Minstens twintig doden in vuurzee 60wuvnt Vrije middag ieuwe sikh-aanslag: zeker dertig doden North dacht te handelen met toestemming Reagan ïeuwe ;rop voor ókker Ruding ontziet „niets en niemand Sky Channel experimenteert met ondertitels m Te warm Huisarrest voor alle Turken en toeristen ROTTERDAM STORT VERVUILDE GROND BU BEGRAAFPLAATS Honderden Zuidkoreanen vrijgelaten Somber beeld mensenrechten in Roemenië SPECIALE WATERSPORT- pagina ,UIT- bijlage HET WEER DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Luite nant-kolonel North is er altijd vanuit gegaan dat president Reagan toestem ming had gegeven voor de geheime wapentransacties met Iran en het doorslui zen van de winsten ervan naar de Contra's in Nica ragua. Maar North heeft nooit een document ge zien dat de toestemming van de president bevestig de. Ook heeft hij nimmer met de president over deze kwestie gesproken. Kolonel North, hoofdrolspeler in het Iran-Contra-schandaal, Luitenant-kolonel North be looft gisteren „de gehele waar heid" te zullen spreken. vertelde een en ander tijdens de eerste dag van zijn verhoor door de speciale onderzoeks commissie van het Congres. Vandaag is het verhoor voort gezet. Gisteren cteed North zijn uiterste best de indruk weg te nemen, dat hij alleen verant woordelijk was voor het opzet ten van de transacties met Iran en de Contra's. Hij vertel de dat naaste medewerkers van de president op de hoogte waren van zijn doen en laten. Nieuw was de bekentenis van North dat minister van justitie Edwin Meese in november van het vorig jaar betrokken was bij het opzettelijke verval sen van de historische chrono logie van de gebeurtenissen. Pag. 6: North: „Ik kan me het niet meer precies herin neren. AMSTERDAM Sky Channel experi menteert momenteel met ondertiteling. Het populaire jeugdprogramma de „DJ Kat Show' werd gisteren van een Nederlandse tekst voorzien. Vandaag gebeurt hezelfde. Het Europese satellietkanaal, dat wil uit zoeken hoezeer de Nederlandse kijkers (de grootste kijkersgroep) deze kostbare service waardeert, zegt inmiddels een groot aantal positieve reacties te hebben ontvangen. De satelliet heeft het ministerie van WVC van tevoren ingelicht Zoals bekend heeft mi nister Brinkman ondertiteling van op Ne derland gerichte programma's verboden. Twee jaar geleden werd dit verbod echter door het Haagse Hof van Justitie geschorst. De laatste procedure in deze kwestie wordt in september voor het Europese Hof van Luxemburg uitgevochten. >A* Reuzenpanda's leven normaal in het koele Centraal Chinese Bergland. Vandaar dat Chuan-Chuan (links) en Rong-Rong het deze week in het safaripark de Beekse Bergen iets te kwaad hebben met de hoge temperaturen. Geluk kig aarzelen de mee gereisde Chinese ver zorgers niet hun zeld zame troeteldieren zeer regelmatig nat te spuiten. FOTO: ANP ANKARA Turken en buitenlanders zullen zondag 14 uur lang binnen moeten blijven, opdat de autoriteiten kunnen tellen hoeveel mensen gerechtigd zijn hun stem uit te bren gen bij een referendum over de grondwet Tijdens de telling, van vijf uur 's ochtends tot zeven uur 's avonds, zullen alle andere open bare gelegenheden gesloten zijn, terwijl zo'n 250.000 ambtenaren van deur tot deur gaan om alle Turken van 19 jaar en ouder te regis treren. Wie zich voor een noodgeval naar buiten waagt zonder toestemming te vragen, riskeert een gevangenisstraf van een half jaar. Toeristen die zondag in Turkije aanko men of het land willen verlaten, zullen per taxi en speciale bussen naar hun hotel of vliegveld worden gebracht. ROTTERDAM De gemeente Rotterdam wil een deel van de begraafplaats Hofwijk in de deelgemeente Overschie bestemmen als stort plaats voor vervuilde grond. Het terrein van drie hectare was ooit bedoeld als uitbreiding, van het kerkhof, maar is door het toenemend aantal crematies nooit als zodanig in gebruik genomen. Volgens het gemeentebestuur gaat het om grond die voornamelijk verontreinigd is met zware metalen en olie. Geschokte bewo ners van Overschie hebben woedend gerea geerd op dit „onsmakelijke plan". Een snel op gericht actiecomité heeft inmiddels gedreigd juridische stappen te ondernemen. De bewo ners zijn bang dat op den duur het grondwater in de hele polder vervuild