evelaer geeft moed, volharding evestiging, en troost vooral Omwegen Meerderheid huurders Euro woningen gaan akkoord met groot onderhoud IDEN OMGEVING CfiidócSoutant r [EIDSE PROCESSIE MAAKT250STE BEDEVAART gouden trouw Hazerswoude 2 Deel Boschgeestbewoners tegen nieuw kunstwerk Speeltuin in Nieuwveen open una VRIJDAG 17 JULI 1987 PAGINA 11 ti i zijn Hüïï Naar Den Briel ga je fjij jjJ oor je ziel; naar Sint Jan :n ui; Den Bosch) voor een nan; kom je daar niet jaar dan ga je naar Ke- elaer". Voorwaar een ,ud gezegde, maar we nogen niet aannemen dat aus Clemens XII (1730- 740), onder wiens ponti- icaat „De Broederschap an de Allerheiligste laagd Maria", genaamd De Leidsche Processie laar Kevelaer" werd op- ericht, vanuit dit ge- ichtspunt er voor het «rst geestelijke voor op» echten aan verbonden leeft. De Heilige Vader Zoej al ongetwijfeld andere bina logmerken hebben ge- in] lad. In elk geval is die 'n Fo ,enige echte Leidse bede- ?esP« jaart" al tweeëneenhalve rover euw oud. 249 Processies :ujJr j atten er inmiddels op en ine 'e 250ste achtenswaar- e Sta 'tée mijlPaal vertrekt )eoefi ondag 2 augustus a.s. in dion Irie bussen vanaf de /ersi lare; in de late middag imodi m dinsdag de 4e zijn de ;n «i lelgrims weer terug. Ge- noS terkt en bevestigd in reci hun geloof. Het zullen erzet 'eer z0'n deelnemers voor! »in- °P 6aan naar de vam Éevelaerse basiliek. Vas- guidte prik. Meer vrouwen plana dan mannen en daarom, 3ntsp: io zegt pastoor Demmers, vai> .ruiken die bussen zo ïaar de eau de cologne". behal [n I860 is de Parochiekerk Jb, a O.L. Vrouwe Onbevlekte ook Intvangenis aan de Haarlem- et co lerstraat. bij decreet van ken.1 ngr. Van Vree, de eerste bis- tr m chop van Haarlem na het naan «rstel der bisschoppelijke t vo liërarchie in ons land, voor stad de Broederschapskerk WOfl oor de Leidse Processie ge- rden. Iedere pastoor van Hartebrug is daarom auto- itisch „geestelijk directeur" de bedevaart, zoals nu pastoor Bernard ,M.Demmers ofm, die fier is ip zijn directoraat, en donder en plensbuien trotseert om ge tuigenis te geven. „Onze Pro cessie is de oudste van het bis dom overigens gaat onze I "I* bisschop van Rotterdam, mgr.R.Philippe Bar osb, bij deze bijzondere jubileum-gele genheid als gast met ons mee de naar Kevelaer". Nu kun je de ven heilige Maagd op vele plaat- ori sen bezoeken en vereren, in gebe Lourdes bijvoorbeeld, in Fati- ma, ma, in Beauraing en Banneux, ig i in Heiloo ook, maar Kevelaer ïrlijd heeft de oudste papieren (hoe- er v wel Den Bosch en Maastricht erge eerbiedwaardiger zijn op dat Haa gebied) onder de oorden waar ogri Maria te kennen heeft gege- verk ven dat er een kapel te harer ider ere gebouwd moest worden. Pa Maar al lang trekken de gelo- lied! vige Nederlandse pelgrims woo n naar Kevelaer, naast Belgen, Luxemburgers en Duitsers, samen goed voor ruim een half miljoen bedevaartgangers per jaar. Overal komen ze vandaan: vanuit Haarlem, Amsterdam, Almelo, Utrecht, Amersfoort. Daar zijn ook de Rijnlandse Processie, Gouds van origine, en de Haagse be devaart van voornamelijk Westlanders, waarvan de Leidse pastoor drs. Alb.Vree burg al tijden moderator is. Die neemt ook vanuit Leiden „eigen mensen" mee. Pastoor Demmers snuift, maar ligt daar niet wakker van: „Ach, we zijn allemaal kinderen van één Vader die naar onze he melse Moeder pelgrimeren nietwaar?" Dan is er nog een sleutelfi guur in de nu jubilerende Leidse bedevaart: Willem J.L. Barning. Wim Barning (36), die in het dagelijks leven or gels en piano's en cursussen, benevens stemmers, aan koopkrachtige liefhebbers slijt, is in de traditie van de Leidse Processie opgegroeid. „Ik zit er al een jaar of 25 in. Eerst ging ik mee als misdie- naartje, lekker gratis. Als akoliet ook. Later werd ik ge vraagd voor andere functies binnen de broederschap. Ik ben nu 10 jaar voorzitter van de Leidse Processie". Het „doopsel van begeerte" kennen