illiams rekent af jmet pech-periode vonne van Dorp iLeidse ster op NK Muller /Van Heek breiden hun voorsprong uit Strijbos slaat toe Julie Ravary valt op in Aalsmeer DUBBELE TRIOMF OP SILVERSTONE UUD VAN MAURIK MIST RECORD DOOR WIND CcidaeSoiruwt Van Kempen toont geen ontzag voor Streuer Goede uitgangspositie Thomas Steenvoorden 'ooit jbie [LVERSTONE - De 6-2. /illams-stal lijkt de pech- 7-ïï eriode die de rijders n%» insell en Piquet in de ïfp' eginfase van seizoen teis- C »rde, definitief achter IngZ ich te hebben. Na de ï1?** ubbele triomf van Man- Joir/i .[I en Piquet vorige week £"wi? p het circuit van Le Cas- sliet, beheersten beide £zi jjders gisteren ook de iaf^3V Jrote Prijs van Groot- /fSI rittannië op het circuit p/st« Silverstone. Mansell BS rok voor de tweede keer nCKk/a» 'e winst naar zleh toe. De int profiteerde van een enkfout bij zijn teamge- *r£ loot Piquet, die een ban- enwissel uitstelde en 's^! aardoor de overwinning AJ de slotfase misliep. Van )at het duo op Silverstone m na veneens een goede kans «akte op de zege werd zater- ejj' ag in de laatste training al 'ens/ uidelijk. Piquet en Mansell nkia? iamen eerste startposities )st/He b, op ruim een seconde gevolg n£j |oor de Braziliaan Ayrton niw ienno. De Lotus van de leider in het klassement om de we- eldtitel beschikt op snelle cir cuits over te weinig vermogen, wat in de race nog eens duide- man» ijk werd. ,2 Indanks de snelle trainingstij- 3 Jen van zijn concurrenten verrompelde wereldkam- '^jp® noen Alain Prost iedereen bij leen e start. De Fransman was als :k£ jerste weg, maar moest die po- arftèBtie al in de tweede bocht af in aan Mansell. Na dertig iden hadden de Williams- njders hun achtervolgers al op een achterstand van een halve minuut gezet. lQon De Brit besloot als eerste zijn <on»j anden te verwisselen. Een iponthoud van nog geen tien J# econden. „Ik wilde aanvan- telijk ook zonder bandenwis- (el de wedstrijd voltooien, uk maar ik merkte dat de \tfeglig- Jing van de wagen slechter 6-2 «werd door het slijten van de H' banden. Daarom heb ik toch iwisseld", verduidelijkte •11 zijn onverwachte tus- Nigel Mansell is blij met de winst op Silverstone. senstop. Piquet rook zijn kans en besloot de pits-stop uit te stellen. De Braziliaan brak di verse keren het ronderecord, vergrootte zijn voorsprong op Mansell tot bijna een halve minuut. De gok van Mansell pakte echter goed uit. Piquet verloor per ronde steeds meer van zijn voorsprong. Op nieuwe ban den snoepte Mansell bij elke doorkomst anderhalve seconde van zijn achterstand af. Aan de kant volgde teamchef Frank Williams gefascineerd het duel tussen zijn rijders, die de rest van de deelnemers de gradeerden tot figuranten. De inhaalrace van Mansell duurde tot vijf ronden voor het einde. Toen zag Piquet zijn stalmaat in de spiegel. Aange moedigd door de 180.000 toe schouwers maakte de Brit in de voorlaatste ronde een einde aan het ongelijke duel. Hij maakte de indruk zijn teamge noot aan de buitenkant te wil len passeren. De Braziliaan onderkende het gevaar, stuur de zijn wagen naar de rand van de baan, waarop Mansell gretig binnendoor stak. DEN HAAG De Brabantse zijspancombnatie August Muller en Henk van Heek heeft in de Grote Prijs van West-Duitsland, tellend voor de wereldtitel, zijn voorsprong op de Eindhovena- ren Rijn van Gastel en Sies Hurkmans met drie punten ver groot. De Westduitse Grand Prix in Bielstein leverde een zege op voor de thuisrijders Michael Garhammer en zijn bakkenist