zal worden. SEOUL De regering van Zuid- Korea heeft vandaag opnieuw hon derden politieke gevangenen vrijge laten, van wie een aantal 1 heeft vastgezeten. Waarschijnlijk zal de regering morgen een grootscheep se amnestieregeling afkondigen, waardoor ruim 2.000 politieke ge vangenen hun burgerrechten terug krijgen, zo zeiden functionarissen vandaag. Onder de 387 vrijgelatenen bevonden zich onder anderen de vooraanstaande mensenrechtenacti vist dominee Moon Ik Hwan. IHIPHOL Het Fok- r-concern wacht moge- li een nieuwe miljoe- instrop, nu gebleken is it een bijna afgebouwde >kker-50 wegens een on- jugdelijke verflaag niet n de klant kan worden geleverd. Het toestel, it circa 25 miljoen gul- n kost, is na overleg iet de Rijksluchtvaart- enst uit de eindmonta- dijn gehaald. ilgens een woordvoerder n Fokker zijn verflagen op romp van het vliegtuig or een verkeerde opslag van grondstoffen gaan loslaten. ;ingen dit probleem te ver- jen zijn tot nu toe mislukt, aar ingenieurs van Fokker jbben de moed nog niet op- fgeven. Voor de Australische chtvaartmaatschappij Ansett ordt nu een ander vliegtuig bouwd. et is nog niet duidelijk wie erantwoordelijk is voor het ehnisch mankement. Het be- effende rompstuk wordt aal" aangeleverd door de lokker-partner Breguet in Irankriik. Fokker spuit er zelf e verflagen op, waarvan de ondstoffen evenwel niet in igen beheer worden opgesla- en. Volgens een woordvoer- er van Fokker hebben zich de andere toestellen nog een problemen voorgedaan, dkker overweegt de schade t verhalen op de leverancier an de grondstoffen, of anders p de eigen verzekering tegen calamiteiten" tijdens de pro- uktie. Het uit de produktie emen van de F-50 zal zeker iden tot nog grotere vertra- ngen bij de aflevering. •ag 3: Waar gewerkt wordt, feilen spaanders. oen krant ontvangen Bel tussen i.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen I.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071- 2248 en uw krant wordt nog dezelf- i avond nabezorgd. TANKWAGEN RAMT PIZZERIA EN VEROORZAAKT KETTING-EXPLOSIES IN DUITS STADJE (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Tientallen do den en gewonden, ro kende puinhopen en voortdurend gillende si renes. Zo was het chao tische beeld in het Duit se plaatsje Herborn, zes tig kilometer vanaf Frankfurt, nadat een tankwagen met 32.000 liter benzine gister avond om negen uur in reed op een pizzeria an nex ijssalon en naastge legen textielzaak. Ver moedelijk liggen nog veel mensen onder de smeulende puinhopen: de politie schat het aan tal doden op zeker twintig. Vanmorgen om negen uur was nog onduidelijk hoe veel slachtoffers de ramp in Herborn in de Duitse deel staat Hessen precies heeft gemaakt. Temperaturen tot 1000 graden Celsius in de puinhopen bemoeilijken het zoeken in ernstige mate. Tot dusver is één lijk geborgen. Tientallen mensen zijn ver mist. Dertig gewonden zijn overgebracht naar zieken huizen, onder wie een aan tal in levensgevaar ver keert. Volgens de 46-jarige chauf feur van de vrachtwagen die ernstig gewond in het ziekenhuis ligt, weigerden de remmen door overver hitting. Hij ramde de eetge legenheid waar zich op dat moment naar schatting vijf tig mensen, grotendeels jon gelui, bevonden. De benzine van de tankwagen vloog in brand en korte tijd later ex plodeerden de pizzeria en zeven woningen. Drie wo ningen werden volledig met de grond gelijk gemaakt. Volgens de politie bestaat nog steeds explosiegevaar, omdat een deel van de ben zine in het rioleringssy steem terechtkwam en om dat een hoofdleiding van het gasnet is vernield. Zo'n zeshonderd brandweerlie den uit de hele omgeving helpen bij bluswerkzaamhe den, terwijl ziekenauto's af en aan rijden. De gasvoor- 'ziening is in het hele dorp inmiddels afgesloten en de politie heeft in een gebied van twee vierkante kilome ter een verbod op het ge bruik van vuur ingesteld: er mag niet worden gerookt, men mag zelfs niet aan de knopjes van het elektriciteit zitten. Pag. 5: Angst voor nieuwe explosies houdt Herborn in zijn greep Honderden brandweerlieden proberen de enorme vlammenzee in het centrum van Herborn te blussen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het twee de kabinet-Lubbers is vandaag begonnen