3 over avondwinkels Kamer sterk verdeeld North trots op rol als „zondebok" Dagjesmens Ook milieukeuring voor schone auto's lonsument moet leel duurder ïjmedicijn betalen Agente houdt Katwijker met waarschuwingsschot op afstand lBINET WIL MINDER GENEESMIDDELEN Bijna 10.000 aanvragen voor studietoelage ten onrechte afgewezen js fors hoger Detailhandel vreest toename diefstal en vandalisme HET WEER DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Half tot zwaar bewolkt. In het noorden enige regen. Mini mumtemperatuur 13 graden. Middagtemperatuur van 19 graden in het Waddengebied tot 24 graden in het zuiden van het land. Matige zuidwes tenwind. Zon op: 5.32; onder: 21.59. Scheveningen hoog water: 3.40 en 16.16; laag water: 11.55 en 0.12 uur. (Bowuvnt Vrijdag 10 juli 1987 78e jaargang no. 23853 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071 -313677Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.VLeiden. Directeur-hooldredacteur I J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur.zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f0,64 per mm, kleintjes f0,45 per mm. enummetsf. 1,10. Leger Suriname doodt Franse legioensoldaat PARAMARIBO Bij gevechten met het nationale leger zijn gisteren tien leden van Brunswijks' Jungle Commando ge dood, onder wie één lid van het Franse Vreemdelingenlegioen. Het lichaam van een tweede omgekomen blanke huurling is nog niet geïdentificeerd, zo heeft een le- gerwoordvoerder bevestigd. De Franse zaakgelastigde in Suriname, Gaston le Paudert, bracht 's middags een bezoek aan het mortuarium in Paramaribo waar de lijken zijn opgebaard. De diplomaat zei nog niet te kunnen reageren, voordat hij contact had opgenomen met zijn regering. Blijkens zijn militair paspoort is de legio nair de 20-jarige Laurent Tacaks van het zesde regiment. Het incident vond plaats tijdens een zuiveringsactie van een leger patrouille in Oost-Suriname. DEN HAAG Het voor stel van staatssecretaris Evenhuis (economische zaken) tot invoering van twee soorten winkels (eén voor overdag tussen 06.00 en 18.00 uur) en eén voor 's middags en 's avonds (tussen 12.00 en 21.00 uur) heeft in de Tweede Ka mer sterk verdeelde reac ties opgeroepen.* In het voorstel van Evenhuis wordt de individuele onderne mer de keuze gelaten om of wel gedurende ochtend- en middaguren, ofwel gedurende de middag- en avonduren zijn winkel open te hebben. Het is „of 't een of 't ander", aldus de staatssecretaris gisteravond in een toelichting op zijn voorstel dat in een brief aan de Tweede Kamer is neergelegd. Bij de dagwinkel die de openingstij den niet wijzigt blijft een koopavond mogelijk. Omge keerd geldt dat de middag avondwinkel de mogelijkheid krijgt eén ochtend per week (tussen 09.00 en 12.00 uur) open te zijn. De zondag blijft uitgesloten van openstelling. De plannen van de staatssecre taris kunnen in de Tweede Kamer zeer waarschijnlijk re kenen od steun van een meer derheid bestaande uit WD en PvdA. Dit is al eerder geble ken uit uitlatingen van de ka merleden Van Erp (VVD) en Schaefer (PvdA). Ook D66 zal uiteindelijk wel met de plan nen meegaan. In de Kamer ligt al een wetsvoorstel-Groen man (D66) om winkeliers de mogelijkheid te geven tot ze ven uur 's avonds open te blij ven mits de 52 uur per week gehandhaafd blijft. Het CDA is tot nu toe keihard tegen elke wijziging van de winkelslui ting. Daar wordt gevreesd dat er alleen extra kosten voor de ondernemers door ontstaan. Voorzitter C. Bosman van de detailhandelssector van het Nederlands Christelijk Onder- nemersverbond NCOV is bang dat winkeldiefstallen en straatvandalisme nog meer zullen toenemen als de winke liers moeten kiezen tussen overdag of 's avonds open zijn. Het NCOV herinnert verder aan een enquête waaruit is ge bleken dat 96 procent van de winkeliers geen wijziging van de openingstijden wil. De Dienstenbond FNV vindt dat er in de „avondwinkels" geen artikelen te koop mogen zijn die meer dan 50 gulden kosten. De bond vindt