„Vervoer gevaarlijke stoffen het veiligst" I Karkassen en kraters getuigen van inferno Bespaar een jaar. uit de weekbladen deËPENü Luzac College BINNENLAND/BUITENLAND Douane tipte VS over homofiele militair Drie miljard nodig voor wegen, tunnels en spoorbanen Secretaris Bergmans namens tankvervoerders: BEWONERS VAN HERBORN NOG NIET VAN SCHRIK BEKOMEN: Boete naar Auschwitz Comité Ook certificaten voor enkele vakken Een literaire Playboy HËT A h, i)J DE TIJD EcidócSoiuont DONDERDAG 9IUU 1987 PAGI1 DEN HAAG De Neder landse douane heeft waar schijnlijk vertrouwelijke informatie over een homo fiele Amerikaanse militair toegespeeld aan de Ameri kaanse luchtmacnt. Dat blijkt uit een onderzoek dat het ministerie van fi- nancieën heeft ingesteld naar aanleiding van ka mervragen over loslippig heid van de douane. In het Amerikaanse leger is ho mofilie reden tot ontslag. Het ministerie zegt in ant woord op de vragen toe alle douane-ambtenaren nog eens nadrukkelijk op hun geheimhoudingsplicht te zullen wijzen. Van kwade opzet is echter niets geble ken, aldus een woordvoer der. Er zal geen strafvervol ging worden ingesteld. In maart van dit jaar hield de douane de Nederlandse vriend van de militair aan, omdat deze in de niet inge voerde wagen van de Ame rikaan reed. Hij kreeg een belastingaanslag en een be keuring. De vriend ver zocht om grote discretie. Toch kwamen de gegevens via via van de douane bij de Amerikaanse luchtmacht terecht. Hoe dat kon gebeu ren was niet niet meer te achterhalen, maar een Amerikaans rapport spreekt van een „Nederlandse bron". Volgens het ministe rie is het duidelijk dat hier mee de douane wordt be doeld. Om welke ambtenaar het gaat is niet duidelijk. DEN HAAG Er moet ruim drie miljard gulden worden geïn vesteerd in wegen, tunnels en spoorbanen om verkeers- en ver voersproblemen te verlichten. De projecten kunnen tot stand ko men door een financiële bijdrage van derden zoals beleggers en banken. Zij zijn in staat om jaar lijks ongeveer een miljard gulden in dit soort infrastructurele pro jecten te steken. De commissie-Oele en de com- missie-Le Blanc zeggen dit in twee vanmorgen uitgebrachte rapporten die aan het kabinet en de werkgeversorganisaties VNO en NCW zijn aangeboden. De commissie-Oele zegt in haar rap port dat de infrastructuur in ons land zich te langzaam ontwik keld. Om knelpunten gericht aan te pakken beveelt de commissie 24 projecten aan. Daarbij zijn een goede verbinding Prinses Beat- rixlaan in Rijswijk - Vlaardingen (300 miljoen), verdubbeling spoor Leiden - Den Haag Mariahoeve (135 miljoen) en een beter ver keersregelsysteem op de verbin ding Haarlem-Hillegom-Leiden (Bollenroute). Voor de problemen in de Randstad bepleit de com missie-Oele de oprichting van een Randstad verkeers- en ver voerdienst (RVV). In de RVV moeten rijksoverheid, provincies, de vier grote steden en de vere niging van gemeenten (VNG) zit ting nemen. Via een te sluiten convenant zouden ook vervoers bedrijven bij de uitvoering van de plannen betrokken moeten worden. De commissie-Le Blanc denkt aan een soort „elektronische tol", een systeem waardoor gebruikers van weggedeelten, bruggen en tunnels geregistreerd worden en later kunnen worden aangesla gen. DEN HAAG „Weet je wat nou zo vervelend is, na zo'n ongeval als in Duitsland? Dat er weer al lerlei verhalen de ronde doen dat alle tankauto's rijdende bommen zijn. Niets is minder waar! In ternationaal gezien is er geen veiliger voertuig dan dat voor het vervoer van gevaarlijke stoffen", zo stelt de heer H.A.C.M. Bergmans, secretaris van de vereniging van Neder landse Tankvervoerders op de Weg en directeur van de PCB-wegtransport, de Protestants Christelijke organisatie van Beroeps- goederenvervoer. Bergmans was dinsdagavond juist teruggekeerd van een in