teleurstelling bij WY's )ver subsidieweigering SDB Vestiging autobedrijf tast omgeving boerderij aan Pellen voor flippers en een zaklantaarn Meer geld beschikbaar voor nieuw Poelhuys >EN OMGEVING Burgemeester opent feestweek swedstrijd i Leidsevaart msterdammer ewond Inbraak in school en clubhuis CeidócSomant WOENSDAG 15 JULI 1987 PAGINA 13 DEN/BOLLEN- EK „De samen- ferking tussen de VW's de kust- en bollen- eek en Leiden ligt op j gat. Met ingang van «augustus staat de coör- rice op straat omdat en geld meer is. We Men in september moe it kijken of we nog iets nen redden". W. Ro- s uit Noordwijk is één t de VW-directeuren t de kust- en bollen- jek die teleurgesteld is jjor het op 24 juni in het iwerkingsorgaan en Bollenstreek (SDB) genomen besluit om geen 12.000 gulden ter beschikking te stellen voor het instellen van een coördinatiepunt tus sen de WV's. De gezamenlijke VVV-direc teuren hebben dit laten weten in een schrijven dat ze begin deze week bij het bestuur van de SDB deponeerden. In hun brief stellen zij dat het on denkbaar is te veronderstel len dat enige gezamenlijke ac tiviteit van betekenis kan worden ontwikkeld zonder dat daarvoor personele onder steuning aanwezig is. Boven dien vragen de VV V-direc teuren zich af of de indivi duele SDB bestuursleden wel doordrongen zijn van de grote betekenis van gecoördineerde dienstverlening ten behoeve van de eigen bevolking. Ro vers: „Men heeft er geen idee van wat deze samenwerking voor de eigen bevolking zou kunnen betekenen. Dit besluit is genomen door onbegrip en onbekendheid met het werk. De gemeenten vinden dat wij het zelf maar moeten opknap pen. Dan moeten we wel de instrumenten krijgen om het werk, waar de VW's echt niet om zitten te springen, te doen. Wij hebben onze inzet getoond door 40 procent van de benodigde 50.000 gulden op tafel te willen leggen, on danks dat alle WV's slecht bij kas zitten. Het is dan onbe grijpelijk dat de gemeenten niets willen bijdragen". De VV V-directeuren hopen dat het stilleggen van het sa menwerkingsverband van korte duur zal zijn. Er moet intern overleg plaatsvinden want de meeste WV's had den een bijdrage toegezegd mits de gemeenten ook subsi dieerden. Verder zal na de seizoensdrukte contact wor den opgenomen met de Ka mer van Koophandel over een mogelijk andere opzet van het samenwerkingsver band. „Grootschaliger en meer economisch gericht vermoedt Rovers, die nog hoopt dat de SDB haar stand punt na ontvangst van de brief wijzigt De Leidse VVV- directeur C. Hugens: Het is koffiedik kijken maar ik denk niet dat Kamer van Koophandel haar toezegging van 10.000 gulden intrekt. Misschien dat zij bereid is door een andere opzet van de samenwerking er meer geld in te stoppen. Het is mogelijk dat de Kamer vindt dat het samenwerkingsorgaan moet worden uitgebreid met de Rijnstreek. Dit zou wel bete kenen dat de Kust- en Bollen streek de mogelijkheid tot ex clusieve promotie kwijtraakt. We moeten echter alles pro beren om dit initiatief geen vroegtijdige dood te laten sterven". PONENDEN ÏSEWEG: CHOTEN En- bewoners van de seweg-noord in Voor- vrezen dat de van een autorepa- en sloopbedrijf op [terrein van „Wie kan ren de hand des Heer- ten koste zal gaan van natuurschoon rond |e voormalige boerderij, de buurtbewo- wil de gemeente ichoten in het mid- van de nog over geven grond bij de rij de Autohandel vestigen. Deze [left thans zijn bedrijf i het Kamerlingh On- ntsoen en is daar r de sterke uitbreiding (t meer te handhaven. De boerderij ligt op enige af stand van de Leidseweg en wordt gedeeltelijk afge schermd door bomen. Langs het pand loopt een wandelpad, het St. Nicolaespad. Een zoon van de vroegere bewoner Van Vliet heeft daar nog steeds een stukje wei en een schuur in gebruik, waar enige vetweiers (koeien), geiten en schapen grazen. Het voorgedeelte van de boerderij aan de kant van de Leidseweg, wordt bewoond door de alom in het dorp be kende „Katte Mie", zo ge noemd vanwege haar zorg voor de zwerfkatten. Aan de achterkant van de boerderij heeft sinds enkele jaren de oud-ijzer- en metalenhandel Van Nierop enige loodsen in gebruik. Mevrouw R. Begeer, bewoon ster van nabij gelegen land huis „Berbice", vreest dat een gedeelte van het groen rond de voormalige boerderij zal moeten sneuvelen om plaats te maken voor toegangswegen, wanneer het autobedrijf daar gevestigd wordt. Daarnaast vindt zij het een kwalijke zaak dat de koeien weg zullen moe ten. De heer Van Vliet heeft geen pachtcontract, maar mag alleen gebruik van de grond maken zolang deze geen ande re bestemming heeft. De boer derij „Wie kan keeren de Hand des Heeren" is eigendom van de gemeente en staat als monument te boek. Navraag bij wethouder J. Vis ser van openbare werken wijst uit dat op dit moment een ambtelijk advies wordt voor bereid om het autobedrijf Stra- ver te verplaatsen van het Ka merlingh Onnesplantsoen naar een plek in Voorschoten waar het bedrijf minder hinder ver oorzaakt voor de woonomge ving. Vijf tot zeven locaties zijn onder de loupe genomen en uiteindelijk lijkt de situatie bij de boerderij het meest ide aal. De geschiktheid van deze plaats wordt nu nader onder zocht. Wethouder Visser stelt echter nadrukkelijk: „Er is nog geen voorstel gereed om binnen het college van burge meester en wethouders te be handelen. Er ligt dus nog niets vast. Vast staat wel dat het be drijf moet verdwijnen uit het Kamerlingh Onnesplantsoen". Op de vraag of het bedrijf daar illegaal is gevestigd antwoordt Visser: „Dat kan best zijn, maar het geheel heeft ook een duidelijke sociale achtergrond. Het blijkt dat menig autobezit ter behoefte heeft aan een goedkope en goede sleutelaar en er zijn tal van illegale be drijfjes, niet alleen in Voor schoten, die een duidelijke so ciale functie hebben zowel voor de betrokkene als voor de klanten". Wanneer even tueel een besluit genomen zal worden om het autobedrijf te verplaatsen naar de boerderij, dan zal dit volgens de wethou der niet ten koste gaan van de natuurlijke beplanting. „Inte gendeel. Er zal meer beplan ting komen om het geheel af te schermen van de omge ving". Als toegangsweg naar de oud-ijzerhandel Van Nierop wordt gedacht aan de Adm. de Ruytersingel en die naar het autobedrijf via de Leidseweg. Wethouder Visser: „Voor een goed begrip. Er is nog hele maal niets beslist, er wordt wel sterk over nagedacht. Wie een betere oplossing weet, die mag het op het gemeentehuis komen vertellen". Warmonds burgemeester G. Hendrickx heeft gisteravond de Droge Kaagweek geopend. Ze deed dat door krachtpatser Joe Alcatraz in de boeien te slaan. Deze wist zich binnen de kortste keren weer te bevrijden en kon zodoende de wedstrijden parapluhangen leiden. Daar deden onder ande re wethouder Van Schagen en de voorzitter van de Vereniging tot Viering van Warmonds Feesten mevrouw Van Leeuwen aan mee. Lang bleven beide prominenten niet hangen, maar met hun po ging oogstten ze wel bewondering. De