Anti-porno actie valt niet echt goed in Evangelische Alliantie Ccidóc Somctii kerk wereld „Nu is het de tijd echt wat te doen aan kerkverlating" „Leer van rechtvaardige oorlog afschaffen" GEESTELIJK LEVEN/OPINIE FOTO'S DORENBOS ZET STRIJD TEGEN ZEDELOOSHEID ONVERDROTEN VOORT Wereldraad: kerken moeten meer tegen werkloosheid doen Paus in de bergen PARTICULIER ORGANISEERT GROOT CONGRES „Olliewood" Zacht I SteidteOowicitot ZATERDAG 11 JULI 1987 PAG! F viborg Gunnar Staal- sett, de secretaris-generaal van de Lutherse Wereld bond, vindt dat de leer van de rechtvaardige oorlog moet worden vervangen door die van de rechtvaardi- fe vrede. Ook lutherse ker en hebben deze leer theo logisch gesteund, maar daar van kan nu geen sprake meer zijn, vond hij. Staalsett sprak in de Deense plaats Viborg, waar het bestuur van de Bond bijeen is. Hij pleitte voor afwijzing van produktie, bezit en gebruik van kernwapens. Tegen lu- theraren die dergelijke standpunten te weinig theo logisch gefundeerd noemen, zei hij dat geloof en wereld niet te scheiden zijn. Wie van de Wereldbond eist dat hij zich niet uitspreekt over bepaalde politieke vraag stukken, bedrijft naar de mening van Staalsett vaak zelf „politiek in theologische verpakking". Verlangen naar de toekomst wijst op de wens het heden ter vermijden door Marinus var der Berg Als er bij ons thuis vroeger een fotograaf kwam, was dat een hele belevenis. Dat was nog in de tijd dat we zelf geen fototoestel hadden. „Op de foto-gaan" was een hele plechtigheid, waarvoor we ons zondagse pak aan kregen. De mooiste foto's kwamen in een lijstje en de anderen in een fo toboek. We leven nu in een tijd van overvloed aan foto's en daarmee dreigt de foto van waarde te veranderen. Welke waarde foto's hebben, zie ik vaak bij ouder wordende men sen als ze verhuizen naar een kleinere woonruimte. Lang niet alles kan mee, maar de foto's moeten mee. Sommige foto's gaan mee tot het le venseinde. Bij een stervende vrouw merk te ik eens dat zij rust vond als de foto van haar man op het nachtkastje zó stond dat zij die foto kon zien. Naarmate je ouder wordt, komen er meer foto's in je leven. Je kunt moeilijk alle foto's inlijsten en ophangen. Je moet kiezen. Vrouwen doen vaak foto's in hun tasje. Daarom zijn die tas jes ook zo kostbaar en kan in het verpleeghuis iemand zo uit haar doen zijn, als ze haar tasje mist. Ik heb trouwens ook de indruk dat vrouwen meer waarde hechten aan fo to's dan mannen. Wanneer ik me niet vergis zijn het meer de vrouwen dan de mannen die de familiealbums inplak ken en bijhouden. Waarom is dat toch? Tegelijkertijd zijn de meeste fotografen mannen. Ik zal het maar niet herleiden tot typisch vrouwelijk en typisch mannelijk, want dat is terecht omstreden geworden en leidt slechts tot stereotypen. Het valt me slechts op. En het roept bij mij de vraag op: „Doen vrouwen meer om de banden bij elkaar te houden en de verbindingen tussen de generaties te leggen?" „Is dat nu een kwestie van aard en aanleg of veel meer van cul tuur?" Terug naar de foto's. Er zijn in je leven foto's die je laat uit vergroten. Ze krijgen een plaats waar je ze altijd kunt zien. Ook iedereen die bij je op bezoek komt, ziet die foto direct. Heel anders is het met foto's waar je geen raad mee weet. Wat doe je daar mee? Berg je ze op in een la? Hang je ze weg in een donkere hoek waar niemand ze ziet? Je kunt er een hele tijd mee bezig zijn en je afvragen: Welke plaats geef ik die foto? Sommige mensen ontdekken in hun le ven dat hun vader of hun moeder slechts een biologi sche vader en moeder waren, maar geen plek van warmte, geborgenheid, aanvaarding. Misschien weet dat wel bijna niemand. Hoe geef je zo een foto een eerlijke plaats. Niet bij de norm „het blijven toch je ouders" maar dichtbij de plek waar jij haar of hem kunt verdragen? Het vinden van het antwoord op deze vraag kost soms een lange tijd van worsteling en groei. Soms kan een mens voor