Postbank waarschuwt voor valse betaalkaarten Bon: DE KLER Proton Cursussen '87 'rankrijk belet I vertrek Iraniërs Van den Bergh handelde in Fokker-aandelen )ud-minister ,ardinois overleden Plant in vacuüm Prinses Juliana in Italië bestolen Een-armige zwemmer steekt zee over ARRESTATIES IN SCHEVENINGEN, PARIJS EN BARCELONA Bescheiden begin lottomiljonair Minder asielaanvragen Regen en bliksem laten sporen na Rotterdammer bekent inbraken Bollenstreek Bankoverval in Leiden mislukt Veertig kilo heroïne gevonden (7mSSZ/ Ccidóc Souront t Vrijdag 17 juli 1987 78e jaargang no. 23859 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f. 1,10. HET WEER Af en toe zon en enkele buien. Minimumtemperatuur onge veer 15 graden, middagtempe- ratuur rond 20 graden. Matige, langs de kust af en toe krach tige, zuidwestelijke wind. Zon op: 5.40; onder: 21.52. Scheveningen hoog water: 9.37 en 22.00; laag water: 5.16 en 17.54 uur. Zaterdag 15 augustus bij deze krant de special IgN HAAG In het academisch ziekenhuis in Am- Irdam is gisteren op 62-jarige leeftijd oud-minister li landbouw en visserij ir. P.J. Lardinois overleden, rdinois was van 1963 tot 1967 lid van de Tweede mer voor de KVP. Nadien was hij minister in de jnetten De Jong en Biesheuvel. De laatste twee j van zijn ministerschap was hij behalve voor idbouw en visserrij ook verantwoordelijk bewinds- i voor Suriname en de Antillen. ten 1973 en 1977 was Lardinois als lid van de Eu- e Commissie speciaal belast met landbouwzaken, t zijn pensioen in 1986 was Lardinois voorzitter ii de directie van de Rabobank. Verder bekleede 0 verscheidene maatschappelijke functies. jg.3: Lardinois: bankier, politicus en vooral har- Ie werker In Maastricht staat 's werelds eerste plant die leeft in een lucht ledige glazen bol, de zogenaamde bio sfeer. Water en lucht van buitenaf zijn overbodig. Het Jonge plantje, dat tijdens het blazen van de bol In de pot is gezet, blijft volgens ontdek ker dr. Lintzen onein dig in leven door het zichzelf bedruipende eco-systeem. FOTO: ANP DEN HAAG Uit het Italiaanse vakantiehuis van prinses Juliana en prins Bernhard in Porto Ercole is vorig weekeinde een aantal sieraden gestolen. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) bevestigde gisteren dat de sie raden sinds zondag vermist worden. Zaterdag zijn de prinses en de prins in Porto Ercole voor hun vakantie aangekomen. De woordvoerder van de RVD wilde geen mededeling doen over de waarde van de siera den. Er is een grootscheeps onder zoek in gang gezet waarbij Italiaanse en Nederlandse politie samenwer ken. MESSINA De 23-jarige Roberto Valori is gisteren de Straat van Messina zwemmend overgestoken. Op zich niet zo bijzonder om deze 3,2 kilometer brede zee-engte, die Sicilië scheidt van het Italiaanse vasteland, zwemmend te bedwin gen, ware het niet dat Valori een arm en twee benen mist. Valori, psychologiestudent in Rome, was in 1976 winnaar van de gouden medaille op het onderdeel zwem men bij de wereldkampioenschap pen voor gehandicapte atleten. Bacterie besmet afdeling van Utrechts ziekenhuis UTRECHT Eén van de achttien opera tiekamers van het Academisch Ziekenhuis Utrecht is vandaag buiten gebruik geble ven, omdat op de daarbij behorende afde ling intensive care een „ziekenhuisinfec tie" heeft plaatsgevonden. De besmetting met de vrij onschuldige „staphylococ"-bacterie, treft de chirurgi sche operatiekamer. Daar worden per dag ongeveer tien patiënten geholpen. Hun operatie is uitgesteld tot de afdeling ont smet is en vaststaat dat niemand van het personeel de bacterie kan overdragen. Om dat de besmetting op geen van de overige afdelingen is gesignaleerd, gaat het werk daar gewoon door. 17» De Londense hoedenontwerper Philip Somerville toonde gisteren enkele exemplaren uit zijn collectie voor de komende winter. Bijzonder was deze variant op de doorkijk- mode, de doorkijkhoed. Het hoofddeksel gaat een slordige vierhonderd gulden kosten. Maar het geheel is pas af, als rond de hals een bescheiden diamant bungelt. Het gele edelsteen dat het model op de foto draagt kost ruim vijf miljoen gulden. Van dat denl ^ra9 ^un ie ru,m 12.000 doorkijkhoedjes kopen. DEN HAAG Winke liers moeten extra op lettend zijn bij het aan nemen van girobetaal kaarten van hun klan ten. De Postbank waar schuwt winkels en be drijven vandaag via dagbladadvertenties dat er enige duizenden ver valste kaarten zijn op gedoken in de Rand stad. De zaak kwam aan het rollen toen bij post kantoren in Spanje en Italië valse kaarten werden verzilverd. Over de herkomst van de