Vogelwerkgroep Koudekerk helpt de zwarte stern Weinig te doen tegen nep-schoorsteenvegers BEDRIJF Poolse kinderen overnachten in Roelofarendsvee POLITIE WAARSCHUWT VOORLEIDS LEIDEN OMGEVINGEclcUeCoumtit VRIJDAG 10 JULI 1987 PAGINi Warmondse burgemeester verhuist naar Voorhout De lucht in per Kanaal, het is vrijblijvend, due niet verplicht.^^k Zeer belangrijk; bewaar de kwitantie! ontvangt 2 1} dagen van tevoren bench} dat de schoor steenveger aoat. Hij koat êlnaaal langs. Zorg er dus voor dat 0 thuisbent, schakel desnoods Us buren ia. Koet hij een tweede aaal langenoatn aan is het tarief 2^( Zet de haard van zijn plaats. Bij c.v. aantel aet Kicobanl verwijderen. Voor hen die c.v. en noederftaaril hebben, zo 1 ver vrij «aken dat het tfat ya„ dc schoorsteen vrij koat 1 loa leeg te aaken. j Hij invaliden en bejaarden zal de schoorsteenveger de helV Lwnde hand bieden. mj hopen dat U geen riaico wilt lopaa an rakenea op Uw ff MedewerKlne. *Voor Dw woning zal het vegen en controleren ven de schoor' steen plaats vinden op i i o JUUt»7 Oude Rijn 21* Leiden 071-i'Z096 aan tafel 1 YUUK LÈj. LEIDEN „Tegen schoorsteenvegers die proberen hun klanten op te lichten, kan maar heel weinig worden gedaan". Dat zegt mevrouw E. van Erve, tweede secretaris van de Algemene Schoorsteenvegers Pa troons Bond (ASPB) in Amsterdam naar aanlei ding van de onrust die deze week in met name het Haagwegkwartier is ontstaan over schoor steenvegers die stencils in hun wijk hebben ver spreid. In die stencils werden bewoners ge maand de schoorsteen te laten vegen. De firma in Leiden, volgens het stencil gevestigd aan de Oude Rijn 24, gebruikt de naam Van Dam, naar een be kend schoorsteen veegbed rijf uit Leiden. Bewoners van het pand aan de Oude Rijn zeg gen echter niets te maken te hebben met schoorsteenve gen en de politie bevestigt dat. „Vroeger woonde hier wel een Van Dam, maar die is al vijf jaar dood", weet een bewoonster. Het telefoon nummer dat op het stencil is vermeld, blijkt ook niet te horen bij de Oude Rijn 24, maar bij een pand in de Dijk- straat in de Lage Mors. Een telefoontje naar dat adres le vert in eerste instantie niet meer op dan een dame die opneemt met „hallo". Ze zegt aanvankelijk niets te weten van het schoorsteen vegers be drijf maar later erkent ze dat het pand aan de Dijkstraat het adres is, waaruit het be drijf opereert. Meer wil ze niet kwijt. „Maar belt u van avond nog maar eens", voegt ze eraan toe. Volgens een woordvoerder van de politie Wordt momen teel ónderzocht of tegen het schoorsteenveegbedrijf opge treden kan worden op grond van „de valse informatie" in het stencil. „Mochten zich Leidenaars melden die zeer hoge rekeningen werden ge presenteerd, dan zal ook daarvan bekeken worden of van een strafbaar feit sprake is", voegt hij er aan toe. Tot dusver is dit niet gebeurd. Volgens de ASBP is het niet altijd even eenvoudig malafi- gebracht was 680 gulden. Normaal wordt voor het ve gen van een schoorsteen een prijs gerekend van 50 tot 75 gulden", zo vertelt mevrouw Van Erve van de ASPB. „De prijs wordt door deze mensen opgeschroefd; ze vertellen dat er dingen kapot waren en dat ze allerlei zaken hebben gerepareerd. Zowel de politie als de Economische Controle dienst werden bij dit geval ingeschakeld, maar er bleek weinig aan te doen. De firma kon niet gepakt worden voor oplichting, omdat de prijzen voor het vegen van een schoorsteen vrij ziin. Boven dien heeft de klant inge stemd met het werk. Hij had echter