ternationaal congres in Genè- ve over de veiligheid van het wegtransport, toen in Herborn een met benzine gevulde tank wagen tegen een ijssalon knal de. Dergelijke rampen met do den en gewonden blazen in één keer de redelijk goede naam weg die het gevaarlijk transport bezig is op te bou wen, meent Bergmans. „Als je de statistieken bekijkt, blijkt gewoon dat gevaarlijk vervoer heel erg veilig is. In Neder land is het aantal ongevallen waarbij gevaarlijk vervoer be trokken is zelfs exceptioneel laag. Dagelijks rijden er vijf duizend vrachtwagens door Nederland die een gevaarlijk geachte lading hebben. Wan neer is het laatste eenzijdige ongeval ermee gebeurd? Het laatste dat ik mij kan herinne ren is een jaar of drie geleden. Gevaarlijk, natuurlijk. Maar er is verder niets gebeurd. Wél worden tankwagens vaker bij ongevallen betrokken, bijvoor beeld kettingbotsingen. Maar ook daarbij zijn tot nu toe ge lukkig slechts minimale ont snappingen geconstateerd van giftige of ontplofbare stoffen". Daarbij wil Bergmans niet ge zegd hebben dat ongelukken, zoals die van afgelopen dins dagavond in Duitsland niet in Nederland zouden kunnen ge beuren. „Iedereen kan een fout maken. U, een huisvrouw, ik en ook een vrachtwagen chauffeur. Wat die laatste be treft proberen wij in Neder land alle mogelijke risico's in te perken. Ook wat de techni sche kant betreft zijn de zaken hier streng geregeld. De vrachtwagens worden elk jaar aan een controle onderworpen en de constructie van de tank wordt ook om de paar jaar op zijn sterkte gecontroleerd. Wij als Nederlanders beschouwen ons als dé vervoerders van Eu ropa en dat geeft ons een enorm verantwoordelijkheids gevoel voor veiligheid. Wij voerden vijf jaar geleden als eerste land, naast het gewone vrachtwagenrijbewijs, de spe ciale bevoegdheid voor het rij den met gevaarlijke stoffen in. Hier in Nederland moeten we ons op een klein stukje grond tussen veertien miljoen men sen zien door te manoeuvre ren, dan kun je je niet permit teren een bom achter je zitting te hebben". „Jonge woestelingen" De minimumleeftijd voor chauffeurs op vrachtwagens die gevaarlijke stoffen vervoe ren, is 23 jaar. Als het aan Bergmans ligt wordt die leef tijd met twee jaar opgetrokken tot 25 jaar. Volgens hem moe ten de chauffeurs rustige en paniekbestendige personen zijn, die in geval van een on geval „nog iets verstandigs" kunnen doen. Het liefst ziet nij getrouwde mannen met ver- antwoordelijksheidsgevoel achter het stuurwiel. Hij gruwt van .jonge woestelingen^' die hun eigen kunde overschatten. Ook de Rijksdienst voor het Wegverkeer is ervan over tuigd dat een ernstig ongeval met een tankwagen nimmer uit te sluiten is. „Wel kun je de risico's zoveel mogelijk beper ken", zegt N.J. van Zeeland, sectiehoofd van de afdeling toelating voertuigen gevaarlij ke stoffen. „Het aantal fouten dat we bij keuringen tegenko men is gering. Wij kunnen niet anders zeggen dan dat het wagenpark van dit soort ver voerders doorgaans goed on derhouden is". De Porschegroep van de rijks politie houdt elk jaar ongeveer tweehonderd Nederlandse vrachtwagens aan die gevaar lijke stoffen vervoeren. „Onze conclusie is dat het wagenpark van de individuele vervoer ders en de bedrijven er goed uit ziet", zegt G. Hoeveman, hoofd voorlichting van de Al gemene Verkeersdienst in Driebergen. Het „voordeel" van een groot ongeval, zo zegt woordvoerder De heer H.A.C.M. Bergmans is secretaris van de vereniging van Nederlandse Tankvervoerders op de Weg en directeur van de PCB-wegtransport. tje[)K HER|NQA P. Stroink van de Shell, is dat iedereen die met dit vervoer te maken heeft weer even wak ker geschud wordt. „Bij hoog en bij laag wordt dan de vraag weer aangescherpt, doe ik het wel goed. En zeker bij de chauffeurs zelf". Een organisa tie