fokW Qoimjomt AbvaKabo laakt directeur EBR fif Fraaie reiswekker STAD OMGEVING Tachtig deelnemers aan Rembrandt schilderwedstrijd WEEK EINDE VD - VOORZITTER: BELONING AADSLEDEN MOET OMLAAG NIEUWE APPARTEMENTEN AAN OUDE SINGEL Overzich tsexpositie hedendaagse kunst „ENERGIEBEDRIJF NEEMT INSPRAAK NIET SERIEUS' CeidóëSoiruMit ZATERDAG 11 JULI 1987 PAGINA 13 eze m de de 'uld DEN De honorering van gemeente lsleden en leden van Provinciale Sta- moet omlaag. Ze zouden slechts een nge vergoeding per bezochte vergade- i en kleine onkostenvergoeding moe- 'krijgen. Dat schrijft E. Mackay, voor- ,r van de afdeling Leiden van de j), in het afdelingsblad Leids Liberaal |etin. Mackay ziet niet in waarom ^vertegenwoordigers anders gehono- d zouden moeten worden dan dege- die een andere maatschappelijke [de vervullen en daar doorgaans niet r betaald worden. Volgens de VVD- ratter moeten gemeenteraden en Pro- ciale Staten zich ook meer concentre ren op hoofdzaken. De raads- en statenle den moeten vaker werk overlaten aan wethouders en leden van Gedeputeerde Staten. Mackay wijst er op dat door het vele werk dat raadsleden en statenleden moeten verrichten, bepaalde groepen bur gers niet aan lokaal en provinciaal be stuur kunnen deelnemen. Dat is een ver schraling en verarming, aldus Mackay. De suggestie om van het gemeenteraadswerk in sommige gemeenten een dagtaak te maken wijst hij af. Volgens hem is de grens moeilijk te trekken, ontstaan er eer ste- en tweederangsraadsleden en brengt een dergelijk systeem een extra aanslag op de gemeentekas met zich mee. LEIDEN De eerste kubel beton voor de bouw van 98 apparte menten aan de Oude Singel is gistermiddag gestort door wethou der D.J. Tesselaar van volkshuisvesting. Het plan Oude Singel bestaat uit 98 premie-A koopappartementen met twee, drie of vier kamers. Er wordt volgens de gemeente bij de bouw van deze appartementen veel aandacht besteed aan materiaal dat zo min mogelijk onderhoud vereist en worden er maatregelen ge nomen om het gasverbruik en de servicekosten zo laag mogelijk te houden. Zo worden de kozijnen en ramen van de woningen uitgevoerd in hardhout, er komt extra gevel-isolatie en isoleren de beglazing en alle woningen worden uitgerust met een indivi dueel gestookte centrale-verwarming en warmwaterinstallatie. De woningen zijn ontworpen door de architektenbureau's Tref- fes en Polgar uit Waddinxveen en Van Veldhoven en Partners uit Den Haag. De bouw wordt uitgevoerd door aannemingsmaat schappij Konst en Van Polen B V. uit Westwoud. De apparte menten worden in september 1988 opgeleverd. LEIDEN Tussenblik. Dat is de naam van de tentoonstel ling die van 25 juli tot 6 september wordt gehouden in de Leidse Lakenhal. De expositie laat een keuze zien uit het werk van twaalf hedendaagse Nederlandse kunstenaars. De tentoonstelling probeert de stand van zaken in de Ne derlandse schilderkunst weer te geven. Het idee voor de expositie ontstond in 1984, toen duidelijk werd dat een aan tal ionge kunstenaars nieuwe wegen insloegen. Bijvoor beeld de overgang van vaak heftige figuratieve kunet naar meer gesloten abstracte-geometrische kunst. Er zijn wer ken te zien van onder meer Tineke Bouma, Jan van den Dobbelsteen en Han Schuil. De expositie was eerder te zien in Amersfoort, Almelo, Den Bosch en Heerlen. De tentoon stelling is dinsdag tot en met zaterdag geopend van 10 tot 5 uur, op zon- en feestdagen van 1 tot 5 uur. Toegang kost 2,50; jeugd tussen 6 en 16 jaar en Pas65-houders betalen een gulden minder. 