Ralf Haas. Smits De uitkomst van de strijd om de nationale crosstitel in de 250cc- klasse is dit seizoen door het wegvallen van titelverdediger Gert-Jan van Doorn niet te voorspellen. Leo Combee, dit jaar de voornaamste Nederlandse vertegenwoordiger in de internatio nale wedstrijden, moest zijn leidende positie gisteren in Delfzijl afstaan aan de jonge Brabander Mark Smits. Het 18-jarige talent uit Lierop won op de voormalige vuilnisstortplaats drie manches en passeerde Combee in de titelstrijd. Met nog twee wedstrijden heeft Smits een gat van 26 punten geslagen ten opzichte van zijn rivaal uit Woudrichem. Jobé De Belgische motorcoureur Georges Jobé heeft gisteren zijn lei dende positie in de strijd om de wereldtitel motocross 500cc ver sterkt. Bij de Grand Prix van Groot-Brittannië in Farleigh Cast- Ie zegevierde hij in de tweede manche na in de eerste rit als tweede over de eindstreep te zijn gekomen. Voor de Belg was het de vijfde manche-overwinning in dit seizoen. De winst in de tweede rit was voor de Brit Kurt Nicholl. In de stand om de wereldtitel heeft Jobé nu een voordrong van 64 punten op de Britse titelverdediger Dave Thorpe. De Nederlander Kees van der Ven slaagde er in Farleigh Castle niet in punten aan zijn totaal van 130 toe te voegen. HENGELO Geen greintje ontzag toonde het zijspanduo Theo van Kempen en Gerard de Haas tijdens de voor het Nederlands kampioen schap meetellende wegra ces in het Gelderse Hen gelo voor de TT-winnaars Egbert Streuer en Ber nard Schnieders. Het succesvolle tweetal uit As sen mag dan internationaal hogere ogen gooien dan zijn concurrenten, in Hengelo kre gen Streuer en Schnieders een gevoelige nederlaag te slikken. Van Kempen en De Haas, in woners van Weteringbrug, do mineerden vanaf het start schot tot de finishvlag. De eerlijkheid gebiedt echter wel te vermelden dat de start van Streuer en Schnieders ho peloos was. De ziispan ronkte het eerst van alle motoren, maar kwam maar niet weg. „De motor staat te rijk afge steld", verklaarde Streuer met enige teleurstelling na zijn race. „Twee keer sloeg hij dood en voordat hij dan weer aanslaat, zijn de anderen al weg". Degenen die daarvan profi teerden, waren Van Kempen, Niek van Bergen, Jos van Ste kelenburg en Leo Kuipers. Tot grote verbazing van het pu bliek konden Streuer en Schnieders pas als vijfde com binatie de jacht op de leiders- sfLEIDEN Met overwin ningen op de 200 en de 400 meter is Yvonne van Dorp de grote ster gewor- ^ï-den van het nationaal pioenschap atletiek dit weekeinde in de Leid- ,se Hout. Ruud van Maurik haalde uit op de 110 meter horden, maar had net als zovele anderen te veel •jjjyind in de rug voor een nationaal record. Peter van Noort liet een con stante serie kogelslinger worpen noteren. Achter ln\ Han Kulker, die op de jj 1500 meter deed wat er a van hem verwacht mocht worden, was er brons voor Ed van Gemeren. Zie daar de Leidse inbreng in het zonovergoten atletiekfeest dat de atletiekvrienden- kring Holland Leiden aanbood. Vooraf had ze beloofd echt haar best te doen om zo hoog mogelijk te komen op de 200 en 400 meter. Yvonne van Dorp had er een door Nelli Cooman duidelijk gezochte scene voor nodig om op de 200 meter de titel te behalen. Op de 400 meter daarentegen was hatfr zege onaantastbaar. Trai ner Roel Hendriksen: „Op de 200 meter liep ze door die toe stand niet ecnt goed. De span ning die er vooraf was om de strijd met Nelli aan te gaan verdween met Nelli en dat was voor mij heel duidelijk te zien". Van