nieuwe steunpilaar bij dressuur Héléne Pen-Aubert Frank Drost bewijst gelijk van de winnaar Van der Schans alleenheerser Jong Oranje moeiteloos naar El j=1=i«]=iMj=ll=!H|J|: Uruguay wint keiharde finale MEESTE VOLLEYBALCLUBS LOTEN GUNSTIG VOOR EC Belgische interessi voor Bram Rontbe1 QtidóaOowiant Kemmling pakt titel bij Lasers Short en Speelman naderen kwalificatie VOORSCHOTENSE VOERTPLOEG NAAR BRONS 'Waar we deze zomer ook heengaan, het is overal lekker bewolkt...' BUENOS AIRES In een keiharde finale om de 26e editie van het Zuidamerikaans voetbalkampioenschap heeft Uruguay zijn titel met succes verdedigd. Dat ging tegen Chili, dat met 1-0 werd verslagen, ten koste van maar liefst vier spelers. Elke ploeg verloor twee man. Daarvan waren gelukkig niet al te veel toeschou wers getuige. Nadat het gastland Argentinië werd uitgeschakeld en de strijd om de derde plaats met 2-1 verloor van Co lombia, was de belangstelling voor de finale gering. Slechts 20.000 toeschouwers zaten gisteren in het Ri- ver-Platestadion van Buenos Aires. Pablo Bengoechea was zo'n beetje de enige, die in positieve zin opviel. Hij maakte in de 56e minuut het doelpunt, dat Uruguay de zege en de beker bracht. Zijn ploeggenoten Francesco- li, in Frankrijk bij Paris Saint Germain spelend, en Perdomo waren toen al naar de kleedkamer gestuurd. Aan Chileense zijde werden Gomez en Astengo met rood bestraft. GOODWOOD De Eu ropese titelstrijd dressuur heeft dit weekeinde in Goodwood aangetoond dat de zilveren medaille die de Nederlandse ploeg vo rig jaar tijdens het evene ment om de wereldkam pioenschappen in Canada veroverde, geen toevals treffer is geweest. Welis waar zakte Nederland een plaats, maar ook het brons was een uitstekend resul taat, te meer, daar de be proefde combinatie Anne- marie Sanders-Amon niet meer de steunpilaar van het team kan zijn nu het paard de respectabele leeftijd van twintig jaar nadert. Dit keer moesten De Voor- schotense Hélène Pen-Aubert, Tineke Bartels en Bert Rutten rte kar trekken. Na de teleur stellende score van de zeven voudige nationale kampioene Annemarie Sanders op vrijdag waren de verwachtingen in de „voortuin" van het kasteel van Lord March niet meer zo hoog gespannen. Het resterende trio deed het echter uitstekend. Hélène Au- bert liet Olympic Mr. X zo marcheren als hij dit seizoen nog niet had gedaan. Ze reed een gedurfde, actieve proef met slechts wat kleine fouties en kreeg 1271 punten. Tineke Bartels met Olympic Duco en Bert Rutten met Olympic Ga ribaldi deden slechts weinig voor haar onder met respectie velijk 1266 en 1231 punten. Dat was voldoende om achter West-Duitsland en Zwitser land derde te worden van de acht deelnemende landen en de Olympische plaats voor Se oel zeker te stellen. Imponerende rit Voor het eerst sinds 1965 ston den de Westduitsers, die maar liefst elf keer achtereen kam pioen waren geworden, aan de rand van de nederlaag. De Zwitserse Christine Stückel- berger reed met Gauguin de Lully zo'n fraaie proef, dat zij in de Grand Prix de meeste punten vergaarde: 1380. Dat was slechts drie punten te wei nig om Zwitserland in de eind stand naast West-Duitsland te brengen. Na de zeer impone rende rit van Stückelberger liet de Westduitse coach Harry Boldt zich ontvallen: „Het is gebeurd, Zwitserland is ons voorbij." Zijn Zwitserse collega Georg Wahl was al even zeker van zijn zaak en zei: „Dit is één van de mooiste momenten na de Olympische .titel van Christine in 1976.". Toen de cijfers van de vijf juryleden (onder wie de Nederlander Jaap Pot) bekend waren ge worden