Kabinet positief over bouw vier toltunnels Reagan wilde Contra's „eenzijdig" helpen Open Werf mag mijnen jagers leveren aan Koeweit Dief bijt verkoopster BOSPEEN EN RUNDERGEHAKT CeidaeSotna/nt lans Dor jee laar PSV IT MEMO POINDEXTER BLIJKT: Pasjes voor voetbal supporters CDA EN VVD STEUNEN KABINETSBESLUIT North Sea Jazz: 43.000 bezoekers Levenslang voor Britse aidspatiënt Souvenirjager betrapt met 10 kilo Acropolis Italiaan breekt record, maar gelooft het niet uriname overweegt mnestie rebellen HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677 Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Direcleur»hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar I. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm. kleintjes f. 0,45permm. e nummers f. 1.10. NOORDWIJK Een 23- jarige verkoopster van een kledingboetiek aan de Hoofdstraat in Noord wijk is zondagmiddag gebeten door een winkeldief. Het Noord- wijkse meisje zag dat om vijf uur 's middags een man zonder te betalen een pan talon meenam. Ze ging ach ter hem aan en vatte hem in de Bomstraat in zijn kraag. De man begon zich te verweren. Hij sloeg en schopte. Toen de verkoop ster niet opgaf beet hij haar in haar hand waarna ze los moest laten. Het meisje moest zich onder doktersbe handeling stellen. De man vluchtte weg, nog steeds in het bezit van de pantalon. Twee Amsterdammers van 29 en 39 jaar zijn zondaga vond opgepakt voor het plegen van inbraken op vrijdag- en zaterdagavond in de wijk Boerenburg. Om wonenden hadden het ken teken genoteerd Morgen zonnig. Minimumtem peratuur ongeveer 13 graden. Vannacht weinig wind. Over dag tot matig toenemende oos tenwind. Woensdag zonnig en warm, daarna af en toe buien en een daling van de middag- temperatuur tot rond 20 gra den. Morgen zon op: 5.35; on der: 21.56 uur. Schev. hoogw.: 6.04 en 18.44 uur; laag: 1.48 en 14.10 uur. 'ASHINGTON President j ieagan was zo vastbesloten de licaraguaanse Contra's te hel en in weerwil van een ver- od van het Congres, dat hij een naaste medewerker ver telde dat hij „eenzijdig actie wilde ondernemen". Dit blijkt uit een openbaar gemaakt me morandum van de toenmalige (ADVERTENTIE) Elke dinsdag en woensdag t; hebben we groente en vlees J in de aanbieding Bospeen, !per bos Rundergehakt f WIO ®3Ï»:S' "1 A Q O 1298-LU. iy O albert heijn fc-r Stands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. te|sknrnnt onlvan9en Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14 00 nabezorgd^"' ,ele,oonnr071"122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond veiligheidsadviseur John Poindexter. Volgens het memo, dat tijdens de Irangate-verhoren op tafel kwam, was Reagan een boek aan het lezen over terrorisme en was hij „gecharmeerd van de voorbeelden van acties die presidenten in het verleden zonder toestemming van het Congres hadden onderno men". Het memorandum werd naar een handjevol stafleden van de Nationale Veiligheidsraad gestuurd, onder wie kolonel North, en maakt Reagans fru stratie duidelijk over het ver zet in het Congres tegen zijn beleid voor Midden-Amerika. „Als we het Contra-pakket er niet voor 9 juni door kunnen krijgen, wil ik een manier zien te vinden om eenzijdig actie te ondernemen om hulp te ge ven" zou Reagan volgens het memo hebben gezegd. Volgens Poindexter was de president bereid met het Con gres de degens te kruisen over de grondwettelijke vraag wie het buitenlands beleid bepaalt. Poindexter wordt deze week door de onderzoekscommissies gehoord. Algemeen worden een „explosieve" verklaringen verwacht. Pag 4: Republikeinen willen North als president