Alleen kerken in Suriname zijn nog teken van hoop" rHfatdmiteF} opmnM Knesset: geen her-definitie wie jood is kerk wereld Kardinaal inzet conflict tussen kerk en sandinisten £eidóc J GEESTELIJK LEVEN/OPINIE Dorenbos ook in actie tegen topless zonnen Computers in Latijns- Amerika verbinden katholieken met Rome SECRETARIS RAAD VAN KERKEN: HOPELOZE SITUATIE Gigantische operatie QeidóaQowuwt DONDERDAG 9 JULI 1987 PAG] DEN HAAG Drs. L.P. Dorenbos wil via zijn Rainbow Ethisch Instituut wat gaan ondernemen tegen het „topless bi vakkeren op de Nederlandse stranden". „De sekusele revolutie is zo ver doorgevoerd dat je met je gezin niet meer met goed fatsoen naar het strand kunt. Nederland degenereert." Hoe het ethisch instituut gaat optreden tegen blote borsten, heeft Do renbos nog niet bekendgemaakt. Zaterdag zet Dorenbos in Bunschoten-Spakenburg zijn vorige week begonnen actie tegen pornografische lectuur voort. Alle winkels en inwoners van het stadje worden per brief opgeroepen zelf in actie te komen en zo tot stopzetting van de verkoop van de lectuur te komen. Dorenbos noemt het „schizofreen" dat hem wordt voorgehou den dat „een 'vuurtje stoken" niet mag hij wilde in Veenen- daal de „vieze boekjes" op het kerkplein verbranden terwijl in de politieverordening ook staat dat de openbare orde en de goede zeden moeten worden gehandhaafd. Verkoop van porno grafisch lectuur lijkt mij niet bijdragen tot dat laatste". Voorts zijn de komende tijd advertenties in kranten te verwachten en oproepen voor adhesiebetuigingen aan een groot aantal organi saties. Bovendien is een brief onderweg naar PvdA-fractielei der Wim Kok. In Veenendaal voerde de plaatselijke PvdA-af- deling met de leus „Censuur de wereld uit" actie tegen het op treden van Dorenbos. „Ik vind het op zijn zachtst gezegd vreemd dat de PvdA tegen ons in het geweer komt Ze zijn tegen pornografie en tegen discriminatie. In die pornografische lectuur worden vrouwen toch gediscrimineerd?". BOGOTA De katholieke "kerk in Latijns-Amerika in stalleert een computersys teem dat rechtstreeks satel lietcontact met het centrale gezag in Rome toestaat. Dit heeft de directeur van de La- tijnsamerikaanse Bisschop penconferentie (CELAM), Dario Castrillon, in Bogota meegedeeld. Castrillon zei dat het systeem de ontwikkeling van de zgn. bevrijdingstheologie in het gebied zou bijhouden, de geestelijkheid registreren en de mogelijheid biedt onjuiste gegevens over de kerk recht te zetten. De centrale computer in Bo gota kost 2 miljoen gulden en er komen terminals in Ar gentinië, Brazilië, Mexico en de Dominicaanse Republiek. Het contact met het Vaticaan zou in oktober tot stand ko men. Castrillon sprak de hoop uit dat computerterminals zou den kunnen worden geïnstal leerd in heel Latijns-Ameri ka, zodat de bisschoppen goedkoop zouden kunnen communiceren. Nieuwe wet bedreigt bijzonder onderwijs in Griekenland DEN HAAG Het Europees Comité voor het katholiek onderwijs heeft een scherp protest laten horen tegen de plannen van de Griekse staatssecretaris voor onder wijs. Papadimitriou heeft een wetsvoorstel ingediend dat bij effectuering een zware klap betekent voor het bij zonder onderwijs in Grieken land. Het Europees Comité is bij zonder verontrust over de plannen van de staatssecreta ris, die met opzet de zomer maanden heeft gekozen om zijn plannen door het parle ment te loodsen. Het wetsvoorstel bevat een aantal „discriminerende" maatregelen, zoals het zelf bekostigen van alle kosten verbonden aan het oprichten en instand houden van de bijzondere scholen, inclusief de personeelslasten. Voorts voorziet het voorstel in een voor de bijzondere scholen afwijkende examenregeling: leerlingen van bijzondere scholen moeten voor een staatscommissie examen doen; leerlingen van de openbare overheidsscholen doen bij de eigen leraren examen. Het bijzonder on derwijs zou volgens de staats secretaris bovendien het recht