omwonenden Paniek bi i Nederlanders dagjes mens Over stremsel en wrongsel In het Lange, hete zomer voor dienst Studiefinanciering Paspoort voorlopig nog naar Buitenlandse Zaken Politie achterhaalt valse honderdjes VN-RAAD NAMIBIË BEGINT PROCES TEGEN URENCO H^ TIP 1: Hi TIP 2: Hi TIP 3: BINNENLAND/BUITENLAND en toeristen helpen bij a reddingswerk op campings r ranse Alpen CHAOS IN GRONINGEN NOG NIET TEN EIND CeicUegouftcwl WOENSDAG IS IUL11987 PAG1N, Gorbatsjov doet felle aanval op stalinisme MOSKOU Sovjet-partijlei der Michail Gorbatsjov heeft tijdens een rede voor de .hoofdredacteuren van de be langrijkste Sovjet-bladen een ongekend felle aanval gedaan op het stalinisme. „Ik geloof dat wij datgene wat gebeurd is .in 1937 en 1938, niet kunnen én mogen vergeven noch •Rechtvaardigen", aldus Gor batsjov, die overigens vermeed Stalin met name te noemen. Het is voor het eerst dat Gor batsjov openlijk een aanval doet op de onderdukking tij dens het bewind van Stalin. Carabinieri door corrupte collega's vermoord (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Een Italiaanse carabi nieri is in de buurt van Raven na door twee collega's ver moord. Het tweetal maakte deel uit van een bende, die geld af perste van ondernemers in de omgeving. De zaak heeft een schok teweeg gebracht bij de ca rabinieri. Er wordt een intern onderzoek ingesteld of er nog meer leden van het korps, dat bekend staat om zijn harde en doeltreffende aanpak van de criminaliteit, op het verkeerde pad terecht zijn gekomen. Arabische vrouwen voor veelwijverij JIDDA Een groep vrouwen in Saoedie-Arabië voert in de havenstad Jidda een campag ne voor polygamie ofwel veel wijverij om te voorkomen dat vrouwen alleen over blijven. De actievoerders zoeken huis vrouwen op en dringen er bij hen op aan hun echtgenoten toe te staan een tweede vrouw erbij te nemen. Saoedie-Arabië is een islamitisch land. Het ge loof van de moslims staat een man toe met vier vrouwen te trouwen, mits hij hen gelijk waardig behandelt. In de praktijk komt polygamie ech ter niet veel voor. OSS De politie in Oss heeft gisteren enkele honderden valse biljetten van honderd gulden achterhaald. In ver band daarmee zijn twee mannen uit Oss van 30 en 35 jaar aangehouden. Een van de verdachten werd aangehouden in zijn auto. Daarin vond de politie al enkele tientallen vervalste biljetten. De aanhouding was volgens de woordvoerder van de poli tie het resultaat van een langdurig onderzoek. Bij een huiszoeking in de woning van de verdachte en in een tweede woning in Oss vond de politie nog een veel grotere partij valse biljetten. In totaal gaat het om enkele honder den biljetten. De politie heeft tijdens de huiszoekingen niets gevonden wat wijst op de herkomst van het valse geld. Vooralsnog verdenkt de politie de beide verdachten alleen van heling. Het onderzoek wordt voortgezet. (Vervolg van de voorpagina) ANNECY Op de cam ping bij het plaatsje Le Grand Bornand ten oosten van Annecy in de Franse Alpen zijn geen auto's aangetroffen met Neder landse nummerborden en ook onder de doden en gewonden bevinden zich geen Nederlanders. Dat zei vanmorgen de ANWB- medewerker in Lyon, Eric Rommerts. Maar gezien de enorme chaos op en rond de camping „er is een waterval over heen ge gaan" achtte hij het niet uitgesloten dat zich onder de vermisten toch één of meer Nederlanders bevinden. Na de ramp op het Franse kampeerterrein is grote pa niek uitgebroken op de nabu rige campings. Dat bleek van ochtend uit reacties van kam peerders bij navraag per tele foon. Eigenaars en vakantie gangers hebben geen tijd om te praten. „We worden helemaal gek van de drukte hier. Alle mensen zijn ingezet om te hel pen; we moeten nu alles in het werk stellen om eventuele overlevenden te zoeken. Hier is verder niets aan de hand, wij hebben geen problemen. Ik moet nu weer terug naar de bar, het is ontzettend druk", aldus de eigenaresse van