„Irangate bleef geheim omdat Congres niet te vertrouwen is" t Vooraanstaande b jlanken praten 1 net ANC-delegatie 1 Hindoes nemen wraak na aanslagen Sikhs BUITENLAND EeidwOowuvnt Ir* Canadees vindt foetussen van dinosauriërs Oppositie Haïti stelt ultimatum DUITSE POLITIE REGISTREERT SERO-POSITIEVEN Den Haag overlegt met Bonn over bezoek Waldheim Anna Dankbaar blijft in haar vuistgelo ven KROONGETUIGE KOLONEL NORTH: Heelal jonger dan gedacht Uitverkooprecord bij Harrods Amnestie voor politieke gevangenen in Zuid-Korea DOGGIE R.I.P. DONDERDAG 9 JULI 1987 PAGINA 5 liegongeluk Machel huid van bemanning JIANNESBURG Het vliegtuigon- uk in Zuid-Afrika, waarbij vorig iaar tober de Mozambikaanse president mora Machel en 34 andere inzitten- n om het leven kwamen, is te wijten 'egen bemanning van het toestel. Een ^ie lernationale onderzoekscommissie iiteraai jjg vandaag dat de Russische beman- ïdelijde ng de procedures voor een naderende ^jng niet volgens de voorschriften viU j uitgevoerd. Volgens de commissie t de be ng het toestel op eigen tl dalen, terwijl het donker was en er olking hing. De Toepolev-l34A g te pletter tegen een helling in de ?wordi ,mornbo-heuvels. Mozambique had con iid-Afrika ervan beschuldigd sabotage hebben gepleegd. een t dat weet h vonde CALGARY Een Canadese pa leontoloog heeft in de bedding van de rivier de Milk op drie honderd kilometer ten zuidoos ten van de stad Calgary in Al berta, een honderdtal eieren van dinosauriërs gevonden die in voortreffelijke staat verkerende versteende foetussen bevatten. De eieren stonden op het punt van openbarsten en in drie er van waren al scheuren die de jonge dinosauriërs zichtbaar maakten. Volwassen waren deze dinosauriërs tien meter lang. PORT-AU-PRINCE De 57 samen werkende oppositiegroepen op Haïti hebben de regering een ultimatum ge steld: als de regering van generaal Hen ry Namphv niet uiterlijk maandag af treedt, zullen „nieuwe vormen van vreedzaam verzet" volgen. De oppositie presenteerde op een persconferentie zelf een comité van vijf mensen dat de rege ring moet overnemen van de militairen. Het comité telt vier burgers en een mili tair. Woordvoerder Jean Claude Bajeux zei dat morgen massale demonstraties gehouden worden die beschouwd moe ten worden als een „volksstemming" over de alternatieve regering. HAMBURG In de opsporingscomputers van de Westduitse centrale- en deelstaatsrecherche wor den volgens het televisieprogramma „Panorama" sinds eind 1985 personen opgenomen die men er van verdenkt drager van het aidsvirus te zijn. Het zou gaan om ongeveer tweehonderd zogeheten sero-positieven, onder wie buitenlanders die het land moeten verlaten. De centrale recherche in Wiesbaden heeft bevestigd dat virusdragers in het „Informatiesysteem van de politie" geregistreerd worden. Volgens een woordvoerder is de bedoe ling van het systeem besmetting van politie-amb- tenaren bij aanhoudingen van verdachten te voor komen. (Vervolg van de voorpagina) BONN De uitnodiging van Von Weizsöcker aan Kurt Waldheim werd gisteren bekendgemaakt door de Oostenrijkse minister van buitenlandse zaken Mock. Het gaat volgens hem om een „burenbezoek", wat betekent dat er geen sprake is van een officieel staatsbezoek. Waldheim, die door de Verenigde Sta ten op de „watchlist" voor ongewenste vreemdelin gen is geplaatst, had totnutoe uitsluitend uitnodigin gen voor bezoeken aan niet-westerse landen. Het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag wil nog geen reactie geven op het bezoek van Waldheim aan West-Duitsland. Minister Van den Broek hanteert als richtlijn dat „alleen in hoogst noodzakelijke gevallen" contact gelegd mag worden met Waldheim. Overi gens heeft het Joods Wereld Congres (WJC) gisteren een rapport gepubliceerd om aan te tonen dat Wald heim inderdaad voortdurend gelogen heeft over zijn aandeel in de tweede wereldoorlog. hat id maa :hoene gcsprt de tic m een oc schrijf televi mkom en om strekel miljoe Anna Dankbaar maakte op weg naar Rhodos een tussenstop No ij Athene, televi penlijl e afge tij soli< be eei Jgelegi lietem