EiidócSomcmt 4*<* Belgischescheidsrechter aan basis drama-Cooman 'avoriet Kelly uit Tour ia onbenullige valpartij a U REALWIL OP ANDERE DAG TEGEN NAPOLI Een cadeau van formaat er s TOUR 0E FRANCE ogelijke aanslag op Tour verijdeld ^ubbel goud femploeg iversiade Startschot Boks-arbiters wapenen zich tegen aids Ceidóe Sou/tcvnt uuu ia MAANDAG 13IUU 1987 PAGINA 11 DEAUX Met de arrestatie van de 25-ja- rek. In de auto van de arrestant werd een kaart Gabriel Mouesca heeft de Franse politie in les-Gazost wellicht een aanslag op de ■de-France-karavaan voorkomen. Mouesca i van de leiders van een clandestiene Bas- e commando-groep, genaamd Iparretar- merk k kopkeuki aangetroffen waarop het parkoers van de veer tiende etappe in de Tour de France stond aan gegeven. In het voertuig waren wapens en bommen verborgen. 1REB De Nederlandse [nploeg heeft bij de Uni- jade. de wereldspelen voor ^nten, twee gouden me lts gewonnen. Eerst won k Drost zaterdag de 200 f vrije slag in 1.51,62, ze- Ude van een seconde bo- «ijn Nederlandse record. Ugens zegevierde de da- ïoeg op de 4x100 meter slag. voor de Verenigde h en Italië. De tussentij- ran de gouden zwemsters h: Van Bentum 57,55 se- kn, Baars 57,08, Marianne 56,85 en Mildred Muis Coe vrijwel zeker niet naar Hengelo LEIDEN Sebastian Coe zal zondag vrijwel zeker niet deelnemen aan de Adriaan Paulen Memorial in Henge lo. De Europese kampioen op de 800 meter heeft de laat ste weken niet voluit kunnen trainen. Coe onderging onlangs een lichte voetoperatie. De organisatoren had den naast Carl Lewis de Brit aangekondigd als absolute vedette tijdens de voornaamste Nederlandse atletiek wedstrijd. Gezocht wordt naar een vervanger voor Coe. Bemiddelaar Jos Hermens: „We zoeken niet in Enge land. Steve Cram is ons te duur". Voor de kust van Scheveningen vond gisteren de start van de Course de l'Europe plaats. Dit grote zeile- venement voor cata marans en trimarans voert in acht etappes langs de West-en Zuideuropese kustlijn om over een maand in San Remo aan te ko men. Premier Lubbers lostte het startschot, daarbij geassisteerd door de voorzitter van de Europese Commis sie, Jacques Delors. De Europese Ge meenschap is name lijk de initiatiefnemer van dit zeilevenement. FOTO: CEES VERKERK ATLANTIC CITY Bij het zeventiende prof gevecht van Olympisch vedergewichtkampioen Meldrick Taylor in Atlantic City droegen de ringrechter en de scheidsrechters zaterdag rub beren operatie-handschoenen. Op aanwijzing van de sportraad van New Jersey en uit angst voor het aids-virus moeten de plaatselijke arbi ters zich op die manier beschermen tegen het directe contact met boksers. ISRAËLISCHE DOELMAN VERONGELUKT JERUZALEM De doelman van de Israëlische nationale voet balploeg, Avi Ran. is zaterdag tijdens het zwemmen in het Meer van Galilea om het leven gekomen. De 23-jarige Ran, lid van Maccabi Haifa, werd door een speedboot overvaren op het mo ment dat hij na een duik weer boven water kwam. Direct toege diende eerste hulp mocht niet meer baten. Ran verdedigde ze ven keer het doel van het elftal van Israël. of 2* i-Cooman, ondersteund door coach Kraayenhof: „Ik kan beter naakt gaan lopen". FOTO: ANP LEIDEN De in België geboren atletiekscheids- rechter H. Dries stond za terdag bij de Nederlandse kampioenschappen in Lei den aan de basis van het drama-Cooman. Onge wild, want de in Zeist woonachtige Belgische bankemployé handelde volgens de (pas vernieuw de) reglementen van de KNAU. Kort voor de door Cooman ongetwij feld gewonnen finale van de 200 meter waar schuwde Dries de snelste vrouw ter wereld voor een verboden reclame-op druk op haar shirt. De at lete verliet daarop stamp voetend het startblok en kondigde, tussen haar tra nen door, aan „waar schijnlijk" nooit meer in Nederland te zullen lopen. „Morgen loop ik ook niet op de 100 meter", meldde de ob stinate Cooman meteen aan ie dereen die het maar horen wilde, en ze hield gisteren in derdaad voet bij stuk. Hevig geëmotioneerd gooide ze er verder onder meer het volgen de uit: „En volgende week in Hengelo zien ze me waar schijnlijk ook niet. Ik neem het de hele bond kwalijk en ook AVR. Je kan hier in Ne derland niemand vertrouwen. Ik heb alleen nog vertrouwen in God. Ik ben hevig geschokt. Dank zij mijn sponsor kan ik presteren wat ik nu presteer. Niet dank