Supermachten stomen op in oorlogsgebied 'finale' DE PERZISCHE GOLF ALS KRITIEKE PATIËNT Dagelijks zes miljoen vaten olie Muis jaagt olifant angst aan £eicUe Sou/uwit ZATERDAG 11 JULI 1987 IRAK Hij ligt als een worm vorming aanhangsel in het Arabische landschap: de Perzische Golf. Een strategische appendix, waar militaire en politieke deskundigen uit alle hoeken van de wereld al jarenlang nerveus over waken. Nerveus, want de kleinste irritatie kan al een acute ontsteking veroorzaken. De laatste weken is de spanning echt te snijden. Te oordelen naar het materieel dat in de Golf is samengetrokken, is de toestand van de patiënt uiterst kritiek geworden. Zwarte rookwolken stijgen op aan de horizon van de Perzische Golf na een raketaanval op een olietanker. Iran en Irak doen verwoede pogingen eikaars halsslagader - de export van ruwe olie - door te snijden. FOTO: AP De eerste Amerikaanse slachtoffers in wat na Grenada wellicht het vol gende grote „buitenlandse avon tuur" van Reagan wordt, zijn al ge vallen. Eind mei arriveerden 37 kisten, gedrapeerd met „stars and stipes", in gepaste treurigheid op de Amerikaanse marinebasis in Florida. Een flagrante vergissing, notabene van het „bevriende" Irak, was de oorzaak van dit droevige feit. Met feilloze nauwkeurigheid boorde een Exocet-raket (nog be rucht van de Falkland-oorlog) zich in de met elektronica gevulde buik van het USS-fregat Stark". Afge lopen maandag werd het gehaven de schip onder zware bewaking door de straat van Hormoez ge loodst; de „flessehals" van de Golf. Onmiddellijk hebben andere oor logsbodems zijn plaats ingenomen. Sedert de aanval op de „Stark" is Was hington zich actiever dan ooit gaan be moeien met het wapengekletter in het gebied. Tot dan hielden de supermach ten zich zo veel mogelijk afzijdig; bang hun vingers te branden. De oorlog tus sen Iran en Irak bracht de Amerikaanse en Russische belangen ook niet werkelijk in gevaar. Irak verklaarde Iran zeven jaar geleden de oorlog en sindsdien zijn honderddui zenden soldaten aan het front gesneu veld, zonder dat veel aan de militaire krachtsverhouding veranderde. Maar de laatste maanden is de situatie in de Golf drastisch verslechterd. De strijdende partijen Iran en en Irak breiden hun oor log steeds meer uit naar het zeegebied. En daar wordt de internationale scheep vaart steeds meer de dupe van. Ruim driehonderd tankers en handelsschepen zijn al aangevallen (overigens vooral door Irakese vliegtuigen). Oliemaat schappijen moeten hun zeelieden dubbe le gages betalen op de uiterst riskante „kamikazelijn" tussen Koeweit en de Arabische Zee. Bij de strategisch gelegen Straat van Hormoez is het helemaal lin ke soep. Iran installeerde hier Chinese Zijderups-raketten, die met een bereik van ongeveer 80 kilometer de hele zeeêngte bestrijken. Bescherming Angstig geworden Golfstaten hebben de supermachten handig tegen elkaar uitge speeld, met de bedoeling bescherming te krijgen tegen eventuele Iraanse aanval len. Dat is de opportunistische oliestaat Koeweit voortreffelijk gelukt. Over ruim een week plaatst de regering Reagan to taal elf Koeweitse olietankers onder Amerikaanse vlag. Deze schepen worden voortaan door de Amerikaanse marine geëscorteerd bij hun gevaarlijke tocht van de olielaadstations in het noorden van de Golf naar de Arabische Zee. Aan de andere kant heeft Koeweit de Sovjet- Unie ertoe verleid drie olietankers onder Russiche vlag te „leasen". Daarmee zit ten zowel de VS als de Sovjet-Unie tot hun nek in het Golfconflict. Want juist Koeweitse tankers zijn het favoriete doelwit van ayatollah's troepen, eenvou dig omdat deze oliestaat zijn „bondge noot" Irak actief steunt. Ondanks alle risico's heeft Reagan de Amerikaanse politierol in de Golf met een zekere gretigheid op zich genomen. Volgens de president staan economisch vitale belangen op het spel, omdat Kho- meiny met gebruikmaking van zijn Zij derups-raketten de aanvoer van olie uit de Golf geheel kan blokkeren. In een te levisietoespraak zei Reagan eerder deze maand: „Wij zullen het niet toestaan dat de vrije doorvoer van olie belemmerd wordt en de VS opnieuw gechanteerd worden met een nieuwe oliecrisis". Maar aangezien de VS slechts tussen de drie en zes procent van hun olie uit het Golfgebied betrekken, is die waarschu wing op zijn minst overdreven te noe men. Bovendien heeft Iran zelf nog het minste belang bij afsluiting van de Straat van Hormoez, omdat de islamitische re publiek als een van de weinige Golfsta ten voor zijn olie-export geheel op trans port