Gewapende strijd erkend als ^realiteit Republikeinen willen North als president Pakistan houdt meeste wapens VS voor Afghaans verzet zelf Labour blijft aan de macht in Australië Dissidenten eisen volledige amnestie in Zuid-Korea MAAR EENDERDE DEEL RAKETWERPERS KOMT AAN Baskische aanslag op Tour verijde Vaste verbinding met Sicilië: brug of tunnel BUITENLAND foidoeCoutfuit MAANDAG 13 JULI 1987 PAGINJ Joegoslavische baby vijfmiljardste op aarde ZAGREB De Verenigde Naties hebben een pas geboren Joegoslavi sche baby van ruim zeven pond, symbolisch uitgeroepen tot de vijf miljardste aardbewoner. Zaterdag was door het VN-Fonds voor Bevol kingsactiviteiten uitgeroepen tot de „Dag van de Vijf Miljard" om de aandacht te vestigen op de snelle groei van de wereldbevolking Vol gens het fonds neemt de bevolking met 150 baby's per minuut ofwel 220.000 per dag toe. De VN voor spelt dat de wereldbevolking tegen het jaar 2000 zal zijn gestegen tot 6 miljard en aan het begin van de 22ste eeuw tot 10 miljard. p?§ Secretaris generaal Perez de Cuellar bezoekt in Zagreb de baby, die symbolisch is uitgekozen tot vijf miljardste wereld bewoner. foto: ap Sunday Times voor rechter na publikatie LONDEN Het Britse zondags blad Sunday Times moet zich voor de rechter verantwoorden omdat in de jongste editie een fragment werd gepubliceerd uit het boek Spycatcher van de voormalige Britse geheim agent Peter Wright. De Britse regering vecht al gerui me tijde de publikatie van het boek aan, omdat het de nationale veiligheid in gevaar zou brengen. In het boek schrijft Wright hoe de geheime dienst MI5 probeerde een einde te maken aan de regering van de socialistische premier Ha rold Wilson, halverwege de jaren zeventig. Baby uit vliegtuig gezogen MEXICO Een baby van dertien maanden oud is door een nooddeur die zich tijdens de vlucht opende, naar buiten gezogen. Het ongeluk gebeur de boven berggebied bij Tepic op 800 kilometer ten noord westen van Mexico-stad. Het kind, Olga Munoz zat op de knieën van haar vader, maar toen de deur openschoot, kon hij haar niet houden. Volgens de maatschappij heeft het kind de kruk omlaag ge draaid; de ouders ontkennen dat. Zij menen dat de sluiting niet deugde. Record-sprong in stervorm KOKSIJDE Honderdze sentwintig parachutesprin gers uit veertien Europese landen hebben zaterdag een wereldrecord gebroken door zich tijdens een vrije val in stervorm vast te houden. De parachutespringers sprongen binnen tien seconden na el kaar uit twee Belgische C- 130's. Zij gebruikten zuurstof tot vlak voor de sprong. Op een hoogte van ongeveer 6000 meter sloten zij zich aaneen en vormden een ster door elkaar bij armen en be nen te pakken. De vorm werd ongeveer vier seconden in stand gehouden. Man doodt 7 familieleden en zichzelf FEDERAL WAY In de Amerikaanse staat Washington heeft een man zeven leden van zijn familie vermoord en ver volgens de hand aan zichzelf geslagen. De politie was vante- voren gewaarschuwd, maar door de gewapende man ge dwongen buiten het huis te blij ven. Na enkele schoten, trof de politie binnen de lijken aan van de vrouw, twee kleine kinderen en van de dader zelf. In de na burige plaats werden de lijken gevonden van twee oudere echtparen, de ouders en schoon ouders van de man. Castro geoperee door Egyptenaa Egypti t KAIRO Een krant heeft gisteren t*4' dat een chirurg uit Kairo P langs een operatie heeft u voerd bij de Cubaanse n dent Fidel Castro. De g( hebbende krant Al-Ah J' schreef dat de chirurg Ah n Shafik naar Kairo was te 10 