Terschelling schrijft geschiedenis met de uitzonderlijke cranberry Omwegen jHeik Kwakkel nieuwe gemeentesecretaris var Nieuwkoop Dertig procent Voorschotenaren maakt gebruik van bibliotheek ^ïden omgeving n: HOE EEN NOORDAMERIKAANSE BES NAAR DE OUDE WERELD KWAM Inschrijving driekamp in Alkemade geopend PAG CcidAcSotxAont DINSDAG 14IUU 1987 PAGINA 11 iploil 'ngbo elinj ovej ctie schn erde! eft roorh atenj ste de rjj deliij n vot leien ereid iof u >rij» ndei epen uitg *t he j de ilsstj Op mijn omwegen door stad en land korp ik graag mensen tegen. U kunt 1 mij telefonisch of schriftelijk vertellen Jfl wie u graag in deze rubriek zou willen "BH tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HHK# mVHB - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Piclrrs Vooral .egen Kerstmis, met de traditionele eet festijnen in het vooruit zicht, zijl onze comesti- bleszakea rijkelijk voor zien vai dat in plastic zakjes mt verpakte ver maarde Amerikaanse produkt. Daar heb je de veenbes weer, of liever tenl gezegd de cranberry, 'oorzier van een techni sche Engelse handleiding, waar dt meesten onzer nauwelijks uit kunnen komen. Die veenbessen, boordevol vitamine C (A en ook I), vers een beetje wrang ei zuur van smaak (dus nie echt lekker), la ten ziel volgens uitge kiende voorschriften en wenken best combineren met allerlei gerechten, maar appreciatie kun je mand afdwingen. Veelal zal men zeggen: het hoort erbij zoals de botjes en beentjes bi de kalkoen of fa zant. En, bvendien, het komt uit de Stats, speelt daar ook een voornme rol bij de jaar lijkse Tharxsgiving Day. In dianen waen eeuwen gele den al gek p die veenbessen. Ook al omat de bessen de rode kleurof voor het ver ven van hu kleren oplever den en geneskrachtig waren. De Indianei wier leefpatroon zo sterk vereven was met de natuur en d dieren, zagen in de sierlijk gbogen roze bloem van de veebes de gekromde nek van ddcraanvogel (Cra ne), en da;om noemden ze deze bes Saamanesh, of Ato- qua, al naagelang de streek waar ze leeien. Toen ze En gels gingen preken, noemden ze de veento Craneberry. En ze maakterer ook brij van. De Pilgrinuthers, die begin 17e eeuw vnuit Leiden naar Amerika ergreerden, kregen ermee te itken en maakten van het ete van deze bes een bijna sacral gewoonte. Het is erg ver gzocht, maar de cranberry en Leiden hebben aldus raakpunten. Allemaal goed en wel, zult u zeggen, maar wat hebben we daar voor boodschap aan? Nu dan, een verblijfje op ons bui- ten(ei)land Terschelling zal de ogen openen en de nieuwsgie righeid opwekken. Op dit eiland van meer dan 30 kilo meter lengte van oost naar west, de vorige week nog ge teisterd door een brandende zon die bleke huiden pijnlijk roosterde, vinden we de enige plekken in Europa die deze fameuze veenbessen voort brengen. Sinds rond 1839 wordt hier cranberry geschie denis geschreven. Ook een beetje op het buureiland Vlie land, maar dat mag minder naam hebben „en wordt steeds minder", volgens de bes-bewerkers van het Schel- lingerland, de beide broers Bolt en aanverwanten, die jaarlijks 15.000 flessen cran berrywijn bottelen: „Een ge zonde drank, waaraan je geen kater overhoudt", zeggen de mensen van dit familiebedrijf met een beperkte klandizie. Maar hoe kwam deze Noorda- merikaanse aangelegenheid in hemelsnaam op Terschelling terecht? Een klein, maar boei end verhaal. Volgens de over levering althans. Een volks verhaal om van te smullen, over de „beikes", een echt heideplantje. Het heet, dat in vroegere eeu wen geen schip de oceaan overstak zonder tonnen veen bessen aan boord. Geen wal visvaarder of klipper, geen koopvaarder vertrok zonder een lading veenbessen. Met het oog op de zo gevreesde, vooral bij zeelieden optreden de ziekte, scheurbuik Skor- but genaamd. Zo veel mo gelijk vers voedsel. Voorwaar een bes met waarde. „Geen bes zo .gezond als de veenbes", zei men op Terschelling eind vorige eeuw al. 