cFarlane op herhaling onderzoek Irangate m Komkommertijd amusement voor thuisblijvers Bezoek Sovjets aan Israël kan relatie verbeteren ANC EeidócSouxanl Nieuwe pech voor NASA Meisje terecht IRAANSE DIPLOMAAT VERWONDDE ZICHZELF „Nette zakenlieden" roven miljoenen ClïSIt: J ri >>.6-Wï Voor Marcos Pretoria uitgemaakt voor leugenaar: is niet eng DINSDAG 14IUU 1987 PAGINA 5 istenrijkse veteranen |llen op zwarte lijst .JEN Enkele duizenden Oostenrijk- Wehrmachtveteranen hebben hun dtekening al gezet om, net als hun lident Kurt Waldheim, op de Ameri- Ase Watch List te worden gezet. Op lijst staan mensen die niet tot de VS igen worden toegelaten. President Jdheim is op die lijst gezet in verband t zijn oorlogsverleden. De voorzitter l n de Oostenrijkse Kameradschaftsbund, c i organisatie van oorlogsveteranen, zei m zijn groep met de handtekeningenac- 1 de Amerikaanse maatregel tot in het urde wil doorvoeren. Met hun handte- J ning willen zij ook zeggen dat zij „niet enover een politiek systeem, maar te- s iover onze kameraden en het vader- id onze plicht hebben vervuld". CAPE CANAVERAL De pech van NASA met raket ten voor satellieten duurt voort. Een brandstoftank van de laatste nog beschikba re Atlas-Centaur-raket raak te gisteren zo sterk bescha digd, dat het volkomen onze ker is geworden of de reeds naar het najaar verschoven lancering zal doorgaan. De raket stond reeds op het lan- ceerplatform in Cape Cana veral in Florida en moest een militaire verbindingssa telliet in een baan om de aar de brengen. PAKISTAN ONTKENT ACHTERHOUDEN VAN STINGER-RAKETTEN KARACHI President Zia Ul-Haq van Pakistan heeft ontkend dat zijn land Amerikaanse luchtdoel-raket ten (Stingers) heeft achtergehouden, die waren bestemd voor het Af ghaanse verzet. Eergisteren werd uit Amerikaanse inlichtingendiensten gemeld dat Pakistan voor miljoenen aan Stingers voor eigen gebruik had achtergehouden, met stilzwijgende Amerikaanse toestemming. De Stin ger is anderhalve meter lang, kan vanaf de schouder worden afge vuurd en is voor het Afghaanse ver zet een doeltreffend wapen tegen Russische gevechtshelikopters. Goria, jongste formateur Italië ROME De Italiaanse minister voor de schatkist, Giovanni Go ria, is benoemd tot kabinetsfor mateur. De keuze van president Cossiga voor de 44-jarige minis ter is verrassend. Goria geldt als een vertrouweling van de chris tendemocratische leider Ciriaco de Mita, die zelf niet als forma teur werd geaccepteerd door de socialistische oud-premier Craxi. De 43-jarige Goria is de jongste formateur in de Italiaanse ge schiedenis. De formateur zal de komende dagen proberen een regering te vormen van chris ten-democraten, socialisten en enkele kleinere partijen. LONDEN Florence Faivre, de dochter van de directeur van Peu geot in Londen naar wie afgelopen zaterdag en zondag door hon derden agenten werd gezocht, is terecht. Het 15-jarige meisje werd aangetroffen in de foy er van een luxe appar tementencomplex, waar zij op de grond lag te slapen. In eerste instantie was gevreesd voor een misdrijf of een ongeluk. EG wil weer contacten met Syrië KOPENHAGEN De ministers van buitenlandse zaken van de EG hebben besloten de banden met Syrië weer aan te halen. Tegen dat land troffen de twaalf landen in novem ber van het vorig jaar sancties, omdat zij over duidelijke aanwijzingen beschikten dat Damascus betrokken was bij een plan om op het Londense vliegveld Heathrow een Israëlisch lijnvliegtuig op te blazen. (Vervolg van de voorpagina) GENEVE De Iraanse diplomaat die zaterdag in het ziekenhuis werd opgenomen, nadat hij naar ei- fen zeggen op het vliegveld van Genève door de 'ranse douane was mishandeld, heeft zichzelf ver wond toen hij met het hoofd op de grond sloeg. Dit hebben Franse autoriteiten gisteren gezegd. De di plomaat, die in Tanzania is gestationeerd en derhalve geen diplomatieke