„OlliewoocF kluistert Amerikanen aan de buis Verwarring rond mi]joenen Kimmen Spoor leidt steeds meer naar Oval Office Etappeplaats Poitiers opent „vitrine van de 21e eeuw" Massabetoging ontaardt in straatgevecht BUITENLAND CeicbeSowumt De Mita twijfelt over premierschap Italië Russisch vliegtuig „verdwaalt" in Iran Koerdische rebellen doden 25 dorpelingen Geen vergelding VS na aanval Iran op tanker NORTH IN OFFENSIEF TEGEN CONGRES Protest verstoort verhoor Zuidkoreaanse kerk boos over Tangun-mythe: VRIJDAG 10 JULI 1987 PAGIN (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME De kans is groot dat de leider van de Italiaanse christen-democraten. Ciriaco de Mita, de nieuwe premier van het land wordt. De Mita zelf twijfelt echter nog, hoewel zijn partij grote druk op hem uitoefent. Aangenomen wordt dat president Francesco Cossiga begin volgende week een formatie-op dracht voor een nieuwe regering ver strekt aan De tyita of een andere chris ten-democraat. De Mita lijkt slechts be reid het premierschap te aanvaarden wanneer de socialistische PSI van oud- premier Bettino Craxi loyaal aan de re gering mee wil werken. De medewer king van de socialisten is nodig voor de door De Mita gewenste sterke regering. Tranen met tuiten Carlos Rivera, nog maar net anderhalf 1 jaar, huilt tranen met I tuiten. Tot zijn grote schrik was het veel ge makkelijker zijn hoofd door de tralies te wur men, dan het er weer uit terug te trekken. Er kwam een pneumati sche tang aan te pas om moeders' tuinhek in het Amerikaanse Harrisburg wat „op te rekken". De benauwde uren vóór de grote verlossing probeerden moeder Meta (I) en ba bysitter Jody het knul letje te troosten vergeefs. Amnesty: moorden op Haïti LONDON Amnesty In ternational heeft berichten ontvangen over minstens 23 moorden die de afgelopen twee weken zouden zijn ge pleegd door Haïtiaanse sol daten en politiemannen. De mensenrechtenorganisatie zei verder dat tientallen willekeurige arrestaties zijn verricht, sinds op 29 juni plannen bekend werden voor stakingen tegen de re gering. Amnesty Internatio nal heeft gevraagd om een officieel onderzoek naar de situatie in Haïti. MOSKOU De Sovjet-Unie heeft toegegeven dat afgelopen dinsdag een transportvliegtuig uit dat land aan de grond is gezet binnen de grenzen van Iran. Een woordvoerder van het Sovjet ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat het vliegtuig vanwege „slechte weersomstandigheden" uit de koers was geraakt. Volgens Tehe ran bevatte het vliegtuig „gewapende passagiers en munitie", maar Moskou zegt dat zich slechts passagiers aan boord bevonden. De Sovjet-Unie heeft Iran haar „excuses" aangebo den en gevraagd het vliegtuig, de be manning en de passagiers te laten gaan. Het Iraanse antwoord is nog niet bekend. ANKARA Koerdische rebellen zijn gisternacht twee dorpen in het zuidoosten van Turkije binnengeval len en hebben daar zeker 25 mensen vermoord. Volgens het Turkse pers bureau Anatolia behoorden alle slachtoffers tot de families van de dorpsoudsten in Yuvali en Pecenek, in de provincie Mardin. Onder hen waren twaalf kinderen. Bij een schietpartij in dezelfde provincie, waar op dat moment premier özal op bezoek was, werden ook twee dorps- bewakers neergeschoten en kwamen drie mensen om toen een busje op een mijn liep. In hun strijd voor on afhankelijkheid doodden Koerdische rebellen vorig maand al dertig men sen. Conservatieven eisen invoering controle zwarten JOHANNESBURG De Zuid kaanse Conservatieve Partij heeft gisteren van de regering g( dat de influx-controle weer ingevoerd, om te voorkomen niet-blanken zich in de steden v, gen. De influx-controle, waan zwarten alleen met speciale stemming