't Zal onge veer 1839 zijn geweest, dat er boven de Waddenbocht een zware storm raasde. Midden in de nacht lag strandjutter Pieter Sipkes Cupido (een on gedachte naam voor een man van zijn kaliber) te woelen in zijn bed, terwijl het geweld met windkracht 9 zijn pov^r huisje beukte. Hij vermoedde buit, stond op, liet moeder de vrouw van haar woelige dro men genieten en vertrok met de hond naar het strand. En ja hoor, aan alles bleek dat er een schipbreuk had plaatsge vonden. Over iets dergelijks zou onze componist Johan Wagenaar later een symfo nisch gedicht schrijven. Maar Cupido, die z'n naam geweld aandeed, rook winst bij nacht en ontij. En die hond maar dartelen en keffen. Daar had Cupido verder niks aan. Cupido en 't vat Op het strand, lopend en staand van paal tot paal, zag Pieter Sipkes (door geschied- tekenaars somtijds voorzien van een felrode neus) in de branding een aangespoeld fors vat. Dat kon volgens onna volgbare Cupido niet anders dan een voorraad spiritualiën bevatten; een geprolongeerd hartversterkertje zou er best ingaan in zo'n nacht vol on heil. Hij rolde met veel moei te, steunen en kreunen en vloeken de ton over het duin en sloeg vervolgens aan hoger wal het breekijzer erin. Er was toevallig niemand in de buurt die op dat moment zijn woede kon beschrijven, toen De Oxyccoccus macrocarpus Aiton, zeg maar veenbes, lepelt- jesheide of cranberry. De vitaminen glimlachen je toe. de ongelikte Cupido uit het vat allemaal rode besjes zag rollen. Hij gaf tegen de ton een forse trap met de klomp, die toen barstte. Hij zei ook „barst". En de besjes rolden weg in het duingebied, en zijn daar van toenaf gebleven en hebben zich ontwikkeld tot één van Terschellings wonde ren der natuur om er te be klijven tot in lengte der laat 20ste eeuwse dagen. Dat was Terschelling. Maar ook elders kwam men op het spoor der cranberries. Er moet een Duitse magnaat zijn geweest die een paar miljoen ouderwetse D-marken be steedde om zo'n cultuur op stapel te zetten. Die poging mislukte. In Drenthe begon men er ook aan, en daar, no- tabene bij Veenhuizen, werd slechts 25 kilo aan veenbessen gewonnen. Overal waar men in Europa de cranberries uit het drassige moerasland wilde halen, mislukte de oogst. En de Terschellingse pachters maar lachen. Dat doen ze nog, tot op de dag van vandaag. Er is een zwak verhaal, dat ver telt dat Cupido, oud en der dagen zat, op het eind van z'n leven nog emigreerde naar Vlieland. Maar dat is nooit veel geworden. Het is maar goed, dat Pieter Sipkes 't alle maal niet meer heeft meege maakt, al is er in het noord oosten van Terschelling een zandplaats naar hem ge noemd. Geen kater Maar nog tot op heden kun je bij de broers Bolt zien wat ze allemaal uithalen met die cranberries. „Geplukt door de sterke jongemannen van het eiland". Een gulden de kilo bessen. Ze maken er wijn van en likeur, compóte en jam. En je wordt niet dronken van die wijn, vanwege de gezonde componenten. Het lijkt een beetje op de uitkomsten van de Cranberry juice cocktail, een drank die in '70 in Massa chusetts werd uitgeroepen tot „staatsdrank" bij openbare festiviteiten. Zoiets is ook overgewaaid naar Terschel ling, waar de cranberries aan allerlei bewerkingen worden onderworpen. Het gaat er spe lenderwijs. Overal vallen de cranberries te genieten. Zoals boven in het stille duin van Forme rum aan zee, waar het echtpaar Bakker een heerlijk gezellig familiehotel drijft. Je kunt er een cranberrysoes eten, zonder gestoord te wor den door televisie of zelfs ra dio. Daar word je met jezelf en met de rust geconfron teerd. Er is geen diner dans ant, maar een diner varié. Je eet er, al dan niet met cran- berryprodukten, terwijl