kermis trok de eerste avond veel belangstelling, evenals sociëteit Ut Sloepie waar levende muziek was. Ook vanavond en morgenavond is in Ut Sloepie live muziek. Vanavond om 19.00 uur begint inmiddels fameuze modeshow op het pleintje bij de Pomp waar uitsluitend Warmondse mannequins en dressmen zelfgemaakte kleding tonen. In de feesttent in het Park Groot Leerust is er vanaf 20.00 uur een spelavond met kaarten, sjoelen, darten en het spel met de elektrische spiraal. FOTO: WIM VAN NOORT IRDWIJK De henge vereniging De Sportvisser d gisteravond in de Leidse- een viswedstrijd voor ie- een. Niet minder dan 37 pilaars kregen na loting „stek" aan de waterkant, irbij was het de bedoeling Leel mogelik gewicht aan boven water te halen. In aal hengelde men 15 kilo bij ar. Koplopers waren: 1. F. Bohemen met 1150 gram; van Bohemen 1125 gram; Droog 1100 gram; 4. H. den Berg 1025 gram en 5. Zuidhoek 950 gram. „De rtvisser" organsieert nog r van dergelijke zomera- idviswedstrijden, te weten 21 en 28 juli en op 4 en 11 Ustus. Beurtelings wordt in Katwijkse Watering en in Leidsevaart gevist. Ieder- kan aan deze wedstrijden Inemen. Het inschrijfgeld leden van de vereniging kaagt 3,50, voor de jeugd >50 en voor niet-leden 5 Iden per keer. Er wordt ge- t met een gewone hengel, niet langer mag zijn dan 11 ler. Werphengels zijn niet gestaan. Alle vis telt mee, (alve snoek, snoekbaars en 10RDWIJKERHOUT 31 35-jarige Amsterdammer istermiddag gewond aange ven op de Herenweg ter °pe van de Brink. De man rd om tien over vijf gevon- n met een hoofdwond. Hij m naar het Diaconessen- 5 in Heemstede vervoerd, toedracht is nog volkomen ster. De Amsterdammer s dusdanig verward door gebeuren dat hij niet direct fteldering kon geven. „Aan het eind van de bol- lenpeltijd kan ik geen bol meer zien". De 13-jarige Arno uit Noordwijkerhout zegt het uit de grond van zijn hart. Hij werkt liever op het land. Toch gaat hij elke zomer weer, al zeven jaar lang, naar de firma Oostdam aan de Leeweg in Noordwij kerhout om bollen te pellen. Hij heeft ook een specifiek doel waarvoor hij pelt: een complete geluidsinstallatie met compact-disc. „Ik heb nu 400 gulden verdiend met pellen vertelt hij. „Het bol len pellen is nog niet afgelo pen dus er komt nog wel wat bij. Verder hoop ik nog wat geld te verdienen met werk op het land. Samen met m'n zakgeld, het vakan tiegeld van vorig jaar en geld dat ik voor mijn ver jaardag heb gekregen, moet ik de compact-disc wel kun nen kopen". Arno is een van de pellers die deze week in de schuur aan de Leeweg in Noordwij kerhout aan het werk wa ren. Gemiddeld zijn er per dag ongeveer 35 pellers, in leeftijd variërend van zes tot vijftig iaar. Vandaag is het rustig meldt de 37-jarige Louis Oostdam, een van de twee eigenaren van het bol- lenbedrijf. „Gisteren had ik er zestig. We hadden die dag ook dikke bollen en dat nieuws verspreidt zich snel. Dan komen ze allemaal. Op zo'n dag is het wel een gek kenhuis. Je moet constant kratjes bollen weghalen en verwerken. Verder moet je ze toch een beetje in de ga ten houden want als ik er niet ben dan vliegen binnen korte tijd de bollen door de schuur. Oostdam heeft elk jaar een vaste kern pellers in zijn Bollenpellen, de manier in de Bollenstreek om vakantiegeld te verdienen. FOTO: WIM VAN NOORT schuur. Dit zijn mensen die net als hijzelf in de Victor- wijk wonen en die vaak zelt weer broertjes, zusjes, fami lie of vriendjes meenemen. „Dit jaar hadden we hele maal