Kabinet akkoord over 3 miliard bezuinigen ■Bill! Tandartsen moeten tarief toch verlagen Reagan „wist niets" van geheime operaties Trektocht Zestienhoven blijft open NIEUW TYPE HEROÏNE GEBRUIKER VAAK EENZAAM Bolivia ruilt schuld voor behoud regenwoud huisjesmelker wet tussen ktten wonen Wat is echt? MM Baas boven baas Ccidóe Sou/ta/nt 0omcmt Dinsdag 14 juli 1987 78e jaargang no. 23856 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur I I. Hallewas, Chei-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal 1.68,93, jaar I. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-1500uurtel. 071-122248. Advertenties: (exd. 6% BTW)1. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f 1,10. HET WEER Af en toe zon en enkele regen- of onweersbuien. Minimum temperatuur ongeveer 16 gra den, maximumtemperatuur rond 27 graden. Matige wind, draaiend van oost naar zuid. Zon op: 5.37; onder: 21.55. Scheveningen hoog water: 6.54 en 19.31; laag water: 2.38 en 15.01 uur. elatie Frankrijk/Iran jrslechterd na aanval tanker RIJS De verhouding tussen Frankrijk en Iran isteren nog slechter geworden dan zij al was. Pa- eiste een verklaring voor de aanval met Iraanse lonneerboten op een Franse olietanker in de Per- the Golf en Teheran haalde in felle bewoordingen Tnaar het „molesteren" van een Iraanse diplomaat. I 21.000 ton metende olietanker Ville D'Anvers lis op weg van Bahrein naar de Frankrijk toen het hoogte van Koeweit werd getroffen door grana- i en zwaar werd beschadigd in boeg en machine- Bier. Volgens de kapitein richtten de kanonneer- len bewust op het bemanningsverblijf, maar geen j de negentien leden raakte gewond. In Bahrein )en noodreparaties worden uitgevoerd en een ms marineschip is onderweg om de tanker te es- rteren. ig, 5: Iraanse diplomaat verwondde zichzelf DEN HAAG De heroïne-verslaafde van tegenwoordig ziet er anders uit dan die van de eerste generatie. Geza menlijk gebruiken ze niet meer heroï ne dan tien jaar geleden hoewel deze drug op veel meer plaatsen en bij veel meer gelegenheden verkrijgbaar is. Het aantal gebruikers is niet toegeno men. Tot deze conclusie komen onder zoekers van het Criminologisch Insti tuut in Groningen na een studie van de levensstijlen van heroïnegebrui kers. De nieuwe generatie gebruikers zet zich minder af tegen de heersende normen en waarden in de Nederlandse samenleving dan hun vo'organgers. Het zijn veelal jongeren zonder een crimineel verleden. Ze behoren vol gens de onderzoekers niet bij een be paalde subcultuur van punkers, skin heads, randgroepjongeren of wie dan ook. Uit de gesprekken die de onder zoekers met verslaafden voerden, blijkt dat het wel eenzame figuren zijn met een of ander probleem in de per soonlijke of familiesfeer. Enkele geïn terviewde heroïnegebruikers vertel den dat het Nederlandse beleid, waar in het bezit van een halve gram ge doogd wordt, de overgang van alcohol en hasj naar heroïne gemakkelijker heeft gemaakt. Aan de andere kant heeft het gedoogbeleid van de over heid volgens de onderzoekers tot ge volg dat gebruikers minder snel als crimineel worden bestempeld. WASHINGTON Bolivia is met een Amerikaanse mi lieu-organisatie overeengekomen een tropisch regenwoud te sparen wanneer de milieubeschermers een deel van de buitenlandse schuld van het land overnemen. Daarmee is een geheel nieuw instrument toegevoegd aan het inmiddels brede scala van oplossingen voor de schuldenproblemen van ontwikkelingslanden. De overeenkomst, die is onder tekend op de ambassade van Bolivia, bepaalt dat de Ameri kaanse bank Citicorp in dienst van de milieu-organisatie Conservation International voor 650.000 dollar aan schul den koopt wanneer Bolivia een stuk