Rommelige start catamaranrace £cidóc@ommtt Peloton twintig jaar na Simpson nog niet wijzer Monaco en Marseille op jacht naar troon Bordeaux BORDEAUX Vandaag twintig jaar geleden stierf op de zuurstofarme flan ken van de Mont Ven- toux rond vijf uur in de middag Tom Simpson. In g een hitte van 35 tot 40 graden voltrok zich het grootste drama in de na- oorlogse wielersport. Tom Simpson, de wereldkam pioen van Lasarte, over leefde zijn regenboogtrui nog geen twee jaar. Hij liet zijn weduwe Helen, twee dochtertjes en een verbijsterde wielerwereld achter. Zijn ongewone wilskracht, de hitte, de enorme inspanning, alco hol en stimulerende mid- delen deden drie kilome- j ter onder de top van het afschrikwekkende maan landschap van de Ven- toux zijn hartkransen breken. Het was een sa menloop van omstandig heden. Die ongeluksdag, de 13de juli 1967, was het bij de start van de etappe in Marseille al der tig graden. Tom Simpson meldde zich als één van de eersten voor het tekenen van de presentielijst. Over een dranghek geleund stonden twee Engelse toeristen die hem riepen. Tom Simpson plaatste zijn handtekening op twee ansichtkaarten en ver telde dat het een belangrijke dag voor hem zou worden. Hij stond weliswaar zevende in het algemeen klassement op ruim acht minuten van de Fransman Roger Pingeon, die in een lange vlucht met Rick van Looy op weg naar Jam bes de. gele trui had gepakt. Maar Tommy Simpson was er van overtuigd dat de matige klimmer Pingeon op de Ven- toux problemen zou krijgen en dat hij zelf kansen had op zijn eerste Tourzege. Tom zag er die ochtend als al tijd stralend en gezond uit. Geen spoor van vermoeidheid meer omdat hij de Alpen min der goed was gepasseerd. Scherp gesneden gezicht, hel dere ogen en een bijzonder wilskrachtige kin Wilskracht was het belangrijkste wapen van Simpson, die overigens nog niet veel geluk in zijn le ven had gekend. Want, een paar maanden nadat hij in 1965 in Spanje de wereldtitel had veroverd, brak hij tijdens het skiën met Jan Janssen een been, waardoor hij zijn regenboogtrui niet echt kon verzilveren. Al spoedig was een kopgroep- MAANDAG 13 JULI 1987 PAGINA 18 (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS Een rustdag in de Tour wordt door Franse voet ballers aangegrepen om af te trappen voor het nieuwe sei zoen. De competitie 1987/1988 begint zaterdag direct met de topper Rlonaco-Marseille. Beide clubs hebben grote investerin gen gedaan om Bordeaux van zijn troon te stoten. De lands kampioen en bekerwinnaar zelf begint thuis tegen Metz. In tegenstelling tot vorig jaar hebben de clubs zich deze zo mer betrekkelijk rustig gehou den. Voor klinkende namen zorgden alleen Marseille, Mona co en Nantes die zich versterk ten met respectievelijk Klaus Allofs (FCKöln), Glenn Hoddle Tottenham Hotspur) en Fran- kie Vercauteren (Anderlecht). Patrick Battiston, de libero van Bordeaux, verhuisde voor een belastingvrij maandsalaris van 50.000 gulden naar Monaco waar ook de bij AC Milan over bodig geworden Mark Hateley onderdak vond. Matra Racing de Paris (vroeger: Racing Club de Paris) contracteerde voor de verandering geen sterspeler, maar een gevierde trainer: Ar thur Jorge van Europa-Cup winnaar FC Porto. Favoriet voor de titel is op nieuw Bordeaux Girondins heeft een uitgekookte ploeg, die wel eens kleurloos voetbal wordt verweten. Trainer Aime Jacquet (hij begint aan zijn ze vende seizoen!) is nu eenmaal een man van resultaten. Dit sei zoen moeten die ook op Euro pees niveau worden gehaald. Elke Franse club droomt ervan om als eerste een Europa Cup te winnen. Na het vertrek van Battiston neemt de 31-jarige Jean Tigana de aanvoerders band over. Voorin vertrouwt men op goaltjesdief Philippe Fargeon, de opvolger van Ber nard La com be. De Ierse inter national O Boyle werd voor alle zekerheid aangetrokken als re- servespits. Tapie Het ambitieuze Olympique Marseille blijft jagen op roem en erkenning. Geldschieter Bernard Tapie kocht acht nieu we spelers, terwijl er elf kon den vertrekken. Boze tongen beweren dat Tapie zoveel in de voetbalclub investeert, om over twee jaar tot burgemeester te worden gekozen In het voet balgekke Marseille kent zijn populariteit geen grenzen. In de hoop kampioen te worden, kocht Tapie behalve Allofs de Franse