gekeerd na een bezoekf0 Cuba, waar hij een spoe ratie had uitgevoerd bij C Waaraan de Cubaanse p v( dent werd geopereerd, m onvermeld. Volgens Al-Ah had de Cubaanse regering het Eygptische ministerie f buitenlandse zaken om Sr gevraagd. to SYDNEY De Labourparty in Australië heeft zaterdag de parlementsverkiezingen ge wonnen: dat betekent dat de 57-jarige premier Bob Hawke aan zijn derde ambtstermijn kan beginnen, een unicum in de Australische geschiedenis. Een zelfverzekerde Hawke zei dat zijn regering zich de ko mende drie jaar vooral zou richten op een herstructure ring van de economie, die te kampen heeft met een hoge inflatie, een werkloosheid van zo'n negen procent en een bui tenlandse schuld van ruim 145 miljard gulden. In het socialistische kabinet worden enkele veranderingen doorgevoerd, maar Hawke houdt het beperkt, omdat hij „de bekwaamste, loyaalste en saamhorigste ministers" in de geschiedenis van Australië heeft. Hawke, die de steun ge niet van het bedrijfslelven en de meeste media, beschuldigde de conservatief/liberale oppo sitieleider Howard ervan dat hij de Australiërs beschouwde als „inhalige en domme" men sen door voor belastingverla ging te pleiten. De buitenland se politiek en het nucleair be leid, onderwerpen die in de campagne van 1984 een be langrijke rol speelden, kwa men nu nauwelijks aan de orde. Sovjet - historicus: Moord op tsaar was „tragisch" MOSKOU De moord op de laatste Russische tsaar en zijn gezin in 1918 was ten „tragi sche, maar onontkoombare ge beurtenis", aldus een artikel in de Russische krant Sovetskaja Rossija. Het artikel werd giste ren gepubliceerd na vragen van lezers over het einde van de Romanov-dynastie. In offi ciële publikaties worden zel den details gegeven over de executie van Nikolaas II en zijn gezin door leden van de geheime politie. De tsaar deed in maart 1917 afstand van de troon, zeven maanden voor de Oktoberrevolutie onder lei ding van Lenin. SEOUL Zo'n hondervijftig Zuidkoreaanse dissidenten hebben vandaag een perscon ferentie van oppositieleider Kim Young Sam verstoord. De dissidenten, van wie velen pas sinds kort op vrije voeten zijn, eisten dat Kim geen overleg begint met de regering over een herziening van de grond wet voordat alle politieke ge vangenen zijn vrijgelaten. Er ontstond een handgemeen tus sen de dissidenten en mede werkers van Kim, maar er vielen geen gewonden. Kim Young Sam heeft gezegd het te betreuren dat nog niet alle gevangenen zijn bevrijd. Het afgelopen weekeinde werd bekend dat Kim Young Sam en de dissidentenleider Kim Dea Jung zijn overeenge komen dat zij hun krachten bundelen in dezelfde partij en dat zij samenwerken om een scheuring in het oppositieblok te voorkomen. Na een gesprek tussen de twee leiders maakte Kim Dea Jung bekend dat hij zich als „adviseur" wil aanslui ten bij de Herenigingspartij. Zowel de Herenigingspartij als de regerende Democratische Gerechtigheidspartij hopen dat het ontwerrp van een herziene grondwet nog deze week ge reed is. BLANKEN EN ANCZOEKEN VREEDZAME OPLOSSING ZUID-AFRIKA: DAKAR Blanke libera le Zuidafrikanen en leden van het verboden Afri kaans Nationaal Congres hebben gisteren in een slotverklaring gepleit voor een vreedzame op lossing voor de problemen in Zuid-Afrika en opge roepen tot de vrijlating van alle politieke gevan genen. De gewapende strijd om het apartheids- bewind omver te werpen is aanvaard als een „histo rische realiteit". Maar uit het communiqué bleek dat „niet alle" blanke af gevaardigden het gebruik van wapens