The Grand weer open Lissenaren vallen in bij Paalzitten Folder van provincie over bestrijding van botulisme Veel belangstelling voor herdenkingsconcert Jan Zwar Tentoonstelling over huisdieren LEIDEN OMGEVING fieidócOoiMmit Schaap overreden Pillen gestolen Inbraken in Oegstgeest Friese klok gestolen Stremming scheepvaart bij Alphen Rijnsburger achtervolgd RAAD VAN STATE SCHORST GEDWONGEN SLUITING BAR-DANCING Stadion voor American Football in Zoetermeei Regionale alarmering ouderen in Rijnstreek Regenval teistert touwtrekwedstrijden VRIJDAG 17 JULI 1987 PAGINA 1 aan tafel Kruidenomelet met ijsbergsla en aardappelkoekjes - gembervla (vegetarisch). De benodigdheden voor twee zijn: 3 eieren, 3 lepels melk, zout, peper, tuinkrui den: bieslook, peterselie, kervel, citroenmelisse en dragon, 10 g margarine; ijsbergsla, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mos terd, 1 lepel olie, 50 g champignons, 10 radijsjes, bieslook; 250 g aardappelen, 25 g bloem, 1 ei, zout, peper, cir ca 30 g margarine: 0,5 liter gele vla (0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g sui ker) paar bolletjes gember, iets gembersiroop. Klop de eieren los met melk, zout en peper en voeg de fijngeknipte tuinkruiden toe. Gebruik in ieder geval bies look en peterselie (zijn beide te koop) en zo mogelijk ker vel, citroenmelisse en dra gon. Laat de margarine smel ten in een koekepan en schenk er het eimengsel in. Schuif met een vork het stol lende deel van het ei naar het midden van de pan; de omelet wordt daardoor dik en luchtig. Stop op tijd met dat schuiven omdat de ome let rond moet worden. Het bakken is klaar als de omelet stevig is geworden en de on derkant lichtbruin ziet Vouw de omelet in de pan dubbel en laat haar op een warm bord glijden. Laat de in repen gesneden en gewassen ijsbergsla uit lekken. Meng een sausje van azijn, zout peper, suiker, mosterd en olie. Spoel de champignons af en snijd ze boven de saus in dunne plak ken. Voeg de in plakjes ge sneden radijsjes en de ijs bergsla toe en bestrooi het mengsel met fijngeknipte bieslook. Schil de aardappelen. Meng bloem en ei, voeg zout, peper en de grofgeraspte aardappe len toe en bak van het meng sel koekjes in een koekepan met margarine. Reken een baktijd van een kwartier, zo dat de aardappelen gaar kun nen worden. Meng de vla met stukjes gember en weinig gembersi roop. Garneer met een enkel mooi stukje gember. JEANNE Bluegrass in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De Clover Bluegrass Band uit Rijnsburg treedt vanavond op in café Landzicht aan de Verlaatsweg in Zoe terwoude. De groep brengt een repertoire dat bestaat uit traditionele vertol kingen van bluegras- sartiesten als Bill Monroe, Stanley Bro thers en Bill Clifton. Aanvang half tien. ALPHEN AAN DEN RIJN Een 62-jarige automobilist uit Delft heeft gisteravond om half zeven op de Nieuwkoop- seweg een aanrijding met een schaap gehad. Het dier heeft de botsing niet overleefd. Het schaap stak plotseling de weg over en de automobilist zag geen kans meer het dier te ontwijken. Hoe het schaap bij de grote weg is gekomen is niet bekend. De automobilist kwam met schrik vrii. De auto liep dusdanige schade op dat verder rijden niet mogelijk ALPHEN AAN DEN RIJN Uit de keuken van een snack bar bij de Rijnstreekhal in Al phen is deze week een tas ge stolen. De tas bevatte naast een rijbewijs en kentekenbe wijs, zonnebril, lenzen en 800 gulden ook drie potten met bruine pillen die bij inname gevaarlijk kunnen zijn. De po litie kan niet met zekerheid zeggen wat voor pillen het precies zijn. De politie ver zoekt degene die deze potten vindt zich bij haar te melden, tel. 01720-84690. OEGSTGEEST Een apo theek en een sportkantine in Oegstgeest zijn vannacht