Katholieken van Oost-Duitsland willen „actieve burgers" zijn Sowa/ir Verzekeraars moeten zieke missionarissen accepteren kerk wereld Dorenbos wil sjaals uitdelen aan topless zonnende vrouwen !§r PORNOGRAFISCH BESMET GEBIED Bezoek Paus brengt bisdommen YS in financiële problemen £eidóe GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Ceidóc Soutmit ïfl Yaticaan in cassatie over affaire Marcinkus „KATHOLIKENTREFFEN" BRACHT TIENDUIZENDEN OP DE BEEN Paus spreekt over Vaticaan als „gevangenis" 3 beroepingen rkgelegenheièu Jagers en werkgelegenhel 13 ij' maandag 13 juli 1987 pagt Lutherse Wereldbond wil meer vrouwen op vergaderingen VIBORG Minstens dertig procent van de deelnemers aan toekomstige vergaderingen van de Lutherse Wereldbond moet vrouw zijn. Dit heeft het voor meer dan zeventig procent uit mannen bestaande uitvoerend comité van de Wereldbond be sloten op zijn jaarvergadering in de Deense plaats Viborg. Voor de eerstvolgende jaarvergadering van het comité in 1990 in de Braziliaanse stad Curitiba moet minstens al een kwart van de deelnemers vrouw zijn. De afgelopen jaren was op tachtig procent van alle Lutherse vergaderingen slechts hoogstends twintig procent van de deelnemers van het vrou welijk geslacht. Katholieken in Polen bepleiten meer vrijheden WARSCHAU Katholieke intellectuelen hebben tijdens een ontmoeting afgelopen weekeinde met hoge functionarissen uit de Poolse communistische partij meer politieke vrijheden ge ëist evenals gesprekken met de leider van Solidariteit Lech Walesa. Dat hebben deelnemers aan deze unieke bijeenkomst meegdeeeld. Ongeveer 50 katholieken uit het hele land spra ken vijf uur met een delegatie van hoge partij- en regerings functionarissen die werd aangevoerd door het lid van het Po litburo en secretaris van het Centrale Comité, Jozef Czyrek. Czyrek zou zelf om de bijeenkomst hebben gevraagd. Door wetenschap bereikt men veel, maar slechts de liefde voert tot volmaaktheid Tagore Aartbisschop Marcinkus FOTO AP VATICAANSTAD Aartsbisschop en presi dent van de Vaticaanse bank Paul Marcinkus is slachtoffer van het bank schandaal en geen boos doener. Dat heeft een hoge functionaris van het Vaticaan beweerd. De aartbisschop en twee medewerkers worden er van beschuldigd mede plichtig te zijn aan het frauduleus bankroet in 1982 van de Banco Am brosiana. „De werkelijke boosdoeners zijn ver van hier", zei hij zonder con creet te worden. De functionaris zei dit naar aanleiding van de uitspraak van het Hof van Beroep waarin wordt gezegd dat het verzoek om uitlevering van Marcinkus en zijn medewer kers legitiem is. Volgejis de Italiaanse justitie hebben de Vaticaanse functionarissen ongeoorloofde handelingen gepleegd die moeten worden bestraft. Het Vaticaan is in beroep gegaan bij het Hof van Cassatie omdat naar het oordeel van de Vaticaanse ju risten uitlevering indruist te gen helt concordaat tussen de kerk en de Italiaanse staat. DRESDEN Met de boodschap van bisschop Joachim Meisner van Berlijn dat de Oostduitse christenen bereid zijn „actief mee te werken" in de DDR is zondagmid dag in het stadspark in Dresden het Katholiken- treffen 87 afgesloten. Drie dagen heeft de Oostduitse stad in het te ken gestaan van de eer ste centraal vóórbereide rooms-katholieke bijeen komst in de DDR sinds de oprichting van de staat. Meisner, die tevens voorzit ter is van de bisschoppencon ferentie van Berlijn, onder streepte tijdens de dienst, die door naar schatting 60.000 mensen werd bezocht, de wens van veel christenen hun talenten en gaven ten dienste te stellen van de sa menleving. Ze willen geen speciale voorrechten, aldus