door het ANC konden steunen. Woord voerder Thabo Mbeki, die wordt gezien als de opvol ger van de gevangen voorzitter van het ANC, Nelson Mandela, erkende dat hevig was gedebat teerd over de gewapende campagne van de bewe ging tegen de blanke overheersing. De Afrikaners, onder wie za kenlieden, geestelijken, sport mensen en kunstenaars heb ben drie dagen met een zwarte ANC-vertegenwoordiging ge praat in de Senegalese hoofd stad Dakar. Het was de groot ste bijeenkomst van blanke Zuidafrikanen en zwarte strij ders tegen de apartheid die ooit is gehouden. In de slotver klaring stond dat de deelne mers aan de discussies „zich unaniem uitspraken voor een oplossing via onderhandelin gen", maar „erkenden dat de opstelling van de machtheb bers het belangrijkste obstakel voor vooruitgang is". Frederik van Zyl Slabbert, de voormalige leider van de Pro gressieve Federale Partij, die de slotverklaring voorlas, zei dat hij en andere blanken van plan waren het contact met het ANC voort te zetten. Slab bert zei te hopen dat meer Zuidafrikanen uit allerlei gele dingen met het ANC gaan pra ten „om de misverstanden en angsten uit de weg te ruimen". De Zuidafrikaanse delegatie is vandaag vertrokken voor be zoeken aan Burkina Faso en Ghana. De blanken, die deel namen aan de conferentie moeten volgende week bij hun terugkeer rekenen op „moei lijkheden". Dit heeft het pro- regeringsweekblad Rapport in Johannesburg gisteren ge schreven. Reuzenrad in Parijs Dit model van een reuzenrad, naar Nederlands ontwerp, is van de drie mogelijke kanshebbers voor permanente realisati de hoofdstad Parijs. Frankrijk wil met het rad in 1989 de tv honderd-jarige gedenkdag van de Franse Revolutie symbo ren. Het rad is honderd meter hoog en kost ruim vijftig mil gulden. foto. Dochter directeur Peugeot vermist De Britse politie is een grootscheepse speurtocht begon nen naar de vijftien jaar oude Franpaise Florence Faivre (inzet), die sinds zaterdag vermist wordt. Florence, doch ter van één van de directeuren van de Franse autofabriek Peugeot, had 's ochtends vroeg het huis van haar tante in Londen verlaten om een uurtje te gaan joggen. Ge vreesd wordt voor een kidnap, omdat getuigen verklaar den dat een man in een auto het meisje volgde. foto's: ap (Vervolg van de voorpagina) CHICAGO Een groep Republikeinen is aan een campagne begonnen om overste Oliver North, de verleden week uitvoerig aan de tand gevoelde hoofdrolspeler in het Iran-schandaal, terug te brengen in het Witte Huis. Echter niet in zijn oude functie bij de Natio nale Veiligheidsraad als bedisselaar van operaties die in het Congres het daglicht niet kunnen lij den, maar als de meest ge knipte man om president Reagan op te volgen. Voorzitter Robert Arundale van het campagne-comitee van North in Illinois verklaar de dat vrijwel iedereen die hij had ontmoet enthousiast had gereageerd op het idee om North als president in het Wit te Huis te brengen Een aantal autostickers dat hij had laten drukken om Norths presi dentskandidatuur te onder steunen ging in luttele uren van de hand, zei hij. „Hij is een doener en hij is va derlandslievend en intelligent. Geknipt voor het presidents schap", betoogde Arundale, wiens initiatief gesteund wordt door vier andere actieve Repu blikeinen in Illinois. Ook in de staten Texas en Nieuw Mexico z'etten leden van de regerings partij zich in voor de presi dentskandidatuur van North. De campagne kwam afgelopen woensdag, een dag na aanvang van het verhoor van North door de Congrescommissie van