Freewave staakt uitzendingen Handig 'miniburo' STAD OMGEVING 'es ten van eeuwenoude lruiken gevonden in Donkersteeg {Zuid-Holland wil minder bejaardenhuizen oude stijl ficidóc Sou/tfMit-rS* Vara-uitzending over de Peurbakkentocht op losse schroeven ==1 uim twee jaar oor overvaller Leidse Courant hoopt op compromis over kabelkrant ACTIES VAN RCD EN POLITIE DOEN RADIOPIRAAT DE DAS OM DE GESCHIEDENIS VAN LEIDEN IORDT STEEDS COMPLETER PROVINCIE VERWACHT MEER ALTERNATIEVE VERZORGINGSHUIZEN Door conflict met Omroep Rijnland Ceidae Somont m WOENSDAG 8 JULI 1987 PAGINA 11 U HAAG/LEIDEN Wegens ge- ipende bankovervallen in Leiden en lorburg heeft de Haagse rechtbank m 41-jarige Vlaardinger gisteren ver- rdeeld tot drie jaar gevangenisstraf, arvan acht maanden voorwaardelijk, vens dient de man psychiatrische be- jndeling te ondergaan. Na een succes- /m) He carrières in bankwezen en reis- reld was de Vlaardinger werkloos worden. Om zijn naam hoog te hou- en onder meer het huis van zijn t uitzetting bedreigde moeder te ko- 1 had hij geld nodig. Mei vorig jaar maart jongstleden stapte hij met een igevaarlijk alarmpistool de banken nnen en maakte 30 en 24 mille buit. iet Gevangenisstraf voor overvallers DEN HAAG/LEIDEN Twee Leidenaars van 37 en 24 jaar oud zijn gisterochtend door de Haag se rechtbank veroordeeld tot respectievelijk twee jaar en vier maanden en achttien maanden ge vangenisstraf, beiden met aftrek van voorarrest. Het tweetal pleegde op 23 maart van dit jaar een gewapende overval op het casino De Leydse Club aan de Steenstraat. Beide overvallers waren be kend in het casino en werden dan ook herkend. De twee waren ongemaskerd. De oudste Leide- naar was op het idee van een overval gekomen na het nuttigen van ruim 30 glazen bier en 15 glazen whisky. Hij belde 's nachts zijn stiefzoon op. Gewapend met een pistool drongen ze het ca sino binnen en beroofden de klanten en namen ook geld van de gokgelegenheid mee. De waarde van de buit zou zo'n 45.000 gulden bedragen heb ben, maar volgens de Leidenaars was dat veel minder. De officier van justitie had twee weken geleden drie jaar cel geëist tegen de oudste ver dachte en twee jaar tegen de stiefzoon. LEIDEN De Leidse Courant zoekt naar een compromis in de onderhandelingen met Omroep Rijnland en het Leidsch Dagblad over een kabel krant in Leiden em omgeving en de Bollenstreek. Dat zegt adjunct-directeur R.W. Bartelds van Sijt- hoff Pers (de uitgever van de Leidse Courant) in een toelichting op zijn besluit het door de Ge meenschappelijke Regeling voorgestelde uitzend schema af te wijzen. De Leidse Courant wil in Leiden en omgeving een kabelkrant maken. Pro bleem is echter dat het Leidsch Dagblad dat ook wil en er maar één kanaal beschikbaar is, waarop Omroep Rijnland al zit met een Infokrant. Het Leidsch Dagblad sloot eerder een overeenkomst met Omroep Rijnland over het gebruik van dat ene kanaal. Kort daarop daarna meldde de Leidse Courant zich. Mede omdat de Leidse Courant wil de betalen voor het exploiteren van de kabel krant besloot de Gemeenschappelijk Regeling de onderhandelingen te heropenen. Volgens Bartelds zijn de uren waarop de Leidse Courant volgens het voorstel zijn kabelkrant zou mogen uitzenden onaantrekkelijk. De Leidse Courant zou alleen van 10.30 tot 11.30 en van 14.00 tot 16.00 uur mo gen uitzenden. Bartelds wil ook de tussenliggende uren hebben, maar volgens de huidige planning zou Omroep Rijnland die uren krijgen. Rijnland heeft het voorstel inmiddels afgewezen, maar Bartelds hoopt dat de