ÉwmM Erken homeopathie voor het te laat is" Luipaard wellicht niet langer bedreigde diersoort Yis-economie breekt IJsland op r.„■- GEORGE VITHOULKAS OVER DE VERGIFTIGING VAN ONS LICHAAM: Nederland wil bescherming walrus BUITENLAND QeidwQowuvnt .rT; saiwy«,»«?wT. ---^ f ■WSSf* &r W*?^ -'.r,v -■■ - •-■ fe-§ÜS$t Wf&ifK T "?n-ffjjr Jm^r nfT!lm mmTf •'■■"- <jfck' sJtfi ^nfv '-••••< "-' -,W V-- ■•- --- wa« derd procent, bedraagt nu vijftien procent, maar ver toont de neiging te stijgen. Niet in de laatste plaats van wege steeds weerkerende looneisen. De industrie staat nog in de kinderschoenen. Belangrijkste uitvoerprodukt is natuurlijk vis, waaronder stokvis dat naar Nigeria gaat. Maar er zijn meer bronnen van in komsten aan te boren. Waar om bijvoorbeeld wordt de im mense voorraad goedkope hy- dro-elektrische energie van de watervallen en de geo thermische eneregie uit de heetwaterbronnen niet uitge buit? De Zwitserse aluminiumin- dustrie Alu-Suisse was de eer ste die van deze mogelijkheid gebruik maakte. Even buiten Reykjavik staat nu een grote fabriek, waar veel IJslanders werken wat een bijdrage is aan het streven naar een gro tere diversificatie van de werkgelegenheid. Verder zor gen de bronnen rondom Reykjavik (letterlijk: „roken de baai") de huizen van alle 80.000 inwoners alsmede en kele zwembaden. Buitenlanders IJsland kent geen werkloos heid. Sterker nog: volgens de IJslandse handelskamer is er een permanent tekort van cir ca drieduizend arbeidskrach ten. De laatste jaren hebben veel buitenlanders een nieu we toekomst gezocht in IJs land, onder wie een Noord brabantse fysiotherapeut, die in Nederland niet aan de slag kwam en het daar „uitste kend naar zijn zin heeft". Een Engelsman, die al sinds zes tien jaar een winkel in visspe- cialiteiten drijft zegt: „Finan cieel is het hier niet beter, maar wel goed. Je krijgt hier iets, wat je lang niet overal in Europa vinden kunt: een schoon klimaat, een klein schalige, niet onvriendelijke gemeenschap, met alle voor delen van dien, want je kunt hier van alles regelen en rit selen. Een nadeel blijft dat je nooit alleen bent, want ieder een kent iedereen. Ik denk dat sommigen daarom zoveel drinken. Er bestaat vooral on der jongeren een zekere wan- hoopssfeer. Zelfmoorden ko men veel voor, vooral in de winter. Dan is het 24 uur per dag donker en je moet toch werken. Niks lezen of scha ken, zoals ze toeristen willen laten geloven". Velen hebben door het harde werken wel wat geld en gaan er ook van op reis (in '86 reis de bijna de helft van de be volking naar Europa of de VS), waardoor echter op nieuw een economisch pro bleem is ontstaan omdat via dit kanaal ook verhoudings gewijs veel geld naar het bui tenland verdwijnt De charmante president Vig- dis Finnbogadottir zei onlangs dat de veelbeproefde creativi teit van de IJslanders wel een oplossing voor alle problemen zal weten te vinden. De tijd zal het leren. Op dit moment lijken de problemen alleen nog maar groter te worden, want uit een veelbesproken onderzoek is gebleken dat de komende jaren het geboorte cijfer van lieverlee zal dalen. Wat dat voor IJsland bete kent, laat zich gemakkelijk raden. Steeds minder mensen moeten voor steeds meer ou deren zorgen. Het „breek punt" is op zo'n kleine bevol king snel bereikt En dan praten we nog niet over het milieuprobleem dat zich begint aan te dienen. Be- drijfsafvalwater wordt in het gunstigste geval in aparte bas sins opgevangen, maar meest al wordt het op zee geloosd. Sinds een paar jaar kopen veel jongelui mini-terreinau tootjes. Een rijbewijs voor deze sportieve racemonsters is niet nodig. Maar de diep ge profileerde terreinbanden schijnen de tere vaak zeldza me flora te ruïneren. Ook de toeristen zorgen voor de nodi ge milieu-overlast. Het IJslandse toeristenbureau; is blij met de toenemende be langstelling maar manager Ragna Samuelsson zegt: „We willen geen massatoerisme. Er is een uitgebalanceerd beleid nodig om het toerisme niet al te zeer aan te moedigen". Consul Ami Kristj&nsson: „Met wat ik nu zeg, moet je natuurlijk oppassen, maar IJs landers hechten aan het be-1 houd van hun identiteit. Dat is een