onderzoek, op gang. North heeft tot op heden staande ge houden dat hij geen enkele po litieke ambitie heeft. De initia tiefnemers hebben laten weten met de campagne te zullen op houden, als „Ollie" daarom zou vragen. Maar het kan niet anders of de marine-officier zal ook deze verwikkeling rond zijn persoon met genoe gen op zich af laten komen. Ook elders zijn onafhankelijk van het initiatief van Arunda le acties op gang gekomen on der het motto „Ollie president in '88". In Danville in de staat Indiana, waar president Reagan vandaag op bezoek kwam, is voor een motel aan de ene zijde het opschrift te le zen „Welkom president Ro nald Reagan" met daarnaast een bord met de tekst „Kolo nel Oliver North de volgende president". Geen blaam Senator Daniel Inouye, de voorzitter van de onderzoeks commissie die North verhoor de, zei gisteren dat er nog geen grond is om president Reagan tot aftreden te dwingen. Inouye zei niet te denken dat de affaire zal eindigen met het vertrek van de president. „Ik heb wat mij betreft tot nu toe nog niets gezien dat genoeg grond zou vormen om de pre sident van de Verenigde Sta ten te dwingen op te stappen", aldus Inouye. Hij zei wel te ge loven dat Reagan meer wist over de hele operatie dan hij in het openbaar heeft toegege ven. FLIP WASHINGTON Pakis tan, dat de aflevering ver zorgt van wapens voor het door de Verenigde Staten gesteunde verzet in Af ghanistan, heeft met stil zwijgende Amerikaanse toestemming voor miljoe nen aan Stinger-lucht- doelraketten voor eigen gebruik achtergehouden. Dit heeft het Amerikaanse persbureau UPI gemeld onder aanhaling van bronnen bij de inlichtin gendiensten. Naar werd vernomen is vorig jaar slechts eenderde van de 600 naar Afghanistan ver scheepte Stinger-raketten ook daadwerkelijk bij het verzet aangekomen. Het achterhouden door Pakis tan heeft geleid tot ruzie tus sen regeringsfunctionarissen die het niet eens zijn of de Verenigde Staten scherpere controle jegens Pakistan moe ten uitvoeren. Ook dit jaar moeten 600 Stingers aan het verzet worden geleverd. In het Congres werd verno men dat de Amerikaanse in lichtingendienst CIA op de hoogte is maar er weinig aan doet. De Stinger wordt van de schouder afgevuurd, is 1,5 me ter lang en wordt door Penta- gon-functionarissen omschre ven als „zeer modern". Pakistan wil zelf Stinger-ra ketten aanschaffen maar heeft weinig hoop op toestemming wegens haar nucleaire pro gramma, waarbij wordt ge werkt aan een atoombom. De Amerikaanse regering lijkt er niet erg over in te zitten. „De jongens in de politiek zeggen, wat is een handigheidje tussen vrienden?", zei een functiona ris. Bovendien ziet men geen alternatief voor de Pakistaanse medewerking. Intussen werd in de Ameri kaanse plaats Philadelphia een Canadese man van Pakistaan se afkomst gearresteerd op verdenking van smokkel een bijzonder soort staal, onder meer gebruikt wori de vervaardiging van nud re wapens. De man werd gehouden nadat hij had ge beerd een grote hoeveel staal van de soort Mara 350 naar Pakistan uit te ren. In Nederland 1983 de Pakistaanse atoom kundige Kahn wegens eei ging tot spionage bij tot vier jaar gevangenis veroordeeld. De man wer van verdacht in 1976 en te hebben geprobeerd geh< informatie en materiaal het ultracentrifugeproject de Urenco-fabriek in Al in handen te krijgen. Dodelijke kettingbotsing Brandweerlieden en hulpploegen bekijken de schoothoop die overbleef na een kettingbotsing op de Franse „Route Soleil" bij Auxerre. Acht mensen kwamen om het leven en vier