Gemeenschappelijke Rege ling er anders over denkt. In de hoop een com promis te bereiken heeft de Leidse Courant toe gezegd van het doorgeven van een kabelkrant op zaterdag en zondag af te zien. Directeur G. Koop man van het Leidsch Dagblad wijst het voorstel van de Leidse Courant af: „Wij houden vast aan de overeenkomst met Omroep Rijnland. Ik ben nooit gelukkig geweest met het voorstel ook de Leidse Courant een kabelkrant op dat ene kanaal te laten maken". Mare bereikt schikking over advertentiegelden LEIDEN Het voortbestaan van het universitaire weekblad Mare lijkt niet meer bedreigd te worden, nu een compromis is bereikt tussen het weekblad en het bureau dat voor het weekblad advertenties vergaarde. Het bureau voor adver tentie-acquisitie Adsell uit Alphen aan den Rijn was het weekblad nog een bedrag van 265.000 gulden ver schuldigd. Dat waren inkomsten uit advertenties die sedert 1985 niet meer waren afgedragen aan het weekblad. Het universitaire week blad Mare had vorige week beslag laten leggen op de woning van de directeur van het advertentiebu reau en de goederen van het be drijf. Morgen zou een kort geding dienen bij de Haagse rechtbank, waarmee Mare hoopte het geld als nog binnen te krijgen. Het thans bereikte compromis houdt in, dat het advertentiebureau een deel van het verschuldigde bedrag alsnog aan Mare overmaakt. Het resteren de deel wordt in termijnen betaald. Overigens wordt het contact tussen Mare en Adsell op de huidige voet gecontinueerd, waarbij Adsell in de toekomst de verkregen inkomsten direct met Mare moet verrekenen. Het kort geding wordt morgen wel doorgezet om de zaken formeel te regelen. „Maar het geding is nu niet meer dan een formaliteit ge worden", aldus een woordvoerder van de universiteit. LEIDEN De radiopi raat Freewave heeft haar uitzendingen definitief gestaakt. De voortduren de acties van de Radio Controle Dienst (RCD) en de Leidse politie heb ben de zender uiteinde lijk het zwijgen opgelegd. De financiële mogelijk heden en de motivatie van de medewerkers werden zodanig aange tast dat drie weken gele den besloten werd om er mee op te houden, zo laat een woordvoerder van Freewave weten. De zen der is een kleine twee jaar actief geweest en volgens de piraat 64 keer uit de lucht gehaald en negen keer gestolen. Een woordvoerder van de Leidse politie houdt het aantal inbeslagnames op ongeveer 50 keer. Volgens de woordvoerder van Freewave ligt „een com binatie van factoren" ten grondslag aan het besluit van de medewerkers om er mee op te houden. „Op het laatst werden we bijna elke dag uit de lucht gehaald. Dat begon toch erg kostbaar te worden. De medewerkers van Free wave ziin altijd afgespiegeld als zakkenvullers. Ten on rechte, want het kostte ge woon veel geld om alles draaiende te houden. Omdat we steeds nieuwe apparatuur moesten aanschaffen, bleef er minder geld over om inhou delijk goede programma's te maken. De motivatie bij de medewerkers nam daarom af", aldus de woordvoerder. Hij denkt dat het „tijdperk" Freewave definitief ten ein de is. „Ik heb begrepen dat voor iedereen de lol er wel van af is". Volgens hem hadden de ac ties van de RCD en de Leidse politie ook een direct demo raliserend effect op de mede werkers van de piraat. „Het is natuurlijk niet leuk om elke keer als je een program ma maakt te merken dat het niet uitgezonden wordt. Op het laatst hadden we dan ook een eenvoudig autoreverse- cassetterecordertje die na enige tijd weer dezelfde cas sette afspeelde. Als de zender uit de lucht gehaald werd bleef de schade