Kaagweek verbroedert Warmond >e Problemen in de gezondheidszorg steeds groter fieuw onderkomen voor De Peuk Noord wijk wijst golfbaan in Noordduinen niet af GELDAUTOMATEN SLAAN AAN ■erste veiling in Hobahohallen Klinkerbergviaduct afgesloten door betonplaten rEMEENTE NOEMT OUDE VUILSTORT ALS ALTERNATIEF Autodief betrapt ^ÏÏDEN OMGEVING CeidaeSoutant VRIJDAG 10 JULI 1987 PAGINA 11 tam-. *?ro« DW, nquête over Markerwaard jSE Eenderde van alle bollenkwekers in Ierland heeft een formulier ontvangen met gen die betrekking hebben op de eventuele ndbehoefte op korte en lange termijn. Het erzoek vindt plaats in opdracht van de Ini- iefgroep Markerwaard en later zullen ook lernemers in andere sectoren met die vragen rden geconfronteerd, zoals de aardappelte- l Het onderzoek wordt gehouden om een be- inzicht te kunnen krijgen in de vraag naar nd voor bedrijfstypen en teelten met goede rktverwachtingen en is bedoeld als uitgangs- ,t voor een nieuwe studie naar de mogelijk- dat particulieren de Markerwaard inpolde- Men wil met name vanuit de Bollensektor duidelijk beeld krijgen, omdat in deze sec- nghebl de meest belanghebbenden worden ver- ,e cht. De uitkomsten van het marktonderzoek J waarschijnlijk vlak voor de winter be- end or dt ,d zijn. LEIDEN Het gaat goed met „de bank met de S", de Nutsspaarbank. Met name dank zij de 24- uursservice die de 23 geldautomaten in Leiden, Den Haag, Voorburg, Rijswijk, en Zoetermeer bieden, is het aantal klanten van deze regionale spaarbank sterk toegenomen. De cijfers in het zojuist gepubliceerde jaarverslag 1986 wijzen uit dat nu 839.000 mensen een rekening bij èèn van de tachtig kantoren van de NutsspaartJank heb ben (een stijging van 10,8 procent). In Leiden is de proef met de 24-uursservice be gonnen met een geldautomaat aan de Nieuwe Rijn. Inmiddels telt Leiden vijf geldautomaten: aan het Bevrijdingsplein, de Opaalstraat, het Schuttersveld, de Pelmolen en aan de Nieuwe Rijn. Volgens mevrouw M. Rijkschroeff-Schou- ten van de Nutsspaarbank hebben in Leiden per maand 18.000 mutaties plaats per geldauto maat. Het aantal gebruikers van de geldauto maten is gestegen tot zo'n 7000. De bank wil haar image verbeteren door zich met kunst bezig te houden. In Den Haag heeft de Nutsspaarbank al enige kunstobjecten ge steund. In Leiden zoekt men naar kunstzaken die de steun van de bank kunnen gebruiken. De Nutsspaarbank wil met deze subsidies weer haar oude sociale taak oppakken. De Nuts spaarbank werd 170 jaar geleden niet alleen op gericht om winst te maken maar gold bovenal als een veilige haven voor de zuurverdiende centjes van de „kleine luyden", zoals de min derbedeelden of kansarmen toen heetten. De bank was èèn van de initiatieven van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, de welgestel de burgervereniging die het gepeupel wilde verlichten en hen ook enig cultuurbesef moest bijbrengen. Inbraak in woning Noorwijkerhout NOORDWIJKERHOUT Een kleurentelevi sie vormde de buit van een inbraak in een wo ning aan de Schulpweg tussen kwart over ne gen en kwart voor elf gisteravond. De inbre kers kwamen binnen door met een breekijzer een bovenlicht te forceren. Na het huis door zocht te hebben, verlieten ze de wording door een keukenraam open te breken. De bewoners waren op vakantie waardoor niet exact bekend is wat, behalve het televisietoestel, is verdwe nen. Het onderzoek is nog gaande. Boom platgereden NOORDWIJKERHOUT Een 19-jarige Noordwijkerhouter heeft gisteravond om tien over negen een boom