verder dat winkels steeds voor min stens een half jaar een vergun ning moeten aanvragen om 's avonds open te zijn, zodat werktijden niet van de ene op de andere dag kunnen worden gewijzigd. KATWIJK Een 25-jarige Katwijkse agente heeft gisteravond een waarschuwingsschot gelost in een poging een woedende 33- jarige Katwijker van zich af te houden. De man kon uiteindelijk na een flinke vechtpartij met de politie in de Asterstraat worden aangehouden. De man stormde gisteravond de woning van zijn ex-vrouw aan de Asterstraat binnen, nadat hij had vernomen dat de vrouw aangifte deed van huisvredebreuk eerder door de man gepleegd. De man viel prompt de aanwezige 48-jarige politieman aan, waarop een flinke vechtpartij tussen beiden volgde. De agent wist zich van de man te ontdoen maar moest wel met enkele gekneusde ribben naar het AZL. De man stapte vervolgens in zijn auto en wilde wegrijden. Buiten de woning bevonden zich inmiddels al meerdere agenten onder wie een 25-jarige agente op een motor. De Katwijker was zo woest dat hij in volle vaart de motoragente omver probeerde te rijden. Zij wist nog net op tijd van de motor af te springen, maar de man was al uit de auto gesprongen en rende op haar af. Met een waarschuwingsschot wist ze de man van zich af te houden. Als het dezer dagen ergens de tijd voor is, dan is het wel voor de dagjesmens. Bussen vol rijden af en aan naar de pleisterplaatsen, waar hij (of zij) zich pleegt te vermaken. Veel inspanningen worden verricht om de dagjesmens de nodige ontspanning te bieden in welke uitspanningen dan ook. In de Leidse Courant daarom dagelijks de rubriek „In het spoor van de dagjesmens". Voor al degenen, die zo verstandig zijn hun vakantie thuis of niet te ver van huis te vieren. Ze lezen dan dagelijks, net als altijd, hun krant en krijgen dan als extraatje goede tips om er eens op uit te gaan. Hebt u nog geen abonnement? Dan hebben we hier een andere goede tip: neem eens de proef met de Leidse Cou rant. Voorstel: langer verlof na bevalling Peurbakken varen Lakenfeesten open Volgepakte bruggen en grachten tijdens de tweede editie van de Peurbakkentocht. Dat beeld bood de Leidse bin nenstad gisteravond bij de start van de Leidse Lakenfees ten. Ruim vijftig vaartuigen in alle soorten en maten trok ken door de binnenstad. Dit waterbed was één van de mooiste. De belangstelling voor het varende evenement WASHINGTON Luite nant-kolonel Oliver North heeft welbewust de rol op zich genomen van „zonde bok" voor de Iran-Contra- affaire. Daarover waren al in 1984 afspraken ge maakt. Op de derde dag van zijn verhoor door de Congrescommissies zei North gisteren dat hij er trots op was dat was afge sproken dat hij persoon lijk „de klap zou opvan gen", als de affaire ooit aan het licht zou komen. Op de vraag voor wie hij de klap zou moeten opvangen antwoordde North: „Voor wie dan ook. Voor de regering, Voor de president". Maar hij bekende ook, dat hij er nooit aan had gedacht dat de gehei me activiteiten zouden leiden tot een strafrechtelijk onder zoek. Op de vraag of North zich niet had afgevraagd waarom hij door Reagan werd ontslagen, terwijl iedereen juist zo enthousiast was ge weest over de hulp aan de Contra's, zei North: „Deze overste is niet van plan te twijfelen aan een besluit van de opperbevelhebber. Als de president mij zegt in een hoek op mijn hoofd te gaan staan, dan doe ik dat. Als hij me ont slaat, salueert deze overste met trots, zegt „dank u dat ik heb mogen dienen" en vertrekt". Pagina: „Olliewood" kluis tert Amerikanen aan de büis. Vervolg. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ongeveer 9800 studenten in het wetenschappe lijk onderwijs hebben deze week van het ministerie van onder wijs ten onrechte aan afwijzing gekregen op hun aanvraag voor een studietoelage. De fout, veroorzaakt door een zogenaamde sy steem-hik van de computer, is de volgende dag ontdekt. De be trokkenen hebben inmiddels een brief ontvangen waarin de zaak is rechtgezet. Een woordvoerder van het ministerie benadrukte vanmorgen dat er bij de dienst studiefinanciering ongeveer 1,7 miljoen aan vragen worden behandeld. „Het kan daarbij gebeuren dat er wel eens iets mis gaat", aldus de zegsman. „Fouten gebeuren overal". De woordvoerder noemde het positief dat de gemaakte fout bij de dienst zelf meteen de volgende dag is ontdekt en rechtgezet. to's geeft (850 of 1700 gulden) ook goed besteed zijn. Indien blijkt dat de schone auto's toch niet zo schoon zijn als wordt beweerd moeten fabri kanten of importeurs maat regelen nemen. Blijven die uit dan kan toelating van de auto tot ons land worden verboden. Het testen van de schone auto's gebeurt overi gens door steekproeven. De kosten (1,9 miljoen per jaar) betaalt VROM. Het is de bedoeling dat de milieukeuring wordt opgeno men in de algemene perio dieke autokeuring APK. Nij- pels wil ook auto's die op diesel of LPG rijden aan de milieukeuring gaan onder werpen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. MARCOS: 1000 TON GOUD VERBORGEN WASHINGTON Ex-president Ferdinand Marcos van de Filipij- nen beweert dat hij in zijn vader land duizend ton goud ter waarde van 14 miljard dollar heeft ver borgen. Dit kreeg men gisteren te horen op een hoorzitting in Was hington. Een advocaat, die ver hoord werd in verband met de voorgenomen staatsgreep van Marcos, zei dat de verdreven dic tator hem over het goud had ver teld toen hij zijn hulp vroeg voor de opstand. Als de Filipijnse re gering van president Aquino de hand op het goud zou kunnen leggen, zou zij er ruim de helft van 's lands buitenlandse schuld mee kunnen vereffenen. Ferdinand Marcos De spanningen in het ge- I van de Perzische Golf, die zijn ver- Erkt door de aanval van Iran op een Ame- jianse olietanker, hebben voor een forse ging van de olieprijzen gezorgd. Op de markt in New York steeg West Texas mediate, de toonaangevende Ameri- _je oliesoort, met 35 cent tot 21,23 dollar C'vat. Het was de eerste keer sinds 20 ja- 1986 dat deze olieprijs boven de 21 kwam. Noordzee-olie uit het veld [ent, ging voor 19,65 dollar per vat van de hd, 25 cent meer dan de dag ervoor. „De Srkt berekent nu al te hoge prijzen", aldus ji oliedeskundige in New York, „maar la- deze maand, wanneer de VS olietankers i Koeweit gaan escorteren in de Perzi- t Golf, zullen de angst en daarmee de ten verder toenemen", f 6: Geen vergelding VS na aanval Den Haag boos: Klaas de Jonge achter tralies DEN HAAG De regering in Den Haag heeft fel geprotesteerd tegen het Zuidafrikaanse voorne men tralies te plaatsen rond een afdeling van de Nederlandse am bassade in Pretoria. Op de afdeling bivakkeeert Klaas de Jonge al twee jaar, nadat hij was ontsnapt uit handen van de veiligheidspoli tie. Een woordvoerder noemde de maatregel om te voorkomen dat De Jonge zal vluchten „niet no dig" en „hoogst ongebruikelijk". De diplomatieke onschendbaar heid, die voor het gebouw nog al tijd geldt, zou het aanbrengen van tralies niet toestaan. Prins Willem- Alexander legt examenvlucht af EELDE Kroonprins Wil- lem-Alexander heeft gisteren op het vliegveld Eelde een examenvlucht afgelegd voor zijn vliegbrevet. De prins hoort volgende week of hii geslaagd is. Als dat het geval is mag hij ook 's nachts en bij slecht weer alleen de lucht in. Willem-Alexander, die evenals zijn grootvader prins Bernhard een groot liefheb ber van vliegen is, heeft de afgelopen vijf maanden een opleiding gevolgd bij de Rijksluchtvaartschool in Eel de. DEN HAAG Het kabinet wil de periode waarin werkende vrouwen na een bevalling verlof kunnen opnemen, verlengen van zes tot acht weken. Hierover zal advies worden ge-« vraagd aan de Sociaal Economische Raad en de Emancipatieraad. Tot dusver is er sprake van een verlof van zes weken vóór en zes weken na de bevalling. Door de uitbreiding zou het verlof in totaal op veertien weken komen. De kosten van deze voorziening bedragen volgens het kabinet ongeveer dertig miljoen gulden per jaar. Het