15.000ste aansluiting in Katwijk KATWIJK De familie J. van der Plas van de Hartweg 21 kreeg gister middag een electrische oven met gas- comfort cadeau van wethouder J. van der Plas. Zij kregen dit cadeau omdat in hun nieuwe woning in Rijnsoever de 15.000-ste electriciteitsaansluiting in Katwijk tot stand is gebracht. Omdat het cadeau te omvangrijk was om in het gebouw van gemeentebedrijven te over handigen gaf de wethouder een kook boek als symbool voor het echte cadeau. De buren van de familie Van der Plas, H. Korving en H. van Beelen, kregen beide een broodrooster cadeau. Als troost dat zij respectievelijk de 14.999-ste en 15.001-ste aansluiting in huis hebben. de*LEIDEN De AbvaKa- is woedend op direc- eur W, Brooshooft van het Energie Bedrijf Rijn land (EBR). Volgens de ~""|vakbond neemt de direc- de medezeggen- ip van het personeel liet serieus. Brooshooft :ou beschuldigingen aan iet adres van de mede- jenschapscommissie hebben gedaan die liet deugen. De Abva- ibo vraagt zich af waar de directeur zijn beschul- ligingen dat de MC zich 'eel met de dagelijkse ig van zaken van het ijf bemoeit en teveel aan het beleid van de di- :tie wil toevoegen op irt. iB. van Egmond, de secreta ris van de afdeling Leiden van de AbvaKaBo, reageert daarmee op uitspraken van directeur Brooshooft in „De Schijnwerper", het perso neels- en bedrijfsblad van het EBR. Brooshooft maak te zijn opmerkingen nadat de MC het overleg met de directie van het EBR had opgeschort. De MC nam dat besluit omdat teveel buiten de MC om zou worden ge regeld en zaken op de lange baan zouden worden ge schoven. Brooshooft ont kende dat. Het conflict zou terug te voeren zijn op de taakopvatting van het EBR. Volgens hem heeft de MC vooral een toetsende taak. Hij merkte onder meer op dat de MC invloed wil op het benoemen van het per soneel, maar voor de direc teur was dat niet aanvaard baar. Volgens Brooshooft zijn de problemen begon nen toen het EBR de mede- zeggenschapsverordening van de gemeente Leiden ging hanteren. Deze veror dening zou op een aantal punten te ver gaan. De uitspraken van de direc teur lijken de verhouding tussen de AbvaKabo en het EBR niet te hebben verbe terd. Dit voorjaar werd door het personeel al actie gevoerd voor betere ar beidsvoorwaarden. Volgens Van Egmond kwam die ac tie voort uit het niet luiste ren naar de MC. Dat geldt overigens niet alleen voor de directeur maar ook voor het college van beheer van het EBR, meent hij. Verder ontkent hij dat het EBR de medezeggenschaps- verordening van de ge meente Leiden hanteert. „De directeur zit daarmee sterk bezijden de waar heid", aldus Van Egmond. De verordening die het EBR hanteert zou speciaal voor het EBR zijn opigesteld en op de organisatie van het Energiebedrijf zijn toe gesneden. Hij zet ook grote vraagtekens bij het te ver gaan van deze verordening. In de verordening zouden de bevoegdheden van de MC zeer nauwkeurig zijn geregeld. In september gaat de MC weer praten met de directeur van het EBR en volgens de vakbond moet dan het uitgangspunt zijn dat de bestaande verorde ning niet wordt veranderd. „De directeur moet «ijn personeel serieus nemen en volgens de reglementen on derhandelen", aldus Van Egmond. Amateurschil der G. van Herk (rechts) neemt de eer ste prijs in ontvangst uit handen van de heer Post van het Leids Eve nementen- fonds. FOTO: WIM VAN NOORT LEIDEN Tachtig ama teurschilders hebben mee gedaan aan de Rembrandt schilderwedstrijd die is gehouden in het kader van de Lakenfeesten. Het 1. Met bijdragen van Paul van der Bijl en Marcel Gelauff. Pitbull terrier (1) (Je beste vrienden zitten bij de A ara. jlisschien geldt dat voor de pganisatie van de Peurbak- tentocht, maar in elk geval iiet voor Omroep Rijnland. Het een fanatisme dat deed lenken aan een pitbull terrier beet Rijnland zich deze week in de Vara vast in een poging 250 gulden in Hilversum los te krijgen voor het gebruik van de studio van Rijnland. De Vara had die studio nodig om een directe uitzending over de Peurbakkentocht met lehulp van een zogeheten nuzieklijn via Rijswijk naar lilversum door te geven. Rijnland wilde daar wel aan neewerken, maar dan zou de Vara wel even over de brug Koeten komen. Rijnland-be- Ruurslid Jan Leune bleek be reid hoogst persoonlijk voor de deur van de studio van ■Rijnland te gaan liggen om de IVara buiten houden. Helaas ■mocht