wezenlijk deel van hun geschiedenis en van hun le ven hier. Desondanks veran dert IJsland. De IJslanden beseffen dat wel, maar ze we ten er nog geen raad mee. Enj vi de politiek ook niet". ED FIGEE: LONDEN De leidende figuur op het gebied van de homeopathie in de we reld is George Vithoulkas. Zijn seminars, die hij om de drie maanden geeft aan het Instituut voor Complementaire Medische Wetenschap in Londen, worden altijd zo druk be zocht dat vele belangstel lenden, veelal medici, de deur geweigerd moet wor den. De ervaring, die Vithoulkas met het behandelen van 100.000 patiënten heeft opge daan, wordt via een vrij unie ke onderwijsmethode overge bracht. Zijn studenten kiezen bepaalde patiënten uit, waar van elke consultatie en behan deling op de video wordt vast gelegd gedurende een periode van minstens drie jaar. „Op die manier kunnen mijn studenten zelf aanschouwen hoe ik een geval heb aange pakt, hoe ik een patiënt be handeld heb en wat het effect daarvan was. Na de video ne men de studenten deel aan een vervolgcursus, zodat ze zelf de situatie kunnen beoordelen. Zo kan niemand zeggen dat Geor ge alleen maar verhaaltjes ver telt". Maar ondanks al deze activi teiten is Vithoulkas niet be paald optimistisch. „Ik ben niet gelukkig over de manier waarop de homeopathie zich ontwikkelt. Soms wanhoop ik wel eens, omdat ik de gezond heid van de mens achteruit zie gaan, zonder veel hoop op her stel. Homeopathie biedt de eni ge kans op beterschap." Ideaal Homeopathie is waarschijnlijk de meest omvangrijke en te vens de meest controversiële tak van de alternatieve ge neeskunde. Grondlegger Sa muel Hahnemann (1755-1843) baseerde deze wetenschap op twee uitgangspunten. Het eer ste is het principe van de „ge lijksoortigheidsmiddelen". Hierbij wordt gesteld dat stof fen die ziekten veroorzaken bij gezonde mensen, dezelfde ziekten kunnen genezen bij zieke mensen indien op de correcte wijze toegediend. Het andere is het principe van de minimum dosis: homeopathi sche geneesmiddelen hebben het maximale effect als ze „ge- potentieerd" of verwreven worden afwisselend ver dund en geschud vaak voorbij het punt waar molecu len van de oorspronkelijke ac tieve stof achterblijven. „De ideale situatie", zegt Vit houlkas „is wanneer homeopa thie een officiële studierich ting op de universiteiten. Op dit moment doe ik bijna alles zelf. Er is geen academie die de homeopathie het aanzien en de steun geeft die het zo nodig heeft". „Homeopathie vereist een gro te klinische vaardigheid, èn geduld. Zowel van de docent als van de studenten vergt het een enorme inspanning. Als je al helemaal uitgeput bent na een medische opleiding fi nancieel, lichamelijk en gees telijk moet je weer hele maal van voor af aan begin nen en een nieuwe therapeuti sche methode aanleren. Daar moet je een held voor zijn!" Antibiotica In Nederland en veel andere landen is er nog geen wettelij ke controle op de uitoefening van homeopathie. Iedereen kan zich homeopaat noemen. Maar dat wil nog niet zeggen dat hij weet waar hij mee be zig is en de gewenste resulta ten bereikt. Hierdoor ontstaat vaak verwarring en wantrou wen bij de patiënten. Zonder internationale afspraken met betrekking tot een wettelijk erkende opleiding van homeo- pathen weet toch niemand waar hij aan toe is? Vithoulkas voorziet in de nabije toekomst geen verandering in deze situ atie. Vithoulkas vertelt: „In 1971-72 gaf ik college aan medische studenten in Athene en daar bij vertelde ik en dit is alle maal vastgelegd op de band dat artsen door voortdurend antibiotica voor te schrijven bezig zijn het immuniteitssys teem te vernietigen. Zo wordt men vatbaar voor allerlei nieuwe, ongeneeslijke ziektes. Aids is een ziekte die wij zélf gecreëerd hebben". Volgens zijn theorie heeft de langdurige en overmatige toe passing van antibiotica en vac cinaties ertoe geleid dat de im muniteit bij de mensen op gro te schaal verzwakt is, waar door nieuwe virussen kunnen toeslaan. Dit is ook de reden dat aids voor het eerst werd waargenomen bij homoseksue len met veel wisselende kon takten. Velen werden regel matig behandeld voor ge slachtsziekten en daarbij werd