zij de bond. Als ik geen reclame mag dragen, kan ik beter naakt gaan lopen". Wat in het Leidse Hout leek uit te lopen op een gezapig eerste dagje van het nationaal atletiekkampioenschap, esca leerde zaterdag plotseling in een heftige strijd. Een woor denstrijd vooral, want de Rot terdamse wereldkampioene Nelli Fiere-Cooman kwam slechts één keer echt in actie: ze won haar serie op de 200 meter in 23,97. „In wezen is daarin een fout gemaakt", gaf Dries enkele uren later toe. De scheidsrechter en zijn twintig juryleden hadden voor Nelli's eerste startschot niet geconsta teerd dat zij haar groene club- shirt (AVR) had voorzien van een miniem strookje reclame (Turbana). Klacht „Dat is pas tijdens de serie op gemerkt", aldus de 43-jarige Dries, die daarmee overigens recht inging tegen de uit spraak van KNAU-voorzitter De Beer: „Nelli was ook vóór de serie al gewaarschuwd" Dries lichtte verder toe: „Door andere werkzaamheden heb ik toen niet meteen kunnen rea geren. Inmiddels kwam er ook een klacht van de vereniging Lycurgus, waarvan eerder op de dag een loper om dezelfde reden was gediskwalificeerd". Scheidsrechter Dries paste er zaterdag voor, zijn rol als een hoofdrol te bestempelen, maar als man-met-de-groene-band had hij nou eenmaal het laat ste woord. „Ik heb Nelli zo'n twintig minuten voor de start van de finale gewaarschuwd. Toen ze ging warmlopen heb ik nog overleg gevoerd met haar man en met mensen van haar club. Maar ik voelde het eerlijk gezegd al aankomen". Cooman weigerde gehoor te geven aan het verzoek het ge wraakte stukje textiel af te plakken en begaf zich naar de start, waar wederom een waarschuwing volgde. „Ik ben zelfs nog soepel geweest", vond de tot boeman bestem pelde Dries. „Ik had Nelli ook eerst de finale kunnen laten lopen om haar pas daarna te diskwalificeren". Zover kwam het niet, want Cooman viel al voordat het startschot klonk huilend in de armen van haar trainer, steun en toeverlaat Henk Kraayenhof. Mazen Cooman verdedigde haar op treden (De Beer voorzichtig: „Het begint op provoceren te lijken") met verwijzing naar een sponsorcontract tussen haar club en de sinds eergiste ren ongetwijfeld uiterst con tente geldschieter. Haar privé- sponsor ging onlangs immers ook een verbintenis aan met haar club en Cooman dacht daarmee één van de mazen te hebben gevonden in de nieu we sponsorreglementering. Deze laat onder meer toe dat een clubnaam dezelfde is als de naam van de sponsor en spon: jkt. dus op de shirts priji Alle contracten dienen echter te worden goedgekeurd door de KNAU en op de burelen in Utrecht was de afgelopen week nog geen schrijven van AVR ontvangen. Reden voor Cooman om (ook) genadeloos uit te halen naar haar club. Vice-voorzitter Jean Martinot: „Wij hebben geen haast. Ons contract is alleen van toepas sing op twee competitiewed strijden en een Europa Cup ontmoeting. En het duurt nog wel even voor het zover is. We hebben nog met Nelli gepraat, maar ze is een té opgewonden standje". KNAU-voorzitter De Beer betwijfelt overigens of de verbintenis die AVR ogen heeft wel door de beugel kan. „Je kan niet voor de ene wedstrijd naam-zus en voor een andere naam-zo aanne men". Onderzoek Het was zaterdag trouwens niet voor het eerst dat Nelli Cooman, die van plan is een eigen éénpersoons clubje op te richten, in de clinch lag met de bond over sponsoring. Het archief van man en manager Hans Fiere bevat al een stapel waarschuwingen en er loopt nog een onderzoek naar de gang van zaken bij de jongste competitiewedstrijd van AVR. „Toen ging het om hetzelfde, maar de wedstrijdleiding heeft het laten lopen", aldus De Beer. „Er zijn geen protesten ingediend dus ik denk niet dat het van invloed is op de resul taten. Het is inderdaad alle maal jammer voor de atletiek. Maar regels zijn er nou een maal niet voor niets". Een me ning die volmondig wordt on derschreven door scheidsrech ter Dries. „Ik vind het heel triest en ik besef dat het slech te reclame voor de sport is. Nee, lovende reactie heb ik niet gehad. Maar toch 'is scheidsrechteren op zich een leuke hobby". ROB LANGEVELD S BUGUE De 74e lur de France beleefde n koningsdrama in de irdogne bij La Roque igeac. Beklagenswaardi- hoofdrolspeler was assiekerkoning Sean elly, die in achtereen- ilgende jaren de aan :m opgedrongen favorie- nrol