Kabinet wil liifrente- constructies aan banden Hotels vol door North Sea Jazz Jeanne Voorstel: pensioen voor weduwnaars met jonge kinderen fan ipaanse 1 ;ust Feest om de vijf miljardste Prijzen licht gedaald Twaalfde versie van North Sea Jazz MUNT VAN 12 KILO 20 MILJOEN WAARD Fiscus vordert 10 min van gokbaas MAXIMALE BELASTINGAFTREK PREMIES AFGESCHAFT Razzia's i iamerleden erug naar choolbank HET WEER (Sowuvnt Zaterdag 11 juli. 1987 78e jaargang no. 23854 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende totSijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chefredacteur Mim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15 00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)1. 0,64 per mm, kleintjes! 0,45permm. Losse nur s 1.1.10 Vandaag is of wordt de vijf miljardste bewoner van de aarde geboren. Niemand weet uiteraard precies waar en wanneer de vijf miljardste verwelkomd moet worden, maar de Verenigde Naties hebben 11 juli nou eenmaal uitgeroepen tot „dag van vijf miljard". In tal van landen wordt het gevierd. In China bijvoorbeeld, het vaderland van ruim één miljard mensen, zal premier Zhao Ziyang een toespraak tot het volk houden, ui teraard in de Grote Hal van het Volk. In de Verenigde Staten zal radio en televisie bol staan van ,,'s werelds grootste ge boortefeest". Maar is er eigenlijk wel iets te vieren? Naar alle waarschijnlijkheid zal het in de kraamkamer van „baby vijf miljard" heel wat minder overdadig toegaan dan bij alle offi ciële feestelijkheden. Onze verslaggever Piet Snoeren sprak onder meer daarover met prof. Frinking, hoogleraar demogra fie aan de Katholieke Universiteit Brabant. Een verslag daar van op de voorpagina van Finale. VANDAAG BIJ DEZE KRANT Verder in Finale onder meer: Een interview met Don Bluth die de klassieke te kenfilm wil redden. Een reportage over de opnamen van de tv-scrie „Medisch Centrum West". Een vraaggesprek met Thijs Postma, die het vliegverleden fotogra feert met zijn penseel. Een achtergrondverhaal over de dreigende excala- tie van de oorlog in de Perzische Golf. Interviews met de atlete Maijan Olyslager en honkbalmana ger Pat Murphy. INKLEUR (ADVERTENTIE) Lange files na kettingbotsing LEIDEN Een kettingbot sing, waarbij zes auto's waren betrokken, heeft gisteren op rijksweg A 4 tussen Leiden en Leidschendam tijdens de avondspits tot kilometerslange files geleid. Een automobilist was ter hoogte van de Vliet- landen in de richting Leid schendam door onbekende oorzaak met zijn wagen tegen de vangrail terecht gekomen. DEN HAAG De prijzen zijn van half mei tot half juni met 0,1 procent gedaald. Vol gens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden vooral dameskleding en eieren goedkoper. De prij zen van autoverzekeringen en bloemen zijn daarentegen gestegen. Tussen midden juni 1986 en midden juni 1987 trad een daling ,van de prij zen op met 0,8 procent. „Ongelooflijk" riep Paul Acket al toen in de voor verkoop de kaartjes voor Dexter Gordon harder weggingen dan die voor Oscar Peterson. Long Tall Dexter was de held van de eerste dag North Sea Jazz met tweemaal een stamp volle volle PWA-zaal voor zijn „'Round midnight Quintet". De twaalfde ver sie van het festival leverde gisteren behalve naar schatting dertienduizend bezoekers, een confronta tie op met Bird-winnaars Benny Carter (80), Niels Pedersen en Piet Noordijk plus de jaarlijkse schok der herkenning van jazz- fans en jazztoeristen. Pag. 17: Dexter Gordon: hgeld van eerste dagh North Sea Jazz. LEIDSCHENDAM DEN HAAG In Den Haag en omgeving zijn alle hotels nagenoeg vol wegens het North Sea Jazz Festival dat dit weekeinde wordt ge houden, aldus het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). Maar de drukte komt niet alleen door het festi val; het vakantieseizoen is volgens het NBT dit week einde pas goed op gang gekomen. Uit een wekelijkse peiling die het NBT tijdens deze zomer onder het toeristisch bedrijfsleven verricht is gebleken dat het nu het drukst is aan de kust en op de campings in de watersportgebie den. Hoewel de openlucht-attracties nog niet optimaal draaien ver toonde het