„Dit is grafschennis" Kamer boos op Smit-Kroes Donorcodicils op kantoren Rotterdam wil vuil storten op begraafplaats ^Pleidooi voor verbod doorstraling voedsel ^Deelname Vierdaagse beneden 30.000 North Sea Jazz neemt deel aan jazz-aid" voor vluchtelingen CeidAC öETTTXT VPRO ruziet op radio met verkeerspolitie Kamervragen over discriminatie woningzoekende Man ontsnapt opnieuw uit politiebureau IEUWO Juridisch gevecht om laatste rustplaats S Polen.- TON BELONING VOOR DEN HAAG ACTIE ANWB: Volgend jaar computer lokaal in alle scholen 'ag'4ÏNNENLAND DONDERDAG 9 JUU 1967 PAGINA 3 Werkloosheid Jicht gestegen jen HAAG De werkloosheid is vorige ïaand gestegen met .500 tot 657.900. Het antal werkloze man- ien daalde met 2.400, naar daar stond een tijging van 6.900 rouwen tegenover, ind juni warer er 100 mannen en I49.8OO vrouwen ie^ irerkloos. Het aantal nrerkloze schoolverla- ers nam in juni toe, nstbeg naar in geringere aldus nate dan in voorgaan- flatie" Ie jaren. een g van :ele reren. de Beeld in ballingschap Het beeld „de Hout werker" van de Joe goslavische beeld houwer Miletic is in zet van een verbeten strijd tussen de stich ting „de Houtwerker" en de gemeente Zaandam. Het stand beeld staat in balling schap op het Water- looplein in Amster dam, omdat het ge meentebestuur van Zaandam het in haar opdracht gemaakte kunstwerk niet wilde hebben. FOTO: ANP HILVERSUM Tijdens een directe uitzen ding van het radio-programma „Ronflon- flon" met Jacques Plafond (VPRO) is ruzie ontstaan tussen presentator Wim Schippers en de file-melder van de Algemene Ver keersdienst van de rijkspolitie in Drieber gen. Radio-directeur Jan Haasbroek: „De fi les horen niet op radio 3, maar op 1, met uit zondering van de spookrijders. Wim Schip pers kennen we als een chaotische man. Bij hem hoort een ontregeling als gisteren ge beurde. Wij vinden dat de gewoonste zaak van de wereld. Daar moet de politie aan wennen of men moet meer gevoel voor hu mor krijgen". DEN HAAG Het PPR-kamerlid Lankhorst heeft staatssecretaris Heerma (Volkshuisves ting) gevraagd op te treden tegen de weigering van de christelijke woningbouwvereniging ds. Palma in Hoogezand om een Surinaamse vrouw een bepaalde woning toe te wijzen op grond van haar afkomst. Lankhorst wijst op de uitspraak van de directeur van woningbouw vereniging dat tachtig procent van de woning zoekenden niet in een buurt wil wonen waar donker gekleurde mensen of buitenlanders wo nen. Lankhorst vindt de uitspraak ongepast. Lankhorst wijst ook op een richtlijn van Heer- ma en een recente brief van de staatssecretaris waarin onomwonden stelling is genomen tegen discriminatie bij toewijzing van woningen. EGMOND Een 22-jarige Am sterdammer is er gisteravond in geslaagd te ontsnappen uit het po litiebureau van Egmond aan Zee. De man zat sedert het weekeinde ingesloten nadat hij was betrapt bij een autokraak. Hij vroeg de avondmaaltijd te mogen gebruiken in de niet speciaal beveiligde ver hoorkamer van het bureau, het geen hem werd toegestaan. Hij slaagde er met zijn bestek in een metalen rooster uit een deur te verwijderen en verdween te voet. De Amsterdammer ontsnapte eer der uit de politiebureaus van Am sterdam en Lelystad. Koninklijk gezin naar Italië DEN HAAG Ko- ningin Beatrix en prins Claus zijn gis teren met hun zo nen Willem- Alexander, Johan- Friso en Constan- tijn voor een zo mervakantie naar Italië vertrokken. De Rijksvoorlich tingsdienst kon niet zeggen wat de pre cieze bestemming is en hoe lang de va kantie duurt. (herv nden hai glasn 1 seep bestui zelf, der lij breng; aar ot voor igd de schaff word gen u en ini er i tege v N VANDAAG r\ IN HET VJ n, is ang totaal nogel vi iji caden gen /erwe ling fer z ROTTERDAM Het plan van de Rotterdamse wethouder Jansen (Mi lieu) om een grote berg verontreinigde grond op de begraafplaats