moeten worden ontno men zelf, rechtstreeks, de di recties van hun scholen te benoemen. Het Europees Comité, waar bij ook het Centraal Bureau voor het Katholiek Onder wijs in Den Haag is aangeslo ten, wijst er op dat de plan nen in strijd zijn met de zoge heten resolutie-Lüster, aan genomen door het Europees parlement (1984). Hierin worden de gelijkstelling van de openbare overheidsscho len en de bijzondere scholen gezien als een belangrijke doelstelling voor een demo cratisch onderwijsbeleid. Het Europees Comité voor het katholiek onderwijs heeft fracties in het Europees par lement opgeroepen de Griek se regering te wijzen op de resolutie-Lüster. Waar het beginsel opgenomen is, kan de reeks der gevolgtrekkingen niet worden geweerd Groen van Prlnsterer li AMSTERDAM „Uit zichtloos". Zo typeert de secretaris van de Raad van Kerken in Neder land, ds. W.R. van der Zee, de situatie in Suri name na een bezoek van een week aan het land. „Alleen de kerken vor men voor de mensen nog een teken van hoop". „De economische toestand is uiterst moeilijk en op den duur waarschijnlijk zelfs ca tastrofaal. Er is totaal geen invoer en de eigen fabrieken werken niet of nauwelijks door gebrek aan onderdelen. Legerleider Bouterse is niet in staat het bosland te vero veren op Brunswijk en deze kan op zijn beurt Paramaribo niet in handen krijgen. Een patstelling. De behandeling van politieke gevangenen en het terroristische optreden van het regeringsleger dui den verder op schrikbarende schendingen van mensen rechten. Op uitnodiging van het Zeis ter Zendingsgenootschap bracht Van der Zee samen met R. Baudert, H. den But ter en W. Telgt van de Evan gelische Broedergemeente en J. van Slageren van de Ne derlandse Zendingsraad een bezoek aan Suriname. Woensdagochtend keerden de vijf terug in Nederland. Het contact met de Suri naamse kerken versterken en informatie inwinnen over de situatie in het land was het doel van de reis. De in terkerkelijke delegatie heeft zich beperkt tot contacten met de kerken in Paramari bo en omgeving. „Verder kun je niet komen", aldus Van der Zee. Het hele regime draagt vol gens de secretaris van de Raad van Kerken het „stem pel van knoeierij. Het zijn di lettanterige dictators. Dat geeft aan het ene kant het voordeel dat er mazen in het net ziin, maar aan de andere kant leidt het tot onbereken bare acties. In een gewone dictatuur weet iedereen pre cies wat wel en niet mag. In Suriname is dat volstrekt on duidelijk." De bevolking is erg sceptisch over een mogelijke oplossing, merkte Van der Zee. „De Su- rinamers zijn ongeïnteres seerd en gedemotiveerd". Al leen de voedselpakketten van familieleden en kerken in Nederland maken de om standigheden nog enigszins houdbaar. Het regime doet wel steeds toezeggingen over verkiezingen en een nieuwe grondwet, maar niemand neeft er vertrouwen in, zo constateerde de secretaris van de Raad van Kerken. In het referendum over een nieuwe grondwet in septem ber dit jaar ziet Van der Zee een mogelijke oplossing. „De bevolking moet dan een krachtdadig 'nee' laten ho ren, want in die grondwet zit een weinig hoopvolle passage over de rol van het leger". Hoopvol over zo'n krachtig nee is hij echter niet. „Ik vrees dat een groot deel van het volk zich onderwerpt. Na vijf jaar dictatuur en perscen- suur weet het niet meer waar het aan toe is". Alleen de kerken zijn voor de bevolking zowel gelovi gen als niet-gelovigen „een teken van hoop". „Be- wonderingswaardig", noemt Van der Zee de houding van de kerken dan ook. „Ze zijn heel duidelijk in hun stel- lingname: terug naar de de mocratie. Bovendien loopt alle hulp aan de vluchtelin gen via de kerken. Daardoor spelen ze in de Surinaamse samenleving een grote rol". JJe interkerkelijke delegatie had in Suriname contact met het „Christelijk Comité van Kerken", de Surinaamse Straatbeeld in Paramaribo Ds. W. van der Zee FOTO: SP Raad van Kerken. Bij het co mité zijn