Compromis voorstel Lubbers verwacht Weer vele zoek acties naar schepen in nood „Pasjessysteem koppelen aan supportersvervoer" VdA wil meer informatie ver levering mijnen jagers 3NËNLAND CcidócSouocmt Van Dijk wil bezuinigen op vut-fonds ambtenaren Percentage geslaagden rijexamen stijgt i; tser gedood ior dronken ïidlitomobilist Evenhuis wil plan voor dag en avondwinkels doorzetten l »en wegwerpblikjes Extra geld nodig voor koopkracht laagste inkomens SELECTIEF ALCOHOLVERBOD IN STADIONS Bende straathandelaren in Amsterdam opgerold 'yromaan laat weer oe in Losser MAANDAG 13IUU 1987 PAGINA 3 BEZUINIGINGSO VERLEG HERVAT (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet heeft vanochtend de be sprekingen hervat over de bezuinigingen op de rijksbe groting voor volgend jaar. Verwacht wordt dat premier Lubbers vandaag zelf een voorstel zal doen, om daar mee een compromis te bereiken tussen minister Ru- ding (Financiën) en de andere leden van het kabinet. Wat Ruding betreft moet er in 1988 voor zo'n vier miljard gul den worden omgebogen. De andere ministers vinden drie mil jard voldoende. Lubbers zei zaterdag dat hij begrip had voor de wens van „de penningmeester" om het financiële tekort volgend jaar terug te brengen tot de afgesproken zeven procent. „Maar die wens moet wel worden afgewogen tegen de effecten daarvan voor de werkgelegenheid," aldus de minister-president. Het kabinet is „al een heel eind opgeschoten", aldus Lubbers za terdag. De premier vond het echter verstandig de besprekingen die avond te schorsen „om de zaken eerst wat te laten bezin ken". Lubbers hoopt vandaag of morgen tot een afronding te komen. Verscheidene ministers hadden al afspraken gemaakt om begin deze week op vakantie te gaan. Maar daar wil Lubbers geen rekening mee houden. „Het werk gaat voor". Uit opmerkingen van diverse bewindslieden was op te maken dat er nog grote problemen moeten worden opgelost. De minis ters Van Eekelen (Defensie) en Bukman (Ontwikkelingssamen werking), wier departementen de afgelopen vijf jaar steeds ge heel zijn ontzien, willen eigenlijk ook nu niet inleveren. Minis ter Ruding meent echter dat dit onvermijdelijk is. Men zoekt nu naar zodanige maatregelen dat deze departementen wel degelijk bezuinigen maar dat hun uitgaven op het óóg niet of nauwelijks verlaagd worden. Een meevaller voor Lubbers is dat minister Deetman (Onder wijs), die door Ruding voor 500 miljoen is aangeslagen, zich steeds bereidwilliger opstelt. Deetman nam zelfs afstand van de uitlating van zijn staatssecretaris Ginjaar-Maas dat er in het ge heel niet aan de salarissen en de wachtgelden van het onderwij zend personeel getornd mag worden. „Een minister heeft zijn eigen verantwoordelijkheid,merkte Deetman enigszins bits op. DEN HAAG Minister Van Dijk (Binnenlandse Zaken) heeft in het kabinet voorge steld om te bezuinigen op het fonds waaruit de vut voor ambtenaren wordt bekostigd. Met ingang van volgend jaar zou dat fonds met 300 miljoen gulden gekort moeten worden. Van dat geld zou Van Dijk zelf 100 miljoen gulden willen be steden aan de arbeidsvoor waarden voor ambtenaren. Van de overige 200 miljoen gulden zou de helft gebruikt kunnen worden om salariskos ten bij onderwijs mee te be strijden. De rest zou in de schatkist terecht komen. Kringen rond het kabinet la ten weten dat het plan van Van Dijk een van de vele voorstellen is die binnen het kabinet aan de orde zijn tij dens de besprekingen over de begroting 1988. DEN HAAG In 1986 is het percentage van hen die voor de eerste keer of na een herexamen slaag den voor hun rijbewijs ge stegen tot 40,4 procent. Daarmee is dat percentage het hoogste van de laatste twintig jaar. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1986 van de stichting Centraal Bureau Rijvaardigheidsbe wijzen (CBR). Het hoge percentage geslaag den is voor het CBR echter geen reden tot juichen. „On danks deze progressie in de rij opleiding is het niveau van de leerlingen die op het rij-exa- men verschijnen gemiddeld nog veel te laag". Goed opgeleide leerlingen, al dus het CBR, blijken een slaagkans te hebben die veel hoger is dan het gemiddelde. „Goede rij-opleiders bewijzen dit dagelijks'aldus het CBR. Het bekendmaken van de in dividuele slagingspercentages van rijschoolhouders blijft dus actueel meent de stichting, te meer ook omdat het voor de consument moeilijk is de goe de rijschool van de zwakkere te onderscheiden. Het nieuwe theorie-examen wordt volgens het CBR onder schat. Het slagingspercentage daalde in 1986 tot het „beden kelijke niveau" van 57,2 (in 1985 nog 59). Het CBR wijst er hierbij op dat sommige oplei ders aan de theorie totaal geen aandacht besteden, terwijl an dere opleiders met hun leer lingen meer dan 95 procent scoren. Ook regionaal bestaan er grote verschillen: de resul taten van het Apeldoornse theoriecentrum liggen 22 pro cent hoger dan van dat in Am sterdam. jRSELO Een 27-jarige piobilist uit Losser heeft l in Saasveld (gemeen- JVeerselo) onder invloed Hlcohol een dodelijk onge- lorzaakt. De man reed _p twee broers uit Saasveld hem fietsend tegemoet men. De jongens raakten ernstig gewond. Eén van ide 14-jarige H.B.M. Buns, Jrleed in de loop van de dag. Jde verwondingen. Zijn 13- e broer is inmiddels bui- fcvensgevaar. HILVERSUM Staatssecretaris Evenhuis (Eco nomische Zaken) wil zijn plan voor dag- en avondwinkels niet intrekken. Hij zegt wel begrip te hebben voor de vloedgolf van kritiek die de diverse organisaties van winkeliers en midden standers, onder wie veel partijgenoten (WD'ers) over hem hebben uitgestort. „Ik ben bereid tot overleg", aldus Evenhuis gisteren voor de AVRO-radio. De staatssecretaris wees erop dat hij met zijn plan de winkeliers juist een keus heeft willen bieden. Er ligt ook een voorstel (van D66) bij de Tweede Kamer dat de winkeliers de mogelijkheid wil geven tot 19.00 uur open te blijven. „Als dat zou worden aangenomen, valt er niets meer te kiezen. Dan móét men eenvoudig langer open blijven". Evenhuis wil winkeliers de keus geven tussen openingstijden van 9.00 tot 18.00 uur of van 12.00 tot 21.00 uur. ia tachtig Turkse werknemers van het blik- en verpakkings- icern Thomasen en Drijver in Deventer hebben afgelopen za- dag een protestmars gehouden tegen hun voorgenomen ont- ?k bgj gemeente bood hen aan behulpzaam te zijn bij persoonlijke uldsanering opdat ze in aanmerking kunnen komen voor re latie. „Wij zijn geen wegwerpblikjes" scandeerden de de- istranten echter en lieten de aanwezige wethouders weten ze niet op remigratie zitten te wachten omdat hun kinderen in jerland zijn geboren en getogen. In Nederland blijven bete rt echter een onzekere toekomst. De veelal ongeschoolde (ou- re) arbeiders komen waarschijnlijk niet meer aan de slag, ook ou i na scholing of omscholing. foto pers unie •ps LELYSTAD Het mooie weer ten spijt heb ben de autoriteiten het afgelopen weekeinde hun handen vol gehad aan het ontzetten van schepen in nood. Op het IJsselmeer, het Mar kermeer en het Ketelmeer tussen de Noordoostpolder en Oostelijk Flevoland raakten door de plaatselijke harde wind diverse jachten en een binnenvaartschip in moeilijk heden. Er kwamen zoekacties op gang waaraan een achttal reddingboten, boten van de rijkspolitie te water en een vliegtuig uit Lelystad deelna men. In noodverkerende jachten zijn losgetrokken van zandbanken en indien moge lijk is de onfortuinlijke be manning geholpen met het rechtop zetten van hun jacht om dit vervolgens naar een havenplaats te slepen. Een vijftienjarige jongen, die met zijn surfplank wilde oversteken van het Muider- zand in Zuidelijk Flevoland naar het strand Nes nabij Uitdam in Noord-Holland, is van half drie in de middag tot half acht in de avond ver mist geweest. Een redding boot uit Marken trof de jon gen na een langdurige zoek actie tenslotte midden op het Markermeer aan. De jongen is met zijn plank naar de ha ven van Marken overge