Hofwijk te storten, is volgens in woners van de wijk Overschie afkomstig van de satan zelf. „Ik neem aan dat de duivel in deze mensen is gevaren", schrijft een mevrouw in een brief aan het comité „Begraafplaats Hofwijk ja, gifbelt nee!". Maar volgens Ton Michielse, woordvoerder van wet houder Jansen, kan de gemeente niet anders. „We hebben ons rotge- zocht, maar er is geen betere plek". Jos Flick en Ineke Deurloo, die de spil vormen van het comité „Gifbelt nee", begin nen steeds meer op detectives te lijken. Ze hebben de be- fraafplaats Hofwijk van alle anten gefotografeerd om de volgens hen slinkse paden van wethouder Jansen na te gaan. „Maakt u zich geen zorgen", schrijven ze in een protestbrief, „we hebben de hele omgeving gefotogra feerd!" Flick laat een dia zien van het hek van Hofwijk. „Kijk maar eens goed, wat ziet u? Juist, op die metalen plaats zat een bordje. Van de stichting Nederlandse oor logsgraven. Maar het is ver dwenen. De stichting is na melijk heel erg boos Dat is een beetje overdreven, want het bordje is niet door de stichting zelf weggehaald („de dader zal wel op het kerkhof liggen") en van boosheid is geen sprake. „Maar we zijn uiteraard niet blij met de plannen van Jan sen", zegt een woordvoerder. Flick mag dan af en toe wat hard van stapel lopen, hij heeft er alle reden toe. „Er wordt hier een flinke oorlog gevoerd", zegt hij. Onder f;een beding zal hij zich neer- eggen bij de vuilstort op de begraafplaats. Er liggen fami lieleden en vrienden van hem begraven en die wil hij niet in verband gebracht zien met gif. Bovendien is hij niet gerust op de voorzorgsmaat regelen die Jansen tegen be smetting wil treffen. De hon derdduizend kubieke meter vuil die in september gestort moet worden is een beledi ging voor de doden en een bedreiging voor de levenden, vindt Flick. Walgelijk „Zonder ook maar enige pië teit met de overledenen en de nabestaanden te betrach ten wordt gif storten gelijk gesteld aan begraven. Dit soort walgelijke plannen is mensonterend", schrijft het comité. Buurtbewoners steu nen die aanklacht in brieven. „Dit is heiligschennis of graf schennis. Laten ze onze dier baren in vrede laten rus ten!!!", schrijft iemand en een weduwe vraagt „haar gelief de met rust te laten". Ton Michielse, woordvoerder van de wethouder, heeft „natuur lijk" alle begrip voor de moeite die mensen met het plan hebben. Maar hij wil wel graag duidelijk maken dat geen enkel graf in de verdrukking komt. Hofwijk is in de jaren zestig aangelegd toen de gemeente nog uitging van 1600 begrafenissen per jaar. Omdat sindsdien net aantal crematies enorm is ge stegen (er worden maar tweehonderd mensen per jaar begraven), is drie hecta re grond braak blijven lig gen. Daar wil de gemeente nu het vuil kwijt, 2,5 meter boven het grondwater en af gedekt met folie. Michielse: „Rotterdam zit met een onge lofelijke hoeveelheid veront reinigde grond. Die moet zo snel mogelijk weg, anders komt onder meer het pro gramma voor stadsvernieu wing en woningbouw in ge vaar. Dat belang moet de ge meente afwegen tegen het belang van de buurtbewo ners". Ineke Deursloo is daar niet van onder de indruk. „Nu is er inderdaad ruimte over op de begraafplaats, maar wie Ineke Deurloo en Jos Flick, die de spil vormen van het Rotterdamse comité „Begraafplaats Hof wijk ja, Gifbelt neel", beginnen steeds meer op detectives te lijken. FOTO: BUREAU DE JONG EN VAN ES. zegt dat dat over twintig jaar nog zo is?" Michielse: „Dat is koffiedikkijkerij. Als er over twintig jaar weer behoefte is aan meer ruimte, zal de ge meente daar natuurlijk voor zorgen. Bovendien is het evengoed mogelijk dat het aantal begrafenissen nog ver der afneemt. Dat lijkt me ei genlijk wel reëler". Maar de technische proble men dan? Flick veronderstelt dat het vuil door de veen grond van Overschie heen zal