internationals William Ayache en Patrick Delamon- tagne. Van Paris Saint Germain kwam de talentvolle Claude Lowitz en uit Senegal balgooc helaar Fall. Spelmaker blijft de slimme Alain Giresse. Hij is in middels 35, maar nog steeds één van de beste Franse voetballers. Met een seizoengemiddelde van 40.000 toeschouwers trekt Mar seille het meeste publiek. Nauwelijks publiek, maar wel veel vedettes heeft het prinse lijke Monaco. Teleurgesteld was men op de rots over de presta ties van Sören Lerby, die voor twee miljoen naar PSV mocht. De nieuwbakken Eindhovenaar Rainier heeft een aantal „eeu wige talenten" vervangen door ervaren krachten. Met Hoddle en Hateley gaat Monaco op de Engelse toer. Trainer Stefan Kovacs werd te lief bevonden en vervangen door de stugge Arsène Wenger van het gede gradeerde Nancy. Outsiders Na titelpretendenten Marseille en Monaco lijken outsiders-rol len weggelegd voor Nantes, Nice en Toulouse. Bij Nantes is wereldkampioen Jorge Burru- chaga tot de winterstop uitge schakeld. Vercauteren neemt de plaats van de Argentijnse middenvelder in. Van Celtic Glasgow kochten de „canaries" prijs-schutter Mo Johnston. Nice versterkte zich met de Joegoslavische internationals Djelmas en Eisner. De nog im mer gevaarlijke Dominique Ro- cheteau verhuisde van Parijs naar Toulouse, de spektakel- ploeg in het Franse voetbal. Voor de Parijse clubs begint de competitie waarschijnlijk te vroeg. Paris Saint-Germain speelde vorig seizoen belabberd en zoekt nog steeds een spelma ker. Ray Wilkins van AC Milan is in de markt. Pierre Vermeu len lijkt tot de reservebank ver oordeeld als hij niet wordt ver kocht. Paris Saint Germain gokt met de eigen jeugd op een Europa-Cupklassering. Bij het van naam veranderen van Matra Racing de Paris brak ruzie uit omdat trainer Arthur Jorge zonder inspraak van de spelers werd aangetrokken. In de spits bij Racing voortaan de van Brest gekochte internatio nal Gerard Buscher. Niort, Cannes en Montpellier hebben in de eerste divisie de plaatsen ingenomen van Nancy, Sochaux en Rennes. Debutant Montpellier trok de aandacht door de Braziliaanse ster Julio Cesar over te nemen van Brest. Op een hoger plan zijn het droeve tijden voor het Franse nationale elftal. Ongeveer als Oranje na het vertrek van Cruijff zitten de Haantjes met een Platini-syndroom. Een op volger is er niet hoewel José Touré van Bordeaux en vooral Gerald Passi van Toulouse zich positief ontwikkelen. Te laat echter voor het EK in West- Duitsland. Frankrijk is uitge schakeld door de Russen en kan zijn titel dus niet verdedigen. Voor bondscoach Henri Michel lijkt een contractverlenging daarom onwaarschijnlijk. Als zijn opvolgers worden al ge noemd Gerard Houllier en Guy Roux, respectievelijk trainers van Paris Saint-Germain en Auxerre. De Nederlandse inbreng in het Franse voetbal blijft beschei den. In de tweede divisie gaat Michel Valke het proberen bij Olympique Lyon dat al jaren op promotie jaagt. Ton Lokhoff (Nimes) werd door zijn collega 's uitgeroepen tot derde-beste spe ler van de tweede divisie. De Zuidfranse club zou hem graag houden, maar mevrouw Lok hoff heeft heimwee en wil te rug naar Nederland. Eén van de grote kanshebbers voor de eindzege, het Zweedse schip Ericsson, vaart langs de Scheveningse^kust. CEEg VERKERK DEN HAAG De resi dentie heeft dit weekein de afscheid genomen van een tweetal trekpleisters. Niet alleen beleefde het North Sea Jazz Festival gisteren de slotdag, maar ook vertrok de vloot su percatamarans voor de „Course de l'Europe". Het peloton, bestaande uit een twintigtal catamarans en trimarans, werd voor de kust van Scheveningen weggeschoten door minis ter-president Lubbers, daarbij geassisteerd door zijn vrouw, minister Van den Broek en Jacques De- lors, in het dagelijks leven voorzitter van de Europe se Commissie. Het bleek moeilijk het grote peloton op het juiste moment weg te schieten. Rond de start boot, de mijnenjager H.M. Dor drecht. was een denkbeeldige startlijn gelegd. Maar het stil leggen van de immmense ge vaartes ging niet gemakkelijk. Vanaf de Dordrecht konden zo'n 50 genodigden van nabij getuige zijn van een behoorlij ke wirwar van zeilen, masten en boegen. „Een gezellige puinhoop", noemde één van de toeschouwers aan boord het. De