Som ee jaa fusie vereli bepaalt Nil he 'iende :omen orstel e kun dat a ouwe )nemi tfedei lande mat zij dt dooi lienst igerii e di zich voel ATHENE Voor de 56-jarige Nederlandse helder ziende Anna Dankbaar is er geen twijfel mogelijk. Alle wetenschappers die menen dat de onlangs op geviste „vuist van Colossus" een onbetekenend stuk steen is, maken volgens haar een afschuwelijke ver gissing. Vanuit haar hotelkamer in Rhodos liet de paragnoste gister avond weten dat ze er nog steeds van overtuigd is dat de steenbrok aan het antieke havenbeeld toebehoort. Eerder op de dag had mevrouw Dankbaar er behoorlijk van langs ge kregen van een woedende Melina Mercouri, de Griekse mi nister van Cultuur, die het verhaal van de Nederlandse tot „absolute onzin" bestempelde. Ondanks alle opgewonden verhalen blijkt Anna Dankbaar in eigen land Australië weinig bekendheid te genieten. In haar huidige woonplaats Adelaide is de oorspronkelijke Limburgse volgens een huis-aan-huisblad niet de bekende televisiester waarvoor zij door een Brits zondagsblad versle ten werd. Een kort optreden in een themaprogramma zou weinig spectaculairs hebben opgeleverd. Het „certificaat van helderziendheid" dat Anna Dankbaar bij zich draagt, blijkt j verder bij navraag aan de universiteit van Adelaide geen jfluit waard te zijn. De Melbourne Age, een andere krant, kon de beweringen dat de Nederlandse helderziende grote bekendheid zou genieten ook niet ondersteunen, j. 'Dat neemt niet weg dat de paragnoste vol zelfvertrouwen op i zoek gaat naar een onafhankelijke Britse archeoloog die het rotsblok opnieuw zal onderzoeken en tot de conclusie zal ko men dat het werkelijk aan de antieke Colossus heeft toebe hoord. Copyright The Guardian i zier lezelf r, en )AKAR Ongeveer vijf- vro ig vooraanstaande blan ken en uit Zuid-Afrika, on- ir wie politici, weten- ippers, zakenlieden en eestelijken hebben van nen-laag een gesprek gehad heid net vertegenwoordigers toe' an het verboden Afri cans Nationaal Congres ANC). De unieke bijeen- omst vond plaats in Da- lar, de hoofdstad van de [J I IVestafrikaanse staat Se- llfcegal. De Zuidafrikaanse egering in Pretoria heeft iej*froedend gereageerd op hwclet "ütotief the Man Tot gisteren was niet bekend Bakjwelke blanken zouden deelne- in aan de conferentie: ge- nsenlvreesd werd namelijk dat de wen overheid de paspoorten zou in- al- nemen zodat zij het land niet tocfc konden verlaten. De delegatie ver- werd aangevoerd door Frede- oor- nek van Zijl Slabbert, ex- ege- Voorzitter van de oppositionele ech- Progressieve Federale Partij, ach- ken. De deelnemers bespraken on der meer de huidige situatie in Zuid-Afrika; de vorming van een niet-racistische samenle ving en een regering na de af schaffing van de apartheid; een neiuwe grondwet en her structurering van de econo mie. De Conservatieve Partij, de grootste rechtse oppositiegroep in het parlement, leverde kri tiek op het feit dat de Senega lese regering de bijeenkomst in Dakar toestond. Een officië le verklaring meldde: „Stil zwijgen van de regering en de door de regering gecontroleer de media duidt op stilzwijgen de goedkeuring voor deze poli tieke bedevaart naar het ANC". De regerende Nasiona- le Partij veroordeelde de ont moeting scherp. Bovendien vreest de partij dat de bijeen komst het ANC „nieuwe ge loofwaardigheid zal verschaf fen, juist nu we een aantal lan den scpetisch hebben kunnen makenDe regering weigert met het ANC te praten, omdat zij de beweging beschouwt als een communistische terreur- bende. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Aan het einde van de zeer dra matisch verlopen tweede dag van de verhoren van kolonel North door de speciale onderzoekscom missies van het Congres, legde de kroongetuige zijn persoonlijke filosofie en mischien wel die van de gehele Reagan-rege- ring zonder enige te rughoudendheid op tafel. Nadat hij was geconfron teerd met het feit dat hij het Congres willens en wetens had bedrogen, na dat was aangetoond dat hij in naam van de rege ring een uiterst gehei me operatie had uitge voerd om de Contra's van steun te voorzien en nadat het bewijs was geleverd dat hij documenten had vervalst en vernietigd, zei kolonel North: „Ik heb dat gedaan omdat het Congres geen geheimen kunnen worden toever trouwd. Die geheimen lekken uit en dat brengt mensenlevens in gevaar. Daarom heb ik gelogen. Ik was tot een dergelijke houding verplicht". North maakte gistermiddag in zorgvuldige formulerin gen duidelijk dat geheime operaties in een gevaarlijke en bedreigende wereld nu eenmaal onvermijdelijk zijn. Zelfs het Congres mag dan geen opheldering krijgen, al dus North. Doodgemoede reerd legde hii uit dat een compleet stelsel van ontken ningsmogelijkheden was op gezet om een geheime opera tie tot het uiterste te bescher men. „Natuurlijk heb ik van die mogelijkheden gebruik Joshua belooft hulp aan Banana WASHINGTON Tij- dens de verhoren van ko lonel Oliver North kwam gisteren een stuk op tafel volgens welk „Joshua en Samuel beloofden dat Ba nana in geval van nood door Orange zou worden geholpen". Het bleek om een geheim document te gaan waarin werd gere geld hoe Israël, in geval van een plotseling aanval, zou worden gecompen seerd voor de raketten die het, met goedvinden en op aandrang van de VS, aan Iran leverde. In het stuk, werd president Reagan „Joshua" genoemd, „Sa muel" bleek minister van defensie Weinberger te zijn, „Banana" stond voor Israël en „Orange" voor de VS. gemaakt", erkende de kolo nel ruimhartig. Toen hij in de zomer van het vorige jaar ondervraagd werd door een delegatie uit het Congres, loog North dan ook zonder scrupules over zijn rol in „Irangate". Het feit dat voor het uitvoe ren van geheime operaties de toestemming van de presi dent nodig is, en dat de pre sident op zijn beurt verplicht is het Congres van de aard en de omvang van de gehei me operaties op de hoogte te stellen, maakte geen indruk op North. Het Congres had iedere hulp aan de Contra's verboden, maar dat maakte de kolonel alleen maar ijver iger. Ondanks alle kritiek bleef hij gisteren het door sluizen van Iraans geld naar de Contra's in Nicaragua een „aardig idee" noemen. „Dat vind ik nog steeds", aldus North. „Ik denk niet dat het verkeerd was. Ik vond het een aardig plan". Arthur Liman, de voorzitter van de Senaatscommissie over de Iran-affaire, lijkt niet erg onder de indruk van de getuigenis van Oliver North. Niet de enige Overigens is North niet de enige in de top van de Ame rikaanse regering die het Congres het liefst onwetend liet over de details van ge heime operaties. De kolonel maakte er bijzonder veel werk van aan te tonen dat hij steeds steun heeft gehad van andere hoge regerings functionarissen. President Reagans adviseurs voor na tionale veiligheid, McFarlane en Poindexter, gaven hem voor nagenoeg alles hun per soonlijke toestemming. Mi nister van buitenlandse za ken Shultz nam North op ze ker ogenblik apart, sloeg een arm om zijn schouder en zei: „Mijnheer North, u doet prachtig werk". De ondermi nister voor inter-Amerikaan- se betrekkingen, Elliott Abrams, wist precies wat North in Midden-Amerika uitvoerde. Minister van de fensie Weinberger was op de hoogte van de militaire as pecten van een groot aantal van North's activiteiten. De overleden CIA-directeur Ca sey zette North tot activitei ten aan, gaf hem advies en hulp en was van ieder detail van diens doen en laten op de hoogte. Tal van hoge mili tairen hielpen North. Am bassadeurs ontvingen hem als dat nodig was. „Deze he ren zullen wij allemaal aan een zeer strenge ondervra ging moeten onderwerpen", zei commissielid, de afge vaardigde Stoke. De enige die tot dusver vol komen buiten schot is geble ven is president Reagan zelf. Maar wellicht kan de presi dent nu al niet meer ont snappen aan het historische feit dat zijn belangrijkste me dewerkers zich frontaal heb ben gekeerd tegen de demo cratische rechten van het Amerikaanse Congres, waar bij ze overigens werden geïn spireerd door de zeer uitge sproken opvattingen van de president zelf. Luitenant-ko lonel Oliver North, zo bleek gisteren overduidelijk, is hun overijverige waterdrager