van te voren de prijs moeten opvragen. Als je dat niet doet is aangifte doen al gauw zinloos". Ook moet in de meeste ge vallen nog maar afgewacht worden of er iets aan de schoorsteen is gedaan. „Vaak worden slechts een paar dak pannen verschoven of we vinden allerlei vreemde voorwerpen terug in de schoorsteen. We begrijpen zelf niet hoe ze daar bij ko men", aldus Van Erve. Volgens een woordvoerder van de Leidse politie is het zelf contact opnemen met een schoorsteenveger de vei ligste manier: „In het stencil aan de burgers wordt welis waar een bedrag van 17,50 gulden genoemd, maar dat is per kanaal. Wat daarmee wordt bedoeld, is zo onduide lijk dat ze er nog van alles van kunnen maken. Het is moeilijk dit soort praktijken te voorkomen. De mensen moeten ten opzichte van dit soort zaken wat wantrou- wender worden". Gratis De ASPB heeft gratis leden lijsten beschikbaar, en ook een folder met instructies. Daarin staat dat de klant af spraken moet maken over de prijs, moet contoleren of het werk wel echt gedaan is, moet vragen van welke fir ma de schoorsteenveger komt en moet eisen dat hij zich legitimeert. Mevrouw Van Erve sluit zich bij de po litie aan: „Het blijft een moeilijk geval. Het komt zelfs voor dat de onechte schoorsteenveger een vals pasje laat zien. De mensen moeten zelf wat alerter zijn". JULIA VAN BOHEMEN Een gedeelte van het stencil dat deze week voor onrust in het Haagwegkwartier zorgde. Het bedrijf gebruikt de naam Van Dam. de van bonafide schoorsteen vegers te onderscheiden: „Er kan niet gesproken worden van erkende en niet-erkende schoorsteenvegers. Een goede schoorsteenveger is aangeslo ten bij de Kamer van Koop handel of bij de ASPB. Wan neer dat niet het geval is, is de kans groot dat we te ma ken hebben met een zwart werker die soms gigantisch hoge bedragen vraagt voor het vegen van de schoor steen. Als dat al gebeurt". Mevrouw Van Erve vertelt dat bij de Bond, waar 140 be drijven bij aangesloten zijn, dagelijks vele telefoontjes binnenkomen van mensen die met deze praktijken te maken hebben gehad. Bo vendien is het niet iets van de laatste tijd maar gebeurt het al jaren en lijkt het ook steeds weer terug te komen. Mevrouw Van Dam van het al jaren bestaande schoor- steenvegersbedrijf H.S. van Dam, dat gevestigd is aan de Oosterstraat, zegt de moed al opgegeven te hebben en zich niet meer druk te maken over deze zaken. „Wij heb ben al jaren met dit soort praktijken te maken. Zo'n vijf jaar geleden is mijn man er nog eens achteraan ge gaan. Van vaste klanten, die wantrouwend waren, kregen wij bericht dat bij hen een firma aan de deur zou komen om de schoorsteen te vegen. Mijn man ging er naar toe maar de zogenaamde firma kwam niet opdraven. Waar schijnlijk hebben ze de be drijfsauto van mijn man zien staan en de benen genomen". Zinloos Niet alleen blijken nep- schoorsteenvegers veelal wat oudere mensen als slachtof fer te nemen, ook vragen ze vaak veel te hoge prijzen. Vooraf wordt geen afspraak over de priis gemaakt, maar achteraf rekent men bedra- Cvan soms wel een paar iderd gulden. Een voor beeld is dat van een 90-jarige man uit Amsterdam die vier schoorstenen had laten schoonmaken. „Het bedrag dat hem in rekening werd Sambal goreng tahoe met sperzieboontjes, rijst en ketjapsaus - vla-flip (vegetarisch) Nodig voor twee personen: 250 g tahoe, 2 lepels olie, zout, mespunt suiker, 1 theelepel citroensap, ui, knoflook, sambal, boem- boe sate; 500 g sperziebonen, ui, sam bal, laos, halve