automobilisten raakten gewond in een serie botsingen, nadat een vrachtwagen in een slip was geraakt en kantel de. Er gebeurden dit weekeinde veel ongelukken tijdens de vakantiedrukte in Frankrijk. TARBES De Franse po heeft zaterdag bij de Spa grens twee Basken aangd den die van plan waren aanslag te plegen op de k vaan van de Ronde Frankrijk. Naar een derdi de aanhouding ontsnapte 1 wordt nog gezocht. Aan klopjacht nemen 200 age en drie helikopters deel. Volgens een politiezegs waren de drie Basken plan volgende week de „op te blazen" bij het pl< Pau in Frans Baskenland bij een wegcontrole aangek den mannen hadden een pleet wapenarsenaal bij bestaande uit lonten, spri stof en vuurwapens. Eén van de* gearresteerde ken is Mouesca, een voor staand lid van de Franse kische afscheidingsbewe Iparretarrak. Iparretarrak eerder op zaterdag gezegd' antwoordelijk te zijn voori reeks bomaanslagen die <1 week in Frans Baskenland pleegd werden. (Van onze correspondent Ge rard Kessels) ROME Een oude droom wordt werkelijk heid. Over enkele weken wordt in Italië beslist over het verbinden van Sicilië met het vasteland. De vraag is alleen of dat in de vorm van een gi gantische brug moet of een tunnel. De brug lijkt de beste papieren te heb ben. Sinds het midden van de vo rige eeuw is een overbrug ging van de meer dan drie kilometer brede Straat van Messina het troetelkind van meer of minder serieuze ftlannenmakers. Maar pas de aatste jaren is het echt me nens geworden. Vooral de re gering van de socialist Betti- no Craxi heeft nieuwe impul sen aan het „projekt van de eeuw" gegeven. De keuze is nu ofwel een grote brug, of een verbinding bestaande uit drie zeetunnels. Van de tunnels zijn er twee bestemd voor het personen- en vrachtvervoer en een voor het treinverkeer. Vol gens ruwe schattingen zou de brug vijftien miljard gulden gaan kosten. Een tunnelver binding wordt aanzienlijk duurder: vijftig procent zelfs, zo menen sommige deskundi gen. Wordt het een brug dan zal het nog zeker tot 1996 du ren voordat de verbinding klaar is. Van een tunnel zou het eerste gedeelte in een tijdsbestek van vijf jaar afge rond kunnen worden. De overheidsmaatschappij „Straat van Messina" is een sterk voorstander van de brug. De maatschappij heeft driehonderd experts, ver deeld over 27 werkgroepen, jarenlang op de verbinding laten studeren. Zij zijn tot de conclusie gekomen dat een brug technisch mogelijk is. Daarbij is rekening gehouden met de verradelijke en felle winden in de Straat van Mes sina, de zeestromingen en de uitwerking van de ver schroeiende hitte op het ma teriaal van de brug. De-deskundigen hebben ook becijferd dat de brug die in een vulcanologisch gebied geconstrueerd wordt, behoor lijk zware aardschokken kan overleven. Zelfs is uitgere kend dat de brug evenmin ten onder zal gaan aan een explosie van een kernbom een afstand van 500 kilon* ter. Dat het alternatief vj de tunnel nu toch weer uitó lade is gehaald komt door d militaire top, die een tun« beter verdedigbaar vindt. Van het projekt zal een p weldige impuls uitgaan vod de werkgelegenheid in arme Zuid-Italië. Geschl wordt dat 6000 mensen jarer lang werk krijgen, afgezi« nog van vele duizenden in toeleverende bedrijven H< staat nu al vast dat er et verbitterde strijd zal uitbi» ken om opdrachten in wacht te slepen. Daarbij ook de mafia, die nauwe vef bindingen heeft met de Si liaanse en Zuiditaliaart bouwwereld, zeker een fli" stuk van de koek voor ad opeisen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4