£eio6a(2oiiamit^ stad omgeving Massale belangstelling voor Leidse Lakenfeesten ALLER LEI(DS) Gezinszorg experimenteert met avond- en weekendhulp Hijskraan blokkeert Van der Werfstraat Spijbelen is anders dan schoolverzuim LEIDSE LAKENFEESTEN POGING TOT VERKRACHTING wtjnbraak bij :a£ •ijschool 1Z Zijlpoortbrug gevaarlijk Door ruzie in sloot RIA VERMAAS VAN HET PROJECT VOOR SCHOOLVERZUIMERS: ZONNIG WEER SPEELT ORGANISATIE IN DE KAART ÏIN; ree q m JL MAANDAG 13)UU 1987 PAGINA 5 Cursus De Leidse Volksuniversiteit K&O houdt vanaf eind sep tember cursussen Tsjechisch. De lessen voor beginners zijn op maandagavond, die voor gevorderden en verge vorderden volgens afspraak nader te bepalen. De cursu sprijs voor 20 lessen is 230 gulden. Inlichtingen en in schrijvingen bij K&O, Oude Vest 45, tel: 141141 of 141200, of bij de docente tel: 211034. Dia-serie De gemeente Leiden heeft een dia-serie gemaakt over de stad. De serie bevat veel informatie over Leiden en zal binnenkort naar een aan tal Nederlandse Ambassades in het buitenland worden verzonden. De VVV zal de serie gebruiken voor promo tionele doeleinden. Tijdens de Lakenfeesten tot en met 19 juli) wordt de dia-serie dagelijks getoond in het Waaggebouw. Vrijwilligsters De VAS (Vrouwen-Alleen- Samen) zoekt twee nieuwe vrijwilligsters die individue le begeleiding willen geven aan vrouwen die gaan schei den of gescheiden zijn. De belangrijkste taken van de vrijwilligsters zijn: een keer per week een gesprek met de hulpvraagster, een keer per veertien dagen aanwezig zijn bij vergaderingen en deelnemen aan trainingen en themabijeenkomsten. Vrouwen die willen reage ren kunnen dit schriftelijk doen aan Marianne van de Pol of Ineke Ros, Leidse Volkshuis, Apothekersdijk 33a, 2312 DD Leiden. LEIDEN De hulpverle ning is meer aangepast aan de hulpbehoefte van een aantal cliënten door de invoering van avond en weekendhulp. Dit ver meldt het jaarverslag 1986 van de Stichting Gezins verzorging Leiden. Oude re mensen blijken naast de reguliere hulp overdag aan nog extra hulp van verzorgende aard behoef te te hebben. De gezinsverzorging begon op 24 augustus 1986 met het ge ven van hulp in de avonden i weekenden. Deze hulp wordt in eerste instantie ver leend aan cliënten die overdag al hulp ontvangen en die 's a- vonds geen of geen volledig beroep kunnen doen op hulp van familie of anderen. Het gaat voornamlijk om hulp van verzorgende aard tussen 18.00 en 23.00 uur en in de week ends tussen 8.00 en 23.00 uur. De hulp bestaat vooral uit het helpen bij aan- en uitkleden, het naar bed brengen en con troleren of alle ramen zijn ge sloten en het gas uit is. Ook het helpen met het innemen van medicijnen en verzorgen van de maaltijd is aan de orde. Een zestal werksters werkt nu volgens rooster in de avonden en de weekends. Deze vorm van hulpverlening heeft tot augustus 1987 een experimen teel karakter Het jaarverslag vermeldt eveneens dat de Onderne mingsraad in 1986 heeft beslo ten dat de hulpverlening bin nen de instelling wijkgericht georganiseerd gaat worden. Op 1 januari 1988 moet deze reor ganisatie doorgevoerd zijn. Deze reorganisatie houdt in dat de hulpverlening meer aangepast wordt aan de ont wikkelingen binnen de stad en de samenwerking met andere thuiszorg organisaties intensie ver wordt. LEIDEN Een Leidse vrouw van 20 jaar oud is vrijdagavond voor haar woning aan de Oude Rijn door een man aangevallen. De ongeveer 25-jaar oude man trachtte de vrouw van haar kleding te ontdoen. De vrouw wist zich echter te verweren. Zij sloeg en schopte om haar heen waardoor de man de benen na.r.. Wiel verloren LEIDEN Een 42- jarige autobestuur der uit Voorschoten verloor in de nacht van vrijdag op za terdag rond een uur op de Haagweg het linkerachterwiel van zijn auto. Later bleek dat de andere drie wielen ook los zaten. De oorzaak bleek te liggen bij een fout in de repa ratie bij een garage bedrijf in Den Haag. De wielbou- ten waren na de re paratie niet goed aangedraaid. