North laakt opstelling van Weinberger en Shultz Casey wilde onafhankelijke geheime dienst Arrestatiebevel tegen Marcinkus legitiem Nieuwe maatregelen tegen Koerdische guerrillastrijders Russen schieten Oostduitse broers dooi Gezin doodt drie agenten Harde actie in Panama Doodstraffen in Algerije VS boos over Moskou's vertragingstactiek Bonn onderzoekt Russische lijst oorlogsmisdadigers Verkiezingen voor Nationale Raad van zwarten in Zuid-Afrika Pijnlijk BUITENLAND £eidóc Souiant ZATERDAG 11IUU 1987 PAG® MILAAN Het arrestatiebevel tegen de president van de bank van het Vaticaan, aartsbisschop Paul Marcinkus, is legitiem. Tot dit oordeel komt het hof van beroep in Mi laan. Met deze uitspraak reageert de Italiaan se justitie voor het eerst officieel op de beslis sing van de Heilige Stoel Marcinkus en zijn medewerkers niet uit te leveren. Het drietal wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij het faillissement van de Banco Ambrosiano in 1982, een van de groot ste naoorlogse financiële schandalen in Italië. Volgens de rechters is het arrestatiebevel te gen de medewerkers van de Vaticaanse bank geen ontoelaatbare inmenging. Het „ongeoor loofde" gedrag van Marcinkus en de twee medewerkers verdient vergelding, zo oorde len zij. ISTANBOEL De Turkse regering heeft gisteren enkele nieu we maatregelen aangekondigd om de Koerdische onafhankelijk heidsstrijd tegen te gaan, nadat ruim 60 mensen zijn omgekomen in een reeks aanvallen die aan Koerdische guerrillastrijders werden toegeschreven. De gouverneur in het zuidoosten van Turkije krijgt speciale bevoegdheden krachtens de noodtoestand. Regeringswoordvoerder Hasan Celal Guzel zei na een ministers vergadering dat de gouverneur „snelle en effectieve stappen en maatregelen kan coördineren zonder gehinderd te worden door bureaucratische procedures", wanneer de staat van beleg op 19 juli in dat gebied wordt vervangen door de noodtoestand. Het belangrijkste verschil tussen de noodtoestand en de staat van be leg is dat de speciale bevoegdheden worden toegekend aan bur ger-gouverneurs en niet langer aan militaire bevelhebbers. In het beetrokken gebied zal ook een anti-guerrilla-eenheid van 1800 man worden gestationeerd, zo wisten Turkse kranten te be richten. Iran laat schepen met rust als Irak ook ophoudt NICOSIA De invloedrijke Iraanse parlementsvoorzitter Hashemi Rafsanja- ni heeft gezegd dat zijn land bereid is de aanvallen op buitenlandse schepen die handel drijven met Irak of zijn Arabi sche bondgenoten te staken, als Bagdad ophoudt Iraanse olie-installaties en tan kers aan te vallen. Rafsanjani waarschuwde dat voortdu rende Iraakse aanvallen zullen worden vergolden tegen andere schepen, „onge acht of zij tot de Verenigde Staten, de Sovjet-Unie of andere landen behoren". Gisteren controleerde Iran vergeefs dertien onbekende koopvaardijsche pen. Piloot uit VS in Suriname verongelukt PARAMARIBO Een uit de Verenigde Staten afkomstige helicopter-piloot is in Suriname om het leven gekomen. Het toe stel van de Amerikaan stortte neer in „oorlogsgebied", zo heeft het Surinaamse persagentschap SNA bekendgemaakt. Bil ly Pearsons helikopter zou vanwege „me chanische moeilijkheden" naar beneden zijn gekomen. Bij het ongeluk raakten een Amerikaanse mechanicus en j/ier Suri naamse militairen gewond. De twee Ame rikaanse inzittenden van de Bell 205 wer den eind vorig jaar door het Surinaamse leger ingehuurd. De helicopter zou zijn gekocht van een particuliere firma in Ve nezuela en vaak zijn ingezet in de strijd tegen de Surinaamse opstandelingen. HAMBURG Het Westduitse boulevardblad B; heeft gisteren gemeld, dat Russische soldaten vori maand twee Oostduitse broers hebben doodgeschot die probeerden over de omheining van een kazer van het Rode Leger in de DDR te klimmen. Het in dent deed zich op 11 juni voor bij het kamp van ei Russische tankdivisie bij Fürstenberg. De ouds broer, een jongen van 19, was op slag dood. Zijn dt jaar jongere broer overleed na hevig bloedverlies. 