lepel olie, 2 dl water, zout, bruine bas terdsuiker, 2 lepels toma tenpuree, 1 lepel gemalen kokos of santen, ketjap: 250 g droogkokende rijst; ui, sambal, 1 theelepel ci troensap, 1 theelepel brui ne basterdsuiker, 2 lepels ketjap: 1 perzik, 50 g trambozen of aardbeien, basterdsuiker naar smaak, 2'/t dl yog hurt, 2'/s dl gele vla (2Vt dl melk, 12 g custard, 15 g sui ker). Snijd de tahoe in repen van een centimeter en bak die in de olie bruin. Schep de tahoe uit de pan, strooi er zout en suiker op en druppel er ci troensap over. Fruit in het overgebleven vet (of doe iets verse olie in de pan) de kleingesneden ui met geper ste knoflook, sambal en boemboe saté lichtbruin. t Voeg een lepel water en de' tahoe toe en laat de massa onder af en toe omleggen op een klein vuur warm wor den. Haal de sperziebonen af, snijd ze een keer door en was ze. Fruit de kleingesneden ui met sambal en laos licht bruin in de olie. Voeg water, zout, bruine basterdsuiker, tomatenpuree, kokos of san ten en de sperziebonen toe en kook de groente in vijf tien minuten beetgaar. Maak het gerecht op smaak af met de gebruikte toevoegsels en met ketjap. Meng voor het ketjapsausje ragfijn gesneden ui met sam bal, citroensap, bruine bas terdsuiker en ketjap. Roer het mengsel na tien minuten nog eens stevig door, zodat alle suiker oplost. Zet stukjes perzik met fram bozen of aardbeien en bas terdsuiker een half uur weg. Vul hoge glazen met laagjes vruchten, yoghurt en vla. JEANNE ROELOFARENDSVEEN Op doorreis vanuit Krakau in Polen naar Holland on Sea in Oost- Engeland overnachtten vannacht 25 bijna blinde Poolse kinderen met hun begeleiders bij gastgezin nen in Roelofarendsveen. Gisteravond zongen de bleke kinderen, die een busreis van vijfentwintig uur achter de rug hadden, in café Heemskerk geza menlijk enige Poolse lied jes voor hun pleegouders- voor-één nacht. Zij waren daartoe gestoken in fleurige folkloristische kleding en droegen bloeme tjes in het haar. Ondanks on miskenbare vermoeidheid zongen de kinderen met een bewonderenswaardige inner lijke kracht en élan. Hun dank gold echter niet alleen de gastouders, ook Bovo Tours werd in hun dank be trokken. Dit bedrijf heeft er namelijk voor gezorgd dat de kinderen, die in een blinden instituut in Krakau wonen, een eigen bus („de mooiste van heel Polen") tot hun be schikking hebben. De vakantie is mogelijk ge maakt door een Poolse oud- strijder, Hendrik Baranows- ki, die in Engeland woont. Hij heeft drie huizen, waarin doorlopend groepen gehandi capte kinderen gratis mogen worden ondergebracht. Bara- nowski heeft al vijfduizend kinderen op deze wijze een paar weekjes ondergebracht. Baronowski was gisteravond ook in Roelofarendsveen om in steenkool-Engels de kin deren te introduceren en om Bovo Tours te bedanken. Hij droeg diverse Poolse onder scheidingen op zijn revers. Een oorlogsonderscheiding en die „Van de glimlach". Vooral deze laatste is een heel bijzondere. Er zijn maar drie personen, die hem gen, namelijk de bert. auteur Peter Ustinow, Johannes Paulus II en drik Baranowski. De on scheiding is uitsluitend hen die opkomen voor d( langen van kinderen. Hij is zich gaan inzetten kinderen na een zeer bij der voorval. „Een mira noemt hij het zelf. Voo Tweede Wereldoorlog hij vliegenier in het Pc leger. Door de Duitsers hij in 1939 gearresteeni naar een kamp in het Z» Woud overgebracht. Hij kans daaruit weg te vl ten. Via Roemenië en kije, kwam hij in Egypte recht, alwaar hij dienst bij het