"teidae Sou/ta/nt^ Afdeling neonatologie AZL wordt uitgebreid 'eurbakkentocht toch op Vara-radio F X STAD OMGEVING Slimme EHBO-kit Laken wil onderhandelen over riolering tuinhuisjes Goekoop naar Japan MEER COUVEUSES VOOR TE VROEG GEBOREN KINDEREN EIS OMROEP RIJNLAND INGEWILLIGD Ie Tombe/Melse Co mogelijk weg uit Leiden Noord-Hofland verliest gevecht om Stevensbloem Zware last Ceidóc Gouocmt DONDERDAG 9IUU 1987 PAGINA 9 'ouden Fles 1987 DEN Restaurant Engelbertha- e uit Leiden en Cafe-Restaurant jnd Hotel Huis ter Duin uit jrdwijk hebben deze maand voor feit dat zij „bij voortduring tot tevredenheid van hun gasten drank op de juiste wijze server- de Gouden Fles 1987 gewonnen. ie onderscheiding is enkel jaren eden in het leven geroepen door firma Spa met de bedoeling te ko- n tot een onderscheiding vóór Ne- •landse horecabedrijven, die een 8.74( alitatief hoogwaardig drankenas- 20.23 timent voeren. De overhandiging de prijs vond plaats in het Eta- isement Thermal in de Belgische id Spa. Behalve de Gouden Fles yingen de winnaars het daarbij lorende Diplome d'Honneur. LEIDEN Voormalig VVD-raadslid M. Laken wil met de gemeente onderhandelen over de geëiste aansluitingen van zijn woning en enkele tientallen tuinhuisjes langs de Vlietweg op het gemeenteriool. Laken wil proberen de beide kwesties „in den minne te schikken" en niet via allerlei beroepsprocedures. Voor het zomerhuis op het terrein van Laken, dat daar volgens de gemeente illegaal staat, is inmiddels een bouw vergunning aangevraagd. De gemeente had ge dreigd dat het anders gesloopt zou worden. La ken was in conflict gekomen met de gemeente, omdat hij meende dat zijn woning en de tuin huisjes niet de reden waren van de vervuiling van de nabijgelegen poldersloot. Hij voelde zich dan ook niet geroepen om de rioolaansluitingen te bekostigen. Mochten de tuinhuisjes toch we gens geconstateerde vervuiling op het riool moe ten worden aangesloten, dan moet de gemeente volgens Laken niet bij hem zijn maar bij de eige naars van de tuinhuisjes. Laken meent dat de ge meente Leiden een aantal jaren geleden zelf in gebreke is gebleven door te verzuimen subsidie bij het rijk aan te vragen voor de aanleg van de rioleringen. Zonder rijkssubisidie is het volgens hem voor geen enkele particulier te betalen. Bij de Raad van State zou deze week de kwestie rond de aansluiting van Lakens eigen woning op het gemeentelijk riool aan de orde komen. In middels wil hij daarover overleggen, reden waar om de zitting bij de Raad van State niet doorging. Ook in de kwestie rond de kosten van rioolaan sluitingen van de tientallen tuinhuisjes op het terrein van Laken zal geprobeerd worden een en ander via overleg te regelen. Deze maanden zal het Hoogheemraadschap van Rijnland onderzoe ken in welke mate de gebruikers van de tuin huisjes voor vervuiling van de omringende sloten zorgen. LEIDEN Burgemeester C. Goekoop is vandaag vertrokken voor een veertiendaags bezoek aan Ja pan. Goekoop is uitgenodigd door de stad Misumi in de provincie Kumamoto om daar de feestelijk heden bij te wonen ter gelegenheid van het hon derdjarig bestaan van de haven en havengebou wen in de stad. Deze haven is aangelegd door Ir. Anthonie thomas Hubertus Rouwenhorst Mulder, die in 1848 in Leiden is geboren. Rouwenhorst Mulder heeft van 1897 tot 1890 in Japan gewerkt in dienst van de Japanse overheid. Hij hield zich bezig met de aanleg van verschillende havens- en kanaalwerken. In Misumi zal ook een straat naar hem worden genoemd. Goekoop houdt tijdens de herdenking een toespraak waarbij de vlaggen van misumi en Leiden worden