in blanke gebieden nv ten komen, werd op 1 juli 1986 j schaft. Hoewel de Nasionale p van president Botha niet van pi de gescheiden woonwijken al schaffen, zijn sommige wijken g< delijk multi-raciaal geworden. CP vindt dit beleid „gevaarl voor de blanken. WASHINGTON De werkelijkheid blijkt nog altijd spannender dan de fictie. Amerikanen, die via de televisie zijn opge groeid met spionnen, mis dadigers en helden, vol gen deze week gebiolo geerd de Wónderbaarlijke Belevenissen van Luite nent-Kolonel Oliver North. De verhoren in het Iran-Contra-schandaal hebben het land inmid dels verdeeld in voor- en tegenstanders van deze zeer vaderlandslievende marinier met de gekwelde blik in de ogen, zijn hees- emotionele stem en zijn rotsvaste geloof in de juistheid van zijn daden. Met dezelfde perfectie waar mee hij leiding gaf aan zijn ge heime opraties „in de geest van president Reagan", be- peelt North dagelijks uren langs de nationale sentimen ten. Wijzend op de vele balken met onderscheidingen op de borst van zijn uniformjasje zei North: „Die heb ik niet ont vangen en niet verdiend. Het zijn de onderscheidingen die mijn op de slagvelden gevallen makkers hebben verdiend. Ik draag ze voor hen". Keer op keer verwees hij de afgelopen dagen naar zijn ge lukkige gezinsleven. En om de uitspraken van haar man te onderstrepen, maakte gisteren Norths echtgenote Betsy haar opwachting in de verhoorzaal. Norths vroegere katechismus- lerares, Evelyn Ronsani, heeft geen enkele twijfel meer. „Ol- lie heeft het gezicht van een engel". Opvallend is overigens dat de verdeeldheid in Amerika over North langs geografische lij nen loopt. In het zuiden en midden van de VS zien de mensen hem als een onver- saagbare halfgod, die de natie voor het communistisch ge vaar wil behoeden. In het oos ten en noorden van het land weerklinkt een duidelijke af keer van Oliver North. Voor Ollie North worden zelfs gebedsdiensten gehouden en duizenden mensen hebben in middels een bijdrage geleverd aan het steunfonds voor de luitenant-kolonel. Daaruit kan in elk geval al zijn advocaat WASHINGTON De Verenigde Staten gaan de aanval van Iran op het tankschip Peconic, gisteren in de Perzische Golf, niet vergelden. De heeft de woordvoerder van het Witte Huis Marlin Fitzwater meegedeeld. De Peconic voer onder Liberiaanse vlag, maar is eigendom van de Amerikaanse fir ma Universe Tankships (Delaware). De tanker werd door achttien Iraanse granaten getroffen. Niemand raakte daarbij gewond en de brand die ontstond, kon snel worden geblust. Volgens het vooraanstaande Britse defensieblad Jane' Week ly heeft Iran de marine tot een nog niet eerder vertoonde sterkte opgebouwd met meer dan tachtig oorlogsschepen, ge wapende hovercrafts en helikopters. Toch gaat volgens Ja- iie's de grootste dreiging uit van kleinere guerrilla-aanvallen met speedboten dan van een groot offensief tegen de Ameri kaanse marine. worden betaald. Vele duizenden Amerikanen staan vierkant achter North, vooral vanwege diens inzet om „het communisme te bestrij den". Velen ook zijn van me ning dat hij, zoals hij zelf heeft aangegeven, slechts in op dracht van zijn meerderen heeft gehandeld en daarvoor door het Congres ten onrechte door de mangel wordt gehaald. Maar voor-én tegenstanders zitten gekluisterd aan radio en televisie. De grote tv-stations zenden de verhoren onverkort uit en sommige ervan wagen zich 's nachts zelfs aan een complete herhaling. Tandart sen en dokteren hebben tele visietoestellen in hun wacht kamers en in een enkele geval zelfs in hun behandelkamers geïnstalleerd, zodat hun pa tiënten niets hoeven te missen. Verkopers van tv-toestellen laten het gezicht van Ollie North