Angst voor nieuwe explosies houdt Herborn in zijn greep DRi dagjes men: De Waal als Mississippi In het Constructiefout oorzaak ramp! „Artsen zonder Grenzen toch geen collaboreurs" if vS k JITENLAND ïfc TIP 1: Hï TIP 2: Hc TIP 3: spoor van de Ceidóc WOENSDAG 8 JULI 1987 PAGINA S frankrijk dreigt banden net Iran te verbreken an onze correspondent Bob van Huët) RIJS De Franse premier Chirac jigt de diplomatieke banden met Iran te èrbreken, als de Iraniër Wahid Gordji ich niet spoedig meldt bij de Franse poli- e. Gordji zit ondergedoken in de Iraanse mbassade in Parijs, die sinds een week is msingeld door de Franse politie. Hij staat jregistreerd als vertaler van de Iraanse mbassade. Maar de Franse autoriteiten toeden dat hij een belangrijke inlich- jnagent is. Onderzoeksrechter Gilles oulouque, die gespecialiseerd is in anti- irrorisme, wil Gordji ondervragen over e reeks bomaanslagen in Parijs waarbij orig jaar september 13 mensen om het le en zijn gekomen en meer dan 200 ge rond zijn geraakt. Frans debat over kosten Barbies gevangenschap PARIJS De vorige week tot levens lang veroordeelde nazi-officier Barbie zorgt alweer voor felle debatten. Giste ren schreef de Franse rechtse krant France-Soir dat de kosten van Barbies gevangenschap „schandalig" hoog zijn. Volgens France-Soir betalen de Fran sen elk jaar 350.000 gulden om het Bar bie in zijn drie cellen in de gevangenis St-Joseph comfortabel te maken. Ge vangenispersoneel zou de opdracht hebben zich exclusief met Barbie bezig te houden, en dat vindt de krant te veel eer. Naar aanleiding van het artikel gaf de parlementariër Jacques Baumel een verklaring uit waarin hij zich verbaast over de bevoorrechte positie van Bar bie in de gevangenis. Mogelijk 300 doden bij veerbootramp in Zambia HARARE Op de grensrivier Luapula tussen Zambia en Zaïre is een veerboot met ongeveer 470 mensen aan boord op een zandbank gelopen en gezonken. Voor het leven van zeker 300 opvarenden wordt ge vreesd. De politie van Zambia zei gisteren dat de veerboot Maria vermoedelijk was vastgelopen omdat de Zaïrese stuurman in slaap was gevallen, waarna de de boot om sloeg. Ongeveer 80 passagiers wisten zich zwemmend in veiligheid te brengen. Direct nadat de boot gezonken was werden de li chamen van 23 mensen geborgen. De ruim 350 andere opvarenden zijn vermoedelijk om het leven gekomen. Rondom de boot wemelde het vandaag van de krokodillen, wat de reddingsoperaties sterk bemoeilijkt. Spaanse politie voorkomt nieuwe aanslagen ETA BARCELONA De Spaanse politie heeft door de arrestatie van drie ETA-leden waar schijnlijk een serie bomaansla gen in toeristenoorden aan de Costa del Sol voorkomen. De aanhoudingen zijn al maandag verricht, maar pas gisteren be kendgemaakt. De anti-terro- risme-brigade nam bij de ar restaties in Zaragoza een auto in beslag die was volgestopt met tientallen kilo's springstof, vijftien tijdklokken en hand leidingen voor het maken van bommen. BRAZILIË ONTDEKT ONBEDORVEN STAMMEN BRASILIA Minstens vijftig stammen in het noorden van het Amazo negebied in Brazilië heb ben nooit contact gehad met de beschaving, ver klaarde één dezer dagen in Brasilia de Nationale Stichting voor Indianenza- ken (Funai). De directie van Funai wil nu een plan opstellen voor het benade ren van de stammen, zei woordvoerder Possuelo. Hervolg van de voorpagina) i I0NN Het gemeente- lestuur van het Duitse ;rborn (22.000 inwoners) eft onmiddellijk na de iotsing van de tankwagen p een pizzeria het ram ie >enplan in werking ge- teld. De straat van het i ingeluk leek vannacht op en grote vlammenzee en sDver de hele plaats hing s ten doordringende benzi- nelucht. In de ruïnes van h uitgebrande huizen vlam- J le het vuur herhaaldelijk j weer op. De puinhopen J waren hel verlicht door de schijnwerpers van de si hulpploegen. Met geluids- 5 wagens werden bewoners van de directe omgeving gewaarschuwd voor het o nieuwe ontploffingen: icjj honderden mensen z vluchtten midden in de s nacht naar