uitgewisseld. Ook zal er een diaserie over Leiden worden getoond. Burge meester Goekoop zal in Japan ook enkele bedrij ven bezoeken. Na afloop van het bezoek reist hij door naar Taiwan en Thailand. Provincie-ambtenaren ontevreden met reorganisatie LEIDEN Het provinciaal be stuur zal in het vervolg meer over leg voeren met de ambtenaren bij het invoeren van nieuwe zaken. Dit belooft mr. J.P. Hopman, grif fier der staten van de provincie Zuid-Holland, in een brief aan alle provinciale medewerkers. Hij rea geert hiermee op de onvrede die door sommige ambtenaren is geuit nadat de provincie de nieuwe huis stijl heeft gepresenteerd. Een gloednieuwe folder is door sommige ambtenaren verscheurd uit onvrede met de nieuwe organi satie. Zij vinden dat er naar buiten toe een mooier beeld wordt ge schetst dan de werkelijkheid laat zien. Hoewel de vernieuwingen binnen het provinciale ambtena renapparaat nog niet zijn voltooid, zijn er bij de reorganisatie van de provincie grote stappen vooruit ge zet, zo meent de griffier. „De advisering aan het college van gedeputeerde staten begint duide lijk beter te lopen. De coördinatie is stukken beter dan vroeger. De be sturing van de organisatie is verbe terd. Via de decentralisatie is er veel meer aandacht binnen de diensten voor het financiële en personele beheer", aldus Hopman in zijn brief aan de ambtenaren, waarin hij zegt dat er hard wordt gewerkt aan de dingen die nog niet goed lopen. LEIDEN De afdeling neonatologie van het Academisch Ziekenhuis in Leiden wordt de ko mende jaren uitgebreid. Die uitbreiding vloeit voort uit een besluit van staatssecretaris D. Dees van welzijn, cultuur en volksgezondheid om voor de afdelingen neo natologie van acht Ne derlandse ziekenhuizen extra geld ter beschik king te stellen. In de loop van de jaren ne gentig moeten er in Neder land in totaal zo'n 140 cou veuses beschikbaar zijn voor kinderen die na minder dan 32 weken zwangerschap ter wereld komen. Momenteel zijn er slechts 60 plaatsen voor dergelijke te vroeg ge boren kinderen beschikbaar. „Op die uitbreiding hebben we lang aangedrongen", al dus prof.dr. J.H. Ruys, hoofd van de afdeling neonatologie van het Academisch Zieken huis in Leiden. „Kinderen worden soms in algemene ziekenhuizen verpleegd, ter wijl ze eigenlijk in een van de neonatologische centra moeten liggen. Die kinderen hebben volgens onderzoeken anderhalf keer zo veel kans om te overlijden als kinderen die wel op een neonatologi- lrer De afdeling neonatologie in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. Maandag verhuist het eerste deel jf v( nieuw onderkomen. van de afdeling naar een sche afdeling liggen. Soms krijgen we een paar dagen na de geboorte kinderen uit al gemene ziekenhuizen waar van we achteraf zeggen: als we die een dag eerder hier gehad zouden hebben, had den we het misschien gered". Ruys zette zo'n twintig jaar geleden de afdeling neonato logie op binnen het AZL. Hij constateerde dat de normale kindergeneeskunde de pro blemen bij heel vroeg gebo ren kinderen moeilijk aan kon. Specifieke kennis en ap paratuur waren noodzakelijk, en vooral een zeer intensieve bewaking van de pasgebore nen. Op neonatologische af delingen zijn permanent twee verpleegkundigen per drie couveuses aanwezig. De kinderen, die over het alge meen aan beademingsappara tuur liggen, worden voortdu rend nauwlettend in de gaten gehouden. Hun lichaamsge wicht varieert van 700 tot 1500 gram. Uiteindelijk over leeft gemiddeld zo'n 80 pro cent van de kinderen die op de afdeling neonatolgie te recht komen. Zo'n zeven pro cent daarvan houdt ernstige geestelijke