Meisner, „maar alleen moge lijkheden om hun christelijke opgave in de wereld te ver wezenlijken. Vele bruikbare krachten en stille reserves zouden geactiveerd kunnen worden, als voor de beroeps matige inzet van de burgers de vakbekwaamheid door slaggevend zou zijn", zo zei de kardinaal, wiens woorden enthousiast werden onthaald door de gelovigen. In een speciale boodschap van paus Johannes Paulus II ter gelegenheid van het Ka- tholikentreffen, die zondag middag werd voorgelezen, riep de primaat van de RK Kerk de rooms-katholieken in de DDR op zich niet te la ten intimideren of te verbit teren. De ongeveer 80.000 aanwezigen werd voorgehou den dat wanneer ze wegens hun geloof beperkingen krij gen opgelegd, ze deze achter stelling niet als een verlies moeten beschouwen. De paus verklaarde tevens in zijn boodschap dat de Oost duitse christenen de waarden van de christelijke cultuur in hun steden en gemeenten niet moeten laten doodbloe den, maar ze nieuw leven in blazen. „Zoals de wereld Christus nodig heeft, zo heeft jullie land de christenen no dig." In de opvoeding van hun kinderen moeten de rooms-katholieken in de DDR „christelijke ontwikke ling boven andere ontwikke lingsdoeleinden stellen". De drie dagen van het Ka- tholikentreffen, die ruime aandacht kregen van de Oostduitse media, hadden elk een apart thema. Vrijdag stond in het teken van pasto raat, zaterdag was een ont moetingsdag en zondag was uitgeroepen tot bedevaarts dag. Zo'n 60.000 mensen na men deel aan die bedevaarts dag, onder wie de staatssecre taris voor godsdienstzaken, Klaus Gysi. Zaterdagavond werd tijdens het „kleine Katholikentref- fen" in kleine groepen gedis cussieerd over de problemen waarmee Oostduitse christe nen worden geconfronteerd. Duidelijk werd dat er be hoefte staat aan meer contac ten met de protestantse ker ken. Ook zou de kerk de staat meer en beter duidelijk moeten maken wat haar ver langens zijn. COSTALTA Paus Jo- hannes Paulus II, die een vakantie van een week doorbrengt in het Dolo mietendorp Lorenzago di Val Cadore, heeft zater dag tegen de 600 inwo ners van de buurtschap Costalta gezegd, dat je in „de gevangenis van het Vaticaan" moet hebben gezeten om "de vrijheid hier beter te kunnen ge nieten". De paus was in Costalta ont vangen onder klokgebeier, met een pastoor die zelf in de touwen hing. De prelaten die hem begroetten hadden stro hoeden in plaats van een so lideetje op en de politie stak in Tiroler kostuum. Johannes Paulus zelf was in zijn witte toog, want een wandeling van maar 5 kilometer recht vaardigt voor een paus het alpinistenpak niet De paus in gesprek met de boerenbevolking van Costalta SPAKENBURG Vrou wen die topless zonnen op stranden komen in aanmerking voor een ca deautje van de pornobe strijder L.P. Dorenbos, directeur van het Rain bow Ethisch Instituut voor Normen en Waar den. Hij is van plan om op het strand van Sche- veningen deze vrouwen een sjaal aan te bieden in zijn strijd tegen de „steeds meer op het sen suele geënte badmode". Dorenbos zei dit zaterdag middag in Spakenburg, de tweede plaats die hij aandeed op zijn „kruistocht" tegen porno en voor een „seksueel gezond land". Dorenbos las in Spakenburg een „proclamatie" voor, waar enkele honderden belangstel lenden naar luisterden. Tot een echte actie kwam het niet. Eerder deze week had hij laten weten dat een her haling van het gebeuren in Veenendaal niet te verwach ten was. „Omdat het zetten van een krijtstreep voor een winkel, het plakken van een sticker en het verbranden van bladen in de Algemene Politie Verordening is verbo den, gaan we iets doen wat wel