onschendbaarheid heeft in Genè ve, weigerde controle van zijn handbagage. De doua ne ging daarmee niet akkoord en de man ging ver volgens over de grond rollen. In het ziekenhuis is ge constateerd dat de diplomaat alleen een paar blauwe plekken op zijn hoofd had. Teheran gelooft deze ver sie van het gebeuren niet en beschuldigde de Franse politie gisteren in felle bewoordingen van „molest" en een „barbaarse" handelwijze. I, lervolg van de voorpagina) 'ASHINGTON Het enario van het onder- lek in het Congres naar it Iran-Contra-schandaal itt een plotselinge wij- '«Iging ondergaan. Oor- j ironkelijk zou vandaag t» ;n begin worden ge- uakt met het verhoor s au kroongetuige admi- aal John Poindexter, de tï ewezen veiligheidsadvi- eur van president 11 leagan. Maar hij zal moe it en wachten op zijn voor- 2 anger Robert McFarlane. McFarlane, wiens getuigenis afwijkt van die van luitenant- kolonel Oliver North, ver schijnt op eigen verzoek voor een tweede maal voor de on derzoekscommissies. „Wij ge loven dat het om belangrijke informatie gaat", aldus een van de commissieleden. McFarlane was tot december 1985 Norths superieur in de Nationale Veiligheidsraad. Zijn getuigenis en die van North verschilt met name op het punt van het gebruik van geheime fondsen en op het punt van de chronologie van de gebeurtenissen in het Iran- Contra-schandaal. Na McFarlane komt overigens nog een „ingelaste" getuige aan het woord. James Radzim- sky, de man die de documen ten van het Witte Huis beheert en administreert, kan mogelijk licht werpen op de vraag hoe bepaalde documenten hun weg gaan door het Witte Huis. Het antwoord op die vraag kan van belang zijn in verband met de memo's van North over de geheime steun aan de Contra's, die Reagan volgens eigen zeggen nooit heeft ge zien. Vanavond (Amerikaanse tijd) of anders morgenochtend kun nen de Congresleden zich op maken voor een beslissende ronde in het onderzoek: het verhoor van admiraal Poin dexter. Later zullen overigens ook minister van buitenlandse Shultz, minister van defensie Weinberger, minister van jus titie Meese en Reagans voor malige chef-staf Donald Regan voor de commissies worden geroepen. Intussen is het verhoor van Oliver North gisteren als een nachtkaars uitgegaan. Na het tv-spektakel van vorige week beperkte een lange rij van Congresleden zich voorname lijk tot politieke bespiegelin gen die tot doel hadden de po litieke schade, veroorzaakt door het plotselinge helden dom van North, zo veel moge lijk te beperken. Van de aan vankelijk harde en enigszins geïrriteerde ondervragerstoon was geen sprake meer. Alleen senator George Mitchell las North uitgebreid de les over diens pogingen om zichzelf als een ware patriot af te schilde ren en zijn oproepen de Con tra's niet in de steek te laten. Zo zei North dat het Congres, „uit liefde voor God en uit liefde voor de VS" de hulp aan de Contra's niet zou mogen stopzetten. Mitchell wees North er fijntjes op dat „God geen partij kiest in de Ameri kaanse politiek" en dat ook degenen die anders tegen de zaken aankijken „God liefheb ben en van hun land houden, net zoals u dat doet". ~aüuEJl De „Olliemanie" heeft in de VS volop toegeslagen. Zelfs op t- shirts wordt Oliver North voorgedragen als president. Een grapje, dat een aantal Amerikanen echter serieus neemt, zoals uit opi nie-onderzoeken blijkt. 