoneel en patiën- dat is overbodig. naleven van de hygiëni- voorschriften is volgens iêes voldoende om besmetting voorkomen. Op korte ter- zullen richtlijnen worden voor hygiënische jog,, aatregelen, die in de zieken- L.j- uizen in acht moeten worden »nomen. Dees schrijft dit in aids-nota, die hij gisteren de Tweede Kamer heeft 1 dejezonden lees kondigt in de aids-nota - dat volgend jaar 17 mil- extra wordt uitgetrokken de aids-bestrijding. ra]e oorts komt er een nieuw at jsj jserend en uitvoerend or- lan, de „Nationale commissie ds' ds-bestrijding". nia ees zie vooralsnog ook wei aanleiding voor routine- de jfcderzoek bij zwangere vrou- jjgj en, gezien het geringe aantal smettingen in deze groep. ten aanzien van kinderen seropositieve moeders, nderen met hemofilie nderen die uit het buiten- worden geadopeert, wil w nog geen specifieke maat- ren (gelen nemen. Verder vindt v lees een aids-test voor militai- en en gedetineerden niet ,el oodzakelijk en ook voor het itroleren van reizigers uit buitenland voelt hij niets, t de zorg voor aids-patiën- betreft streeft de bewinds naar verkorting van hun ijf in het ziekenhuis. Er uilen meer tussenvoorzienin- worden geschapen en de ïuiszorg wordt versterkt, kosten van de aids-bestrij- zullen de komende jaren erder oplopen. Voor 1989 rorden die geraamd op 160 ailjoen en voor 1990 op 240 niljoen gulden. ngi nd Jg. VANDAAG IN HET fltllll EINDHOVEN Een miljoen is al aardig wat, als je 't over gesterili seerde Nederlanders hebt, maar enig reken werk levert cijfers op die nog sterker aanspreken. Met alle voorzichtigheid zet dr. J. H. J. M. Meu- wissen, vice-voorzitter van de Stichting Voor lichting Patiënten, een paar sommetjes op pa pier. Uiteindelijk zou het dan één op de vijf kun nen worden, als je de cij fers relateert aan de aan tallen Nederlanders in hun vruchtbare levens periode. Zij het dat intus sen er zijn vijftien ja ren verstreken dan ook mensen meetellen die feitelijk niet meer in die vruchtbare levenspe riode zijn. Ook verandert het beeld nog iets omdat in een partnerverhou ding doorgaans maar één sterilisatie plaats vindt, van de man dan wel de iag i dalende lijn in de sterilisatie doorzetten of zijn er nieuwe impulsen te verwachten? Dr. Meuwissen: „De daling van nu (ruim 50 procent, red.) zegt mij niets. Een televisie programma zoals we dat on langs gehad hebben en waar in negatieve kanten van het geheel werden belicht, kan een langdurige daling ver oorzaken. Als het omgekeer de gebeurt, zie je precies het tegenovergestelde. Maar er zijn natuurlijk ook reële fac toren bij de teruggang in het aantal sterilisaties: er wordt in overleg met de patiënt bij voorbeeld nogal eens overge gaan tot baarmoeder-opera ties, waarvan vroeger alleen sprake was in geval van le vensgevaar. Men kijkt daar nu, zo te zeggen, wat zakelij ker tegenaan, minder emo tioneel. En intussen zijn ui teraard ook de operatietech nieken verbeterd, de risico's verkleind. De belangstelling voor sterilisatie zal ook afne men als er te eniger tijd een „supergemakkelijke" pil zou komen, na alle verbeteringen die het middel al heeft on dergaan. Maar die zie ik nog zo maar niet op de markt ko men, alle inspanningen van de onderzoekers ten spijt. Als we het vervolgens hebben over mogelijke tóeneming van het aantal sterilisaties in de toekomst, zijn er ook dui delijk zichtbare factoren: al leen al het feit bijvoorbeeld, dat mensen steeds meer een hekel krijgen aan het lang durig slikken van de pil, fei telijk aan het slikken van elke pil, dus ook deze. Wat je er hoofdzakelijk van kunt zeggen is dat het een slinger beweging blijft Onvoorspel baar". Belangrijker vindt dr. Meu wissen voorlichting over ste rilisatie, die in een steeds ho gere graad van perfectie dient te worden gebracht. Spijtoptanten Gelukkig is het oude Ameri kaanse systeem al lang verla ten: alleen steriliseren op 40- jarige leeftijd met drie kinde ren, op 30-jarige leeftijd met vier kinderen enzovoort. Er is nu oog voor andere facto ren, zowel bij de vrouw, die door de gynaecoloog wordt geholpen, als bij de man, bij wie de ingreep wordt uitge voerd door de uroloog. Gelet wordt nu vooral op gegevens als leeftijd, aantal kinderen en de stabiliteit van de part ner-verhouding. Wat daar mee tot dusver is bereikt zou moeten blijken uit de percen tages van „spijtoptanten", ge- steriliseerden die terugko men om weer gefertiliseerd te worden, oftewel weer vruchtbaar gemaakt. Helaas