zakken en zo alsnog het bodemwater zal bereiken, met alle gevolgen van dien. „Vorig jaar hebben ze hier al twee meter grond gestort na een bouwproject en nu vind je er al niets meer van terug. Allemaal weggezakt. En dan komt Jansen hier met zeik natte giftige grond, dat kan toch niet?" „Jawel hoor", zegt Michielse. „Alleen tij dens het storten zal de grond doorlaten. Hoewel dat geen probleem betekent voor het oppervlaktewater, hebben we voor alle zekerheid besloten het vuile water af te voeren via de riolering, waarna het gezuiverd wordt". Ja, dat hebben de ambtenaren van Jansen allemaal bedacht, schampert Flick. Maar waar om laat de wethouder geen onafhankelijk onderzoek houden door TNO? Daar heeft Michielse geen moeite mee. „Er is niets tegen zo'n onderzoek. Ik zou me niet kunnen voorstellen dat de gemeente daar niet mee ak koord zou gaan". STEVO AKKERMAN I 1 MIDDELBURG De recht bank in Middelburg heeft de laatste dagen tot twee keer toe in een kort geding bepaald dat een vorige week overleden jonge vrouw uit het Zeeuws- Vlaamse Aardenburg in haar woonplaats wordt begraven. Daarmee wordt voldaan aan de laatste wens van de overle dene. Zij wilde naast het graf van haar moeder komen te liggen. De juridische strijd werd ge voerd tussen de familie van de vrouw en haar man, met wie ze in een echtscheidingsproce dure was verwikkeld. De man wilde dat het stoffelijk over schot in Goes ter aarde zou worden besteld en liet zondag middag door een begrafenison dernemer het lijk uit het zie kenhuis in Oostburg halen. De familie spande daarop bij mon de van de Oostburgse advocaat mr. J. Maat een kort geding aan dat maandagavond diende. De echtgenoot liet daarbij ver stek gaan. Waarnemend-preSi- dent bij de Middelburgse rechtbank mr. A. Witsiers be sliste dat de man het stoffelijk overschot naar Zeeuws-Vlaan- deren moest terugbrengen. Toen de man deze uitspraak vernam, spande hij op zijn beurt een kort geding aan dat dinsdagmiddag diende. De president van de rechtbank bleef echter bij het eerder in genomen standpunt en wees de vordering van de man, een begrafenis in Goes, af. ma )EN HAAG Het Land- iwschap heeft de rege- g gisteren gevraagd het irstralen van voedsel in 1 land met gammastra- in zo snel mogelijk ge heel te verbieden. Het iland verzoek is ingegeven door n zade weerstand die bestaat r 25 bij de consument tegen deze methode om de houdbaarheid van beder- felijke produkten te ver- Veel consumenten geloven volgens het Landbouwschap dat door de bestraling op de riekt een of andere manier radioac- n - tiviteit in het voedsel ontstaat. Daar komt bij dat producenten in andere landen voedseldoor- straling ten onrechte als argu ment gebruiken om te probe ren de Nederlandse collega's van de markt te weren. In sommige landen, waaronder de Bondsrepubliek Duitsland, is het conserveren van voedsel met gammastralen, een soort röntgenstralen, wettelijk ver boden. In andere landen, waaronder ons land, is het be perkt toegestaan. In weten schappelijke kringen wordt doorstraling gezien als een goede mogelijkheid bacteriën en schimmels in voedsel on schadelijk te maken. Daardoor zou de kans op voedselvergif tiging kunnen verminderen. NUMEGEN Aan de Vierdaagse in Nijmegen, 5 die van 21 tot en met 24 juli wordt gehouden, doen i dit jaar iets minder men- sen mee dan vorig jaar. j Het aantal deelnemers zal nu onder de 30.000 blij- j ven, zo verwacht marslei- der A. van Dongen, ter- r wijl vorig jaar bijna 31.000 mensen meededen. Het bestuur van de Koninklij- o ke Nederlandse Bond voor Li- chamelijke Opvoeding (KNBLO), organisator van de 6 Vierdaagse, denkt dat de deel- j name vorig jaar zo groot was t omdat toen het 70-jarig jubile um van de Vierdaagse gevierd werd. De bond is er overigens niet rouwig om dat er dit jaar wat minder mensen lopen, want de enorme deelname aan