we nog slechts uit de oude katechismus, maar Wim Barning heeft in de Harte- brugkerk zo „werelds" en opgeruimd als hij is een „wijding van begeerte" ont vangen. Men treft hem, voor al op kerkelijke feest- en hoogtijdagen, aan als ceremo- niarius die met hoofdknikken en flauwe handbewegingen zijn directieven geeft aan het diendend grut op het priester koor. Wim Barning houdt, met het nihil obstat van de franciscaanse geestelijkheid, de wind eronder, en dat doet hij ook met betrekking tot Kevelaer. „Nogal opvallend is, dat er de laatste jaren weer meer jongeren met ons mee gaan. Een goed teken bij veel geloofsvervlakking". Kapelletje Uiteindelijk is het allemaal begonnen rond een „schilderij uit Luxemburg". Volgens de overlevering was het in het jaar 1641, kort vóór Kerstmis, dat een vroom man, een zeke re Henricus Buschmann, van Weeze naar Kevelaer kwam. „Toen hij nu zooals naar ge woonte op de Kevelaersche heide bij het hagelkruis zijn gebed verrichtte, hoorde hij op eenmaal een stem: „Hier moet ge een kapelletje bou wen".' Buschmann deed alsof hij niet gehoord had, maar de stem kwam een keer of twee terug bij latere hagelkruisge beden en de vrome man be gon de zaak serieus te over wegen. Daarbij gesterkt door zijne vrouw Mechtildis. Die kreeg opeens ook een ver schijning in haar slaapver trek, van een wonderbaarlijk licht, waarin een kapelletje Op mijn omwegen door stad en land I kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch ot schriftelijk vertellen jH wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 ItcBHBI - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Picli-r- Leidse misdienaars in de straten van Kevelaer achter Wim Barning aan; 1977. Links: „Dit is het opregt Afbeeldsel van het mirakeleus Beeldeken gesteld den 1 junius 1643 in 't kapelleken te Kevelaar". Aan de achterzijde van het plaatje stond: „Heeft betaald aan contributie 150 cents, aan het Broederschap van Onze Lieve Vrouw van Kevelaar te Ley- den, voor het jaar 1850- 1851"; J.C.Dobbe, secretaris. Broeder Meester. „Ter herrinnering aan onze bedevaart naar Kevelaer 1913". fi-eA jjtiraAtécUJ JjeeAdsAeAn. l Ju- met een beeldje van de Moe der Gods. Ze kregen geld bij elkaar, enfin, het kapelletje kwam er. En ook een beeldje, naar het model van een af beeldsel van het Luxemburg se plaatje. In 1643 stond het kapelletje er, in Kevelaer. En de pelgrims kwamen al gauw om de Moeder der Bedrukten te vereren en haar voor spraak in te roepen. Zelfs de protestantse Pruisische ko ning Frederik Wilhelm I liet in 1714 bij Maria een kaars opsteken en beloofde er de bedevaart te zullen bescher men. Gezegend oord, waar keurvorsten op de Moeder Gods afkwamen en waar ook de evangelisch-Lutherse vor sten zich gelukkig voelden. Zo zegt de overlevering. Het werd allengs een heel complex: Vaandelhuis, Gena dekapel (het middelpunt), de Pax Christi-kapel, de basiliek, de Biechtkapel, de Kaarsen kapel, een park voor de Kruisweg. Vroeger ging je voornamelijk met de trein naar Kevelaer, een klein stad je. Het station telde nog meer perrons dan het Amsterdamse C.S. Vandaag zijn het voorna melijk auto's en bussen die de pilgrims uit alle windstreken aanvoeren. Al in 1667 waren soms op één dag 20.000 pel grims in Kevelaer te vinden. Geen wonder, dat men zei: „Ja, God werkt in Kevelaer voor zijne H.Moeder. De Be devaart is het werk van den Allerhoogste". Ofschoon ook Kevelaer te maken kreeg met „Vreeselijke vervolgingen en vernederingen", waaruit het genadeoord weer met nieuwe lauweren bekleed opstond. Opnieuw een „Bron van ge naden en zegeningen". Privileges Nog een paar weken en daar gaat de Leidse Processie weer. De Leidse bedevaart kent vanwege haar eerbiedwaar digheid ook bepaalde privile ges in Kevelaer. Pastoor Demmers: „We mogen met het Allerheiligste over het plein wandelen in de Sacra mentsprocessie. De anderen niet. Onze hoogmis wordt ook opgeluisterd