het zover niet komen en dat terwijl het conflict zich aanvankelijk toch zo prachtig leek te ontwikkelen. Want jvolgens de Vara betrof het bier „een principe". „Het gaat ons niet om die 250 gulden, Imaar om het principiële van I de zaak", sprak een Vara- I woordvoerder ferm. En prin- cipes verkwansel je niet zo maar. Zeker een omroep als de Vara niet. Sterker nog: de uitzending vanuit Leiden zou met doorgaan, als Rijnland voet bij stuk zou houden. „Ik hoop dat Omroep Rijnland af ziet van deze flauwigheden", voegde de Vara-woord voer der er nog aan toe. Pitbull terrier (2) Dat was dus een misvatting en als de Vara de standvastig heid van bestuurslid Leune maar een beetje had gekend, had men zulke uitspraken on getwijfeld ook nooit gedaan. Volgens Leune had de lokale omroep alle recht dat bedrag te eisen al beweerde de Vara nog zo vaak, dat voor de mu- zieklijn al was betaald via de omroepgelden. Rijnland wilde geen geld voor de lijn, maar voor het gebruik van de stu dio die toegang geeft tot de lijn, was zijn redenering. De socialistische omroep ging op het laatste moment alsnog met een opmerkelijk snelheid om en vergat alle principes alsof ze nooit hadden bestaan. Al had men daar wel een steuntje in de rug van de ge meente Leiden (om precies te zijn 150 van de 250 gulden) voor nodig. Wil dat zeggen dat Rijnland gelijk had met zijn financiële eis? De vraag is of dat belang rijk is. Onmiskenbaar heeft Rijnland het niet breed en probeert men de programma's met veel passen en meten elke keer weer de lucht in en de kabel op te krijgen. Maar als de Vara niet had toegege ven aan de pittbull terrier in zijn broekspijpen, had zich dat wel eens tegen Rijnland kun nen keren. Een Leidse „loka le" omroep die voor 250 gul den een hele avond landelijke {>romotie voor Leiden achte- oos de nek omdraait, zal zijn image eerder zien verslechte ren dan verbeteren. Opmerkelijk Een op het eerste gezicht op merkelijke uitspraak deed de Raad van State deze week. De Raad stelde vast dat het ge plande woonwagencentrum aan de Waardlaan in Rijns- burg er niet mag komen. Op merkelijk, omdat de gemeente Rijnsburg en Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het volledig eens waren over de gekozen lokatie. Niet dat de Raad van State daar niet te genin mag gaan, maar als het om de plek van een woonwa genkamp gaat, is elk klein kampje in de regio dat tot stand komt er een, weet ook de Raad van State. Belangrijkste reden voor de Raad van State om het plan af te wijzen is juist de gekozen lokatie. Langs een kanaal en veel te ver van de bestaande woningbouw en dat terwijl nu juist het doel van het maken van kleine kampen in de re gio is dat de woonwagenbe woners minder geïsoleerd le ven. Dat de plek niet echt midden in Rijnsburg ligt, zal elke Rijnsburger duidelijk zijn. Daarvoor valt de enorme villa waar het kamp naast moest komen veel te veel op. De bewoner van die villa was een van de tientallen Rijns burgers, die in beroep ging te gen het besluit van de provin cie en de gemeente in zijn buurt een woonwagenkampje aan te leggen. Een groot aan tal argumenten werden in de bezwaarschriften naar voren gebracht om aan te tonen, dat het kamp overal in Rijnsburg zou kunnen komen, maar niet aan de Waardlaan. Geen on bekend verschijnsel wanneer ergens een woonwagenkamp moet komen, maar in dit ge- Het bestuur van de Leidse 3 October Vereeniging in 1986. Gehecht aan traditie en dol op unifor men. (Zie: „Timmerman"). FOTO: 3 OCTOBER VEREENIGING val bleken de eigenaren van de omliggende panden behal ve een groot aantal bezwaren zelfs het beste voor te hebben met hun eventuele toekomsti ge buren. Want wat schreven ze de Raad van State op een zeldzaam hypocriete toon naast verhalen over milieu vervuiling door sloopauto's en waardevermindering van hun huizen? Een kamp aan de Waardlaan zou veel te geïso leerd liggen en van integratie van de woonwagenbewoners zou niets terecht komen. Slepen (1) Leids PvdA-raadslid Jaap van Meijgaarden zal maar matig tevreden zijn met het ant woord van het college op zijn vragen over het foutparkeren rond de Hooglandse Kerk. Van Meijgaarden, die zelf te genover de Hooglandse Kerk woont, ergerde zich al langer aan het her en der geparkeer de blik in zijn wijk Pancras- West. De maat was voor hem vol toen donderdag 14 mei twee wagens van de brand weer respectievelijk op de Middelweg en bij de Koppen- hinksteeg vast kwamen te zit ten door fout geparkeerde au to's. Het duurde daarom enige tijd voordat ze een brandje op de Hooglandse Kerkgracht niet bij Van Meijgaarden konden blussen. Van Meijgaarden had vorig jaar al eens aan de bel getrok ken bij het college, dat toen antwoordde hard te zullen op treden en niet zou schromen de sleepwagen in te schake len. Schone beloften, maar daar is volgens Van Meijgaar den weinig van terecht geko men. Vooral in de avonduren wordt met name de Nieuw- straat geblokkeerd door auto's van cafébezoekers die hun auto bij voorkeur op kruipafs- tand van hun favoriete eta blissement parkeren. Een Mini kan er nog net door, maar auto's uit de midden klasse zijn al te breed om het slordig geparkeerde blik on geschonden te ren. op te treden tegen foutpar- keerders. De sleepauto kon er namelijk niet bij. Nu er een tweede sleepauto is, zegt het college toe dat er wel vaker opgetreden zal worden. Van Meijgaarden en zijn wijkgeno- ten vragen zich dan ook nieuwsgierig af welke bijzon dere kenmerken die tweede sleepauto heeft in vergelijking tot de eerste. Vleugels mis schien? Slepen (2) B en W zijn dit keer wat voorzichtiger in hun toezeg gingen. We doen ons best en foutparkeerders zijn nu een maal overal, zo is ongeveer de reactie van het college. Bo vendien speelt het probleem dat de sleepauto in Pancras- West vooral op marktdagen door de drukte moeilijk bij de foutparkeerders kan komen, aldus B en W. Wel doen ze de belofte dat de onlangs in gebruik genomen tweede sleepauto nu ook re gelmatig in Pancras-West zal opereren. „Daar waar de sleepauto er niet door kan, dient er gesleept te worden", is de als geruststellend bedoel de laatste opmerking. Een opmerking die echter al leen maar vragen oproept. Toen de politie nog maar één sleepauto had, maakte de markt het geregeld onmoge lijk om in Pancras-West hard kunnen passé- Timmerman (1) De viering van 3 oktober is al weer maanden achter de rug sterker nog, de volgende staat al weer voor de deur maar dat weerhoudt de 3 Ok tober Vereeniging er niet van in het jaarverslag 1986 uitge breid terug te blikken op het feest van vorig jaar. Want een feest dat was het, zegt voorzitter J. Karstens, in het jaarverslag. Hij verhaalt uitgebreid over het jaar dat de 3 October Vereeniging hon derd jaar bestond en dat ter ere van dat indrukwekkende jubileum een extra druk pro gramma in elkaar werd ge timmerd. Zo hield het feest niet op vrijdagavond 3 okto ber op, maar ging het op za terdag 4 oktober nog een poosje vrolijk verder. Ten minste dat was de bedoeling, maar de meeste Leidenaars hadden de dag ervoor nog zo in de benen dat de opkomst de voorzitter nogal tegen viel. En de speciaal ter gelegenheid van het jubileum opgezette Postkoetsenrace kon zich tij dens de intocht in Leiden ook al niet in een overmatige pu blieke belangstelling verheu gen. De voorzitter wijst er wel op dat de omvang van de fes tiviteiten nauwelijks meer te behappen is voor de uit vrij willigers bestaande vereni ging. Karstens herinnert nog even aan de mislukte poging de Nederlandse Circuschool naar Leiden te halen en kondigt alvast aan dat er dit jaar een paar dingen anders moeten dan de laatste jaren gebruike lijk. Zo was het „een zwak punt" dat het opstellen op de Burggravenlaan van alle groepen voor de grote optocht een rommeltje werd, omdat veel deelnemers zich niet aan de afgesproken tijden hielden. Daarop wordt de volgende keer meer gelet en de instruc ties worden