mag." Een inventarisatie had Do renbos geleerd dat er in Spa kenburg zes winkels zijn die Belangstellenden kunnen een aktie-pakket aanvragen bij het Rainbouw-instituut, waarin onder meer een affiche zit met als opschrift: „Pornografisch besmet gebied", bestemd om te worden achtergelaten in winkels waar „bloot" wordt verkocht. besmet zijn met het „porno virus". Hij liet weten dat Al- bert Heijn en V en D hem hebben meegedeeld zich niets van zijn actie te zullen aan trekken. Hij zei het de burgemeester van Bunschoten-Spakenburg kwalijk te nemen dat hij de Algemene Politie Verorde ning niet consequent han teert en de naleving van de goede zeden op haar beloop laat. Ook de kerken kregen er van langs. De predikanten spreken volgens Dorenbos veel te weinig over hoe we seksualiteit in een sensuele, seksuele samenleving hebben te beleven. Hij kondigde aan dat Rainbow lesbrieven gaat maken voor het hoogste ni veau van de basisscholen en de mavo waarin de invloed van sex op kinderen en de seksualiteit zullen worden behandeld. Volgende week zaterdag keert Dorenbos terug naar Veenendaal, waar hij aan vankelijk eind juni een ver branding van pornolectuur wilde houden. Die ging niet door omdat de APV dit ver bood. Komend weekeinde zal, aldus Dorenbos, in Vee nendaal iemand die „in de porno heeft gezeten" vertel len „hoe satanisch en demo nisch die lectuur is die uit loopt op een diepe doodscul- tuur". SAN FRANCISCO De negen bisdommen die het pausbezoek aan de Verenigde Staten in sep tember van dit jaar orga niseren, hebben de grootste moeite het beno digde geld bijeen te krij gen, zo melden kerkelij ke waarnemers in San Francisco. De totale kos ten van het tweede be zoek van paus Johannes Paulus II aan de VS wor den geschat op ruim veertig miljoen gulden. Miami in de staat Florida, de eerste stad die de paus aan doet, heeft tot nu toe slechts ongeveer 3,5 miljoen van de benodigde 5,6 miljoen gulden opgebracht. Hetzelfde geldt voor Phoenix in Arizona, dat nog ruim een miljoen gulden te kort komt. En San Anto nio in Texas heeft pas de helft van de vijf miljoen gul den bijeen, dat het pausbe zoek aan de stad kost. Zo ook San Francisco. m Twee maan den voor het begin van het fiausbezoek hebben inzame- ingsacties nog lang niet de nodigde 6,6 miljoen gulden opgebracht. Los Angeles heeft alleen nog maar een gift van een miloen gulden binnengekregen van een stichting. Het pausbezoek aan die stad kost ruim zes miljoen gulden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Bergen op Zoom H.M. Boogert te Amersfoort. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Aangenomen naar Leusden J.H. Ulehake te Zoetermeer. OEGSTGEEST Parti culiere ziektekostenver zekeraars moeten een zieke Nederlandse mis sionaris, die niet eerder verzekerd is geweest, bij definitieve terugkeer in Nederland accepteren voor de standaardpak ketpolis. Een ziektekos tenverzekeraar kan het ziek-zijn niet gebruiken als argument om de mis sionaris niet te verzeke- Dat is de strekking van de uitspraak die de beroepscom missie voor de standaardpolis en de standaardpakketpolis heeft gedaan. De uitspraak is bindend voor alle ziektekos tenverzekeraars die zijn aan gesloten bij het KLOZ (Kon- taktorgaan Landelijke Orga nisaties van Ziektekostenver zekeraars). De zaak was aanhangig ge maakt door een pater uit Nij megen, die als missionaris op Jamaica heeft gewerkt en zich op 9 juni 1986 definitief in Nederland vestigde. Toen hij zich bij een ziektekosten verzekeraar meldde werd hij niet geaccepteerd. Tot vorig jaar werden tijde lijk of definitief in Nederland teruggekeerde missionarissen