kabinet vraagt verder advies over de mogelijkheid het verlof in de periode voor en na bevalling flexibel op te nemen. Die moge lijkheid bestaat al voor werknemers in dienst van de overheid. Het kabinet vindt wel dat de verlofperiode voor de bevalling ten minste twee weken moet zijn. Pag 9: Leidse Peurbakkentocht zomerse 3 oktober-op- tocht Lodewijk Napoleon: massa-spektakel in Pieterskerk was in vergelijking met vorig jaar duidelijk toegenomen. Niet alleen het aantal deelnemers, maar ook de publieke belangstelling vertoonde een stijgende lijn. FOTO: WIM VAN NOORT krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14 00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf- ifi avond nabezorgd. DEN HAAG Alle auto's ouder dan een jaar moe ten vanaf volgend jaar jaarlijks gekeurd worden op de mate waarin zij het milieu vervuilen. Dat geldt ook voor auto's waarvan de importeur of de fabrikant aangeeft dat zij „schoon" zijn omdat de wagens zijn uitgerust met een katalysator, een appa raat dat uitlaatgassen rei nigt. Minister Nijpels (VROM) liet de Tweede Kamer in een nota weten, dat bij de milieu- keuring vooral gekeken moet worden naar de afstel ling van de motor, het toe rental, de ontsteking en de hoeveelheid koolmonoxyde die met de uitlaatgassen vrij komt. Het testen van auto's die op zich het predikaat „schoon dragen geeft Nijpels de ga rantie dat premies die de overheid voor dergelijke au- lEN HAAG Er moet innen het ziekenfonds len uniforme vergoeding 3 jjkomen voor geneesmidde len van gelijke samenstel ling of gelijke werking. Kost een medicijn toch meer dan moet de consu- "Mment die meerprijs zelf JBbetalen. Het kabinet heeft hiertoe gisteren besloten. Over net plan zal advies wor den gevraagd aan de Zie kenfondsraad. De maatre- 1 kan een besparing van 0 tot 500 miljoen gulden opleveren. Het voordeel van dit systeem is dat de medicijnknaak kan ver- iÉrijnen. ilj Tegelijk met de bovenstaan de maatregel wil het kabinet Het aantal te verstrekken ge- 101 neesmiddelen beperken. 5 Daarvoor komen zogenaam de beperkende lijsten. Het is de bedoeling dat alleen de Ul goedkoopste geneesmiddelen i nog onder de ziekenfonds- I verzekering vallen. Duurde- g medicijnen die niet op de I lijsten voorkomen moet de consument zelf betalen. Deze maatregel levert eenzelfde besparing op. Als derde besparingsmaatre- m gel wil het kabinet dat de (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANCE I» Verhuur van luxe sulo's en per- sonenbusjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Til. 071-894040 prijs van groepen geneesmid delen door onderhandelin gen tussen de fabrikant en de inkopers tot stand komen. Van deze maatregel wordt een prijsdrukkend effect verwacht dat een besparing oplevert van 360 tot 720 mil joen gulden. In afwachting van het advies van de Ziekenfondsraad en de feitelijke invoering van de maatregelen overweegt het kabinet de prijzen van geneesmiddelen te bevriezen. Uitgangspunt voor de kabi netsmaatregelen vormt een door ambtenaren gemaakt rapport Heroverweging ge neesmiddelenvoorziening. Meer eigen bijdragen, ingrij pen in de prijzen op basis van de Prijzenwet, het be perken van de macht van de groothandel in geneesmidde len en het stimuleren van artsen om goedkopere ge neesmiddelen voor te schrij ven zijn voorstellen die het kabinet niet heeft overgeno men. Er staan in ons land 6300 ge neesmiddelen geregistreerd, waarvan er 600 vrij verkrijg baar zijn. De kosten van ge neesmiddelen zijn tussen 1984 en 1986 met 31 procent gestegen, op Ierland en West-Duitsland na de groot ste stijging binnen de EG. Bankoverval Het lijkt op een onhandige bankoverval, maar Pete Mosher uit Delray Beach in het Amerikaanse Florida mag zoveel mogelijk geld wegslepen als hij kan. Mosher kreeg als hoofdprijs in een eerdere wedstrijd, zestig seconden de tijd om de bank te „plun deren": hij haalde er, omgerekend 43.500 gulden weg. CöidócSoumtit

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1