de Nijmeegse Vierdaagse zorgt elk jaar weer voor grote pro blemen op het parcours, met name bij start en finish. De deelnemers aan de Vierdaagse komen uit 37 verschillende landen. Nieuw is de deelname van een wandelgroep uit Tai wan, die deze week ingeschre ven werd. De vierdaagse staat in het teken van het afscheid van marsleider Van Dongen. In de etappeplaatsen Eist, Wy- chen, Groesbeek en Kuijk zal daar extra aandacht aan be steed worden. Half miljoen Nederlanders behandeld door RIAGG UTRECHT De regionale instellingen voor ambulante geeste lijke gezondheidszorg (RIAGG's) hebben in 1985 bijna 20.000 personen of gezinnen meer behandeld dan in 1984. Het ging daarbij om bijna een half miljoen mensen ofwel drie procent van de Nederlandse bevolking. Dit blijkt uit gegevens van de Neder landse Vereniging voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (NVAGG) over de jaren 1982 tot en met 1985. De meisjes Therese (links) en Diana. Lijken vermiste meisjes gevonden AMSTERDAM De politie heeft vanmorgen in het water van De Grienden bij de Gaas- perplas in Amsterdam Zuid- Oost de lijken van de twee vermiste meisjes gevonden. De meisjes werden sinds maandag vermist. Van één meisje staat inmiddels vrijwel vast dat zij is verdronken. Op het lichaam en de kleding werden in elk geval geen spo ren van een misdrijf gevon den, aldus de politie. De tienjarige Diana en de elf jarige Therese, van Ghanese afkomst en wonend in de Bijl mermeer in Amsterdam, zijn maandagmorgen in gezelschap van een broertje gaan zwem men in de Gaasperplas. Het vierjarig jongetje werd door voorbijgangers aan het eind van de middag verlaten en he vig huilend aangetroffen. Bij een buurtonderzoek op dins dag is gebleken dat de meisjes maandagmiddag door getuigen nog zijn gezien aan ae hand van een ongeveer 40-jarige blonde man. Gedrieën verlie ten zij het park, aldus de getui gen. DE KNOLLEN DEN HAAG Een ka mermeerderheid bestaan de uit CDA en PvdA is boos op minister Smit- Kroes (Verkeer en Water staat). De minister gaf gis teren zeven gemeenten (waaronder Den Haag, 105.000 gulden) een finan ciële beloning voor hun activiteiten op het terrein van de verkeersveiligheid. Op 2 juli had de Kamer met algemene stemmen een motie van CDA'er Duyn aangenomen waarin werd gesteld dat dat niet mocht gebeuren. Duyn wil nu zaak na de zo mervakantie van de Kamer opnieuw aansnijden. Volgens hem heeft de minister geen nieuwe argumenten op tafel gelegd om haar zin toch door te zetten. Castricum (PvdA) liet weten Duyn in zijn her nieuwde actie jegens de minis ter te zullen steunen. In de motie-Duyn stond dat de minister het geld dat zij had uitgetrokken om gemeenten financieel te belonen (dit jaar twee miljoen gulden oplopend tot zes miljoen gulden in 1989) moest besteden aan het aan pakken van gevaarlijke pun ten in het wegennet. Smit- Kroes gaf hierop te verstaan dat daarmee de doelstelling, 25 procent minder verkeers slachtoffers in het jaar 2000, onvoldoende gediend zou zijn. Dat met haar plan ook ge meenten die in het verleden niets voor de verkeersveilig heid hebben gedaan een belo ning kunnen krijgen neemt de bewindsvrouwe op de koop toe. DEN HAAG De ANWB is deze week met een nieuwe actie begonnen. Op alle kantoren liggen donorcodicils, uitsluitend voor gebruik in Neder land. Dit gezien het tekort aan donororganen en - weefsel. Zoals bekend mogen in Nederland slechts in die gevallen organen van overledenen worden ver wijderd waar expliciet toestemming voor is gege ven. Dit gebeurt in een bij-testamentje, een zoge noemd codicil. De ANWB vidt het belangrijk dat ie dereen zo'n document bij zich draagt. In de landen Frankrijk, West-Duitsland, Groot-Brit- tannië, Oostenrijk, alle Scan dinavische landen en België geldt een „geen bezwaar-re- geling". Die houdt in dat van overleden inwoners van die