waren de rollen echter omgedraaid. Wahl toen: „Be staat er dan in de dressuur- sport geen gerechtigheid meer INDRUKWEKKENDE OOGST MEDAILLES DOOR ZWEMPLOEG Noord-Korea droogt voetballers af ZAGREB Het Nederlandse studenten-voetbalelftal is tij dens de Universiade afge droogd door Noord-Korea: 7-0. Vooral het gebruik van de bui- tenspelval zorgde in de Neder landse defensie voor grote pro blemen. Al na 34 seconden lag de bal al achter doelman Rene Stam. Voor rust werd de doel man van FC Den Haag nog één keer gepasseerd. Na de hervating was Oranje hele maal niet meer opgewassen te gen het Noordkoreaanse Olympische elftal. De aanwe zigheid in Zagreb is voor de ploeg een goedmaker nadat de Noordkoreansse regering het team terugtrok voor het kwa lificatie-toernooi voor Seoel. De regering in Pjongjang vond dat Noord-Korea recht had op een plaats bij het toernooi als mede-organisator, het Interna tional Olympische Comité be sliste anders. ZAGREB Frank Drost, in moeilijke tijden het ge weten van de Nederlandse zwemsport, heeft bij de Universiade zijn doel voor dit seizoen waargemaakt. De doorgaans flegmatieke Amersfoortse student stak al vroeg zijn nek uit door voor Zagreb te kiezen. In het verlengde van die ge durfde daad veroverde hij zowaar de studententitel op de 200 meter vrije slag. De zwembond, die in eerste instantie dreigde met inhou ding van de toelage, mag blij zijn dat de NSF als subsidie- gevende instantie het belang van de individuele zwemmer liet prevaleren. De oude garde heeft daardoor zoveel nieuwe inspiratie opgedaan, dat een massaal doorgaan tot en met de Olympische Spelen van 1988 in Seoel denkbaar is ge worden. Dat geldt in elk geval voor Frank Drost. Hij heeft enkele tentamens naar voren gescho ven, zodat hij volgend jaar zijn rechtenstudie vroeg kan afma ken en zich dan geheel kan richten op de Olympische Spe len. „De winnaar neeft altijd gelijk", begroette Drost zijn eerste grote internationale' zege. Een derde plaats op de 200 meter vlinderslag en een vierde op de 200 meter vrije slag bij de Europese kampi oenschappen van twee jaar ge leden in Sofia waren tot dus verre zijn belangrijkste wa penfeiten. Bij de nationale kampioenschappen, vorige week in Amersfoort, was Drost nog geklopt door clubge noot Dybiona. In Zagreb werd hij als het ware gelanceerd door diezelfde Dybbiona, die tot honderd meter de leiding had. Drost ging hem voorbij en verzwakte niet meer. Zijn 1.51,62 was de op twee na bes te tijd in zijn loopbaan. Teruggefloten Drost fungeerde gisteren als startzwemmer in de 4 x 100 meter vrije-slagestafette. Op dit nummer zal Nederland bij de Europese kampioenschap pen in Straatsburg niet verte genwoordigd zijn. Het doel was een nieuw nationaal re cord. Drost viel bij de tweede start precies in het schot, maar werd teruggefloten. Bij de der de was de scherpte eraf. Daar aan was het te wijten dat het viertal Drost (52,13), Schlinge- mann (51,18), Kroes (50,47) en Dybiona (50,24) kort achter de Verenigde Staten uitkwam op Mildrid Muis, Ingrid Baars, Ma rianne Muis en Conny van Ben- turn (vlnr) kunnen hartelijk la chen om hun gouden medaille. foto: ap 0,4 seconden boven het Neder lands record. Aangezien niet alleen Drost als eerste aantikte, maar ook de 4x100 meter vrije slag da- mesploeg, is de oogst aan me dailles inmiddels indrukwek kend: tweemaal goud, vijfmaal zilver en vijfmaal brons. Evenals de heren gingen ook de zwemsters het gevecht met de Verenigde Staten aan. Amerika heeft zijn zwempo- tentieel voor dit seizoen ver deeld over drie ploegen, waar van die voor