het doelwit van inbrekers geweest. In beide gevallen wordt er niets vermist. Bij apotheek Be ker aan het Boerhaaveplein werd een raam aan de achter zijde van het gebouw openge rukt. Een voorbijganger heeft rond half twee twee mannen bij het gebouw zien weglopen. Bij de sportkantine van voet balvereniging UDO aan de van Houdringenlaan werd een klapraampje van de keuken opengebroken. VOORSCHOTEN Een Friese staartklok is in de nacht van woens dag op donderdag gestolen uit een wo ning aan de Wijn gaardenlaan in Voorschoten. Het uurwerk is 6.500 gulden waard. De daders kwamen binnen door de ach terdeur open te bre ken. ALPHEN AAN DEN RIJN De scheepvaart over de Gouwe zal binnenkort bij de spoorbrug in Al phen enige tijd gestremd zijn. Dit is het geval in de nacht van zaterdag 25 op zondag 26 juli van 01.00 tot 06.00 uur. De Nederlandse Spoor wegen zijn dan bezig met metingen in het baanvak Woerden-Leiden in verband met het mogelijk opvoeren van de snelheid. Tijdens deze uren zal de spoorbrug niet geopend zijn voor de scheepvaart. VOORHOUT Een 27-jarige Rj, burger is vannacht om drie uur de politie achtervolgd vanaf de Na brug in Voorhout naar Hillegom. Rijnsburger kwam uit Noordwijk haalde een auto in op de Nagelbi Dit werd gezien door de Voorho» politie die de wagen achterna ging, Rijnsburger reed met hoge sneli en doofde zijn lichten tijdens zijn i de tocht. Met hulp van politiekorp uit de regio kon de man in HiUej tot staan worden gebracht. Hij ki een fors aantal bekeuringen ui: reikt. NOORDWIJK Bar- dancing The Grand aan de Grent in Noord wijk was gisteravond weer open. De Raad van State heeft gistermiddag de be slissing van het Noord- wijks gemeentebestuur om de discotheek te slui ten geschorst. Dinsdag 14 juli sloot en verzegelde de Noordwijkse politie om 10.00 uur 's morgens de dancing in opdracht van de burgemeester. Reden was dat de exploitant van The Grand niet in het be zit was van een vergun ning in het kader van de drank- en horecawet door The Grand. Deze vergunning is inmiddels op 7 juli aangevraagd nadat per 1 juli P. Hoogeveen als nieuwe bedrijfsleider met de vereiste papieren in dienst is Setreden. De gemeente heeft e beslissing over de afgifte van de vergunning niet wil len afwachten en de zaak aan de Grent gesloten. De Raad van State heeft nu besloten de sluiting terug te draaien, ten zij de vergunning alsnog niet wordt verleend. The Grand raakte in 1986 haar bedrijfsleider D. Norden, die in het bezit was van de juiste horecapapieren, kwijt. Na een half jaar was nog geen opvolger gevonden waarna de directeur van The Grand, R. van de Putte, door de ge meente werd aangeschreven om de vergunning snel in orde te maken. In november werd een nieuwe vergunning aangevraagd. De nieuwe be drijfsleider, J. Nederstigt, kocht na een maand in dienst te zijn geweest een eigen zaak in Lisse en vertrok. The Grand beschikte daardoor op nieuw niet over de juiste pa pieren en kreeg weer een half jaar de tijd om een opvolger met diploma's te zoeken. „Goede bedrijfsleiders met de juiste papieren moet je met een lampje zoeken", betoogde A. van der Pluijm, advocaat van The Grand, gistermorgen voor de Raad van State. „The Grand heeft niet willens en Bar-dancing The Grand in Noordwijk. 