die zich nadrukkelijk be zighoudt met het vervoer van ontplofbare en giftige stoffen, is het Korps Controleurs Ge vaarlijke Stoffen van het mi nisterie van verkeer en water staat. „Wij zijn meer papieren- controleurs", zegt A. Wils, hoofd algemene zaken van het korps. De veertig controleurs bekijken in eerste instantie of de aangehouden vrachtwagen wel het spul vervoert waar voor een vergunning is afge geven; of er in een wagen waar karnemelk op staat geen benzine zit. Zo gek hebben de controleurs het nog niet mee gemaakt. Al hebben ze eens een keer een tankwagen onder handen gehad waarin afval stoffen zaten in plaats van melk, zoals de buitenkant deed vermoeden. Volgens de heer Wils wordt er met afvalstoffen het meest geknoeid. „Maar wij kennen onze pappenheimers". Op het vervoerscongres in Ge- nève is onder meer gepraat over de eventuele verplichting bepaalde vrachtwagens uit te rusten met een anti-blokkeer- systeem op de remmen. Op zich klinkt het goed, zegt Bergmans, maar volgens hem heeft het een averechtse wer king als andere vrachtwagens uitgezonderd blijven. „Het blijft dan symbolisch gezeur naar de bevolking toe. Volks verlakkerij met andere woor den. Stel dat een auto met ge vaarlijke stoffen dank zij het anti-blokkeer-systeem wel op tijd komt stil te staan. Dan loop je het gevaar dat-ie van achteren al die andere vracht wagens binnen krijgt!' RINUS BOUWMEESTER Met zwaar materieel ruimen hulpploegen de zwartgeblakerde puinhopen uit het centrum van Herborn. (Vervolg van de voorpagina) HERBORN De ramp met de tankwagen in het Duitse Herborn mag dan aan minder mensen het leven hebben gekost, dan aanvankelijk werd ge vreesd, de paniek, de cha os en de schade is er niet minder om. De 22.0000 in woners van het stadje ver keerden gisteren nog de hele dag in angstige span ning of zich geen nieuwe explosies zouden voor doen. Ook vanmorgen was dat gevaar nog niet geheel geweken. De tientallen deksels van rioolputten die tijdens de ex plosies over het wegdek wer den geslingerd, zijn nog niet op hun plaats gelegd: bij de ge vaarlijke openingen in het wegdek zijn oranje pionnen en waarschuwingsborden ge plaatst. Negen panden zijn veranderd in een zwart gebla kerde puinhoop; zeventien ge zinnen met in totaal veertig personen zijn dakloos geraakt. Het riviertje de Dill, direct buiten het centrum van Her born, dat was volgelopen met duizenden liters brandende benzine, is inmiddels tot rust gekomen. Verbrande bomen en struiken op de oevers, een paar stakerige karkassen van koeien en verwrongen resten van auto's vormen de lugubere restanten van het korte maar hevige inferno dat Herborn trof. 'Onwonenden en nieuwsgieri gen uit andere dorpen groepe ren zich in de modder en sta ren naar de werkzaamheden van de opruimingsploegen. Ooggetuigen komen met ver halen over hoe de tankwagen met veel te hoge snelheid door het dorp kwam denderen, hoe de chauffeur uit de verkreu kelde cabine kwam klauteren en in paniek schreeuwde: „Wegwezen". De eigenaar van de ijssalon zou een meisje heb ben weggesleurd dat tot haar middel in de benzine stond en bedwelmd raakte door de gas sen. Klanten van de ijssalon en voorbijgangers vertellen over een „douche" van benzine. Onder hen waren mensen die later als vermist zouden wor den opgegeven, maar nu is ge bleken dat zij alle kanten op waren gevlucht, om maar zo ver mogelijk weg van hef rampgebied te komen. Omdat het meer dan zes minuten duurde eer de stroom van de brandende benzine een groot deel van het gasleidingnet deed exploderen, konden tien tallen mensen zichzelf nog uit de voeten maken. Nalatigheid De oorzaak van het ongeluk wordt vooralsnog gezocht in de technische staat van de slechts drie maanden oude tankauto. De lichtgewonde chauffeur heeft tegen een be handeld arts gezegd dat