over zee is aangewezen. Het is waarschijnlijker dat Reagan de sheriff-ster weer heeft opgespeld om de geschiedenis in tc kunnen gaan als de grote „ordebewaker" van het explosieve Golfgebied. Bovendien speelt de oude ri valiteit met de Sovjet-Unie een belang rijke rol. Dat gaf de president zelf met zoveel woorden toe, toen hij op 15 juni verklaarde: „Als wij het werk niet doen, dan doen de Sovjets het. En dat brengt onze veiligheid en die van onze bondge noten in gevaar". De VS zijn er beducht voor hun goodwill bij de gematigde Ara bische staten (waaronder Saoedi-Arabië en ook Koeweit) helemaal te verliezen - wellicht ten gunste van de Sovjet-Unie. De onderhandse levering van wapentuig aan het Iraanse regime (onder meer luchtafweer en anti-tankraketten) heeft de relatie met vooral Koeweit al geen goed gedaan. Door nu bescherming te bieden hoopt de Amerikaanse president de schade in één keer te herstellen. Niet in de laatste plaats wil de regering Een Iraanse vrouw die al haar zonen aan het front heeft verloren, heft wanhopig haar armen ten hemel bij het grens bord van haar woonplaats. Sedert Irak Iran de oorlog verklaarde, zijn veel steden in het oorlogsgebied ontvolkt. FOTO: AP Reagan koste wat kost voorkomen dat Iran zijn sterk anti-Amerikaanse „isla mitische revolutie" exporteert naar an dere Arabische landen. Riskant De vraag is wat Reagan met zijn spier ballenpolitiek op het spel zet. Een direc te confrontatie met Iran? Een „aanva ring" met de Sovjet-vlooteenheden in het gebied? De wereldvrede, misschien? Volgens de Amerikaanse president loopt het uiteraard niet zo'n vaart. Tussen Te heran en Washington zijn al de nodige onvriendelijke woorden gewisseld, maar in het Witte Huis wordt vooralsnog aan genomen dat Iran een directe confronta tie met de VS niet aan zal durven. Stille tjes wordt er zelfs op gehoopt dat Kho- meiny de Amerikaanse „imperialisti sche" aanwezigheid in het gebied zal ge bruiken om de zevenjarige oorlog met Irak zonder gezichtsverlies te kunnen beëindigen. Maar dat is misschien al te optimistisch gedacht. Zo is het optreden van het Iraanse regime tot dusverre nog weinig voorspelbaar geweest. Bovendien be schouwt het merendeel van het Iraanse volk na ruim acht jaar anti-Amerikaanse propaganda de VS zo ongeveer als een duivelse macht. De Revolutionaire Gar disten die in de Golf met snelle en tot de tanden bewapende speedboten opereren, zouden bij een „Amerikaans" incident dan ook gemakkelijk hun zelfbeheersing kunnen verliezen. Een westerse militaire deskundige die re gelmatig Teheran bezoekt, kenschetste de maritieme Gardisten in dit verband als dezelfde fanatici die zelfmoordaan slagen in Beiroet uitvoerden. „Nu de temperatuur in de Golf stijgt en de Ira- niërs voelen dat de mondiale belangstel ling toeneemt, ontstaat precies het kli maat waarin zelfmoordacties onderno men worden". In de afgelopen weken trof de „marine- vleugel" van de Gardisten al ten minste acht schepen, waaronder twee Sovjet vaartuigen. Teherans leiders hebben in middels al gewaarschuwd dat zij zich niet laten afschrikken door de supermo- gendheden en dat Iran aanvallen zal uit voeren op iedere basis in de Golfstaten die de Amerikanen eventueel ter be schikking gesteld mocht worden. Deze waarschuwingen lijken een vrijbrief te geven aan de Gardisten, die toch al ge neigd zijn op eigen intiatief te opereren. Daarmee is een nieuw onvoorspelbaar element in de steeds dreigender worden de situatie in de Golf gekomen. PAUL KOOPMAN Dagelijks vervoeren supertankers ruim zes miljoen vaten olie door de Straat van Hormoez, de strategische zeeëngte die de verbinding vormt tussen de Perzi sche Golf en de Arabische Zee. Bij el kaar is dat ongeveer een zevende deel van het dagelijks olie-verbruik van de niet-communistische landen. Vbör de oliecrises uit de jaren zeventig waren de landen rond de Golf veruit de belangrijkste olie-leverancier ter wereld. Maar sedert het Westen - genoodzaakt door de hoge olieprijzen - steeds meer eigen bronnen heeft aangeboord, is de olieproduktie in het gebied gedaald tot slechts één vijfde deel van de wereldpro- duktie. Omdat zowel de Verenigde Sta ten als de Sovjet-Unie (de grootste ver bruikers) grotendeels in hun eigen olie behoefte voorzien, vormt de olie uit de Golf echter ruim veertig procent van het totaal aan internationaal verhandelde olie. Een deel van het, Arabische „zwarte loud" verdwijnt via pijpleidingen naar iavens aan de Middellandse en Rode Zee. Drie kwart van de produktie wordt evenwel verscheept