beperkt, maar zo maak je natuurlijk geen leuke programma's". Freewave is bijna twee jaar lang Leidens bekendste ra diopiraat geweest. De RCD en de Leidse politie hebben vele honderden uren gesto ken in het opsporen van de zenders van Freewave, die vaak op of in flatgebouwen in de Merenwijk geplaatst waren. Vaak was Freewave enkele uren na de inbeslag name al weer in de lucht. De piraat was wel eens een paar dagen uit de lucht, maar keerde altijd weer terug in de ether. Tal van adverteerders uit de Leidse regio maakten gebruik van de piraat. De brutaalste actie van Free wave was een rechtstreekse uitzending vanaf een brade rie in de Haarlemmerstraat, vorig jaar zomer. De politie maakte na anderhalve dag een einde aan de uitzending. In maart hield de politie een grote actie, waarbij op meer dere plaatsen in de Leidse re gio een inval werd gedaan. Daarbij werd onder meer een studio in Noordwijkerhout leeggehaald. „Het was na tuurlijk een tegenvaller, maar het heeft ons niet de das omgedaan. Die studio was één van de drie studio's die we hadden", aldus de woordvoerder van Freewave. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland is de politie „zeer tevreden" over het feit dat Freewave het zwijgen is opgelegd. „Ik denk met ons veel andere Leidenaars. We kregen veel telefoontjes en brieven van mensen bij wie met name de ontvangst van Radio 3 gestoord werd. Ook Schiphol en het vliegkamp Valkenburg klaagden vaak dat de radiocommunicatie in de buurt van Leiden vaak wegviel door toedoen van Freewave". Enkele medewerkers van Freewave meldden zich eni ge tijd geleden bij Omroep Rijnland met de suggestie om een jongerenprogramma te maken. Een idee dat deze streekomroep van de hand wees, omdat ze geen behoefte had aan een apart program ma door de voormalige pira ten. Wel werd de ex-piraten te kennen gegeven, dat ze zich konden aanmelden als lid van Omroep Rijnland om vervolgens eventueel te kun nen worden opgenomen in het team van programmama kers. Dat team werkt op basis van een redactiestatuut. Daarin staat in grote lijnen dat informatie over persone- nen en zaken in het gebied van Rijnland centraal moet staan in de programma's. „Officieel heb ik echter nog niets gehoord, ik heb alleen maar wat in de krant gele zen", aldus de woordvoerder van Freewave. A EIDEN Op het terrein an de Donkersteeg waar Dt voor kort de resten ran de afgebrande schoe- enzaak Presburg ston- en, zijn gisteren opgra- ringen gedaan door me- ewerkers van de sectie rcheologisch bodemon- erzoek van de gemeente -eiden. 's Middags kon [ledewerker A. Peursen nige gevonden voorwer- •en tonen zoals delen van lardewerken kruiken van ond 1300 en zelfs een tukje leer. Ik wil dit eigenlijk geen op- raving noemen. Ik noem het ever bodeminventarisatie of en noodopgraving", vertelt 'eursen. „Een opgraving ge- reurt veel secuurder. De rond wordt vlak gemaakt en oorzichtig afgeschraapt. Wat lier gebeurt, is veel grover, lovendien heeft de sectie ar- heologisch bodemonderzoek laar toestemming gekregen ot een bepaalde diepte te mo- ikf sleufjes tot op een diepte van 50 centimeter. Daarbij moet wel in ogenschouw worden ge nomen dat de grond waar we nu op staan al 1,80 meter on der het straatoppervlak ligt. We hebben ook maar een dag de tijd". Peursen maakt tekeningen van de grondlagen die hij te gen komt. Behalve de lagen die met het oog te zien zijn, doet hij ook nog een boring zo dat hij toch nog tot een diepte van 1,30 meter zicht heeft op de bodemlagen die zich daar bevinden. Aan de hand van deze