landen organen en weefsel ongevraagd mogen worden verwijderd. Dit geldt echter niet voor buitenlandse bezoe kers die in die landen komen te overlijden. Toch blijkt een aantal Neder landers nu niet meer met een gerust hart naar het bui tenland te vertrekken, getui ge bezorgde telefoontjes naar de ANWB. Hoewel de ANWB beklemtoont dat er geen enkele reden tot onge rustheid is wil zij de vrees geheel wegnemen. Daarom zal de ANWB in het blad „De Kampioen" van volgen de maand in diverse talen een verklaring afdrukken. Deze verklaring maakt dui delijk dat de toerist niet wil dat na overlijden zijn orga nen worden verwijderd. DEN HAAG Tijdens het North Sea Jazz Festi val, dat morgen in het Congresgebouw begint en tot zondagavond voort duurt, zullen in samen werking met de Verenig de Naties televisie-opna men worden gemaakt voor de Eurovisie. Het zelfde gaat gebeuren op het jazzfestival in Mon- treux in Zwitserland. Van de opnamen wordt een compilatie gemaakt, waar van het al vrijwel zeker is dat stations in Duitsland, Frankrijk, Zwitserland en Nederland die kopen. Ook Amerika heeft grote be langstelling, net als Japan. De opbrengst zal door het hoge commissariaat voor vluchtelingenhulp van. de Verenigde Naties in Ge neve aan vluchtelingen zorg worden besteed. In het Congresgebouw zullen onder meer Branford Marsa- lis, B.B. King, George Ben son en waarschijnlijk ook de Manhattan Transfer worden gefilmd. In Montreux zijn het Randy Crawford, Wyn- ton Marsalis en Dizzy Gilles pie. In Los Angeles wordt dan nog een concert van Aretha Franklin opgenomen en per satelliet bij de compi latie gevoegd. Volgens Acket verwacht de coördinator van de Verenig de Naties dat er uiteindelijk ongeveer 400 miljoen men sen over de hele wereld de Compilatie zullen aanschou wen. Deze coördinator heeft, zo zei Acket, al diverse aid- shows van klassieke muziek en ballet georganiseerd en goede relaties met omroepen in vele landen opgebouwd. Geen strubbelingen De organisatie van het North Sea Jazz is dit jaar geheel zonder strubbelingen verlo pen, aldus organisator Acket. Er zijn vrijwel geen afzeg gingen, zeker niet van be roemdheden. De 64-jarige Dexter Gordon, die schittert in de film „Round Midnight", is vol gens Acket in tegenstelling tot geruchten in een prima conditie. De 79-jarige Cab Calloway zou met zijn „The Cotton Club Revue" iedereen verbaasd doen staan. „Ande re festival-organisatoren jui chen erover" aldus Acket. De kaarten voor het drie da gen durende festival worden volgens Acket prima ver kocht. Er gaan geruchten dat alles is uitverkocht, maar die zijn onjuist „Er zijn 15000 kaarten voor elke dag be schikbaar. Van de politie en de brandweer mogen we er 19000 verkopen, maar dat wordt teveel. Misschien dat we volgend jaar, als het Con gresgebouw is uitgebreid, meer kunnen hebben. Maar dan moet ik er wel zeker van zijn dat de akoestiek van die nieuwe zaal behoorlijk is", aldus Acket. ZOETERMEER Mi nister Deetman (Onder wijs) verwacht dat eind volgend jaar alle scholen voor voortgezet onder wijs een computerlokaal met acht werkstations voor leerlingen, een do centencomputer en twee ontwikkelcomputers hebben. Ze beschikken dan ook over een stapeltje pro% gramma's die de industrie gebruikt. De scholen moe ten dan wel drie leer krachten hebben die zijn bijgeschoold. De bewindsman heeft sa men met de deelnemende bedrijven besloten het pro ject „nieuwe informatie technologie in het voortge zet onderwijs", dat in 1985 op een aantal scholen is gestart, voort te zetten. De deelnemende bedrijven zijn IBM, Philips en Tulip Computers. Na de vakan tie worden er sponsors ge zocht om de nog „vrije" scholen en hun leerlingen vertrouwd te maken met de computer. Daarvoor is naar schatting ongeveer veertig miljoen gulden no dig.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3