via de Perzische Golf. Voornaamste producent in het ge bied is Saoedi-Arabië, gevolgd door de overige Golfstaten, Iran en Koeweit. Volgens het Amerikaanse ministerie van energie gaat dertig procent van die olie naar Europa en zestig procent naar Ja pan, terwijl de VS zelf nog geen zes pro cent afnemen. Wie de gegevens van Lloyds in Londen hanteert, komt op on geveer de helft van deze percentages uit. Ook al is het Internationaal Energie Agentschap In Parijs van mening dat de westerse landen in de toekomst weer een aanzienlijk groter deel van hun olie zul len importeren; op dit moment is de tankeroorlog, dan wel een tijdelijke af sluiting van de Perzische Golf, geen ech te bedreiging van de olievoorziening van de wereld. Alleen moet de psychologi sche werking ervan - speculatie en stij ging van de olieprijzen - niet worden onderschat. Er is nog een saillant detail. Irak en Saoedi-Arabië kunnen hun olie via pijp leidingen kwijt naar zeehavens elders, vanwaar zij ook goederen invoeren. Koeweit, dat de aanleg overweegt van een pijpleiding door Saoedi-Arabië, kan op de steun rekenen van dit machtige buurland. Iran daarentegen heeft de aan leg van een pijpleiding naar het zuiden van het land (buiten de Golf) geschrapt, terwijl de Iraanse invoer voornamelijk loopt via havens aan de Golf. Afsluiting van de Staat van Hormoez zou dan ook van alle landen aan de Perzische Golf Iran het hardste treffen. JOS TIMMERS Een muis die een olifant de stuipen op het lijf jaagt of, om bij het Iraanse spraakgebruik te blijven, een trouwe ge lovige die de Grote Satan in de hoek drijft. Met dergelijke beelden lijkt de mi litaire krachtsverhouding tussen de Ver enigde Staten en Iran het beste gekarak teriseerd. Iran is niet opgewassen tegen de militai re overmacht van de Verenigde Staten. Volgens het Londense Internationale In stituut voor Strategische Studies be schikt de Iraanse marine over drie torpe dojagers, vier fregatten, twee korvetten en acht snelle aanvalsvaartuigen, waar van overigens een deel uit de vaart is. In tegenstelling tot Irak heeft Iran geen wa pens als de Exocet-raket, die in mei het Amerikaanse fregat Stark trof. Vanuit de lucht valt van de kant van Iran zodoen de niet veel gevaar te duchten. Tegenover de Iraanse marine staat een kleine Amerikaanse armada. Binnenkort varen tien Amerikaanse schepen in de Golf, waaronder kruisers en fregatten met zeer moderne bewapening, jln de Arabische Zee, net buiten de Golf, ligt een vliegdekschip en in de Indische Oceaan kniist een complete Amerikaan se vloot. Bovendien vertrekt eind deze maand vanuit San Francisco het zwaar bewapende slagschip Missouri, uitgerust met kruisraketten die elke plaats in Iran kunnen aanvallen. Bestemming: de Ara bische Zee.V erder kunnen de VS in ge val van nood een beroep doen op de Britten en Fransen, die schepen en bases onderhouden in de nabijheid van de Golf. In de Perzische Golf spelen echter meer dere factoren een rol dan alleen de krachtsverhoudingen op en rond het wa ter. De Amerikaanse vloot heeft immers als taak de scheepvaart te beschermen. Het gaat daarbij om logge tankers en vrachtschepen: doelen bij-uitstek voor twee gevaarlijke wapens waarover de Iraniërs wèl beschikken. Zo zijn de afgelopen maanden zeemij- nen van Russische makelijk, geleverd door Noord-Korea, een redelijk effectief wapen gebleken. Revolutionaire Gardis ten in razendsnelle motorbootjes hebben onder dekking van de duisternis al enke le malen de toegang tot de haven van Koeweit geplaveid met mijnen. Het is onder meer om deze dreiging weg te ne men, dat Koeweit interesse heeft voor Nederlandse mijnenvegers. Nog bedreigender voor de scheepvaart is echter de installatie van Zijderups-raket ten op een drietal locaties langs de Golf, waaronder langs de nauwe Straat van Hormoez. De raketten hebben een be reik van ruim tachtig kilometer, waar mee vrijwel de gehele tankerroute in de Golf kan worden bestreken. Elke tanker zou voortaan eigenlijk door twee oor logsbodems begeleid moeten worden. Een onmogelijke opgave, gelet op het grote aantal tankers dat dagelijks pas seert. De Amerikaanse legerleiding zal er de komende weken naar moeten gissen, hoe serieus de Iraanse dreigementen aan het adres van de „beschermde tankervaart" zijn. President Reagan heeft al opdracht gegeven in geval van twijfel eerst te schieten en dan pas te vragen. In de Per zische Golf wordt poker gespeel met een hoge inzet. De vraag is wie de zenuwen het langst de baas blijft. JOS TIMMERS

Leidse Courant | 1987 | | pagina 24