Engelse leger. Tij< een troepentransport va de haven van Durban Zuid-Afrika werd het sc waarop hij zich bevond, torpedeerd. Als door wonder overleefde h nowski de ramp. Uit da baarheid voor zijn redi heeft hij gezworen zich i af dat moment volledig i zetten voor kinderen. De 25 bijna-blinde kind« die vannacht in Roel rendsveen verbleven, ben een geheimzinnige e lijke oogziekte, waat meer dan vierhonderd 1 deren in Krakau lijden. I nen twee jaar zullen ze a volledig blind zijn. De zie komt alleen voor bij kii ren wier ouders of grooi ders gevangen hebben g ten in een kamp in Sibé Wat het precies voor c ziekte is, is niet beke Voordat de kinderen vo dig blind zullen zijn, zi Baranowski ervoor dat ze veel mogelijk van de we; hebben gezien. De Pa kinderen zijn vandaag de dagboot van Hoek Holland naar Harwich trokken. WARMOND Burge meester T. Hendrickx- Vlaar verhuist van War mond naar Voorhout. Om dat mevrouw Hendrickx- Vlaar per 1 augustus haar huurhuis aan de Waag- dam moet verlaten en er in Warmond geen ge schikte woonruimte kon worden gevonden, heeft zij besloten een huurwo ning in de vrije sector in Voorhout te betrekken. Hoewel ook zij van me ning is dat een burge meester in de eigen ge meente dient te wonen, kiest mevrouw Hendrickx toch voor een woning in Voorhout Voor de verhuizing van de burgemeester naar een wo ning buiten de eigen ge meente is toestemming nodig van de Kroon. Een verzoek daartoe is in behandeling op het ministerie van Binnen landse Zaken. De gemeente raadsleden vinden het geen van allen prettig dat de bur gemeester buiten de gemeen te gaan wonen maar zij heb ben wel begrip voor de situa tie. „Als er echt geen passen de woonruimte te vinden is in Warmond zal de burge meester naar elders moeten uitwijken. Dat is de conse quentie van het verkopen van de ambtswoning", wordt gezegd. Enige jaren geleden besloot de gemeenteraad onrendabe le eigendommen van de ge meente af te stoten en de ambtswoning viel daar ook onder. Bij het begin van de eerste ambtsperiode van de burgemeester woonde het ge zin Hendrickx in een woning van de woningstichting War melde. Daarna werd de huurwoning aan de Waag- dam betrokken. Omdat het huis in Voorhout per 1 au gustus nog niet klaar is zal de burgemeester eerst nog enkele maanden aan de Oranje Nassaulaan 1 wonen. Ruim tweehonderd kinderen liepen gisteravond om half acht fi in de ballonnenoptocht langs de Kerkstraat in Oude Weten De optocht begon met het arriveren van de tweehonderd dee» mers aan de wandeldriedaagse aan het einde van de Kerkstri Zij waren gestart bij de veiling in Roelofarendsveen. De kind* togen met ballonnen naar het kermisterrein waar ze werden gelaten. Elk deelnemertje kreeg een bon voor twee oliebollen, deze kermistent was het onmiddellijk een drukte van belang kermis in Oude Wetering blijft staan tot en met zaterdag 11) Op diezelfde dag is er ook een braderie tussen 10.00 en 17 uur. FOTO: HENK V.D. 0 Harde wind treft Lauralegioen ALPHEN AAN DEN RIJN Harde wind was het eu- vel waarmee het Lauralegioen de derde dag van deze fietsvierdaagse te maken kreeg. Desondanks was het. weer een schitterende fietsdag waar weer 109 dagjes mensen aan meededen buiten de ruim 1600 echte vier daagse rijders. Alles verliep prima. Slechts een man van 75 jaar had wat moeite met de weg in de buurt van Harmeien en hij verdwaalde. Hij werd later met een taxi naar huis gebracht. De derde dag bracht ook werk voor de masseurs van de Laura want na al die kilome ters