De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement nor den geweigerd. „De regering wil de Oosterschelde niet afsluiten**. Op 13 juli 1974 stond dit in de Leidse Courant, vandaag dertien jaar geleden. Er werd direct aan toegevoegd, dat „dit niet betekent dat er geen dam in zal worden aangelegd. Het zal echter een dam zijn van caissons waar het water tussendoor kan stromen, zodat de getijdenwerking in de Ooster schelde blijft bestaan". De tijd gaat snel, want nu kunt u in uw vakantie al in Zeeland gaan kijken hoe dit wonder van waterbouwkunde er inmiddels uit ziet. Zulke grootse plannen worden natuurlijk niet elke dag in de Leidse Courant aangekondigd, maar er blijft nog genoeg ander nieuws over. Om daar achter te komen, hoeft u maar één ding doen: de Leidse Courant lezen. Maandag 13 juli 1987 78e jaargang no. 23855 eer miljardairs lijk [Japan dan VS "W YORK Japan heeft <er miljardairs dan de VS en rijkste inwoner van Japan vaarschijnlijk ook de rijkste i de wereld. Volgens het Ktikaanse blad Forbes telt tan 22 miljardairs, tegen 21 de VS. De rijkste Japanner Yoshiaki Tsutsumi die een tuin heeft dat wordt ge- iat op 21 miljard dollar. De kste Amerikaan, Sam Moore \lton, heeft 4,5 miljard dol- DEN HAAG Met ingang van het komende seizoen moeten bezoekers van wed strijden in de eredivisie be taald voetbal alleen nog toe gang tot stadions krijgen op vertoon van een pasje. De KNVB en de clubs moeten dit systeem gefaseerd invoe ren als middel in de strijd te gen het voetbalvandalisme. De overheid dient de rege ling financieel te ondersteu nen. Deze aanbeveling staat in het eindrapport van het Landelijk overleg voetbal vandalisme (LOV) dat van morgen aan het kabinet is aangeboden. Zie verder pagina 3. Cooman mijdt NK Atlete Nelli Fiere-Cooman, wereldkampioene op de 60 meter indoor, heeft op het laatste moment afgezien van deelname aan de finale 200 meter tijdens de Nederland se kampioenschappen in Leiden. Wel liep ze eerst haar serie, maar toen haar voor de finale werd gesom meerd de reclame van haar privé-sponsor af te plakken, besloot ze de eindstrijd te mijden. Op de honderd meter, die gisteren werd gelopen schit terde de Rotterdamse we derom door afwezigheid. De Leidse Yvonne van Dorp profiteerde van de afwezig heid van Cooman door de 200 meter te winnen. Haar stadgenoot Han Kulker won zoals verwacht de 1500 me ter. DEV HAAG De twaalfde editie van het North Sea Jazz Festival, dat gisteravond in het Congresge bouw in Den Haag met de concer ten van onder meer Herbie Han cock en Stan Getz zijn derde en laatste avond beleefde, is door meer dan 43.000 mensen uit bin nen- en buitenland bezocht. Vorig jaar kwamen er 39.000 jazz-fans. Uitverkocht waren de concerten van Dexter Gordon, Miles Davis, Manhattan Transfer, George Ben son en Oscar Peterson. Voor voor stellingen van Dizzy Gillespie en Sarah Vaughan gingen ook bijna alle kaartjes over de toonbank. De grote opkomst op speciaal de vrijdagavond was vermoedelijk het gevolg van de twee concerten van Dexter Gordon. De tenorsaxo fonist met de schuurpapieren stem kreeg dit jaar een Oscar-nominatie voor zijn hoofdrol in de film „Round Midnight" Posters van hem vlogen in het Congresgebouw over de toonbank en gisteravond eerde Dizzy Gillespie Gordon met een interpretatie van de titelmu- ziek van „Round Midnight". Pag 8: Qrie dagen laaiend en thousiasme. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel de Tweede Kamer er nog wel over wil praten, met onderbreking dus van haar zomervakantie, is het zeker dat de werf Van der Giessen-De Noord toe stemming krijgt voor de levering van twee mijnen- jagers aan Koeweit. Het kabinet kwam zaterdag tot de conclusie dat een dergelijke leverantie „een goede zaak" zou zijn, aldus premier Lubbers. De minister-president zei geen redenen te zien waarom de werf in Alblasserdam een ex portvergunning geweigerd zou moeten worden. Volgens hem gaat het hier om „bij uitstek defensieve wapens". Een dele gatie van de werf verblijft mo menteel in Koeweit en heeft laten weten dat de kans op een order zeer groot is. Koeweit wil voor de mijnenjagers een kleine honderd miljoen gulden per stuk betalen. Het oliestaatje aan de Perzi sche Golf, dat de jagers nodig heeft om haar zeegebied te vrijwaren van Iraanse mijnen, wil de schepen echter wel heel snel hebben. De Nederlandse regering is bereid daaraan meewerken door Van der Giessen-De Noord twee mij nenjagers terug te laten kopen van de Koninklijke Marine. Op deze wijze kunnen de sche pen binnen de verlangde drie maanden in Koeweit zijn. De mijnenjagers in kwestie beho ren tot de Alkmaarklasse; ze sporen mijnen op door middel van sonar (een soort radar) en vernietigen deze vervolgens met behulp van een mini-on derzeeboot. Pag.3: PvdA wil meer infor matie over levering mijnen jagers Schuifelen op de Leidse Lakenmarkt Zo'n 50.000 mensen hebben gisteren de Lakenmarkt in de Leidse binnenstad bezocht. Het was zo druk op de markt dat zelfs schuifelen er af en toe niet meer bij was. Leiden bood gisteren in het kader van de Lakenfeesten voor elk wat wils: markt, kermis, folkmuziek, orgel- en beiaardconcer ten en straattheater. Pag 5: Massale belangstelling voor Leidse Lakenfeesten FOTO: WIM VAN NOORD LONDEN Een kapper van de Londense „high society" heeft levenslange celstraf ge kregen omdat hij, nadat hij met het aidsvirus was besmet, als een razende partners was gaan zoeken en vier van hen had gewurgd. De politie vermoedt dat de man rancuneus was geworden na het oplopen van de im- muunziekte. De 34-jarige Mi- chele Lupo, een in Italië gebo ren kapper, is opgesloten in een speciale aidsvleugel van de Brixton-gevangenis van Londen. ATHENE In Athene is de 18-jarige Deense toerist Gert Laursen uit Grensted bij Esbjerg aangehouden omdat hij in het bezit was van een stuk marmer van 10 kilo van de Acropolis. Een archeoloog die het stuk van 50 cm hoogte met onleesbare inscriptie on derzocht, zei dat het om een waardevol fragment g»ng. Laursen wordt vandaag voorgeleid en kan maxi maal drie jaar gevangenis straf krijgen. ANCONA Een. Italiaan die al ze ven maanden alleen in een grot door brengt, heeft gisteren ongelovig gere ageerd op de mededeling dat hij het wereldrecord voor volledige isolatie heeft gebroken. Maurizio Montalbini dacht dat het pas 3 maart was. De Italiaan begon zijn eenzame verblijf nabij Ancona 210 dagen geleden. Toen hij gisteren werd gewekt met het bericht dat hij het record had ge broken, toonde hij een briefje voor de camera die zijn verblijf registeert met daarop de woorden: „Enerverende, maar discutabele grap". Montalbini is vandaag naar de bewoonde wereld terugggekeerd. Akkoord over privatisering Staatsvissershavenbedrijf IJMUIDEN/KATWIJK De privatisering van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmui- den (waar veel vissers uit Katwijk afmeren) gaat door. Na vier jaar onderhandelingen is overeenstemming bereikt met de BOSgroep, een stichting van de industrieën uit het ha vengebied in IJmuiden. De overname van het Staatsvissershavenbedrijf kost de stich ting BOSgroep 27,5 miljoen gulden. Tot een van de gegadigden voor overname behoorde Vendex. Volgens de Katwijkse wethouder W. van der Plas is de kans groot dat de be trokken lokale overheden en de Katwijkse vereniging van Schippereigenaars overeen stemming zullen bereiken met de BOSgroep over participatie in het geprivatiseerde be drijf. Pag 7: Katwijk aandeelhouder van Staatsvissershavenbedrijf Ike avond as het twee eer raak. Als b Dirty Dozen m rass Band op iet podiumpje lij de ingang tond eranderde de entrale hal in en zee van ansende wnsen. 