TENNIS CIRCUIT Tennistoernooien rustig van start North: „Ik kan me het niet meer precies herinneren" Henrike Engel langs Nathalie van der Voort Thomas Koemans als een stier SPORT LEIDEN £eidóe6ou/tmit IF BUITENLAND REAGAN „TE DRUK BEZET" OM HOORZITTINGEN TE VOLGEN Rust mag niet met Von Weizsacker naar huis terug WOENSDAG 8 JULI 1987PAGINA& LEIDEN Henrike Engel heeft bij D-dames in het LC circuit de kop genomen. De jeugdige Unicum-speelster ze gevierde de afgelopen week in Sassenheim, waarmee zij be wees de eerder veroverde dis- trictstitel waardig te zijn. En gel streefde daardoor Nathalie van der Voort voorbij, die Pa mela Meys naast zich moet dulden. Terwijl de Merenwijk- speelster niet deelnam aan een toernooi, voegde Hillegomse Meys via een halve finale plaats in Sassenheim wel pun ten aan haar totaal toe. Opmerkelijk is dat in deze ca tegorie ook de andere winna ressen van de vorige week verspeelde toernooien zich in een kansrijke positie hebben femanoevreerd. Marieke Irouwer de Koning (Lange- raar), Catja van der Klaauw (KLTV), Nanda Vermeulen (Botesa) en Joke Baans (Bos koop) hebben, mits meerdere toernooien gespeeld worden, mogelijkheden om zich voor het bij De Munnik te verspe len Masters te plaatsen. Het zelfde geldt, maar in mindere mate, voor de D-heren. Ook hier zijn de toernooi-winnaars in de hogere regionen terug te vinden. Slechts voor Frank van Leeuwen is er echter- voorlopig een plaats bij de eer ste acht weggelegd. De win naar van Boskoop en eerder al TE AN heeft zelfs de kopposi tie van Erik Warmerdamm TE AN heeft zelfs de kopposi- overgenomen. Voor Estec-spe- ler Brough, Jan van Os, Johan Draulans en Patrick Schuyt is vooralsnog geen plek inge ruimd bij het „pact van acht. Is het in D-klasse nog nauwe lijks in te schatten wie zich voor de Masters plaatsen, bij de C-ers kan al een aantal spe lers en speelsters de eerste week van september in hun agenda noteren. Met name Kees Jan Schuilenburg en Erik Bakker, die bij Botesa zijn tweede titel van het sei zoen binnenhaalde en daar door zijn grote tegenstrever Schuilenburg weer voorbij ging, en bij de dames Marja Kuipers en Jeanine Jünger kan weinig meer gebeuren. Door de grote concurrentie in vooral de mannen-categorie moeten de nummers drie, Mark Fleischeuer en Marco Smit, behoorlijk op hun tellen passen willen zij op De Mun nik acte de presence geven. Stijgers-met-stip zijn hier Onno Guinau en Sijmen Moer man. Bij de dames is de klasse ring van Marieke Halenbeek verrassend. De vorig jaar als D-Master gekroonde Nieuw- vennepse klom door de finale plaats in Sassenheim van de twaalfde naar de vijfde plaats. Marcel Vink heeft zich via zijn eerste B-seizoenszege in Sas senheim langs Jan Willem Lugthart en Léon Damen ge worsteld en staat nu achter Michael van den Berg op de tweede plek. Een plek die, bij de dames, ook door Carola Geerlings werd bereikt. Geer- lings steeg vier plaatsen door de eindzege in het bollendorp. Stand: HEB: 1 M. van den Berg (Unicum) 14; 2. M. Vink (Hillegom) 11, 3. J W. Lugthart (Leidse Hout) 10; 4. L. Da- men (De Boekhorst) 9; 5. K. Heems kerk (Metselaars) 8, 6. M. Krans (Unicum) 6; 7. J. Gefkens (Amstel- land), K. Oskam (TEAN), E. Snellen berg (Unicum) 4; 10. M. van Trigt (Hillegom), F. Verhoef! (Iduna) 3. DEB: 1. H. van den Berg (Dekker) 13; 2. C. Geerlings (Unicum), B. Zon- derop (De Munnik) 6; 4. T. Lange- veld (Overburg), C. Verwoert (De Munnik) 