's Middags bood het terras een lege aanblik, maar na een besluit van de Raad van State mocht de bar-dancing weer open. foto: wim van noort wetens een illegale situatie willen creëren. Daarvoor heb ben zij te veel belang bij die vergunning. De discotheek moet het immers hebben van het drukke zomerseizoen om een goede exploitatie mogelijk te maken". Aldus Van der Pluijm die aandrong op een snelle uitspraak van de Raad want „de nood is hoog". Van der Pluijm verweet de gemeente niet op 14 juli te hebben bekeken hoe de stand van zaken was. „De aanvraag voor een vergunning was bin nen. Wij hadden erop gere kend dat dan de sluiting niet door zou gaan. Uit de aan schrijving bleek niet dat de gemeente koste wat kost de zaak zou sluiten. Was dat wel het geval geweest dan hadden we twee weken geleden al om schorsing gevraagd. Deze hele strafmaatregel is onredelijk en in strijd met elk beginsel van behoorlijk bestuur". De gemeente Noordwijk, ver tegenwoordigd in de persoon van chef algemene zaken K. de Jonge, stelde dat The Grand meer dan voldoende tijd heeft gehad om de zaak in orde te maken. „We zijn eind 1986 soepel geweest door The Grand te behandelen alsof ze een vergunning hadden. Daardoor hebben ze nog een half jaar respijt gekregen. Ook na de inschrijving op 1 juli heeft The Grand niets ge daan. Ze hadden zich toen al kunnen wenden tot de Raad van State", meende De Jonge die vond dat de situatie niet langer getolereerd kon wor den. „The Grand is een grote zaak met veel klandizie van uit de hele omgeving van Noordwijk. Juist dan vinden wij het belangrijk dat de ver gunningen in orde zijn". De Jonge verklaarde het wel opmerkelijk te vinden dat twee keer direct na de aan schrijving van de gemeente een nieuwe bedrijfsleider werd gevonden. Hij verklaar de dezelfde problemen nog niet eerder in Noordwijk te hebben meegemaakt. Van de Putte kon een verklaring ge ven voor de plotselinge aan name van de bedrijfsleiders met de juiste papieren. „Wij willen geen man die alleen maar papieren heeft maar verder geen goede bedrijfslei der is. Papieren kan je even tueel huren, iets dat in Noord wijk ook gebeurt. Als je tegen het eind van de termijn van een half jaar loopt, neem je uiteindelijk maar iemand aan. Dat kan dan een beslissing zijn die je, zonder in tijdnood te hebben gezeten, niet had genomen". ZOETERMEER Zoel meer krijgt wellicht binn kort het eerste stadion in] ropa waar American j ball kan worden gespe De gemeente is daarover overleg met het bestuur i de „Zoetermeer Black gels", een vereniging deze uit de Verenigde Sta overgewaaide sport beoefi Het gaat om een stadion zesduizend toeschouwen 1 herbergen. De accommod zou gevestigd moeten den in het momenteel no| ontwikkeling zijnde rea tiegebied Noord-West in Z termeer. Met het neerzet van een dergelijke voor ning zou een bedrag van geveer vijf miljoen guli zijn gemoeid. De plana voor het stadion zijn ontsp ten aan het brein van heer Haan, voorzitter van Zoetermeerse Black Angi De bedoeling is dat beha) de spelers van de club, at menteel 55 in getal, ook nationale bond van het co plex gebruik gaat maken ideeën behelzen onder ra de bouw van zogenaan VIP-boxen, naar het vo beeld van het Ajax-stadi in Amsterdam. Een wooi voerder van de geme« Zoetermeer heeft toegeï dat men de plannen seri zal bekijken. ALPHEN AAN DEN RIJN Burgemeester L.V. Elfers van Koude kerk aan den Rijn zal op maandag 24 augustus de nieuwe apparatuur ten be hoeve van de alarmering van ouderen officieel in gebruik nemen. Hij doet dit als gedelegeerde voor onderwijs- en welzijnsza ken van het Intergemeen telijk Overlegorgaan Rijn streek (IGOR). De nieuwe apparatuur voor de regionale voorziening is onlangs aangebracht in de alarmcentrale van de brand weer van Alphen aan den Rijn. Hierdoor is het nu mo gelijk dat niet alleen oudere Alphenaars kunnen worden aangesloten maar ook die van omliggende gemeenten. Dat is inmiddels het geval bij de gemeenten Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude en Zevenho ven. Behalve de alarmering van de brandweer en de gemeen telijke diensten van Alphen, zijn nu ook de Centrale Post Ambulancevervoer Rijn streek en de alarmering van ouderen in de Havenstraat 5 onder één dak gebracht. Dit