aangesloten de Rooms-Katholieke, Her vormde, Lutherse en Angli caanse Kerk, de Evangeli sche Broedergemeente en het Leger des Heils. Terug in Nederland wil de delegatie oproepen tot steun aan de Surinaamse kerken: materieel en immaterieel. Zo zou Suriname nog wel voed selpakketten en medicijnen kunnen gebruiken. Ook de kerkelijke acties tegen schen dingen van mensenrechten zullen worden ondersteund. Van der Zee: „De vraag is al leen, hoe. We kunnen gesig naleerde schendingen we reldkundig maken, maar verder kun je niet zo gek veel doen. Heel belangrijk is in ieder geval dat je in con tact blijft en solidariteit blijft betuigen". MANAGUA De Rooms- Katholieke Kerk van Nicara gua heeft kardinaal Obando y Bravo in bescherming ge nomen tegen de kritiek van het sandinistische regime. President Dajiiel Ortega be schuldigde de aartsbisschop er maandag van „op de loon lijst van het CIA te staan". De regering beraadt zich daarom over de wenselijk heid van voortzetting van de dialoog met de kerk, zo zei Ortega. „Lasterlijk en onverantwoor delijk", noemde hulpbisschop Bosco Vivas Robelo, secreta ris van de bisschoppenconfe rentie, de aantijging. Volgens Robelo wil Ortega met zijn beschuldigingen de publieke opinie misleiden en de aandacht afleiden van de grote problemen waarmee Nicaragua op het moment te maken heeft. De houding van de president heeft tot doel de reeds opgebouwde contacten tussen de regering en de kerk te ondermijnen, verklaarde Robelo. Het overleg binnen de ge mengde commissie van de RK Kerk en de regerings, dat in september was begon nen, werd vorige week ab rupt opgeschort toen een Sal- vadoriaanse fransiscaanse priester in het noorden van net land werd gedood door een mijn. Kardinaal Obando heeft de officiële regerings versie in twijfel getrokken dat de contras en de Verenig de Staten verantwoordelijk waren voor de dood van de priester. Kardinaal Obando y Bravo bij aankomst op het centraal bu reau van de Katholieke Kerk in Managua. Vrije Presbyterianen: vrouw moet zwijgen LONDEN In lang niet alle protestantse kerken wordt de vrouw geaccepteerd. Dat bleek dezer dagen in Schot land, in de Vrije Presbyteri aanse Kerk van Schotland. In een resolutie van deze ui terst kleine fundamentalisti sche presbyteriaanse kerk, die circuleerde in onder meer de Presbyteriaanse Kerk van Schotland en de Anglicaanse Kerk, schrijven de vrije pres byterianen dat „het Woord van God duidelijk leert dat vrouwen geen enkel gezag mogen bekleden in de kerk. De vrouw mag niet onderwij zen, maar moet zich in alle onderwerping laten leren en zich stil houden. Alleen man nen mogen worden benoemd in kerkelijke functies." De taak van de christelijke vrouw ligt volgens de vrije presbyterianen in het „hel pen en bemoedigen van de kerk". Goedkeuring van het ambt voor de vrouw komt neer op het afwijzen van de autoriteit van de bijbel, zo meent de Schotse kerk. Zowel in de Presbyteriaanse Kerk van Schotland als in de Anglicaanse Kerk kunnen vrouwen officiële functies bekleden. De eerste kerk kent al sinds 1969 vrouwelij ke predikanten. Bij de Angli canen kunnen vrouwen dia ken worden. Over de vraag of vrouwelijke priesters al dan niet mogen, is men het nog niet eens. JERUZALEM Het parle ment van Israel heeft woens dag pogingen afgewezen op nieuw vast te stellen wie jood is en niet-orthodoxe bekeer lingen het recht te ontnemen Israëlisch staatsburger te worden. De stemming onder streepte de spanningen in het coalitiekabinet. De Knesset stemde met 62 te gen 53 een wetsvoorstel van de religieuze partijen af om de Israëlische „wet op de te rugkeer" te wijzigen, die ie dereen met een joodse moe der of die bekeerd is tot het jodendom automatisch staats burger maakt. De religieuze lobby wilde nieuwe wetge ving om alleen bekeringen gedaan door orthodoxe rab- bies, te erkennen een idee dat fel werd afgewezen door joden in de Verenigde Staten, waar minder conservatieve