4; 6. M. Patiwael (De Mun nik) 3; 7. M. Damen (Nieuw Vennep), M. Verdegaal (Hillegom) 2. HEC: 1. E. Bakker (Nieuw Vennep) 2. K.J. Schuilenburg (De Munnik) \a 3. M. Fleischeuer (Forescate), M. Smit (TEAN) 9; 5. O. Guinau (TEAN) 8; 6. M. Glastra (Dekker), S. Moer man (Boskoop), G. Sekeris (De Mun nik) 7; 9. R. Plomp (Botesa), E. de Vries (Hillegom), O. Wempe (Lisse) 6. DEC: 1. M. Kuipers (Lisse) 15; 2 J. Jünger (Casino) 11; 3. M.L. Goedhart (TEAN), M. van den Haak (De Boek horst) 7; 5. M. Halenbeek (Nieuw Vennep), L. Hooghoudt (OLTC), C. Smit (Welgelegen). S. Vissers (OLTC), C. Voskuil (De Boekhorst) 5; 10. N. Bader (STV), A. Leyten (STV), M. Vink (Botesa) 4. HED: 1. F. van Leeuwen (Boskoop) 14; 2. E. Warmerdam (SVV) 13; 3. D. Versteeg (Lisse) 10; 4. P. Kieboom (Nieuw Vennep), M. Langelaan (Lis se). M. Min (Botesa), A. Ooms (Hille gom), I. Parsons (De Munnik) 9; 9. J. Draulans (OLTC), B. Minnema (De Kikkers) 8; 11. R. Brough (Estec), J. van Os (Botesa), P. Schuyt (Room burg). J W. de Vries (SVV), R. Ze venhoven (Hazerswoudse TC) 7 DED: 1. H. Engel (Unicum) 13; 2. P. Meys (Hillegom), N. van der Voort (De Merenwijk) 9; 4. M. Brouwer de Koning (S'70), C. van der Klaauw (Oude Eik), S. Paauw (De Munnik), N. Vermeulen (TIOD), C. Witteman (De Munnik), K. van der Zon (Casi no) 6; 10. J. Baans (Boskoop), A. Bon net (Unicum), D. van Diemen (TC Uithoorn) 5. INTERNATIONAAL JEUGDKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND CASTRICUM/LEIDEN Bij de strijd om de internationale tennisjeugdtitels van Neder land kwamen twee Leidse deelnemers tot een zeer op merkelijke verrichting. Tho mas Koemans bleek tot op de laatste vezel gemotiveerd en bereikte via de uit Pakistan afkomstige Usman Rahim de beste zestien van het veld van 64 deelnemers. Martijn Krans startte met winst op de Brit Colin Beecher, maar sneuvel de na bijna drie uur strijd te gen Rotterdammer Albert Baan. Ook de overige Leidse deelnemers kwamen tot goede verrichtingen. Bionda Zonde- rop verraste de Zeeuwse An- ![ela Latuheru, Wil den Hol ander verloor slechts vier ga mes aan Femke Vessies en Marquérite Patiwael was heel dicht bij een sensationele over winning op de eveneens Noordhollandse Gaby Rinkel. Patrick Kieboom opende met twee-sets winst op de Engels man Robert Over. Kees-Jan Schuilenburg smaakte het ge noegen van een w.o op de Pa kistaan Toreg Bandukda. De titelstrijd in het zeer lande lijke Bakkum, gemeente Cas- tricum wordt in twee leeftijds groepen verspeeld, t/m 14 en t/m 18 jaar, waarbij Kieboom de enige in de jongste groep is. Zijn opponent, Robert Over, mocht dan wel beschikken over een imponerend arsenaal aan slagen, van vastheid was geen sprake. Rustig de bal in het spel houden bleek genoeg. Met 6-1, 6-2 was het over voor Robert Over. De vreugde was echter van korte duur, in de tweede ronde was de als 1 ge- laatste Dirk-Jan Schouten in korte sets veel te vast. Bij de t/m 18-jarige jongens bleek de overgang van Wim- bledon-gras naar Bakkum-gra- vel voor Usman Rahim te las tig. De thans op plaats 62 van de wereldjeugdranglijst ver toevende Pakistaan ontmoette een ontketende Thomas Koe mans. Goed serveerwerk en een prima slice-approach wer den gevolgd door scherpe vol ley's, 6-2, 6-2 werd het resul taat. In de eerste ronde kon Thomas zich fijn inspelen te gen de Israëliër Yashir Ozachi. De loting van Martijn Krans tegen Colin Beecher, in 1986 bij de beste acht in