zelden kon waar- laken in de Tour. Ier ging gisterochtend de uur uit en het ziekenhuis in et een gebroken sleutelbeen, aardoor de Tour (met Gay- it momenteel in het geel) nu één van de mogelijke kans- tbbers verloor. Of Kelly daar 'erigens nog altijd toe moest orden gerekend na de dra- atische tijdrit van vrijdag as toch al twijfelachtig, an Kelly werd slachtoffer an een van die onbenullige alpartijen met uitzonderlijke !volgen. In de wielersport ge erden in het verleden wel aker de ernstigste ongeluk- !n bij de laagste snelheden, ascal Simon verloor in de gele trui de Tour van 1983 toen hij zijn schouderblad brak bij een tuimeling in het pelo ton, dat in slakkegang een heuveltje opreed. In de eindsprint van de twaalfde etappe naar Bor deaux kwamen de Belg Ver- mote en de Spanjaard Domin- guez gisteren ten val bij een snelheid van zestig kilometer per uur. Zij mankeerden hoe genaamd niets. Vier uur eer der ging het linker-sleutelbeen van Sean Kelly kapot bij een ongelukje toen nog geen dertig kilometer per uur werd gere den. Het peloton reed op een sukkeldrafje over een recht stuk weg. Een renner remde een beetje, Kelly viel en barst te van de pijn. Tranen Alle knechten van Kelly sleepten de gewonde kopman terug naar het nieuwsgierige peloton. De Ier werd naar de hoofdmacht teruggeduwd door de Kas-renners, maar het was vergeefse arbeid. Kelly fietste met een slappe linkerarm. De pijn was niet te harden. Hij stapte opnieuw af om dokter Gerard Porte de gekwetste schouder opnieuw te laten on derzoeken. Toen de Tourarts de plek indrukte, sprongen Kelly de tranen in de ogen. „Hier kun je niet mee verder", zei dokter Porte, „je kunt be ter afstappen". Sean Kelly, die het nog twin tig kilometer probeerde, ver viel in een huilbui van teleur stelling. In een woud van gre tig filmende cameramensen liet Kelly zich in de ambulan cewagen glijden. De Tour was over, het seizoen naar de haai en. Bij de Cote du Petit-Bout viel de grote schaduw over het sei zoen 1987 van Sean Kelly. De nummer één van de wereld, de onverstoorbare sterke kerel die overal won, ging dit jaar overal kapot. In de klassiekers zocht hij tevergeefs naar zijn vorm, alle overwinningen gin gen aan hem voorbij. In de Ronde van Spanje dwongen steenpuisten op het zitvlak hem in gewonnen positie tot afstappen. In de Tour was King Kelly voorbestemd voor het koningsdrama in het kleinste valpartijtje. Sean Kelly, krimpend van de pijn. NAPELS Real Madrid heeft de medewerking van Napoli gevraagd om hun onderlinge eerste wed strijd voor de Europa Cup 1 een dag eerder of later te spelen dan 15 september. Op woensdag de 15e staat nog een Spaanse-Italiaanse ontmoeting op het programma, Gijon-AC Milan, waar door de ruimte voor een rechtstreekse tv-uitzending niet groot is. Volgens Real is die tv-uitzending echter dé op lossing om rellen te voorkomen. Om dat Real van de UEFA als straf de thuiswedstrijd tegen Napoli zonder pu bliek moet spelen, vreest de club bui ten het stadion ongeregeldheden dpor woedende supporters. Napoli heeft nog niet op het verzoek van Real Madrid geantwoord. De Zuiditaliaanse club gaat liever niet terug naar de dinsdag omdat de zondag ervoor voor de com petitie moet worden gespeeld. De 17e (donderdag), ligt meer voor de hand, maar de zeven in het cijfer 17 wordt in Napels als ongeluk brengend be schouwd. McEnroe terug in Davis-bekerteam NEW YORK John McEn- roe is na drie jaar terug in het Amerikaanse Davis-be kerteam. De Newyorker, die dit jaar Wimbledon miste door een blessure, werd gese lecteerd door coach Tom Gorman. McEnroe, die met Annacone, Flach, Mayotte en Seguso werd gekozen voor het degradatieduel tegen West-Duitsland, speelde in 1984 in de verloren finale te gen Zweden voor het laatst in de landenploeg van de Verenigde Staten. McEnroe heeft het Amerikaans record aan Davis-Cupduels achter zijn naam: 57. Van zijn 41 en kelspelen won hij er 36. Het duel tegen West-Duitsland, met Boris Becker, vindt van 24 tot 26 juli plaats in Hart ford (Connecticut). a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Sac Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saam. Adres Voorletters: Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stoor als dank de handdoek aan: Saam:Voorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11