de verleiding staan om foto's uit zijn album weg te scheuren of je geeft aan die verleiding toe. Ik noem het een verleiding, want kan dat wel: iemand die er was, een plaats had in je le ven, uit je leven verwijderen? Ik heb daar veel twijfels over. Je kunt iemand wel een ande re plaats geven of iemand geeft jou een andere plaats. Bij sommige foto's blader je sneller door dan bij andere. Sommige mensen komen na verloop van tijd bijna niet meer voor in je leven. Toch heb je er jouw herinneringen aan. Fijne en misschien ook minder fijne. Als je in je leven voor een tweede keer met een nieuwe relatie start, hoe ga je dan om met de foto's uit de eerste relatie? Ik vermoed dat dat veel zegt over de wijze waarop relaties, ook na beëin diging, een plaats krijgen in je leven. Een plaats op die door gaande lijn van je leven waar jij die unieke en soms ook eenzame mens bent. Foto's laten je leven zien. Als ze pijn aan je ogen doen, kun je snel doorbladeren of er zo lang bij verwijlen dat ze voor jou de juiste plek krijgen. Dat laatste heeft ook te ma ken met de aanvaarding van je eigen levensweg, met wie jij bent. „Niet echt gecharmeerd". Dat zegt de Apeldoomse gereformeerde predikant ds. F.H. Veenhuizen, één van de kopstukken van de Evangelische Allian tie, de paraplu voor tien tallen evangelische bewe gingen in Nederland over de actie van Dorenbos vo rige week zaterdag in Veenendaal. Daarbij wer den „vieze blaadjes" op gekocht en versnipperd om te worden verbrand. Ds. Veenhuizen geeft uit drukking aan de bezwa ren die er leven bij diver se van de ongeveer twee honderd organisaties die samen vallen onder de noemer van de „evangeli sche beweging". Ook het Rainbouw Instituut voor ethische normen en waarden van Dorenbos past in die veelkleurige waaier van organisaties van overtuigde christe nen. „Die actie van Dorenbos heeft met de evangelische beweging geen enkel contact. Ik heb me afgevraagd: zijn er geen be langrijker dingen aan de orde dan zo'n actie tegen porno? Zo heb je bijvoorbeeld ook een echte bond tegen het vloeken. Menslieve! Daar ga ik in ieder geval geen tijd in steken. Die kan ik wel met belangrijker dingen vullen." Toch kan dominee Veenhui zen ook wel enig begrip op brengen voor de actie. Plaatst hij vraagtekens bij de presen tatie, met de boodschap is hij het volmondig eens. „Ik denk dat Dorenbos bewust op deze wijze de publiciteit zoekt. In navolging van dergelijke stunts in Amerika. Misschien wil hij ook wel die kant op. Hij maakt natuurlijk wel iets los. Mensen gaan bij zichzelf nadenken: willen wij nou ei genlijk wel dat al die 'porno'- bladen zo maar in de winkels te koop zijn. Dat mag toch ook best een aangekaart worden". „Bovendien, het is natuurlijk niet iets nieuws. Andere ge- roeperingen hebben zich van dezelfde stunts bediend. Neem nou de vredesbewe ging. Die heeft toch ook met allerlei opvallende acties de aandacht op de eigenlijke boodschap gevestigd. Dat is dan een groepering ter linker zijde. Dorenbos behoort tot een groep mensen, die zich op de uiterste rechterflank beweegt. Het is natuurlijk niet voor niets dat hij vorige week Vee nendaal heeft uitgezocht en dat hij vandaag in Spaken burg en Bunschoten ver schijnt. Hij zou ook Staphorst, Urk of sommige delen van Zeeland als toneel kunnen ge bruiken. Eigenlijk is het één van de eerste keren geweest dat uit die hoek gebruik ge maakt wordt van middelen die elders allang ingeburgerd zijn". Bisschop Gijsen „Het is natuurlijk op zich wel merkwaardig dat iedereen na zo'n actie over Dorenbos heen valt. Net als dat gebeurt met bisschop Gijssen. Die man doet volkomen voorspelbare dingen. Hij heeft een bepaalde geloofsovertuiging en die volgt hij. Dat is bekend. Maar op het moment dat Gijssen dat in praktijk brengt lijkt het alsof iedereen daar verbaasd over is." Dat er alle reden is om in het geweer te komen tegen 'porno', daarover is Veenhuizen het volledig eens met Dorenbos. „Vanuit