verschillen bij de eerste passage (om de toeschouwers wat te bieden werd via Kijk duin en Katwijk gevaren) wa ren mede door de rommelige start al aanzienlijk. En mis schien was het wel tekenend voor de Europese Gemeen schap, die immer ruziënd door het leven schijnt te gaan, dat een Engelse boot als laatste de startlijn voorbij ging. In acht etappes doen de zeilbo ten evenzoveel landen van de EEG aan, om over een maand en na ruim zes en een half duizend kilometer in San Remo te finfshen. Talloze acti viteiten, die met de sport op zich weinig te doen hebben, worden rond de aankomsten georganiseerd. De sponsors, die dit alles mede mogelijk hebben gemaakt, krijgen dan ook alle gelegenheid hun fol ders en waar aan de man te brengen. In Scheveningen had het hoofdkwartier dan ook soms meer weg van een cen trum van een grote bedrijven dag dan dat van een sportge beurtenis. Voordat iemand mocht veron derstellen, dat de trip slechts een pleziertocht is en dat het deelnemen belangrijker wordt geacht dan winnen, helpt één der deelnemers, de Brit Peter Phillips je snel op andere ge dachten. In een dialect, dat nauwelijks aan het Engels dat mevrouw Thatcher bezigt doet denken, vertelt hij het volgen de: „Nee, voor ons is dit beslist geen lolletje. We zeilen alleen om te winnen, hoe de houding van de andere deelnemers ook is. Maar gezien de commercië le belangen die op het spel staan, verwacht ik eerlijk ge zegd een zware strijd. De deel nemers maken namelijk deel uit van een groot circus. Gedu rende bijna het hele jaar wordt er gevaren, waarbij de spon sors natuurlijk wel waar voor hun geld willen. Nee, denk nu niet dat we tonnen verdienen. We zijn geen tennissers". Maar niet veel later komt toch een wat ander beeld naar vo ren. Phillips is het hele jaar in touw, om aan alle mogelijke evenementen mee te doen. Maar veel wedstrijden vaart hij in een kleinere catamaran, waarbij slechts één mede-be manningslid vereist is. Voor deze Ronde van Europa wordt hij door zeven bemanningsle den vergezeld allen man nen, hoewel met name de Franse équipes enkele vrou wen in hun bemanning heb ben. Sommigen zegden hier voor hun baan op, anderen na men een maand onbetaald verlof. En dat kan toch nau welijks echt professioneel ge noemd worden. Maar verder past slechts het woord „groot'De som geld die in de boten wordt gestoken (vele miljoenen guldens per boot), het gewicht (tussen de zes en. negen ton) en de lengte (zo'n twintig meter). Hoe Phi lips dat alles zelf voor elkaar krijgt, wordt snel duidelijk. Als gepensioneerd politieman is hij gedurende het hele jaar in staat te zeilen. En geduren de de drie maanden dat hij in Engeland vertoeft die tijd is ook wel nodig, vanwege de vele grote reparaties die de in tensieve sport vereist ver dient hij als verzekeringsagent de noodzakelijke ponden. Verrukt Dat het gezelschap de afgelo pen week zonder problemen de haven binnen werd geva ren was nog een geluk. Ge ruchten gingen dat enkele vis sers uit protest tegen het visse rijbeleid van zowel de Neder landse regering als van de Eu ropese Gemeenschap de in gang van de haven wilden blokkeren. Beide instanties waren immers met niet de minsten vertegenwoordigd. Vooralsnog wordt er vanuit gegaan dat de botsing die a1 lopen zaterdag plaatshad t sen de Femme d'Europe een (sport-Jvisser een zun ongeluk was. Minister van den Broek vc het zeilgebeuren in elk ge prachtig. Verrukt vertelde, na afloop over het dagje dat voor hem de vakantie luidde. Meewarig keek hij ook naar de in aller ijl v trekkende premier Lublx Deze heeft immers de kom de dagen in plaats van woonplaats Rotterdam Binnenhof als verblijfpla Maar ogenschijnlijk lijdt premier daar nauwelijks der. Opzienbarend was het verü van Van den Broek. Lubbers en Delors onderp tie-begeleiding de Scheveni se haven verlieten, ging den Broek, alleen door z vrouw vergezeld, weer ril ting huis. Niet herkend d( de badgasten. No Sponsor De eerste aankomstplaats het Westduitse Bremerhav waar landgenoten immer i veel chauvinisme worden groet.' En uitgerekend de en Westduitse deelnemer, Ulr Mathies, moest op het laai moment afzeggen. De boot. weliswaar onder zijn leid zou varen, maar het bezii van een Fransman, had mate grote technische prol men dat van deelname ma worden