bijna zonder uitzondering ge bruik gemaakt van een antibi oticum. Hetzelfde geldt voor Afrika, waar zich de afgelopen tien tot vijftien jaar een ware explosie van dit soort aandoe ningen voordeed, die bestre den werd met uiterst agressie ve antibiotica. Maskers Terwijl de aids-epidemie steeds verder om zich heen grijpt, vreest Vithoulkas dat „mensen maskers gaan dra gen; elkaar niet meer durven aanraken; dat sommige gebie den verlaten worden en zie kenhuizen overstroomd wor den door aidspatiënten; kort om, dat zich een onbeschrijve- lijke massa-hysterie meester maakt van de mensen. Mis schien dat de medici zich dèn gaan afvragen: „Wat hebben we in hemelsnaam gedaan?" en gaan nadenken over hoe ze verder moeten." Vithoulkas wordt niet kwaad, maar een van de 4 gen waar hij zich vresel over kan opwinden is de j fingenomenheid van de ge» tigde gezondheidszorg en dwepen met de medicijniiyj trie. „De hele ecologie staat z'n kop. De milieuvervuiliw onbeschrijvelijk. Maar het wendig ecologisch systeem ons lichaam is nog belang] ker. We zijn constant be met het vergiftigen van om chaam. Dagelijks nemen nieuwe medicijnen in en ]g gen we giffen binnen viai voedsel, dat besmet is met h monen en chemicaliën. Eni doet ons lichaam daarin Wat zijn de gevolgen? Ik h( dat de gevestigde gezondhei zorg plaats wil inruimen vi de homeopathie; dat men moeite wil nemen om te o dekken wat ons syste waard is. Ik bid dat de hom pathische geneeskunde erki wordt en op den duur ovt toegepast wordt en dat de si ke, chemische medicijj slechts in uitzonderingsgev len voorgeschreven worden PATRICK CUR Copyright The Guan LONDEN Eind deze maand wordt beslist over het lot van de luipaard. De Conventie voor Inter nationale Handel in Be dreigde Diersoorten (Ci tes) van de Verenigde Na ties komt bijeen om te vergaderen over voorstel len luipaarden en zwarte panters niet langer als be dreigde diersoort door het leven te laten gaan. Daar mee zal de jacht op de roofdieren ongetwijfeld drastisch toenemen. Natuurbeschermers zijn dan ook niet van plan hierin stil zwijgend toe te stemmen en tijdens de conferentie zullen ze zeker hun tanden laten zien. De Cites baseert de voorstellen op een rapport, waarin wordt beweerd dat er altijd panters in overvloed zijn geweest en dat* nrjit gevaar heeft bestaan voor uitsterven. Bovendien, zo staat verder in het rapport te lezen, zal een gecontroleerde commerciële exploitatie zelfs het voortbestaan van de die ren beter waarborgen. De in het rapport gepubliceer de feiten gaven al direct aan leiding tot twijfels. Rowan Martin van de nationale par ken en natuurbeheer in Zim babwe en Tom de Meulenaer, een Belgische bioloog, schatten het aantal panters in 41 Afri kaanse landen beneden de Sa hara op 700.000 tot 850.000. Maar zelfs al zou dit waar zijn, in Israël, Arabië en Noord- Afrika staat de panterpopula- tie er niet zo best voor. Een toename van de wettelijk toe gestane handel in pantervellen er bestaat al wel een quota systeem zou betekenen dat met name de panterstand in de landen boven de Sahara in de kritieke fase terecht komt Al vele jaren wordt op het panter gejaagd, maar in h£ rapport wordt aangevoerd dat dit nooit nadelige gevolgen heeft gehad voor de diersoort. Jaarlijks worden zo'n 6.000 dieren afgeschoten, waarvan twee derde illegaal. Jagers (voor de sport) nemen 1.000 panters voor hun rekening, de huidenjacht is goed voor 2.500 en van staatswege worden per jaar eveneens 2.500 dieren af geschoten, ter bescherming van de mensen en hun leven de have. Het rapport vervolgt dat de jacht, indien op juiste wijze door de autoriteiten in de hand gehouden, zelfs ten goe de komt aan het land. Rege ringen en bevolking van de Afrikaanse landen kunnen hier 60 miljoen gulden per jaar aan verdienen. De verkoop van levende dieren aan die rentuinen en van huiden le vert ook inkomsten op. Als westerse landen hierop tegen zijn, zo wordt in het rapport gesteld, en per se de panters in leven willen houden, moeten ze maar betalen voor het winstverlies. John Burton, directeur van de Londense Fauna and Flora Protection Society (FFPS) vindt het voorstel zeer riskant. Hij plaatst