verscherpt, dreigt Karstens. En het experiment met de hoogwerker „be doeld om meer overzicht te krijgen" werd ook al niet wat de voorzitter zich er van had voorgesteld. Timmerman (2) En dan, helemaal aan het ein de van het jaarverslag in niet meer dan vier regels, herin nert Kartens er nog heel kort aan dat de 3 October Vereeni ging vorig jaar ook negatief in de publiciteit kwam. Kartens laat voor het gemak maar in het midden hoe dat zover kan komen. De vereniging had dat te dan ken aan zijn toenmalige voor zitter Rörsch, die in een wat al openhartige bui in het uni versiteitsblad Mare opmerkte dat in het bestuur van de ver eniging geen plaats is voor eenvoudig werkvolk zoals een timmerman. Dat besturen kan je maar beter aan een wat be ter deel van de natie overla ten. Daar kwam het verhaal zo ongeveer op neer. Was die opmerking een ver gissing van een wat verstrooi de professor? En paar zinnen op pagina 6 van het jaarver slag geven niet die indruk. Die zinnen gaan over „het uniform" waarin de leden van het bestuur zich plegen te hullen. De laatste jaren is een paar maal overwogen het jac quet voorgoed aan de wilgen te hangen, maar steeds werd weer besloten alles maar bij het oude te laten. Ook al maakt het bestuur daarmee een regenteske indruk, zoals Kartens zelf al constateert. De reden voor de liefde van het opvallende zwarte pak: „Het is een uniform dat de verant woordelijke organisatoren in een grote drukte duidelijk zichtbaar maakt", schrijft Karstens om daar in één adem een tweede argument aan toe te voegen: „Het toch nog steeds levende gevoel voor traditie". aantal deelnemers was ho ger dan vorig jaar en vol gens de jury was het artis tiek niveau van de inzen dingen zeer goed. Onder het genot van de speciale Rembrandtwijn werden gistermiddag in de Hoog landse Kerk de prijzen voor de mooiste schilderij en uitgereikt door de heer Post, vice-voorzitter van de Stichting Evenemen tenfonds Leiden. De eerste prijs van 750 gulden werd gistermiddag door G. van Herk uit Nieuwenbrug in ontvangst genomen. Van Herk maakte twee olieverfschilde rijen: „Oud Leiden" en „Hom mage aan een bekend Leids Museum". De jury, bestaande uit Eveline Eijckhout, mede werkster van Museum de La kenhal en de beeldend kunste naars Erli Esselink en Lucia Steinbach, beoordeelde het werk op de originaliteit van de composities. De inzendingen werden volgens de jury geken merkt door een eigentijdse vi sie en een heel behoorlijk ni veau. De tweede prijs (500 gul den), werd gewonnen door D. Bonnet uit Leiden met een olieverfschilderij „Lente aan de Singels". De derde prijs van 250 gulden ging naar de Leide- LEIDSE LAKENFEESTEN! naar A.C. Labordus met even eens een olieverfschilderij: „Pieterskerk". In totaal werd er een prijzenbedrag van 2000 gulden uitgeloofd aan negen amateurschilders. Al het ingezonden werk van deze schilderswedstrijd wordt van maandag tot en met zater dag 18 juli in de Hooglandse Kerk tentoongesteld. De ope ningstijden van deze expositie zijn dagelijks van 11.00 tot 15.30 uur. Tijdens de tentoon stelling worden 's middags or gelconcerten gegeven. Behalve deze tentoonstelling heeft er op woensdag 15 juli, de ge boortedag van Rembrandt, een Rembrandtfestival plaats. Bo vendien zal er die dag ook een kunstmarkt zijn bij het Leidse Stadhuis en is de gehele dag het gebouw Ars aan de Pie terskerkgracht 9, de oudste schildersschool van Neder land, voor het publiek geo pend. r eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een I nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald; deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Nol I Nol Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saam: Adres: Voorletters: Postcode/plaats: Telejoonjvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de reiswekker naar: Naam:Voorletters: Adres Postcode/plaats: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij). ner I JN'Zl

Leidse Courant | 1987 | | pagina 13