najaar zal dit nog uitgebreid worden met de Regionale Meldpost Milieuklachten. De realisering van het regio nale alarmeringssysteem is gesubsidieerd door de pro vincie Zuid-Holland in het kader van het flankerend ouderenbeleid. WARMOND De Warmond- se touwtrek wedstrijden vorm den gisteren het hoogtepunt op de derde feestdag van de dro ge Kaagweek. Ondanks hevige regenval bleven de ploegen als het publiek enthousiast. Het wedstrijdveld veranderde spoedig in een groot modder bad. De wedstrijden kregen daardoor een heel ander ka rakter. De taktiek moest wor den aangepast naarmate het De deelnemers aan het WK Paalzitten In Noordwljkerhout waren gisteren bijeen in restaurant De Duinvos. foto: henk van oen ende NOORDWIJKERHOUT Twee reservepaalzitters uit Lisse zullen woensdag plaats nemen op de palen in het Oosterduinsemeer bij het wereldkampioen schap Paalzitten in Noord wijkerhout. Het zijn Jan van Duyvenboden op paal 17 en Winfried Dijker op paal 5. Bas van Egmond en Ton Dekker hebben zich teruggetrokken. Gisteravond kwamen de paal- veld gladder werd en dat bracht enige verschuiving in het klassement teweeg. De ploeg van Van Wagenin- gen die het voornamelijk van inzet en trekkracht moest heb ben viel een beetje terug. Ut Sloepie paste de techniek snel zitters in restaurant De Duin vos bij het Oosterduinsemeer bijeen om de paalnummers te loten. Verder werd door orga nisator Jan Huybrechts mee gedeeld dat de palen alleen mogen worden verlaten als het gaat onweren. In dat geval wordt wel de tijd stop gezet tot de deelnemers weer terug kunnen naar hun zitplankjes. aan de veranderde omstandig heden aan en won daarmee de eerste priis. Het Stationskoffie huis werd tweede en Van Wa- geningen eindigde op de derde plaats met de Warmondse IJs club op de vierde plaats. Bij de dames ging de wisselbeker de- worden dan kunnen de paal- zitters in Noordwijkerhout zondagmiddag 26 juni om kwart over vier het record weer terugverdienen. Huidig recordhouder Han de Jong doet maandag op de NCRV-ra- dio tussen half negen en negen uur zijn relaas. De paalnummers zijn als volgt: Paal 1: Peter Velting (Voor hout). Paal 2: Simon Schenkel (Hillegom). Paal 3: Tinie Roos (Noordwijk). Paal 4: Han de Jong (Roelofarendsveen). Paal 5: Winfried Dijker (Lisse). Paal 6: René Meeuwisse (Lis- finitief naar de Warmondse IJsclub. De dames bewezen drie keer achter elkaar de sterksten te zijn en mochten de beker nu dus houden. De dames van het gemeentehuis werden gevolgd door Mariën- haven en Warmondse IJsclub se). Paal 7: José Turk (Noord wijk). Paal 8: Andy Heron (Engeland). Paal 9: Michel Ka poen (Amsterdam). Paal 10: Nico Bouwmeester (Heems kerk). Paal 11: Rob Wester (Noordwijk). Paal 12: Michel Drenth (Noordwijkerhout). Paal 13: Richard van Loon (Noordwijkerhout). Paal 14: Piet de Peuter (Noordwijk). Paal 15: Giis Elderbroek (Haarlem). Paal 16: Dick Jon- Sens (Purmerend). Paal 17: an van Duyvenbode (Lisse). Paal 18: Wim van Duin (Noordwijkerhout). II. In de middaguren konden de kinderen op de kinder- markt nog volop van het mooie weer profiteren. Eer werden goede zaken gedaan en tal van puzzels, boeken en spellen verwisselden van eige naar. Vanavond staat onder meer het traditionele Tobbetje Steken op het programma, ge volgd door een vlootschouw voor het Park en een groot vuurwerk. NOORDWIJK In de se rie zomeravondconcerten van de Stichting Orgel- centrum speelde de Haag se organist Sander van Marion gisteravond in de Grote Kerk in Noord wijk- Binnen een herdenkings concert, gewijd aan Jan Zwart Deze orgelmeester uit de twintiger en derti ger jaren heeft door zijn orgelbespelingen, in het bijzonder die voor de ra dio, bij honderdduizenden in binnen- en buitenland belangstelling gewekt voor