0TO: n JERK HERINGA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een ambtelijke werkgroep zal gedurende de zomer plannen uitwerken voor de bouw van vier tunnels in de Randstad. De verbindingen zullen met geld van particulie re beleggers aangelegd moeten worden. De gebruikers van de tunnels zullen daarvoor moe ten gaan betalen. Vast staat dat de overheid zelf geen cent in de projecten zal steken. Het kabinet heeft minister Smit- Kroes (Verkeer en Waterstaat) afge lopen zaterdag het groene licht voor de zaak gegeven. Het gaat om de Wijkertunnel onder het Noordzeek anaal (kosten 355 miljoen), de twee de Coentunnel onder het IJ (410 miljoen), een tweede Benelux-tunn- nel onder de Nieuwe Waterweg (300 miljoen), en een tunnel onder de Noord bij Dordrecht (355 miljoen). Minister Smit-Kroes heeft al eerder de bouw van de vier tunnels als noodzakelijk aangeduid om de Randstad bereikbaar te houden. Verleden week kwamen twee door de werkgevers ingestelde werkgroe pen met plannen om de vier verbin dingen inderdaad aan te leggen. Be leggers zouden bereid zijn dat te doen mits de gebruikers van de ver bindingen daarvoor gaan betalen. Indien alle vier tunnels in één pak ket gebouwd zouden kunnen wor den dan komt een in te stellen tol per doorgang uit op f 1,75. De ambtelijke werkgroep zal nu moeten uitzoeken of de plannen haalbaar zijn. Bovendien moet dui delijk worden hoe de gebruikersbij- drage het best kan worden gereali seerd. Gedacht wordt aan een elek tronische tol waarbij het gebruik van een verbinding wordt geregi streerd en de gebruiker naderhand wordt aangeslagen. De ontwikke ling van een dergelijke elektroni sche tol vergt echter nog jaren. Indien de eléktronische tol bij de vier aan te leggen tunnels wordt ge bruikt, zullen ook concurrerende verbindingen belast moeten worden met een tol. Zo moet voorkomen worden dat automobilisten in grote getalen de gratis verbindingen be nutten. Het gaat dan onder meer om de Velsertunnel, de eerste Coentun nel, de eerste Beneluxtunnel, de Maastunnels en de Van Brienen- oordbrug. Nelli Cooman toont in tranen het teveel aan reclame op haar shirt. Rechts op haar tenue prijkt de bepaald niet forse leus. FOTO: ANP RAMARIBO Suriname overweegt am- tie te verlenen aan mensen die hebben jgedaan aan activiteiten van het Jungle- nmando van Ronnie Brunswijk heeft majoor Neede dit weekinde in Pa- naribo verklaard. Suriname zou hiermee i gebaar van goede wil maken aan de >ravond van een VN-onderzoek naar het enden van de mensenrechten. In Fort elandia zitten meer dan honderd mensen 5t op verdenking van rebellie, traditionele politieke partijen in Surina- VHP, NPS en KTPI gaan 25 no- nber gezamenlijk - aan de verkiezingen jnemen in het „Front voor Democratie Ontwikkeling". Wie het leiderschap van i Front op zich neemt is nog niet bekend. INHEM Hans Dorjee edt toe tot de technische if van de Nederlandse voet- Ikampioen PSV. Het ligt in lijn van de verwachting dat in Delft woonachtige Dor- als een soort technisch di- cteur gaat opereren. In eer- i instantie was voor deze st bondscoach Rinus Michels naderd. Dorjee werkte al ïge jaren geleden bij De faafschap samen met PSV' ofdtrainer Guus Hiddink.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1