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. iaa ?ypti 1 LEIDEN Bij een a! nbraak in het kan- loor van een rij- choolhouder aan Korevaarstraat tuösen vrijdaga- ind en zaterdag- p, middag ruim 6000 1 ulden ontvreemd, inbrekers zijn de openstaan- AL tliae 3 -r n cl de toegangsdeur de kantoorruimte bin nengeslopen en hebben daar een geldkistje uit de st weggenomen. LEIDEN De politie werd het weekend gea larmeerd dat het loopge deelte van de Zijnpoort- brug levensgevaarlijk was. De brug wordt mo menteel gerapareerd en door middel van planken over het water kan men de brug nog over. Drie van deze planken waren verdwenen waardoor on oplettende wandelaars het water in konden val len. Met een lint heeft de politie het gat in de brug afgezet. De gemeente is inmiddels gevraagd het euvel snel te verhelpen. LEIDEN De Van der Werfstraat in het centrum van Leiden zal woensdag een groot deel van de dag zijn afgesloten. Reden van die stremming is een grote kraan, die ter hoogte van de Pa radijssteeg vanaf de Van der Werfstraat delen van een nieuw hoogspanningshuisje over de woningen zal tillen. Het oude hoogspanningshuisje tussen de Vollersgracht en de Grevenstraat wordt vervangen, omdat het in een slechte staat verkeert. Het Energiebedrijf Rijnland is eind mei begonnen met de aanleg van noodvoorzieningen en het spanningsvrij maken van het huisje. In juni is het oude huisje afgebroken. Op de zelfde plaats komt nu een nieuw huisje, dat grotendeels geprefabriceerd is. De losse delen worden woensdag met behulp van de 200 ton zware kraan aangevoerd en in elkaar gezet. Op korte termijn moet het nieu we huisje de elektriciteitsvoorziening in een deel van de binnen stad weer op zich nemen. WASSENAAR Een auto met daarin drie inzittenden is zaterdagnacht op de Katwijkseweg in Wassenaar in een droge sloot beland, doordat de 48-iari- ge Rijswijkse bestuurder onenigheid had met een 40-jarige vrouw uit Kat wijk. Zij gaf op een gegeven moment een ruk aan het stuur, waardoor de auto in de berm terecht kwam en in de sloot belandde. Beide inzittenden, als mede een 43-jarige Hagenaar die ach terin zat raakten niet gewond. De be stuurder van de auto bleek teveel alco hol gedronken te hebben. Hem werd de bloedproef afgenomen. Tevens bleek dat de Rijswiiker en de Katwij- ker nog tal van geldboetes open had den staan. De Rijswijker voor een be drag van 930 gulden en de Katwijker voor 2.691 gulden. MAN BEDREIGT VROUW EN POLITIE MET MES LEIDEN Een 31-jarige Leidenaar heeft zaterdagavond zowel zijn vrouw als een politieagente bedreigd met een mes. De man had de politie gebeld en vertelde dat hii in de war was en hulp nodig had. De politie verwees de man door naar an dere hulpverleningsinstanties. Even daarna belde de man weer en vertelde dat hij zijn vrouw had neergestoken, ter wijl geschreeuw op de achtergrond te ho ren was. De politie was snel ter plaatse bij de woning aan de Ijsbaan en liep naar binnen. De man bedreigde vervolgens een agente met het mes. Een tweede agent trachtte de man af te leiden. Met een pistool in de hand kon de agent de man tot bedaren brengen en het mes af nemen. De vrouw werd met een lichte armwond naar het AZL gebracht. GEEN ONTHEFFING VOOR IN DEN NIEUWSTRAAT LEIDEN Het café In den Nieuwstraat aan de Nieuwstraat krijgt van de gemeen te geen bijzondere ontheffing om op zater dagnacht tot drie uur open te mogen blij ven. De café-eigenaar had om een derge lijke ontheffing verzocht. Reden van de weigering is het feit dat het college in dat fedeelte van de wijk Pancras-West geen roegen meer wil hebben. In een nieuw bestemmingsplan voor dat gebied willen B en W voor het gedeelte van de Nieuw straat waar het huidge café gevestigd is. geen cafébestemming meer opnemen. Wel een bijzondere ontheffing verlenen vindt de gemeente in tegenspraak met dat be leid. De politie, die bij dergelijke aanvra gen de gemeente adviseert, had in eerste instantie geen bezwaar tegen verlening van een ontheffing tot drie uur. LEIDEN „Spijbelen is iets anders dan schoolver zuim. Spijbelen doe je zo nu en dan. Soms een uur tje, soms een dag. School verzuim betekent dat je langer wegblijft. Eerst een week, dan een maand en vervolgens blijf je van school weg". De woorden van Ria Vermaas, een van de twee medewerkers aan het project voor school- verzuimers, zoals