geen probleem om ge noegpellers te vindenver telt Oostdam. „De schoolva kanties begonnen dit jaar te gelijk met het bollenpellen. Veel kinderen gaan niet te gelijk met de ouders op va kantie en komen eerst twee weken pellen. Ik heb dit jaar zelfs pellers weg moeten sturen". De bordjes die bij het begin van de Lee weg nog steeds om pellers vragen hangen er dus eigen lijk voor niets. Oostdam: „Die zijn bij het begin van de bollen tijd opgehangen en nog niet weggehaald. Vol gende week denken we klaar te zijn, twee dagen na dat de laatste tulpen uit het land zijn gehaald". Voor Oostdam is het dan nog geen vakantie. De bollen moeten worden gesorteerd, ge droogd en geteld en veelal voor 15 augustus worden af geleverd. Driekwart is in middels verkocht. „Dat ge beurt het hele jaar door. Al leen op die manier krijg je een goede gemiddelde prijs. Aangezien de bollen dit jaar van uitstekende kwaliteit zijn, komt de prijs enigszins onder druk te staan. Als je alles pas in iuli verkoopt kan het je veel geld kosten De laatste peldag is voor Oostdam altijd een van de prettigste. „Je hebt. geen heerlijker gevoel dan op die dag", zegt hij er nu al naar uitkijkend. Op die dag is er in de schuur van Oostdam ook traditioneel gebak. We proberen het een beetje ge zellig te houden",verduide lijkt hij. „Je bent je pellers immers zo weer kwijt. Als je niet goed betaald of het is niet leuk, komen ze niet meer". Geen enkele peller heeft een vast arbeidscontract. Ie dereen kan in principe ko men en gaan wanneer men wil. Zo moesten twee weken geleden veel kinderen rap porten ophalen. Dat gaat dan even tussen het pellen door. Verder zijn er ook kinderen die vroeger naar huis gaan of later komen. Oostdam: „Maandag 1 juli was het heet Dan is het rus tig want iedereen zit op het strand. En eigenlijk hebben ze groot gelijk". Bij het bollenpellen werkt iedereen op stukloon. Wie het meeste doet verdient het meest. Veel van de ionge pellertjes proberen geld bij elkaar te sparen om iets te kopen. De 13-iarige Anja uit Katwijk heeft alles bij el kaar 137 gulden verdiend. Daarmee wil ze een fototoe stel kopen. Haan 10-jarige zusje is 's middags om twee uur aan haar tweede krat bezig. Zij weet nog niet wat ze met de verdiende centen doet. Haar even oude vrien dinnetje heeft een radio-cas setterecorder op haar ver langlijstje staan. De 8-jarige Harco uit Noordwijkerhout wil flippers en een zaklan taarn hebben. De Noordwijkerhoutse huis vrouw Corry, een van de buren van Louis Oostdam, pelt omdat ze het leuk vindt „Ook al denk ik elk jaar voordat ik begin: Waar be gin ik eigenlijk aan?" Corry ging acht jaar geleden voor het eerst mee met haar in middels 18-jarige dochter Claudia. „Ik ging helpen om haar een paar centjes te be zorgen. Op een bepaald mo ment ging dat zo goed dat ik voor mezelf ben gaan pellen. Een extraatje is best leuk". Vorige week dondercjag pel de ze 21 maanden bij elkaar. Ze heeft inmiddels wel handschoenen aan. „Je krijgt anders zere vingers", licht ze toe. „Pellen met blo te handen gaat alleen wel veel sneller". Bijdrage: Roza van der Veer Lraak in winkel 1 opgelost EN AAN DEN RIJN Hagenaars van 17 Ijaar oud zijn vannacht Ipuda aangehouden na fcbraak in Alphen. Het Jal had een etalageruit een kantoorboekhandel i Mandersloostraat inge- j en was er vandoor ge- met computerappara- De auto verdween in ichting van Gouda. De paars zijn na hun arres- overgebracht naar Gou- i ingesloten. De gestolen eren werden in