Torenspits in oude glorie hersteld Gi js en Truus gakken er op los in de Zegersloot dagpuzzel Kleine criminalitei sterk gestegen in Leidschendam aan tafel dienstverlening Nieuw record in Laura vierdaagse Alphen schept tijdelijke banen voor 67 jongeren te Gebakken schol met bietjes, aardappelen en peterseliesaus - hangop met vruchten Voor twee: 2 verse of ge bakken schollen, zout, bloem, olie, 10 g margari ne, halve citroen; 500 g bietjes, zout, suiker, peper, uitje, azijn naar smaak, aardappelmeel; V» tot 1 kg aardappelen; 12 g margarine, 12 g bloem, 2Vt dl water, 1 bouillon blokje, peterselie, citroen sap naar smaak; 1 liter karnemelk, 100 g aardbeien of frambozen, basterdsuiker naar smaak. Spoel schoongemaakte verse schol af met koud water, strooi er zout op en laat de vis vijf minuten in een ver giet uitlekken. Haal de vis sen door de bloem en schud die er goed af. Warm een laagje olie met de margarine in een koekepan tot de mar garine bruisend smelt. Bak er eerst de lichte kant en dan de donkere kant van de schollen in bruin. (Contro leer de gaarheid in het dikste deel van de vissen; het vis vlees moet tot op de graat wit zien). Leg de schollen op een warm bord, waarop een omgekeerd schoteltje ligt. Warm kant en klaar gekoch te schol op in een vettige koekepan op een klein vuur. Garneer de vis met parten citroen. Schil de bietjes, rasp ze en kook ze in weinig water met zout, suiker, peper en fijnge-. sneden ui in twintig minuten gaar. Breng de groente op smaak met azijn en de ge bruikte toevoegsels en bind overgebleven kooknat met weinig aardappelmeel. Smelt de margarine, roer er de bloem door en vervolgens het water. Voeg het bouillon blokje toe en laat de saus drie minuten trekken. Maak haar af met fijngeknipte pe terselie en citroensap. Zet de karnemelk een halve dag weg in een met een nat gemaakte doek belegde zeef. Schep de hangop uit de doek en doe het erdoor gelekte vocht weg. Zet de schoonge maakte vruchten een half uur weg met basterdsuiker en schep ze door de hangop. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 10 juli waargenomen door apotheek Zuid- West in Leiden en apotheek Linnaeus in Leiden. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zleken- huis). ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- steeg 10, tel. 130775; afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30. afdeling vrouw: vr. 10-12. S.O.S.-DIENST Telefonische hulp dienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht be reikbaar. BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50, tel. 123942; spreeku ren ma. en di. 10,00-12.30 u., wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULANCE DIENST Hulpverlening in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg. Valkenburg, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Tel. 071-174141. BURGERRAADSUEDEN Koren brugsteeg 2, tel. 143171 (kantooru ren). Spreekuren ma., dl. en wo. 11.00-12.00 u.. do. 18.30-20.00 u. GEZINSVERZORGING Stichting gezinsverzorging Lelden. Aanvragen hulp voor bejaarden en langdurige zieken en gezinsverzorging, Rem- brandtstraat 17, tel. 149441 (ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 u.). KINDER- EN JONGERENTELEFOON Dagelijks geopend van 15.30 tot 19.30 uur. Het nummer is 071- 120611. Borstvoeding Begeleidingsgroep Leiden. Telefonische hulpdienst (voor praktische hulp en informatie): tel. 170083, 215332 Of 312556. RUITENPUZZEL Steeds te beginnen in het vakje bo ven het cijfer en verder gaande in de richting van de wijzers van de klok. kunnen rond de genummerde vakjes woorden van 4 letters van navolgen de betekenis worden verkregen: 1 voorliefde; 2 waterkering; 3 kleding stuk; 4 dakbedekking voor inlandse huizen in Indonesië; 5 tandartsstoel met toebehoren; 6 teken, signaal; 7 slotwoord van gebeden; 8 titel der kaliefen; 9 hetzelfde (Latijn). OPLOSSING uiepi 6 :iueui| g :ueuie i :uias 9 :»!un s ideja p :js9a e iMnjs z Ne«z i KOOR ZOEKT ZANGERS EN ZANGERESSEN LEIDSCHENDAM De Christelijke Ora- toriumvereniging (COV) Leidschendam. zoekt zangers en zangeressen