het offi cieel heet. In de meeste gevallen wordt het echter de spijbelopvanggroep ge noemd. De spijbelopvanggroep bestaat in Leiden sinds 1985. „Eigen lijk zijn we vanaf augustus '86 pas echt serieus bezig. Voor die tijd hadden we de beschik king over slechte behuizing aan het Noordeinde en vrijwel geen materiaal om mee te werken zoals handenarbeid spullen en leerboeken. De kas ten waren daar leeg", aldus Ria Vermaas. In die situatie is verandering gekomen sinds de groep in een oud schoolge bouw verblijft aan de Pieters kerkgracht. Er zijn goede lo kalen met veel ruimte. Er is studiemateriaal en ook kan er gekookt worden. Bovendien is nu de mogelijkheid geschapen met de kinderen te gaan zwemmen of gymen in een sportzaal. „Al deze faciliteiten waren hard nodig om de schoolverzuimers zo goed mo gelijk op te kunnen vangen. Zij verblijven hier vijf dagen in de week en hebben alle aandacht nodig",vertelt Ver maas. De groep telt nu twintig kin deren in de leerplichtige leef tijd tot 16 jaar. „Er wordt nu anders gespijbeld dan vroeger. In deze tijd zijn kinderen veel eerder zelfstandig en hebben een eigen mening. Zij kiezen dus hun eigen weg en als iets ze niet aanstaat gaan ze er te genin. Bovendien komt het steeds vaker voor dat de kin deren afknappen op school doordat er teveel theoretische vakken aan te pas komen. Zij doen veel liever praktische dingen. Een voorbeeld is de jongen die graag stratenmaker wil worden. /Hij heeft geen zin om eerst twee jaar wiskunde en engels te leren. Dat heeft volgens hem niets met zijn toekomstige werk te maken. Zeker als zo'n jongen dan niet sterk in zijn schoenen staat, haakt hij op school al af". De kinderen die het in het on derwijs niet redden, veelal door problemen thuis en daar door problemen met zichzelf, komen voornamelijk via de leerplichtambtenaar of de hulpverlening bij het school- verlatersproject terecht. „Wij proberen de kinderen zo kort mogelijk hier te houden. Het doel is natuurlijk ze weer een plek te bieden op een school of om ze aan een baantje te hel pen. Dat laatste is nu juist zo moeilijk voor kinderen met helemaal geen opleiding of een te lage opleiding", vertelt Ria Vermaas. Toch zijn er veel voorbeelden van kinderen die zelf, na gesprekken en weer schools bezig te zijn geweest met de spijbelgroep, een oplei ding willen gaan doen of terug gaan naar een school. „We proberen hier ook het schoolse er een beetje in te houden. Zo moeten ze een uur per dag in een apart lokaal muisstil kun nen werken aan schoolse vak ken zoals rekenen of taal. Voor sommige is zelfs dat uur al te lang. De rest van de dag wordt veel creatief werk ge daan zoals tekenen, werken met klei of gips. Op vrijdag middag wordt er altijd ge kookt. Met zijn allen sluiten we dan met een maaltijd de week af", aldus Vermaas. „Als ik de kinderen dan op maan dagochtend om kwart voor ne gen al voor de deur zie staan weet ik dat ze het hier naar hun zin hebben. Ze zijn dan ook beter te motiveren tot het denken over wat ze willen doen als ze hier weg gaan". Inmiddels is er een Werkgroep Uitvoerende Leerplicht (WUL) opgericht waar onder andere aan deel nemen een leerplichtambtenaar, vertegen woordigers van het voortgezet onderwijs, de schoolartsen- dienst en mensen van de spij belopvanggroep. Zij houden zich bezig met een goede ad ministratie en registratie zodat er een juiste controle is op wie er van school weg is en waar ze terecht zijn gekomen. „Soms hoorde je dat iemand van school weg bleef, maar wist je niet waar hij of zij ver bleef. De school ontkende vaak de afwezigheid van een leerling. Nu alles op papier moet worden gezet is er het bewijs dat een leerling niet op school is en kunnen we verder werken aan de opvang". Ria Vermaas is ervan over tuigd dat het opvangproject, nu deze serieus aan de gang is, gaat lukken. Het ministerie van onderwijs verschaft een subsidie van 15000 gulden per iaar. De gemeente Leiden heeft voor een goed gebouw gezorgd en ook wordt de spij- belopvang betrokken bij het project voor achterstallige ge bieden. „Na de zomervakantie komen er twee nieuwe bege leiders bij en gaan we ook de dagen wat langer maken. Nor maal