de Universiade ongeveer even sterk is als die van Nederland. De opening van Conny van Bentum, 57,55 seconden, gaf niet veel hoop. De studente medicijnen brak het gebrek aan serieuze trai ning vooral op bij de 200 meter vrije slag, waar zij met een tijd van 2.03,92 net buiten de me dailles viel. Haar minder goede zwemmen tastte het moreel van de ande re drie niet aan. Ingrid Baars, die meer aardig dan hard is, liet zich door de aanmoedigin gen opzwepen tot een tussen tijd van 57,08, waarna de zus jes Muis het karwei afmaak ten: Marianne met 56,85 secon den en Mildred als slotzwem- ster met 56,46. Reserve Zonder Annemarie Verstap pen is geen enkele estafette de laatste tijd zo snel geweest en het is nog maar de vraag of Bert Sitters straks bij Europese titelstrijd een ploeg in het wa ter kan brengen die sneller is dan de 3.47,94 waarmee het universiade-record werd ge broken. In Straatsburg man keert Conny van Bentum en is Marianne Muis slechts reserve. De inbreng van de Amstel- veense zwemfamilie Jolanda en Peter de Rover was nogal ongelijksoortig. Jolanda werk te haar rugslagbanen rustig en vrijwel onberispelijk af en moest op de 200 meter alleen de Olympische verliezer van 1984, Aneta Patrascoiu, laten voorgaan. Haar jongere broer Peter bereikte op dezelfde af stand niet eens de troostfinale. Hij behoort wel tot de weini gen die zich onder het nieuwe, strenge regime van Bert Sit ters heeft geplaatst voor de Europese kampioenschappen in Straatsburg. BRUSSEL De in Brussel verrichte loting voor de Euro pese bekertoernooien volley bal heeft voor de twee van acht Nederlandse deelnemers een lastig begin opgeleverd. De damesploeg van Zaan treft in de eerste ronde van het toernooi om de confederale be ker (Europa Cup 3) het onbe rekenbare Lille uit Frankrijk, de heren van VCG uit Geld rop moeten zich in datzelfde toernooi in het verre Turkije waarmaken tegen Ziraat Bankasi uit Ankara. Voor het overige kwamen de nationale vertegenwoordigers er voor de openingsronde met een schappelijke tegenstander van af. De geplaatste lands kampioen bij de heren Marti- nus heeft evenals plaatsgenoot AMVJ een „bye" in de eerste ronde. Martinus is tot de finale van februari, in Frankrijk, vrij gehouden van tegenstanders uit Bulgarije, Sovjet-Unie en Italië. Bij de dames moet Olympus uit Sneek aantreden tegen Post Wien uit Oostenrijk. DVO uit Oud-Beijerland heeft in het bekerwinnaarstoernooi duidelijke kansen tegen het Griekse Panathinaikos. Voor het confederale toernooi schreven zich het record-aan tal van 32 ploegen in. De Oost bloklanden, die zich altijd verre hielden van het evene ment om de derde (West)Euro- pese beker, buigen die trend om. De Sovjet-Unie zorgde voor een primeur door Auto mobilist Leningrad aan te mel den. MAANDAG 13 JULI 1987 PAGI DEN HAAG Voetballer Bram Ron |S' heeft de afgelopen dagen niets meer v fi men van FC Den Haag, maar blijkt belangstelling te staan bij een aantal I €j sche clubs. P De Delftenaar, die het afgelopen se |i> uitkwam voor Cambuur, heeft wel ui naar een transfer naar de Zuiderbun tg sluit hij de mogelijkheid om voor FC 31 Haag uit te komen nog niet uit. FC Haag heeft inmiddels wel Leo de Boei RKAVV aangetrokken als tweede doel Elftalleider Van Driel is toegetreden te P bestuur van Dé Stoop. ee De Zwitserse Christine Stückelberger stuurt Gauguin de Lully naar de fraaiste proef van de Grand Prix. foto: ap Voor het eerst in de historie werd een Francaise dressuur- koningin van Europa. De 42- jarige Margit Otto-Crépin liet in de Grand Prix Spécial van gisteren zien dat zij