t/m 16 jaar van Europa, leek vervelend. De Unicum-speler verdedigde zich met veel loopwerk, een slicebackhand en het overne men van tempo met de fore hand. Een 5-3 stand in de der de set en matchpoint tegen werd weggewerkt. Een ge sloopte Beecher moest de vol gende vier games aan Martijn Krans laten: 6-4, 3-6, 7-5. Maar ook Krans was nog niet vol doende hersteld, wel setwinst, geen partijwinst tegen Albert Baan: 6-4, 2-6, 3-6. Na de w.o. ontmoette Kees-Jan Schuilen burg Albert's broer Erik. Ook hier knappe winst in de eerste set. Erik Baan haalde daarna het tempo uit het spel en Kees-Jan nam onvoldoende initiatief en verloor met 2-6, 6- 2, 6-1. Met Martijn gaat Kees- Jan verder in de consolation. Op de stand 2-6, 4-5 en 0-40 besloot Bionda Zonderop de bal toch maar eenvoudig in het spel te houden. Het bleek de winnende taktiek tegen Angela Latuheru, 2-6, 7-5, 6-1. Martijn Krans versloeg Colin Beecher, die vorig jaar reikte tot de Europese top acht tot en met 16 FOTO: KEES VAN DEN BURG harder in de hoeken, waar Van Overloop een maximaal loopvermogen tegenover stel de. De vastheid won het op nieuw, na 6-7 (3-7) werden op 5-5 tweede set 10 breakpoints overleefd en de set met 7-5 ge pakt. De derde set liep via 4-2 en 4-4 naar 6-4 winst voor Margot. Dat de hoogste rang schikking als Nederlander op de wereldjeugdranglijst (25) niet bepalend is voor plaatsing ondervond Jacco Eltingh. Hij vond in de tweede ronde van de kwalificatie zijn Waterloo met de setstanden 3-6, 6-7. PETER KLEIN jaar In de tweede ronde zou ge bruik maken van hetzelfde principe voldoende zijn voor winst als ook van het tempo van de tegenpartij gebruik wordt gemaakt. De als derde geplaatste Zweedse Annika Hclmblad zag Bionda steeds minder van de vaart in haar topspinslagen gebruik maken, 2-6, 6-4, 2-6. Na zes setpoints tegen pakte Marquérite Pati wael met 10-8 in de tiebreak de eerste set tegen Gaby Rin kel. De tweede set leverde een 5-3 voorsprong op, het mo ment om aan winst te denken. Vergeten werd de combinatie van hoge spinbal en lage slice backhand en Gaby Rinkel bleef opnieuw ongeslagen te- ?en Leidse meisjes: 7-6 (10-8), -7, 2-6. Patiwael en Zonderop spelen verder in de consola tion. Zo niet Wil den Hollan der, zij moest na haar overtui gende overwinning op Femke Vessies, 6-1, 6-3, door ziekte een w.o. geven aan de geplaat ste Zweedse Eva-Lena Olson. Satelite-circuit Ook in het tweede toernooi van het dames- en heren-sate- lite circuit te Deventer zullen Margot van Overloop en Jan Siemerink in het hoofdtoer nooi meespelen. Jan Sieme rink, thans 60 op de wereld jeugdranglijst, werd op grond van het resultaat in het eerste toernooi (1 ATP-punt) rechts- streeks geplaatst. Margot van Overloop worstelde zich weer door drie rondes kwalificatie heen. Via een bye en drie-sets winst. 6-1. 2-6. 6-1, op Katinka Vincent, werd in de derde ronde aangetreden tegen de Westduitse Petra Haemmerle. De strijd werd nog heftiger als in het eerste toernooi. Haem merle hamerde de ballen nog (ADVERTENTIE) LEIDEN De toernooien van Forescate en Nieuw koop gaan vandaag pas echt van start in de B-ca tegorie. Daaronder is al weer menig zweetdrup peltje verloren gegaan in de strijd om de eerste ron den zegevierend door te komen. Duidelijk is wel, dat er bij Forescate zonder meer het meest in teressante toernooi deze week geen 'early lo sers' van de Internationale Jeugdkampioenschappen in Castricum