door Duitse ko ren en orkest. En dan is er „de Deur", de grote bronzen ingang van de basiliek, dit Sar door de paus geopend, at is iets bijzonders. Daar mogen alleen maar bisschop pen door, maar ook Leiden. Al jaren. Op 1 mei gaat ie open en op 1 november weer dicht. Dan is het bedevaart- seizoen gesloten". Vroeger, en soms nu nog wel, was die be devaart voor velen de enige vakantie die ze hadden. Men laafde zich aan de genaden bij de Troosteres der Bedroefden, maar ook nu nog wordt het nuttige met het aangename verenigd". Devotie wordt ver mengd met leut en gezellig heid, daar komt de geestelijk directeur met enige aarzeling, hoewel opgeruimd, toch wel voor uit: „In de bus bidden we onderweg één rozenhoed je, dat afgesloten wordt met een lied. Dat is toch niet te gek hè?, van 9 uur tot half 2. Iedereen heeft in Kevelaer zijn of haar eigen adressen of vaste hotels. Voor het onder komen zorgt men zelf". Wim Barning, enthousiast: „Er zijn zelfs huwelijken uit voortge komen!" Als dat niet was zon der de zegening der H. Maagd, zou ik het niet meer weten, verduld nog an toe. De enige echte Leidse Bede vaart bedient zich ook van ei gen begeleidende liturgische stoottroepen: zes misdienettes, zes misdienaren, zes akolieten (bedaagde misdienaartjes die tot meer bewustzijn zijn geko men). Een akoliet uit Parijs zelfs! Speciaal overgekomen voor de pelgrimage cum an- nexis. Wim Barning: „Die jon gens vinden het geweldig, dat ze zo maar in 't wild over straat mogen lopen in toog en superplie. Dat kan thuis niet". En vlak Wim zelf niet uit, met die lantaarn in z'n rech terhand, en z'n gedachten enerzijds bij het heiligdom, anderzijds bij de wereldse ge neugten die Maria ook moet hebben gekend, bij de bruiloft van Kafarnaüm, met die wijn en zo. Laat de Heer maar zor gen; doe maar wat Hij zegt... En wat zouden we zeggen van pastoor Demmers? Die is in het jonge verleden met het korps misdienaars, de lijf wacht van de Hartebrug, zo wat alle Kevelaerse café's af gestruind; „na elke oefening was het raak! En dan werden er niet alleen Kevelaerse koe ken gegeten". Een echte fran ciscaan hoor. Twee nachten Kevelaer, na alle hymnen en litanieën. Wim Barning: „Meestal ligt om 11 uur 't boeltje plat, maar de akolieten willen dan nog wel half Ke velaer afschuimen, of ze ver toeven op plaatsen die niet zo gemakkelijk te vinden zijn". Ook dat is devotie, waarbij Maria wel een barmhartig oogje dicht zal knijpen, bij al die hemelse' administratie die Zij bij te houden heeft. Troosteres Troosteres der Bedroefden. Pastoor Demmers: „En die zijn er nogal wat, mensen die van het leven te lijden heb ben. Problemen te over. Het is een heerlijke devotie voor degenen die Maria en Keve laer „aan doen". Veel mensen komen er tot rust, komen tot zichzelf. Ook is het in Keve laer minder commercieel dan, bijvoorbeeld, in Lourdes. Niet zo opdringerig, minder kitsch. En het is één grote familie die meereist vanuit alle omlig gende gemeenten, tot nonne tjes uit Alkmaar toe; uit Heemstede, Rotterdam komt men. Bij ons vinden ze het 't fijnst. Er is een mevrouw in Australië die haar Nederland se vakantie zo regelt, dat Ke velaer er midden in valt. Het is er devoot, gezellig en men selijk". Wim Barning: „Je maakt van alles mee. Zo krijgt ons bestuur weieens te horen: „Meneer, ik zit in bus 1, maar m'n koffer ligt in bus 2 en m'n vriendin reist in bus 3". Heerlijk toch!" Pastoor Demmers: „Als je een keer meegaat ben je meteen in die familie opgenomen. Het is een trouwe club, die naar Kevelaer gaat om troost te vinden. Daar is eigenlijk alles me gezegd". „Een geestelijke oppepper, zeg ik altijd maar", vindt Wim Barning; „een plaats waar je open en bloot je geloof nog kunt belijden. Die plekken kom je niet overal meer tegen. Als je kijkt naar Roemenië, of Tsjechoslowa- kije!". Het is een ontmoeting met gelijkgezinden. Je kunt er, als je de juiste intentie te