bodemlagen en de op bouw daarvan trachten arche ologen op basis van literatuur te dateren wanrteer en waar om de bodem aldaar is opge hoogd. Dat zal de komende weken gebeuren. Peursen: „We weten dat tussen 1300 en 1400 een ophoging heeft plaats gehad. Dat kan zijn geweest voor de bouw van huizen maar het kan ook een gevolg zijn een grote hoeveelheid mest die de mensen in die tijd achter hun huizen dumpten A Peursen van de sectie archeologisch bodemonderzoek, toont een deel van een aardewerken kruik van rond tyuu. FOTO: WIM VAN NOORT gen graven. We maken proef- De mest en de beerput die bloot zijn gelegd, hebben dit weekend voor enige opschud ding onder de opgravers ge zorgd. Zowel vrijdag- als zater dagavond hebben drie mannen illegaal de beerput afgegraven naar eventuele waardevolle vondsten. Of de mannen suc ces hebben gehad is niet be kend. Een woordvoerder van de politie meldt dat er niet strafrechtelijk tegen de man nen is opgetreden. De politie heeft slechts de namen van de drie mannen genoteerd. Ge vonden voorwerpen waren niet voörhanden en dit was ook volgens de politie niet meer te controleren. „De op gravers vertelden toestem ming te hebben gekregen van de sloper van het pand. De slo per ontkent dit echter", aldus de politie. Volgens Peursen is het grond wettelijk verboden zomaar er gens te gaan graven met het doel archeologische vondsten te doen. Als deze beperking er niet zou zijn, zou iedereen op gravingen gaan verrichten. „Mensen die geen verstand hebben van opgraven doen dat veel te wild en wanneer zij iets vinden verdwijnt het naar een onbekende plek en missen we toch weer een stukje ge schiedenis", aldus Peursen. De mannen die in het weekend il legaal hebben gegraven waren volgens Peursen echter geen leken. „Zij wisten duidelijk van wanten. Zij hebben direct in de beerput gezocht en ken ners weten dat in een beerput veelal het meest te vinden is". Peursen kon gistermiddag rond twee uur al melden dat zijn opgravingen een redelijk resultaat opleverden. „In Lei den is de gemeente erg attent op dit soort dingen. Ik mag weliswaar maar één dag gra ven maar het is toch belang rijk dat een gemeente aan deze archeologische projecten aan dacht besteed. Niet alleen hier in de Donkersteeg maar ook bij de werkzaamheden aan het Rapenburg is vorige week een ontdekking gedaan. We zijn daar gestuit op een groot stuk muur waarvan we vermoeden dat het een deel is van de oude stadsmuur die bestond uit kloostermoppen, oude met de hand gevormde bakstenen. Op deze manier komen we steeds meer te weten van de Leidse geschiedenis. Iedere opgraving levert wel iets op". LEIDEN De provincie iuid-Holland wil de komende aren minder bejaardenhuizen oude stijl bouwen. In plaats daarvan zullen moeten er neer alternatieve verzorgings huizen voor ouderen komen, loals nu in Leiden-Noord en nonster worden ontwikkeld, it heeft gedeputeerde J. ie gisteravond laten weten aanleiding van de over- «nstemming die de provincie en de gemeente Leiden gister middag hebben bereikt over Leiden-Noord. De steun die de irovincie Leiden geeft, bete kent wel dat nieuwbouw van jndere bejaardenhuizen in 'Uid-Holland de komende ja- vertraging kan oplopen. *°one noemt daarbij onder meer Alphen aan den Rijn, Katwijk en Leidschendam. Bovendien blijkt renovatie van bejaardenhuizen in onder meer Woubrugge, Bodegraven en Koudekerk duurder uit te vallen dan was verwacht. Dat heeft ook gevolgen voor het nieuwbouwprogramma. In Leiden-Noord komen twee wijkcentra voor ouderen en zon dertig tot veertig zoge naamde