je ge niet van een opvoering door tientallen konijnen op een duinstrook. Dat is mooi joh; tussen twee lepels ossestaart- soep zie je een duinkonijn voorbij rennen, achtervolgd door een witzwarte hond die helemaal in overtreding is. De eigenaar is bekend Die zal een volgens het wetboek van strafrecht een veer moeten la ten als hij geïdentificeerd wordt. Je windt je erover op. Maar de familie kwikstaart, aldaar huizend, trekt er zich geen moer vanaan. Noch de appelvink of de graspieper. Tegen die tijd ben je alweer aan je dessert toe. Dat is de noordkust van Terschelling, volgens de indrukken van en vreemdeling. En helemaal zo diep mogelijk in de natte con treien van de heidevelden staan de cranberries zich te vervolmaken tot een bijzon dere belevenis in Europa. Ik besluit niet met een recept. Je kunt met die veenbessen heel veel kanten uit Naar smaak ook. Desgewenst met twee eetlepels olijfolie. U maakt er maar wat van. Het kan nau welijks mis gaan. Dat geldt net zogoed voor varkenscote- letten met cranberries en niet geklopte slagroom met cran berry wijn. NIEUWKQP Sinds een week )f twee heeft Nieuwkoop weer een ge- ïeentesecrtaris. Henk R. wakkei <6) heeft zich met ingangvan 1 juli met enthousiaste aan deze tb taak ge wij. Samen met 'Pi zijn echtgeote, zijn doch ter van 13 »n zoon van 11 jaar, maate hij de stap van het Irentse Emmen ht naar de (assengemeente 'a! in de Ranstad. Hij woont n inmiddels met zijn gezin aan de Gdenkamp. Ervoor zoren dat het ge- ,g! meentebestur zo geadviseerd K wordt en ginformeerd is dat het zo optiiaal mogelijk kan inctionerei Dat ziet Henk Iwakkel a één van de be- rgrijkste aken van de ge- leentesecrtaris. „Daarnaast ioet het ambtenarenapparaat iolied lopn en moet je erop bezien datbestuur en ambte- j naren zo ged mogelijk op el- war afgestmd zijn. Als je dat lukt, ben jeals gemeentesecre taris al eemeel eind op weg", vindt Kwakkel. Aan ervaring als gemeente ambtenaar ontbreekt het hem niet. Al direct na de school banken kreeg hij zijn eerste baan bij' de afdeling algemene zaken in zijn geboorteplaats Diepenveen in Overijssel. Na zeven jaar stapte hij over naar de gemeente Emmen waar hij zich eveneens aan diverse ta ken op de afdeling algemene zaken wijdde. Hoewel het vol gens Kwakkel puur toeval is dat hij bij de lokale overheid terecht kwam, heeft hij daar nooit spijt van gehad. „Het is veelzijdig werk en je komt met veel verschillende mensen in aanraking. De laatste jaren hield ik me als waarnemend chef van de afdeling meer en meer met management van grotere eenheden bezig. Je bent dan meer met de grote lijnen en minder specialistisch bezig". Dat is dan ook één van de redenen waarom hij naar de functie van gemeentesecre taris heeft gesolliciteerd. „De veelzijdigheid van dat vak, de verschillende functies die je hebt en het totaaloverzicht of „helicopterview" die je moet hebben; dat zijn aantrekkelijke kanten van deze functie". Een gemeentesecretaris moet zich niet op een voetstuk plaatsen, hij blijft een figuur op de ach tergrond, vindt Kwakkel. „Daarentegen hoop ik wel een duidelijke eigen stijl aan de dag te kunnen leggen". Domme boeren De stap van Emmen naar Nieuwkoop ziet Kwakkel niet als een onoverkomelijke. „Vanuit het noorden naar het westen gaan is natuurlijk wel een omschakeling. Maar daar moet je ni£t dramatisch over doen. Er is van beide kanten sprake van beeldvorming. In het noorden zeggen ze bijvoor beeld dat westerlingen gemak kelijker, beter gebekt en min der gemoedelijk zijn. Hier zeg gen ze vaak dat de mensen in de rest van het land maar een stelletje domme boeren zijn. Dat is natuurlijk allebei niet terecht. Je kunt de mensen niet op één hoop gooien". De indruk die Kwakkel van zijn nieuwe woon- en werk plaats heeft is nog enigszins vaag. „Nieuwkoop lijkt mij