toegelaten zullen worden. Forescate Bub van der Zee, gemotiveerd door het prolongeren van zijn clubtitel, moest als derde ge plaatste al vroeg het toernooi verlaten. Hij verloor kansloos met 6-2, 6-1. Mark Fleischeuer komt op dit moment nog te kort om zich te meten met de echte B-toppers, maar zijn twee-sets overwinning op Ro gier Liefbroer mocht er zijn. Frank Liefbroer deed het be ter dan zijn broer door Philip Nagtegeller, vorig jaar nog Voorschotens triomfator in de C-klasse, met 7-5, 6-2 zonder gardon terug te wijzen, ij de heren in C vielen er toch wel enkele opmerkelijke uitslagen te noteren. Zo won Olav ten Bosch in twee sets van David Williams. Deze Amerikaan is volstrekt onbe kend in deze regio, maar slaagde er vorige week toch in een C-toernooi in Bilthoven te winnen. Hij maakt deel uit van een kwartet Amerikanen, dat onder leiding van een trai ner Satelite-toernooien speelt in Nederland. De D-Master van vorig jaar, Erik Bolten, liet zich een beetje intimideren door zijn opponent Martin Hoekstra, maar onder de bege leidende deunen van een op tredend Roek-bandje toonde Bolten zich toch koelbloediger dan Hoekstra, wiens volley het volledig af liet weten. Tim Ba- velaar was in twee sets te sterk voor Carlos Jongmans en Maarten Kallenberg versloeg Vic Leunissen op overtuigende wijze: 6-1, 6-3. In D was de vernietigende zege van Arjan de Nooy op de als vierde geplaatste Rob Schilperoort éen van de twee uitschieters. Slechts één game werd Schilperoort gegund door De Nooy, die in staat moet worden geacht om zijn aspiraties in daden om te zet ten. Patrick Schuyt won vori ge week het toernooi van Lan- geraar, maar werd ditmaal zelf overklast door Gert Jan Egbe- rink via de bepaald niet kin derachtige cijfers 6-0, 6-3. Nieuwkoop Jan Willem Philip kon zijn plaatsing niet waar maken te gen Bart Joosten, die de strijd met 4-6, 3-6 in zijn voordeel besliste. De nummer twee bij de dames, Boskoop-speelster Bernadette Kortmann, werd door de Alphense Ingrid Chaudron verslagen in twee snelle sets. In C is men dus volop in beweging, wat niet geldt voor de overige catego rieën waar het spektakel nog in alle hevigheid moet losbar sten. De Boekhorst Bij De Boekhorst is men al bij na door de helft van de 350 ge plande partijen heen. Het toer nooi is even omvangrijk als het vorig jaar, al moesten er nogal wat mensen die alleen in de avonduren konden spelen geweigerd worden. Deson danks zijn de negen banen waarop het gebeuren zich af speelt elke dag vanaf twee uur volledig bezet. De C-finales in het enkelspel moeten gewon nen gaan worden door Peter Grimbergen em Jeanine Jün ger. Sandor Warmerdam kan in de HEC-eindstrijd, hem wordt als tweede getipt, „wraak" nemen op Grimber gen. In de dubbel namelijk, wipten Grimbergen/Paauw de papieren favorieten Warmer dam en zijn partner Arnoud van Dam. De D- en D45+-on- derdelen worden gekenmerkt door lange lijsten deelnemers, met als toppers 64 spelers in het HED en 50 herenkoppels. Hazerswoude Hazerswoude kreeg dit jaar honderd inschrijvingen meer dan vorig jaar. Óp de vijf ba nen worden ruim 270 partijen afgewerkt „Maar daarvoor moeten er overdag wel veel partijen gespeeld worden, want we hebben geen verlich ting en slechts vijf banen", meldt wedstrijdleider Cees de Jong. In het HEC moest, door veel afzeggingen, veel gescho ven worden, waardoor er van de plaatsing weinig overbleef. Boskoper Frank van Leeu