aan de tot dusver grootste kracht proef uit zijn bestaan. Mi nister Ruding (Financiën) heeft zijn collega's giste ren per brief meegedeeld hoe hij de door hem nood zakelijk geachte bezuini ging van rond vier miljard gulden op de begroting voor 1988 concreet wil zien ingevuld. In tegenstelling tot het verle den spaart Ruding nu geen enkel departement, ook De fensie en Ontwikkelingssa menwerking niet, zij het dat deze beide ministeries op een wat verhulde wijze mogen bezuinigen. De ministers Deetman (On derwijs) en Brinkman (WVC) en staatssecretaris Heerma (Volkshuisvesting) worden het hardst aange pakt. Deze bewindslieden zijn dan ook degenen die hun begroting voor dit jaar het meest hebben overschre den. Aller ogen zijn gericht op Deetman. Er worden zul ke forse financiële eisen aan deze bewindsman gesteld dat politiek Den Haag niet echt verbaasd zal zijn als hij af treedt. De CDA-fractie heeft al laten weten dat zij haar partijgenoot niet de hand bo ven het hoofd zal houden, zodat er hooguit een minis terscrisis te verwachten is en dus geen kabinetscrisis. Pag. 3: Koopkracht mini ma „niet heilig" DEN HAAG In Roemenië worden aanhoudend en syste matisch de mensenrechten ge schonden. Mensen die kritiek leveren op de regering of op de communistische partij wor den op brute wijze geïntimi deerd of gevangen gezet Ook mensen die het land willen verlaten worden tot gevange nisstraffen veroordeeld of ver liezen hun baan. Dat is de ba lans van een vandaag gepubli ceerd rapport over Roemenië van de mensenrechtenorgani satie Amnesty International. Volgens Amnesty is de slechte mensenrechtensituatie in Roe menië de afgelopen jaren niet verbeterd, ondanks enkele door partijleider en president Nicolae Ceausescu afgekondig de amnestiewetten. Woensdag 8 juli 1987 78e jaargang no. 23851 Uitgave Weslerpers. behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur J.J. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, |aar f. 262,35. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 per mm, kleintjes f. 0,45 per mm. si. 1,10. Perioden met zon en in het noordoosten van het land kans op een bui. Minimumtempera tuur rond 11 graden, middag- temperatuur omstreeks 19 gra den. Zwakke tot matige noord westenwind. Zon op: 5.30; onder 22.00. Scheveningen hoog water 1.59 en 14.26; laag water 10.08 en 22.38 uur. in de rie pagina 8 Het zou overal navolging moeten krijgen. Dat vindt Henk Blaauwbroek, wethouder van onderwijs in Assen, over zijn plan om de scholen voortaan in plaats van de woensdagmiddag de vrijdagmiddag vrijaf te geven. Hij slaagt er alvast wel in vandaag landelijk uitgebreid in het nieuws te komen. Blaauwbroek, die van het Assense plan een blauw druk voor heel Nederland wil maken, begint al met het omruilen van vrije middagen met ingang van 1 augustus. Vooral voor wie een caravan heeft zou het ideaal zijn. Hoewel de onderwijswereld niet af wijzend op het idee reageert, zitten er toch nog wat haken en ogen aan. Het enige verschil is, dat je als scholier - als het ook hier wordt ingevoerd - niet meer 's woensdags maar vrijdags het eerste thuis bij de brievenbus bent Om te kijken of de Leidse Courant er al is. Medereizi- flers rouwen om de dood van meer dan dertig buspassa- fliers, die door sikhs werden neer- Qeschoten. FOTO: AP CHANDIGARH In Ha- ryana, een deelstaat in het noorden van India die grenst aan Punjab, zijn gisteren minstens 34 hin does om het leven geko men nadat terroristen het vuur openden op de passa giers van twee bussen. rolgens de politie is de aanslag het werk van ex tremistische sikhs. De hindoes zouden uit de bus sen zijn gehaald en op een brug één voor één zijn doodge schoten. De moordpartij volg de 24 uur na de aanslag van sikhs op hindoes, waarbij maandag 38 doden vielen. Bij de laatste aanval op de twee bussen raakten vijftien men sen gewond, aldus de politie. De vijf daders van de aanslag zouden zijn gevlucht in een jeep. Inmiddels zijn in het hele land veiligheidstroepen in staat van paraatheid gebracht om meerdere sikh-aanslagen te verhinderen, maar ook om wraakacties van hindoes op sikhs te voorkomen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag NB. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1