ver- Dominee F.H. Veenhuizen. FOTO: PERSUNIE keerde redeneringen hebben we in Nederland te lang te veel getolereerd. Er is ooit ge zegd dat als je de pornografie maar de vrije hand laat, dat dan al die sexuele maniakken het wel in de boekjes zoeken. En dat verkrachting en on tucht vanzelf teruggedrongen zouden worden. Dat blijkt dus niet het geval te zijn." Veenhuizen vindt niet dat de strijd tegen de pornografische lectuur zich moet uitstrekken tot erkende familiebladen als Cosmopolitan, Panorama (dat alsof de duvel er mee speelde in de week voorafgaande aan de actie in Veeóendaal een harde aanklacht publiceerde tegen de verspreiding van pornografische boekjes onder kinderen in Eindhoven) en Nieuwe Re vu. Tenminste, voorzover hij dat kan beoordelen. Lachend: „Ik geloof wel dat Dorenbos de grens erg ruim getrokken heeft. Ik moet trouwens be kennen dat ik die bladen niet erg goed ken. In de kringen, waarin ik verkeer, tref je ze niet aan. Die enkele keer, dat ik er in blader, is dat in een wachtkamer. Maar zoals ik zeg: ik geloof dat de grens erg ruim getrokken is. Waar de echte grens ligt? Dat is moei lijk te zeggen. Maar nogmaals: Om zo naar buiten te treden is helemaal niet mijn stijl. Ik ben meer ergenfc voor dan er gens tegen!" Voorbeeld „Zelfs Johan Cruijff ziet geen kans om de agressief vernie lende voetbalcriminelen in bedwang te houden. Miljoen- verslindende politiemachten worden daarvoor ingezet. Te vergeefs. De ongeboren kin deren zijn niet meer veilig in de moederschoot, waardoor de mens zich beneden het niveau van de dieren verlaagt. De euthanasie-enthousiastelingen winnen terrein. Ze vinden de ouderen te duur worden. De dokter wordt de killer". Rainbow-directeur drs. L.P. Dorenbos windt er geen doek jes om. De Nederlandse sa menleving is in zijn ogen op een heilloze weg. Vandaag voert hij actie in Spakenburg. Hij leest daar een twee kan tjes tellende verklaring voor, waarin bovenstaande passages zijn opgenomen. Hij wijst de beschuldigende vinger in de richting van de overheid, die veel te laks optreedt. „Neder land", zegt Dorenbos, „is het internationale voorbeeld van openbare wanorde en slechte zeden. De chaos van de zoge naamde vrijheid." Het sum mum vindt hij dat de over heid gratis heröine wil ver strekken aan hoertjes met aids". De oud-EO-directeur wordt in evangelische kringen gezien als degene, die het dichtst bij de tv-dominees in de Vere nigde Staten staat. Hij wil in de Flevopolder een groot godsdienstig pretpark te bou wen en Rainbow-media staat klaar om de beeldbuis in te zetten bij de verspreiding van de blijde boodschap. Het is dan ook opmerkelijk dat Dorenbos zelf zegt niet zo'n hoge pet op te hebben van „the American way" op het gebied van evangelisatie. „Dat tv-dominee Bakker ont maskerd is als iemand die het op het gebied van zeden ook niet te nauw neemt, is de grootste zegen voor Amrika geweest in jaren. Het evange liseren is in de VS verworden tot een geld-circus. Rainbow wil ook op de tv, maar dat moet dan wel kunnen met geld dat vrijwillig wordt bij gedragen. Het mag nooit zo zijn dat de programma's ge maakt worden om geld bin nen te krijgen." Nadat hij precies zeven dagen geleden zijn kruistocht tegen de pornografie (in ruime zin) startte, trekt Dorenbos van daag van leer tegen het to pless en naakt zonnen. Dat dat laatste toch een redelijk onschuldig tijdverdrijf is waarmee niemand schade wordt toegebracht, ontkent de Rainbow-directeur met klem. „Bloot lopen is natuurlijk geen gevolg van een normaal sexueel gedrag. Het is net als met de porno-bladen. Panora ma, Cosmopolitan en Nieuwe Revu zouden volgens velen niet tot die categorie horen. Ik reken ze er wel bij. Die bladen zijn zinneprikkelend. Ze roepen erotiek op. Ik heb in ieder gaval de redactie van Panorama nog nooit kunnen betrappen op een anti-porno gericht beleid. Ik trek de grens als volgt. Overal waar sexualiteit commercieel wordt gebruikt is er sprake