Sou/to/tii Steeds meer onderwij zers zonder baan Handig 'miniburo' STAD OMGEVING Winkeliers Noord-Hofland geven strijd tegen De Stevensbloem op Parkeerruimte op terrein De Beukenhof Dader steekpartij opgepakt Dodelijk ongeval op Rijksstraatweg WERKLOOSHEID BLIJFT DALEN Boete van 900 gulden voor buschauffeur Brand aan Cathrijnestraat Gewonde Peurbakkentocht moet zes weken in bed Schilderijen gestolen EcicLcSoutont LEIDEN De werkloosheid in het onderwijs is groot en zal verder toene men. In de regio's Leiden en Lisse stonden eind juni in totaal 1058 onder wijzers als werkzoe kenden ingeschre ven. Dat bekent dat van alle werklozen in het gebied van het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) tien procent onder wijzer is. Van die geregistreerden hebben er 82 nog nooit een baan in het onderwijs ge had. Mannen Vrouwen Mei '87 Juni '87 Mei '87 Juni '87 Alkemade 110 103 64 70 Katwijk 480 464 179 195 Leiden 3706 3743 1853 1968 Leiderdorp 299 305 183 203 Oegstgeest 222 227 144 154 Rijnsburg 86 84 39 46 Valkenburg 26 20 12 11 Voorschoten 257 253 161 177 Warmond 51 45 28 33 Zoeterwoude 70 70 52 56 Hillegom 227 225 209 238 Lisse 222 214 197 218 Noordwijk 309 305 182 194 Noordwijkerhout 136 134 117 127 Sassenheim 126 116 124 135 Voorhout 68 66 52 56 De werkloosheid ontwikkelde zich de afgelopen maand als in bovenstaand staatje. In de periode van 1 april tot 28 juni hebben zich 45 jeug digen onderwijzers laten in schrijven bij de twee ar- beidsbureau's. Het aantal openstaande vacatures is met 18 (1,5 procent van het totale aantal vacatures) ech ter niet groot. „Als dit een landelijke tendens is, dan is de toekomst voor de werk zoekenden in het onderwijs niet best", aldus het ar beidsbureau. Momenteel is er met name een groot overschot aan leerkrachten in het basisonderwijs en in de eerste jaren van het voortgezet-onderwijs, maar er is een tekort aan leer krachten voor economie en de handelsvakken. Volgens het GAB valt de werkloos heid in de hoogste klassen van het HAVO en VWO en in het MBO nog mee, maar de verwachting is wel dat ook daar de problemen steeds groter zullen worden. De totale werkloosheid daalde in vergelijking met juni 1986 en ook de daling van de jeugdwerkloosheid zette door. Tussen eind mei en eind juni daalde de werklooheid bij de mannen met 15, maar bij de vrou wen was sprake van een stijging met 243. Dit wordt vooral veroorzaakt door het grote aantal vrouwelijke schoolverlaters, dat zich heeft ingeschreven. Ook melden zich nog altijd vrou wen aan die de informatie dag voor vrouwen van het GAB hebben bezocht. In hoeverre zich dit jaar meer of minder schoolverlaters aanmelden voor een baan, is nog onduidelijk. Het ar beidsbureau verwacht nog veel inschrijvingen van schoolverlaters in augustus. Het aantal openstaande va catures blijft stijgen. Het ar beidsbureau had er eind van de maand 466 meer ge noteerd ten opzichte van juni 1986. Ook ten opzichte van mei 1987 is sprake van een stijging van het aantal vacatures. De stijging wordt onder meer veroorzaakt door het bloembollen pel len. Opvallend is dat steeds meer oudere mensen weer aan het werk komen. Dit gebeurt in bedrijfstakken waar het aanbod van jonge arbeidskrachten stagneert. DINSDAG 14 JULI 1987 PAGINA 9 'astberaden jefst 89 kilometer per uur de Voorhouter gereden p de Jacoba van Beieren- !efl.