en meer hervormingsgezinde joodse gemeenten de meer derheid vormen. „De huidige situatie moedigt assimilatie en gemengde huwelijken in het buitenland aanver klaarde de religieuze afge vaardigde Avner Shaki, die het voorstel deed, tijdens het verhitte debat. De ultra-religieuze Shas-par- tij had wijziging van de wet als voorwaarde gesteld voor steun aan de premier, Yitz hak Shamir, tegen pogingen van de coalitiegenoot de Ar beiderspartij de regering op te breken over de plannen om akkoord te gaan met een internationale conferentie voor het Midden-Oosten. Het was niet direct duidelijk of na het afstemmen de Shas, die vier zetels heeft in het parlement, zijn steun aan Shamirs Likud-blok zal in trekken en de minister van buitenlandse zaken, Shimon Peres (Arbeiderspartij), gaat steunen in zijn oproep tot vervroegde verkiezingen over de kwestie van de con ferentie. Peres heeft geen meerderheid achter zich ge kregen om door te gaan met het conferentie-idee of om het parlement te ontbinden en het land naar de stembus te sturen. Peres en de Arbeiderspartij hadden Shamir ervan be schuldigd zijn oren te laten hangen naar de religieuze partijtjes om aan de macht te olijven. De sociaaldemocra ten waren tegen het wijzigen van de wet op de terugkeer omdat die het joodse volk zou verdelen en de pogingen zou schaden immigranten te trekken. Naar schatting worden elk jaar 11.000 mensen tot het jo dendom bekeerd door con servatieve en liberale rab- bies. De liberalen en veel van hun kinderen zouden van het Israëlische staatsburgerschap worden uitgesloten als ortho doxe rabbies het exclusieve recht op bekeringen zouden krijgen. „Men kan niet met twee stemmen spreken, en joden vragen naar Israel te komen en zich met hun volk te herenigen en aan de andere kant deze voorstellen doen", verklaarde Hayka Grossman van de linkse Ma^ pam-partij tijdens het debat. PARTIJLEIDER Michail Gorbatsjov heeft onlangs een >tij langrijke stap gezet op weg naar de verwezenlijking van j T' hervormingsplannen. De Opperste Sovjet nam enkele ontwerpen aan die de economie moeten herstructureren. invloed van het plan-apparaat wordt beperkt, onderneni gen krijgen zelf verantoordelijkheid voor hun winsten V£ verliezen. Moskou stippelt de grote lijnen uit, maar de voering daarvan wordt gedecentraliseerd. Het winstbeg n; doet zijn intrede en werkloosheid zal mogelijk zijn, aldus d; nieuwe man, die zelfs het kapitalistische woord „inflatie" Ie de mond nam. Het is een gigantische operatie, die „perestrojka" (hervl ming) die Gorbatsjov nastreeft. Niet alleen de economie totaal worden omgeturnd, ook het daarmee verbonden beidsethos zal dienen te veranderen: minder wodka, hari werken. Dat kan alleen als er in het kader van de glasn (openbaarheid) nog meer ruimte komt voor discussie. MAAR de theorieën van Gorbatsjov stuiten op veel scep De partijkaders zijn zenuwachtig en in de hoogste bestui sorganen is argwaan te constateren, aldus Gorbatsjov zelf. de pers is intussen een discussie gaande tussen econon over de vraag, of een mengvorm mogelijk is van kapitalis en socialisme en of toegeven aan het marktmechanisme socialistische idealen niet zal uithollen. De partijleider li echter niet van zins zich van zijn ideeën af te laten brengi Niets nieuws, zegt hij, het gaat om een terugkeer naar ou waarden uit de periode vóór Stalin, toen Lenin het voor 1 zeggen had. Zoals altijd bestaat een diepe kloof tussen theorie praktijk. Niet alleen het systeem moet worden gewijzigd dc het invoeren van nieuwe wetten en regels en het afschafl van instellingen en bureaus; ook de mentaliteit moet word omgebogen. En hoe maak je van mensen die gedwongen v ren bevelen op te volgen zelfbewuste leiders met eigen ini atief en in staat verantwoordelijkheid te dragen? En er I staat geen twijfel over dat dergelijke veranderingen tege stand zullen ondervinden van de bevoorrechte klasse v partijbureaucraten, die vecht