en lichamelijke handicaps aan de vroege ge boorte over. De kinderen lig gen gemiddeld 17 dagen op de afdeling. Kritiek Het AZL, dat op dit vlak sa menwerkt met het Juliana Kinderziekenhuis in Rotter dam, beschikt over tien cou veuses met bijbehorende ap paratuur voor kinderen die meer dan acht weken te vroeg geboren worden. Vijf daarvan zijn bestemd voor De nieuwe huisvesting van neonatologie, die maandag in gebruik zal worden genomen. FOTO'S: WIM VAN NOORT intensive care-verpleging van heel kritieke gevallen, vijf voor zogenaamde high care-verpleging van iets min der kritieke gevallen. Als de tweede fase van de nieuw bouw van het AZL in 1993 gereed is, komen er in totaal zes plaatsen bij. Tot die tijd zal de afdeling van Ruys ge vestigd zijn in een nieuw tij delijk onderkomen op het oude AZL-terrein. Maandag verhuist het eerste deel van de afdeling naar de nieuwe huisvesting, die 2,3 miljoen gulden heeft gekost. „Dat was hard nodig, want op de oude afdeling kunnen we nauwelijks behoorlijk ons werk doen", aldus Ruys. „We zijn veel te krap behuist en er is geen enkel daglicht". De uitbreiding van het aantal couveuses en het nieuwe on derkomen ziet Ruys als een soort erkenning voor de nog vrij jonge wetenschap. Ook een recente uitbreiding op zijn afdeling van het aantal artsen dat is gespecialiseerd in neonatologie past daarin. „Het is een jong specialisme dat snel groeit. Dat komt mede door de technische ont wikkelingen op medisch ge bied. Beademingsapparatuur is nu bijvoorbeeld ook aange past aan de allerkleinsten. Momenteel komen ook kin deren van 700 gram er nog doorheen. Bij kinderen die ter wereld komen na 24 we ken zwangerschap ligt nu ei genlijk de grens, omdat de longen onvoldoende vol groeid zijn om ze te beade men. Maar ook daarvoor wordt al weer naar oplossin gen gezocht". onatologische afdeling. Beperkt De kostbare apparatuur en de arbeidsintensieve verple ging zijn volgens Ruys de oorzaak van het beperkte aantal neonatologische afde lingen in Nederland, die voor het merendeel zijn verbon den aan academische zieken huizen. „Algemene zieken huizen hebben vaak wel de apparatuur en een gespeciali seerde arts, maar het knel punt zit toch bij de opgeleide verpleegkundigen. Bij derge lijke kinderen kan de gezondheidstoestand vaak in vijf minuten volledig om slaan. De intensieve zorg die dan nodig is, kunnen alleen de neonatologische centra bieden. Ook de begeleiding van ouders heeft veel aan dacht". Het beperkte aantal centra heeft tot gevolg dat te vroeg geboren kinderen vaak vlak na de bevalling vervoerd moeten worden naar een van de ziekenhuizen met een ne- Dankzij een Viditel-systeem kan elk ziekenhuis in Neder land direct zien waar er een plaats vrij is. „Als het even kan proberen we de vrouw nog voor de geboorte te ver voeren, als er een te vroege bevalling verwacht wordt. Anders wordt het kind vlak na de geboorte met een baby- lance vervoerd. In zo'n baby- lance hebben we alle voorzie ningen bij de hand. Tegen woordig is ook helicopterver- voer over langere afstanden mogelijk". Als de situatie dat toelaat wordt ook de moeder naar het ziekenhuis vervoerd waar haar kind ligt De huidige schaarste aan couveuses voor veel te vroeg geboren kinderen zorgt er soms voor dat de kinderen over lange afstanden ver voerd moeten worden. Soms moet voor kinderen die in Zuid-Holland geboren wor den zelfs uitgeweken worden naar het Duitse Aken. Ruys: „We hebben wel eens de situ atie gehad dat een te vroeg geboren drieling verspreid lag over de ziekenhuizen in Maastricht, Groningen en hier in Leiden. En de moeder lag in Nijmegen. Het