Zwemmen of verzuipen Bontgekleurde schilderijen zeehondencrèche y Reisgidsen ook voor de thuisblijvers PIETERBUREN <A Katwijkse kunst in Witte Duif Bezoekers Geologie exposeren V€ BKflNDCRV OMNIVERSUM BON Ja, ik red een zeehondeleven! 'n beetle partij geef je in •(eervolle uien burhikbur voor 10-100 pen. middelweg 7 leiden O 133728 070-54 54 54 Reserveer GRATIS NU elke dag 9-12u. 0 AR WIN OR Ot GALAPAGOS Uitzonderlijke naluur Dagelijks IL I.Hfll'.ION IM.WINQ Zo vrij als een vogel -vlieg meel- Oag 13. IS. 17, IB en 2t u 640 m' beeld en geluld rondom Uniek uil met uw gezin. NS dagtocht 60 Het oontol zeehonden dot volslogen uitgeput op de stranden van ons Waddengebied wordt oongetroffen stijgt met de dog Ziek, ondervoed en absoluut niet meer in stoot om op eigen krocht in leven te blijven, schreeuwen zij letterlijk om een laatste redmiddel. De zeehondencrèche in Pieterburen weet per joar vele tientallen van deze ten dode opgeschreven zeehonden met de juiste verzorging, voeding en medicijnen weer op krochten te helpen. Die inspanning kost tijd en geld. Donateur worden von de zeehondencrèche in Pieterburen betekent een doodwerkelijke bijdrage leveren oan hef wel en wee van het zeehonden- bestaan. Door het insturen van de bon of een rechtstreekse overboeking op giro 36.73 095 t.n.v zeehondencrèche Pieterburen zet u een eerste stop in de goede richting. Maak mij donateur en stuur een acceptgiro ter waarde van f Naam: Adres: Kode: Plaats: Stichting Zeehondencrèche Antwoordnummer 950 9950 WL Pieterburen (Postzegel niet nodig). Kunstuitleen (Leiden), T/m 9 augustus: schilderijen tekeningen, reliefs van Aart Houtman. Geopend wo. t/m za. 14-17 uur. Do. avond 17-19 De schilderijen van Aart Hout man zijn los geschilderd en dik wijls gewaagd in de kleurcom binaties. Op het eerste gezicht doen ze denken aan een bont gekleurd bladertapijt in een herfstbos. De ogenschijnlijke chaotische composities weet Houtman echter in de hand te houden door elk werk zeer sy stematisch op te zetten. Iedere penseelstreek heeft een vaste plaats en richting in het in ne gen hokjes verdeelde beeldvlak. Houtman knipt de penseelstre ken uit en plakt ze op karton, zodat er reliëfs ontstaan. Het driedimensionaal karakter wordt in zijn latere schilderijen opnieuw bereikt door met een glaceertechniek te werken. Op de tentoonstelling is een tiental werken te zien en wordt met voorstudies en teksten van de kunstenaar het ontstaanspro ces van de werken duidelijk ge maakt. Iedere penseelstreek heeft in een schilderij van Aart Houtman zijn vaste plaats en richting (Foto: PR). Een van de werken die in Katwijk is te zien: 'Molentje bij Rijns- burg' van H.E. Roodenburg. Galerie De Witte Duif (Koninginneweg 13a, Katwijk): T/m 26 aug: Olieverfschilderijen en aquarellen uit Katwijk en omgeving. Geopend: za 11-13 en 14-17, do 19-21 uur en volgens afspraak: 01718-16428. In galerie De Witte Duif in Katwijk is kunst uit Katwijk en naaste omgeving te zien. Gale riehouder P. van Duivenvoor den maakt er een traditie van elke zomer een dergelijke Kat wijkse tentoonstelling te hou den. Tot 26 augustus ziin er ver schillende olieverfschilderijen en aquarellen te zien en te koop. Een van de schilderstukken op de tentoonstelling is het 'Molen tje bij Rijnsburg' van Hendrikus Élias Roodenburg. Deze in 1895 in Den Haag geboren schilder woonde het grootste deel van zijn leven in Wassenaar en schilderde derhalve veel tafe reeltjes uit deze regio. Rooden- berg werd voornamlijk bekend om zijn etsen, in kleur of zwart wit. Op zich niet zo verwonder lijk, want deze kunstenaar had les gehad van de etser bij uit stek Ph. Zilcken. Daarnaast is Roodenburg ook een bekend aquarellist geworden. Ander werk in galerie De Witte Duif is van Charles Paul Grup- pe. Deze in 1860 in Canada ge boren kunstenaar kwam naar Holland in de bloeitijd van de Haagse School. Zijn werk toont dan ook, vooral wat betreft de onderwerpen, parallellen met schilders als Israëls, Mesdag en Blommers. Uniek op de (verkoop)tentoon stelling van De Witte Duif is een schilderij, getiteld 'Duin en strand', van de thans volop in Katwijk in de belangstelling staande schilder Hans von Bar- tels. Gedurende de tentoonstelling hangen 25 werken van bekende kunstenaars in galerie De Witte Duif. Naast de reeds genoemde namen zijn daar werken bij van Cox, Steenwijk, Tadema Groe- neveld, Hettinga Tromp, Wasse naar, Van der Nat, W. Sluiter, Feudel en anderen. Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie (Hooglandse Kerkgracht 17, Leiden): 'Geologie, Eigenhandig Gezien'. T/m 6 september. Geopend: ma t/m vr 10.00- 17.00. Talrijke werkstukken en teke ningen die de afgelopen maan den zijn gemaakt door bezoe kers van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie vor men een groot deel van de ten toonstelling 'Geologie, Eigen handig Gezien'. In de zalen van het museum zijn ook de échte museumstukken te bewonde-' ren. De tentoonstelling duurt tot en met 6 september. De werkstukken en tekeningen laten zien welke indruk jonge en oude mensen hebben opge daan tijdens een bezoek aan het museum. De overblijfselen van dinosauriërs inspireerden veel mensen tot het maken van een werkstuk of tekening. Leerlin gen van een een school voor voortgezet wetenschappelijk on derwijs maakten bijvoorbeeld een geraamte van meer dan vier meter lang. Zij maakten gebruik van geologisch en niet- geologisch materiaal zoals klei, zand, grind, papier-maché, eier- dozen, papier en keukenrollen. Aan de tentoonstelling is een wedstrijd verbonden en alle werkstukken dingen mee naar de prijzen. De bezoekers van de tentoonstelling zijn tegelijkertijd jurylid: zij kunnen op een for mulier schrijven wie volgens hen de eerste prijs in elke leef tijdscategorie heeft verdiend. Op dinsdag-, woensdag- en don derdagmiddag bestaat in de zo mervakantie (tot en met 20 au gustus) nog de mogelijkheid om zelf werkstukken te maken. De meeste reisboeken zijn be doeld voor op reis. Natuurlijk, er zijn ook gidsen waar je eerst thuis al van kunt genieten of die je na terugkeer nog eens doorbladert, maar in de meeste gevallen vormen de boeken naast de camera een 'attribuut bij de hand'. Een uitzondering daarop is de herziene uitgave van Scholte's Griekenland (vasteland). Geen pocket, maar een gebonden boek met weinig plaatjes. Uit stekend geschikt voor de leer gierige toerist (uitgave Kosmos, 7 59,50). Mede vanwege die prijs en de eigen ervaring dat reisgidsen na een vakantie in niet meer al te beste staat verkeren, niet direct een boek om bij je te dragen. (Ook het gewicht telt in dit ge val mee). Het aardige is dat het herzien werk van mr. Hennik Scholte eigenlijk een uitstekend lees boek is dat ook gewoon thuis kan worden gelezen. Zelfs ie mand die nog nooit ter plekke is geweest raakt gefascineerd door de manier waarop hij in samenwerking met mevrouw dr. G.F.Bos, het Griekse vaste land beschrijft. Wie goed ont houdt loopt het risico op de be schreven plaatsen meer te we ten dan de lokale gids. Wie zich meer dan drie jaar ge leden een ANWB-reisgids aan schafte en zich dit jaar weer naar een in dit boekwerk be schreven gebied wil begeven, zit tijdens de komende vakantie goed fout De kans is namelijk groot dat het er ter plekke alle maal heel anders uitziet dan op de pocketpagina's is beschreven. Om die reden actualiseert de ANWB de reisgidsen-serie om de drie iaar en, als ze in het be treffende gebied flink zijn bezig geweest, zal desnoods het hele boekwerk worden herschreven. Inmiddels zijn er de afgelopen maanden zes vernieuwde reis- beschrijvende boekjes op de markt verschenen. Handige en nuttige pockets (met ronde hoe ken), die ANWB-leden bij hun club voor 20,75 kunnen kopen. De enkele Nederlander, die nog geen lidmaatschapskaart van de wielrijdersbond heeft, moet in de gewone boekhandel 25,95 betalen. De vernieuwde serie omvat drie boeken over Frankrijk (een over Dordogne en Limousin, over