platgereden op de hoek Marktplein/Havenstraat. De man kwam vanaf het Marktplein en wilde de Havenstraat in. Daarbij zag hij de boom niet staan en botste er boven op. De auto werd flink beschadigd. De bestuurder kwam met de schrik vrij. log pi ersi teert URMOND Het pro- t Zw mma voor de 67ste Hij agweek werd dit jaar B v| iresenteerd door het en neentebestuur, de gP V, de Vereniging tot Tij Bring van Warmonds t va esten, de Ondernemers- rban eniging Warmond én sc Koninklijke Water end, irtvereniging De Kaag. *>r gezamenlijke presen- b ie betekent dat er dit M r sprake is van een ech- chi P°6inS tot samenwer- ligifg- t a Ie jaren was er sprake van n „droge" en een „natte" inde agweek waarmee de feest- ek in het dorp en de zeil- dstrijden werden aange- 'e e id. Er was altijd een behoor- e afstand tussen de water- reanten en de inwoners d Warmond en zo werden te ai ook twee afzonderlijke fees- zif I georganiseerd. Bij het 75- kin ig bestaan van de Konink- roo: ie Watersportvereniging De nu twee jaar geleden, een eerste poging gedaan de watersporters en de .^Rrmonders wat meer tot el- ar te brengen. Omdat War- ond door de aanleg van het reatie-eiland Koudenhoom de vergraving van 't Joppe ™e' eer aan de plas is komen te P® gen wil men die verbroede- >8 1 ig uitbreiden. Zowel bij de k itersportvereniging als bin- h i n het gemeentebestuur leeft wens om de inwoners en de reanten, het dorp en het ter en de droge en natte Deze prijs heeft de gemeente Warmond in het kader van de Kaagweek ter beschikking gesteld. HIJ zal worden uitgereikt aan de meest talentvolle jonge zeiler. foto: pr Kaagweek dichter bij elkaar te brengen. Ook burgemeester T. Hendrickx-Vlaar vindt het be langrijk dat de Warmonders meer betrokken raken bij het gebeuren op de plas: „De tijd is er nu rijp voor. Er is na het tot stand komen van het eiland Koudenhoom een nieuw tijd perk aangebroken voor de re creatie in Warmond en daar mee is er een nieuw elan in Warmond te constateren. Nieuwe middenstandsbedrij- ven werden geopend, de hore ca florreert en de plaatselijke VVV is herboren. Warmond als recreatiegemeente is geen loze kreet meer". Het gemeen tebestuur wil de belangstelling voor de zeilwedstrijden tot ui ting brengen door een prijs voor de meest talentvolle jon ge zeiler ter beschikking te stellen. De prijs bestaat uit een fraai model van een Engelse sloep vervaardigd door de mo delbouwer Cor Hardonk uit Papendrecht. De wisselprijs zal volgende week vrijdag door de burgemeester worden overhandigd aan de meest ta lentvolle Nederlandse zeiler in de leeftijdscategorie tot 18 jaar. Prominentenronde De Kaagweek wordt volgende week vrijdag door de burge meester geopend. Aan het tra ditionele tobbetje steken op vrijdagavond is een speciale prominentenronde toegevoegd waaraan club- en gemeentebe stuurders zullen deelnemen. Middels een uitgebreide vloot- schouw waaraan tien combina ties van de watersportvereni ging zullen deelnemen, pre senteert de vereniging De Kaag zich in de Warmonder Leede. Tal van op de Kaag zeilende schepen nemen aan de vlootschouw deel en vanuit het Park zal dit schouwspel goed te zien zijn. Zowel de Vereniging tot Vie ring van Warmonds feesten als de Watesportvereniging hebben een vrij vol program ma samengesteld, gericht op het eigen publiek. Bij de Kaag ontbreekt dit jaar door tijdge brek zelfs de zogenaamde „pretdag" omdat de wedstrij den dit jaar zeer uitgebreid zijn. In de Kaagweek wordt onder meer voor de honderd ste keer de strijd