pakken hebt, moed, kracht en uithoudingsvermogen uit put ten. Geen devotie zo bont, of er is één grondslag: Maria helpt! Dat is de overtuiging van de doorwrochte Leidse Processie naar Kevelaer. Als je daar niet in gelooft, niet op hoopt, moet je niet naar zo'n genadeoord gaan. Pastoor Demmers: „Het zijn uren, da gen tezamen met gelijkgezin den op weg. En daar gaat een kracht vanuit!" Wie nog mee wil, op 2 augus tus, kan zich alsnog opgeven. De pastorie van de Hartebrug neemt graag nog nieuwe be devaartgangers aan. Bernard Demmers ofm, directeur gees telijk leven: „Er zijn mensen, die er erg naar uitzien. Het is een belevenis. Ze zitten zö in de familie Ook de eenza men". Telefoon 071-120401. echtpaar Van Ruitenburg- rsloot kreeg gisterochtend gemeester J.W. van der ijs op bezoek in hun woning de Mozartlaan 77 in Ha- swoude-rijndijk. Hij kwam persoonlijk feliciteren met vijftigjarig huwelijksfeest. 16 juli 1937 gaven Gerar- Pieter van Ruitenburg en 'nella Geertruida Versloot het ja-woord. De 77-ja- bruidegom is een geboren getogen Hazerswoudenaar. een onderbreking van vijf toen hij in Hazerswoude- vtg-y woonde, heeft hij altijd ht i de Rijndijk gewoond. Van oep was hij schoenmaker r vjftoopman. De bruid is 74 t en zag het levenslicht in wa buurgemeente Koudekerk n den Rijn. .'tui FOTO: WIM VAN NOORT VOORSCHOTEN De dames J.M. Kramer en A.M. Ostwald hebben bij de gemeente Voorscho en een bezwaarschrift ingediend tegen de plaatsing van een kunst werk van de Hagenaar André van Lier in de wijk Boschgeest. De ge meenteraad besloot op 25 Nni akkoord te gaan met plaatsing van het kunst werk, waarbij alleen de VVD-fractie tegenstem de. Bij het bezwaar schrift is een lijst met 43 handtekeningen ge voegd. De indieners van het be zwaarschrift menen dat door plaatsing van dat kunstwerk een levensgevaarlijke situatie kan ontstaan voor kinderen en de realisatie ten koste gaat van het kinderspeelveld. Het kunstwerk van André van Lier is een 10 bij 10 meter haaks op het veld oplopende groene zode. Van Lier is ook de schepper van het kunstob ject bij het provinciehuis in Den Haag. Volgens cultureel ambtenaar T. Bonhof is het kunstwerk zeker veilig voor kinderen. Er mag op gespeeld worden en de grootste hoogte is 1,40 meter, lager dus dan de thans aanwezige speelmaterialen. De plaatsing van het kunst werk gaat niet ten koste van de speelruimte voor de kin deren. Alle speelwerktuigen blijven gewoon staan, er is ruimte genoeg, zo is de op vatting de gemeente. Een woordvoerder van de com missie cultuur vindt het tra gisch dat buurtbewoners al reageren voordat zij ook maar iets gezien hebben van het kunstwerk, waarbij zowel bij de kunstenaar als bij de commissie cultuur de veilig heid van de kinderen voorop stond. ALKEMADE Bijna vijftig van de in totaal 78 huurders van Eurowonin gen in Roelofarendsveen en Rijpwetering zijn in middels schriftelijk ak koord gegaan met een grootonderhoudsbeurt voor hun woningen. De overige huurders zijn in onderhandeling met het bestuur van Woning bouwvereniging Alkema de. Zij worden bijgestaan door een consulent van het LOS (Landelijk Om- budsteam Stadsvernieu wing). Aanvankelijk verliepen de on derhandelingen met de wo ningbouwvereniging stroef, maar daarin is de laatste tijd verbetering gekomen. Giste ren ontving de Bewonerscom missie Eurowoningen een brief waarin directeur J.W. Kret van de woningbouwver eniging gedetailleerd ingaat op geschilpunten. Uit de brief blijkt dat de WBV op veel punten tegemoet is gekomen aan de wensen van de huur ders. Dit is onder meer het ge volg van het overleg dat de WBV vorige week voerde met de Bewonerscommissie. In het vergaderverslag, dat is opge steld door de Bewonerscom missie, staat dat het gesprek „in goede sfeer" verliep. De WBV heeft in haar brief van gisteren toegezegd dat de Bewonerscommissie een volle dige set tekeningen met bestek tot haar beschikking krijgt, zo