voor het behoud van privilej en functies. Hoe zo moeten de Sovjet-burgers zich wel afvragen, is mogelijk dat een man als Andrei Gromyko, jarenlang 1 toonbeeld van continuïteit in de Russische politiek, totaal omgedraaid en nu wetsontwerpen verdedigt die mogel maken wat nog enkele jaren geleden bestraft werd met vi banning? Hoe kan de gewone Rus begrijpen dat het met ijl ren discipline gepropageerde vijandbeeld van het decadet Westen van de ene dag op de andere wordt omgebogen t in zekere zin, een voorbeeld? Hoe kan de bevolking verwi ken dat de jarenlang gepraktiseerde geschiedvervalsing g nadeloos wordt ontmaskerd en dat openlijk wordt gedisci sieerd over de vraag hoeveel miljoenen ten slachtoffer z gevallen aan het „beest" Josef Stalin? LATERE historici zullen zich in dit verband ongetwijfi afvragen hoe manipuleerbaar een volksmassa kan zijn: i Stalin tot Gorbatsjov. Hoe één man (Stalin) zoveel bloed laten vloeien met behulp van slaafse volgelingen. Gorbatij heeft ze nu ook, die opportunistische volgelingen die jare lang zwegen, maar nu opeens weten dat alles anders mo De vraag blijft of ze zich niet massaal tegen Gorbatsjov zi len keren, als de tegenkrachten te sterk worden? Hoe sterk dan de macht van de hervormers? Dat is een benauwend i peet van de huidige „perestrojka". I Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Morgen zijn er zonnige perioden, maar in het noordoosten van het land kan nog een enkele bui vallen. De perioden met zon hangen samen met een hoge- drukgebied, waarvan het cen trum morgen net ten zuiden van ons land komt te liggen. De enkele bui in het noordoos ten staat in verband met een depressie boven Finland. Dit lagedrukgebied trekt langzaam naar het oosten. De wind waait morgen uit het noord westen en is matig. De tempe ratuur daalt vannacht tot om streeks 12 graden. In de mid dag loopt de temperatuur op tot ongeveer 20 graden. De ko mende dagen houdt dit weer aan; perioden met zon en een geringe kans op regen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en zaterdag: Zuid-Scandinavië en Dene marken: Mbrgen nog enkele buien, daarna meer zon. Mid- dagtemperatuur van 17 graden aan de westkust tot 21 graden elders. Britse eilanden: In het noord westen bewolkt en wat regen, elders zonnige perioden. Mid- dagtemperatuur van 17 graden in Schotland tot 23 graden in het zuiden. Beneluxlanden en noord- Duitsland: Flinke zonnige pe rioden en droog. Middagtem- peratuur rond 22 graden. Zuid-Duitsland, Alpen Iant en Frankrijk: Droog en a? nig. Middagtemperatuur 25 30 graden. Spanje en Portugal: Zonnig warm. Middagtemperati rond 30 graden, in het binne land 35 graden. Italië, Joegoslavië en Griekt land. Zonnig, maar eerst n kans op een lokale onwea bui. Middagtemperatuur rot 30 graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Wee» Max Min W Amsterdam regenbui 22 11 De Bilt zw.bew. 21 11 0 Eelde zw.bew 20 8 Eindhoven h.bew. 22 10 1 Den Helder h.bew. 19 12 t Rotterdam 20 11 Twente onbew. 20 Vlissingen •l.bew. 19 13 1 TA. Limburg zw.bew. 21 11 f Aberdeen h.bew. 16 8 27 19 t Barcelona 28 19 1 Berlijn l.bew. 25 13 Bordeaux l.bew. 25 13 Brussel zw.bew 21 11 Dublin zw.bew. 19 11 Frankfort h.bew 22 14 a Genève l.bew. 22 13 Helsinki regen 23 14 Innsbruck regen 26 16 ïi Klagenfurt regenbui 30 15 Kopenhagen zw.bew. 22 10 Lissabon onbew. 34 21 1 Locarno l.bew. 24 16 Londen onbew 23 13 Luxemburg onbew. 22 11 Madrid onbew. 19 Malaga l.bew 28 22 Mallorca onbew. 32 22 Malta h.bew. 31 22 Moskou 24 15 Munchen Nice oX". 25 26 16 20 Oslo regenbui 23 11 5 Parijs 22 12 Rome zw.bew. 30 21 Split zw.bew. 17 Stockholm zw.bew. 25 11 li Warschau regen zw.bew. 29 Wenen 29 18 t Zurich zw.bew. 21 14 1 Casablanca zw.bew. 20 Cyprus l.bew. 29 21 Istanbul onbew. 25 14 Las Palmas onbew. 26 20 Beiroet niet ontv. Tel-Aviv niet ontv. ÜDat zoeken we even op. de 'Uit'bijlage natuurlijk! I

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2