wen, die vorige week al goed was voor de winst bij zijn ei gen club, is de D-titel toebe dacht. TEAN (jeugd) De jeugd heeft zich deze week gesettled in Alphen en worden organisatorisch in de hand ge houden doof Ingrid Chaudron en Eric Kip. Het gebeuren is met zijn 250 partijen 25% gro ter dan het vorig jaar, mede doordat in bijna alle onderde len gewerkt wordt met poules. De plaatsingslijst vertoont gro te overeenkomst met de resul taten die vorige week geboekt werden in Leiderdorp bij De Munnik. Zo wordt van Chan- tal Witteman en Judith Pieter- sen (ME 10), Barbara Kieboom en Marieke Bethlehem, vorige week bij De Munnik in de ME 12 nog eerste, Tjarda van Heek en Sophie van Doorn (ME 14) verwacht dat ze met elkaar om de hoofdprijs gaan strijden. Bij de jongens zal De Munnik- winnaar Hareld van Schie het moeilijk krijgen tegen Rotter dammer Menno Kloostra. Ro nald Klein zou moeten winnc in twee categorieën: JE 12 e JE 14. De broertjes Jeroen e^i Rogier Iemhoff gaan elkaar i eerste plaats bij de JE 16 waaw' schijnlijk betwisten, tenw Martin Dahlhaus of Menu Meekel daar een racket vot^ steken. ERIK HUISMA I JELLE RAA De plaatsingen De Boekhorst HEC: 1. P. Grimbergen, 2. S. W» merdam, 3. E. de Vries, 4. M. va Maren. DEC: 1. J. Jünger, 2. C. Va kuil, 3. M. Kuipers, 4. C. Sprtn HDC: 1. Van Dam/Warmerdam, Vreeswiik/Zimmerman, 3. Van <L Lippe/Van Maren, 4. Endema/Bc ma. DDC: 1. R. em L van Baaien, Endema/Vink, 3. R. en S. Voskuil, Spierenburg/Van der Plas. GDC: van Balen/Zimmerman, 2. Voskui /Van Rhijn, 3. Van Balen/Tromp Van Overloop/Van de Marei. HB 1. J. van Schooten, 2. J. Gesta Fe nandez, 3. C. van Steijn, 4. Verstet DED: 1. I. van Parera, 2. W. van 4 Meer, 3. S. Dubbelaaar, 4. T. vi Gennep. HDD: 1. Faas/Van dt Neut, 2. Tromp/Warmerdam, 3. Du venvoorden/Laros, 4. Van Ovt schot/Glas. DDD: 1. Van der Met /Vermin, 2. Van Grieken/Den Ho lander, 3. Van Giesen/Parera, Aartman/Balk. GDD: 1. Van di Meer/Luxen, 2. Parera/Van Ovb schot, 3. Pompe/Caspers, 4. Vi Noort/Geerlings. HED45+: 1. J. G sta Fernandez, 2. W. Warmerda HDD45+: 1. 1. Van Gerven/Zimn* man, 2. Holster/Maas. GDD45+: Holster/Vreeswijk, 2. Voskuil 2x, Van Giesen/Warmerdam, 4. Versta 2x. Hazerswoudse TC HEC: 1. R van der Voort DEC. M. Tromp, 2. F. Westhof, 3. K. Reeuwijk, 4. K. van der Meij. H 1. F. van Leeuwen, 2. V. de Konin 3.1. Parsons, 4. H. Engels. DED: 1. Krijgsman, 2. M. vban der Voorn, I. Bavelaar, 4. I. Koster. HDD: Goldstaub/Parsons, 2. De Roo 2x, Bakker/Stuijfzand, 4. Dusoswa/Ki DDD: 1. Bavelaar/Krijgsman, 2. Vi Velthoven/Gaarkeueken, 3. Van de Broek/Kuijt, 4. H. en M. En» GDD: 1. Van Vliet/De Jong. 2. Kt ter/Wijffelman, 3. Van der Meij/1 Roo. 4 Visser 2x. HED35+ 1.7 Wesseling, 2. P. Pracht, 3. J. Key. W. Sekeris. HDD35+: 1. JM haus/Thjo, 2. Sekeris/PaauW, Graaf mans/Bavelaar, 4. Paardeke per/De Goey. DDD35+: 1. Uijttl wijk/Van Reeuwijk. 2. Holdert/I troen. 3. Schouten /Meesters, 4. Vi der Winden/Van der Hoevi GDD35+: 1. Trip/Dahlhaua, 2. V Reeuwijk/De Jong, 3. Hoidert/2 venhoven, 4. Lelieveld 2x TEAN (jeugd) JE l(fc 1. Hareld van Schie, 2. Men Kloostra. ME lfc 1. Chan tal Witl man, 2. Judith Pietersen. JE li Ronald Klem, 2 Sander de Wolf. N li 1. Marieke Bethlehem. 