Dorp noteerde een goede 24.05 seconden in de se ries en een uitstekende 23.91 seconden in de finale, hoewel daar wat teveel wind bij was. De reacties na afloop van vooral haar 200 meter waren echt verschillend. Maijo van Agt (de nummer twee): „Al leen iemand die meedoet wordt kampioen". Marijke van Zon, de nummer drie: „Einde lijk durft er eens iemand iets van te zeggen, iedereen moet teveel aan reclame afplakken dus ook Nelli". Leids Unie- raadslid Gert Velthuizen: „Na tuurlijk weet iedereen dat Nel li van die banaan afhankelijk is, maar als regels eenmaal zijn Ruud van Maurik: geconcentree hinderde een nationaal record. aangenomen moet je niet meer zeuren, dat moet je doen voor dat de regel regel wordt". Op de 400 meter was er niemand die Van Dorp ook maar iets in de weg legde. Ze vertrok razendsnel bleef ze voluit doorgaan. Ze kwam niet alleen als eerste uit de laatste bocht, maar sloeg ook de aanval van Desiree de Leeuw gedecideerd af. Haar eindtijd betekende een persoonlijk record van 53.85 seconden. Ruud van Maurik stroomde bijna over van zelfvertrouwen. Uiterst „cool" bereidde hij zich naar de titel. Teveel wind ver- FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN voor op zowel de series als de finale, om in beide races als snelste tevoorschijn te komen. In de serie had hij geen enkele moeite om Hans van Enkhui zen voor te blijven en met 14.33 seconden de snelste tijd te noteren. Gert Jan Palm van AV Holland kwam daarin slechts 0,03 seconden tekort om de finale te halen. Zijn 14.99 seconden mocht er ech ter zijn. De beide Spartanen Hein van Heek en John van Loon kwamen tot 15.78 secon den en 15.53 seconden. In de finale was Van Mauriks groot- Yvonne van Dorp schitterde met titels op 200 en 400 meter. ste concurrent Robert de Wit ontzettend snel weg, maar „het was opvallend hoe snel ik weer naast hem zat". Daarna joegen de beide strijders elkaar op om met slechts 0.03 secon den verschil te finishen. Ruud van Maurik won, De Wit werd tweede in 14.07 seconden. De tijd van de AAV'36 atleet had een nationaal record geweest ware het niet dat er teveel wind stond. „Och, ik weet nu dat het kan en wind in de rug is niet altijd een voordeel. Je komt af en toe te dicht op de horden, waardoor je het ideale ritme niet kan halen. En dat nationale record gaat er dit jaar nog wel aan, als er ten minste nog een paar goede wedstrijden zijn". Peter van Noort was na zijn 64.18 meter van vorige week niet helemaal tevreden met de serie worpen bij het kogelslin geren. Met 61.26 meter pakte hij de titel, maar ook zijn slechtste afstand had hem de titel opgeleverd. De serie van Van Noort blonk slechts uit door constantheid: 61.22, 60.46, 61.26, 60.12, 59.52, 61.16 meter De laatste Leidse titel ging ui teraard naar Han Kulker. Na dat hij in de serie nog een eindsprint nodig had om niet voor het eerst boven de vier minuten te lopen heerste hij in de finale zoals verwacht. „Als Jan Jansen iets later had ge gaan hadden we allebei in de finale gezeten. „Maar daarmee vergat Kulker dat die 1500 meter serie schandalig lang zaam ging. Nadat het start schot was gevallen werd Jan Jansen naar voren geduwd om het veel te lage tempo aan te geven. Toen Jansen dat zat werd en met nog 300 meter te gaan versnelde was hij ver kocht, want alle concurrenten hadden hun krachten kunnen sparen zodat niet Jan Jansen (vierde in de tweede serie met 4.00.97 minuten), maar Wybo Lelieveld (vijfde in de eerste serie met 3.53.20 minuten) en Ed van Gemeren (negende in de eerste serie met 3.55.47 mi nuten) Han Kulker vergezel den. Met nog ruim een halve baan te gaan ontworstelde Kulker zich uit het veld, nadat geprobeerd was hem in te slui ten. In vlekkeloze stijl voldeed Kulker aan zijn belofte en werd kampioen in 3.47.39 mi nuten. Ed van Gemeren trok zich op aan Kulker en deed wat iedereen al jaren van hem kent: als een sluipmoordenaar schoof hij naar het front, waar hij zich met nog 150 meter te gaan niet meer liet passeren. Hij werd derde met 3.49.29 mi nuten en versloeg daarmee zo wel Mare Borghans (3.49.52) als Wybo Lelieveld (3.54.37 minuten). Jammer was dat de meeste Leidse atleten niet geïnspi reerd raakten door de wed strijden om het nationaal kam pioenschap op de eigen baan. Naast de toppers bleef de deel name met name beperkt tot een enkeling. Op de 100 meter horden dames was de regio nog het sterkst vertegenwoor digd. Marjan Goedhart en Es ther Schouten haalden de fi nale dankzij 14.05 en 14.23 se* conden, terwijl Marian Lange- zaal sneuvelde met de alleszins acceptabele tijd van 14.73 se conden. In de finale kwamen de twee meerkampsters niet verder dan de laatste plaatsen met 14.17 en 14.24 seconden. Schouten noteerde eerder op de 400 meter horden haar bes te tijd van dit seizoen, door in de finale van dit zware num mer („Ik ben nog moe van de meerkampinterland in Arles vorig week") toch tot 1.01.91 minuut te komen. Op de 400 meter was de voormalig Hol lander Menno Swier succesvol door eerst zijn serie te winnen in 47.90 seconden en in de fi nale een tijd te lopen 0,01 se- FOTO: ANDRÉ VAN HAASTEREN conden sneller. Die ene tik be sliste tevens over de plaats drie en vier, met voor de Leid se student de prettige uit komst: brons. Jaap Dirkx kwam in de series niet verder dan 50.51 seconden. Dirk Maassen van den Brink was uiteraard op het snelwandelen aanwezig, waar hij zijn ge-eik- te tactiek niet meer kon uit buiten. Het opjagen zoals hij vroeger deed, resulteerde nu in tempoverhogingen door zijn concurrenten, die hem het na kijken gaven en slechts een vijfde plaats gunde. Desalniet temin werd Maassen dankzij zijn tijd van 1.42.17.09 uur uit genodigd om aan zijn 26e in terland mee te doen binnen kort. Bij het verspringen dames werd Esther Schouten vijfde met 5.71 meter, eenzelfde af stand als Gorkumse Ina de Koster, die echter een iets mindere tweede score had. Bij het polsstokspringen werd de huidige Holland trainer en Leids student medicijnen Gij- bert de Ruiter tweede achter tienkamper Robert de Wit met een sprong van 4.80 meter. Evenveel als de voormalig Ba taven-trainer Jan Harland, net als De Ruiter lid van V&LTC. Op de 800 meter kwam Spar taan atleet Gert Jan Faas niet aan de bak. Met 1.55.76 minuut hield hij slechts de ontgoochel de Laurens Vlaar, Paul van den Brink en Ton Baltus ach ter zich. Op de 3000 meter steeple chase kon Kees van Klink zich kunststukje van de Gouden Spike niet herhalen. Met een zesde plaats in 9.19.07 minuten was de Nieuwerbrug- ger niet echt tevreden. Patrick Aris kwam op de 5000 meter wel met de nodige voldoening van de baan. Hij had alles ge probeerd en werd uiteindelijk nog magertjes beloond met een derde plaats en een tijd van 14.02.88 minuten. GERT VELTHUIZEN De grote verliezer in Rothenturm, John van den Berk, die er tegen Dave Strijbos niet aan te pas kwam. FOTO: ANP MAANDAG 13 JUU 1987 PAGINA 17 r ROTHENTHURM Wereldkampioen Dave Strijbos heeft zijn voornaamste concurrent John van den Berk zijn plaats gewezen in de Grote