Juridisch ben ik uitgepraat dagjes mens Washington dreigt Marcos met gevangenis In het Mokum: bij de goot rechtsaf V) AG"fRNENLAND/BUITENLAND OeldMOounwtd Nelly Speerstra geen jachtpiloot Twaalf jaar geëist wegens drugsmokkel ADVOCATE VAN MOEDER ONTVOERDE MARK RADELOOS: iutostrada's innen drukte iet aan C TIP 1: TIP 2: TIP 3: spoor van de VRIJDAG 10IULI1987 PAGINA 5 nsioenopbouw werklozen ven 40 jaar gegarandeerd HAAG De pensioenopbouw van werklo- ouder dan 40 jaar zal met ingang van 1988 an ook al wordt geen premie meer betaald, ^ibinet is bereid om door wetswijziging een daartoe van de Stichting van de Arbeid mo- ik te maken. Het plan voorziet erin dat de ver- e pensioenopbouw van de genoemde groep rklozen vanuit het reeds bestaande Fonds voor- fing pensioenverzekering wordt bekostigd. Dit ds neeft nu een vermogen van drie miljard den De jaarlijkse renteopbrengsten. 250 mil- (i gulden, zijn genoeg om de pensioenopbouw I werklozen te bekostigen. De bijdrage blijft be kt tot de periode waarin iemand een ww-uit- ing krijgt. Bekeken wordt nog of er een soort- iike regeling getroffen kan worden voor werk en die met ingang van 1 januari 1988 al zonder rk zaten. GILZE-RIJEN Een commissie van deskundigen heeft de luchtmachtlei ding geadviseerd de uit Dronten af komstige tweede-luitenant Nelly Speer stra (23) niet de status van „operatio neel jachtpiloot" (als eerste vrouw in Nederland) te geven. Haar vorderingen bij de Theatre and Operational Conver sion Course op de basis Gilze-Rijen ble ken onvoldoende. Mogelijk zal ze over schakelen op de functie van helicopter- Eiloot of F-27-vlieger, tenzij op het oogste niveau zou worden besloten haar nog een extra kans te geven. Er zijn bij de luchtmacht al vier vrouwen werkzaam als helicopterpiloot, van wie er één deel uitmaakt van het befaamde Grasshopper-demonstratieteam. Kurt Waldheim ontvangt de premier van de Sovjet-Unie, Rizkov. De Russische premier brengt een meerdaags bezoek aan Oostenrijk, maar heeft geen uitnodi ging gedaan voor een tegenbezoek. FOTO: AP Bonn: niets mis met bezoek Waldheim BONN Regeringsfunctionaris sen in Bonn hebben gisteren de voorgenomen informele ontmoe ting tussen de „Westduitse presi dent Von Weizsacker en zijn Oos tenrijkse ambtgenoot Waldheim verdedigd. Ze ontkenden dat de ontmoeting bedoeld zou zijn om Waldheim, die verdacht wordt van oorlogsmisdaden, uit zijn geïso leerde positie te halen. „Von Weiz sacker wil niet meer doen dan on derstrepen dat de betrekkingen tussen onze twee landen normaal zijn. Meer is er niet aan de hand", aldus een zegsman. Er zou overi gens nog geen datum voor het be zoek zijn geprikt BREDA Officier van justitie mr. A. Franken heeft gisteren voor de rechtbank in Breda de maximumstraf van twaalf jaar geëist tegen twee Turken wegens hun aandeel in het invoe ren van 57,5 kilogram heroïne. Volgens mr. Franken is dit een van de grootste vangsten ooit in Nederland gedaan. De partij had een straatwaarde van circa tien miljoen gulden. Het onderzoek wees uit dat de 41-jarige N.K. zijn 24-jarige landgenoot B.L. had gevraagd samen met hem in Breda iets op te halen. L. zou daar 10.000 gulden voor krijgen. De politie noemde K. één van de grootste dealers van Amsterdam. L. werd verweten dat hij moet hebben begre pen dat hij zich met iets heel ernstigs ging be zighouden toen hij met het bedrag van 10.000 gulden akkoord ging. Uitspraken op 23 juli. Reorganisatie hbo bijna voltooid DEN HAAG Het hoger be- roepsonderwijs is thans voor 90 procent gereorganiseerd. Door fusies zijn 51 hogescholen ont staan. In totaal hebben 314 hbo- instellingen besloten met één of meer collega-instituten samen te gaan. Een kleiner aantal van deze instellingen dan verwacht, namelijk 34, heeft gekozen voor een zelfstandig voortbestaan. Op 1 augustus vorig jaar was nog maar 31 procent van de samen voegingen van de besturen een feit. Nu is dat 94 procent. De fu sie van de instellingen is voor 90 procent