Normandië en Bretagne en een over de Franse Middelland se Zeekust met Corsica). Verder zijn er twee over Engeland (Noord-Engeland/Schotland Zuid-Engeland/Midden-Enge- land/Wales) en twee over Oos tenrijk (Salzburgerland/Oberös- terreich en Karinthië/Stiermar- ken/Oost-Tirol). Het zijn zeer complete boekjes met uitgebreide informatie, al is die, maar dat een kwestie van smaak, wat droog neergepend. De smaak, het gevoel en de warmte ontbreken, maar dat zullen vele reizigers misschien juist vragen van een reisgids. Die sfeer bepalen ze zelf wel. Een en ander betekent wel dat de ANWB-boeken niet echt ge schikt zijn als 'lekkermaker' thuis. Wie daarvan meer wil hebben kan beter overschakelen naar de Dominicus-serie, die on danks het feit de Grote Meester zelf enige jaren geleden is over leden, nog steeds hetzelfde ka rakter heeft behouden. De ver vangende schrijvers en schrijf- DOOR RIEN VAN DEN ANKER sters, wier namen overigens nog steeds niet op de voorkant van de boeken staan, weten net als hun illustere voorganger de reisboeken te larderen met aar dige en smeuïge anecdotes en verhaaltjes. Daarnaast uiteraard ook weer vele route-beschrij vingen, waarbij het lijkt of er Eeen enkele brievenbus of ver- iten boerderij tijdens het schrijven is overgeslagen. Wat dat betreft heeft schrijfster Reina van Ditzhuyzen het zich met 'Italiaanse eilanden' niet gemakkelijk gemaakt. Immers, Capri, Sicilië, Sardinië en Elba kennen we bijna allemaal, maar vrijwel niemand weet dat Italië 34 eilanden heeft. Om die alle maal in 262 pagina's te persen viel niet mee, maar het resul taat mag er wezen. Al kun je je afvragen of de toerist die toe vallig op een van die 34 belandt daarvoor nu het gehele Italiaan se eilanden-overzicht wil ko pen. (Uitgave Gottmer, 27,90). Voor zomer en winter is de Do- minicus over de Franse Alpen. Zowel de zonminnende wande laar of fietser als de skier kan aan dit boekje vreugde beleven (eveneens Gottmer, 24,90). Voor een tientje minder geeft diezelfde uitgeverij ook de ju nior landengids over Frankrijk uit. Leuke algemene informatie in heldere taal, waarmee de kinderen de eerste uren van de lange autorit rustig kunnen worden gehouden. De op een na achterste pagina is al leuk voor een spelletje. Daar staat name lijk de lijst van de 95 departe menten, waar Frankrijk in is verdeeld. Met uiteraard de nummers, die daarmee corres- Eonderen en die ook op Franse entekenplaten staan. Dat Pa rijs 75 had wisten we al- Van een heel ander genre is de Vakantiewijzer '87: Logeren op het Franse platteland. (Uitgave Sijthoff, 28,75). Geen echt leuk leesvoer, maar voor de duizen den die op de bonnefooi naar Frankrijk trekken een soort zakbijbeltje. Ongeveer 800 adressen van hoofdzakelijk boe ren die in de zomermaanden gastvrij en veelal tegen redelij ke tarieven hun deuren open zetten voor de toerist. In het boek staan behalve nuttige tips en prijzen ook aanwijzingen over reserveren. Er is zelfs een in het Frans opgesteld reserver ingsformulier afgedrukt Wie naast de reisgids nog wat ruimte in de koffer heeft en wie een echte Franse lekkerbek is (en bovendien ergens nog 45 gulden in de knip heeft) kan eens nadenken over de aan schaf van 'de' Gault en Millau over Frankrijk. Een meer dan driehonderd pagina's tellende grote pocket met daarin 2200 besprekingen van de (in schrij versogen) beste restaurants en hotels in Frankrijk. Een schier ':e opgave en voor ve len zal deze opsomming dan ook discutabel zijn. Om die reden best een aardig boek voor een goede kennis die 'het nog niet heeft', maar eigenlijk te duur om zomaar te kopen. Bovendien met een groot risico van snelle veroudering, De schrijver geeft in zijn voorwoord zelf al aan dat de prijzen inmiddels kunnen zijn verhoogd. 'Daar kunnen we ook niets aan doen', pent hij luchtig neer. Voor 45 gulden kun je beter zelf een keer de fok nemen in een onbekend 'rans eethuis (Uitgave Loeb).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 15