{an in zijn woonplaats. Ter- jjl hij zich daar volgens antonreehter Rigters ge- m oon aan de maximumsnel- J eid van 50 kilometer per f ir had moeten houden. Die straat heb je daar niet", lonk het vastberaden door rechtszaal, nog voor dat e rechter iets had kunnen ngen. Uit de stelligheid raarmee hij riep dat er he- emaal geen Jacoba van Bei- renlaan in Voorhout was, ^"^ioest duidelijk onschuld de verdachte blijken. Zo zo, ja, nee, dan kan je aar ook niet te hard rijden, |s die straat er niet is", tompelde kantonrechter igters, terwijl hij bedacht- -aam in het dossier neusde. m ,U kent dus helemaal geen f Jacoba van Beierenlaan in M foorhout?", vroeg hij nog naar eens voor de zeker- W leid. „Ik woon er nog niet lang, maar ik weet wel 8t er in heel Voorhout geen acoba van Beierenlaan is", rerklaarde de Voorhouter, n rechtte zijn schouders. Jit zijn houding bleek dat ij zelfs bereid was om op de Bijbel te zweren om zijn ver jaring kracht bij te zetten. Tsja, dan moeten we de aart er maar even bij halen m hier enige helderheid in verschaffen", besloot de rechter na enig nadenken. Misschien hebben we een aart van Voorhout hier bo en op de griffie liggen", hij zich met een vr wide blik tot een medewer- er van de griffie die in de aal zat. Die spoedde zich di eet naar boven. De vrouwe- jke griffier naast de kan- Mirechter riep haar collega dat zon kaart „mis- in de la van Guus of in de kast" lag. Ken- had ze niet zo veel in de speurzin haar collega, want na seconden besloot ze ich ook maar bij de naar de kaart van aan te sluiten. Er n stilte in de rechts- „U kent Voorhout begon de rechter na minuut stilzwijgen en zijn vraag zo mogelijk te laten „Nou, niet echt antwoordde de Voor- en het leek wel of minder zelfverzekerd Maar u hebt 't nage- de kaart?", veron- Rigters met een blik in de ogen. knikte en friemelde wat aan zijn oor. Nee, het leek er nu waar- RhHff 0p jat hij zenuwach- begon te worden. „Is er geen Jacoba van Beieren- laan in Noordwijkerhout?", mengde nu ook officier van justitie Van Ek zich aller vriendelijkst in het gesprek. „Nee, volgens mij is er wel een in Sassenheim", aldus de Voorhouter, die nu warem pel zelfs zenuwachtig met de vingers van zijn rechter hand op de balie begon te trommelen. De minutenlan ge impasse werd doorbroken door de griffier die hijgend binnenkwam. Gespannen keek iedereen haar aan. Ze haalde diep adem, schudde haar hoofd en sprak: „Nee, niet". Rigters ging overeind zitten en richtte zich tot de verdachte, die nu beide han- er vastberaden op zijn rugde legde. „U heeft kennelijk gelijk, er is geen Jacoba van Beierenlaan in Voorhout", zei Rigters, maar hij werd halverwege de zin onderbroken door de grif fier. „Nee, ik bedoel dat de' kaart er niet is", verklaarde verlegen glimlachend, waarop de opgekropte span ning in de zaal zich ontlaad de in een lachsalvo. „Want doen we nu, houden we de zaak aan of gelooft u meneer op zijn gezicht dat er geen Jacoba van Beierenlaan in Voorhout is?", vroeg Rigters aan de officier van justitie. Van Ek ging met een even geamuseerde blik staan en vroeg vrijspraak. De Voor houter draaide zich opge lucht om en zijn blik stond weer op zelfverzekerd toen hij naar de deur liep. Mazzel dat ze hier geen kaart van Voorhout hadden. Want dan hadden ze weliswaar zelf kunnen constateren dat er geen Jacoba van Beieren laan in Voorhout is, maar de wel bestaande Jacoba van Beierenweg zou beslist zijn opgevallen. En misschien had de officier van justitie dan de tenlastelegging nog even gewijzigd. PAUL VAN DER BIJL OEGSTGEEST Op het terrein van restaurant De Beukenhof, dat grenst aan Terweeweg/Leidse Straat weg, komen parkeerplaatsen. B en W hebben hier on langs toestemming voor gegeven na een verzoek van de directie van De Beukenhof. De parkeerplaatsen zijn bestemd voor bezoekers van het restaurant. Door dit plan komen in het