tot stand gekomen. Per 1 januari moet het proces zijn af gerond. rt ontvoerde vijfjarig jongetje g in het duister omtrent zijn Mark. De politie van Tilburg tast verblijfplaats. FOTO: VAN EUNDHOVEN TILBURG Na ruim twee jaar touwtrekken leek advocate Margriet Burgers eindelijk het ge vecht om het Tilburgse jongetje Mark niet alleen juridisch, maar ook daad werkelijk gewonnen te hebben. Een dag of vijf tien geleden kon de moe der van Mark het jochie, dat bijna twee jaar gele den ontvoerd werd en al die tijd was verstopt in Turkije, weer in haar ar men sluiten. Maar begin deze week werd Mark an dermaal ontvoerd en is sindsdien spoorloos. Niet alleen de vader en moe der van Mark zijn ten einde raad, ook advocate Burgers is radeloos geworden. „Juridisch ben ik helemaal uitgepraat". De politie van Tilburg neemt de kwestie zeer hoog op, maar wenst in verband met het on derzoek nauwelijks medede lingen te doen. „Alle grenspos ten zijn ingelicht,' laat een woordvoerder weten. De zaak Mark is veel meer dan alleen een zeer dramati sche en emotionele affaire. Het joch werd vijf jaar geleden ge boren. Ongeveer in een tijd dat de moeder, die getrouwd is met een Nederlandse man, een verhouding had met een in Tilburg woonachtige Turk. Deze man nu claimt dat Mark zijn zoon is. Zowel volgens de ouders als volgens mr. Burgers is dat baarlijke nonsens. „Mark is de wettige zoon van het echtpaar. De vrouw heeft inderdaad een korte relatie met de Turkse man gehad. Maar het kind is geboren uit een wettig huwelijk van twee Nederlanders. Juridisch heeft de Turk hier in Nederland geen poot om op te staan en inmiddels in Turkije ook niet meer", aldus mr. Burgers. Vol gens haar ziet het kind er „niet typisch Nederlands uit, maar zeker ook niet typisch Turks". Mark heeft ietwat donkerblond haar en bruine ogen. Gijzeling In de nazomer van 1985 toog de moeder van Mark met haar zoon naar Turkije om er een korte vakantie door te bren gen bij familie van haar toen malige Turkse vriend. Maar de moeder was na een paar dagen niet meer nodig en werd vol gens raadsvrouwe Burgers „met list en bedrog" Turkije uitgewerkt door familie en be kenden van de Turkse man. Ze moest Mark achterlaten. Sinsdien is het een geweldig juridisch touwtrekken geweest om Mark. De kwestie heeft mevrouw Burgers eigenlijk geen dag losgelaten. De Turk heeft zelfs de maximale tijd die de Nederlandse wet daar voor stelt (één jaar), gegijzeld gezeten in de gevangenis van Breda; van oktober 1985 tot september 1986. De Turk had namelijk Mark in zijn Turkse geboorteplaats ingeschreven als zijnde zijn eigen zoon, Mus tafa genaamd. Hij werd, toen hij terug kwam in Nederland in het najaar van 1985, in gij zeling genomen. Hiermee hoopte men hem afstand van het kind te laten doen en het rechtstreeks aan de moeder te rug te geven of via de Neder landse ambassade in Turkije. Maar de Turk weigerde en had daar een jaar cel voor over. Inmiddels werd ook in Turkije een advocaat inge schakeld, die moest proberen om het kind los te weken van de man. Mark verbleef al die tijd bij de vader van de Turk in een heel klein dorpje op een immens platteland, zo'n 300 kilometer ten oosten van An kara. Uiteindelijk wist de ad vocaat in Turkije het zover ge daan te krijgen, dat Mustafa uit de Turkse burgerlijke stand werd geschrapt. De Turkse rechter heeft bevolen dat het kind aan de wettige ouders moest worden terugge geven. Met Pasen dit jaar zou het zover zijn. De vader en moeder van Mark konden hun zoontje in Turkije ophalen. Maar de voormalige vriend van de moeder, die daar lucht van had gekregen, stak er een stokje voor. Een paar dagen voordien liet hij Mark wegha len uit het dorpje en liet hem ergens anders verdwijnen. De bedroefde ouders stoonden even later weer met lege han den op Schiphol. De rechterlij ke macht en de politie in Tur kije lieten het er echter niet bii zitten. Ze bleven al die tijd naar Mark zoeken en midden vorige maand kwam