Henk Kwakkel wijdt zich sinds twee weken aan zijn nieuwe taak als gemeentesecretaris van Nieuw koop. FOTO: WIM VAN NOORT een mooie woongemeente. Ik heb het idee dat de mensen hier op een gemoedelijke en vriendelijke manier met el kaar omgaan. Verder heb ik vernomen dat er hier een bruisend verenigingsleven is en dat is natuurlijk altijd een goede zaak". Politiek liggen de verhoudin gen in zijn „oude" werkge- meente Emmen en de gemeen te Nieuwkoop heel anders. „In Emmen is er in de gemeente raad een absolute meerderheid van de PvdA. Er is maar één CDA-wethouder, terwijl in Nieuwkoop het CDA en de VVD samen de meerderheid in de raad hebben. Ik ben be nieuwd in hoeverre dat in de praktijk anders zal zijn". De positie van gemeentesecre taris is volgens Kwakkel de laatste jaren nogal veranderd. „Vroeger was de gemeentese cretaris een soort geheim schrijver op de achtergrond die altijd beter moest weten. Hoewel hij nog altijd vooral de adviseur van B en W is, is de gemeentesecretaris tegenwoor dig veel meer een manager. Iemand die inzicht moet heb ben in de organisatie, die een brede algemene ontwikkeling en maatschappelijk belangstel ling moet hebben en daarnaast veel sociale vaardigheden moet bezitten. Overleg tussen de afdelingen, coördinatie en integratie van de verschillen de ambtelijke adviezen; dat zijn nu verantwoordelijkheden van de gemeentesecretaris. De inhoudelijke verantwoorde lijkheid ligt veeleer bij de af delingschefs", besluit Kwak kel. JEANNETTE SCHREUDER ALKEMAiE De inschrij ving vor de jaarlijkse triathlon Alkemade staat weer opei Het evenement wordt op jndag 30 augustus 1987 voor e vijfde maal geor ganiseerd oor de Zwem- en roloverenijng Alkemade en de Schaatsvreniging Alkema de. Er zijn wee afstanden, te weten: afstnd A (1600 meter zwemmen, 0 kilometer wiel rennen en l kilometer lopen) en afstand 1(800 meter zwem men, 30 kilmeter wielrennen en 6 kilometr lopen). Tussen de onderdelen zijn rustpauzes, t is door de orga nisatoren ovrwogen om deze rustpauzes dit jaar te laten vervallen, maar ze hebben uit eindelijk toch besloten er een gewone driekamp (dus met rustpauzes) van te maken, om dat er in de directe omgeving al verschillende soorten triath- lons worden georganiseerd. Bovendien hechten de organi satoren meer aan de prestatie dan aan het wedstrijdelement. De A-afstand is bedoeld voor de goed getrainde sporter. De beste tijden die vorig jaar op deze afstand zijn gerealiseerd, zijn voor het zwemmen (1600 meter) in 26 minuten gereali seerd door Kees van Manen uit Leiderdorp, voor het wiel rennen (60 kilometer) in 94 minuten gerealiseerd door Hans Neuteboom eveneens uit Leiderdorp en voor het lopen (12 kilometer) in 45 minuten. Dit werd gehaald door F. van der Salm uit Oegstgeest. De langzaamste tijden op de A-af stand waren: zwemmen (1600 meter) in 51 minuten; wielren nen in 134 minuten en voor het lopen; 74 minuten. De B- afstand is bedoeld voor de iets minder geoefende sporters. De beste prestaties op deze af standen werden vorig jaar ge realiseerd door Arno Stap uit Kudelstaart (800 meter zwem men in tien minuten), Chris Cappel uit Leiderdorp (30 kilo meter wielrennen in 47 minu ten) en Leo van der Zon uit Voorhout (6 kilometer lopen in 22 minuten). De langzaam ste tijden op deze afstand wa ren het vorig jaar: zwemmen 800 meter in 31 minuten, wiel rennen 30 kilometer in 86 mi nuten en lopen 6 kilometer in 51 minuten. Het zwemmen tijdens de Alke- madese Driekamp start dit jaar om half acht 's morgens, het fietsen om half twaalf en het lopen om 15.00 uur. De finish zal dit keer in de sporthal van sportcomplex De Tweesprong plaatsvinden, omlijst met live muziek. Alle deelnemers ont vangen na afloop een herinne ringsmedaille, een algeheel overzicht van alle deelnemers met hun tijden en een