winkelcentrum De Kempe- naerstraat twintig parkeerplaatsen vrij die nu nog door Beukenhofbezoekers worden gebruikt. Tijdens het afgeven van de vestigingsvergunning van een grootgrutter in het complex De Markthof werd al ge sproken over een uitbreiding van parkeerruimte in de tuin van De Beukenhof. Dit zou de parkeerruimte- nood in het centrum van Oegstgeest moeten oplossen. Toen werd daar niet op ingegaan. LEIDEN De tweede dader van de steekpartij die zaterdag avond 6 juli plaatsvond aan de Pelikaanhof is gisterochtend in zijn woning in Leiden aangehouden. De man, een 27-jarige Leidenaar, had een 35-iarige koffie barhouder twee maal in de zij gestoken. De koffiebarhouder zette die zaterdagavond een vuilniszak buiten bij zijn koffie bar aan de Oude Vest toen een personenauto met grote snel heid op hem af reed. De man vluchtte blootvoets de Peli kaanstraat in en werd daar door de auto ingehaald. Een man sprong uit de auto en stak de koffiebarhouder in zijn zij. Die zelfde avond kon de bestuurder van de auto, een 28-jarige Leidenaar, in een woning van een familielid aan de Medusa- straat worden aangehouden. De man die met het mes had rondgezwaaid bleek tot gisterochtend onvindbaar. Het motief voor de steekpartij is nog onduidelijk. Beide man nen zijn volgens de politie nog niet erg spraakzaam geweest. WASSENAAR De 56-jarige E.J. Smid is gisteravond overleden na een aanrijding met een automobilist. De man stak rond kwart voor tien met zijn snorfiets de Rijksstraatweg ter hoogte van de Eikenhorstlaan in Wassenaar over. Een 23-jarige Haag se automobilist die uit de richting Den Haag kwam rijden, zag dat de man op de wegas stil bleef staan en vermoedde dat hij hem eerst zou la ten passeren. Plotseling liep de man voor zijn auto toch de weg over. Hij kon hem niet meer ontwijken. Het slachtoffer was vrijwel op slag dood. De Wassenaarse politie kon vanoch tend niet meedelen wat de woon plaats van de man is. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Een 34-jarige Leidse buschauffeur van de NZH is gisterochtend door de kantonrechter in Leiden veroordeeld tot een boete van 900 gulden. De man had op 27 septem ber 1985 met zijn bus een ongeluk veroorzaakt op de Kooilaan in Leiden, waarbij een toen 17-jarige Leiderdorpse bromfietser zwaar gewond raakte. De officier van justitie had een boete van 1500 gulden en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid van zes maan den met een proeftijd van twee jaar geëist. De buschauffeur wilde vanaf de Kooilaan linksaf de Ber- nhardkade oprijden, maar zag pas op het laatste mo ment de Leiderdorper, die op het fietspad langs de Kooi laan uit dezelfde richting kwam. De chauffeur remde direct, maar de bromfietser raakte toch de linkervoor- kant van de "bus. Hij verloor zijn evenwicht en belandde tegen de stoeprand. De Lei derdorper liep bij zijn val hersenletsel op, en onder vindt nog altijd nadelige ge volgen van zijn val. Volgens de chauffeur had hij op het fietspad naast zich ge keken, toen hij linksaf wilde slaan. Hii had eerst nog een tegemoetkomende auto voor rang verleend en was ver volgens de Bernhardkade op gedraaid. „Ik dacht dat die bromfiets nog ver achter me zat, maar hij reed veel har der dan ik dacht. Ik denk wel 70 kilometer per uur", aldus de Leidenaar. Ook een getuige had geconstateerd dat de bromfiets veel te hard Minder illegale werknemers in bloembollensector LEIDEN/LISSE Het aantal illegale arbeids krachten in de bloembollen sector neemt af al gevolg van het Bloembollenproject '87. Dit project houdt in dat werkgevers afspraken ma ken met het GAB over de invulling