soms twintigvoudig in hun etalages zien. Ook op de effectenbeurs in Wall Street worden de verhoren op de voet gevolgd omdat, als er iets belastends over president. Reagan wordt gezegd, de koer sen onmiddellijk dalen. Als de werkelijkheid zoveel aandacht trekt, is het niet ver wonderlijk dat de makers van de fictie hun zinnen op het verhaal hebben gezet. Uitge vers zijn in gevecht gewikkeld over Norths memoires en in Hollywood staan plannen op stapel voor een Ollie-film (01- liewood?), waarin een hoofdrol zou zijn weggelegd voor Norths vroegere secretaresse Fawn Hall. Oliver North overlegt tijdens het verhoor met zijn vrouw Betsy. FOTO: EPA (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON Harde bewijzen zijn nog steeds niet boven tafel gekomen, maar in het onderzoek van de Congrescommissies naar Iran-Contra-affaire leidt het spoor steeds meer naar de Oval Office, de werkkamer van presi dent Reagan in het Witte Huis. Op de derde dag van het ver hoor van luitenant-kolonel Oliver North werd gisteren aangetoond dat hij vrijwel da gelijks contact had met de overleden CIA-directeur Wil liam Casey, een van de ver trouwelingen van de presi dent. Casey bleek op de hoogte te zijn geweest van alle details van North's doen en laten. De vraag, waarop echter waar schijnlijk nooit een antwoord komt, is of Casey de president hiervan volkomen onkundig liet. North onthulde gisteren een bizar detail over de rol in de affaire van minister van justi tie Edwin Meese, eveneens een naaste vriend van Reagan. Terwijl functionarissen van Justitie in het weekeinde van 25 november 1986 documenten bekeken in Norths kantoor, verzamelde de kolonel in het zelfde kantoor documenten over de geheime operatie die hij buiten de deur zichtbaar en hoorbaar voor de mensen van Justitie in de papier vernietiger stopte. „Zij werk ten aan hun project en ik aan het mijne", vertelde North, terwijl de zaal in lachen uit barstte. Aan het begin van zijn derde verhoordag legde North de verklaring af, die hij afgelopen dinsdag nog niet mocht voor lezen. In een soms emotioneel betoog verweet hij de commis sies van het Amerikaanse Congres dat de hoorzittingen de belangen van de Verenigde Staten „ernstige schade" toe brengen. Volgens North ver kneukelen de „vijanden van de Verenigde Staten zich over het onderzoek, maar doet het onderzoek „onze bondgenoten de rillingen over de rug lo pen". Hij gaf het Congres de schuld voor de crisis waarin het buitenlandse beleid van de regering-Reagan verzeild is geraakt. Als het Congres de Contra's was blijven steunen was er niets gebeurd, luidde Norths verweer. De hoorzittin gen onthullen volgens hem niet alleen geheime zaken over Amerikaanse regeringso peraties, maar ook bronnen en werkwijzen van de inlichtin gendiensten. Het Congres, al dus de overste, heeft soldaten te velde „zonder steun gelaten en kwetsbaar gemaakt tegen over hun communistische vij anden". Hij noemde het Con gres „tegelijk speler en scheidsrechter. U bepaalt wie er uit ligt en wie veilig is. Aan het eind stelt u de uitslag vast en roept uzelf uit tot winnaar. Maar èên ding is zeker, ik ga hier weg met geheven hoofd en rechte schouders want ik ben trots op wat we hebben bereikt, trots op onze activiteit en de strijd die we streden. Er is niets in mijn professioneel of persoonlijk gedrag waarvoor ik me hoef te schamen", zo be sloot North zijn elf pagina's omvattende verklaring. Onderzoeksvoorzitter senator Inouye zelf een veel gede coreerde veteraan wees de beschuldigingen van North volstrekt van de hand. In an dere commentaren werd er op gewezen dat illegale operaties als die van North en de zijnen juist de veiligheid van het land in