een camping in Clusaz vlakbij de plaats van de ramp. Dezelfde nerveuze reacties op camping L'Escale: „Of er spra ke is van paniek? Dat kun je wel zeggen, ja. Alle Hollanders die hier waren zijn vertrok ken. Nee, ik weet niet waar naar toe, maar hier zijn ze in elk geval niet meer. Op dit moment is het somber weer; de regen is gelukkig opgehou den en het is bewolkt. Ik heb verder geen tijd om te praten, ik verwacht elk moment de gendarmerie". Hoosbuien Camping Les Grillons in Thó- nes, op een afstand van onge veer tien kilometer van Le Grand Bornand, is nog in volle rust. Volgens de campingbe heerder heeft een dergelijke overstroming nooit eerder plaatsgevonden in deze streek. „Het is een echte natuurramp: door de enorme regenbuien is een grote modderstroom van de bergen naar beneden geko men die verschillende mensen heeft meegesleurd. Volgens de laatste berichten zijn er zeven doden, twintig vermisten en veertig gewonden, maar dat kan elk moment veranderen. Er worden telkens nieuwe li chamen gevonden die aange spoeld zijn". Een van de twaalf Nederlan ders op Les Grillons: „Gister avond rond etenstijd begon het opeens verduveld hard te re genen. Het waren echte hoos buien met windstoten. Later op de avond, tussen negen en elf uur ongeveer, hebben we wel constant ambulances en helikopters gehoord, maar dat gebeurt wel vaker. Vanmor gen hoorde ik pas wat er ge beurd is. Ik neem aan dat er wel Nederlanders op die cam ping zullen staan, dat kan haast niet anders". De Haute Savoie is een zeer geliefd gebied bij Nederlan ders: in de winter zijn de ski oorden zeer druk bezocht, maar ook 's zomers trekken veel toeristen naar dit fraaie berggebied. Niet in de laatste plaats om een blik op te van gen van de Tour de France, die volgende week rakelings het getroffen gebied passeert op weg naar Morzine. GRONINGEN Woest was Bert van Leeuwen uit Emmen deze week. De aanvraag om een studie toelage voor zijn 18-jarige dochter Ingrid, studente aan de Middelbare Mid denstands Opleiding, was geweigerd. Reden: ze is buitenlandse, zo stond er op het briefje van de dienst Studiefinanciering. Terwijl Van Leeuwen nota bene al tot twee keer toe op formulieren had in gevuld, dat Ingrid de Ne derlandse heeft. nationaliteit Bellen bleek zinloos: alle tele foonlijnen van de dienst Stu diefinanciering in Groningen zijn chronisch bezet. Daarom vertrok Van Leeuwen dezelf de middag linea recta naar Groningen, mèt het paspoort van zijn dochter als bewijs stuk. Hij ontdekte al gauw, dat hij niet de enige was met klachten. In het gebouw aan de Kempkensberg trof hij een overvolle wachtkamer aan. Pas na drie uur rondhangen kon Van Leeuwen zijn grieven kwijt aan een ambtenaar. „Op het aanvraagformulier moet je de nationaliteit invul len van beide ouders en van de student. Ik heb dus drie keer neergezet: Nederlands. Komt er anderhalve maand la ter een apart formulier met de mededeling, dat bij de eerste aanvraag de nationaliteit niet was vermeld. Heb ik wéér in gevuld dat we alle drie Neder lands zijn. En dan krijg je toch een afwijzing omdat je dochter buitenlandse zou zijn. Toen werd ik wel 'een beetie kwaad", vertelt de gebelgde vader. „Ik zei tegen die ambtenaar in Groningen: zijn jullie soms an alfabeten. Twee keer invullen moet toch voldoende duidelijk zijn. En als we nou een uit heemse naam hadden gehad- Maar Vah Leeuwen lijkt me Nederlands genoeg klinken". De ambtenaar voerde het ex cuus aan van fouten door overbelasting. „Er wordt naar gekeken. Ik hoop dat 't nu goed komt". Half miljoen Van Leeuwen weet nog een vreemd geval op te dissen van zijn nichtje, die aan de sociale academie in Haren studeert. „Haar studietoelage werd ge weigerd, omdat ze niet meer zou studeren. En niet alleen haar studietoelage, maar die van haar hele klas!". De lijst van merkwaardige vergissingen bij de dienst Stu diefinanciering is eindeloos. De problemen ontstonden door de