regenwoud in het Noorden van het land beschermt. De voorzitter van Con servation International, Peter Seligman, zei te hopen dat de overeenkomst een voorbeeld zal zijn dat inspireert tot navolging. Op dit moment is zijn organisatie met vier an dere Latrijns-Amerikaanse landen in gesprek over verge lijkbare transacties. |0S ANGELES Een ver meend neurochirurg en huis- mmelker uit Beverley Hills, mlifornië, is door een rechter foordeeld tot een gedwon- n verblijf van een maand in n van zijn van ratten verge- |jj woningen. Rond een van j enkels is een elektroni- |/ie verklikker aangebracht, furmee 's mans reilen en zei- n kan worden geobserveerd, bh ter Veronica Simmons- IcBeth besloot tot deze onge wone straf, nadat de 63-jarige l/tón A vol bij herhaling had \weigerd gehoor te geven aan <n gerechtelijke opdracht om iterrt noodzakelijke verbete ngen te laten aanbrengen in i vier flatgebouwen. Giste- i ging de straf van A vol in. ol staat bekend als „de rat- fcikoning"; hij heeft sinds p77 al honderden processen i zijn broek gehad wegens hrtredingen van de wet op i openbare gezondheid en regens de brandgevaarlijk- mi van zijn huizen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ka binet wil volgend jaar 3 miljard gulden extra bezuinigen op de rijks uitgaven. Dat is een miljard minder dan mi nister Ruding (Finan ciën) zijn collega's had voorgesteld. De ministe ries van onderwijs, vrom en economische zaken worden het zwaarst getroffen. Daar naast heeft het kabinet besloten om op alle sub sidies 300 miljoen gul den te korten. De gede tailleerde plannen wor den pas op Prinsjesdag bekend gemaakt. Binnen het totale pakket bezuinigingen zit ook een besparing van 500 miljoen nu de ambtenaren met in gang van 1988 niet onder de Werkloosheidswet worden, gebracht. Deze operatie is met een jaar uitgesteld. Het kabinet heeft ook afgezien van plannen om te bezuini gen op de begrotingen van Defensie en Ontwikkelings samenwerking. De overeenkomst werd pas in de vroege ochtenduren bereikt. „De klus zit er weer op voor dit jaar" ver zuchtte een zichtbaar ver moeide premier Lubbers na afloop. De bezuinigingen zullen volgens de premier de bestrijding van de werk loosheid niet aantasten. Ook zullen de lasten voor bur gers en bedrijven erdoor niet omhoog gaan. Het feit dat het kabinet er na anderhalve week van moeizame besprekingen toch uitgekomen is schreef premier Lubbers vooral toe aan de goede sfeer die bin nen de ministersploeg on danks de problemen over eind is gebleven. Het nu af gesproken bedrag van 3,5 miljard komt bovenop in april reeds overeengekomen extra bezuinigingen van 1,2 miljard gulden in 1988. Het financieringstekort van de overheid komt met de nieuwe bezuinigingen naar schatting uit op 7,3 procent Dat is 0,3 procent meer dan in het regeerakkoord was opgenomen. Ondanks deze ontwikkeling bleek premier Lubbers niet pessimistisch over de verdere daling van het tekort. „We zitten goed op koers", zei hij. De pre mier wees er verder op dat het Centraal Plan Bureau al eerder een verhoging van het tekort met een half pro cent voor 1988 had voor speld. Pag. 3: Rechtspositie leer krachten niet aangetast Een huis in Bad Vilbel bij Frankfort is een attractie gewor den sinds de artistieke kleinzoon van de 83-jarige bewoon ster Margaretha Freisleben één van de muren heeft beschil derd. Oma die uit het raam kijkt, is echt. Maar de rest? FOTO: AP PROFESSOR PLEIT VOOR VANGSTVERBOD REUZENPANDA'S BEIJING De Chinese professor Hu Jinchu heeft vandaag ge vraagd het vangen van de zeldzame reuzenpanda voor dieren tuinen stop te zetten. Volgens hem hebben de dieren een groter kans op overleven in het wild. Volgens Hu Jinchu zijn de hon derd