van por nografie." GENEVE De Wereldraad van Kerken heeft zijn 309 lidkerken opgeroepen meer te doen tegen de werkloos heid. In een rapport over „Arbeid, werk en werkloos heid" toont de Wereldraad zich teleurgesteld dat de protestantse kerken nog steeds „de rechten van het kapitaal" gelijkstellen met die van werknemers en werklozen. De kerken zou den zich in overeenstemming met een „nieuwe arbeidse thiek" voornamelijk moeten bezighouden met werklozen, onderbetaalden en de in hun werk gediscrimineerde men sen, aldus de Wereldraad. Het rapport is samengesteld door een commissie van des kundigen onder leiding van de vroegere onder-voorzitter van de UNCTAD en het hui dige PvdA-kamerlid drs. J. Pronk. De paus is, net als miljoenen Europeanen, op vakantie. Eerder deze week ging hij naar de Dolomieten, waar hij zes dagen zal blijven. De foto laat de paus zien tijdens zijn geliefde bezig heid, wandelen in de bergen. FOTO:AP Vietnam haalt legeraalmoezeniers uit gevangenis HO-CHI-MINH-STAD Nog dit jaar of anders in 1988 worden in Vietnam honder den legeraalmoezeniers vrij gelaten door het communisti sche regime. Dit heeft de aartsbisschop van Ho-Chi- Minh-Stad, Paul Nguyen Van Binh aangekondigd. Kardinaal Höffner heeft hersentumor KEULEN Bij kardinaal Jo seph Höffner, de voorzitter van de Westduitse bisschop penconferentie, hebben spe cialisten een tumor in de lin ker hersenhelft geconstateerd. De 80-jarige kardinaal klaag de rond de paasdagen al over bewegingsstoringen in de rechterarm. Een woordvoer ster van het bisdom wilde nog niets zeggen over de vervan ging van de kardinaal als voorzitter van de bisschop penconferentie. Höffner werd begin deze week opgenomen. ASSEN „We weten zo langzamerhand allemaal wel dat een heleboel mensen de kerk de rug toekeren. Het wordt tijd te zoeken naar wat we er aan kunnen doen. Zou den we de kerkverlating een halt kunnen toe roe pen? Of zouden we op de puinhopen van de oude kerk een nieuwe kunnen beginnen? Ik denk dat er heel wat mogelijkheden zijn in de gemeente, die nog niet zijn aangeboord, waardoor de kerk beter zou kunnen aansluiten bij de eisen van deze tijd". Zo spreekt drs. Gerben Al thuis voorheen adviseur van de Federatie Christelijk Jeugdwerk in Friesland. Nu runt hij in Assen een gezins internaat, maar is nog steeds geïnteresseerd in de vragen over jongeren en geloof. „Er is al heel veel over kerk verlating geschreven. De diagnose is onderhand ge noegzaam bekend. We willen nu gaan nadenken over een therapie", aldus Althuis, die het vooral zoekt in een bun deling van verschillende be naderingen. „Het is natuurlijk mogelijk om het bij voorbeeld te ver wachten van experimenten in de liturgie. Maar dat werkt niet. Dat hebben we in de ja ren zeventig op zoveel plaat sen geprobeerd. Het loopt tien, vijftien jaar, maar men sen raken er op uitgekeken. Als je wat wilt veranderen moet je niet beginnen met de kerkdienst op zondag". Leeg bord Het probleem reikt dieper, volgens Althuis. „Ik ben op gevoed door de generatie die ae oorlog heeft meegemaakt. Die had de hongerwinter ge kend en vond het daarom on juist voedsel te verspillen. Ik moest altijd mijn bord leeg eten. Tegenwoordig gooien jongeren een appel weg, om dat er een klein plekje aan zit. Je ziet: ze reageren heel an ders dan ouderen, gewoon omdat ze andere ervaringen hebben, ze leven in een ande re wereld". „Hetzelfde kom je in de gods dienst tegen", vervolgt Al thuis. „Ik denk dat de oudere generatie God veelal ziet als de straffende Vader, terwijl de jongeren God meer erva ren als Bondgenoot en Metge zel. Die godsdienstige voor stellingen zijn moeilijk met el kaar te rijmen. Er is een ge neratiekloof ontstaan. Wil je die twee generaties weer met elkaar in gesprek brengen, dan moeten ze sa men om de tafel gaan zitten en hun opvattingen met el kaar doorspreken. Daar is or ganisatietalent voor nodig en het inzicht, dat je gebruik kan maken van moderne commu