vooral vraagtekens bij de omvang van de panter- populatie zoals die in het rap port genoemd wordt. „Het lijkt me zeer onwaarschijnlijk dat die cijfers werkelijk te ver trouwen zijn. Panters staan erom bekend dat ze zich heel moeilijk laten tellen; ze zijn namelijk niet zo eenvoudig te zien", licht hij zijn twijfels toe. „Ik weet heel zeker dat de panter ook in een aantal lan den onder de Sahara met uit sterven wordt bedreigd. Wat we moeten voorkomen is dat de panter vogelvrij verklaard wordt. Want ze zijn op voor je het weet". JOHN ARDILL Copyright The Guardiajt DEN HAAG De Nedalj landse regering zal de confr r rentie over de handel in bf dreigde dier- en plantensoof -j ten (Cites) aandringen op «t e beperking van de hanael ivoor, afkomstig van de wal-1 rus. Voorts zal zij ervoor pleite dat ook de handel in schott bek-ooievaars en gifkikkd aan banden wordt gelegd. 0 handel in tomaat- en goudt kikkers, evenals die in agaat" slakken moet geheel verbod» worden. De Nederlandse dek gatie zal de organisatie boven- dien uitnodigen de internat* i nale bijeenkomst in 1989 1 Nederland te houden. De J recteur-generaal wil de mende week een dringend roep doen op de 95 aangeslot landen meer geld ter besch king van de organisatie te sl len. Cites, dat gevestigd is het Zwitsers Lausanne, is in nanciële moeilijkheden gelwt men door de val van de dollaq Bovendien hebben landen ab de Sovjet-Unie en de DDF hun contributie tot nu toe nW voldaan. Nederland, dat jaar lijks 13.000 dollar bijdraagt, W bereid de contributie met ls| procent te verhogen. ZATERDAG 11 JULI 1987 PAGINJ RECHTS: De in het noorden gelegen Godafoss-watervallen ontlenen hun naam aan een van de eerste Vikingen die zich tot het christendom bekeerde. Wellicht wordt de rust binnen deze groep luipaarden binnenkort verstoord door gerichte geweer schoten. FOTO: SP REYKJAVIK Aange moedigd door de groeien de welvaart in Europa, wilden ook de IJslanders, met name de vrouwen, in een auto rijden, modieuze kleding dragen en „uit gaan". Die ontwikkeling is overigens nog maar van de laatste tien jaar. Dat IJsland in zekere zin „ontwaakt" is geen mis plaatste gedachte. In de populaire bar Gaukur- A-Stong in de hoofdstad Reykjavik gaan dure drankjes als goedkope pilsjes over de toonbank. Jongelui kopen oude auto's, voornamelijk op gelapte „Amerikanen". Oude ren Kopen uiteraard op af betaling splinternieuwe prijzige merken; zowel glan zende bolides als zware ter reinwagens die op IJsland goede diensten bewijzen. De enorme hausse in de autover kopen leidde tot een fikse geldstroom naar het buiten land, maar vereiste tegelijker tijd ook een geldverslindende vergroting en verbetering van het wegennet. Nog maar twaalf jaar geleden kroeg het laatste stukje rond weg langs de kust van het eiland een asfaltlaag. De we gen in de directe omgeving van Reykjavik werden even eens geasfalteerd, maar veel verder kon men vanwege de kosten n iet gaan. Wie verder het binnenland in trekt, rijdt over eenzame, smalle, aan vankelijk nog goed berijdbare wegen van lavagravel. Maar dan „verdwijnt" de weg in een rivierbedding in „the middle of nowhere". Wegen wacht is er niet, dus is een au totelefoon bepaald geen over bodige luxe. De bussen met toeristen bren gen de ruim honderdduizend buitenlanders die jaarlijks IJs land bezoeken, over de lava- gravelwegen naar de grootste President Vigdis Finnbogadottir: „Onze veelbeproefde creativi teit zal wel heipen oplossingen te vinden". FOTO'S: ICELAND TOURIST BUREAU geysers en watervallen, dwars door het stilmakende, ruig golvend maanlandschap. Ove rigens is hoofdzakelijk voor de toeristen-industrie een ge heel nieuwe superdeluxe luchthaven gebouwd in Ke- vlavik. Kosten: één miljard gulden. Voorheen landden de burgervliegtuigen op de Ame rikaanse marinebasis daar. De forse inkomsten uit de vis vangst hebben niet kunnen verhinderen dat vorig jaar het tekort op de IJslandse begro ting (totaal vier miljard) op liep tot 170 miljoen gulden. Dat is gemeten naar de be trekkelijk kleine bevolking van 242.000 zielen, erg veel. De inflatie, ooit tegen de hon-

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6