fietsen protesteerden bij veel mensen de spieren. Na een massage kon men meestal weer wat fitter op pad. De route voerde gisteren traditiegetrouw in de richting van Gouda en verder via de Loperikwaard naar Polsbroek, Benschop, IJsselstein en Nieuwegein. Daar wordt via de kastelenroute gereden tot Drieber gen. Vandaag is het de laatste dag van de veertigjarige Laura. Om 15.30 uur begon de intocht Tijdens de etap pe van gisteren is een van deelnemers, een inwoner van Alphen aan een hartaanval overleden. Eerste paal tachtig woningen Weteringpark WASSENAAR J.A. van den IJssel, voorzitter van de Wassenaarse woningbouwvereniging St. Willibrordus, heeft gistermiddag de eerste paal ge slagen voor de bouw van 35 woningwetwoningen en 45 premie-A-koopwoningen in het toekomstige We teringpark. Dit park wordt gebouwd achter het hui dige Van Polanenpark en is bereikbaar via de Van Duivenvoordelaan. In het weidegebied ten noorden van Wassenaar worden in totaal 190 woningen ge bouwd: 107 woningwetwoningen en 71-premie-A koopwoningen. Daarnaast kunnen twintig Wasse- naarders op een zogenaamde zelfbouwkavel zelf een huis bouwen. De plannen en aantallen woningen voor het tweede gedeelte van het Weteringpark worden pas over twee jaar bekend gemaakt en zul len worden gebouwd door de Wassenaarse Bouw vereniging. Het slaan van de eerste paal gebeurde onder het toeziend oog van vele Wassenaarders. Vragen over lange procedures plannen LEIDEN Is het mogelijk om de procedures voor plannen in te korten?. Deze vraag hebben provinci ale statenleden uit de fracties van VVD, PvdA, CDA en D66 schriftelijk ingediend bij het college van Gedeputeerde Staten. Dit naar aanleiding van een artikel dat door hun collega A. de Jong (PvdA) is geschreven naar aanleiding van het vertrek van A.J.N. Hubert, fractievoorzitter van de VVD, uit de Haagse gemeenteraad. Hubert vindt, dat het raadlid- maatschap in een grote stad niet te combineren valt met een volledige baan. Als oplossing stelt hij voor het raadlidmaatschap in grote steden te beschouwen als een gewone betrekking. Leidenaar De Jong deelt de mening van Hubert en vindt dat dit ook geldt voor leden van kleine fracties in middelgrote ge meenten en leden van kleine fracties in Provinciale Staten. De Jong stelt echter een andere oplossing voor. Volgens hem kan er heel wat werk worden bespaard als er eenvoudigere procedures worden in gesteld. Filmavond In het evangelisch ontmoe tingscentrum De Ark aan het Picképlein 1 in Noordwijk wordt maandag een film ge draaid. De film gaat over het leven en werk van de platte landsdominee David Wilker- son die de achterbuurten van New York intrekt. De film begint om 21.00 uur. De toe gang is gratis. Rommelmarkt De Stichting Ontwikkeling samenwerking Noordwi) houdt morgen een rommo markt bij het pand Losplaats weg 9 in Noordwijk. f markt is van tien uur 's oei tends tot vier uur 's middai te bezoeken. De opbreng van de rommelmarkt kon ten goede aan projecten Burkina Faso. Oud papier Leden van Tafeltennisvei niging Zoeterwoude hak morgen oud papier op. 0 9.30 uur begint men aan h karwei en de vereniging vi zoekt oud papier tijdig aan i kant van de weg te zetten. KOUDEKERK AAN DEN RIJN Dit voorjaar heb ben 31 paar zwarte sterns gebroed op nestvlotjes die uitgelegd waren door de Vogel werkgroep Koude kerk/Hazerswoude en Omstreken. Dat is een re cord aantal. Elk voorjaar, begin april, trekt een aan tal leden van de vogel- werkgroep de polders rond Koudekerk en Ha