momenteel alleen door zichzelf verslagen kan worden. Een dag eerder was zij haar emoties in de Grand Prix nauwelijks de baas, hetgeen uiteraard door werkte op haar indrukwek kende paard Corlandus. Gisteren straalde de Francaise, nadat ze met 1484 ruimschoots het hoogste aantal punten had gekregen. „Ik voelde me nu goed ontsnappen. Ik heb niet aan goud of zilver gedacht, ik wilde alleen maar zo goed mo gelijk rijden". Overigens kon de Deense Anne Grethe-Jen- sen haar titel niet verdedigen omdat het paard Marzog kreu pel bleek te zijn. Verder ont brak Olympisch kampioen Reiner Klimke (Wdl), die hoopt volgend jaar weer een volleerd paard te hebben. Christine Stückelberger reed gisteren een stuk minder dan zaterdag, en moest in de eind stand nog de Westduitse Ann- Kathrin Linsenhoff voor laten gaan. Slippertjes Nederland was in de zwaarste proef die de dressuursport kent met twee amazones ver tegenwoordigd. Dat was alleen nog maar vorig jaar tijdens de wereldtitelstrijd in Cedar Val ley voorgekomen, toen Bert Rutten (daar nog met de in middels verkochte Robby) en Annemarie Sanders zich bij de top-twaalf reden. Nu dienden Tineke Bartels en Helene Au- bert zich aan. Bartels reed net als zaterdag (elfde) een proef met fraaie onderdelen, maar ook met wat slippertjes. Het bracht haar de gedeelde tiende plaats. Aubert had nu last van een afgeleide en schrikachtige Olympic Mr. X. Ondanks erg mooie galopwis sels kon zij de twaalfde plaats niet ontlopen. In de finale lie- J>en maar liefst vijf in Neder- and gefokte paarden. De pres taties van de Nederlanders be wezen overigens ook de suc cesvolle aanpak van de Stich ting Nederlands Olympiade Paard (NOP), een samenwer kingsverband van zes grote sponsors en vele donateurs, dat de drie beste paarden van de bronzen équipe tot en met Seoel heeft geadopteerd. ZAGREB Het mes-volleybalteam door Zagreb als een en zonder koningin samenloop van den kan trainer Pang bij de gebruik maken van zijn spelverdeelsters. Petra van der Linde, dit familie-omstandigheden1 bij de studentenspelen veerde, blijkt een rugbli te hebben, waarvan het hl zeker veertien dagen zal gen. Martie de Vries, dil het spel kan verdelen, maximale Universiade-le van 27 ver te boven. Zij in Zagreb, maar fungeert lijk als assistent-trainer. Bekend in volleybalkring dat de kwaliteit van een beoordeeld kan worden a prestaties van de spelvei ster. Voor de (tijdelijke) vulling van die verantwo lijke positie heeft Wu Pang gekozen voor Vera nen. De twintigjarige Hei) se doet het niet slecht, mist de ervaring elke vloeiend ten uitvoer te fen. Desondanks wori 'ang-ploeg zaterdagavoni de uiterst luxueuze die de Joegoslaven in hucht Podsused hebben optrekken, met 3-0 (15-f 15-11) van de dames van gastland. Een indrukwek de prestatie was dat niet, goslavië stelt bij het dame leybal weinig voor en het dententeam nog minder. Nederlands team heeft daarmee, ondanks de n laag met 0-3 tegen de Sc Unie nagenoeg verzekert een plaats in de kwartfi De laatste tegenstande Groot-Brittannië en die! is van nog minder gehal# Joegoslavië. MEDEMBLIK De West duitser Karsten Kemmling is gisteren op het IJsselmeer bij Medemblik open Nederlands kampioen zeilen in de Laser- klasse geworden. In de laatste race eindigde de Duitser als vierde en dat was voldoende de Deen Hammelsö van de eerste plaats te verdrijven. Beste Nederlander was Siebe Schuur op de vierde plaats. De voorlaatste race was zaterdag gewonnen door de Nederlan ders Cees Clemens. SUBOTICA De zestiende en voorlaatste ronde van het interzonale toernooi in Joegoslavië