ondergebracht bij het inmid dels opgeheven vrijwillige ziekenfonds. Het Centraal Missiecommissariaat (CMC) in Oegstgeest is bij de behan deling van de zaak als woordvoerder van de missio naris opgetreden. De beroepscommissie wijst er in haar uitspraak op dat de wet de particuliere ziektekos tenverzekeraar verplicht na een desbetreffend verzoek een standaardpakketpolis af te sluiten voor personen die uit ideële overwegingen in een ontwikkelingsgebied hebben gewerkt en in Neder land terugkeren. Voorts meent de commissie dat mis sionarissen niet kunnen wor den gerekend tot die groep mensen die wacht met het sluiten van een ziektekosten verzekering tot het risico waartegen zij zich wil verze keren, zich heeft voorgedaan. Deze groep hoeft niet te wor den geaccepteerd. De uitspraak van de commis sie heeft geen betrekking op missionarissen die tijdelijk in Nederland verblijven. Parti culiere ziektekostenverzeke raars hebben geweigerd deze missionarissen gedurende hun verblijf in ons land te verzekeren. Het CMC heeft zich tot het ministerie van WVC en de ziektekostenver zekeraars gewend om een op lossing voor dit probleem te vinden. ERS de kabinetsleden hebben hun vakantieplannen wat mo •"l0' uitstellen omdat ze vorige week nog niet uit de begroti Sgj problemen zijn gekomen, maar ze zijn het wél eens ga ajc( den over de levering van twee mijnenjagers aan de Golfs ven Koeweit. „Een goede zaak", aldus premier Lubbers, die ip tv dat het hier gaat om „bij uitstek defensieve wapens". he imei T\ L)E levering van de twee mijnenjagers, die de werf Vajde Giessen-De Noord terugkoopt van de Koninklijke Marim leverantie binnen drie maanden mogelijk te maken, is ir, de daad een goede zaak. De marine zal bij de werf in Albla *V( dam twee nieuwe mijnenjagers van de Alkmaar-klasse i ten bestellen, een order van ongeveer tweehonderd gulden die van groot belang is voor de werkgelegenheid de tweede plaats is het ook in het belang van Nederlai voorkomen wordt dat Iraanse mijnen de doorvaart vanj tankers door de Perzische Golf belemmeren. DiE argumenten pleiten vóór het verlenen van een vergunning voor de mijnenjagers, ook al zijn ze bestemd] een land in een internationaal spanningsgebied: de Pert Golf. Er kunnen echter vraagtekens worden gezet bij <J merking dat het zou gaan om „bij uitstek defensieve! pens". Dat punt zal ongetwijfeld aan de orde komen tij® de bijeenkomst van de kamercommissies van buitenla zaken, defensie en economische zaken waarop de PvdJ het CDA aandringen, hoewel kabinets- en kamerlef hun vakantie voor zullen moeten onderbreken. A.LS elk ander wapentuig kunnen mijnenjagers zowel; offensieve als voor defensieve doeleinden worden gel Ze kunnen worden ingezet om olietankers een risii doorvaart te garanderen, maar ze kunnen ook het pad nen voor andere marineschepen. En weliswaar is het1 staatje Koeweit niet rechtstreeks betrokken bij de reeds durende oorlog in de Perzische Golf, maar het verleent langrijke financiële steun aan Irak in de strijd tegen het®' damentalistische bewind in Iran. INDIEN de leverantie doorgaat en tot nu toe wijstda< daar op moet Nederland rekenen op scherpe kritiek Iran. Die zal ongetwijfeld feller zijn dan de ernstige boL ren die China indertijd heeft geuit toen de Nederlandsen ring akkoord ging met de leverantie van onderzeeërs Taiwan. Zelfs Iraanse repressailles moeten niet uitgesli worden geacht. In Den Haag beseft men dat uiteraard ook. Daarom zou van realiteitszin getuigen indien het kabinet, bij de ops ming van de argumenten die vóór het verlenen van de portvergunning pleiten, zich zou beperken tot het werkj genheidsaspect