11 twee broers handelden volgens Bild zwart met sold ten van het Russische kamp, maar dé bewakers i hen doodschoten zouden dat niet geweten hebben, i de begrafenis van de broers deden zich ongeregel heden voor waarbij enkele mensen werden gearri teerd. DETROIT Een vrouw en haar drie zwaargewapende Zoons hebben gisteren in een voorstad van Detroit in Michi gan drie politieagenten gegij zeld en doodgeschoten voordat zij zich overgaven. De agenten waren donderdag naar het motel gegaan waar het gezin zich ophield om een arrestatie wegens chèque vervalsing te verrichten. Na een nacht on derhandelen gaf het viertal zich over. PANAMA STAD Een mas sale demonstratie tegen de re gering in de Panamese hoofd stad is gisteren uiteen gejaagd door het leger, dat gebruik maakte van vuurwapens en traangas. Een aantal mensen raakte ge wond. De demonstranten wer den uiteen gejaagd voor ze zich hadden kunnen verzame len bij de El Carmen Kerk voor een verboden beto ging tegen de Panamese op perbevelhebber generaal No riega. MEDEA Op het proces in Médéa in Algerije tegen fana tici die de Islamitische wet in Algerije hadden willen invoe ren, zijn gisteren vier dood vonnissen uitgesproken. Het proces tegen de 202 beklaag den heeft drie weken geduurd. De doodvonnissen treffen de belangrijkste medewerkers van Mustapha Bouayali, de veronderstelde leider van de beweging die in januari in een treffen met de politie werd ge dood. Grote betoging op Haiti PORT-AU-PRINCE Meer dan 100.000 betogers hebben gisteren in de Haitiaanse hoofdstad Port-au-Prince het aftreden van de voorlopige ci- viel-militaire regering van ge neraal Henri Namphy geëist. De demonstratie, ingegeven door de dood van 22 burgers tijdens de onrust van de afge lopen dagen, is zonder inci denten verlopen. De onrust op Haiti en de algemene staking die er uit voortvloeide, waren het gevolg van een beschik king van Namphy, dat de re gering en niet een onafhanke lijke commissie de parlements verkiezingen zou voorberei den. De regering heeft de af gelopen week echter moeten inbinden en nieuwe richtlijnen toegezegd. POLIS ARIO SLAATSLAG ALGIERS De guerrillabe weging Frente Polisario heeft gisteren bekendgemaakt dat zij bij een grootscheepse aan val woensdag in de Westelijke Sahara 275 Marokkaanse sol daten heeft gedood en 73 ge vangen genomen, terwijl in Genève vredesoverleg aan de gang was. Het Frente vecht sinds 1976 om de onafhanke lijkheid van de woestijn tegen Marokko. Abortus bij geestelijk gehandicapte LONDEN Een Brits hoog gerechtshof heeft gisteren be paald dat artsen mogen beslui ten een 19-jarige geestelijk ge handicapte vrouw een abortus te laten ondergaan ook als zij daar geen toestemming voor geeft. Rechter sir John Wood zei dat de vrouw de geestelijke rijpheid van een kind van drie jaar heeft en om die reden niet in staat kan worden geacht zelf voor een abortus te beslis sen. De vrouw is 11 of 12 we ken zwanger. WASHINGTON Luite nant-kolonel Oliver North heeft gisteren, op de vier de dag van zijn verhoor door de speciale commis sie van het Amerikaanse Congres over de Irangate- affaire, verklaard dat van meet af aan de verkoop van wapens aan Iran was bedoeld als een poging om Amerikaanse gijzelaars in Libanon vrij te krijgen. North beklaagde zich over de opstelling van de mi nisters van buitenlandse zaken en van defensie, George