ge weest. Hun verachting voor het Congres was gemeen schappelijk. GRONINGEN Volgens de Groningse hoogleraar astro nomie Harvey Butcher is het heelal hooguit elf miljard jaar oud. In een studie toont de hoogleraar aan dat eerdere sug gesties dat sommige sterren zestien tot achttien miljard jaar oud zijn, niet kloppen. Uit een vergelijking met de aanwe zige hoeveelheden van het radioactieve thorium-232 in oude en nieuwe sterren maakte Butcher op dat de ouder dom ervan niet veel hoger kan zijn dan tien miljard jaar. De sterren die nu het melkwegstelsel vormen, zijn onge veer een miljard jaar na de vorming van het heelal ont staan. Von Weizsackerontmoet Sacharov MOSKOU De Westduitse president Von Weizsacker heeft gisteren in Moskou een ontmoeting gehad met de dissidente kernfysicus Andrei Sacharov. De ontmoeting ging buiten het of ficiële programma van de president om en vond plaats de Duitse ambassade. Weizsacker liet zich door Sacharov informeren over diens ballingschap in Gorki en over de veranderingen die zijn doorgevoerd sinds partijleider Gorbatsjov is aangetreden. Overi gens zal Gorbatsjov binnen een jaar een tegenbezoek brengen aan de Westduitse hoofdstad Bonn. raai CHANDIGARH Woe- jan dende hindoes hebben 'er Jisteren in het noorden "an India Sikhs aangeval- w len. Zij vermoordden vijf Sikhs, verbrandden win- ire- kels van Sikhs en stopten ng- treinen om passagiers te hs lynchen. De acties vorm- V den een vergelding voor ril- flip drie door Sikhs gepleegde aanslagen op bussen waar bij 72 .hindoes omkwamen. In Haryana kwamen ten min ste drie Sikhs om het leven en in Rishiskeh aan de oever van de Ganges in Uttar Pradesh vonden nog eens twee Sikhs de dood. Bij de gewelddadig- i*tv.oen in Rishiskeh raakten 25 mensen gewond en in Harya na en andere plaatsen in het noorden van India vielen ze ker 62 gewonden. In New Delhi en in het noor den van het land werd het le ger in staat van paraatheid ge bracht om te voorkomen dat de gewelddadigheden zich zouden uitbreiden. Intussen -iepen oppositiegroepen op tot een algemene staking, die van ochtend het openbare leven in grote delen van drie noord westelijke deelstaten platleg den. „Er heerst een rouwstem- ming", zei een regeringsfunc tionaris in Chandigarh, de hoofdstad van Punjab en Ha ryana. Volgens hem wordt het stakingsparool vrijwel volledig nagevolgd. Grabbelen en graaien om maar zo veel mogelijk koopjes bij Har- rods weg te slepen. FOTO: AP LONDEN Nadat gisteren in het gerenommeerde warenhuis Harrods in Londen de uitverkoop was begonnen, werd een om zet bereikt van meer dan 2 miljoen gulden per uur. Totaal werd ruim 20 miljoen gulden omgezet, waarmee de vorige zomeruit- verkoop met stukken is geslagen. Klanten hadden de nacht in slaapzakken voor de deur van Harrods doorgebracht, om maar in hun bezit te krijgen waarop zij een welgevallig oog hadden laten vallen. Vooral het porselein was populair. De prijzen voor Royal Doulton en Wedgewood waren gehalveerd. SEOUL President Chun Doo Hwan van Zuid-Korea heeft vanmorgen een ruime amnestiemaatregel afgekon digd voor 2.335 politieke te genstanders, die worden her steld in hun politieke en bur gerrechten. De amnestie geldt ook voor Chuns onverzoenlijk- ste tegenstander, oppositielei der Kim Dae Jung, die zich niet in de politiek mocht men gen na een veroordeling we gens opruiing. Kim kan zich nu in de komende verkiezin gen kandidaat stellen voor het presidentschap, hoewel hij in het verleden heeft gezegd dat hij het presidentschap niet zal nastreven. De regering maakte de amnes tiemaatregel bekend terwijl meer dan 50.000 mensen deel namen aan de begrafenis plechtigheden van de student Lee Han-Yol, die zondag be zweek aan de verwondingen die hij opliep van een traan gasgranaat. Volgens minister van voor lichting Lee Woong-Hee is de amnestie afgekondigd in het belang van „nationale verzoe ning en harmonie". Alleen mensen die zich schuldig heb ben gemaakt aan pro-commu nistische activiteit en ernstig geweld waarbij slachtoffers vielen, zijn ervan uitgesloten, aldus Lee. Eerder deze week werden al honderden politieke gevangenen vrijgelaten. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA door Roger Simons LONDEN Birmingham na Londen Engeiands grootste stad is geen oord om over naar buis te schrijven. Ik heb een zoon die studeert aan de universiteit van Birmingham, een heel eind buiten de binnenstad. Ik kom er dus wel eens. Maar ik vind er niks aan. Birmingham heeft praktisch geen enkel statig gebouw. Zijn winkelstraten lijken nergens op en de meeste van zijn restaurants staan niet in de „Good Food Guide" van de Britse consumentenbond. Birmingham wekt in vele opzichten de indruk dat de beschaving er nog niet honderd procent is doorgedrongen. Maar je kunt er wel je overleden hond of kat heel plechtig en ontroerend laten begraven. In de wijk Barnes Hill van Birmingham is sinds ruim een jaar een begraafplaats voor dieren te bezichtigen, die algemeen wordt beschouwd als de beste van het land. Alle grafzerkjes zijn versierd met frisse bloemen en er heerst een serene atmosfeer. De RSPCA dat is de Britse koninklijke vereniging voor dierenbescherming onderhoudt deze dodenakker. Zij werkt nauw samen met Trevor Taylor (43), directeur van de „Animal Funeral Service", Engeiands eerste begrafenisonderneming voor dieren. Taylor heeft het vak geleerd bij een begrafenisonderneming voor mensen. Na 18 maanden dienst had hij het helemaal onder de knie. Hij besloot de vleugels uit te slaan en een eigen maar dan unieke begrafenisonderneming te beginnen. Wie in Birmingham een dood huisdier wil laten begraven, kan daarover gaan praten met Trevor Taylor. Hij leeft helemaal mee met het grote verdriet van zijn klanten en licht op passende toon, dit wil zeggen zonder zijn stem te verheffen, zijn tarief toe. De begrafenis van een groot beest kost ongeveer 85 pond. Kleinere dieren worden voor ongeveer de helft van dat bedrag ter aarde besteld. De RSPCA ontvangt een derde van de opbrengst Maar je kan er ook duizend pond tegenaan gooien. Trevor Taylor verzorgde laatst de begrafenis van Shane, een blondharige labrador, die in de leeftijd van 15 jaar was gestorven aan de gevolgen van een hartaanval. Irene Ingram, Shane's vrouwtje, wilde voor haar dode lieveling een topbegrafenis, zelfs wanneer deze haar het grootste deel van haar spaarcenten zou kosten. Zij bestelde een lijkkist in echte eik, aan de binnenkant bekleed met zachte blauwe satijn. Shane werd netjes opgebaard in de eigen kapel van Taylors begrafenisonderneming. Op de kist werd een bloemstuk gezet dat het favoriete speelgoed van de geliefde hond verbeelde. Net vóór de begrafenis vond in deze kapel een korte uitvaartdienst plaats. Er brandde één kaars aan de voet van het kruis en Trevor Taylor las een passend versje voor, speciaal geschreven voor dergelijke droevige gelegenheden. Irene Ingram weende zachtjes, maar zij was toch blij dat zij haar trouwe hond een passende begrafenis kon geven. „Shane was mijn leven", snikte het vrouwtje. „Ik ben er zeker van, dat ik hem later zal weerzien in de hemel. Want ik twijfel er geen ogenblik aan, dat dieren ook een ziel hebben. Je zou een mens toch evenmin in ie tuin begraven? Trouwens, ik wil zekerheid hebben dat mijn Shane niet op de vuilnisbelt of in een verbrandingsoven belandt". De wensen van zijn klanten zijn heilig voor Trevor Taylor, die zelfs bereid is een kanarievogel plechtig te begraven. Maar met een dood paard ben je bij hem niet aan het goede adres. Voor heel grote dieren hebben wij niet genoeg ruimte", zegt Trevor, die echter in een dergelijk geval wel bereid is de begrafenis van je gestorven ros in je eigen tuin of op de boerderij te komen superviseren. De gemeente heeft nog geen toestemming gegeven om naast de begraafplaats in Barnes Hill een crematorium te bouwen. Is crematie echter de wens van zijn klant, dan weet Trevor Taylor daar toch wel raad mee. Hij laat het stoffelijke overschot elders verbranden en bezorgt het baasje een sobere urne met een hoopje as om thuis op de schoorsteen te zetten, naast de pendule.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5