invoering van de nieuwe wet studiefinanciering vorig najaar. De dienst in Groningen werd geconfronteerd met ruim een half miljoen aanvragen. Omdat alras een achterstand ontstond, werd besloten ieder een maar een voorschot te verlenen. Later werd bere kend waarop iedereen indivi dueel recht had, afhankelijk van onder meer inkomen ou ders, eigen verdiensten, al of niet thuiswonend. Vanaf mei heeft die vq ning plaats. Sommigen i ten opeens grote bedrag rugstorten: ze hadden re een veel lagere toelage d voorschot. Ook waren duidelijkheden bij de sing van de nieuwe wei voegd bij de fouten door belasting leidde dat tot gantische stroom klachti vragen vanuit het hele Heel Groningen dreigde fonisch onbereikbaar te den door de „nationale b( ming" van Studiefinancie Wie nu de dienst Studiefi ciering belt, krijgt een h te horen met de tekst dat wege overbelasting nummer is ingesteld. Maai dat nieuwe nummer voortdurend de in-gesj toon horen. Hoe lang zal de huidige c nog voortduren? Een wo voerder van het minis van onderwijs in Zoetei is voorzichtig in zijn antw „Het is moeilijk te ov« wanneer de achterstand gehaald. Misschien dat d< mende periode wat verlic kan brengen, omdat een van de aanvragers in elk op vakantie gaat", zegt h.j Maar de ambtenaren gaan ook met vakantie? „Dat maar de afgelopen tijd regelmatig verloven ing« ken". Hij durft echter gee rantie te geven dat na d mer de overbelasting is a pen. En in oktober komt al weer scholieren en s ten bij, die dan voor het recht krijgen op een studi lage. Dat betekent enkele duizenden extra aanvrage Uitlaten We zullen de hond eens goed uitlaten, zo meenden de dames Van Veen en Klomp uit Eerbeek toen gisteren de Apeldoornse vierdaagse van start ging. Op de eerste wandeling van Apeldoorn naar Loenen en terug haalden 8 van de 2219 deelnemers de finish niet. Vandaag was Vaassen het reis doel. FOTO: ANP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het minis terie van buitenlandse za ken zal voorlopig eerst de persoonsgegevens voor het nieuwe paspoort behe ren. Pas als de gemeenten klaar zijn met het automa tiseren van hun bevol kingsadministraties (in 1993), kunnen die gege vens naar de gemeente overgeheveld worden. Dat is de kern van het besluit dat het kabinet dezer da gen tussen de beraads lagingen over de bezuini gingen door genomen heeft. Een van de voorwaarden die Buitenlandse Zaken heeft ge steld is dat tegen die tijd wel eerst precies duidelijk moet zijn hoe de ervaringen met de automatisering zijn geweest. Die wens houdt verband met de eisen tot bescherming van de privacy en de fraudebesten digheid van het nieuwe pas poort. Een tweede voorwaarde is dat het bestand aan per soonsgegevens voor Buiten landse Zaken toegankelijk blijft. Dat heeft te maken met het feit dat in laatste instantie de minister van buitenlandse zaken verantwoordelijk blijft voor het paspoort. De benodigde gegevens gaan komende maanden vanuit de kaartenbakken bij de gemeen ten in een centraal, door Bui tenlandse Zaken beheerd com putersysteem. Wie deze kosten betalen moet (schommelend tussen enige tonnen en een miljoen), is nog niet bekend. De overheveling van de gege vens uit dit systeem naar de geautomatiseerde gemeentelij ke bevolkingsadministraties kan echter door middel van een simpele druk op de knop en dat kost niets. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. DEN HAAG De VN-raad voor Namibië spant een proces aan tegen Urenco-Nederland, het Nederlands-Westduits-En gelse consortium voor urani umverrijking en de Staat der Nederlanden. In de dagvaar ding, waaraan twee jaar is ge werkt, wordt van Urenco ge ëist geen uranium meer te ver rijken voor klanten die de grondstof betrekken uit Nami bië. Namibië wordt bestuurd door Zuid-Afrika. Maar de Verenig de Naties erkennen dat be stuur al niet meer sinds 1967. In dat jaar stelden zij de VN- raad voor Namibië in, die het bestuur over de