gevaar brengen. WASHINGTON schreeuwende demonstrai hebben gisteren de hoorzit over de Iran-Contra-afl tijdelijk onderbroken. Tiji het verhoor van kolonel ver North ontrolde het tvrt een groot spandoek wa stond: „Hoe zit het met de caïnesmokkel?", een ver zing naar de beschuldiging de Contra's met Amerikar hulp geld hebben verdi door de smokkel van dr Zeker drie Congrescommii houden zich bezig met beschuldigingen. De mannen werden na korte door de politie overmees en de zaal uitgesleept. Zij li nen worden veroordeeld zes maanden cel en 500 do boete wegens ordeverstoi in het Congresgebouw. (Van onze correspondent Bob van Huët) POITIERS Frankrijk is een nieuw pretpark rij ker. Onder de rook van de Westfranse stad Poi tiers, waar vandaag de tiende etappe uit de Tour de France eindigt, heeft „Futuroscope" zijn deu ren geopend. Volgens initiatiefnemer Rene Mo- nory, voorzitter van de streekraad Poitou-Cha- rente en onderwijsminis ter in het kabinet-Chi- rac, is dit het eerste park in Europa „waar recrea tie, vorming en produk- tie samengaan". Futuros cope moet het econo misch zwakke departe ment Vienne nieuwe im pulsen geven. Kosten van het projekt: onge veer 350 miljoen gulden. Voordat de Tour de France renners hun tijdrit in het „pare du futur" zullen afslui ten werd de internationale pers naar Poitiers overgevlo gen voor een presentatie. Waar Karei Martel in 732 de Moren tegenhield, daar lijkt de toekomst moeilijk te stui ten. Monory is daarbij niet bescheiden. „We willen geen middelmatige dingen. Alleen topniveau. Futuroscope wordt een technopool, die jaarlijks een half miljoen be zoekers zal trekken", zegt hij. Van de Parijse tegenhanger, La Vilette, verwacht Monory weinig concurrentie. Niet klaar De ambities zijn er zeker. Maar wat van Futuroscope te zeggen als slechts 15 van de uiteindelijk 1200 hectare ge reed zijn. Indrukwekkend en inderdaad futuristisch is in ieder geval het ontvangst- en informatiepaviljoen „Futu- Een rotskristal stond model voor deze bioscoop roscope". Een driehoekig ge bouw voorzien van een enor me bol, die er bijna afrolt. Alles draait op zonne-energie en is computergestuurd. Een maquette van 30 m2 toont het park zoals het er in 1990 uit moet zien. Avant-gardisti- sche architectuur voor een paviljoen gewijd aan energie, aan communicatie, aan land bouw enzovoorts. Met een monorail worden de bezoe kers van de ene attractie naar de andere gereden. De TGV richting Bordeaux zal wat later vlak langs het park razen. Speciaal ook is het Kinemax- gebouw. Een enorme bio scoop verpakt in ontelbare malen vergroot rotskristal. Het doek kan worden opge trokken zodat het publiek uitzicht heeft op een kunst matig aangelegd meer. Be drijven, waaronder Philips, zijn gevraagd zich in Poitiers („straks de vitrine van de 21e eeuw") te vestigen met gea vanceerde technologie. Dramatiek Maar achter de superlatieven FOTO'S: AUDET van Monory gaat ook enige dramatiek schuil. Een mede werker van de streekbe- stuurder/ minister zegt het onomwonden. „Poitiers en zijn omgeving zijn van oor sprong agrarisch. Door de landbouwpolitiek uit Brussel gaan we hier langzaam dood. Industrie is er hoegenaamd niet en met Futuroscope ho pen we te redden wat er te redden valt. Dat zal niet meevallen, want een bijko mend nadeel is dat de lokale bevolking erg traditioneel is. Technologie is hier eigenlijk een vies woord". SEOEL De verwarring rond alle „Kimmen" in Zuid-Korea is groot; niet alleen de buitenlanders hebben moeite met de wildgroei van Kimmen, de Koreanen zelf zitten ook geregeld met de han den in het haar. Korea kent in totaal 249 ver schillende familienamen, maar de overgrote meer derheid van de Koreaanse