Modderstroom vaagt Franse camping weg IDA en AWD tevreden met bezuinigingen Premie Alarminstallaties loeien door onweer SPECIALE WATERSPORT- pagina XJIT- bijlage lingijzeling in >lgië na zes uur over Firma VS maakt wegwerp-lenzen Burgemeester Leidschendam: Het lijkt wel een 1-aprilgrap' ZEKER TWAALF DODEN EN TIENTALLEN GEWONDEN: 'iscus-ambtenaren op pad met computer reenpeace wil beteir toezicht p diersmokkel met speciale rubriek Twee doden bij brand in Rotterdam Juwelenwinkel in hotel Bel Air overvallen Tanker Koeweit volgende week onder vlag VS Ceidóc (Bowuvnt idae (Sowuvnt Woensdag 15 juli 1987 78e jaargang no. 23857 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorenc le tot Sijtholf Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. L lallewas, Chef-redacteur Wim Bui)teweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f68,93, jaar f262,35. Klachten bezorging: maandag t/mvrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. e nummers f. 1.10. HET WEER Half tot zwaar bewolkt en en kele regen- of onweersbuien. Minimumtemperatuur om streeks 16 graden. Middagtem- peratuur ongeveer 24 graden. Matige zuidelijke wind. Zon op: 05.38; onder: 21.54. Schevenigen hoog water: 7.46 en 20.17; laag water: 3.30 en 15.58 uur. in de zie pagina 8 JARLEROI Een gijzeling in de riacht- i Parijs-Stockholm is vannacht na zes zonder bloedvergieten beëindigd. Een jarige Deen van Somalische afkomst rd in Charleroi door de Belgische politie prekend, nadat hij urenlang een eëdse vrouw met een brieveno] oener bedreigd. De 23-jarige Zweedse bleef jedeerd. De man eiste genoegdoening !r de beledigingen die hij naar zijn zeg- i in Frankrijk had moeten aanhoren, het station van Charleroi werd diï wa rnet de gijzelaar losgekoppeld va n het istel en omsingeld door een spciciale neid van de gendarmerie. De overige agiers, onder wie de man van de tjegij- jjde vrouw, hadden de wagon toen ad van i moeten verlaten. Een Firma in Florida heeft wegwerpcontactlenzen ontwikkeld, die men slechts een week draagt. Het voordeel daarvan is dat de lenzen in die korte tijd niet zó vuil worden dat kans bestaat op infecties en zweertjes aan het hoornvlies. Eerder onderzoek heeft aangetoond dat dragers van contactlenzen deze niet goed schoonmaken. De 52 paar wegwerplenzen zijn in de VS per jaar duurder dan een paar gewone: ruim duizend gulden tegen ruim zevenhonderd gulden. Sombere toekomst voor dikke agen ten NEW DELHI Dikke poli- tieagenten in de Indiase hoofdstad New Delhi gaan zware tijden tegemoet. Hoofdcommissaris, Ved Marwah heeft agenten wier buik over hun koppelriem hangt met voortijdig pen sioen gedreigd. Te dikke agenten moeten nu eenmaal per jaar een fitheidsproef af leggen, die onder meer be staat uit een vérsprong, op drukken, hardlopen en ande re inspanningen. Wie in april 1988 niet zo dun is als een den en klaar voor de proef, moet ophoepelen. PARKEERGARAGE BU CLAUSPLEIN 99 LEIDSCHENDAMDEN HAAG De Haagse wethouder van verkeer R. Vlaanderen wil een enorme parkeer- laten bouwen bij het Prins ïin, het gigantische klaverblad op Leidschendams grondgebied dat de A 4 tussen Den Haag en Amsterdam en de A12 tussen Den Haag en Utrecht verbindt. Burgemeester W. F. de Vreeze van Leidschendam heeft ernstige kritiek op de manier waarop Vlaanderen dit idee naar buiten heeft gebracht. „Het lijkt wel een 1-april- mop", aldus de eerste reactie van bur gemeester De Vreeze. „Ik wist van niks, het is voor het eerst dat ik van een dergelijk plan hoor". Wethouder Vlaanderen vindt een parkeergarage bij het Clausplein noodzakelijk om on der meer de Utrechtsebaan in Den Haag te ontlasten. De garage zou plaats moeten bieden aan duizenden auto's. Voor de verbinding met de residentie denkt Vlaanderen aan een snel- of zweef tram. den Ontwortelde bomen drijven voorbij aam caravans die net gespaard bleven voor de vernietigen de water- en modderstroom. foto: ap ANNECY Honder den reddingswerkers hebben vandaag de ge hele dag naarstig ge zocht naar slachtoffers van de overstroming van het riviertje de Bor ne, die gisteravond een complete camping weg vaagde in het Alpen dorpje Le Grand