zijn daarvan geen cijfers voorhanden die een juist beeld van de situatie in het hele land geven. Een concen tratie van die ingrepen vindt namelijk plaats in academi sche ziekenhuizen en in re gionale centra voor micro- chirurgie, zoals het Joseph Ziekenhuis in Eindhoven waaraan dr. Meuwissen is verbonden. Nochtans zijn het er in zo'n centrum als het Eindhovense maar gemid deld vier per jaar en de schatting van het totaal is een percentage van een cij fertje met slechts de nul voor de komma. Video Het neemt niet weg, dat voor dr. Meuwissen diepgaande Dr. J.H.J.M. Meuwissen: „Belangstelling voor sterilisatie hangt vaak af van de manier waarop die ingreep in de publiciteit komt". FOTO: PERS UNIE samenspraak tussen arts en patiënt een van de belang rijkste aspecten blijft bij de sterilisatie. Als een van de eerste ziekenhuizen in Ne derland heeft St. Joseph daarvoor onder meer een vi deobox. Die wordt overigens niet alleen gebruikt voor de driehonderd sterilisanten die zich hier jaarlijks aanmelden. Ook andere patiënten kun nen een complete causerie met beeld en geluid volgen over de medische zaken waarmee zij tijdens hun be handeling geconfronteerd worden. Terwijl een mede werkster van de dienst pa tiëntenvoorlichting koffie serveert, krijgen ze alles in beeld en geluid gepresen teerd op een manier die een dokter niet kan nadoen. Dr. Meuwissen: „De resultaten overtreffen al onze verwach tingen. Er blijkt voor die pa tiënten geen griezelig effect op te treden, veel meer stelt het hen gerust dat ze nu op een veel betere manier ver der met de arts kunnen pra ten. Onze landelijke Stichting Voorlichting Patiënten wil er dan ook veel aan doen om in zoveel mogelijk ziekenhuizen zo'n cabine te krijgen". In dat licht ziet hij ook zijn toekomstverwachting voor de sterilisatie: als mensen er op de goede manier over worden voorgelicht, zal het een ingreep blijven die voor velen de beste oplossing blijkt te zijn. AAD SCHOUTEN (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Oud-minister en bankier ir. P.J. Lardi- nois, die gisteren op 62-jarige leeftijd overleed, was bo venal een harde werker. Maar dat besefte hij zelf pas de laatste jaren goed nadat hij een schitterende carrière had afgesloten en tot de conclusie was gekomen dat hij nauwelijks hobby's had. „Die moet ik nog ontdekken", gaf hij in een interview toe toen hij najaar 1986 af scheid nam als voorzitter van de hoofddirectié van de Rabo-bank. Lardinois bleef na zijn afscheid nog als adviseur aan de Rabo^ bank verbonden, die onder zijn leiding een grote naam kreeg en op één lijn kwam te staan met de andere grote banken in ons land. „In mijn opvoeding gold de absolute prioriteit van het werk. Za ken gingen voor. Als ik jonge mensen moet adviseren en dat doe ik de laatste tijd nogal eens, dan druk ik ze op het hart dat ze daar voor moeten oppassen", zei hij in hetzelfde interview. Een paar jaar daarvoor was zijn vrouw overleden. Dat was een grote schok. „Ik heb vijf kinderen. Toen is het besef sterk ge groeid dat er buiten het werk nog andere dingen zijn, dan al leen werk". Lardinois was een molenaars zoon (geboren op 13 augustus 1924 in Noorbeek), afkomstig van een Limburgse boerenfa milie. Zijn afkomst stak hij nimmer onder stoelen of ban ken. In de talloze interviews die hij heeft gegeven, gaf hij er herhaalde malen openlijk blijk van daar trots op te zijn. Na het afstuderen van de Landbouw Universiteit van Wageningen in '51, trad hij in dienst van de Rijkslandbouw Voorlichtingsdienst. Daar bleef hij maar een jaar. Hij werd land- bouwattaché op de Nederlandse ambassade in Londen. Later keerde hij naar Nederland terug om voor de KVP lid te worden van de Tweede Kamer. Hier legde hij de basis voor zijn nationa le en internationale carrière. Waarschuwingen Het gemeenschappelijke Europese landbouwbeleid, waaraan hij tijdens zijn ministersschap al werkte omdat hij van de noodzaak van een verenigd Europa in hart en nieren overtuigd was, kwam niet van de grond zoals hij dat graag zag. Zijn waarschu wingen voor een dreigende overproduktie waren niet van de lucht Toen hij na zijn ministersschap in '73 naar Brussel vertrok om er EG-landbouwcommissaris te worden, stelde hij alles in het werk om te voorkomen dat de prijzen te hoog zouden oplo pen. Landbouwprodukten moesten betaalbaar blijven en dat kon alleen, vond Lardinois, door een gezonde concurrentie. Maar dat viel hij het toenmalige kabinet-Den