voor nog in de loop van dit jaar uit te voeren werken. De nieuwe dirigent Art Bergwerff, die en kele maanden geleden Stephen Kavelaar heeft opgevolgd, heeft al enkele repetities geleid van het in studie zijnde „Oratoria de Noël" van Sant Saëns en verder van delen uit „Die Jahreszeiten" van Haydn en een cantate van M. Haydn. Op het programma voor oktober staat bovendien nog „Die Ehre Gottes aus der Natur" van Beethoven. Nieuwe leden zijn welkom op de repetities die elke maandagavond van 19.45 tot 21.45 uur worden gehouden in het Dienstgebouw aan de Regthuysstraat (achter de Dorps kerk aan de Sluiskant). Wethouder opent wedkantoor LEIDSCHENDAM Wethouder J. C. van Erp zal za terdag om 16.30 uur aan het Damplein 41 in Leidschen dam het nieuwe Ladbrokwedkantoor officeel openen. Vanaf dat tijdstip zal het ook in Leidschendam mogelijk zijn live op paarden te wedden. Manager van dit 28e kantoor in Nederland is mevrouw J.H. Gerritsen, in Leidschendam in paardensportkringen geen onbeken de. Het kantoor is de hele week, ook zondags, vanaf 12.00 uur tot een half uur na de laatste koers geopend. Via een gesloten circuit kan men live op alle koersbanen in ons land wedden terwijl tevens een rechtstreeks radio verslag is te beluisteren. Uitbetaling volgt onmiddellijk na de koers. Ter gelegenheid van de opening zal een promotieteam zaterdag folders met een gratis bonus van vijf gulden uitreiken zodat men meteen zijn geluk kan beproeven. De opening wordt opgeluisterd met muziek en bovendien komt de bekende pikeur Jan de Leeuw met zijn aangespannen draver langs rijden. Lad- broke is telefonisch bereikbaar onder nr. 20.34.34. Zoeterwoudse missionaris overleden ZOETERWOUDE/TILBURG Op 84-jarige leeftijd is giste ren in Tilburg overleden de Zoeterwoudse missionaris Jan Schuur. Hij is 54 jaar werkzaam geweest in Brazilië en vorig jaar mei keerde hij voorgoed terug naar Holland. De uitvaart dienst gevolgd door de ter aarde bestelling vindt zaterdag 11 juli om 11.00 uur plaats te Tilburg. Pater Jan Schuur is geboren op 12 september 1902 te Zoeter woude. In Tilburg heeft hij voor priester gestudeerd en in de cember 1929 is hij in het Limburgse Stein tot priester gewijd. Vervolgens heeft hij drie jaar als leraar gewerkt in het semi narie Driehuis waarna hij in 1932 naar Brazilië vertrok. Hij heeft zich daar altijd louter bezig gehouden met kerkelijke werkzaamheden. Pas 20 jaar na zijn vertrek kwam hij voor de eerste maal terug in Holland voor vakantie. Nadien kwam hij om de 5 jaar mat verlof. Hij is onder andere provinciale overste geweest in Brazilië. Vanuit Zoeterwoude ontving hij jaarlijks financiële steun dankzij de inspanningen van de werkgroep missie en ontwikkeling. Het laatste jaar verbleef hij in een bejaardentehuis voor paters en broeders van de Missionarissen van het H. Hart te Tilburg. Speelmiddag Het Adema-orgel in de Sint Agathakerk in Lisse kan zaterdagmiddag voor zeven gulden vijftig per kwartier worden bespeeld. Belangstellenden zijn van twee tot zes uur welkom. Het geld komt ten goede aan de restauratie van het orgel. Viswedstrijd Het Zoeterwoudse buurt huis de Weipoort heeft traditiegetrouw viswed strijden opgenomen in het zomerprogramma. Morgen om 19.30 uur is er een vis wedstrijd voor de senio ren. Vanaf 19.00 uur kun nen de liefhebbers van 14 jaar en ouder inschrijven aan de boorden van de Noord Aa. Ook de jeugd komt aan bod. Woensdag 15 juli van 19.00 tot 21.00 uur zijn de jongens en meisjes tot 14 jaar welkom in een poging een of meer vissen te verschalken. ALPHEN AAN DEN RIJN Weer werd gisteren een Lau- ra-record gebroken en wel het aantal daginschrijvingen. Tot dusver kwam dat nooit boven de honderd uit maar dinsdag was dat aantal 147. Hierdoor moest het Laurabestuur in al- lehaast nog het een en ander aan eten bij bestellen voor de grote picknick die ter ere van het veertig jaar Laura, op het terrein van de Hooge Burch werd georganiseerd. De routes die de fietsers volgenden lie pen langs de Hooge Burch zo dat het daar tegen het middag uur een drukte van belang was. Bij de