zijn remmen waren vastgelopen en dat het niet lukte terug te schakelen. De 48-jarige chauf feur is vandaag verhoord; vol gens het openbaar ministerie, kan de man zo nodig in staat van beschuldiging worden ge steld wegens „doodslag door nalatigheid". De politie van Herborn heeft zich nog niet willen uitlaten over de precie ze toedracht van de ramp. Door dit ongeval is de discus sie in West-Duitsland, maar ook in Nederland opgelaaid over het vervoer van gevaar lijke stoffen over de weg. Ver schillende instanties willen dat brandstof en andere chemi sche stoffen voortaan alleen per trein worden vervoerd of dat tankwagens een lagere, maximale hoeveelheid brand stof mogen vervoeren dan nu het geval is. LEEUWARDEN De 35-jari- fe A.A. uit Leeuwarden en de 7-jarige G.R. uit Drachten zijn gisteren beiden door de rechtbank in Leeuwarden ver oordeeld tot het betalen van duizend gulden aan het Neder lands Auschwitz Comité in Amsterdam. Ook kregen zij een voorwaardelijke gevange nisstraf van vier maanden op gelegd. De mannen hebben op 6 juli 1983 de 57-jarige ex-ver zetsman Albert de Vries uit Drachten in een brief met de dood bedreigd. Al eerder deel den zij pamfletten en stickers uit met hakenkruizen en racis tische leuzen. Officier van jus titie mr. J. Riemersma had te gen A. drie maanden onvoor waardelijke celstraf en tegen R. vier maanden onvoorwaar delijke celstraf geëist. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER Uil n er, torn Je bent io opgewonden Kin ifi ieti voor je doen Je moet me helpen luee vriendin nn ms nlten opinio- ten in de rume motten berrpd worden (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-W ADVERTENTIE Bij het Luzac College doe je de laatste twee jaar HAVO of VWO in één! Het Luzac College is een particuliere onderwijsinstelling waar de lesstof van de laatste twee jaar HAVO, Atheneum of Gymnasium in één jaar wordt gegeven. De opleiding is ook zeer geschikt voor leerlingen met een MAVO-diploma, die nu met HAVO willen doorgaan Als je een "no-nonsense" mentaliteit hebt en bereid bent een jaar hard te weiken is de kans dat je het haalt heel groot. Pak die voorsprong. Vraag om te beginnen snel de brochure "Studeren aan het Luzac College" met alle informatie aan bij het Landelijk Secretariaat. Telefoon 070 - 469269 Alkmaar I Amsterdam I Arnhem I Breda I Enschede Groningen I Den Haag I Heemstede I Roermond I Rotterdam Utrecht I Zwolle Kabeljauwvissers eisen opheffing vangstverbod DEN HAAG Vissers die zich hebben gespecialiseerd op de vangst van kabeljauw en daarvoor over een speciaal zo genaamd k-document van het ministerie van landbouw en visserij beschikken, eisen in kort geding dat minister Braks het vangstverbod voor kabel jauw onmiddellijk opheft. Hun raadsman, mr. J. van der Plas, heeft dit gisteren aan de minister geschreven. Het mi nisterie heeft ondanks zijn toe zegging volgens Van der Plas gefaald in het beschermen van de gespecialiseerde kabeljauw vissers tegen de overige vis sers. Uit antwoorden van mi nister Braks op kamervragen blijkt dat de kabeljauwvissers van de aan hen toegewezen 2480 ton kabeljauw vóór het vangstverbod van 19 mei maar 1449 ton wisten op te vissen. Aangezien de andere vissers echter tot die datum bijna 3500 ton kabeljauw te veel vingen, werd het vissen op kabeljauw verboden. De Urker vissers nemen eveneens juridische stappen. Ze gaan de beslissing van Braks om de vangstover schrijdingen voor schol en tong van vorig jaar af te trek ken van het quotum voor dit jaar aanvechten bij de Raad van State. Door de maatregel moeten veertig visserschepen met onmiddellijke ingang aan wal blijven liggen. „Daar was hij in de val gelo pen. Waar de eindeloze laan, met zoveel enthousiasme be treden, zich had versmald tot een geasfalteerde bed ding tussen al het steen