Shultz en Caspar Weinberger, die zich naar zijn mening pas na het be kend worden van de ge heime wapenleveranties van de actie distantieer den. Volgens North waren er velen die het met de plannen voor de geheime wapenverkoop aan Iran eens waren, maar zich er tegen keerden zodra de zaak in de openbaarheid kwam, in november van het vorig jaar. North, de voormalige stafme dewerker van het Witte Huis, wiens populariteit bij de Ame rikaanse bevolking de afgelo pen dagen enorm is gestegen, zei ook dat president Ronald Reagan zelf had aangedrongen op een zo spoedig mogelijke vrijlating van Amerikaanse gijzelaars. De wapenverkoop aan het bewind in Teheran zou dan ook slechts met dat doel zijn opgezet. Volgens North heeft hijzelf pas later een poging gewaagd het doel van de operatie te verbreden en ook „strategische relaties" met Iran aan te knopen. Reagan hield in de eerste maanden na het bekend raken van de verkoop van wapens vol dat de geheime operatie niets van doen had met een „ruil" van wapens tegen gijze laars. Later kwam hij hierop terug. Volgens de president zou de verkoop bedoeld zijn om een opening te creëren in de betrekkingen met Iran, die sinds de gijzelingsaffaire van Amerikanen in Teheran tot een dieptepunt waren gedaald. Reagan nam, aldus North gis- GETUIGE OVER VOORMALIGE CIA-BAAS r>r> (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De voormalige directeur van de CIA, wijlen William Casey, heeft met het plan gespeeld een geheel onafhan kelijk van de Amerikaanse regering opererende geheime dienst op te zetten. Hij besprak dat plan met verschillende hoge rege ringsfunctionarissen, onder wie president Reagans voormalige veiligheidsadviseur admiraal John Poindexter. Dat heeft kolo nel Oliver North gisteren onthuld tijdens zijn verhoren door de speciale Iran-commissies van het Amerikaanse Congres. De dienst die Casey wilde opzetten, zou in staat moeten zijn zon der wettelijke bindingen en zonder enige controle van het Ame rikaanse Congres of mogelijk zelfs de betrokken ministeries ge heime operaties uit te voeren en daarvoor ook fondsen te wer ven. In feite beantwoordde North's „Project Democracy" al aan dat doel. Dat plan beoogde de Contra's in Nicaragua op de been te houden in de tijd dat het Amerikaanse Congres alle hulp aan de Nicaraguaanse rebellen had verboden. In het project van Ca sey zouden ook andere buitenlandse geheime diensten een rol kunnen spelen. In feite wilde Casey met een dergelijke, er gens in het buitenland gevestigde dienst ontsnappen aan de wet telijke beperkingen die zijn eigen CIA had. Kolonel North: „Ik ben misschien wat naief, maar ik denk dat een dergelijk project niet per se in strijd zou zijn met de wet". Senator Inouye, voorzitter van de Iran-commissie van de Se naat, karakteriseerde het plan als „een poging een regering bin nen de regering te vormen". Andere congresleden noemden het plan "een CIA buiten de CIA". Luitenant-kolonel Oliver North arriveert voor de vierde dag van zijn verhoor in de Caucus-zaal. foto: anp koop was doorgesluisd naar de anti-sandinistische opstande lingen (Contra's) in Nicaragua, werd North ontslagen. Zijn baas, schout-bij-nacht John Poindexter, die volgende week door de Congrescommissie zal worden gehoord, nam tegelij kertijd ontslag als adviseur van de Nationale Veiligheids raad. North zei gisteren dat hij had voorgesteld te proberen de vrijlating van Amerikaanse gijzelaars rond te krijgen vóór in november 1986 Congres verkiezingen zouden worden gehouden. De luitenant-kolo nel hoopte op die manier de teren, in januari 1986 de beslis sing het Congres van zijn goedkeuring van de wapen verkoop niet op de hoogte te