er ander maal een verblijdend telefoon tje uit Turkije. Mark was te recht en nu kon de moeder hem wel meenemen. Crimineel Volgens mr. Burgers herkende het jochie de moeder na al die tijd nog en is hij de afgelopen weken niet brj haar weg te slaan geweest. De vreugde van het weerzien was maar van korte duur. Afgelopen maan dag werd Mark op brute wijze ontvoerd. De moeder was met Mark, samen met een zuster van haar en een baby, aan het wandelen bij de haar flat in Noord-Tilburg. Plotseling kwamen drie gehelmde man nen de bosjes uitstuiven die de twee vrouwen en Mark ver doofden met een straal traan gas uit een spuitbus. Voor de twee vrouwen goed en wel in de gaten hebben wat er is ge beurd, blijkt dat Mark te zijn verdwenen. Marks moeder heeft tegenover de politie ver klaard dat hoogstwaarschijn lijk de Turk ook zelf bij de ontvoering betrokken is ge weest Volgens mevrouw Bur gers moeten de ontvoerders eerst een paar dagen studie ge maakt hebben van de middag wandeling die de moeder met haar zuster en Mark maakten. De moeder durfde niet alleen met haar zoontje de straat op, bang als ze was voor een ont voering... „De ontvoering is echt crimineel opgezet", vindt mr. Burgers. „Er waren wel vijf mannen bij betrokken en twee auto's". Inmiddels heeft de Tilburgse politie één ver dachte, ook een man van Turkse afkomst, aangehouden op verdenking van medeplich tigheid van ontvoering. De man in kwestie heeft nog niet bekend. De politie is er wel haast zeker van dat zijn zwarte BMW, die in beslag is geno men, bij de ontvoering is ge bruikt. Het voertuig wordt nu van boven tot onder op sporen onderzocht. Waar Mark is, is tot nu toe nog volslagen onbe kend. Mogelijk dat die al terug is in Turkije, maar de moge lijkheid wordt ook niet uitge sloten geacht dat hij bij Tur ken ergens in Nederland of België is ondergebracht. De Turk zelf is waarschijnlijk al weer in Turkije. Hij neeft in elk geval zoiets meegedeeld via een telefoontje, dat hij ver gezeld liet gaan van een aantal fikse bedreigingen. Waardeloos Mr. Burgers vermoedt dat de Turkse adat (zeden en gebrui ken) de drijfveer achter het handelen is van de Turk, die al een jaar of twintig in Ne derland woont. „Hij wil een zoon hebben, want een man in Turkije zonder zoon is niks waard. Hij heeft alleen maar twee dochters". De Turk is ook getrouwd, voor de derde keer. Maar dit huwelijk kan geen kinderen meer opleve ren. De twee dochters zijn uit zijn twee eerdere huwelijken, waarvan de eerste met een Turkse vrouw, geboren. „Voor hem is het van het grootste be lang een zoon te hebben. Dat geeft aanzien. Daarom heeft hij zich ook helemaal inge beeld dat Mark zijn zoon is. Maar voor mij ligt het allemaal heel duidelijk. Mark is een wettig geboren kind uit een Nederlands huwelijk en daar heeft ook de Turk zich aan te houden". RINUS BOUWMEESTER iÜ|(Van onze correspondent Gerard Kessels) OME De autowegen i Italië, dat een toeris- ich topjaar beleeft, kun de drukte niet aan. een paar weekeinden iet urenlange opstoppin- Jen, wordt tijdens spitsu ren nog maar een beperkt intal auto's op de snel- regen gelaten. Wanneer et te druk is gaan de tol- uisjes dicht. iliês autowegen zijn niet de ódernste. Veel werkzaamhe- en die bij kunnen dragen tot i vlotter verwerken van de keersstroom ziin jarenlang fhterwege gebleven. Het looiste wegennet van de we- [eld kan de enorme verkeers- romen van de laatste weken n ook niet aan. n zondag zaten hon- Iduizenden Italianen en ;ten die verkoeling wilde 'ken aan de Ligurische kust, mlang in de file. Een paar 'eken eerder stonden tijdens 'n lang weekeinde bij de renner files van 45 kilome- En dat terwijl de grote va- itie-drukte nog moet ko- ien. Gedurende het laatste j 'eekeinde van deze maand i orden dan ook onhoudbare Bestanden verwacht. WASHINGTON Was hington heeft ex-president Ferdinand Marcos van de Filipijnen gewaarschuwd dat hij in een gevangenis cel zal belanden als hij niet ophoudt met zijn