panda's die voor dierentuinen zijn gevangen, vroeg overle den omdat zij buiten hun geëigende milieu verbleven. Dieren tuinen kunnen volgens Hu Jinchu niet voldoende pijlbamboe het ideale voedsel van de panda vinden. Het tekort aan bam boe in China is het grootste gevaar voor de wilde panda's. Grote Losbrand Ipeldoorn 'ELDOORN ngs de spoorlijn sen Apeldoorn Amersfoort ter )gte van het na- irgebied Asselt is teravond ruim tl hectare bos in mmen opgegaan. brand is ver- edelijk ontstaan >r een vonkenre- i van de remmen een trein, ordat de perso- ïtreinen op het ject stapvoets esten rijden, ont raden er flinke •tragingen. Goe- entreinen met 'aarlijke stoffen chten tijdens de nd niet van de orbaan gebruik ken. Twee goe- erentreinen met fc'avel werden ierdoor enige tijd pgehouden Rond 1.00 uur had de irandweer het vuur «dwongen. v* f mm. E-imS: mÉÈÊÊÈÈËM - Kt- fv Brandweermannen zijn hard bezig met het Asselt verwoest heeft. van de brand die gisteren ruim tien hectare bos ter hoogte van het natuurgebied FOTO: ANP UTRECHT De tandartsen hebben vergeefs gepro beerd een verlaging van hun tarieven met 8,3 procent legen te houden. Ze hadden daarvoor een beroep inge steld bij het College van Beroep voor het Bedrijfsleven. Dat College gaf de tandartsen gisteren ongelijk. De Jtieuwe, lagere tarieven, gaan met terugwerkende acht in per 1 juni. De tandartsenorganisatie NMT wil i. nog geen commentaar geven op de beslissing van het College. De tariefsverlaging is een gevolg van de wijziging van het stelsel van ziektekostenverzekeringen per 1 april 1986, waar bij 700.000 ziekenfondsverzekerden overstapten naar particu liere maatschappijen. De particuliere tandartstarieven zijn "°ger dan die van het ziekenfonds. Omdat de stelselwijziging Net tot kostenverhoging mag leiden, moeten de particuliere örieven omlaag. De verzekeraars gaan er daarbij van uit dat de „nieuwe" particuliere patiënten even vaak naar de tand arts zullen blijven gaan als toen ze nog in het ziekenfonds zaten. De tandartsen betwisten dat. Welke hond lijkt het meest op zijn baasje, of anders om, dat was de inzet van een wedstrijd tijdens een Amerikaanse puppie-para- de in Quincy. De negenjari ge Nicholas Chimi kwam huidplooien te kort om alle rimpels van zijn jonge shar-pei na te doen. FOTO: AP WASHINGTON Het Witte Huis heeft heftig bestreden dat president Reagan heeft geweten van „geheime operaties", die werden betaald uit de winsten van de wapenver kopen aan Iran. Het Witte Huis reageerde met deze verklaring op uitla tingen van senator Daniel Inouye, de voorzitter van de Senaatscommissie die het Iran-Contra-schandaal on derzoekt. Hij heeft gezegd dat uit een memo blijkt, dat John Poindexter, de voorma lige veiligheidsadviseur van Reagan, de president zou hebben ingelicht over de be stemming van Iraanse wa- pengelden voor geheime ope raties. Bij zijn verhoor door de Congrescommissies zal Poindexter deze week moe ten vertellen of hij de presi dent inderdaad heeft inge licht en in welke mate. President Reagan daagde gis teren zijn critici uit met be wijzen te komen. Ook zijn woordvoerder Marvin Fit- zwater hield vol dat de presi dent nooit was ingelicht over het doorsluizen van geld. „Wij vertrouwen erop dat wat Poindexter getuigt, over een zal stemmen met wat het Witte Huis zegt", aldus Fit- zwater. Pag. 5: McFarlane op her haling in onderzoek Iran- gate. (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGEE SS Verhuur van luxe auto's en per- sonenbusjes vanat 30.