kaarten is nog wei nig bekend. Afgelopen dinsdag kochten drie vrouwen (respectieve lijk 53, 30 en 25 jaar oud) en een man (21) uit Beverwijk met een valse girobetaal kaart schoenen in de Sche- veningse Palace Promena de. De verkoper kreeg arg waan en rende de groep achterna. Hij kreeg één vrouw te pakken, surveille rende agenten vingen de andere vrouwen op. De man ontsnapte maar meld de zich gisteren vrijwillig bij de Haagse politie. Het opgesloten viertal heeft meer nepkaarten uitgege ven tussen Den Helder en Den Haag, maar wil niet zeggen hoe lang al en hoe veel. Ook over de herkomst zwijgt men. Inmiddels zijn ook in Parijs en Barcelona arrestaties verricht. Alle verdachten hebben de Ne derlandse nationaliteit. Alle ontdekte kaarten zijn volgens de postale recher che „redelijk tot goed" na gemaakt. Ze zijn herken baar aan de volgende ken merken: het papier is grij zig, voelt vettig aan en licht fel op onder ultra-violet licht, waarbij het aan de achterzijde opgedrukte watermerk donker blijft; de blauwe opdruk bovenaan de betaalkaart (rond het woord „postcheque") is niet voel baar; bij de tekst uiterst rechts onderaan („ne rien écrire ci-dessous") ont breekt het Franse accentte ken. Ook de postkantoren in het buitenland zijn inmiddels ingelicht over de verval singszaak. Postbank-woord voerder Engelberts: „Als het goed is, weten zelfs postbeambten in Australië, Japan, Suriname en de VS nu hoe het zit met die ver valsingen". In de dagbladadvertenties wordt er de nadruk op ge legd dat de Postbank niet verplicht is valse girobetaal kaarten te vergoeden. En gelberts wijst erop dat aan deelname aan het betalings verkeer altijd risico's zijn verbonden. „Als een winke lier zich laat betalen met een vals brieQe van hon derd is hij ook de klos. Deze valse betaalkaarten zijn onze kaarten niet. Daar voelen we ons dan ook niet verantwoordelijk voor. Ie mand kan wel een bierviltje nemen en daar „girobetaal kaart" op krassen, daar trapt een winkelier toch ook niet in?". PARIJS De Franse po litie heeft vanmorgen der tien Iraniërs, onder wie drie diplomaten, verhin derd Frankrijk te verlaten via Bazel. De Iraniërs, on der wie vrouwen en kin deren, werden in hun au to's met diplomatiek ken teken gedwongen terug te keren naar Parijs. Boven dien heeft de Franse rege ring gisteravond het poli- tiecordon rond de Iraanse ambassade versterkt. Parijs reageerde met deze maatregel op het ultimatum van Iran de diplomatieke be trekkingen te verbreken als de omsingeling niet zou worden opgeheven. De politie legde het cordon ruim twee weken geleden aan omdat zich in de ambassade de Iraniër Gordji zou bevinden die ervan wordt verdacht vo rig jaar terroristische aansla gen in Parijs te hebben ge pleegd. Bij die golf van aansla gen vonden elf mensen de dood en raakten er 150 ge wond. Iran eist ook dat de douanier die op het vliegveld Genève een Iraanse diplomaat zou hebben verwond en diens papieren gestolen, wordt ge straft. De luchthaven ligt ge deeltelijk op Frans grondge bied. Parijs stelt dat de diplo maat, die inmiddels naar huis is, zichzelf heeft verwond. LONDEN Een vrachtwagenchauffeur in Engeland, die 4,5 miljoen gulden, won in de lotto, heeft gezegd dat zijn onmiddellijke aspiraties niet verder reiken dan een nieuwe koelkast voor zijn vrouw. Zijn vrouw, die voor een kleine zeven gulden per uur schoonmaakster is, wil af van de an tieke ijstkast die zij lang geleden van haar moeder over nam. Verder zou ik graag willen blijven werken, maar ik weet niet of dat kan", zei de chauffeur, nadat hem de chèque was overhandigd. Werken betekent voor hem op staan om drie uur 's nachts voor ritten over heel het land. SCHIPHOL Het aantal vreemdelingen dat op Schiphol bij de Koninklijke Marechaussée politiek asiel vraagt neemt sterk af. In de eerste zes maanden van dit jaar meldden 245 buitenlanders zich met deze wens bij de balies van de mare chaussée. In heel 1986 waren dat er 915. Dit heeft de com mandant van de brigade Schiphol van de Koninklijke mare chaussée, luitenant P. Verdonk, vanmorgen bekend gemaakt bij de presentatie van de gerenoveerde marechausseebehui zing op Schiphol. Verdonk schrijft de daling toe aan de be sluiten die de Nederlandse regering in april van dit jaar ten aanzien van vreemdelingen en asielzoekers heeft genomen. HAARLEMMERMEER Een zware regen- en on weersbui die gisteravond vanaf de Haarlemmer meer via het midden van Nederland naar het oosten trok, heeft de politie en brandweer in deze gebie den nogal wat overwerk bezorgd. Gemeld werden omgewaaide