en het belang van maatregelen die de doorvaart van het internationale scheepvaartverkeer in Golf mogelijk moeten maken. Een kamermeerderheid zi argumenten zwaarder laten wegen dan de politieke nade k- VERVOLGENS zal nog een bevredigende oplossing ge. den moeten worden voor de opleiding van het marinepe neel van Koeweit, waarbij de Nederlandse marine niei trokken moet worden. Daarna bestaan er geen belemme gen meer voor de leverantie, waarvan minister Vani Broek van buitenlandse zaken met een vooruitziende bi in 1984 tijdens een bezoek aan Koeweit verklaarde, da! niet uitgesloten moest worden geacht. Nog twee dagen zon DE BILT Een langgerekt hogedrukgebied, waarvan de as loopt van de zuidelijke Noordzee naar het zeegebied ten westen van noord-Noor- wegen trekt in betekenis toe nemend, naar het oosten. Dinsdagavond wordt dit sy steem boven Skandinavië en Denemarken verwacht. Boven zuid-Frankrijk vormt zich een onweersstoring. Deze gaat in onze richting bewegen en ligt zondagavond boven onze om geving. Voor het zover is, krijgt ons land te maken met een tweetal zonnige en warme dagen. De wind draait van nacht naar het oosten en zal tot woensdagavond uit deze richting blijven waaien. Na woensdag maken de onweers storing uit Frankrijk en later ook andere oceaanstoringen een einde aan de zomerwarm te. Woensdag is het daarom nog zonnig en warm; daarna komen er af en toe buien en daalt de middagtemperatuur tot rond 20 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor dinsdag en woensdag meegedeeld door het KNMI: Benelux: warm en vrij zonnig, maar later enkele onweersbui en. In de middag ca. 25 gra den. Britse Eilanden: half tot zwaar bewolkt en enkele buien. In de middag van 17 graden in noord-Schotland tot 23 graden in zuidoost-Engeland. Duitsland: zonnig, later van het zuiden uit enkele onweers buien. In de middag ca. 25 gra den. Frankrijk: enkele onweersbui en. Middagtemperatuur van 21 graden in Normandië tot 30 graden in het zuiden. Spanje, Portugal: af en toe zon en enkele onweersbuien. Mid dagtemperatuur van 21 graden aan de Spaanse noordwestkust tot 35 graden plaatselijk in het binnenland. Italië, Joegoslavische kust: zonnig. In de middag rond 30 graden. Alpengebied: af en toe zon maar vooral woensdag ook en kele zware onweersbuien. Middagtemperatuur van l 30 graden. Zuid-Skandinavië: droog zonnig. Middagtempera rond 20 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min Amsterdam zw.bew 20 12 De Bilt zw.bew 22 12 Eelde l.bew 19 8 Eindhoven l.bew. 23 12 Den Helder l.bew 18 13 Rotterdam 20 Twente 21 10 Vlissingen zw.bew. 20 15 Zd. Limburg h.bew 22 13 Aberdeen zw.bew. 12 9 Athene onbew 31 23 Barcelona onbew. 28 18 Berlijn 23 15 Bordeaux h.bew 30 18 Brussel 22 13 Dublin 20 14 Frankfort 25 15 Genève 30 16 Helsinki l.bew. 19 8 Innsbruck hbew 30 •16 Klagenfurt zw.bew 30 17 Kopenhagen hbew 20 10 30 17 hbew 29 19 -• onbew. 23 13 Luxemburg onbew 23 14 Madrid zw bew 33 19 Malaga zw.bew 28 23 Mallorca onbew 33 17 Malta niet ontv Moskou regen 10 München zw.bew. 28 15 Nice onbew. 28 21 Oslo zw.bew. 21 12 Parijs onbew. 24 14 1 Rome niet ontv. Split onbew. 29 17 Stockholm regen 21 13 Warschau 1 bew 25 13 1 Wenen hbew 31 17 Zurich hbew. 28 17 Casablanca 30 22 Cyprus l.bew. 28 21 Istanbul hbew. 27 19 Las Palmas 1 bew 26 21 Beiroet Tel-Aviv l.bew. 2L 'Laat lepra ook jóu een zorg zijn'. Stort uw bijdrage op postgiro 50500 of bankgiro 70.70.70.929 Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding/Amsterdam wibautstraat 135.1097 DN Amsterdam. Tel. 020 - 93 897; Kardinaal Meisner

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2