Prijs van Zwitserland 125cc. Met twee afgetekende overwinningen op het circuit in Rothenthurm plaatste de Cagi- va-coureur zich weer aan de kop van de strijd om de wereldtitel. Van den Berk scoorde slechts 26 punten voor de wereldtitel via respectievelijk de zevende en de tweede plaats. Zijn achterstand op zijn plaatsgenoot bedraagt, met nog acht manches op het pro gramma, dertien punten. Het verlies van Van den Berk werd veroorzaakt door een uiterst magere eerste manche. „Ik koos waarschijnlijk de verkeerde plaats achter het starthek. Het gevolg was een slechte start. Bo vendien raakte ik ook nog Contini, waardoor ik achter in het veld terecht kwam", verklaarde de coureur zijn weinig tot de verbeelding sprekende zevende plaats in de eerste omgang. Strijbos, vorige week in Ierland nog de grote verliezer, kon er niet om malen. De koppositie in de eerste manche, die hij in de derde ronde overnam van de Westduitser Lacher, kwam geen moment in gevaar. De Italiaan Contini bereikte via een vertwij felde inhaalrace nog wel de tweede plek, maar een aanval op zijn teamgenoot Strijbos liet hij achterwege. In de tweede manche stoof Van den Berk als eerste achter het starthek vandaan. Een fout in de tweede ronde bood Strijbos de kans zijn enige rivaal voor de wereldtitel in de kleinste moto- cross-klasse opnieuw achter zich te laten. Van den Berk ver stuurde zich in zijn haast de wereldkampioen van het lijf te hou den. Strijbos profiteerde dankbaar. De kleine Brabander nam vijfhonderd meter voorsprong en pakte opnieuw twintig punten voor het tussenklassement. Van den Berk eindigde als tweede. positie openen. Het Asser duo staat er om bekend om niet bij de pakken neer te zitten voor de finish-vlag heeft gewap perd. Vandaar ook dat de 2500 a 3000 toeschouwers vanaf de start konden smullen van een gigantische inhaalrace. Smal parkoers Ronde na ronde kropen Streuer en Schnieders dichter bij. Bij het ingaan van de vijf de ronde reden ze op de twee de plaats. Meer zat er voor hen niet in, want hoewel de toe schouwers nog enigszins hoop ten op een mirakel, bleek dat uiteindelijk een onhaalbare kaart. De voorsprong van Van Kempen en De Haas was 24 seconden en die bleek, hoe groot de stuurmanskunst van Streuer ook is, niet meer goed te maken. Schnieders: „Het is een smal parkoers en dan is het ontzettend lastig om ie mand in te halen. We hadden hier misschien nog een kans op de zege gehad als de wed strijd had bestaan uit zestien ronden". Als toetje na de strijd tussen de „vliegende tapijten fungeerde de strijd in de konginneklasse, de 500 cc. Grote namen als Wil Hartog, Boet van Duimen en wijlen Jack Middelburg mogen dan niet meer in die discipline te bewonderen zijn, de span ning is er nu niet minder orti. Evenals in de training liet Kees van de Endt de concur rentie verrassend zien over welke kwaliteiten hij in zijn bagage beschikt. De coureur, die op pole-position stond, scheurde als eerste weg. Zijn droom duurde evenwel maar een ronde, want toen nam Maarten Duyzers de fakkel over. Boosdoener Ook aan zijn koppositie kwatn spoedig een eind. Boosdoener was Henk van de Mark, d»e eerste staat in klassement voor de Nederlandse titel. De cou reur uit Moordrecht haaltje Duyzers in en etaleerde zijn suprematie. Vanaf de derde ronde was niemand van de concurrentie meer in staat om hem van punten voor het na tionaal kampioenschap af te houden. Van de Endt, die een zo voorspoedige start kende, moest in de negende ronde uitvallen. Droefgeestig