2. Bart» Kieboom. JE 14: 1. Ronald Klein, Onno van Romondt, 3. Jeroen Lev nissen. ME 14: 1. Tjarda van Heek, Sophie van Doorn. JE 16: 1. Jerot Iemhoff, 2. Rogier Iemhoff, 3. Mart Dahlhaus, 4. Menno Meekel. ME 1. Arantha van der Broek, 2. Pat Keun. JD li 1. Van Doorn/Kuip 2. Klunnen/Kloostra. MD li Bethlehem/Veeleus, 2. Van Woel den/Pietersen JD 14: 1. Van d Hoorn/Knol. MD 14: 1. Van I mondt/Van Heek, 2. N. en S. Fai JD 16: 1. E. en J. Leunissen, 2. Iemhoff/Vrij. MD 16: l.Van dl Broeke/Keijser. GD 14: 1. O. en van Romondt, 2. Van Doorn/From GD 16: 1. Rommers/R. Iemhoff, Gensel/Lange. WASHINGTON Miljoe nen Amerikaanse televi siekijkers waren er giste ren rechtstreeks getuige van hoe in een van de za len van het Amerikaanse Congres de geheimen van het Iran-Contra-schandaal werden ontrafeld. De gro te televisie-stations had den hun zendtijd inge ruimd voor „live' versla gen van het getuigever- hoor van kolonel Oliver North (43). Maar terwijl zeker in de hoofdstad Washington alle ogen waren gericht op het Ca- pitool, leek het Witte Huis vastbesloten te doen alsof het een dag was als alle andere. De televisietoestellen in het Witte Huis bleven uit Hoewel president Reagan herhaalde lijk heeft benadrukt dat hij uitzag naar de ware toedracht van het Iran-Contra-schan daal, liet zijn woordvoerder Fitzwater weten dat „de presi dent niet in de gelegenheid was geweest de hoorzitingen te volgen". Waarmee de presi dent zich dan de gehele dag had beziggehouden bleef een raadsel, want op zijn agenda stonden slechst vier afspraken genoteerd. Ook andere top functionarissen van het Witte Huis hadden het volgens Fit zwater „te druk" om de hoor zittingen te volgen. „We den ken dat het belangrijker is het regeringswerk voort te zetten, dan televisie te kijken", aldus Fitzwater. Genadeloos Wie gisteren echter naar de te levisie keek de zaal zelf was slechts voor enkelen toe gankelijk was er getuige van hoe in enkele uren de ge heime operaties met Iran en de Contra's tot in detail wer den ontrafeld. De genadeloze ondervrager van de onderzoekscommissies, John Nields, draaide daarbij niet lang om de belangrijke vraag heen, of Reagan gewe ten heeft van het doorsluizen van het geld uit de wapenhan del met Iran naar de Contra's. Ofschoon North verscheidene malen ontkende dat hij er ooit met Reagan over had gespro ken en er slechts van uitging dat hij naar de wensen van de president handelde, is met die antwoorden de mist rond deze kwestie nog niet opgetrokken. North bekende namelijk oefc, dat hij zeker vijf memo's voor de president heeft geschreven over de geheime fondsen voor de Contra's. De memo's gingen naar het bureau van Norths chef, veiligheidsadviseur ad miraal Poindexter. North kon zich niet herinneren of er ooit een memo was teruggekomen met een akkoord-verklaring van Reagan. De memo's kun nen overigens niet meer wor den ingezien, aangezien North ze heeft vernietigd toen de af faire aan het licht kwam. De vraag of Reagan iets van deze zaak heeft geweten zal daarom volgende week op nieuw worden gesteld, wan neer admiraal Poindexter wordt verhoord. Hij zal moe ten antwoorden op de vraag of hij de memo's wel of niet heeft doorgegeven aan zijn supe rieur voor wie ze bestemd waren. De getuigenis van North is zodoende niet belas tend geweest voor president Reagan. Maar hij is er even min in geslaagd de twijfels over Reagan weg te nemen. Meeslepen Waar North de president zo veel mogelijk in bescherming nam, deed hij zijn uiterste best om enkele vertrouwelingen van president Reagan, onder wie minister van justitie Ed win Meese, in zijn val me slepen. De getuigenis van North