heeft nog steeds geen beslissingen gebracht. Vijf spelers hebben na de zware ronde van zaterdag nog uitzicht op de drie plaatsen voor het kandidatentoernooi: Speelman, Short, Ribli, Sax en Tal. De Britten Short en Speelman hebben in theorie de grootste kans op kwalificatie. Het duo heeft 9 1/2 punten uit dertien partijen. Beiden moeten nog twee partijen spe len, één meer dan de Hongaar Zoltan Ribli, die eveneens 9 1/2 punten heeft. De Sovjetrus Mikail Tal scoorde 9 uit 14 en de Hongaar Sax 8 1/2 uit 13. In de vijftiende ronde, waarin Short vrij was, zegevierde Speelman met wit over de Chinees Xu Yun. Ribli speelde met zwart remise tegen de Joegoslaaf Marjanovic, Tal boekte hetzelfde resultaat tegen de Joegoslaaf Popovic. Sax profiteerde van deze re mises door de Cubaan Rodriguez te verslaan. Ierland (3-0) en Zweden (9-0), niet alleen zonder puntverlies, maar ook zonder tegentreffer. In de vier duels hoefde Neder land slechts twee strafcorners aan de tegenstanders toe te staan. De keepers Riqhard Le- maire en Bart Looyen kregen vrijwel niets te doen. Met Ne derland ging Schotland over naar de eindronde. In de wedstrijd van zaterdag tegen Jong Portugal was Wal ter Drenth met drie treffers topscorer. De andere ten kwamen op naam v» international Taco van Honert, Gert-Jan Ha Jean-Pierre Pierie en Bas Portenaar. Tegen Schol waren Maurits Crucq (ooi international, net als de: spelende Jacky Brinkmaï Frank Spackler met doelpunten het produW Haanen, Pierie en Rogier! der Wal zorgden voor del rige treffers. Gabriel Gomez wordt g bestormt! door zijn team genoten nadat hij voor 1-0 tegen Argentinië heeft ge zorgd. foto: ap Met zijn paard Olympic Treffer neemt Van der Schans geconcentreerd een hindernis. foto: NIJMEGEN Voor Wout- Jan van der Schans mag het Nijmeegse landgoed Brakkes- tein tot in de eeuwigheid het Nederlands kampioenschap voor springruiters blijven huisvesten. De rijder uit Lun- teren won op de fraaie accom modatie alle drie de onderde len voor de nationale titel strijd, die voor de derde ach tereenvolgende keer in Nijme gen werd gehouden. Van der Schans was opper machtig en duldde op de slot dag eigenlijk alleen Piet Ray- makers in de buurt. Die werd weliswaar na twee vlekkeloze manches in de barrage versla gen, maar mocht toch na af loop het erepodium op om de zilveren medaille in ontvangst te nemen. Aan de andere kant werd Van der Schans geflan keerd door Eric van der Vleu ten die, als hij maar op een fatsoenlijk paard zit, altijd op kan vallen en prompt derde werd. Met Rob Ehrens en Wiljan Laarakkers werd dit drietal geselecteerd voor het CHIO van Rotterdam, waar de laat ste schifting voor het Euro pees kampioenschap in seriand plaats heeft. In lingen valt één ruiter het moet volgens Henk Nooren raar lopen, die persoon niet Van Vleuten zijn. Nooren ono streepte daarmee nog eensi de Nederlandse springsporl de breedte nog steeds heeft gewonnen. „Je steeds dezelfde vooraan. We goede ruiters, maar om ternationale parcoursen te kunnen doen, komen toppaarden tekort". (ADVERTENTIE) EDINBURGH Het hockey team van Jong Oranje (heren) heeft zich in Edinburgh zon der al te veel moeite geplaatst voor de eindronde van het toernooi om de Europese titel, die over een jaar in Santander (Spanje) wordt gehouden. De wedstrijden van zaterdag en zondag, achtereenvolgens te gen Portugal en Schotland, werden beide met 7-0 gewon nen na ruststanden van 4-0. Daardoor bleef Jong Oranje, dat eerder zegevierde over Completa.'t Lekkerste wolkje in je koffie.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 12