Uyl, waarvan hij onvol doende rugdekking kreeg, niet in goede aarde. Hij droomde er in zekere zin van het landbouwbeleid, dat hij in eigen land ge stalte had mogen geven, op Europees niveau verder uit te bou wen. De praktijk van alledag bleek geheel anders. Hij voelde zich in Brussel veel meer een brandweerman, die al blussend van brand naar brand trok. In '77 zette hij diep teleurgesteld een punt achter zijn Europese werkzaamheden en stapte tot veler verrassing over naar de Rabo-bank. Lardinois genoot mede door zijn toegankelijk taalgebruik veel aanzien. Hij hield niet van moeilijke woorden en kwam vier kant voor zijn soms behoudende mening uit. Hij was voorstan der van een „ouderwets rechtse regering", zoals hij eens zei, „mits gebaseerd op verdraagzaamheid". De Dolle Mina-bewe- ging uit de zestiger jaren was in zijn ogen onschuldig, maar za ken als zelfmoord en abortus accepteerde hij niet. „Het enige waaraan je niet kunt twijfelen of ik het goed gedaan heb, is dat ik altijd goed gegeten en gedronken heb", placht hij nog wel eens te zeggen. In dat licht paste ook het plezier dat hij schepte in het wagen van een gokje. Ook toen hij bankier was. „Verslaafd ben ik er niet aan. De inzet was altijd zo, dat ik niet hoefde te vrezen voor de voedselvoorziening voor die dag". Dat was Lardinois ten voeten uit. ED FIGEE Ir. P.J. Lardinois. FOTO: anp De heer H. Raben, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, overhandigt prins Willem- Alexander het vliegbewijs B3. foto: pers unie EELDE Prins Willem-Alexander sinds isteren verkeersvlieger derde klasse. Hij volg de in de afgelopen maanden een voortgezette vjiegopleiding aan de Rijksluchtvaartschool in "lde. Het vliegbewijs B3 voor vleugelvliegtui gen werd hem gistermiddag overhandigd door de heer H. Raben, directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst in Den Haag. De prins mag ook blindvliegen. Prins Willem-Alexander is nu weer naar Italië vertrokken om bij zijn ouders zijn vakantie te vervolgen. UTRECHT Het plaat sen van een elektrisch binnenoor bij dove men sen haalt deze patiënten uit hun isolement. Samen met liplezen is men in staat een eenvoudig ge sprek te voeren. Tot die conclusie komt de Utrechtse KNO-arts C. Leibbrandt De arts betreurt het dat de kosten van operatie en behan deling nog steeds niet worden vergoed. De kosten bedragen per patiënt 20.000 gulden. Inmiddels is bij acht patiënten een kunstoor geplaatst. Dat be staat uit een gedeelte dat in het oor wordt geplant en een deel dat achter de oorschelp zit. De behandelde patiënten horen voornamelijk geluiden. De eerste patiënt die via deze methode werd geholpen, is nu een heel ander mens. „Ze hoort haar baby's huilen en ze hoort de deurbel. Ze is uit een akoestisch isolement geko men". Een ander voordeel van de kunstoor-methode is dat men zijn eigen stem hoort. „Doven praten vaak heel mo notoon, maar deze mensen kunnen nu intoneren", aldus Leibbrandt. Tot nu toe komen alleen vol wassenen die tijdens hun le ven het gehoor verloren voor het kunstoor in aanmerking. Leibbrandt is echter onder meer in onderhandeling met de dovenschool Effatha in Voorburg om ook kinderen via deze methode te helpen. (ADVERTENTIE) Mededeling vooral bestemd voor winkels en bedrijven die girobetaalkaarten accepteren. ®@- j"—V~ /~V"V"V~Y—p3|— 0 iai5 ke 528851<0282353< 21< Er is gebleken, dat op een aantal plaatsen valse girobetaalkaarten worden aangeboden. De vervalsingen zijn duidelijk herkenbaar aan de volgende kenmerken: Papier is grijzig, voelt vettig aan en licht fel op onder UV-licht, het opgedrukte watermerk blijft donker. De nabootsing van het watermerk is aan de achterzijde opgedrukt. De gegevens bovenaan de girobetaalkaart (links, rechts en onder het woord POSTCHEQUE) zijn niet voelbaar. Bij de tekst rechtsonder-ne rien écrire ci dessous-ontbreekt op de eerste van "eenre" het streepje. U wordt dringend verzocht, in uw eigen belang, de u aangeboden girobetaalkaarten zorgvuldig op bovengenoemde aspecten te controleren. (Vergelijk ze met eventueel in uw bezit zijnde girobetaalkaarten). Mocht u een valse girobetaalkaart aangeboden krijgen, dan verzoeken wij u ogenblikkelijk de postale recherche te Amsterdam (020 - 844218) of de politie in uw woon- of verblijfplaats te bellen. Voor de goede orde maken wij u erop attent, dat de Postbank niet verplicht is valse girobetaalkaarten te vergoeden.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3