nabijgelegen 35 domen, waar zij in bejaar- is lentehuizen en scholen werden opgevangen. explosies, die direct volg den op de brand van de tank wagen hadden een ingewik kelde oorzaak: een grote hoe veelheid benzine was in het rioleringsstelsel weggevloeid. De dampen drongen vanuit de riolering de omliggende pan den binnen, waar onder meer waakvlammetjes of waar het de pizzeria betrof oven vuur voor ontploffingen zorg den. „Het ene huis na het an dere explodeerde omdat zij door de gasbuizen onderling verbonden zijn", zei de woord voerder van de gemeente. Openbare Werken van Her born heeft de gasvoorziening van de gehele stad afgesloten om verdere explosies te voor komen en omdat de vlammen uit de gescheurde gasleidingen de verschillende branden sterk aanwakkerden. Het ongeluk gebeurde om streeks negen uur, in het cen trum van de stad, waar een autosnelweg doorheen loopt. Volgens de burgemeester van Herborn zijn er op die plaats de afgelopen jaren al meerdere ernstige ongevallen gebeurd met vrachtwagens die van de snelweg afvlogen. Bij de ex plosies in de omgeving vielen de meeste slachtoffers. Vol gens eerste meldingen van de politie zouden er „meer dan dertig doden en een groot aan tal gewonden", maar dit blijkt dus mee te vallen. Om mid dernacht waren er zo'n 25 ge wonden uit de puinhopen ge borgen. Op dat moment wer den nog ongeveer vijftig men sen vermist, maar er wordt re kening meegehouden dat een deel van hen op vakantie is. Onder de gewonden waren ook veel mensen die als toe schouwers naar de brand wa ren gehold, maar ook om inzit tenden van toevallig passeren de voertuigen. Vanuit de wijde omgeving kwamen brandweerkorpsen met bluseenheden en ber gingsvoertuigen hulp verle nen. De politie, de Bundes- grenzschutz en de Bundeswehr zetten helikopters in, om ge wonden snel naar de zieken huizen te vervoeren. De Bun deswehr assisteerde ook met mankracht en zette reddings acties op. Over de weg konden de slachtoffers nauwelijks worden afgevoerd en konden hulpverleners de plaats van de ramp slechts met de grootste moeite bereiken. Toeschou wers hadden met hun auto's alle wegen in de omgeving ge blokkeerd. Ook telefonisch was Herborn lange tijd niet te bereiken. Voor een deel was het net door de ontploffingen reeks vernield, voor de rest was het overbelast door onge ruste familieleden van Her- bomers, die wilden weten of hun verwanten ongedeerd wa- reh gebleven. Van de tankwagen met benzine bleef weinig meer mi^ over dan een verwrongen massa staal. FOTO: AP BEKLAAGDEN TSJERNOBYL ONTKENNEN SCHULD: 99 .99 TSJERNOBYL Twee van de beklaagden die verant woordelijk worden gehouden voor de ramp met de kerncentrale in Tqernobyl op 25 april 1986 hebben gis teren aan het begin van het proces een constructiefout de oorzaak van de ontploffing van de vierde reactor genoemd. De directeur van de uit vier reactors be staande kerncentrale, Viktor Bijoechanov, hoofdinge nieur Nikolaj Fomin en vice-hoofdingenieur Anatoli Djatlov erkenden dat ze beroepsmatig verantwoorde lijk zijn voor het ongeluk, maar ze verklaarden niet schuldig te zijn aan „misdadige onachtzaamheid". Volgens de aanklacht hebben de directeur en ingenieurs de vei ligheidssystemen van de centrale op de bewuste nacht uitgescha keld, om te kunnen experimenten met de stroomgeneratoren van de centrale. In het officiële Russische onderzoeksrapport werd geconcludeerd dat louter menselijk feilen de oorzaak was van de catastrofe. Maar volgens de ingenieurs Djatlov en Fomin waren de gemaakte fouten niet ernstig genoeg om de ramp te veroorzaken. Ze weidden daarover echter niet uit. Het proces, dat drie weken zal duren, wordt gehouden in een geïmproviseerde rechtzaal in het cultuurhuis in Tsjernobyl, op 18 kilometer van de centrale. Westerse journalisten mochten het begin van het proces bijwonen. Uit metingen bleek dat de radio activiteit binnen de rechtszaal vier maal hoger was dan de na tuurlijke achtergrondstraling. Publiek en getuigen worden steeds bij