is eigen lijk schandelijk dat zoiets ge beurt". PAUL VAN DER BIJL 2IDEN De Vara-radio edt vanavond toch lacht aan de Peurbak- ntocht. De Vara had de jelopen dagen overwo rn af te zien van haar nen om vanavond in radioprogramma IVoor wie niet kijken uitgebreid aandacht besteden aan de Peur- kentocht. Oorzaak was conflict tussen de Vara en Omroep Rijnland Ver het gebruik van de "Mo van Omroep Rijn- ®d aan de Nieuwe Rijn 1 Leiden. De lokale om- *p wilde van de Vara gulden hebben, maar 5 weigerde dat „princi- «1" te betalen. piteindelijk is men het met whulp van de gemeente Lei- eens geworden. De Vara aalt 100 gulden en de ge beente Leiden 150 gulden. Volgens een Vara-woordvoer der is deze overeenkomst tot stand gekomen dank zij per soonlijke bemiddeling van burgemeester C. Goekoop. De Vara meent dat Rijnland zich schuldig heeft gemaakt aan „belachelijk machtsmisbruik door eenvoudig de deur van de studio voor ons dicht te houden". De Vara is door de bocht gegaan omdat „onze luisteraars geen boodschap hebben aan een principieel ge vecht over het gebruik van een muzieklijn". De Vara was er bij de voorbe reiding van de uitzending uit Leiden vanuitgegaan gebruik te kunnen maken van een spe ciale NOS-radiolijn, die de stu dio van Omroep Rijnland aan de Nieuwe Rijn in Leiden via Rijswijk (Radio West) verbindt met de NOS-studio's in Hilver sum. Volgens bestuurslid J. Leune van Omroep Rijnland hebben Omroep West en de NOS deze lijn door de PTT la ten aanleggen zonder vooraf gaand overleg met de streek- omroep over de voorwaarden waaronder gebruik mag wor den gemaakt van de studio aan de Nieuwe Rijn. Rijnland zou wel geld moeten vragen, omdat men geen enkele subsi die krijgt en in grote financië le problemen verkeert. Dit in tegenstelling tot Omroep West en de Vara die jaarlijks miljoe nen guldens subsidie krijgen. De Vara stelt dat de muziek lijn tussen Leiden en Rijswijk is betaald uit de omroepgel- den. Het zou onzin zijn om daar Omroep Rijnland ook nog eens een vergoeding voor te geven. Leune wijst dat af: „De Vara hoeft niet te betalen voor de lijn, want die is niet van ons en daarvoor kunnen we ook geen geld vragen. De Vara maakt straks wel gebruik van onze studio, waarvan de lasten (huur, elektra, koffieautomaat enzovoorts) zwaar op onze be groting drukken. We vragen gebruikers van het pand in feite te delen in onze overhe adkosten". •EIDEN Het niet uitge- loten dat het accountantskan- #or De Tombe/Melse &i Co uit ■eiden weggaat als de firma et huidige pand op de hoek de Zoeterwoudsesingel en 'e Thorbeckestraat niet mag "tbreiden. Dat liet een woord eerder van het bedrijf deze gek weten op een informa- yeenkomst voor omwonen- over de uitbreidingsplan- J en Het bedrijf wil het pand zo'n 300 vierkante meter w ebijeen uitbreiden, omdat het te krap behuist is. Omwonenden voe len daar niet voor, omdat ze vinden dat de buurt een dui delijke woonfunctie moet blij ven houden. De uitbreiding zou aan de kant van de Thor beckestraat komen, waarvoor wel een wijziging van het be stemmingsplan noodzakelijk is. De tuin achter het pand zou dan behouden blijven. Volgens de firma is het niet uitgesloten dat die tuin ten dele zou ver dwijnen, als het accountants kantoor door ruimtegebrek moet verhuizen. Een nieuwe eigenaar heeft namelijk de mogelijkheid om daar vier wo ningen neer te zetten, aange zien het bestemmingsplan dat toelaat. Wanneer de uitbrei ding door gaat, dan ziet De Tombe/Melse Co van die mogelijkheid in elk geval af, zo liet eer ten. een woordvoerder we- LEIDEN/VOORSCHOTEN De Stichting Winkelcentrum Noord-Hofland heeft het juridische