aangebonden tussen de Regenbogen van Holland en Friesland. De hon derdste Holland-Friesland te amwedstrijden geven een ex tra feestelijk tintje aan deze Kaagweek. De ondernemers vereniging Warmond zorgt voor de braderie op zaterdag. Het programma voor de feest week in het dorp ziet er in grote trekken net zo uit als voorgaande jaren met voor elk van wils. Alleen heeft het be stuur van de Vereniging tot Viering van Warmonds Fees ten dit jaar geen rondvaart boot gehuurd waarmee inwo ners van Warmond het wed- strijdveld konden bezoeken. De plaatselijke jongerensoos organiseert verschillende bij eenkomsten in eigen huis ter wijl de bekende Jen Rog deze keer door de horeca-onderne- mers naar 't Trefpunt is ge haald. Volgende week zater dag treden daar Centerfold en de Warmondse Pasadena Dre- amband op. De vierde Jazz be hind the Toll is eveneens in de Kaagweek georganiseerd door de horeca-ondernemers. Dat betekent dat alle horeca-be- driiven op 17 en 18 juli vanaf 21.30 uur bol staan van de le vende muziek. Alle concerten zijn gratis toegankelijk en er is een echte Jan Plezier gehuurd om alle jazz-liefhebbers van het ene naar het andere eta blissement te vervoeren. Tot ongeveer 02.00 uur is er mu ziek. Feestweek In 't Stationskoffiehuis treedt Milly Scot met haar trio op. In het Wapen van Warmond is het trio Rob Agerbeek aanwe zig en de Old Black Horse Sa loonband zetelt in de Saloon. Het kwartet Frits Kaatee met zangeres Jeanette Gordee ge ven acte de presence in Hotel De Zon. Jaap Dekkers Boogie Set treedt op in Boerderij Meerrust. Op zondag 19 juli treedt daar het trio Rob Ager beek nog een keer op als toe gift na Jazz behind the Toll. Hoewel de Kaagweek duurt van 14 tot en met 22 juli, de of ficiële opening in samenwer king met de zeilverenging De Kaag op 17 juli plaats heeft en de feestweek dinsdagavond wordt geopend, wordt de acti viteit zondag al gehouden. Tussen 9.30 en 12.00 uur kan men starten voor de fietspuz- zeltocht voor het hele gezin. De afstand is tussen de 35 en 40 km en men kan tot 16.00 uur finishen. Start en finish zijn bij de Pomp. VAN DER REIJDEN IN NOORDWIJK: NOORDWIJK J.J. van der Reijden, staatssecreta ris van volksgezondheid in het eerste kabinet-Lub- bers, heeft de CD A-jonge ren uit de Bollenstreek met de neus op de feiten gedrukt. Op een goed be zochte vergadering in „De Kuip" hield hij de CDJA'ers gisteravond voor, dat de geneeskunde zich onvoorstelbaar snel ontwikkeld. „Maar de problemen worden ook steeds groter", aldus Van der Reijden. Van der Reijden lichtte dit toe aan de hand van een boek, waarin de situatie omtreeks het jaar 2030 werd beschreven. Steeds minder mensen zullen de zorg voor veel meer mensen moeten gaan betalen. Zo zal er concurrentie tussen de genera ties ontstaan. Mede als gevolg van de vooruitgang in de ge neeskunde zullen de mensen ouder worden. Thans telt ons land ongeveer 600 mensen bo ven de leeftijd van honderd jaar, over ongeveer vijftig jaar zullen dat er duizenden zijn. Andere groeperingen, zdals zwakzinnigen, die nu vaak op iongere leeftijd overlijden, zul len langer blijven leven. „We zijn bij een gigantisch knelpunt gekomen," aldus Van der Reij den. „Moet men alles wel doen, wat men kan doen", vroeg hij zich af. In zijn betoog ging de voorma lige staatssecretaris uitgebreid in op de bezuinigingen op de volksgezondheid. Volgens Van der Reijden is op het gebied van de gezondheidszorg de laatste jaren vijf miljard gulden omgebogen. Uitvoerig ging hij in op de vraag hoe ons