zerswoude in, om in de sloten een aantal vlotjes te leggen die met een touw en stok in de modderbo dem worden verankerd. De bedoeling is om op deze kunstmatige manier zwarte sterns broedgele- genheid te bieden. Van origine broeden zwarte sterns in kolonies op de krab- bescheer, een moerasplant in de poldersloten. Deze plant verdwijnt hoe langer hoe meer uit het milieu door het geïn tensiveerde slootonderhoud en waarschijnlijk ook door het voedselrijker worden van het slootwater. Het aantal broed- paren van de zwarte stern loopt schrikbarend terug, niet alleen als gevolg van het ver dwijnen van de krabbescheer. In geheel West-Nederland broedden in 1978 ongeveer 300 paren. In 1980 wordt het aan tal broedparen voor Nederland op ongeveer 1500 geschat. De zwarte stern is in 1986 door vogelbescherming op de „rode lijst voor bedreigde en karak teristieke vogels in Neder land" geplaatst, want landelijk gezien bedraagt de afname sinds 1970 40 50 procent. Als oorzaken voor deze achter uitgang wordt niet alleen het verdwijnen van de krabbe scheer gezien, want de zwarte stern neemt immers ook met modderige oevers als nestel plaats genoegen. Ongetwijfeld heeft de intensivering van de veeteelt en de daarmee ge paard gaande grondwaterpeil- verlaging met de achteruit gang te maken. De verstoring van nesten in de slootkanten is hierdoor toegenomen. Bloe menrijke hooilanden zijn er nauwelijks meer. Daardoor daalt het aantal prooidieren van de zwarte stern (insekten) in hun broedgebied. Aange zien het nest niet veel voor stelt wat modder en plan tenresten spoelen de eieren er gemakkelijk af als er een plezierboot passeert. Waterre creatie heeft vooral in de plas- sengebieden een negatief ef fect op het aantal broedparen. Gering succes In 1980 was dit voor de vogel- werkgroep Koudekerk/Ha- zerswoude voldoende aanlei ding om in de poldersloten waar de zwarte stern van oudsher voorkwam, vlotjes te gaan uitleggen. Aanvankelijk met gering succes. In het eer ste jaar broedden slechts twee paar op de vlotjes. Het aantal groeide echter spec taculair tot 28 paar in 1984. Daarna vond er een achteruit gang plaats tot zeventien paar in 1986. Een landelijke tendens begon zich af te tekenen. Dit voorjaar zag het er eerst naar uit dat een verdere daling zou plaatsvinden. Bij een eerste in ventarisatie kwam men niet verder dan zes paar zwarte sterns. Nu is het elk jaar al zo dat in Koudekerk/Hazerswou de de zwarte sterns pas laat tot broeden komen. Het vermoe den bestaat dat dit paartjes zijn die uitwijken voor de waterre creatie, een fenomeen dat pas later in het vooijaar op gang komt op bijvoorbeeld de Nieuwkoopse Plassen. De vo gels wagen dan op de vlotjes een nieuwe poging. Tot ieders aangename verras sing bleek bij een inventarisa tie deze week dat een record aantal van 31 paar van de kunstmatige nestgelegenheid gebruik gemaakt heeft. Van eén paar is zeker dat de jongen door het koude en natte weer van mei en juni zijn doodge gaan. Toch heeft zo'n tien pro cent van de zwarte sterns in West-Nederland in het actie gebied van de vogelwerkgroep gebroed. Reden genoeg om volgend jaar weer vlotjes uit te leggen. Wie nu nog de wanke le vlucht van de zwarte stern boven de poldersloten, op zoek naar iets eetbaars, wil bewon deren, moet snel zijn, want de meeste vogels zijn al weer ver- ttrokken naar de IJsselmeer- polders of omgeving, waar ze zich verzamelen voor de trek naar warmere streken.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10