Bor- nand (Haute Savoie) Tot dusver zijn twaalf do den geborgen. Zestien mensen werden vermist, maar er is niet veel hoop dat zij levend uit hun overspoelde caravans of tenten worden gehaald. Een aantal van hen is mogelijk verdronken en meegesleurd door de razende stroom wa ter en modder. Tien mensen zijn opgenomen in zieken huizen en dertig slachtof fers konden ter plaatse wor den behandeld. Voor zover bekend bevonden zich geen Nederlanders op de cam- De ongeveer negentig kam peerders werden gister avond om tien over half ze ven volledig verrast door de overstroming in het Franse Alpengebied. Na een wolk breuk groeide het bergri viertje de Borne uit tot een kolkende v?termassa, die, y~". HAUTE SAVOtE^J 1 H81 H toen zij uit haar oevers trad, binnen tien minuten cara vans, tenten, rotsblokken, bomen en auto's van het kampeerterrein wegvaagde. Vanochtend verzamelden getroffen kampeerders zich bij het reddingscentrum in Le Grand Bornand om te vernemen van het lot van hun gewonde of vermiste verwanten. Een 50-jarige man vertelde huilend dat hij zijn vrouw en 17-jarige dochter met caravan en al door het water had zien meesleuren en dat hij geen hand had kunnen uitrich ten om hen te redden. Het reddingswerk, waarbij ook duikers en snuffelhonden zijn ingezet, wordt bemoei lijkt doordat veel wegen rond de kampeerterreinen zijn versperd door omge waaide bomen. Pag. 4: Paniek bij Neder landers op naburige cam pings Een van de vele slachtoffers in Le Grand Bornand wordt door een helikopter uit de modder gehesen. foto: ap EN HAAG De rege- xacties CDA en zijn het in beginsel mis met de besluiten van et kabinet om volgend ar drie miljard extra te ezuinigen, zo bleek giste- :n uit reacties van de wrzitters De Vries en oorhoeve. Het CDA meent dat het pak ket maatregelen voldoende is om het financieringstekort van de overheid terug te bren gen tot een, „gezien de werk loosheid aanvaardbaar ni veau". De christun-democraten accep teren daa rmee het feit dat het kabinet afwijkt van eerdere afspraken om het tekort vol gend jaar naar 7 procent te verlagen. Zoals het er nu naar uitziet zal het tekort op 7,3 procent uitkomen. Over de exacte samenstelling van het pakket bezuinigingen heeft het CDA nog geen oordeel. De uiteindelijke beoordeling daar van volgt bij de begrotingsbe handeling dit najaar. Daarbij zal het CDA de bestrijding van de werkloosheid zwaar laten wegen. Ook de VVD heeft nog geen definitief oordeel, hoewel frac tieleider Voorhoeve het totaal van dev kabinetsbesluiten in een eerste reactie wel als „re delijk" heeft omschreven. De liberalen stemmen ermee in dat vooral Onderwijs en Volkshuisvesting, welke de partementen dit jaar hun be grotingen enorm hadden over schreden, hard worden aange pakt. Gisteren werd ook bekend dat minister Ruding van financiën in de nacht van maandag op dinsdag gedreigd heeft met af treden als er niet voldoende zou worden bezuinigd. Dat Ruding uiteindelijk toch door de bocht ging, komt volgens ingewijden doordat andere be- jaren steeds méér geld gaan opleve ren. Dat geldt met name voor de bezuiniging op het VUT- fonds voor ambtenaren, die de schatkist volgend jaar 300 mil joen gulden oplevert maar in de jaren daarna veel meer. Pag.3: PvdA: Laagstbetaal den worden slachtoffer. Pag.6: FNV: Kabinet dwingt ons looneisen te stellen. 'EN HAAG De belastingdienst gaat e<en roef nemen met draagbare computers voor nbtenaren, die daarmee op pad gaan bij de bntrole van ondernemingen. Het ministerie van financiën heeft een eerste contract gesl o ten voor de levering van 500 Zenith-personal omputers. Als het allemaal volgens plan ver loopt zal het controleren van bedrijven dank zij de chip-technologie sneller kunnen verlo pen. Dat sluit aan bij het streven van de fis cus de controle-dichtheid verder te verhogen. Wanneer de uitkomsten van de proef positief zijn, zullen alle controle-ambtenaren worden voorzien van zo'n draagbare personal compu ter. t DEN HAAG Voor malafide tandelaren is het gemakkelijk «dreigde dier- en plantesoor- en te smokkelen, omdat bin ten de EG geen overeenstem- ig is over de controle hier- Dit schrijft