land in zodanige financiële perikelen is terecht gekomen, dat zelfs de gezondheidszorg in het gedrang is geraakt De vijftiger jaren waren die van de opbouw, be toogde hij. Nederland herrees en door hard werken ontstond er een stijging van het natio naal inkomen. In de volgende decennia groeide langzamer hand het idee: „Laten we het er van nemen". In dit land nam deze gedachte een groter omvang aan dan in andere lan den. Van der Reijden toonde dit met verschillende voorbeel den aan. Heel typerend had premier Piet de Jong dit onder woorden gebracht bij het af scheid van minister Marga Klompé. „Marga, we zullen je missen. Voor jou hebben wij twee anderen nodig: één om het raam open te houden, en één om er bakken met geld door te gooien". De onder zijn beleid ingevoer de bugetering voor de zieken huizen noemde hij een succes nummer. Deze methode maak te een eind aan het warnet van „regeltjes," die zelf de aanschaf van een koksmuts tot een inge wikkelde bezigheid maakte. Van der Reijden voorzag dat veel bejaardenoorden zullen verdwijnen en dat de thuiszorg daarvoor in de plaats zal ko men. Het personeel zou dan op andere plaatsen in de samenle ving moeten gaan werken. Een volksverzekering noemde Van der Reijden een utopie. Zo'n verzekering voor het gehele volk door het hele volk is naar zijn mening onbetaalbaar. Auto gestolen bij proefrit SASSENHEIM Bij een garagebedrijf aan de Concordiastraat in Sassenheim is gistermiddag om een uur een Opel Kadett ont vreemd. De auto werd meegenomen door een man tussen de 30 en de 35 jaar voor een proefrit. Hij liet zijn eigen wagen, een Volkswagen Golf, achter als onderpand. Toen de man na enkele uren nog niet terug was werd de politie gealarmeerd. Bij na vraag bleek de achtergelaten auto op eenzelfde wijze verkregen te zijn bij een bedrijf uit de Haarlemmermeer. ENBURG De igerensociëteit De Peuk Valkenburg gaat in l najaar van 1988 ver- ien. Dan is het nieuwe lerkomen in Boonrak- t gereed. In september ht de bouw waarvoor speciaal aangestelde ivcommissie inmiddels bezig is met de voorberei dende werkzaamheden. De kosten van het nieuwe gebouw worden door De Peuk zelf betaald. Sinds 1979 halen de leden oud papier op. Verder zal tij dens de bouw een beroep worden gedaan op de zelf werkzaamheid van de Peukleden. In december 1986 gaf de pro vincie toestemming aan De Peuk om in het plan Boon- zak-Oost een jongerensoos te bouwen. Daarvoor vonden vele vergaderingen plaats met het college van B en W over de exacte lokatie van De Peuk die zich sinds 1974 [j de bloembollenvei- I Hobaho In Lisse de vlaggen [steren in top. Er was feestje aan de ig, dat om twee re- werd gevierd. de eerste plaats i de eerste veiling i het nieuwe sei- n gehouden en ten i werd een to- vernieuwd han- intrum in ge- hiik genomen dat in jikele weken tijds aannemer Cas- i uit Lisse uit de [rond is gestampt en plaats van het malige handels- urn heeft ingeno- w. Het is een ruim- met een geïnte- "erde permanente mtentoonstel- alle mogelijke nikatiemidde- b, een ruime kantine licht en ruimte te er. Een vernieuwing [e een grote verbete- mag heten en het bloem- jollenvak in de nabije toekomst nog meer gaat zien: gisteren werd bekend gemaakt dat volgend seizoen ook de veilingzaal flink onder handen wordt genomen. Het was gistermiddag erg druk bij Hobaho en die belangstelling gold vooral de eerste veiling van bloembol len die onlangs zijn geoogst. De heer Fr. Hogewoning heette de aanwezigen in de bomvolle veilingzaal welkom. De aanvoer was