van tijdelijke va catures. Het gaat om zo'n 240 banen, die negen maan den per jaar kunnen wor den vervuld. Sinds vorig jaar wordt er in de Bollen streek streng gecontroleerd op het in dienst hebben van illegale arbeidskrachten. Dit zijn met name mensen van buiten de EEG. De werkge vers die werden betrapt, kregen boetes. Door bemid deling van het GAB sluiten werkgevers nu officiële contracten af met deze tij delijke arbeidskrachten. De werkgevers maken vante- voren aan het GAB bekend wanneer zij een bepaald aantal extra werknemers kunnen gebruiken. Slechts een klein gedeelte van de werkgevers doet mee aan het project, maar de ver wachting is dat dit percen tage sterk zal stijgen. Het is nog niet bekend of het pro ject in 1988 een vervolg krijgt. De informatiedag van het GAB voor vrouwen blijkt een succes geweest. In Lisse hebben zes vrouwen door deze dag nu een baan. De belangstelling voor werk is niet alleen groot van her-intredende vrou wen. Ook werkgevers wil len deze vrouwen'graag in dienst nemen. Een brand achter enkele wo ningen aan de Cathrijnestraat heeft vannacht rond half een forse schade veroorzaakt. Ook een van de drie konijntjes van een daar wonend gezin kwam in de vlammen om. De brand woedde aan de achterzijde van zowel de beneden- als de bo venwoningen. Bij een van de benedenwoningen lag onder het balkon stro opgeslagen voor de konijnen. De brand is waarschijnlijk in het stro ont staan en sloeg over naar de naastliggende woning. Een ge parkeerde brommer brandde geheel uit. De vlammen kwa men door de gesprongen ra men de benendenwoningen binnen, waardoor twee keu kens uitbrandden. Ook van de bovenwoningen sprongen de ruiten. De bewoners wisten zich in veiligheid te stellen. De brandweer is zeker een uur be zig geweest de vlammenzee onder controle te krijgen. LEIDEN/DEN HAAG „Het feit dat er niemand van de Stichting Winkel centrum Noord-Hofland is komen opdagen, spreekt denk ik voor zich. Er is gewoon een behoorlijke afstand tussen winkelcen trum Noord-Hofland in Voorschoten en winkel centrum De Stevensbloem in Leiden. En ik hoop dat beide winkelcentra lang zullen blijven bestaan". De woordvoerder van de bouwonderneming die in Lei den het nieuwe winkelcen trum De Stevensbloem heeft' gebouwd, sprak gisteren dui delijke taal over het wegblij ven van de organisatie, die bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State in beroep is gegaan tegen het afgeven van een bouwvergunning door de gemeente Leiden en het verle nen van een verklaring van geen bezwaar door de provin cie Zuid-Holland. Vorige maand heeft de Kroon al uit spraak gedaan over het be stemmingsplan dat is gewijzigd waardoor de bouw van het winkelcentrum in eigenlijk een agrarisch gebied mogelijk werd. Het bestemmingsplan werd goedgekeurd. Zowel bou wer, gemeente en provincie vinden de bezwaren van de Stichting Winkelcentrum Noord-Hofland dan ook zijn achterhaald. Een woordvoerder van Delta Lloyd, eigenaar van het win kelcentrum, stelde ook dat de zaak eigenlijk achterhaald is. „Een drogist heeft de zaak aangespannen en heeft zich in de achterliggende jaren uit voerig met de zaak bezig ge houden, maar is inmiddels uit Noord-Hofland vertrokken. Daarnaast is het Leidse win kelcentrum er al. Dan is het haast ondoenlijk om een zaak te winnen". Na de eerste bezwaren van de winkeliers van Noord-Hofland is winkelcentrum De Stevens bloem verschoven tot op ruim 400 meter vanaf Station De Vink. Daarnaast is de tunnel onder de spoorbaan alleen toe gankelijk voor fietsers, voet gangers en bussen van het openbaar vervoer. De winke liers van Noord-Hofland