bracht. Twee reddingboten en een bergingsvaartuig uit Lelystad hebben het geladen binnen vaartschip Mont Blanc (700 ton), dat door de harde wind nabij de Rotterdammerhoek op de Noordoostpolderdiik was vastgelopen, vlotgetrok- ken en veilig de haven van Urk binnengesleept. De schipper was tijdens de stran ding op de dijk dronken; hij kon zich het aan de grond lo pen van zijn schip niet meer herinneren. In de haven is de schipper overgedragen aan de politie, die hem voor ver hoor ingesloten heeft op het politiebureau van Urk. Koningin De wijn moet nog geoogst worden, maar de nieuwe wijnkoningin is er al. Angelien de Bie werd zater dag in Neder lands zuidelijkste stad tot wijnko ningin 1987 ge kozen. Burge meester Houben van Maastricht hielp haar om het enorm grote glas vast te houden. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net moet meer geld uit trekken om koopkracht verlies te voorkomen voor degenen die met het mini mumloon of een mini- mum-uitkering een gezin moeten onderhouden (de echte minima). Staatssecretaris De Graaf (So ciale Zaken) heeft dit tijdens het kabinetsberaad over de be groting 1988 meegedeeld. Zijn bericht betekent een nieuwe tegenvaller binnen de toch al gecompliceerde discussies over de begroting. Een zegsman van Sociale Za ken verklaarde vanmorgen dat er inderdaad tegenvallers verwacht worden bij de een malige uitkering die de koop kracht van de echte minima op peil moet houden. Dit is ge bleken uit voorlopige bereke ningen die op het ministerie zijn gemaakt. Om welk bedrag het daarbij precies gaat wilde de woordvoerder niet zeggen. Naar verluidt zou het echter om circa 200 miljoen gulden gaan. Laatste voorstelling Dit meisje gaat persoonlijk op zoek naar Jan Klaassen en Katrijn. De komende weken zal zij tevergeefs uitkijken naar de optredens van het poppentheater Pantijn op de Dam in Amsterdam. Zaterdag gaf het theater de laatste voorstelling. De gemeente besloot onlangs geen subsidie meer te verlenen. FOTO: ANP (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Volgens het Landelijk Overleg Voetbalvandalisme (LOV) moet het pasjessysteem gekoppeld worden aan het vervoer van suppor ters naar wedstrijden. Zo moet een rustig verloop van de reis gegarandeerd worden, aldus het LOV in het vanmorgen gepresen teerde rapport. Met het pasjessysteem is ook te voorkomen dat supporters die nu een verbod krijgen om wedstrijden van hun club te bezoeken dat toch doen. Een dergelijke uitsluiting is door het pasjessysteem waterdicht te handhaven, aldus het LOV. In het eindrapport wordt ook voorgesteld om eisen die de KNVB stelt aan de veiligheid van stadions met ingang van het komende seizoen keihard te handhaven. Clubs die niet aan de eisen voldoen zouden hun licentie moeten kunnen verliezen. In de stadions moet een selectief alcoholverbod gelden. Dat moet gekoppeld worden aan een alcoholverbod tijdens het transport van sup porters naar de wedstrijden en aan een verbod op de verkoop van alcohol nabij de stadions. Het LOV bepleit verder expe rimenten met gesloten tv-cir- cuits in stadions. Het fouille ren van supporters bij de in gang van het stadion moet ge beuren onder verantwoorde lijkheid van de clubs, zo wordt gezegd. Politiebegeleiding is wel nodig. Bij rellen moet bij stand van gemeente- en rijks politie mogelijk zijn. Om het transport van supporters veili ger te maken bepleit het LOV het reizen per bus, ook over langere afstanden. Tussen alle betrokkenen moet vaker overlegd worden, aldus het LOV. Clubs moeten sup portersplannen gaan maken. Vanuit de overheid moet in het kader van het jeugdwel- zijnsbeleid en in het kader van de bestrijding van criminaliteit geld beschikbaar komen voor supportersprojecten. Lokale bepalingen uit de algemene politieverordening moeten strikt gehandhaafd worden evenals het KNVB-tuchtrecht AMSTERDAM De politie van Amster dam heeft een netwerk van straathande laren in drugs opgerold. Hierbij werden totaal dertig