voormalige Duitse kolonie op zich moest nemen. Effectief komt dit be stuur neer op het uitvaardigen van decreten waaRaan de lid staten zich moeten houden. Krachtens een decreet van deze raad worden de natuurlij ke hulpbronnen van Namibië tegen misbruik beschermd. Zuid-Afrika pleegt volgens de raad grondstoffenplundering door uranium uit Namibië te verkopen en de winsten zelf op te strijken. Urenco maakt volgens de VN- raad inbreuk op dat decreet door uranium uit Namibië voor klanten te verrijken. Nederlandse regering h dat decreet erkend, maar i op het standpunt dat de 1 komst van het uranium meer is te traceren als hel verrijking bij Urenco wi aangeboden. Nederland is grootste aandeelhouder in Urenco-consortium. Het menselijk ras wordt deze weken weer uitge breid met een tijdelijke va riant. Her en der duikt hij op, altijd nieuwsgierig, maar ook altijd een beetje gehaast. De dagjesmens. In zijn voetspoor trekken ook onze verslaggevers het land in om persoonlijk ver slag te doen van zomerse gebeurtenissen. Deze keer hoorde Arjen van der Sar voor de eerste keer hoe een gezonde kaas klinkt. Het is nog vroeg voor een stadsmens, als we in de uitge strektheid van het Friese land met de auto een boeren erf opdraaien. Na een mo ment van stilte en het loeien van een stier ergens in een stal schuift de deur van de schuur open. Daar staat, met beide handen in de zij, me vrouw Van Zeideren. Dit is Jouswier, het doel van de reis, een 34 inwoners tellend dorpje boven Dokkum. „Kom maar gauw, het stremsel zit er al in!". Mevrouw Van Zei deren heeft het over een stof die, gewonnen uit de kalfs- maag, melk doet stollen. Onze gastvrouw is alvast be gonnen met het proces waar net ons om te doen is, de be reiding van kaas, boerenkaas dan wel te verstaan. Daar zijn we benieuwd naar, flauw geworden van de saaie fa- briekskaas. Binnen zoemt een motor die tweemaal ze ven messen door een grote tobbe met melk laat gaan. Het betreft de produktie van de negentien koeien die aan de andere kant van het keu kenraam kauwend naar de bedrijvigheid staan te staren. De verse melk wordt onder meer door toevoeging van heet water verwarmd tot een graad of dertig. „Precies 33 graden", corrigeert mevrouw Van Zeideren, die na het toe voegen van het zuursel een kweeksel van melkzuur bacteriën en het stremsel de handen vol heeft aan het controleren van het proces. Inmiddels is door de stolling in de tobbe een zacht laagje ontstaan, dat door de rond draaiende messen wordt ge sneden tot kleine brokjes. Het snelle werken heeft ze meegekregen van haar moe der en schoonmoeder wier leven net als dat van hun moeders in het teken van de kaas stond. Deze boerin doet al tientallen iaren niet anders en heeft volgens de boeken al ruim 100.000 kazen ge maakt. Eén van de weinige concessies aan de moderne tijd is eigenlijk de kaastobbe met de gemotoriseerde mes sen, die er sinds vorig jaar staat. Terwijl de machine z'n werk doet, toont mevrouw Van Zeideren in een stal het materieel waarmee ze haar hele leven heeft gewerkt. Naast een oude houten tobbe De provinciale VVV in Leeuwarden (058 - 13.22.24) geeft, net als alle ANWB- kantoren, informatie over de Friese Terpenroute. De route, die zich dwars door de provincie slingert, is weliswaar 130 kilometer lang, maar aardig genoeg om in elk geval gedeeltelijk te rijden. In Allingawier, niet ver van de Afsluitdijk, bevindt zich „De Izeren Kou", een 18e eeuwse boerenhofstede met onder andere boerenwerktuigen en een melkkelder. Bezoek de Koren- en Pelmolen De Eendracht in Anjum. Deze molen uit 188 herbergt een permanente tentoonstelling met werktuigen uit het boerenbedrijf. Open dinsda tot en met zaterdag van 10. tot 17.00 uur. spoor van de Mevrouw Van Zinderen: „Er gaat geen plastic om onze kazen heen, want we houden van puur natuur. Dat betekent een hoop extra werk, want om de twee dagen moeten we de kazen afwassen, de schimmel moet van