nog niet groot. Binnen enige tijd zal het nabij Hobaho zo wel als bij overbuur man CNB (die volgen de week met veilen begint) een drukte van belang zijn en zul len honderdduizenden bloembollen van oogst 1897 via de vei- lingklokken de weg naar de afnemers vin den. foto: henk van den ende al moet behelpen met allerlei noodonderkomens. In 1974 begon De Peuk in de garage van de gereformeerde predi kant H. Rooze. Deze ruimte was al snel te klein waarna een reeks verhuizingen plaats vond. Sinds 1978 heeft de jongerensociëteit onder dak in een voormalige beton- fabriek aan de Katwijker- weg. Een leegstaand gedeelte wordt gehuurd voor niet al te veel geld. De binnenkant werd opgeknapt door de soosleden zelf. „Het blijft on zeker of niet potseling de huur wordt opgezegd", ver telt voorzitter van De Peuk Henk Imthorn. „De Peuk heeft 200 leden en is nu toe aan een eigen onderkomen". De iongerensociëteit in Val kenburg loopt goed. Op vrij dagavond is het gebouw aan de Katwijkerweg geopend voor de jeugd vanaf 16 jaar. „Dan mag er ook een pilsje getapt worden", zeggen Jan van der Wel en Cor Krom hout, die beiden sinds de op richting in 1974 betrokken bij De Peuk. Op zaterdaga vond wordt De Peuk bezocht door zo'n 200 jongens en meisjes. „Ze kunnen zich hier uitleven", meent Henk Imthorn. „'Dat kunnen ze beter hier doen bij een knal lende disco dan dat ze op straat uithangen. Mochten de jongeren toch de regels over treden dan gaan we met ze praten. Lukt dat niet dan praten we desnoods met de ouders". In de vakantieperio de worden kinderdisco's ge houden en er is een eigen to neelclub. Een 32-jarige chauffeur van een transportbedrijf uit Woerden heeft gistermiddag om een uur twaalf betonnen platen verloren in de bocht bij het Klinkerbergviaduct. Het viaduct is daar door ruim tweeënhalf uur afgesloten geweest. Het ging hierbij om zes betonnen vloerplaten bij vijf bij twee meter die elk 1200 kilo wegen. Verder verloor de vrachtwagen zes kleinere platen. De platen zijn met behulp van een kraan van de aannemer voor wie de platen bestemd waren, opgehaald. Volgens de politie verloor de chauffeur zijn lading doordat hij te hard door de bocht reed. foto: wim van noort '0ORDWIJK Een root deel van de Noord- Yijkse bevolking heeft [een bezwaren tegen de omst van een openbaar olfcentrum op de oude timbaan in de Noorddui- Dat is volgens initia- efnemer van het plan G. io de uitkomst van een nlangs gehouden enquê- 6- De enquête werd op erzoek van de Noord wij gehouden door een I HEAO-studenten Por wie het onderzoek en onderdeel vormde *n het eindexamen. Vol lens Tio kan de uitslag van de enquête represen tatief genoemd worden. Ruim vijfhonderd Noordwij- kers verdeeld over twee wij ken in Noordwijk aan Zee en een wijk in Noordwijk Binnen werden door de studenten om hun mening gevraagd. Een ruime meerderheid reageerde volgens Tio positief. De eind uitslag van het onderzoek ligt inmiddels bij de gemeente. Voorlopig zal het rapport nog niet openbaar gemaakt wor den omdat de initiatiefnemer het college van B en W de tijd wil gunnen het rapport gron dig te bestuderen. Wethouder V. Salman bevestigt de ont vangst van de enquête-uitslag, maar zegt nog geen tijd gehad te hebben om het rapport meer dan oppervlakkig te be kijken. Volgens Salman zitten- er beslist nog wel wat haken en ogen aan de plannen van Tio. De besluitvorming van de gemeente is nog niet op gang gekomen. Pas in september zullen de commissies van wel zijn en ruimtelijke ordening! zich over de