stellen. North onderstreepte dat Reagan er zich van bewust was dat de geheime actie bij zonderlijk gevaarlijk was. North zou zijn uitgekozen als „de speer" van de hele opera tie, als de man die de rol van „zondebok" op zich diende te nemen indien de zaak in de openbaarheid mocht komen. Toen dit in november vorig iaar gebeurde, en tevens be- cend werd dat een deel van de opbrengst van de wapenver- Republikeinse partij van presi dent Reagan een flink aantal extra stemmen te laten win nen. Gevraagd of hij ook zelf politieke ambities najoeg, zei North voor geen enkel politiek doel „in" te zijn maar even eens voor geen enkel ander doel op de loop te gaan. Op de tafel waarachter Oliver North zijn verklaringen afleg de, lagen gisteren twee stapels met telegrammen die hij naar eigen zeggen van bewonde raars uit het gehele land heeft ontvangen. Volgens een woordvoerder van het Witte Huis heeft 96 procent van alle mensen die over de hoorzittin gen telefonisch met Washing ton contact opnamen zich posi tief uitgelaten over de opstel ling van North. Reagan blij met getuigenis North WASHINGTON De Ameri- kaanse president Ronald Reagan, die ooit meende geen tijd te hebben om de hoorzit tingen van het Congres over het Irangate-schandaal al te aandachtig te kunnen volgen, heeft gisteren gezegd blij te zijn met de verklaringen North deze week heeft afge legd. Volgens zijn woordvoer der Fitzwater is de president van oordeel dat de hoorzittin gen naar wens verlopen, in die zin dat de feiten over de zaak nu worden vastgesteld en dat antwoord wordt verkregen op een aantal belangrijke vragen. WASHINGTON De Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie er gisteren van beschuldigd dat zij de vaart uit de INF-onderhandelingen in Genève heeft gehaald. Een spoedige ontmoeting tussen de ministers van bui tenlandse zaken van beide landen lijkt er niet in te zit ten De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, Charles Redman, verklaarde dat Moskou weer af stand lijkt te hebben genomen van voorstellen die het eerder had gedaan. „De afgelopen twee weken zagen we een gebrek aan bereidheid om serieus en constructief te onderhandelen", al dus de woordvoerder. Redman betreurde met name het ontbreken van specifieke voorstellen voor een wereldomvattende afschaffing van alle middellange-afstandsraketten (INF). Ook noemde de woord voerder de weigering van Moskou om in te gaan op een Ameri kaans voorstel voor een ontmoeting tussen de ministers George Shultz en Edouard Sjevardnadze. Sovjet-ambassadeur Joeri Doe- binin had gisteren een gesprek met Shultz na een verblijf van twee weken in Moskou. De NAVO-landen hebben gisteren voorgesteld toekomstige on derhandelingen over de conventionele strijdkrachten te laten plaatsvinden in twee aparte onderhandelingsfora. De NAVO presenteerde de voorstellen in Wenen op de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE), waaraan de Verenigde Staten, Canada en op Albanië na alle Europese lan den meedoen. FLIP ToWltee MBCHTJE OP Hondsbrutaal Een beagle-puppie mengde zich deze week ongevraagd In een militaire oefening in het Britse Chambersburg waarbij een gijze laar moest worden bevrijd. Het hondje had zijn baasje even In het bos achtergelaten omdat hij al die mannen In camouflage pakken opeens veel interessanter vond. foto: ap Spoedhulp EG aan Herborn BRUSSEL De Europese Commissie heeft gisteren in Brussel besloten voor 450.000 gulden spoedhulp te verlenen aan de slachtoffers van het on geluk in het Westduitse plaats je Herborn. De hulp zal wor den verspreid door het West duitse Rode Kruis. Het aantal mensen dat bij de ontploffing van een tankwagen met benzi ne om het leven