de korst af". FOTO: PERS UNIE staat het klienhek, een raam werk dat ze vroeger met de hand door de tobbe haalde om de gestolde melk in goed boers: wrongsel te snijden. Zoon Leen (26) komt z'n moeder een handje hel pen. In melkbussen vangt hij het goedje op dat overblijft als de stremsel z'n werk heeft gedaan. Deze „wei" gaat naar de wei, waar een dozijn kalveren al likkebaar dend en loeiend op de lek kernij staat te wachten. Bij de familie Van Zeideren gaat nooit een liter melk het erf af. Elk litertje wordt benut voor de kaasmakerij, waar van de produkten thuis aan de deur worden verkocht. Ze kunnen er met z'n drieën net van leven. „Hangt af van de eisen die je aan het leven stelt", zegt moe. „We leven heel eenvoudig en hebben maar weinig nodig". Pa en moe hebben zo langzamer hand wel de pensioengerech tigde leeftijd bereikt voor zover die voor ondernemers bestaat en zoon Leen wil niets liever dan op de oude voet verder gaan. Terwijl de kalveren wat ap- pelig naar hun al lege voe derbak staan te kijken, knijpt mevrouw Van Zeideren na het aftappen van 'de wei in de Htlttenkase-achtige brei die in de melktobbe is ach tergebleven. „Als het aan el kaar papt, moeten we wach ten, maar als het korrelig is kunnen we verder". De kaas vormen worden tevoorschijn gehaald en volgestampt met de sponzige brokjes. Deksel erop en onder de pers ermee, die er in enkele uren behoor lijk wat vocht uit doet lopen. Intussen legt de boerin op elk kaasje een rijkskeurmerk „Gouda boerenkaas". Boe renkaas mag dan wel hon derd procent ambachtelijk zijn, de controlerende instan ties houden reinheid, vetge halte, bacteriën en vreemde stoffen goed in het oog. Nog een beetje verontwaardigd vertelt de boerin intussen van het bezoek van een bus schoolkinderen uit de Rand stad. Veel plezier beleefde ze daaraan niet, want die koters waren flink eigenwijs. „Die melk komt helemaal niet van hier, die wordt in de fabriek gemaakt, hielden ze vol". De kazen worden gedurende één of meer dagen gezouten in een pekelbad, waarbij ze regelmatig worden gekeerd. Dat keren is ook tijdens de rijpingsperiode belangrijk om een goede kaas met de juiste smaak te krijgen. In een be lendende ruimte liggen op planken tientallen kazen jong, jongbelegen tot oud en oveijarig te worden. Als Leen met de vlakke hand op één ervan slaat, een gebaar ook in één of andere televi siereclame voorkomt, roept moeder een ongelukje met gaten in de kaas in herinne ring. „We hebben de koeien een keer bijgevoerd met aardappelen, maar dat doen we niet meer. Door de boter- zuurbacterie kreeg de kaas te veel gaten en een verkeerde smaak". Gaten in de kaas hoeft, zo blijkt uit haar woor den, niet erg te zijn, „als ze maar worden veroorzaakt door de juiste bacteriën". Leen slaat nog eens op zo'n slechte kaas en daarna op een goede, om het verschil te laten horen. Verdorie, je hoort 't. Kazen van verschillende boerderijen smaken allemaal anders, want nergens zijn bo dem, gras, koeien en verzor ging eender. De kleibodo en het met mate toedient van kunstmatig krachtvol zorgen ervoor dat Van Zeld rens kaas wat zachter is dl elders. De familie is trots het eigen produkt, ook al on dat er geen salpeter, get chloorcalcium en geen kleul stof in zit. „Bovendien ga er bij ons geen plastic on» heen, want we houden vi puur natuur. Dat beteka een hoop extra werk, wal om de twee dagen moeten de kazen afwassen, de schim mei moet van de korst af Wij zijn zogezegd verkocb en een behoorlijk aantal b» bykaasjes ook. Ze liggen fl thuis op een plank te flor» ren; een paar keer per n worden ze met liefde gewa? sen, om de schimmel gee: kans te geven. Ze maken ht; goed. ARJEN VAN DER SA! De naam en het adres Tl de familie Van Zeideren t het Friese Jouswier hebbc we gevonden in een boekj over „Zuiveltoerisme", d* verkrijgbaar is bij het N* derlands Zuivelbureau Rijswijk. J

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4