woonvoorzieningen. In die woonvoorzieningen wo nen ouderen wel zelfstandig, maar doen vaak een beroep op allerlei faciliteiten van het wijkcentrum. Een van de wijkcentra moet komen op de Zijloever, op de plaats waar het verzorgingstehuis zou wor den gebouwd. Op die plaats komen ook de woonvoorzie ningen. Voor het andere wijk centrum voor ouderen is nog geen duidelijke lokatie voor handen, maar het zou in de wijken Groenoord of Noorder kwartier moeten komen. Vol gend jaar wordt vermoedelijk al begonnen met de bouw. Ge deputeerde Boone verwacht dat dat lukt. Volgens de oor spronkelijke plannen zou op de Zijloever een traditioneel bejaardenhuis komen. Omdat de provincie daar jaren geen geld voor had, is Leiden op zoek gegaan naar alternatie ven. Gedeputeerde Boone wijst erop dat het Leidse alternatief uiteindelijk meer kost dan een traditioneel bejaardenhuis. Dit wordt veroorzaakt door de aanwezigheid van zaken als gezinsverzorging en kruisvere nigingen. „Een voordeel voor de provincie is dat er van meer verschillende rijkssubsi dieregelingen geprofiteerd kan worden. Maar toch zal ook het provinciale budget voor bouw van bejaardenhuizen worden aangesproken voor zestig plaatsen". De gedeputeerde verwacht dat de komende jaren in steeds meer gemeenten de plannen voor traditionele huizen wor den vervangen door alterna tieve. „De behoefte van oude ren om zo lang mogelijk thuis te blijven wonen, neemt sterk toe. We zullen daar op in moe ten spelen, al zal er steeds be hoefte blijven aan bejaarden huizen oude stijl. Er blijft al tijd een groep ouderen die niet zelfstandig al is het met veel hulp kan wonen". Vol gens Boone bestaat er in veel gemeenten grote belangstel ling voor de experimenten in Leiden en Monster. De afgelopen jaren werd de bejaardenhuizen oude stijl in Leiden Zuid-West gereno veerd. Volgens Boone had daar „achteraf bekeken" beter meer aandacht gegeven kun nen worden aan woonvormen zoals nu in Leiden-Noord van start gaan. Tijdens een gespek tussen de Leidse wethouder H. de la Mar en de gedeputeerde heeft Boone gistermiddag zijn steun toegezegd aan het Leidse initi atief. „Een probleem is wel dat er nog een structureel gat in de begroting zit van bijna een miljoen gulden", aldus Boone. „maar ik denk dat de gemeen te en de provincie daar samen een oplossing voor zullen kun nen vinden". Boone steunt Leiden onder meer omdat de gemeente zelf ook een eenma lig bedrag van een miljoen gulden op tafel wil leggen. „En uiteraard valt niet ontkennen dat Leiden-Noord hard aan zo'n voorziening toe is", aldus de gedeputeerde. In september wil hij de Leidse plannen aan de statencommissie welzijn voorleggen. Hij verwacht niet dat het plan daar op veel te genstand zal stuiten. LEIDEN De Vara over weegt af te zien van haar plannen om morgenavond in het radioprogramma „Voor wie niet kijken wil" aandacht te besteden aan de Leidse Peurbak kentocht. Oorzaak is een conflict tussen de Vara en Omroep Rijnland over het gebruik van de studio van Omroep Rijnland aan de Nieuwe Rijn in Leiden. De regionale omroep wil van de Vara 250 gulden hebben, maar deze wei gert dat te betalen. „Om roep Rijnland hoeft in fei te alleen maar de deur open te maken, zodat wij gebruik kunnen maken van de muzieklijn van Omroep West. Die lijn is betaald uit de omroepgel- den, dus iedehe omroep moet daarover kunnen beschikken", aldus een woordvoerder van de Vara. De programmamakers van de Vara zijn er bij de voorberei ding van de uitzending uit Leiden vanuitgegaan zonder meer gebruik te kunnen ma