mensen aangehouden die op de één of andere manier bij de handel be trokken waren. Zij waren allen zwaar verslaafd aan verdovende middelen, aldus de politie. De groep straathandelaren was volgens de politie al sinds 1986 actief in de binnen stad en heeft sindsdien voor honderddui zenden guldens omgezet. Dagelijks zette het netwerk een paar honderd wikkels met harddrugs a veertig gulden om. Be langrijkste afnemers waren heroïneprosti- tuees. Aan het hoofd van de organisatie stond de 47-jarige bewoner van het pand van waar uit de straatdealers werden bevoorraad. Bij een onderzoek in zijn woning werden tientallen wikkels met drugs en een hoe veelheid onverpakte heroïne aangetrof fen. Daarnaast vond de politie vuurwa pens, munitie en twee ploertendoders in zijn huis. van de voorpagina) HAAG De PvdA enige grote fractie in Tweede Kamer niet imaal gerust over de lering van de twee mij- ïjagers aan Koeweit, ictieleider Wim Kok dat de kamercommis- van Buitenlandse Za- Defensie en Econo- Zaken terugko- ?n van vakantie om met regering van gedach- £|n te wisselen. g ilgens Kok moeten de eco nomische voordelen van de or der worden afgewogen tegen de internationale aspecten. Buitenlandspecialist Reius ter Beek wees erop dat Nederland geen wapens pleegt te leveren aan landen in een spannings- gebied. Het CDA geeft de regering „graag het groene licht", aldus buitenlandspecialist Gualthé- rie van Weezel. Hij is het wel met de PvdA eens de dat rege ring de Tweede Kamer zo spoedig mogelijk mondeling moet inlichten over de achter gronden van de zaak. Het CDA wil weten wie de oplei ding verzorgt van de Koeweit se bemanning. Er mogen daar bij geen marinemensen wor den betrokken. En: zal de Ko- ninkljke Marine schepen be stellen ter vervanging van de twee mijnenjagers en zo ja welke prijs moet zij dan beta len? De VVD heeft geen behoefte aan overleg met de regering, vertelt vice-fractievoorzitter Bolkestein. Hij meent dat mij nenjagers geen wapens zijn. „Ze zijn juist bedoeld om wa pentuig op te ruimen". Vol gens Bolkestein verdient de regering alle steun van de Tweede Kamer, temeer omdat ook Nederland er belang bij heeft dat de olietankers onge hinderd in de Perzische Golf kunnen varen. gemeente Losser in Over- :1 (nabij Oldenzaal) werd •or de vijfde maal binnen 'rte tijd opgeschrikt door een 'se brand. Zaterdagmorgen andde het hoofdgebouw van N sociaal-cultureel centrum Mugte nagenoeg geheel uit. et nieuwe deel van het cen- üm liep waterschade op. De nvang van de schade staat »g niet vast. Het onderzoek de technische recherche eeft uitgewezen, dat er spra- e is geweest van brandstich- ng Omdat in het vuur alle •oren en eventuele aankno- 'ngspunten verloren zijn ge- aan. zit het onderzoek mo- lenteel op een dood spoor. IE KNOLLEN cn neweee., »oe veie DSSER Brandweer- irpsen op tal van plaat- n in het land hebben in druk weekeinde ach- r de rug. Bij verschillen- branden zijn in totaal oor vele miljoenen gul- ins schade aangericht, andstichting staat in en- ele gevallen vrijwel vast. rALUebl ZC 2. ITTÉN VAN ACHTfcAEN VAT l RUIM €N v/AKl V/CftEN T£TSlPAK. ZS 2"SN CiAO v LOpgN WAT STUC en Ze plgpeN- Verbrande boeken tussen de puinhopen. De vrijdagnacht uitge brande bibliotheek in het Drentse Weterbork bevatte ongeveer 20.000 boeken, 700 grammofoonplaten en een artotheek met veertig kunstwerken. Alles moet als verloren beschouwd worden. foto: anp. De openbare bibliotheek van het Drentse Westerbork, ge huisvest in een monumentale gerestaureerde boerderij met rieten overkapping, werd af gelopen vrijdagnacht geheel door brand verwoest. De scha de wordt geschat op minimaal 2,5 miljoen gulden. Over de oorzaak van de brand kon de politie niets meedelen. In Lelystad is zaterdagmorgen een dependance van een basis school door brand verwoest. De schade wordt geschat op een half miljoen gulden. De brand is volgens de brandweer vermoedelijk aangestoken.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3