is gekomen is inmiddels gestegen naar vijf. Herborn is voortaan gesloten voor tankwagens. Terreur in India eist weer levens NEW DELHI De terreur die extremistische Sikhs in In dia uitoefenen heeft gisteren opnieuw acht mensenlevens geëist. Onder de slachtoffers is de voormalige minister van de staat Punjab en politicus van de Congrespartij, Satnam Singh Bajwa. Uit protest tegen het bloedbad bleven gisteren alle overheidsdiensten in Pun jab gesloten. Donderdag waren tien slachtoffers in de noord westelijke staat gevallen. BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft Moskou toezegd dat een onderzoek zal worden ingesteld naar de lijst met namen van 16 vermeende oorlogsmisdadigers die in de Bondsrepubliek zouden wonen. De lijst is door Sovjet president Andrej Gromyko overhandigd aan de Westduitse president, Richard von Weiszacker, die op het ogenblik op bezoek is in de Sovjetunie. Zij aan zij tegen Apartheid: de verbannen Zuidafrikaanse schi ver en dichter Breyten Breytenbach en de president van de Afi kaanse advocatenvereniging, Benoit Ngom. In Dakar te Seneg praten blanke Zuidafrikanen en zwarte guerrillastrijders van h verboden ANC drie dagen intensief met elkaar. foto:i JOHANNESBURG De blanke regering van Zuid- Afrika is voor het eerst van plan landelijke ver kiezingen onder 's lands zwarten te organiseren voor het aanwijzen van politieke leiders. De gekozen vertegenwoordi gers zullen met de regering van president Pieter W. Botha onderhandelen over een poli tieke rol voor de naar schat ting 15 miljoen zwarten die le ven buiten de onafhankelijke thuislanden, aldus de minister voor constitutionele planning, Chris Heunis. „De regering heeft geaccep teerd dat stedelijke zwarten in een voorgestelde Nationale Raad door middel van algeme ne verkiezingen aangewezen kunnen worden", zei Heunis. De minister voegde er aan toe dat de poging om de zwarte meerderheid beperkte politie ke betrokkenheid te verlenen, in de plaats komt van vroege re regeringsplannen om zwar te woordvoerders aan te wij zen. De verkiezingen zijn de eerste grote concessie aan de zwarten sinds Botha in 1985 de wetten schrapte die seksuele gemeen schap en huwelijk tussen part ners van verschillend ras ver boden en in 1986 de wetten die het vrije verkeer van de zwaï ten beperkten. Heunis zei dat de verkiezing! gehouden zouden worden oi der zwarten die buiten tien i naam zelfbesturende thuislat den wonen. Dat betreft 15 v; de 25 miljoen Zuidafrikaan zwarten. ANC Een aantal leden van de del gatie van blanke Zuidafrik nen die in Senegal praten m het ANC, zeggen dat het ni realistisch is te verwachten d het ANC de gewapende strij tegen het apartheidsbewind i Pretoria zal staken. Maar Afrikaner Andre du Toit 2 dat de delegatie een uitbai sting van onbeheerst gewei in Zuid-Afrika nooit zal kui nen aanvaarden. „Wij begi pen dat het onmogelijk, is lij ANC te vragen de gewapen strijd af te zweren", zei D Toit, een hoogleraar politiek wetenschappen aan de univei sitëit van Kaapstad. „Wij moi ten de gewapende strijd al historische realiteit aanvaa: den, zoals we ook het staatsg! weid als realiteit hebben aar, vaard. Dat betekent niet dj wij ook maar kunnen nen de gewapende strijd7 steunen", zei hij na de tweed dag van de besprekingen tui sen de 50 blanke Zuidafrik nen en de delegatie van h( ANC in Senegal. Het beroep van stierenvechter is een trots beroep. Voor d« Spaanse vechters-assistent Fernando Domingue was het dert week dan ook een pijnlijk moment toen een stier hem tegen d grond werkte. Fernando moest met ernstige verwondingen in he ziekenhuis worden opgenomen. FOTO: AP

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4