hoe ven dus niet benauwd te zijn dat het nieuwe winkelcentrum, klanten weghaald, want met de auto is het een heel stuk omrijden, zo beargumenteert de gemeente. Gemeente en provincie stel len, dat de nieuwbouwwijk in aanleg, De Stevenshofjespol- der, niet zonder winkelcen trum kan. Tot 1990 worden er in de Stevenshofjespolder 4500 woningen gebouwd voor ruim 10.000 mensen. Begin dit jaar waren de eerste 2000 wonin gen klaar. Het winkelcentrum werd toen geopend. Een nood zaak, zo vinden gemeente en provincie. „Voor zoveel inwo ners is het noodzakelijk om een winkelcentrum in de wijk te hebben". De winkeliers van Noord-Hof land hadden ook graag gezien, dat het winkelcentrum in twee fasen zou worden gebouwd, omdat het nu voor 2000 wo ningen te groot is. „De bouw van de overige woningen gaat echter zo snel, dat het te duur zou zijn om het winkelcen trum in twee fasen te bouwen. De 4500 huizen moeten voor 1990 gebouwd zijn, maar dat gaat misschien sneller. Aan het einde van dit jaar zijn er al 2700 klaar". Uitspraak op 29 augustus. Terwijl de meeste deelnemers aan de tweede Peurbakkentocht donderdagavond na afloop goed gestemd het zoveelste glas hieven op het prima verloop van de opening van de Leidse Lakenfees- ten, lag Leidenaar F.J. Verhagen de pijn te verbijten in zijn bed in het Diaconessenhuis. Voor Ver hagen was de tocht bepaald slecht afgelopen. Bij het aanleggen van het containerschip waarop hij meevoer, kwam hij tussen wal en schip terecht toen iemand hem per ongeluk een duwtje gaf. Bij die valpartij scheurde hij zijn bekken. Verhagen moet zes weken rust houden om zijn kwetsuur te laten genezen. Als blijk van medeleven overhandigden B. Mark, commandant van de Leidse brand weer, en Puerbakkentocht-organisator R. Goed (midden) hem namens de organisatie een fruit mand. De brandweer had de organisatie grotendeels in handen en was donderdag 14 uur belange loos in de weer om de tocht in goede banen te leiden. Dat lukte uitstekend en juist daardoor was het ongeluk een grote teleurstelling. De klap was uiteraard het grootst voor Verhagen zelf. Hij zag zijn zomervakantie in het water vallen. FOTO: WIM VAN NOORT reed en technisch onderzoek door de politie had uitgewe zen dat de brommer was op gevoerd. De officier van justitie J. van Ek achtte niettemin bewezen dat de chauffeur een gedeel te van het fietspad had ge blokkeerd en zodoende schuldig was aan de val van de bromfietser. Hij wilde geen onvoorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegd heid eisen, omdat dat de chauffeur mogelijk zijn baan zou kosten. Kantonrechter J. Rigters hield het uiteindelijk op 900 gulden boete, te ver vangen door 18 dagen hech tenis bij niet betalen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19 00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Postcode/plaats: Telefoon. fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Saam:Voorletters: Adres:. Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). LEIDEN De organisatoren van de expositie van amateur- schilderwerken in de Hooglandse Kerk hebben bij de politie aangifte gedaan van diefstal van twee schilderijen. De twee et sen met een totale waarde van 300 gulden zijn het afgelopen weekeinde gestolen uit de Hooglandse Kerk, waar in het kader van de Lakenfeesten de expositie wordt gehouden. De maker van de etsen „Op de Kaag" en „Langs de boskade te Hoogmade" is nog niet bekend. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom. lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. \aam:_ Adres Voorletters:

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9