werpt een steeds vreem der licht op de rol die deze naaste vriend en adviseur van Reagan heeft gespeeld. Zo was Meese, op het moment dat de officiële onderzoeken op gang kwamen, zeer nauw betrok ken bij het opstellen van een vervalste chonologie van de wapenleveringen aan Iran. Naast Meese speelde ook wij len CIA-directeur Casey hier bij een voorname rol. North verklaarde uitdrukke lijk dat hii allerminst op eigen gezag heeft gehandeld. „Gedu rende de jaren dat ik voor de Nationale Veiligheidsraad werkte, liepen tal van mensen bij me binnen om te vertellen dat ik voortreffelijk werk deed", aldus een verbitterde North. En ook in de getuigen bank hield de in marine-uni form (inclusief zes rijen onder scheidingen) gestoken North vol, dat hij niets onwettigs heeft gedaan. Wereldbeeld Toen de raadsman van de commissies, John Nields, North erop wees dat zijn acti viteiten volledig buiten het toezicht van het Congres vie len, gaf de overste een samen vatting van het wereldbeeld dat hem dreef. „Ik vind dat het van belang is dat de Ame rikanen begrijpen dat dit een gevaarlijke wereld is, dat wij Luitenant-kolonel Oliver North tijdens zijn verhoor voor de Congrescommissies. risico's lopen en dat onze natie bedreigd wordt in een gevaar lijke wereld". North wees erop dat „geheime acties per defini tie een leugen zijn". Hij zei dat „wij alle moeite doen de vijand op een dwaalspoor te brengen" en „de betrokkenheid van de Verenigde Staten bij dergelij ke activiteiten te verbergen". „Daar is niets verkeerds aan", aldus North, die vervolgens onder een spervuur van vrai gen bekende dat het vernieti gen van documenten óók be hoorde tot het op een dwaal spoor brengen van de tegen stander. Hij zei dat hij met het vernietigen van documenten was doorgegaan op het mo ment dat ambtenaren van het ministerie van justitie begon nen waren de zaak te onder zoeken. „Want ik zou niet we ten hoe we het Amerikaanse volk erover konden inlichten, zonder dat de Russen het te weten zouden komen". Het verhoor van North zal de rest van de week duren en on- gewtijfeld nog tot vreemde ta ferelen leiden. Zo zal de luite nant-kolonel „openings-verl afleggen, omdat hij ervan te laat inleverde bij de onderzoekscommissie. Naarmate de ondervraging gisteren vorderde, begon de bij tijd en wijle zeer geëmotio neerde North overigens steeds meer aan „geheugenverlies" te lijden. Zijn meest gebruikte zin werd: „Ik kan me niet meer precies herinneren. MOSKOU Sovjet-partijlei der Gorbatsiov en de Duits president .Von Weizsöcka hebben gisteren uitvoerig ge sproken over de jeugdigl stuntpiloot Mathias Rust, d* in mei op het Rode Plein land de en sindsdien wordt vastge houden. Von Weizsacker wild na afloop geen commentaar le veren, maar het ziet er ni« naar uit dat hij de jongemai mee naar huis mag nemen. D? Duitse president en Gorbatsjd besloten overigens wel de we derzijdse contacten tussen bei de landen voort te zetten. D ontmoeting met Gorbatsjo werd door Von Weizsacke „intensief, ernstig, openhart en vertrouwensvol" genoenu De ministers van buitenlands zaken Genscher en Sjevard nadze sloten een overeefr komst over wetenschappelijk! en technische samenwerking op het gebied van kernenetj gie, gezondheid en landbouw. GRATIS ELKE WOENSDAG Dl BIILAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZHX THEATER. RECREATIE. EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1987 | | pagina 6