26 Procent van de door het weekblad Time ondervraagde mensen ziet de marinier als een ideale schoonzoon en noemt hem geknipt voor een hoog politiek ambt. De overgrote meerderheid van de Amerikanen is echter van oor deel dat North niet volledig betrouwbaar is en bij zijn verhoor niet de gehele waarheid heeft verteld. raj AMSTERDAM Elk jaar gebeurt het weer: de temperaturen stijgen teveel of niet genoeg en vor men voorpaginanieuws. De vakantie-uittocht be gint. Bedrijven sluiten de deuren tot op een kiertje en ook de leden van het parlement en de regering •vertrekken en laten de thuisblijvers onbestuurd achter. Op de nieuwsredacties van kranten, radio en televisie breekt een merkwaardige tijd aan, die wordt gekenmerkt door het maken van uitgebreide strandreportages, waarvan de makers steevast bruin verbrand terugkeren, en het na jagen van andere onzin die bij gebrek aan echt nieuws tot wereldnieuws wordt verheven. Komkommertijd, heet het verschijnsel. Je kunt je natuurlijk afvragen wat een komkommer te ma ken heeft met een journalist die in wanhoop aan zijn duim zit te zuigen, maar Van Dale biedt uitkomst: „Komkom mertijd, m., tijd waarin de komkommers rijp zijn, waarin men komkommers eet; vooral als benaming voor de stille tijd van het jaar waarin zeer velen vakantie hebben, en ge woonlijk voor de couranten weinig nieuws valt te berich ten". Terwijl de parlementariërs op vakantie gaan, worden de augurken ingemaakt. Ook in het Duits heet komkommertijd ongeveer komkom mertijd. Aangepast spreken de Duitsers van Saure-Gur- ken-Zeit (zurebommentijd), een woord dat in 1780 voor het eerst moet zijn gebruikt door ene Christian Wilhelm Kind- leben. Het Nederlandse woord komkommertijd moet ook ergens in de 19de eeuw zijn journalistieke betekenis heb ben gekregen. Multatuli gebruikte het woord in die zin in het jaar 1850, aldus Peter Smulders, hoofdredacteur van het maandblad Onze Taal. Het Engelse woord cucumber time werd gebruikt als aanduiding voor de ledigheid der hogere klassen, waar het in de zomertijd gebruik was (is) komkommersandwiches bij de thee te serveren. Met hun meer prozaïsche inslag en met ongekend gevoel voor un derstatement noemen de Britten het komkommer-tijdvak The Silly Season (het gekke seizoen). En dat in een land waar veel kranten het hele jaar door doen of het komkom mertijd is. Er zijn natuurlijk de seizoenverhalen, zoals de uittocht van vakantiegangers en hun terugkeer. Dank zij de vakantie- spreiding herhaalt zich dat tafereel en kan de thuisblijver zelfs meerdere keren per zomer via de buis minutenlang finieten van beelden van files. Avond aan avond ziet hij oe anderen het zweet uitbreekt in het in konvooi rijdend luxeblik, hoe buiken, billen en borsten bruinen en ver branden aan de stranden en geniet hij mee van menig straatfeest, festival en braderie. Naast een duidelijke toena me van ongelofelijke berichten, wordt naturlijk ook hetge- 51) wone nieuws gevolg. En elk jaar zijn er zelfs kranten, die een verhaal wijden aan dat fenomeen dat komkommertijd heet. S* De groep sikhs, die zondag op de Canadese kust werd afgezet, is in Halifax. Schip opgebracht na „smokkel" sikhs HALIFAX De Canadese kustwacht heeft gisteren het Costa- ricaanse vrachtschip Amelie opgebracht, omdat de bemanning vermoedelijk 174 vluchtelingen in Canada aan land heeft gezet. De vluchtelingen, waarschijnlijk allen sikhs uit India, kwamen zondagochtend tot verbijstering van de bewoners een dorpie binnenwandelen aan de kust van de provincie Nova Sco tia. De eigenaar van de Amelie, de Zweed Rolf Nygren, was een dag eerder aangehouden op de luchthaven van Halifax, de hoofdstad van Nova Scotia en werd gisteren in staat van be schuldiging gesteld wegens smokkel van mensen. De vluchtelin gen verklaarden direct uit India te komen, maar de Canadese politie denkt dat zij uit West-Europa komen en in Rotterdam aan boord zijn gegaan. De havenautoriteiten hebben gemeld dat de Amelie op 23 juni Rotterdam heeft verlaten zonder opgave van bestemming. Vorig jaar pikten Canadese vissers 155 Tamils uit zee op. Zij waren door een Westduits vrachtschip naar Cana da gebracht. Pas na dagen werd duidelijk dat deze vluchtelingen eerst in de Bondsrepubliek hadden verbleven in de hoop asiel te krijgen. ■S., ondergebracht in een gymlokaal FOTO: AP Aankomst delegatie uit Moskou absurde situatie (Van onze correspondent Ad Bloemendaal) TEL AVIV Een absur de situatie op het vlieg veld van Tel Aviv: uit een vliegtuig van de Oosten rijkse luchtvaartmaat schappij stappen achter eenvolgens een 29-jarige joodse man, die na een ja renlang verblijf in een Russisch werkkamp ein delijk toestemming had gekregen te emigreren, en een officiële delegatie van het regime dat hem die straf had bezorgd. Joeri Edelstein en zijn gezin wachtte een hartstochtelijk welkom door honderden Israë lische vrienden en sympathi santen. De delegatie uit Mos kou werd efchter via een zij deur afgevoerd door een ver tegenwoordiger van de Finse ambassade in Tel Aviv. Een absurde toestand, maar tegelij kertijd symbolisch voor de verhouding tussen de Sovjet- BUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER W tn WISKI kmn mnmoi 'HHnninsm[n tomesonntn or f mn. mom min i'j mismus wmuitnmo or wi tm imm. hffl huif m MTH bu oe 6En[[ftTE6H0T Ho( dltuó met j Jemdtn, Uishe. Hemel '1 ,s. (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. LONDEN Scotland Yard is een grootscheepse zoekactie begonnen naar drie mannen, die ervan worden verdacht bij een roofoverval een fortuin te hebben buitgemaakt. De man nen beroofden gisteravond een complex met kluizen in Knightsbridge, ten westen van Londen, dat volgens de eige naren afdoende was be schermd tegen elke vorm van overval of inbraak. Volgens een woordvoerder van de poli tie deden de overvallers zich voor als „nette zakenlieden", die vroegen of ze de beveili ging van het kantoor mochten bekijken. Tijdens een rondlei ding door de bedrijfsleider haalden de twee wapens te voorschijn, lieten een derde man binnen en besteedden bij na een uur aan het leeghalen van 113 bagagekluizen. De waarde van de buit wordt ge schat op tien miljoen pond, meer dan dertig miljoen gul den. De voormalige Flllpijnse president Marcos heeft op de Filipljnen nog steeds talrijke aanhangers, die van de huidige regering ove rigens de gelegenheid krijgen om voor de verdreven dictator te protesteren. Gisteren hielden enige honderden Marcos-aanhan- gers een betoging voor de Amerikaanse ambassade. Zij demon streerden tegen het uitreisverbod dat de Amerikaanse regering Marcos heeft opgelegd. De ex-president zou van plan zijn ge weest naar de Filipljnen te vligen om een staatsgreep te plegen. Unie en de staat Israël op dit moment. In de schijnwerpers bekritise ren beide landen elkaar om het hardst, onder meer wegens de emigratiebeperking voor Russische joden, wegens het uitblijven van een hervatting diplomatieke betrekkingen, wegens het „zionistische impe rialisme" in het algemeen en wegens de bezetting van de westelijke Jordaanoever, de Gaza-strook en de Golan- hoogvlakte in het bijzonder. Maar achter de coulissen gaan de toenaderingspogingen ver der. De delegatie die dit week- inde aankwam, is de eerste of ficiële, dat wil zeggen namens de Russische regering opere rende, afvaardiging sinds 1967. Maar in die twintig jaar heb ben vertegenwoordigers van Israël en de Sovjet-Unie el kaar getroffen en menigmaal op hoger niveau dan nu het geval is. Het is dan ook tame lijk onnozel te beweren, zoals hier en daar in de Israëlische media gebeurt, dat de Russen naar Israël zijn gekomen om te spreken over een internationa le vredesconferentie over het Midden-Oosten. Al jarenlang zijn er uitsteken de contacten tussen Israël en de Sovjet-Unie via de Russi sche ambassade in Washing ton, en het is bijna traditie dat de ministers van buitenlandse zaken elkaar ontmoeten tij dens de bijeenkomsten van de algemene vergadering van de Verenigde Naties in New York. Minister Peres van bui tenlandse zaken zei dan ook dat hij alleen met de Russen van gedachten zal wisselen als deze daar zelf om verzoeken. De delegatieleden zelf, bij monde van hun leider Jevgeni Antipov, hebben laten weten dat ze uitsluitend in Israël zijn om Russische staatsburgers te helpen bij consulaire proble men en om een inventarisatie op te maken van de Russische bezittingen in Israël, met name het grondbezit in han den van de Russische kerk. De delegatie zal de komende da gen voortdurend worden ach tervolgd door demonstranten, maar dat neemt niet weg dat het feit dat een delegatie uit Moskou nu echt in Israël is, een stap kan betekenen op weg naar verbetering van de betrekkingen. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORM ATIE OVER FILMS.MUZJEK THEATER, RECREATIE.EXPOSIT1ES EN EEN COMPLETE AGENDA (Van onze correspondent Anthony Heard) KAAPSTAD Zuid- Afrika is bezig de Afrika ner delegatie, die drie da gen overleg pleegde met het ANC in het Senegale se Dakar, een „warm" welkom te bereiden. Schreven Zuidafrikaanse kranten dit weekeinde al dat de delegatieleden op „moeilijkheden" konden rekenen bij terugkeer, Pretoria denkt nu over een wet die alle contacten met ANC-leden strafbaar stelt. In de EG zijn overi gens stemmen opgegaan een soortgelijke conferen tie te organiseren. Het Afrikaans Nationaal Con gres (ANC), dat sinds 1960 een verboden groepering in Zuid- Afrika is, wordt door Pretoria afgeschilderd als de grote bloeddorstige, terroristische, communistische vijand van het land. De voormalige oppo sitieleider, Frederik van Zyl Slabbert stak echter zijn tong uit naar president P.W. Botha en nam een gezelschap van bijna zestig vooraanstaande za kenlieden, wetenschappers, sportlieden en kunstenaars mee naar Dakar om te praten over onder meer een niet-raci- ale democratie, de verslechter de economie en het gebruik van wapens gedurende de strijd. Het initiatief is (nog) niet bij wet verboden, maar betekent een ondermijning van de pro paganda die Zuid-Afrika tegen het ANC voert: de regering is dus woedend. Rechtse groepe ringen eisen dat de staat de delegatieleden hoogverraad ten laste legt of althans hun paspoorten afneemt. Maar het is bekend dat een streng optre den tegen belangrijke Afrika ners, zoals bijvoorbeeld de di recteur van een van de groot ste detailhandelketens in Zuid- Afrika, een enorme politiek rel zou veroorzaken en het valt dan maar te bezien of de regering daartegen is opgewas sen. Boodschap De regeringsgezinde krant De Burger in Kaapstad schreef dat Slabberts trip naar Dakar een mislukking was, omdat de delegatie er niet in was ge slaagd het ANC geweld te la ten afzweren. Maar het mag duidelijk zijn dat Van Zijl Slabbert geen ogenblik heeft verwacht dat het ANC dat zou doen. Er waren genoeg onder werpen waar de liberale blan ken en het ANC elkaar wel konden vinden en ook op het persoonlijke vlak konden blank en zwart uitstekend met elkaar overweg. Dat betekent dat de regering het bezoek niet zomaar kan afdoen met zinloos en onbetekenend. Mocht de regering-Botha be sluiten tot actie over te gaan, dan maakt zij mogelijk een einde aan de buitenlandse fi nanciële steun aan diverse buiten-parlementaire politieke activiteiten. Daardoor zou vooral Slabberts Instituut voor een Democratisch Alternatief in Zuid-Afrika (IDASA) bij zonder zwaar getroffen wor den, aangezien hij veel buiten landse steun geniet. Doorslaggevend voor rege ringsmaatregelen is ongetwij feld het uiteindelijke effect van Slabberts bezoek, met name in hoeverre hij erin slaagt de blanken te beïnvloe den ten gunste van het ANC. Het machtigste medium in het land, de televisie, is nog altijd in handen van de regering en het verslag van Slabberts trip was kort en afkeurend. Maar Van Zijl Slabbert blijft zijn boodschap luid en duidelijk van de daken schreeuwen: het ANC is lang niet zo'n angst aanjagende en extremistische bende zoals de regering hen afschildert. En hiermee staat vast dat de reis naar Dakar een mijlpaal is, ook al is het maar een kleintje.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5