nicatietechnieken, videofilms en goed geschreven boeken. We nemen in de kerk nog te vaak genoegen met een ama teuristische benadering; goed bedoeld, maar niet geënt op realiteit". Althuis vindt, dat de kerken in het algemeen een veel za kelijker beleid zouden kun nen voeren. Het no nonsense van de samenleving kan en hoeft niet aan de kerkdeuren voorbij te gaan. Kerkeraden zouden de bekwaamheden binnen de eigen gemeente meer moeten durven gebrui ken. En als de kennis ont breekt, zouden de gemeenten ook kunnen overwegen des kundigheid van buiten bin nen te halen om het kerkelijk bedrijf op een gezonde manier door te lichten, vindt Althuis. Althuis: „In Amerika is daar voor al een soort manage- mentsbureau. Diderich heet het. Het bedrijf heeft zo veel werk, dat het zelfs kan selec teren bij het kiezen van haar klanten. Het bureau voorziet in een behoefte". Althuis beperkt zijn eigen ac tiviteiten voorlopig tot de op zet van een oecumenisch con gres over kerkverlating. Het is een beetje een gok, want hij krijgt van niemand subsidie. „Maar", zegt Althuis, „als je wat wilt bereiken, als je de aandacht wilt trekken van de beleidsmakers, moet je de zaak groot durven opzetten. We willen dat proberen met dit congres. We hebben klin kende namen uitgenodigd. Het congres 'Kerkverlating is het probleem niet' vindt plaats op vrijdag 18 september in de Buitensociëteit in Zwol le. Het inschrijfgeld bedraagt 95,00. Inlichtingen: Gerben Althuis, tel. 05920-14985. KLAAS VAN DER KAMP TELEVISIELAND Amerika heeft de afgelopen weel verbijstering èn bewondering gekeken naar wat geksche or „Olliewood" wordt genoemd: het verhoor van luitenant n 1 lonel Oliver North over zijn rol in het Iran-Contra-sc uv daal. De urenlange rechtstreekse uitzendingen van de vt ren via de Amerikaanse media bewijzen dat de werl heid nog altijd boeiender en spannender is dan fictie, op zich een positieve constatering, ware het niet dat die kelijkheid angstige vragen oproept over de wijze waarop ïk machtigste land ter wereld wordt bestuurd. Met onverholen trots heeft Oliver North de afgelopeif^ gen uit de doeken gedaan hoe hij in samenwerking met i te adviseurs van president Reagan geheime operatie touw zette, uitspraken van de volksvertegenwoordiging geerde, belastende documenten vernietigde en het Cor J regelrechte leugens op de mouw speldde. Hij speelde zij van vaderlandslievende marinier met zoveel overtuiging MS de onthutsende betekenis van zijn verklaringen soms naa achtergrond werd gedrongen. OFSCHOON het door North uitgestippelde spoor van gens en bedrog steeds duidelijker in de richting van p v dent Reagan voert, is het antwoord op de vraag of het sta3 hoofd er bewust aan heeft meegedaan eigenlijk niet een belangrijk. Wie logisch redeneert, kan tot twee concli 0i{ komen. Als naaste adviseurs van Reagan wisten van thi doorsluizen van de wapenwinsten naar de Contra's, w moet de president er ook van hebben geweten. De an 111 mogelijkheid is dat mensen als wijlen CIA-directeur C "Jj en Norths chef, admiraal Poindexter, Reagan bewust oi mj tend hebben gelaten. In het eerste geval heeft de president gelogen en is hij - bj grond van wat North vertelde medeplichtig aan hel genwerken van de justitie. Overigens is het onwaarschiji Ui dat voor deze beschuldiging ooit harde bewijzen worden in vonden. Als die bewijzen er ooit waren, dan heeft 01 t North ze op deskundige wijze vernietigd. In het tweede g /I heeft in het Witte Huis een soort van staatsgreep plaai vonden. Medewerkers van de president die alleen 'I hem verantwoording verschuldigd zijn gaan hun ei politiek voeren, ongehinderd door enige vorm van toei jas of controle. Iemand die zijn medewerkers zo slecht onde: aa duim houdt, hoort niet thuis op de machtigste positie ter kh reld. In beide scenario's komt echter als meest bedreigend ment naar voren dat functionarissen op hoge regeringspo jr (North, Poindexter, Casey en Meese) er klaarblijkelijk) probleem