po gingen om de regering van Cory Aquino omver te werpen. De waarschu wing volgde op de onthul ling van een bandje waar op Marcos plannen be spreekt voor wapenaanko pen, een invasie van de Filipijnen en gijzeling van Aquino. Eerder was Mar cos al verboden zijn bal lingsoord op Hawaï te verlaten. Mevrouw Aquino zei blij te zijn dat de Amerikanen Mar cos hebben verboden het eiland Hawaii te verlaten. Maar een Filipijnse leger- woordvoerder verklaarde dat de plannen voor een straats- greep „nep" zijn. „Marcos wist dat zijn gesprek op band wer den opgenomen en hij heeft er toen maar op los gefanta seerd", aldus kolonel Honesto Isleta. De bandopnamen werden 21 mei op Hawaï gemaakt door twee Amerikaanse advocaten die zich uitgaven voor wapen handelaren. In het drie uur durende gesprek erkende Marcos onder meer dat hij on- feveer 1 miljard dollar in witserse kluizen heeft liggen. Dat geld zou hij willen gebrui ken voor de uitrusting van een legertje van 10.000 man. Mar cos voegde daar verder aan toe te rekenen op militaire steun van een bevelvoerend officier van de Amerikaanse lucht machtbasis Clark. President Aquino kreeg op 12 juni al kopieën van de bandjes. Geen krant ontvani en 15.00 uur. tel< nabezorgd. Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 mr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. Het menselijk ras wordt deze weken weer uitge breid met een tijdelijke va riant Her en der duikt hij op, altijd nieuwsgierig, maar ook altijd een beetje gehaast De dagjesmens. In zijn voetspoor trekken ook onze verslaggevers het land in om persoonlijk ver slag te doen van zomerse gebeurtenissen. Vandaag sloeg Arjen van der Sar bij de goot rechtsaf en hoorde onder meer het verhaal van Dirk de Waterduiker. „Op haar verzoek is Cornelia Arents hier in de goot begra ven". Volgens sommigen is de tenuitvoerlegging van de wens van begijntje Cornelia Arents de oorzaak van het onstaan van het gezegde „in de goot terechtkomen". Over hoe het in het Amsterdamse Begijnhof enkele eeuwen ge leden werkelijk is gegaan be staan meer versies. Zoals deze: het nonnetje zou zoge zegd buiten de pot gepiest hebben, uit de gratie zijn ge raakt en daarom in de goot van het hofje zijn begraven. Hoe het ook zij, in het Am sterdamse centrum, op nog geen steenworp afstand van de Kalverstraat, ligt nog steeds Cornelia's grafsteen. Zoals er nog veel meer ver halen in de hoofdstad op straat liggen. De 58-jarige Jacques Griep is één van de tientallen oudere Amster dammers die ze nog kennen én bereid zijn ze door te ge ven aan iedereen die ze wil horen. Jacques heeft heel zijn leven in hartje hoofdstad ge woond en 26 jaar ervan in de Jordaan gewerkt. Nu werkt hij mee aan een alleraardigst initiatief van „Mee in Mo- kum". Een groep oudere Am sterdammers laat in een wandeling van bijna twee uur een deel van de stad zien. Hun stad, met de verha len die ze als Mokummers kennen. Zoals deze, gehoord tijdens een wandeling die de beroemde Jordaan als be langrijkste reisdoel had. „Een vent waar iedere oudere Jor danees nog wel van kan ver tellen was Hadjememaar. Zo heette die natuurlijk niet echt, maar iedereen in de buurt heeft een bijnaam. Hadjememaar kon drinken als de beste en daarmee heeft-ie het toch bijna tot in de raad gebracht. Hij ging de verkiezingen in met de eis dat de prijs van een borreltje terug moest naar vijf cent. Hij werd door de stemmers in de raad gekozen, maar is nooit echt geïnstalleerd. Op de dag van de installatie von den ze 'm dronken langs de kant van de weg". Jacques vertelt zijn verhaal terwijl hij een zeven koppen tellend gezelschap meeneemt naar het Spui, de Nieuwezijds Wie na een wandeling met „Mee in Mokum" meer wil weten en zien van de geschiedenis van de hoofdstad, doet er goed aan even binnen te wippen bij het Amsterdams Historisch Museum, Kalverstraat 92. Dagelijks geopend van 11.00 tot 17.00 uur. Amsterdam heeft op maandagmorgen in de Westerstraat een