ken van een speciale NOS-ra- diolijn, die de studio van Om roep Rijnland aan de Nieuwe Rijn in Leiden via Rijswijk (Radio West) verbindt met de NOS-studio's in Hilversum. Volgens bestuurslid J. Leune van Omroep Rijnland hebben Omroep West en de NOS deze lijn door de PTT laten aanleg gen zonder voorafgaand over leg met de streekomroep over de voorwaarden waaronder gebruik mag worden gemaakt van de studio aan de Nieuwe Rijn. Leune: „Omroep West wordt dik gesubsidieerd door de overheid. Ze krijgt jaarlijks vele miljoenen guldens om een paar uur radio per dag te ma ken. Omroep Rijnland maakt meer uren radio per dag dan West, maar krijgt geen cent. Niet van het rijk, niet van de provincie, niet van de gemeen te. Omroep Rijnland drijft op louter vrijwilligers, die vaak op hun radiowerk dik moeten toeleggen. Eigen apparatuur en dergelijke moeten gebrui ken. Door uiterst zuinig be heer hebben we met veel pijn en moeite van de gemeente Leiden een pand kunnen hu ren en een eigen studio kun nen inrichten. Dik gesubsi dieerde instellingen als West en nu ook de Vara willen daar nu voor niks of een schijntje gebruik van maken. Daar be ginnen we niet aan. Derden die onze studio willen gebrui ken vragen we 250 gulden. Dat moeten we wel, willen we niet failliet gaan". Volgens een woordvoerder van de Vara gaat het helemaal niet om het gebruik van de studio, maar alleen om het in pluggen op de muzieklijn. „Die lijn is betaald uit de omroep velden, dus door iedereen. Het is onzin om dat wij daarvoor ook nog eens aan Omroep Rijnland gaan betalen. In heel Nederland maken landelijke omroepen zonder betaling en ftroblemen gebruik van derge- ijke lijnen bij regionale om roepen. Het gaat ons niet om die 250 gulden, maar om het principiële van de zaak". Hij denkt dat de uitzending vanuit Leiden niet doorgaat, als Rijn land voet bij stuk houdt De Vara kan op korte termijn geen straalverbinding tot stand kan brengen, .boven dien kost dat ook te veel", al dus de Vara-woord voerder. „Maar ik hoop nog steeds dat Omroep Rijnland afziet van deze flauwigheden". De gemeente en de organisatie van de Leidse Lakenfeesten zijn hoogst ongelukkig met de gang van zaken. Organisator Hein van Woerden: „Ik heb begrepen dat de kwestie tus sen de Vara en Omroep Rijn land een principezaak is. Des noods betaalt de gemeente mee aan het bedrag dat Omroep Rijnland vraagt want het zou doodzonde zijn wanneer Lei den een mooi stuk promotie zou missen". De Vara weigert echter de bijdrage van de ge meente, omdat het vast houdt aan haar principe dat er voor de lijn niet betaald hoeft te worden. Ook Omroep Rijnland wil ech ter niet van haar standpunt af wijken. Leune: „De Vara krijgt geld uit de kijk- en luis tergelden. Alle Vara-mede- werkers worden betaald. Ze moeten hun programma's niet willen realiseren over de rug gen van een vrijwilligersorga nisatie die elke cent twee keer moet omdraaien voordat ze hem kan uitgeven". Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft De stevige cassette meet slechts 8 12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaalftje), paperclips, plakband yf houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Saam: Adm: Voortelen: Postcode/plaats: Telefoon.fvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per 0 maand automatisch ad f 22,49 0 kwartaal per acceptgiro ad f 67,43 Stuur als dank het 'miniburo1 aan: NaamVoorletters: Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer er I 998, 2500 VD Den Haag (postzegel betalen wij).

Leidse Courant | 1987 | | pagina 11