afgezien. Maar vanv ge de naam van het immei gevaarte moesten wel prol men ontstaan. Het schip door het leven met de na „No Sponsor". En dat is deze sport toch eigenlijk vi gen om moeilijkheden. HENK KLOOSTERHl Omringd door Gimondi, Godet, Levitan en Pingeon neemt Bar ry Hoban, de grote vriend van Tom Simpson afscheid. Naas! Hoban, die zijn tranen niet kan bedwingen, staat Denson. FOTO: ANP nendaele riep: „Smeerlappen, om een jongen zo de dood in te jagen". De Ventoux was immers gevreesd onder de renners. De Fransman Jean Mallejac en de Zwitser Ferdi Ktibler verloren er ook het bewustzijn, maar overleefden de Ventoux. Nog dezelfde avond, slechts enkele uren na de dood van Tom Simpson verscheen de gerechtelijke politie in het ho tel waar de Engelse ploeg lo geerde. Ploegleider Alec Tay lor en een Nederlandse ver zorger werden voor ondervra ging mee naar het politiebu reau genomen. De hele baga ge van de Engelse ploeg werd grondig onderzocht. In een van de zakken van Simpsons trui waren tabletjes met een amfetamine-houdende stof gevonden. De politie nam de bagage van Tom Simpson in beslag en op het stoffelijke overschot werd op last van de gerechtelijke instanties sectie verricht. De volgende dag was het qua- rttorze juillet, de nationale feestdag voor de Fransen. Maar bij de start heerste grote droefenis. Besloten werd dat uit eerbetoon aan Tom Simp son zijn vriend Barry Hoban de etappe mocht winnen. De enige keer in de geschiedenis dat het peloton eensgezind een man met dertig kilometer per uur weg liet rijden. In 1969 trouwde Barry Hoban de weduwe Simpson. In een lade van het dressoir in de salon bewaarde ze in plastic de trui met het rugnummer er op, het broekje, de sokjes en het petje die Tom droeg op het moment dat hij stierf. Op de trui wa ren bloedsporen en de teer vlekken van het asfalt van de Ventoux nog te zien. Pijn Twintig jaar zijn voorbijge gaan. De wielerwereld heeft weinig geleerd van de dood van Tom Simpson. Er wordt sinds 1967 weliswaar op do ping gecontroleerd, maar er is geen consistent beleid. Ook zijn er nog altijd renners, zo als laatstelijk Laurent Fignon in de Grote Prijs van Wallo nië, die vluchten in middelen die hun imago moeten oppoet sen en hun lijden moeten ver zachten. Helen Simpson en Barry Hoban wonen sinds zes jaar weer in Engeland. De dochters Jane en Joanne zijn inmiddels volwassen gewor den. Jarenlang durfde na die traumatische ervaring op de 13de juli 1967 hun moeder niet te vertellen dat hun „daddy" dood was. Hij was; aan een grote reis begonnen, i vertelde ze de kinderen] steeds. En dat waren ze ge wend want Tom Simpson; reed in de zomer op de weg en in de winter op de banen, j Beetje bij beetje is de laatstei jaren de waarheid tot Jane en Joanne doorgedrongen. Het; doet hen telkens pijn als de dood van hun vader in ver-; band met doping wordt ge bracht. Overigens beklimmen de renners zondag aanstaande! weer de Mont Ventoux. je gevormd met Simpson. Snel moest hij lossen, maar met al zijn mogelijkheden vocht hij zich terug. Hij had het karak ter om zich van nature hele maal leeg te rijden. Hij wist dat als hij de top van de Ven toux haalde, er in de afdaling naar Carpentras nog kansen lagen om bij het kopgroepje terug te komen. Tom zou de top echter nooit bereiken. Iets meer dan drie kilometer on der de top, temidden van de stenen woestenij, begon hij over de weg te zwalken. Even later viel hij van zijn fiets. In de auto van de nationale En gelse ploeg die hem volgde za ten ploegleider Alec Taylor en mecaniciën Harry Hall. Simpson dwong Hall schreeu wend op hem weer op de fiets te zetten. Maar toen hij na 300 meter weer viel, begrepen de teamleiders dat het ernst was. Tourarts Pierre Dumas arri veerde en paste hartmassage toe. Een verpleegster probeer de tegelijkertijd met mond- op-mond-beademing de le vensgeesten op te wekken. Tom Simpson werd per heli copter naar het ziekenhuis van Avignon gebracht. Pierre Dumas verklaarde later dat Tom tijdens het transport in de helicopter al dood was. Be neden in Carpentras juichte de menigte voor Jan Janssen die de etappe won. Een uur later bevestigde Felix Levitan het nieuws in de perszaal, waar de beroemde Belgische journalist Willem van Wij-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 18