het binnengaan op radioactieve besmetting gecontro leerd. De totaal zes beklaagden zaten er rustig bij, bewaakt door veiligheidspolitie. Ze kunnen veroordeeld worden tot maximaal vijftien jaar. ADVERTENTIE Vakantievoordeel "Super Adelaar' heet deze dubbeldaks katoenen tent Royale voortent Ingenaaid kuipvormig grondzeil. In groen/beige. iVROOMtX» 10 0 JAAR ALTIJD IETS NIEUWS ONDER DE ZON. SURINAAMSE STAFSCHEF SPREEKT ZALVENDE WOORDEN: PARAMARIBO Het Grenzen Nederland" dat team van „Artsen zonder zondag uit Suriname ver trok, heeft te goeder trouw gewerkt en niet met het Jungle Comman do van Brunswijk gecolla boreerd. Dit heeft de chefstaf van het Suri naamse leger, Ivan Graan oogst, gisteren in Parama ribo verklaard. Graan oogst had de artsen eerder beschuldigd van illegale steun aan het Commando. Volgens Graanoogst is geble ken dat de rebellen van Brunswijk onder dwang ge bruik maakten van voertui gen van het medische team. De medische post van de art sen in Brokopondo zou daar op door het leger „ontruimd" zijn, omdat de veiligheid van de artsen niet langer gega randeerd kon worden. De Europese Commissie heeft gisteren overigens ophelde ring gevraagd over de uit tocht van de artsen uit Suri name. Artsen zonder Gren zen werkte in het Brokopon do en Moengo-gebied met fi nanciële steun van de EG- commissie. SUSKE EN WISKE DE JOLIGE JOFFER Hom ons alsjeblieft berrvdtn, Ivmmttie 1 Hier rullen ue óootymJl - I'lh J-* Hal ImMPU tl! Jh ulit eruit tulen 1 Het menselijk ras wordt deze weken weer uitge breid met een tijdelijke va riant Her en der duikt hij op, altijd nieuwsgierig, maar ook altijd een beetje gehaast De dagjesmens. In zijn voetspoor trekken ook onze verslaggevers het land in om persoonlijk ver slag te doen van zomerse gebeurtenissen. Stevo Ak kerman keek vanaf een Mississippi-schip over de dijken van de Waal en zag koeien pootjebaden. ingzaam wrijft Nijmegen zich de slaap uit de ogen. De studentenstad staat niet graag op. Hoewel de zon al uren schijnt, zijn de terrasjes leeg. Het is stil in de straten. Maar niet aan de Waalkade. Daar staat op deze zomerochtend een band al dixie-land te blazen alsof het midden in de nacht is. Alsof er een feestje gebouwd wordt. En zo is het ook. Want de Mississippi-Queen, een ra derschip op Amerikaanse leest geschoeid, staat op het punt voor het eerst uit te va ren als NS-dagtocht nummer 72, dat wil zeggen: van Nij megen naar Arnhem. Het zou een leugen zijn om te zeggen dat de stoom al uit de twee reusachtige schoorstenen walmt, want die staan alleen maar voor de sier aan boord. Maar het houten rad draait wel, eerlijk waar. En het stuwt ons ook van de wal af, de Waal op. „Nee, we hebben niet ergens stiekem een schroef verborgen", zegt Mis sissippi-manager Bart de Groot. „Het rad, zeven bij acht meter groot, drijft het schip aan". De Groot is trots op de au thentieke „Paddlewheel Boat", die dit jaar voor zeven miljoen gulden van stapel liep. „Op stil water bereiken we een snelheid 21 kilometer per uur", zegt hij. Maar waarom liggen we nu dan stil voor de Waalbrug? Tja, de schoorstenen willen niet naar beneden en met hun 17,5 me ter zijn ze echt te hoog voor de brug. „Als u erover wilt schrijven", waarschuwt De Groot, „zet u er dan bij dat dit maar één keer in de drie weken gebeurt". Bij deze. De schoorstenen dalen met te genzin, omdat er „veilig heidsbarrières" zijn inge bouwd, die voorkomen dat de drie ton wegende gevaartes bij storingen dwars door het dek heen donderen. Als we de brug gepasseerd zijn, ontvouwt zich achter de diiken het schitterende land schap van Ooij. Niet voor niets wordt de omgeving van Nijmegen „het Rijk van Nij megen" genoemd. „Dit is Ne- Stadswandeling door Nijmegen, de oudste stad van Nederland. Voor 2,50 gulden verstrekt de VW-Nijmegen een route, die onder meer voert langs de geboorteplaats van de moeder van Karl Marx (die tegelijkertijd de tante was van Lion Philips, wiens nakomelingen iets met gloeilampjes zouden beginnen) en een