- p.dag HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tal. 071-894040 Bromfietsers onder vrachtwagen: dode en zwaargewonde DEN HAAG Twee jongens uit Delft zijn gisteravond op de Stadhouderslaan in Den Haag, in de omgeving van het kruispunt van de Groot Hertoginnelaan, met hun bromfiets uitgegleden en onder een naastrijdende vrachtwagen terecht gekomen. De 16-jarige Stephan G.C. van der Geld is daar bij onmiddellijk om het leven gekomen. Zijn even oude vriend, die achterop de bromfiets zat, is met zwaar inwendig letsel opgenomen op de intensive-careafdeling van het Westeinde Ziekenhuis. Zijn toestand is zeer zorgwekkend. Hoe de bromfiets precies onder de vrachtwa gen, die bestuurd werd door een 28-jarige Ha genaar, terecht is gekomen is de politie nog niet duidelijk. Vlakbij de kruising wordt de weg door een middengeleider versmald. Ook lag aan de zijkant van het wegdek, tegen de trottoir rand, zand waardoor de bromfiets eventueel ge slipt kan zijn. De politie verzoekt getuigen 103179 te bellen. Drie miljoen aan gestolen chèques AMSTERDAM De Amster damse politie heeft drie man nen en een vrouw aangehou den die zich op grote schaal schuldig hebben gemaakt aan diefstal en vervalsing van be- taalpassen en chèques. Zij in casseerden voor ten minste drie miljoen gulden. Een van de verdachten vertelde de po litie geen enkele moeite te hebben gehad met het inslui pen in kantoren of bedrijfs panden. Hij kon vaak onge hinderd kantoren binnengaan en jasjes doorzoeken. Als hij werd betrapt vertelde hij dat hij op sollicitatiegesprek kwam. Vaak werd hij dan door een personeelsfunctiona ris rondgeleid en soms moest hij zelfs een sollicitatieformu lier invullen. Ook tijdens zo'n rondleiding slaagde hij erin zakken te rollen en laden leeg te halen. ROTTERDAM Het vlieg veld Zestienhoven zal niet, zo als het er eind vorige week naar uitzag, in de loop van vandaag enige uren gesloten moeten worden. Dat is het ge volg van een interventie van de Rotterdamse wethouder Den Dunnen in het conflict dat ontstaan was tussen de vakorganisaties AbvaKabo en CFO enerzijds en directeur Zijderveld van Zestienhoven anderzijds. Een aangekondigde actievergadering van de vak bonden, die voor vanmiddag was aangekondigd, zal dan ook niet doorgaan. Volgens bestuurder Meuwese van AbvaKabo is er volledige overeenstemming bereikt over een conflict inzake salarisver hogingen voor het personeel van Zestienhoven. De betrok ken werknemers krijgen als gevolg van de bemiddeling van Den Dunnen hun salaris verhoging met terugwerkende kracht vanaf 1 juli vorig jaar uitgekeerd. Een ander punt van conflict was een omvangrijke reorga nisatie die op Zestienhoven op stapel staat. Afgesproken is nu dat de medezeggenschapscom missie van Zestienhoven (ver gelijkbaar met de onderne mingsraad) hierover de ko mende tijd het overleg met di recteur Zijderveld zal herope- „De Noordzeekust en het Waddengebied zijn over stroomd door duizenden vakantiegangers. Vooral Zeeland heeft een enorme hoeveelheid toeristen te verwerken gekregen. Ook Scheveningen en de Waddeneilanden kregen een invasie van zeezoekers te verwerken". Met dit bericht meldde de Leidse Courant op 14 juli 1975, vandaag twaalf jaar gele den, een massale trektocht naar zee en strand. Ple zierig nieuws, dat regelmatig op de pagina's van de Leidse Courant terugkeert. Gelukkig verkeren ve len van ons in de omstandigheid, dat ze er af en toe een tijdje op uit kunnen trekken. En mocht dat onverhoopt met u niet het geval zijn of blijft u ge woon veel liever thuis in uw vakantie, toch wordt aan u gedacht. De Leidse Courant geeft u immers dagelijks het gevoel, dat u op vakantie bent. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters; Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging); In een open envelop zonder postzegel opsturen naar; de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1