voorstellen en de enquête van Tio buigen. Ook de sportraad zal bij de besluit vorming betrokken worden. De wethouder zegt het zich voor te kunnen stellen, dat veel mensen en met name mi lieu-groeperingen tegen het creëren van een golfbaan in de Noordduinen gekant zijn. Als alternatieve plaats noemt Sal man de voormalige vuilstort plaats op de grens Noordwijk- Katwijk, die volgens hem met enige kunstgrepen vrij gemak kelijk geschikt gemaakt kan worden. Tio, zelf een groot golf-en- thousiast probeert inmiddels met behulp van het Noord- wijkse bedrijfsleven een Stich ting in het leven te roepen, de Stichting Openbaar Golfcen trum Noordwijk. Veel onder nemers hebben al hun steun toegezegd. De plannen van Tio voorzien in een 9-holes baan met de mogelijkheid voor overdekte oefenbanen. Voor het golfcentrum is 14 hectare grond nodig. Een Noordwijker die het absoluut niet eens is met de aanleg van een golf centrum op de trimbaan, de heer A. Houwaart, is begonnen met het verzamelen van hand tekeningen. Dagelijks is hij op de trimbaan aanwezig om de wandelaars en sporters naar hun mening te vragen en bin nenkort zal hij dat ook huis- aan-huis gaan doen. Van de 150 ondervraagden waren vol gens hem slechts 5 personen vóór een golfbaan. Argumen ten tegen een golfbaan en voor het behoud van een stuk duin dat nu vrij toegankelijk is zijn er volgens Houwaart legio. „Het is doodzonde om een ter rein waar jaarlijks duizenden mensen recreëren een bestem ming te geven waarvan slechts een beperkte groep sporters gebruik zullen maken. Dit is nog het enige stuk terrein waarvoor niet betaald hoeft te worden en waar men zich bui ten de paden mag begeven. De belofte van Tio dat het golfter rein openbaar zal blijven en toegankelijk voor iedereen kan hij nooit gestand doen. Het betreden van een golfbaan is levensgevaarlijk. Dat het terrein zijn huidige functies zal behouden geloof ik dan ook niet", aldus Houwaart. Verder stelt hij het ongeloof lijk te vinden dat waar twintig jaar geleden de golfbaan moest verdwijnen er nu weer een zou moeten verschijnen. Hein Verkade van de Natuur- en Vogelvereniging laat weten beslist niet tegen een golfbaan te zijn, maar wel op die plek. Ook hij noemt de voormalige vuilstortplaats een goed alter natief. „Wij maken voorlopig pas op de plaats, maar als de plannen van Tio werkelijk doorgang gaan vinden, zullen wij zeker in het geweer ko men. Bovendien zullen wij binnenkort aan de gemeente een beheersplan aanbieden voor de Noordduinen. Dat plan is door ons opgesteld in samenwerking met de Stich ting Duinbehoud uit Leiden en biedt beslist geen ruimte voor een golfbaan". De milieuvere niging Kritisch Noordwijk houdt het voorlopig bij het in dienen van bezwaarschriften. Ook deze vereniging over weegt actie te ondernemen wanneer de plannen van Tio serieuzere vormen gaan aan nemen. Voorlopig is alles nog te vaag, zo vindt men. WARMOND Een 17-jarige Hagenaar is vannacht om twee uur aangehouden door de politie van Warmond. De iongen liep samen met enke le kameraden over de Dorps straat. Hij probeerde in het voorbijgaan het portier van een geparkeerd staande wa gen. Toen de auto niet afge sloten bleek te zijn stapte hij in en maakte aanstalten om weg te rijden. De politie van Warmond was ter plaatse omdat er kort tevoren een container tegep een auto was gegooid. Ze konden de Hage naar onmiddellijk inrekenen. GRATIS ELXE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER F1LMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11