dra deze definitief zijn. De WBV zal met hulp van de ar chitect proberen te voorkomen dat de fouten die bij eenzelfde type groot onderhoud aan de Eurowoningen in Lisse zijn ge maakt ook in Roelofarends veen en Rijpwetering zullen worden gemaakt. Zo wordt ge tracht de uitmonding van nieuwe ventilatiekanalen niet te laten 'fluiten'. Ook andere Lissese klachten, zoals problemen met de voor deur, de schoorsteen en de he- melwaterafvoer, zullen wor den voorkomen. De WBV voelt niet voor handhaving van de draairamen beneden, maar zal zorgen dat het kla- praam in de achtergevel op een beter bereikbare plaats komt. Hiermee wordt tevens de ventileermogelijkheid ver groot. De meerprijs is voor re kening van de verhuurder. Op aandrang van de Bewoners commissie mogen de huurders kiezen uit vier kleuren tegels. De meerprijs bij afwijking van het standaard wit is voor reke ning van de huurders. De bewoners dienen tevens enige extra tegeltjes in voor raad te nemen, omdat de WBV uitsluitend witte tegels in voorraad houdt. Op verzoek van de Bewonerscommissie wordt de plaats van het aftap kraantje van de douche in in dividuele gevallen gewijzigd. Verplaatsing van de waterme ter is mogeliik maar alleen voor eigen rekening. De wo ningbouwvereniging wil niet terug komen op het contract dat reeds met een kleine vijf tig bewoners is gesloten. Wel is men bereid een aanvulling met toezeggingen op het con tract aan de betrokkenen toe te sturen. In deze aanvulling staat dat de WBV, in tegenstel ling tot eerdere berichten, het verplaatsen van eventueel aanwezige c.v.-leidingen voor haar rekening zal nemen. Bij aanvang van het werk hoeven de bewoners tot maximaal één maand geen huur te betalen. Door de aannemer worden de bewoners verzekerd tegen mo gelijke schade aan hun eigen dommen. De bewoners krijgen minimaal zeven dagen van te voren bericht over het tijdstip waarop de werkzaamheden aan en in de woning van de huurders een aanvang nemen. De Bewonerscommissie Euro woningen heeft aan de ge meente Alkemade een herin richtingssubsidie gevraagd en gekregen. Deze bedraagt twaalfhonderd gulden. Waar schijnlijk wordt deze subsidie gedeeltelijk uitbetaald bij aan vang van het werk en het res terende deel bij oplevering van de woning. De bewoners van de Spoorstraat kregen on langs tweeëntwintighonderd gulden herinrichtingssubsidie toen hun huizen een groot-on derhoudsbeurt ondergingen. Deze subsidie viel nog onder een oude regeling, die inmid dels gedeeltelijk ten prooi is gevallen aan de huidige bezui nigingsdrift van de rijksover heid. Tot slot belooft de WBV dat aangebouwde serres in te genstelling tot tuinmuren, kunnen blijven staan. NIEUWVEEN Wethouder G. Pulleman verricht morgen de officiële opening van een nieuwe speeltuin op het Meeu wenplein in Nieuwveen. Een bijzondere gebeurtenis voor de omwonenden omdat zij met behulp van zelfwerkzaamheid de speeltuin gerealiseerd heb ben. Vorige zomer is mevrouw B. van Eyck naar de gemeente gegaan met het verzoek voor een speelruimte voor de kin- deren die in deze wijk sterk vertegenwoordigd zijn. „Met de 4.000 gulden die we toen kregen begin je voor een speeltuin niet zoveel. Als buurtbewoners hebben we de handen ineen geslagen en de speeltuin zelf gebouwd. Enke len onder ons hadden beroeps halve de kennis en materiaal maar ook de vrouwen hebben geholpen met bomen rooien en zand verplaatsen. Met elkaar proberen we nu beurtelings toezicht te houden en natuur lijk zijn we er trots op met zo weinig geld iets zinvols voor de kinderen te maken. Ze zijn er nu al niet meer bij weg te krijgen" zegt mevrouw B. van Eyck. De speeltuin bestaat uit een wip, schommel, klimrek, tuinhuis en zandbal. „We zijn met de gemeente in onderhan deling over het plaatsen van een glijbaan maar we zullen wat dat betreft nog geduld moeten hebben", aldus me vrouw van Eyck.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11