gingen de kinderen om een uur 's middags naar huis. Na de vakantie gaan we nor male schooltijden hanteren en gaan de kinderen om tien over twee pas weg", aldus Ria Ver maas. JULIA VAN BHOHEMEN (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Alsof de or ganisatoren van de Leid se Lakenfeesten zich er persoonlijk mee bemoeit hadden, zo „Lakenfeest- vriendelijk" was het weer van het afgelopen weekeinde. Lekker* zon nig weer om naar buiten te gaan, maar toch wat te fris om je met handdoek je en koelbox op het strand te installeren. De diverse activiteiten in de Leidse binnenstad moch ten zich zaterdag en met name zondag dan ook in een ongekende populari teit verheugen. Vooral de Lakenmarkt op de Nieuwe Rijn, de Vis markt en de Botermarkt trok een massa belang stellenden. Organisator J. Wester van de derde Lakenfeesten schatte het totaal aantal bezoekers gisteren op zo'n vijftig duizend. Leiden bood gisteren voor elk wat wils: markt, kermis, folkmuziek, orgel- en bei aardconcerten, straattheater en de Sky Channel Kris Kras Kwis. Middelpunt van de be langstelling vormden de La kenmarkt rond de Nieuwe Rijn, de verzamelaarsmarkt op de Steenschuur en de An tiek- en Curiosamarkt in de Op het podium bij de kelders in de Hoogstraat trad het orkest Kratjetoe op. Op de Burchtheuvel werd het dertiende Leids Folkfestival gehouden. rende orkest Kratjetoe op het openluchtpodium bij de Hoogstraat was op dat mo ment al aan de tweede uit voering van het wat beperkte repertoire toe. „Maar dat merkt u toch niet, want u bent hier net", aldus een van de orkestleden tot het zich steeds vernieuwende publiek. De wat fijngevoeliger mu ziekliefhebber kon terecht in de Hooglandse Kerk bij een orgelconcert van Anton Doornheim, die de zieke Jan de Bruyn verving. Van de daar geexposeerde inzendin gen aan de Rembrandt Schil derwedstrijd bleken er overi gens aan het einde van de dag twee gestolen te zijn. FOTO'S: WIM VAN NOORT meldden, moesten een tientje entree betalen. „Hier staat toch echt vijf gulden", klaag de een verontwaardigde be zoeker met een programma in de hand. Later in de mid dag werd toch de oorspron kelijke prijs van vijf gulden weer ingesteld, nadat ook de Lakenfeest-organisatie de plotselinge prijsverhoging ter ore was gekomen. Het licht chaotisch musice- Wat minder druk, maar nog altijd redelijk bezocht, was de braderie op de Nieuwe Bees tenmarkt. Hier wat minder „cultureel verantwoord" ver maak dan elders in de stad. De Sky Channel Kris Kras Kwis bijvoorbeeld, met disc- jockey Anthony Parker, die er nadrukkelijk voor waakte om al te moeilijke vragen te stellen aan de deelnemende jeugd. „Een perfecte dag", aldus Jack Wester, één van de or ganisatoren. „De programme ring liep overal volledig op schema. Leiden is op deze da gen een openluchtstad. We boften natuurlijk ontzettend met het weer, want bij regen is de animo van het publiek natuurlijk stukken minder. Hopelijk hebben dit volgende weekeinde ook, vooral van wege Leiden Culinair op het Pieterskerkplein". PAUL VAN DER BIJL dertiende Leids Folkfestival roken met de mensenmassa in de binnenstad duidelijk „business". Voor het festival, gehouden binnen de muren van de Burcht, zou volgens de afspraken met de organi satie van de Lakenfeesten een toegangsprijs van vijf gulden worden gevraagd. Folkliefhebbers die zich ech ter aan het begin van de middag bij de Burchtheuvel Op het Stadhuisplein werd straattheater vertoond. Nieuwstraat. Zelfs schuifelen was er af en toe niet meer bij: op de Botermarkt zorgden een aantal standwerkers voor minuten durende opstoppin gen. Kaasschaven, stofzuiger hulpstukken en gereedschap pen waren „toevallig van daag hier in Leiden in de re clame". En al bood de La kenmarkt maar erg weinig laken en de Antiek- en Cu riosamarkt vooral veel curio sa, de „snuffellust" van het publiek was er niet minder om. „Loop nou door Ans, we zouden alleen maar effe een rondje maken over de mart", aldus een wat verongelijkt kijkende Leidenaar tot zijn echtgenote, die zich met op gewonden blik van de ene kraam naar de andere spoed de. De organisatoren van het

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5