gevecht om het winkelcen trum Stevensbloem in de nieuwste Leidse woonwijk Stevenshof verloren. De Kroon heeft het bestemmingsplan Stevenshof goedgekeurd en de bezwaren die door Noord-Hofland waren in gediend van de hand gewezen. De winkeliers van Noord-Hofland waren bang dat het nieuwe winkelcentrum, waarvan de bouw al is voltooid, een te grote concurrent zou worden. De Kroon is echter van mening dat dat niet het geval zal zijn. Daarbij wordt er onder meer op gewezen dat het winkelcentrum eerst bij station De Vink zou komen, maar later om Voorschoten te beschermen naar het midden van de Leidse nieuwbouwwijk is verplaatst. Bij het station De Vink moet een tunnel komen, die Noord-Hofland en de Stevenshof zal verbinden en ook dat wezen de Voorschotense winkeliers uit het oogpunt van concurrentie af. De Kroon meent echter dat de tunnel niet onaanvaardbaar is, mede omdat hij alleen door fie- ters, voetgangers en openbaar vervoer gebruikt mag worden. Ook de bezwaren tegen de verbreding van de Haagsche Schouwbrug zijn ongegrond verklaard. Voor de verbreding van die in slechte staat verkerende brug moet een huis worden ge sloopt en de eigenaar van dat huis was daar niet blij mee. De Kroon volgt echter de redenering van de gemeente Leiden dat de verbreding nodig is gezien het toenemende verkeersaanbod. Tegen het bestemmingsplan waren ook bezwaren ingediend door eigenaren van de woonboten. Die vonden dat hun positie juridisch beter geregeld moest worden. De Kroon heeft hen daarin gelijk gegeven. Deze walmuur aan de Stille Rijn lijkt onder zijn zware last stenen te bezwijken, maar volgens een woordvoerder van de gemeente Leiden is dat maar schijn. De ste nen, die worden gebruikt bij de bouw van een serie appartemen ten aan de Stille Rijn, „wegen wel veel, maar de walmuur moet daar makkelijk tegen kunnen". Niet zo zeer project-ontwikkelaar Erica, die de huizen laat bouwen, blijkt verantwoordelijk voor de schade aan de muur, maar het bedrijf Van Eijk dat de voormalige pan den van Langezaal heeft gesloopt, heeft volgens de gemeente de schade aangericht. Bij die sloop werd onder meer een grote kraan gebruikt en die bleek wel een te zware last voor de muur. Angst dat de kademuur zal instorten en de Stille Rijn onbegaanbaar wordt, heeft de gemeente niet: „Alleen de gemetselde muur is beschadigd, maar de kade be staat voor het merendeel uit be ton en daar is niets mee aan de hand". Het sloopbedrijf heeft in middels toezegd de schade aan de muur te zullen vergoeden. FOTO: WIM VAN NOORT Dronken man richt vernielingen aan LEIDEN Een 22-jarige Leidenaar is vannacht om een uur in de Leeuwenstraat aangehouden op verdenking van enkele vernielingen. Hij zou ruiten hebben ingegooid van een benzi nepomp aan de Haarlemmerweg, van een woning aan de Raamstraat en van het buurthuis Groenoord aan de Pas teursstraat. Ook zou de man enkele spiegels van auto's heb ben afgerukt Getuigen verklaarden de man gezien te heb ben. De man was echter vannacht echter zo dronken dat de politie tot vanmorgen wachtte met het verhoor. Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. ■Noteer als nieuwe abonnee ingaande. 'Naam: Adres: _VoorL: Postcode/plaatsL. ■Telefoon. [Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, i Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,04 □kwartaal per acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de fotocamera naar Naam: .(voor controle bezorging) [Adres: i Postcode/plaats— j Stuur deze bon in een open envelop I Leidse Courant, Antwoordnummer 998, niet VD Den

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9