grote oude boerde rij stonden tafels vol met soep, melk en yoghurt, rauwkost, fruit, jam, kaas, vleeswaren, boter en brood en krentebol- len. Voor een deelneemster liet de picknick een wat nare herinnering na want zij ver slikte zich in een wortel of ra dijs. Het stuk groente kwam niet in de luchtpijp maar zat wel vast op een vervelende plaats in de slokdarm. De vrouw moest naar een zieken huis om het stukje onder nar cose te laten verwijderen. Ver der was het weer een schitte rende fietsdag met 1760 fiet sers overal op de routes. De routes leidden nu via Ter Aar, de Kwakel, Ouderkerk aan de Amstel naar Reeland en Loe- nen richting Breukelen en naar Woerden. Dan werd ge zamenlijk doorgefietst naar de Hooge Burch in Zwammer- dam. De B-rijders reden via Aarlanderveen, De Woerdense Verlaat en Wilnis, richting Kamerik en Nieuwkoop naar Woerden. Na de picknick werd weer verder gereden via Waddinxveen, Boskoop en te rug naar Alphen. Net als giste ren was het zeer rustig voor arts en ambulance. Zelfs geen schaafwonden konden worden gemeld. Alleen de tandems waarop gehandicapten fietsen hadden pech en er moesten een paar tandems terugge bracht worden naar Nabij om dat de fietsen het begaven. Gestolen cheques ALPHEN AAN DEN RIJN Voor een bedrag van 6000 gul den werden de afgelopen we ken gestolen cheques verzil verd in Luxemburg en Zwit serland. De vijftien cheques bleken tussen 26 mei en 3 juli gestolen te zijn uit een brie venbus van een woning aan het Topaasplantsoen. Een woordvoerder van de politie meldt dat aan dit euvel nog weinig te doen valt totdat de mensen hun cheques zelf kun nen afhalen aan het postkan toor. Jongens breken in HAZERSWOUDE Twee jongens uit Hazerswoude van 12 en 13 jaar zijn gisteren in de kraag gevat nadat zij hadden ingebroken in een zomerhuisje op de Kruiskade in Hazers woude. Zij kropen door een wc-raampje naar binnen en namen onder meer batterijen, frisdrank en een verrekijker mee. AARLANDERVEEN Met het aanbrengen van een nieuw kruis en een nieuwe haan op de toren spits is gistermiddag de r.k. kerk aan het Noord- einde in Aarlanderveen weer in de oude glorie hersteld. Een hoogwerker moest eraan te pas komen om het karwei te klaren. Drie maanden geleden be sloot het kerkbestuur het oude kruis van de toren te halen. „Het punt waar het kruis op rustte, was bijna ge heel verteerd en het kruis zelf was ook één hoop oud roest", aldus de heer J. Roze- straten die zeer begaan is met het wel en wee van de Aarlanderveense kerk. De toestand van het kruis dat al vanaf de inwijding van de kerk in 1898 op de toren stond te prijken, was zo slecht dat het onverantwoord was het gevaarte nog een dag langer op de spits te laten staan. De torenspits is daar om nu geheel opgeknapt om de nieuwe last te kunnen dragen. Daartoe werd een lo den muts op de spits aange bracht waar het kruis op moet komen te staan. De haan die oorspronkelijk ook vanaf de toren over Aar landerveen uitkeek, is al ja ren geleden van de toren verdwenen. Het is volgens Rozestraten niet bekend wat ermee is gebeurd. „Het kerk bestuur heeft besloten om nu tegelijk met een nieuw kruis ook weer een haan op de to ren te zetten". Beide versierselen bestaan uit gegalvaniseerd smeedijzer en zijn een kopie van de oor spronkelijke haan en het kruis. De firma Torenburg uit Den Haag heeft de voor werpen gemaakt. Met het aanbrengen van een nieuw kruis en een nieuwe haan op de torenspits is gister middag de r.k. kerk in Aarlan derveen weer in de oude glorie hersteld. wim van noort LEIDSCHENDAM Het aantal misdrijven dat ter kennis van de politie kwam is vorig jaar in Leidschendam sterk toe genomen, van 1716 tot 2260. Dat komt neer op ruim dertig procent. Het aantal winkeldiefstallen dat werd aangegeven was met 399 ruim twee keer zo hoog als het jaar tevoren. In 280 gevallen waarbij 366 personen werden aan gehouden werd resultaat geboekt. De diefstal van fietsen en bromfietsen liep in 1986, ver moedelijk door het inrichten van een bewaakte stalling in Leidsenhage, terug van 430 tot 334. Verder werden 23 auto's, zes motoren