openluchtmuseum in Arnhem een forse uitschieter naar boven. Met 250.000 bezoekers heeft het museum nu 100.000 bezoekers meer getrokken dan andere jaren rond dezelfde tijd. De verkeersdrukte door beginnende vakanties is gisteren mee gevallen. Er is de gehele dag sprake geweest van een „behoorlij ke vakantietrek", maar echt grote problemen met lange files hebben zich niet voorgedaan, aldus een woordvoerder van de politieverkeerscentrale in Driebergen. Eerst af en toe zon, later toe nemende bewolking en in het noorden enige regen. Middag- temperatuur van 19 graden aan de kust tot 24 graden in het binnenland. Matige zuid westenwind. Zon op: 5.33; onder: 21.58. Scheveningen hoog water: 4.28 en 17.07; laag water: 12.38 en 0.59 uur. DEN HAAG De ministerraad heeft gisteren besloten advies te vragen aan de SER, de Emancipatieraad en de Raad voor het Jeugdbeleid over een algehele herziening van de algemene we duwen- en wezenwet (AAW). De regering is van plan een we duwnaarspensioen tot stand te brengen. De nieuw voorgestelde regeling voorziet onder meer in een inkomensafhankelijke uitkering voor weduwnaars, indien er sprake is van verzorging van kinderen tot twaalf jaar. Voor we duwen die al een AAW-uitkering hebben wordt voorgesteld voortaan rekening te houden met eventuele inkomsten uit of in verband met arbeid. Van deze inkomenstoets worden weduwen met kinderen jonger dan twaalf jaar uitgezonderd. „Aan tafel!". Als u net de krant zit te lezen en u hoort deze uitnodiging, tien tegen één dat u iets van Jeanne krijgt voorgeschoteld. Misschien vertelt de kokkin (of de kok!) in uw huis het u niet, maar het is namelijk heel goed mogelijk, dat de maaltijd, die u zo dadelijk gaat genieten door haar is ingege ven. Dagelijks schrijft zij namelijk haar recepten in de kolom „Aan tafel" in de Leidse Courant en naar wij van veel huisvrouwen (en -mannen) verne men gebeurt dat met veel succes. Het beste kunt u nu even in de krant kijken of hetgeen u straks gaat genieten soms weer hetzelfde is als wat daar staat. En als u dat ook zo goed bevalt, wat let u dan om - mocht u nog geen abonnee zijn - meer malen a la Jeanne te eten? GENÈVE Veilingmeesters in Genève verwachten een bod van 20 miljoen gulden voor een zuiver gouden Islami tische munt die met twaalf kilo naar alle waarschijnlijk heid 's werelds grootste is. De munt, die als de „Duizend Muhur" bekend staat, werd volgens het veilinghuis Habs- burg en Feldman in 1613 geslagen voor de Grootmogol Ja- hangir van Delhi. De huidige bezitter is niet bekend. Het 22-karaatsgoud van de munt is op zich 1 miljoen gulden waard. De unieke munt wordt op 8 oktober geveild samen met een andere Islamitische munt, de „Honderd Muhur", in 1639 geslagen voor Jahangirs zoon, Grootmogol Sjah Ja- han, bouwer van de Taj Mahal. Het veilinghuis schat dat de kleinere munt 8 miljoen gulden zal opbrengen. Volgens Feldman is er twintigtal gegadigden voor de munten, waaronder musea en particuliere verzamelaars. ROTTERDAM De Rotterdamse gokbaas H.S., die enige maanden gele den door de politie is gearresteerd, heeft van de belastingdienst voor tien miljoen gulden aan belastingaansla gen ontvangen. Dat heeft de raads man van S. gisteren bevestigd. De raadsman spreekt van „natte vinger werk", omdat de fiscus geen gedegen onderzoek naar de activiteiten van S. heeft gedaan. S. heeft direct na het opleggen van de aanslagen bezwaar aangetekend. Een andere Rotterdam mer die zich met illegale gokactivitei- ten zou hebben beziggehouden. Van D.V., zou van de fiscus eveneens een miljoenenaanslag hebben gekregen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ruding en staatssecreta ris Koning van finan ciën hebben gisteren een voorontwerp van wet gepubliceerd om oneigenlijk gebruik van lijfrenteconstructies teneinde inkomstenbe lasting te ontlopen te gen te gaan. Enerzijds wordt de maximale be lastingaftrek van lijf rentepremies (1987: 16.998 gulden) afge schaft, anderzijds wordt de aftrek slechts toege staan voor zover het daadwerkelijk gaat om onderhoudsvoorzienin- gen. Na een inspraak ronde moet de wet met ingang van 1989 van