het „koninklijk" in strument. Deze belang stelling leeft nog bij zeer velen, zo bleek. Het is dit jaar een halve eeuw geleden, dat Jan Zwart kwam te overlijden. Vandar dat al- lerwege Jan Zwart-herdenkin gen worden georganiseerd. De Noordwijkse Grote Kerk neemt in deze herdenkingen een bijzondere plaats in. In de zomer van 1937 vertoefde Jan Zwart voor zijn gezondheid in Noordwijk. Tijdens deze korte vakantie ontcfekte hij op een zondagse kerkdienst de schoonheid van het uit 1840 daterende Knipscheer-instru- ment in het monumentale kerkgebouw. Op 9 jui van dat jaar speelde Jan Zwart in de Grote Kerk z'n laatste concert Vier dagen later stierf hij. Vanaf 1957 is het traditie om jaarlijks op of omstreeks de juli een concert te geven nagedachtenis van de oi| meester. Tot voor kort geh de dat door Feike Asma, meest bekende leerling i Jan Zwart. Na het overlij van Asma heeft Sander i Marion deze taak overgc men. Op het door de Hal organist uitgevoerde progr ma stonden een aantal wed van Jan Zwart, waaronder befaamde Toccata over Ps 146, enkele bekende liedl werkingen en de indruiw kende Fantasie over het 1 therlied „Een vaste burcht onze God". Van Marion sjx de verder werken van on meer Samuel Scheidt, Bui hude, Bernardo Pasquini, Wesley. LEIDEN Waarschuw de gemeente bij het aan treffen van dode of zieke dieren, pak kadavers niet met blote handen, en help botulisme voorkomen door in het voorjaar en in de zomer geen vogels te voeren. Dit zijn de belang rijkste tips uit de folder „Bestrijding Botulisme in de provincie" die de pro vincie Zuid-Holland heeft uitgegeven. Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergiftiging, waaraan vooral watervogels en vissen sterven en komt in de zomermaanden vooral voor in waterrijke gebieden. Botu lisme wordt veroorzaakt door een bacterie die onder „gunsti ge omstandigheden" gif produ ceert dat in eerste instantie verlammingsverschijnselen veroorzaakt bij besmette die ren. Onder gunstige omstan digheden worden verstaan een eiwitrijk milieu (dode vogels of vissen, vooral als ze in het water liggen) en water met een temperatuur van 20 gra den of hoger. Nu de zomer is begonnen en de watertemperatuur stijgt, krijgt het botulisme weer de kans z'n vernietigende werk te doen. De provincie vindt het daarom van belang botulisme te bestrijden. Elke dode vogel of vis vormt een mogelijke bron van besmetting en roe daarom zo snel en hygiënis mogelijk worden opgeruii De folder bevat daarom tips aanwijzingen hoe te handel! bij het verwijderen van bel lisme-slachtoffers. Botulisme is in de meeste vallen niet gevaarlijk mensen. Toch blijft zwemmers enige voorzicht heid geboden. Als bij zwemplaats in open water v vogels sterven is het versta dig dit te melden bij de Zwti watertelefoon: 070-117550. De folder „Bestrijding Botul me in de provincie is vi krijgbaar bij de gemeenten, openbare bibliotheken en bureau Voorlichting en 1 spraak van de provincie (I 070-116622). ZOETERWOUDE De nieuwe bibliotheek aan de Schenkelweg in Zoeterwou de heeft niet alleen de col lectie boeken fors uitge breid en overzichtelijk op gesteld, maar tevens ruimte beschikbaar gesteld voor tentoonstellingen. In de pe riode van 22 juli tot en met 27 augustus wordt een ex positie gehouden over huis dieren. Vele aspecten over de voeding en verzorging, de opvoeding, het huisdier als statussymbool, een vriend in huis zullen nader worden belicht. Al deze in formatie is in de biblio theek te vinden in boeken, op posters, op panelen, dia en video. Gedurende de va- kantietijd zijn de openings tijden overigens aangepast Men kan terecht op dinsdag en donderdag van 19.00 tol 21.00 uur en op woensdag van 14.00-16.30 uur.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10