van het centrum, begon de ver moeidheid uit zijn enkels op te stijgen naar zijn knieën en verder. Onmiddeliik ingrij pen was noodzakelijk of de grote gelukzaligheid zou verdwenen zijn". Wie geïn teresseerd is in de afloop van deze vertelling (waarin onmiddellijk inderdaad met één 1 is geschreven) kope deze week de Haagse Post. Die biedt als bijlage het ver haal „Een dagje naar het strand" van Heere Heersma. Het hoort bij het thema zo mer, waaraan de HP bijkans het hele nummer wijdt. Deze speciale bad-editie le vert een literaire Playboy op en biedt lekker leesgenot met korte verhalen van on der anderen Marion Bloem, Jan Brokken, Boudewijn Büch, Jan Donkers, J.P. Guépin en Jan Siebelink. HP komt nog wel even te rug op Harry van den Bergh: „Wie is die man die volgens HP niet alleen vliegt met Fokker?". Er staat te vens een rectificatie in die eigenlijk geen rectificatie is, op de bewering dat dit PvdA-kamerlid zich op basis van voorkennis zou hebben verrijkt met aandelen Fok ker. Veel duidelijkheid le vert het niet op. in( lie? :hu *HAt uk i tobei moré greep zou willen plegen de Filipiinen. Marcos, die d _rna in Vrij Nederland uiteraar >lcje ontkent en zegt medelijdj <j, te hebben met presii' Aquino, verblijft in een raison van vierduizen dollar per maand. De g, vluchte dictator zegt dat h woi)i van liefdadigheid leeft e t het slachtoffer is geworde !r^or van een Amerikaans tor. plot. Maar waarom weet 1 jjebl niet. „Waarschijnlijk vonde ze me te onafhankelijk Zijn vrouw, die volgens ha man geen drieduizend ma* duizend paar schoen^- heeft, zegt het niet meer te houden. Ze hoopt zo s mogelijk terug te keren naj de Filipijnen. Het gesprei met het paar duurde ti«K| uur, maar of het zinvol waf „Voor tal van Marcos' crit3 zal een vraaggesprek m* hem neerkomen op een of fening in bedrog", schrijfl VN al in de inleiding. Hoewel commerciële televj sie niet bestaat, inventariT seerde VN de overeenkom! sten tussen bedrijven en onjl:; roepen. „Vorig jaar strekef de omroepen 150 miljoer^ni aan sluikreclame op. Nc& At nooit werd in zóveel televiT sieprogramma's zó openliü geadverteerd als in de afgej lopen twee jaar. In korte tijd is Hilversum erin geslaagd op eigen houtje een solidj basis te leggen voor het ba stel-nieuwe-stiil, waarin een belangrijke rol is weggelegd voor het geldschietend bedrijfsleven". Andrew Lloyd Webber heeft vreemd opgekeken bij het verzoek van het honderdja rige Carré om Cats drie maanden te mogen spelen. De musical op teksten van T.S. Eliot en Webbers mu ziek is dé hit van de jaren tachtig en in andere theaters zijn de poezen kostuums al aan slijtage toe. Webber dacht dat de Hollanders knettergek waren om zo'n kassucces zo kort in huis te halen, maar hij gaf toch de rechten vrij en over zes we ken is de première. Zowel Elsevier als De Tijd nam al vast een kijkje achter de schermen. Elzevier koos daarbij voor een zakelijke aanpak en laat ook directeur Atjak van Carré aan het woord: „Ik ben pas tevreden als er op de dag van de première 120.000 plaatsen zijn ver kocht". Zover is het nog he lemaal niet, zegt Elsevier, ondanks de intensieve cam pagne voor reserveringen op vele plaatsen in het land via reisbureaus, VVV's en spe ciale telefoonlijnen. Voor de 120 voorstellingen kunnen er overigens 220.000 plaatsen worden verkocht. Kluwer-directeur J. Som merwil voorspelde twee jaa geleden al een nieuwe fusi« golf in de uitgeverswereld „Maar toen had ik bepaali niet dit in gedachten. Nia mand had verwacht dat he in Nederland tot onvriende lijke overnames zou komen Ik kan me ook niet voorstel len dat het zo werkt. Je kun niet een vrouw verkrachtei en vervolgens vragen dat a van je gaat houden". De Nigeriaanse beeldhouwe Josiah Onodome Onemi zegt in Hervormd Nedei land dat de Nederlande geen kunstminnaar