park langs de Waal. Bovendien wordt de Grote Markt aangedaan waar het schitterende Waaggebouw staat. Daarachter verrijst de toren van de St. Stevenskerk, die dateert van 1254. Vanaf vandaag tot vrijdag wordt in het centrum van Arnhem het Poppenfestival gehouden. Poppen spelen daarbij zowel in, buiten, als zonder kast. Voor gedetailleerde informatie, WV-Arnhem 085-4203300. Aan de Rijksweg 232 in Heumen staat de kleinschalige bierbrouwerij annex biermuseum „Raaf" open voor publiek tussen 13.00 en 17.00 uur. Voor vijf gulden krijgt u één consumptie en een kijkje in de keuken. Inlichtingen: 080-581177. De Mississippi-Queen, een raderschip op Amerikaanse leest geschoeid, vaart nu op eigen kracht als NS-dagtocht nummer 72, dat wil zeggen: van Nijmegen naar Arnhem. derland ten voeten uit' roept een passagier, hoofd schuddend over zoveel schoonheid. Hij wijst op de koeien die vanaf de uiter waarden pootjebaden en op de groepen bomen die het landschap zoveel goed doen. Bij het plaatsje Millingen, waar schippers richting Duitsland hun laatste Neder landse brandstof en leeftocht kunnen inslaan, splitst de Rijn zich in de Waal en de Nederrijn. We gaan linksaf, de Nederrijn op naar Arn hem. Het water is, na de uit zonderlijke regenval van de laatste weken, erg hoog, zo dat de Mississippi Queen met kop en schouders boven de dijken uitsteekt. We passeren af en toe een steenfabriek, zien tractors rijden achter de daken van de boerderijtjes en komen zelfs langs het kasteel van Doornenburg. Het is als- je naar een film over Ne derland zit te kijken, en het is niet de slechtste film. Het raderschip, door de ove rige riviergebruikers vol ver bazing nagestaard, vaart zijn passagiers in 2,5 uur van Nij megen naar Arnhem, of an dersom, dat is ook mogelijk. Een treinkaartje van de stad van aankomst naar de stad van vertrek is bij de prijs in begrepen. Buiten het zomer seizoen vervoert de „padd lewheel" onder meer feesten de personeelsverenigingen en conferende zakenlieden. De Groot: „We hebben nu 3,5 maand gevaren en 35.000 mensen aan boord gehad. Daarmee zijn we overal ge weest waar we maar varen kunnen, in Friesland, op het IJsselmeer, door het Amster dam-Rijnkanaal. En we heb ben de gekste dingen meege maakt. Op een gegeven mo ment hadden we mensen van een bedrijf in Tilburg aan boord en kwam men mij waarschuwen: er zit een dame op het toilet die niet goed geworden is. Nou, ik er- De „River Town Cruise" met de Mississippi Queen kan vanaf deze week tot 16 augustus dagelijks gevaren wor den. Om 10.30 uur vertrekt het schip vanaf de Waalkade in Nijmegen naar Arnhem en om 13.30 vaart hij vanaf de Rijndijk in Arnhem weer terug naar Nijmegen. Een re tour je kost 25,50 voor volwassenen en 17,50 voor kinde ren tot elf jaar. Maar het is ook mogelijk een „trein ar rangement" te kopen. Voor ƒ17,50 (kinderen een tientje) vaart u dan van Nijmegen naar Arnhem en op hetzelfde kaartje kunt u met de trein terug naar Nijmegen. An dersom, van Arnhem naar Nijmegen, is ook mogelijk. Deze kaarten zijn verkrijgbaar bij elk NS-station in Ne derland. Verdere inlichtingen bij de rederij: 085-450045. heen. Ik doe de deur van het toilet open en ruik me toch een kegel! Dus ik vroeg die dame of ze soms gedronken had. Nee, alleen zes glazen jus d' orange, zei ze. Dat was dus die steVige welkomscock tail geweest aan het begin van de reis. Toen men even later weer bij me kwam om te zeggen dat er een dame op het toilet zat die niet goed ge worden was, zei ik: ja dat is in orde, die heb ik al wat koffie gegeven. Maar nee, ik moest er toch heen. Het eer ste wat ze tegen me zei was: de vliezen zijn door en ik verlies water! We hebben haar op een matras gelegd en ik heb de weeën begeleid. De Rijkspolitie is langszij geko men en heeft haar van boord gehaald. Twaalf minuten la ter werd in de ziekenauto, die op de wal stond te wach ten, een zoon geboren: Mi chel. Naar de Mississippi'^ STEVO AKKERMAN

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5