kracht worden. Afge sloten contracten blij ven ongemoeid. Lijfrentepolissen zijn in het leven geroepen voor hen die geen of onvoldoende pensioenrechten hebben zo als vrije beroepen en zelf standige ondernemers. Door het laten vervallen van het maximum voor de aftrek van de lijfrentepremies voor belasting moet de op bouw van lijfrente als alter natief voor een pensioen niet verder worden belem merd, aldus Ruding. Aan het nieuwe systeem worden enkele voorwaar den gesteld. Zo zal het maximum aan aftrekbare premie alleen vervallen als het gaat om oudedags-, na bestaanden- of overbrug gingslijfrente, lijfrente voor meerderjarige invalide kin deren en uitkeringen bij in validiteit, ziekte of ongeval. Voorts moet het gaan om lijftrentepolissen afgesloten bij verzekeringsmaatschap pijen, pensioenfondsen, ei gen BV's, NV's of stichtin gen en in Nederland geves tigde ondernemers De uitkering van de lijfren te moet in regelmatige pe rioden en gelijke bedragen geschieden. Het mag niet gaan om lijfrentepolissen die gelden als zekerheid voor geldleningen (bijvoor beeld een hypotheek). Als niet aan die voorwaarden wordt voldaan wordt pre mie-aftrek teruggedraaid en worden de premies opgeteld bij het inkomen van de be trokkene. Daarnaast zal de verzekeraar door de belas ting worden aangeslagen voor 25 procent van de waarde van de lijfrente. Het kabinet heeft verder besloten dat het saldo van uitkeringen en premies op basis van levensverzekerin gen voortaan fiscaal te be lasten. Wordt de uitkering eerder genoten (door over lijden) dan blijft die belas tingvrij. Pag.3: Reservefondsen verzekeringen niet langer ontzien WÊÊÊ De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Greenpeace start campagne tegen nucleaire schepen SYDNEY De internationale milieu-organi satie Greenpeace is gisteren een campagne gestart tegen de aanwezigheid van nucleaire schepen bij de marine van de Verenigde Sta ten, de Sovjet-Unie, Groot-Brittannië en Frankrijk. Woordvoerder Michael Ross zei dat Greenpeace van plan is enige miljoenen guldens* te spenderen aan deze met eigen schepen te voeren campagne die de slogan „Kernvrije Zeeën" heeft meegekregen en „minstens enkele jaren" zal worden voortge zet. Greenpeace organiseerde gisteren twee acties. In Australië klommen drie leden op een 80 verdiepingen tellend gebouw in Syd ney en hingen twee vlaggen uit. In Nieuw- Zeeland klommen zeven actievoerders op de Auckland Harbour-brug. RKI VC£ (Van onze correspondent Paul van der Voort) fcRCELONA De va| laanse politie heeft met 1.000 man een spectacu- /oo ire klopjacht gehouden i drugshandelaren in nd eristenoorden aan de osta Brava, de Costa del il en op de Canarische k landen. j de actie werden meer dan 1.OOO verdachte persone§n geï- ntificeerd, van wie ér 350 JV* erden gearresteerd. Bij de izzia's werden ook duizenden it1 litenlandse toeristen gefouil- erd en honderden buiten- mdse auto's doorzocht. On- anks de enorme omvang van ro e toekcampagne heeft de po- lie slechts weinig drugs in m Blag kunnen nemen. De hele uit bestaat uit een halve kilo vö froïne, 2,5 kilo cocaïne en um 25 kilo hasj. 45 olgens een woordvoerder in het Spaanse ministerie dï »n binnenlandse zaken is dit »rt acties speciaal bedoeld )inde straathandel te bemoei- jken. HAAG Niet minder i zeventig leden van de weede Kamer hebben zich 'middels ingeschreven voor e basiscursus begrotingstech- :dc iek. De cursus is bedoeld als sn praktijkgerichte en objec- •a fve bijscholing in begrotings alten en is opgezet als een raktijkcurcus voor het „le an'1 van de rijksbegroting. De langstelling voor dit initia al van de kamercommissie °°r de rijksuitgaven blijkt mzienlijk groter dan ver acht. Voor de cursus hebben ch in totaal 223 personen op geven. Naast kamerleden |n dat vooral fractiemede- erkers, personeel van de Ka- 'er en parlementaire journa- sten. De kosten van de cur- a< die gegeven wordt in sa ng ^werking met het oplei- 'ngsinstituut van het departe ment van financiën, worden f00r de Kamer betaald. enpeace in actie bij de Auckland bour Bridge. foto: ap

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1