mee hebben om door het Amerikaanse parit uitgevaardigde wetten te ontduiken. Hun „strijd", bijv ie beeld in Nicaragua, voor „democratie", komt daarmee ii wel heel schril daglicht te staan. Onthutsend is ook dat 0 kens de steun die North geniet nogal wat Amerikana j geen bezwaar tegen hebben dat hun eigen democratische u steem wordt ondermijnd. VOLGENDE week zal admiraal John Poindexter de grescommissies antwoord moeten geven op de vragen North niet of onvoldoende heeft beantwoord. Dan zal licht Ook duidelijk worden in hoeverre de admiraal en luitenant-kolonel mensen als de ministers Meese, Shult] Weinberger in hun val mee zullen slepen. Intussen kan nald Reagan waarschijnlijk rustig zijn dagen in het Yl Huis uitzitten, ongeacht welke beschuldigingen er nog te hem worden ingebracht. Een jaar voor de nieuwe preside verkiezingen zijn Republikeinen noch Democraten er gebaat als de VS opnieuw een constitutionele crisis door ken, zoals ten tijde van Watergate. Veel van de wereld) blemen moeten daarom nog even wachten op een opli DE BILT (KNMI) Vandaag bevindt ons land zich in een overgangsgebied tussen storin gen ten noorden van de Wad den en een hogedrukgebied boven midden-Europa. In de ochtend is er af en toe zon, maar in de loop van de dag neemt de bewolking toe waar bij in het noorden enige regen kan vallen. Het zuiden krijgt de meeste zon en daar blijft het tot de avond droog. Aan het strand kan de mist hard nekkig zijn en wordt het 19 graden. In het binnenland zijn middagtemperaturen tot 25 graden mogelijk. De wind is matig uit het zuidwesten, rond kracht 4. Zondag is het iets koeler, maar naast enige sta pelwolken is er ook af en toe zon. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en maandag: Zuid-Scandinavië: Een enkele bui, vooral op maandag ook zon. Middagtemperatuur in west-Noorwegen rond 13 gra den, elders rond 18 graden. Britse Eilanden: In het noor den en westen bewolkt en af en toe regen. In het zuiden droog en perioden met zon. Middagtemperatuur van 17 traden in het noordwesten tot 4 graden in zuidoost-Enge- land. Denemarken, kustgebied van noord-Duitsland. Eerst veel* bewolking en enkele buien, op maandag geleidelijk meer zon. Middagtemperatuur rond 18 graden. Benelux, midden-Duitsland, noordwest-Frankrijk: Perio den met zon en morgen voor namelijk meer naar het noor den een enkele bui. Middag temperatuur van 19 graden aan zee tot 23 graden landin waarts. Zuid-Duitsland. Morgen ver anderlijk bewolkt en enkele buien, soms met onweer. Maandag meer zon. Middag temperatuur 19 tot 24 graden. Midden- en zuidoost-Fr, I rijk: Flinke zonnige perio J Bij de Pyreneeën en de Fri Alpen mogelijk een bui. 1 dagtemperatuur van 24 gra r meer naar het noorden tot ei graden in zuid-Frankrijk., ,j( Alpengebied. Perioden zon en vooral morgenmii plaatselijk regen- of onwel buien. Middagtemperatura de dalen aan de noordzijde tot 25 graden, aan de zuidi tot 32 graden. il: Zonnig n bij de Pj Spanje, Portugal: het noordwesten bij neeën en later ook in Porti bewolking. Middagtempe tuur van 23 graden in noordwesten tot 37 f landinwaarts in zuid-I Langs de vakantiekustenti 30 graden.' Italië, Joegoslavische kust noord-Italië en noord-Ja slavië morgen plaatselijk enkele regen- of onweenl overigens zonnig. Middagk peratuur meest rond 30 den. Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vhssingen Zd. Limburg Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou Munchen Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Warschau Wenen Zurich Cyprus Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv motregen zw.bew. motregen motregen onbew. onbew. l.bew. onbew. h.bew. h.bew. l.bew. onbew. onbew. Lbew. onbew. regenbui onbew. Lbew. h.bew. onbew. zw.bew. h.bew. h.bew.' l.bew. onbew. Lbew. h.bew. onbew. zw.bew. onbew. Lbew. zw.bew. h.bew. onbew. h.bew. onbew. onbew. onbew. niet ontv. onbew.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2