certifi caat waarop de persoonlijk ge realiseerde tijden zijn vermeld. Het is de bedoeling dit alles binnen één uur na binnen komst van de laatste loper of loopster uit te reiken. De kos ten voor deelname bedragen twintig gulden voor hen die ouder zijn dan zestien jaar. Onder de zestien jaar een tien tje. Na zondag 12 juli is het in schrijfgeld vijfentwintig gul den, respectievelijk twaalf gul den vijftig. Inschrijven is mogelijk met behulp van een speciaal for mulier, dat kan worden aange vraagd bij Ans Rietbroek, (tel. 01713-4490), Corrie Lammer- tink (tel. 01713-3564) en door overmaking van het inschrijf geld op bankrekening 3559.00.424 ofwel postgiro 173227 van de Rabobank in Poelofarendsveen. VOORSCHOTEN Ruim dertig procent van de Voorschotense ingezete nen maakt regelmatig ge bruik van de bibliotheek. Dat komt overeen met an dere bibliotheken met een werkgebied van 50.000 in woners en ligt hoger dan het landelijk gemiddelde van 28,7 procent. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1986 van de Openba re Bibliotheek Voorscho ten. Het jaarverslag staat in het te ken van „veel doen met wei nig mensen". De in totaal zes en een halve werknemer ver zorgden vorig jaar 40.000 uitle ningen, 2.000 collectie vragen, 2.200 kaartjes voor nieuwe aankoop, 1.100 kaartjes voor weghalen uit catalogus en schreven 270 nieuwe leden in na een rondleiding. Dat was onder meer mogelijk omdat er een samenwerking tot stand is gekomen met de openbare bibliotheek van Wassenaar. Voor de leden van de beide bibliotheken betekent die samenwerking dat zij in beide bibliotheken videoban den voor het onderwijs, platen en cd's kunnen lenen en te vens werden de abonnements- ;elden op elkaar afgestemd, "at betreft de automatisering is voor Voorschoten meer zicht gekomen op samenwerking met de gemeentebibliotheek in Den Haag. Verwacht mag worden dat ook Rijswijk, Kat wijk en misschien zelfs Leiden zich bij het Haagse automatise ringssysteem aansluiten. Aan het eind van het verslagjaar waren nog niet alle intentie verklaringen tot samenwer king afgegeven. Besloten werd de contributie voor volwasse nen met een gulden te verho- gen. Tevens ging men akkoord met het inbouwen van een re ductie voor de leeftijdsgroep 18 tot en met 20 jaar om zo de stap van gratis lezen naar be taling van het gehele contribu tiebedrag niet te groot te ma ken. In Voorschoten telde de vol wassenenafdeling eind 1986 46.567 boeken en 1.500 audio visuele materialen. Bij de jeug dafdeling waren 18.948 boeken en 900 audiovisuele materialen in bezit. Vergeleken met het 1'aar daarvoor is het totale boe kenbezit toegenomen met 1.730 eenheden, terwijl er te vens 2.484 eenheden uit de ca talogus werden verwijderd. Het aantal ingeschreven lezers is in de categorie volwassenen in 1986 met 181 leden toegeno men. Daar staat tegenover een teruggang in de leeftijd 2-14- jarigen met 44 lezertjes en in de 14- tot 18-jarigen met 10 le zers. Eind 1986 waren in totaal 6.747 lezers tussen de 2 en de 18 jaar ingeschreven. In totaal werden in 1986 192.091 eenheden aan volwas senen uitgeleend en 76.493 aan de jeugd, in totaal 268.584 en dat is 4.872 minder dan in 1985. Die daling is ook lande lijk te bespeuren en speelt zich hoofdzakelijk af in de sector jeugd. De oorzaak van deze negatieve ontwikkeling bij de jeugd wordt slechts ten dele toegeschreven aan het ver minderd aantal jeugdleden en meer aan het wijzigen van het leesgedrag onder jeugdigen. De exploitatierekening van de Voorschotense bibliotheek over 1986 geeft een ontvangst aan contributies en leesgelden te zien van 88.150 gulden. Dit bedrag valt in 't niet bij de uit gaven, waardoor er een ex ploitatietekort is van 576.048 gulden, dat gedekt wordt door overheidssubsidies.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11