is, meer geld uitgeeft voor vakantie en zijn hiüs. Nigeria leven de mensen gelijks met kunst, ook di de traditionele godsdien! De kunstenaar in Nigei heeft een andere positie in Nederland. Hij vindt zii zelf niets bijzonders en v< zich net als ieder mens. Hij loopt niet provoce rend rond om te laten ziec dat hij een kunstenaar is". Voor B.B. King is kunst, zijn geval zingen, therapi De Bach van de blues: „Hi is mijn manier om te uiten wat er in mijn hart omgaat y en zelfs tot op de dag val 1. vandaag helpt het me mezeli Ik voel me er beter door, AT ziei All gev stei tei De Tijd ging wat artistieker te werk dan Elsevier bij diens bezoek aan Cats en sprak ook met mensen die afvielen tijdens de auditie. Lisa Swidler, 27 jaar: „Heb je wel eens een foto van een chorus line gezien? Alle dan sers hetzelfde postuur. Ik heb te veel tieten, dat is het. Ze zochten het type danser van nog vóór Balanchine: petit, klein van postuur, snel en plat. Heel pussy, snap je wel?". Voor zover er sprake is van een hoofdrol, wordt die gespeeld door Ruth Ja- cott, die vorig jaar deel uit maakte van de Nederlandse ploeg die het Knokke-festi- val won. „In de vacht van poes Griesabella zal ze zich als zodanig beslist niet kun nen onttrekken aan menige toets der kritische vergelij king", schrijft het blad. Een vergelijking met niemand minder dan Elaine Page en Barbara Streisand, die van het nummer Memory een tophit maakte. Zwitserse banken geven weinig rente, maar ze vra gen of vertellen ook niets. Wellicht een toevluchtsoord voor Nederlandse spaarders als de banken hier straks de rente van hun cliënten aan de fiscus moeten opgeven? De Tijd sprak alvast met de Zwitserse socioloog Jean Ziegler en dat levert een schokkend verhaal op. En kele uitspraken: „Iedereen is hier getuige van zoveel frau de, geldspeculaties en oplich ting dat het niemand meer iets doet". „De Zwitserse banken hebben een en twin tig jaar lang samen met Mar cos de Filipiinen leegge roofd, terwijl daar dagelijks mensen van de honger stier ven". :::>ai brengt het vro- ig dere men- er lijkheid aan an< sen". Dat laatste is ook reden dat hij geen heki heeft aan commercie. speel niet alleen voor me 668 zelf, ik speel voor de men- laa; sen. Ik zeg altijd: schoonheid net ligt in de ogen van de toe- an schouwer" AK eg, Klagen is een graad met«|^0, van de democratie, zegt T Groene, en doet zelf hai mee. Wie is erger, vraagt hel blad, Heinze Bakker of MartfTot Smeets? „Met Heinze Bak- wel ker op Wimbledon? Ja man nei leven is* lijden". Mensen vre hebben door de eeuwen ove heen geklaagd, over van al ner les en nog wat, maar tock ior wel het meeste over de over- wei heid en haar vaak ondoor- nel zichtige instanties en rege- voc lingen. „In zekere zin is ech ter een toenemende klach- tenstroom een gunstig teken Wanneer het muisstil wordt aan de andere kant van de klaaglijn, wanneer de ord ners voor klachten maai niet gevuld willen raken ter wijl het gekrakeel op straat Lr van een onmiskenbare de: sterkte is, dan pas is de ver- gis houding tussen burger en va overheid werkelijk tot een j beklagenswaardig diepte* punt gezakt" Van de Verenigde Staten moet Marcos op Hawaï blij ven omdat hij een staats- Andere weekbladen schre- ke ven al eerder over de beang stigende toename van het anti-semitisme in Oostenrijk. De Groene doet dat de» keer en krijgt ook koude ril lingen over de rug, maar voert tevens gesprekken met tegenstanders. Zoals Martin Engelberger van de Jüdische Hochschüler. „Wij willen dat de huidige hetze stopt en daarom zijn we aan de nood rem gaan hangen. We eisen dat politici van alle kleuren zich uitspreken en we zullen hen aan hun woord houden. Telkens als daar aanleiding toe is zullen we onze stem laten horen". DICK HOFLAND Pre SU

Leidse Courant | 1987 | | pagina 4