en vijf vaartuigen gestolen. Ook het aantal ver nielingen werd met 235 tegen 116 in 1985 ruim verdubbeld. De cijfers staan in het onlangs verschenen jaarverslag van de Leidschendamse politie. Korpschef De Vroedt deelt hierin mee dat de korpsen van Leidschendam, Wassenaar, Voorburg en Rijswijk sinds vo rig jaar gezamenlijk in maan delijkse alcoholcontroles die bij toerbeurt in twee gemeen ten worden gehouden alle vier de korpsen inzetten. In Leid schendam werden 22 bestuur ders aangehouden met een te hoog alcoholgehalte in het bloed. Het aantal verkeersongevallen gaf overigens een kleine (drie procent) daling naar 881 te zien. In totaal werden weg overtredingen 3104 transac aangegaan tot een totaalbet van bijna 144.000 gulden, drie voornaamste aanleidin tot verkeersongevallen wa het niet voldoende bewa van afstand, een verket parkeermanoevre (elk keer) en onvoorzichtig!) (113 keer). Vlietland Tijdens een bespreking het verslag in de betreffei raadscommissie zei bui meester W. F. de Vreeze speciaal overleg is gestart 01 de situatie in het recreatie bied Vlietland. In gesprek! tussen de rijkspolitie post" zerswoude, onder wie noordelijk gedeelte van Vüi land ressorteert, de politie Leidschendam en het Op baar Ministerie zijn afsprak gemaakt over de surveillant Leidschendam beschikt sin vorig jaar over een speedbo In overleg met de provincie verder onlangs een porte ai bin, een tijdelijk onderkomi ingericht voor politie, rt dingsbrigade en EHBO-pt dat op een later tijdstip in definitief onderkomen worden omgezet. In de in] ding van het jaarverslag hi korpschef J. M. de Vroedt kele kritische opmerking over het regeringsbeleid aanzien van de politie maakt. Het regeerakkoord de politie niet veel goeds brt gen. De politie zou onte worden maar tot en met IS moet wel twee procent van sterkte worden ingeleverd, dus De Vroedt ALPHEN AAN DEN RIJN Dankzij een tijdelijke voorzieni is het mogelijk om in Alphen 67 jongeren een jaar lang te lal werken. De gemeente heeft bij het ministerie van Sociale Zak en Werkgelegenheid een voorstel ingediend dat gericht is op! scheppen van tijdelijke arbeidsplaatsen voor jongeren. Het hier om de groep jongeren tussen de 16 en 21 jaar die langer zes maanden werkloos zijn. In Alphen zijn dat er in totaal 1 Deze jongeren staan ingeschreven bij het Gewestelijk Ar bei bureau en hebben nu de kans om een baan te krijgen voor uur per week. Zij krijgen daar hetzelfde loon voor als ande jongeren van hun leeftijd, omgerekend naar 19 uur. De arbeii plaatsen mogen echter alleen in de collectieve sector gezoc worden. Dat is in Alphen goed gelukt want er zijn 67 gevarie de en kwalitatief redelijke banen gevonden zowel in de groi sector, de technische sector als in het administratieve werk Behalve aan het werk waar de jongeren een dosis werkervari 1 opdoen, wordt er ook veel aandacht besteed aan scholing en vs ming, omdat deze jongeren vaak tot de groep met de lagere i leidingen behoren. Het Gewestelijk Arbeidsbureau zal di scholing verzorgen. Het rijk betaalt de loonkosten voor de jonj K ren alsmede een bedrag van 150 gulden per maand per arbei Zi (laats dat bedoeld is om de uitvoeringskosten te dekken. I la Itichting Ondersteuning Welzijnswerk (SOW) zal deze subsii W krijgen omdat dit de formele werkgever van de geplaatste jt h< geren zal zijn. in De jongeren worden ook begeleid door de SOW waarvoor m ck de nodige tijd zal vrijmaken. De selectie geschiedt door het G nc westelijk Arbeidsbureau en de Gemeentelijke Sociale Dienst! pi gemeente Alphen heeft dertig van de ruim zestig banen gezoc 'vj en gevonden binnen haar eigen dienst. Verder zijn er plaats rit bij de Hooge Burch, verzorgingshuizen, de leeszaal, de biblijpr theek en het verpleeghuis Oudshoorn. Dit alles is een voorloper op het Jeugdwerkgarantieplan dat 1988 gefaseerd van start moet gaan. Deze tijdelijke regeling ki als een overbrugging gezien worden. Hierdoor kunnen gemw Zi ten de meest kwetsbare groepen op de arbeidsmarkt werken vi ring bieden waardoor doorstroming naar een reguliere baan k rkc worden