de auto gevonden. Bromfietser botst tegen vangrail HILLEGOM Een bromfiet ser uit De Zilk en zijn duo-pas- sagiere uit Hillegom zijn gis teravond gewond geraakt bij een botsing tegen een vang rail. Het ongeluk gebeurde op de kruising van de Beeklaan met de Derde Loosderweg in Hillegom. De bestuurder ver loor door onbekende oorzaak de macht over het stuur, kwam- in de berm terecht en botste tegen de vangrail op. Beide slachtoffer zijn met ge- zichts- en beenletsel opgeno men in het Diaconessenzie- kenhuis in Heemstede. De bromfiets is voor technisch on derzoek in beslag genomen. NOORDWIJKERHOUT Een ongeveer 20-jarige jonge man heeft gisteravond inge broken in de basisschool 't Mossenest en het clubhuis van de scouting. De jongen kwam beide gebouwen binnen door een ruit te breken. Hij werd om kwart over acht door een omwonende gezien in het clubhuis maar was al verdwe nen toen de politie arriveerde. Er werden enkele bankpasjes ontvreemd. LISSE Het nieuwe gemeen schapscentrum in de Poelpol der gaat geen 1,5 miljoen gul den maar mogelijk 1,9 miljoen gulden kosten. Dat liet burge meester G. van der Kroft van Lisse gisteravond weten tij dens de vergadering van de commissie financiën, waar het eerste deel van de begroting voor 1988 werd gepresenteerd. Exacte bedragen zijn volgens Van der kroft nog niet be kend, omdat de concrete plan nen nog niet op tafel liggen. De extra gelden komen overi gens uit de opbrengsten van de toeristenbelasting, waar de Keukenhof een belangrijke bijdrage in levert. Van der Kroft liet verder we ten dat een van de nieuwe ele menten in de begroting en be drag van 136.000 gulden in het Stadsvernieuwingsfonds is. Een post die bestemd is voor bodemvernieuwing. „Aanvra gen en onderzoeken hebben ertoe geleid dat deze uitkering er kon komen", aldus de bur gemeester. Met betrekking tot de voorge stelde verhoging van het reini gingsrecht merkte de burge meester op, dat van de 3 pro cent die men voor ogen heeft, een half procent zal worden benut voor nieuw beleid en 2,5 procent voor het ophalen van net chemisch afval, dat in Lis- se pas uit de startblokken is. Overige bijdragen uit het fonds toeristenbelasting kun nen gebruikt worden om de bestaande accommodaties te onderhouden. De sporthal Meerzicht heeft in dat verband prioriteit, omdat men daarover nogal klachten ontvangt. Het voornemen is dan ook om in '89/'90 4,5 ton daarvoor te ge bruiken. Verder zal ook fors geïnvesteerd moeten worden in een grote onderhoudsbeurt van het zwembad. Kosten: cir ca 1 miljoen en te betalen uit de reserves (3 ton), uit de ge wone dienst (3,5 ton) en deels uit de exploitatie (eveneens 3,5 ton). Bekend werd tevens dat men wat betreft de subsidië ring van het nieuwe clubge bouw van de RTV niet verder wenst te gaan dan een ton. Dit is na onderling overleg beslo ten. En Lisse komt ook nog voor hoge kosten komt te staan als de grond van het hui dige complex van openbare werken moet worden gesa neerd. In die grond zit gif, af komstig van de daar vroeger functionerende gasfabriek. Met de sanering is een bedrag van 3,5 miljoen gemoeid, waarvan Lisse zelf 10 procent op tafel moet leggen. De burgemeester noemde ten slotte als een element waar door men wat meer armslag krijgt de nieuwe heffing het rioolafvoerrecht In 1987 be draagt die belasting 25 gulden, in 1988 is dat 50 gulden en in 1992 70 gulden. „Alleszins ac ceptabel' aldus de burgemees ter.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17