bevolking heet Kim, Lee (soms geschreven als Yee), Park, Choi of Chun. De Kimmen nemen ruim een vijfde (22 procent) van de 42 miljoen Zuidkoreanen voor hun rekening. Het telefoon boek van Seoel biedt dan ook ook weinig uitkomst als je ie mand wilt opzoeken. De eerste naam is de familienaam en als die toevallig Kim luidt, kom je niet veel verder. Je moet dan per se de andere namen we ten. Dat is overigens niet het groot ste probleem. Volgens een fa- miliewet, daterend uit 1461, is het mensen met dezelfde ach ternaam èn dezelfde afstam ming verboden om in het hu welijk te treden. Als gevolg daarvan vinden jaarlijks dui zenden illegale huwelijken plaats en soms ook zelfmoor den, hoewel de regering in en kele gevallen amnestie ver leent aan naamgenoten om toch te trouwen. Niet alle Kimmen zijn familie van elkaar. Er bestaan ten minste 259 Kim clans, die veelal kunnen worden terug gevoerd tot het begin van de Yi-dynastie in de 14de eeuw. Vanaf die periode werden de families geografisch geregi streerd en genealogisch vast gelegd. Sommige wetenschap pers geloven dat rond de 17e eeuw zo'n zeventig procent van de bevolking nog geen ei gen familienaam bezat. Zij adopteerden simpelweg de prestigieuze familienaam van hun werkgevers. De herkomst van de eerste Kim is niet duidelijk. De zuid oostelijke provincie Kyong- sam, waar veel van de Kore aanse topfiguren geboren wer den, waaronder Kim Young Sam, werd ooit geregeerd door een zekere koning Suro, die ook een Kim was. Veel huidi ge Kimmen zeggen af te stam men van deze koning. Om aan alle verwarring einde te maken bepaalde regering dat de Koreanen a maal van een en dezelfde p soon, genaamd Tangun stammen. Tangun was semi-mythologische koni die vierduizend jaar geled leefde. Volgens de Koreaai mythologie daalde Hwanui zoon van de almachtige schi per, op aarde neer met di duizend volgelingen in i kielzog. Hij riep zich zelf tot koning en huwde een I rin. Hieruit voort kwam T gun, die van 2.333 v.Chr. 1.122 v.Chr. het koningscb bekleedde. Hij werd opgevo door een afstammeling v het keizersgeslacht Shang China. Overeenkomstig dit besluit de regering opdracht de schiedenisboekjes aan te p sen. Deze actie ontketende golf van reacties en wekte woede van de katholieke ke Tot op heden is deze discus nog niet uitgewoed. Voor lang als het duurt mogen Kimmen koning Suro nog voorvader opvoeren. JASPER BECK Copyright The Guardi FLIP KG ÉtUKL ft «tl Ite HS ttUK .UOOfcEtOBO w ft to «oee Boud tb... £H.~ Titwoontfcy* -isjV. l MoaBMCftE MOMO Wt.tn- Sr Jf§ 7möÊËtwö3 f 6EK5 SEOUL De begrafenis van de 21-jarige Zuidko reaanse student Lee Han Yol is gisteren uitgelopen op een massabetoging waaraan honderdduizen den mensen deelnamen. Het begon met een rouw- bijeenkomst op de Yonsei-uni- versiteit waar al 50.000 men sen bij aanwezig waren. Daar- ïa trokken de demonstranten naar het stadhuis in het cen trum van Seoul. Aanvankelijk verliep de demonstratie vreed zaam, maar toen radicale stu denten naar het presidentiële Blauwe Huis wilden marche ren vuurde de politie traangas granaten af. Zij werd vervol gens bekogeld met stenen en benzinebommen. De betogers werden op weg naar het cen trum luid toegeiuicht door de toegestroomde bevolking. De media schatte dat in totaal zo'n miljoen mensen op de been was. Oppositieleider Kim Young Sam zei in een rede dat hij zijn politieke ideeën volgende week bekend zal makea gaan geruchten dat hij kandidaat zal stellen voor komende presidentsverkid gen. Zijn dissidente medesti der Kim Dea Jung, die gis ren amnesty kreeg en in i burgerrechten werd herste zou niet zoveel voor het pre dentsschap voelen.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6