lapjesmarkt, een van de zeer vele markten in de stad. De WV in Amsterdam (tel. 020 - 5.512.512) geeft informatie over de vlooien-, boeken-, postzegel-, vogel-, boeren- en antiekmarkten In de stad. Kortgeleden geïntroduceerd Idee van een jonge ondernemer: de watertaxi. Minstens zo leuk als een tocht met een rondvaartboot, wel wat duurder. Belangrijkste voordeel Is de mogelijkheid een eigen route te bepalen. Tel. 020 - 75.09.09. Een groep oudere Amsterdammers laat In een wandeling van bijna twee uur een deel van de stad zien. Hun stad, met de verhalen die ze als Mokummers kennen. FOTO: GER DIJKSTRA Voorburgwal, het Maagden huis, café Hoppe, het kran tenkwartier, waar vroeger alle dagbladen hun onderko men hadden, én een bijzon der huisje waar je als gewoon dagjesmens finaal over heen zou kijken. Jacques vertelt erover, dat-ie bij het oude mannetje dat er woonde nog eens binnen is geweest. Tij dens deze tocht doen vaak- verhalen in twee versies de ronde: de eerste versie is con form de geschiedenisboekjes en de tweede is om zo te zeg gen conform Jacques en de zijnen. Vaak i$ er sprake van een vermenging van de twee, zonder dat ook maar één van de aanwezigen het erg vindt. Zo weet Henk van 't Wout, een aspirant-gids, er ook nog wel een paar: „Ken je Kikkie de Bruggentrekker? Dat was me d'r eentje. Die liep altijd met een touw en een haak over straat. Daarmee deed hij niks anders dan mensen met karren de steile bruggen over trekken. En dat deed-ie niet voor niks, neem dat maar van mij aan". Al wandelend langs de lommerrijke grach ten en door de smalle straat jes in de Jordaan valt op hoe klein de huisjes zijn. „Leuk om te zien, maar een ramp om in te wonen", zegt Henk. Volgens Jacques Griep doen jonge mensen er tegenwoor dig een moord voor om in deze buurt te mogen wonen. Vooral de hofjes in de wijk, oases van rust, zijn zeer in trek. De meeste zijn vrij toe gankelijk, zoals het Claes Claesz. Hofje en het Karthui- zerhof, die beide bijzonder fraai zijn gerestaureerd. Bij de laatste hangen onder de ramen op de eerste verdie ping nog houten wasrekken. In net st. Andrieshof zit op een bankje tegen de muur een oude vrouw die uitzicht heeft op een modern „blom- menperkie". Ze zegt part noch deel te hebben aan het door jongere hofbewoonsters beheerde tuintje, waarin „niet eens tulpen en zo" staan. „Dit nieuwerwetse spul mot ie legge, hè?". Terwijl de wandelaars een typisch Jordanese verlich tingswinkel passeren roze lampekapjes en kanten rand jes vertelt Jacques Griep over de Westertoren, „de mooiste toren van Amster dam", die op de top de be roemde keizerskroon heeft die ooit door keizer Maximi- liaan van Oostenrijk aan de stad is geschonken. Griep vertelt erover omdat hij ter- wille van de volledigheid niet anders kan, maar hij is een stuk enthousiaster als hij het heeft over de tijd dat hij nog in de Jordaan werkte. Te oordelen naar het hellings percentage van de bruggen over de Bloemgracht (Van 't Wout: „De sjieke gracht van de Jordaan"), was een brug- getrekker vroeger hard no dig. Intussen blijven de anec dotes van vroeger komen. Vooruit, nog eentje, over Dirk de Waterduiker. De bij naam komt ook bij deze man niet uit de lucht vallen, weet Van 't Wout, terwijl het ge zelschap in het zient van de Westertoren is neergestreken bij café 't Smalle. „Die Dirk, die wist altijd mensen uit de gracht te trekken en is zelfs ooit gehuldigd toen hij zijn honderdste redding had ver richt. Op de één of andere manier bevond hij zich altijd op de plek waar iemand dreigde te verdrinken. Geen wonder dat kwade tongen op een gegeven moment be weerden dat Dirk die men sen er zelf indonderde!". ARJEN VAN DER SAR Wandelen door Amsterdam met „Mee in Mokum" kost 2,50Daarvan gaat één gul den naar een actie voor zieke en gehandicapte kinderen. Reserveren van maandag tot en met donderdag tussen 13.00 en 16.00 uur, 020 - 25.13.90 of 25.36.85.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5