bevorderd. In het recreatiegebied Ze gersloot kom je de meest uiteenlopende diersoorten en vogels tegen. Toch kij ken bezoekers nog vreemd op wanneer er opeens een ganzenpaar over de paden waggelt en luid gakkend hun aanwezigheid kenbaar maken. Deze ganzen zijn er niet gekomen doordat ze door de gemeente of een dierenorganisatie daar zijn uitgezet. Deze beesten zijn officieel eigendom van Dies van Leeuwe. Dies kreeg de ganzen in no vember vorig jaar van een klant van haar bedrijf. Deze wist dat Dies graag met dieren omgaat en had de ganzen over. Dies zou zich er wel over ontfermen. Maar het bleek niet zo ge makkelijk te zijn om een ganzenpaar in de tuin en de schuur te houden. Dus be dacht Dies dat zij de bees ten het beste op een van de eilandjes in het Zegersloot- gebied kon uitzetten. Dat gebeurde en Dies zorg de trouw voor het voedsel van de dieren. Gijs en Truus het ganzenpaar waardeerden dat in eerste instantie niet zo, want Gijs nam twee keer „de benen De tweede keer was hij he lemaal tot Gouwsluis ge waggeld en gakte daar tus sen de grazende schapen in het rond. De eigenaar van de schapen kende het thuis van de gan zen echter en waarschuwde Dies dat Gijs daar zat. Dies heeft de gans toen met de schapen in het hok weten te lokken en kon Gijs weer Bijdrage: Hanneke Gunther mee naar huis nemen. Daar heeft ze Gijs veertien dagen op het balkon gehouden om het beest aan haar te laten wennen. Kwekkend Dat is aardig gelukt want Gijs eet letterlijk uit Dies' hand. En dat doet hij bij niemand anders. Als Dies met het brood komt en ge durende de wintermaanden met hardvoer, dan komt Gijs op haar geroep aan waggelen. Roept de echtge noot van Dies, of een van de kinderen dan laat Gijs zich niet zien. Zo was Dies in het vooijaar op vakantie en toen zij na anderhalve week terugkwam en weer naar de ganzen ging was Gijs zo blij dat hij haar weer zag dat het net leek of hij heel wat te vertellen had. „Gakkend, en kwek kend kwam hij op mij af" vertelt Dies. „Dat vind ik schitterend". Maar ook haar man vindt het prachtig dat de ganzen zo aanhankelijk zijn. Hij is dan ook degene die elke week een krat oud brood bij de bakker ophaalt. Dat brood wordt door Dies alle maal klein gesneden en dan gevoerd aan de ganzen. Maar het is niet bij ganzen gebleven want ook eenden en waterhoentjes en meer koets kregen in de gaten dat er gevoederd werd. Bij de ganzen heeft zich nu een kolonie van wel veertig an dere vogels gevestigd die ook twee keer per dag be gerig wachten op hun eten. „Heel gezellig is dat. De jonge eendjes kennen mij al zo goed, dat zij in mijn be nen pikken wanneer ik brood kom brengen Wel heeft ze opgemerkt dat dit jaar geen goed jaar is voor de vogels. „Steeds zag ik de ene dag een moeder eend met een koppel jongen en een dag later waren de jongen verdwenen. Ratten en grote snoeken zijn daar denk ik de oorzaak van". Ook Gijs en Truus hadden een nest waar ze trouw een paar weken lang op vijf eie ren aan het broeden waren. „Truus was alleen met een heel lekker stukje brood weg te lokken en dekte dan eerst haar nest zorgvuldig toe". Het mocht echter niet Het opmerkelijke ganzenpaar in de Dijksloot. baten, want opeens broed den de ganzen niet meer. Dies zag dat en heeft toen de eieren meegenomen en ze onder een broedse kip gelegd. „Die zag het na een paar dagen ook niet meer zitten. Ik vermoed dat de eieren niet goed waren en de dieren dat instinctief wisten. Nu moeten we maar wachten tot het volgende voorjaar en hopen dat de dieren dan jongen krijgen Dies vindt het Zegersloot- f ebied, waar ze een paar eer per dag komt, een schitterend natuurgebied. Zelf is ze opgegroeid op een boerderij en heeft altijd tus- FOTO: NANNO BLOUPOT sen de dieren geleefd. Ooi toen ze al getrouwd wat woonde ze een aantal jaren in een afgelegen huis in de Achterhoek. Daar leerde nog meer genieten van de planten en dieren in haai omgeving. „En dat wordt nog elke dag meer", zegt ztf enthousiast ch LEIDEN OMGEVING CeicUcSowuMit DONDERDAG 9IULI1987 PAGINj|

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10