bomen, files, ondergelopen kelders en overwegbomen die na het passeren van een trein niet meer opengingen. Blikseminslag veroorzaak te op ten minste vijf plaat sen brand. De verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen sprak van een rommelige avond met diverse vertragin gen. Op de rijksweg 9 deden zich in de buurt van Badhoe vedorp acht ongelukken voor. Drie mensen raakten gewond. Bij Hellendoorn werden twee boerderijen getroffen door de bliksem: één brandde geheel af, bij de ander bleef de schade beperkt tot de zolder. In Drachten brandde een woning gedeeltelijk uit. In Apeldoorn woedde een brand in een fa briek voor kunststoffen. In Overijssel werden minstens zes auto's en een huis door val lende bomen beschadigd. In Friesland waren 25 overwe ginstallaties van slag. Op het Jonas Daniel Meyer- plein in Amsterdam konden de rioleringen het vele regenwater niet verwerken. FOTO: ANP VOORHOUT/NOORDWU- KERHOUT Een 30-jarige Rotterdammer is woensdag middag om half een opgepakt bij een bank in Noordwijker- «out. Hij probeerde met een gestolen bankpas geld te in nen. Het bankpersoneel had diezelfde morgen de echte ei genaar van het bankpasje aan de balie gehad om aangifte te doen van diefstal. De politie werd gewaarschuwd en de erdammer werd meegeno men. Op het politiebureau be- kende de man nog negen in braken in de Bollenstreek. Daaronder bevonden zich een aantal scholen en twee ker ken. De Rotterdammer beken de ook in de nacht van maan dag op dinsdag te hebben inge broken in het gemeentehuis in Voorhout. Hij nam voorname lijk geld weg. Daarmee voor zag hij in zijn levensonder houd. De Rotterdammer is in middels voorgeleid aan de of ficier van justitie. BOEKHANDEL LEIDEN LEIDERDORP OEGSTGEEST - KATWIJK VOORSCHOTEN LEIDEN Een poging de Nutsspaarbank aan het Bevrijdings plein te overvallen is vanmorgen om 10.38 uur mislukt. Even nadat een geldauto de bank had bezocht om geld af te leveren, trachtten twee gemaskerde mannen in een witte auto door de zijmuur te rammen het bankgebouw binnen te komen. Mensen in de bank hoorden op dat moment een harde klap, maar wisten niet waar dat vandaan kwam. De poging om door de muur te rijden mislukte, waarop de daders er met grote snelheid in de richting van de Vijf Meilaan en Lammenschansweg vandoor gingen. Een paar minuten later werd de auto aan de Roosevelt- straat teruggevonden. Volgens de politie zijn de daders vrijwel zeker in een andere auto verder gereden. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft deze week veertig kilo heroïne met een straatwaarde van rond de zeven miljoen gulden in beslag genomen. Vier verdachten allen Chinezen zijn aangehouden, aldus de politie. Het ging om zo genoemde heroïne-rocks en pure onbewerkte heroïne. De vier Chinezen zijn vandaag voorgeleid voor de officier van justitie. „VOORKENNIS NIET AANNEMELIJK1 DEN HAAG Het PvdA-Tweede-Kamerlid Van den Bergh heeft tot november 1986 gehandeld in Fokker-aandelen. Maar de transacties maken niet aannemelijk dat het ka merlid met voorkennis heeft gehandeld. Dat heeft de Amsterdamse re- gister-accountant Dubois geconcludeerd na een on derzoek in de boekhou ding van Van den Bergh. De conclusies van het onder zoek werden vanmorgen be kend gemaakt door fractie leider Kok. Het onderzoek werd verricht naar aanlei ding van een artikel in de Haagse Post. Daarin werd Van den Bergh ervan be schuldigd met voorkennis te hebben gehandeld in aande len Fokker. Van den Bergh is vanmorgen vroeg met vakantie gegaan. Hij wilde gisteravond niet vooruitlopen op de conclusies van het onderzoek. Op de vraag of hij na zijn vakantie in de fractie terug zal keren zei Van den Bergh: „Dat weet ik niet". PvdA'er Harry van den Bergh is sinds vanochtend met va kantie. (ADVERTENTIE) H.mmeuje Hoera, Zeeuwse mosselen/ zijn er weer. Misschien zijn de brokstukken ervan al lang op aarde neergedaald, misschien ook niet. Maar van daag is het precies 22 jaar geleden, dat de Russen een monstersatelliet lanceerden. Daarbij werd, zo berichtte de Leidse Courant op die 17e juli van 1965, een zeer krachtige raket gebruikt. Het ging om de Proton I, een zwaar doch onbemand weten schappelijk ruimtestation dat het gewicht had van twaalf flinke auto's, samen 12,3 ton. Er werd na tuurlijk gauw bij gemeld, dat de VS ooit een „dum my" van 15 ton luidden gelanceerd, want de Leidse Courant hield van volledigheid. Én dat dit nog steeds het geval is kunt u net beste merken als u hem eens veertien dagen vrijblijvend in huis haalt De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1