de milieu-orga nisatie Greenpeace in een rap- »rt dat gisteren op een inter- nationale conferentie in de Ca nadese hocifdstad Ottawa werd gepresenteerd. Greenpeace dringt aan op strengere straf fen voor smokkelaars en be perking van het aantal grens overgangen voor de doorvoer van uitheemse dieren. LEIDEN Tientallen alarminstallaties zijn vannacht in Leiden ussen kwart voor vijf en kwart over vijf afgegaan als gevolg [an het zware onweer. Het regende meldingen. De Leidse poli tie trok ze voor de zekerheid allemaal na. De bliksem sloeg ner gens in en de zware regenval leidde niet tot wateroverlast s (ADVERTENTIES) Vanaf maandag 20 juli 1987 zal de gemeentesecreta rie te Roelofarendsveen telefonisch bereikbaar zijn onder nummer 01713-7272 VANDAAG van de UIT-bijlage De honderd passanten van het huls van het Leger des heils in Rotterdam moesten vannacht tijdens een brand tijdelijk elders worden onderge bracht. Zij zijn inmiddels echter weer naar hun kamers teruggebracht. ROTTERDAM Een felle uitslaande brand in een woon huis in de Rotter damse Van Haren straat heeft van nacht aan twee mensen het leven gekost. De brand onstond op de woonetage van het huis en sloeg ver volgens door naar de slaapetage, waar zich de twee slacht offers bevonden. In de loop van dezelf de nacht brak even eens brand uit in een pand van het Leger des Heils aan de Coolhaven. Voorzover bekend vielen daarbij geen slachtoffers. We gens de rookont wikkeling werd het huis ontruimd. De ruim 100 passanten konden nadat de brand was geblust terugkeren naar hun kamers. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. DEN HAAG Het juwe- lenwinkeltje in het Haag se hotel Bel Air, Zellon Diamonds, is gistermiddag overvallen. De winkel- houdster, die de gestolen juwelen grotendeels zelf gemaakt heeft, schat de waarde van de buit op 200.000 gulden. De overval vond om ongeveer vijf uur plaats, toen de winkel houdster terugkwam van haar pauze. Nadat zij de deur van de winkel en de kluis had geo pend, werd zij door de over valler gedwongen op de grond te gaan liggen. De man bond haar handen vast met een elektriciteitsdraad en plakte haar ogen en mond dicht. Na het leegmaken van een paar vitrines en de kluis verdween de man ongezien uit de win kel. De vrouw wist zich snel los te rukken en sloeg alarm. De zoekactie van de politie in de ruim 300 kamers van het hotel leverde niets op. Zellon Diamonds huurt een ruimte op de hoek van de ga lerij boven de centrale hal van Bel Air. Zowel vanaf de loun ge als vanaf de receptie is geen zicht op hetgeen zich in het winkeltje afspeelt. WASHINGTON De eerste van in totaal elf Koeweitse olietankers zal volgende week onder Amerikaanse vlag varen. Dat heeft de woordvoer der van president Ronald Reagan, Marlin Fitzwater, verklaard. Bij hun tocht door de Perzi sche Golf zullen deze schepen beschermd worden door Ame rikaanse marineschepen. „De eerste schepen met een Ameri kaanse escorte gaan spoedig op weg", aldus Fitzwater. Les As- pin, de voorzitter van de mili taire commissie in het Huis van Afgevaardigden, bevestig de gisteren dat de marine-es cortes volgende week begin nen, volgens hem op 22 juli. Maar volgens Aspin zal dat de enige escorte in de maand iuli zijn. Voor augustus staan arie „beschermde" tankervaarten op het programma. Niet zo'n leuk idee voor de vakantie: een tijdje in het ziekenhuis gaan liggen. Toch haalde het En- schedese ziekenhuis De Stadsmaten dat in 1978 in het hoofd. Volgens een bericht uit de Leidse Cou rant van 15 juli van dat jaar wilde men toen zelfs patiënten, die bereid waren zich in de zomermaan den te laten opnemen, een premie uitkeren. Om daarmee wat te doen tegen de onderbezetting van de bedden in de zomer. Na negen jaar is er in onze ziekenhuizen eerder sprake van het omgekeerde: zo weinig mogelijk patiënten, zeker in de zomer. Dat weet u als u dagelijks de Leidse Courant leest Geef u zelf nu op - of een ander. In het laatste ge val levert een andere bon elders in dit blad u - de eerlijkheid gebiedt u dat te melden - ook nog eens een soort premie op. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1