wees hij in de spits op de cilinder- blok die defect was. MARTIN VINK LEIDEN Tijdens hun Europese toernee deden een twaalftal Amerikaanse atletes ook Leiden en omgeving aan, met als slot een wedstrijd in Aalsmeer. Daar lever de Julie Ravary een opmerkelijke prestatie met de speer door 47.60 meter te laten opmeten. Haar landge note Cathy Martin kwam tot 35.90 meter terwijl meer kampster Barb Gross haar record benaderde met 32.60 meter. Daarmee was de USA show zo goed als over, de lange afstands loopsters experimenteerden op de 400 meter terwijl Michelle Hayden en Vernice Grissom op de 100 meter en bii het versprin gen enigzins teleurstelden. Van de Nederlandse atleten leverden de Leidenaren weer een opmerkelijk staaltje van middenafs- tandsloopwerk. Niet senior Theo van der Veer (3.59.3) of bet contingent Bataven met Henk van de Oever (4.01.1), Henk Ra- vensbergen (4.01.2) en Jaap van Duivenvoorde (4.03.2 minuten), maar de junioren Menno Jansen en Arjen Rijnsburger brachtén de handen van de toeschouwers op elkaar. De beide tweede jaars C junioren noteerden uiterst snelle tijden met voor Jansen zelfs een clubrecord in 4.21.6 minuten. Rijnsburger noteerde 4.31.4 minuten. Ook de veteranen oogstten bewondering. Snelste werd Bertus Kerkvliet in een tijd van 4.35.3 minuten voor Arnold Schipper (4.36.6) en Willem Ravensbergen (4.36.8). AAV-er Huub van der Jagt was op familiebezoek en noteerde 4.45.9 mi nuten. Op de 400 meter werd Micehl Moll derde met 51.6 en no teerde Paul Groen (AAV) 52.8 seconden. Frits Appel was de snelste op de 100 meter (11.6 seconden), terwijl Gert Velthuizën tweede werd bij het kogelstoten. GERT VELTHUIZEN STEIN - Thomas Steenvoorden heeft middels een acht tiende plaats in de sterk bezette halve triathlon van Stein een prima uitgangspositie voor de derde en laat ste wedstrijd van het drielanden-circuit. Hierin is naast Stein en de eerder dit jaar gehouden kwart-triathlon in Essen (Duitsland) de op 1 augustus op het programma staande halve triathlon van Bredene (Belgie) opgenb- men. Na twee wedstrijden bezet de Noordwijker een vijfde plaats in het tussenklassement, dat wordt aangevoerd door de Amersfoor- ter Ben van Zeist. Van Zeist, die zich voorbereidt op het Euro pees Kampioenschap hele triathlon, dat aanstaande zaterdag plaatsvindt in het Finse Joroinen, eiste in Stein de overwinning voor zich op in een voortreffelijke tijd van 4.03.28. Steenvoor- dens tijd bedroeg 4.24.59. Bij de vrouwen was er een derde plaats weggelegd voor de uit Lisse afkomstige Erica van Duyvenvoorde. Met een tijd van 5.11.42 bleef zij ruim een half uur achter op de snelste vrouw van het gezelschap, Irma Zwartkruis (4.39.41). In Belgie"ïs afgelopen zaterdag het Nederlands record op de hele triathlon, dat in handen was van Carla van der Does, verbeterd. Henny Verdonck uit Maarssen finishte in de eerste Belgische Ironman in een tijd van 10 uur en 14 minuten, een tijd waarmee zij het .NL record met meer dan vijf kwartier verbeterde. Of er officiële erkenning van deze geslaagde recordpoging volgt is echter maar zeer de vraag. De sterke stroming tijdens de 3.8 ki lometer lange zwemtocht in de Noordzee bleek een dusdanig groot voordeel voor de deelnemers te zijn, dat supersnelle zwemtijden een lichte vertekening van de eindscores teweeg bracht. Renee van der Harst uit Katwijk finishte vlak achter Verdonck ook nog bij de eerste vijfendertig. Zijn tijd bedroeg 10 uur en 25 minuten.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 17