ïEeidóe Somcwit Leiden-Noord krij gt twee wijkcentra voor ouderen a STAD OMGEVING Lodewijk Napoleon schoot te hulp bij de Leidse kruitramp Een cadeau van formaat PSP wil rol VVD in college verkleinen Van een koude kermis thuis Leidenaar brengt blad „Winkelen" ALTERNATIEF VOOR VERZORGINGSHUIS OP ZIJLOEVER Bus ramt auto EBR: minder invloed medezeggenschapscommissie DINSDAG 7 JUU 1987 PAGINA 9 oge opbrengst ,eidse Anjeractie JIDEN De Leidse Anjeractie >eft dit jaar het hoogste bedrag n Zuid-Holland opgebracht: ruim 160 gulden. De actie bestond dit ar uit een loterij, een stertocht i muziekkorpsen, volksdansen optredens van majorettenkorp- ii op het stadhuisplein. Met me ewerking van 35 amateurvereni- ngen werd tijdens deze evene- «nten gecollecteerd. De opbrengst omt ten goede aan het Anjerfonds aid-Holland, dat regelmatig subsi- les geeft aan onder andere de eidse groepen op het gebied van amateuristische kunstbeoefe- ng- Rijnaak velt muurtje LEIDEN Een voorbij varende Rijnaak, op weg naar Meelfabriek De Sleutels, was er gister middag de oorzaak van dat een muurtje langs de Lage Rijndijk omviel. Aan het 80 centimeter hoge muurtje lag de dek schuit van een caféhou der afgemeerd. De voor bijvarende Rijnaak ver oorzaakte enige deining, waardoor de schuit be gon te schommelen. Het tien meter lange een- steensmuurtje waaraan de dekschuit was vastge maakt, bleek tegen zo veel geweld niet bestand en stortte in. LEIDEN Een 23-jarige Lei- denaar kende zondagavond een vervelend slot van zijn va kantie in Portugal. Hij keerde 's avonds rond elf uur met zijn vriendin terug van een motor vakantie in het zonnige zuiden en parkeerde zijn motor voor de flat in de Vierlinglaan waar hij woont. Beiden brachten een deel van de bagage naar boven. Bij terugkomst bleek de rest van de vakantiespullen te zijn verdwenen. De waaarde van de gestolen bagage, waar in onder meer een fototoestel zat, bedraagt zo'n 2.000 gulden. LEIDEN De Leidenaar Olaf Hoenson heeft een nieuw tijd schrift uitgegeven. Het is het blad „Winkelen" dat in een oplage van 5000 exemplaren vooralsnog gratis wordt verspreid onder winkeliersverenigingen, managers van winkelcentra, afzonder lijke winkeliers en verder iedereen die in winkelen is geïnteres seerd. Hoenson laat bij het verschijnen van het eerste nummer weten, dat er een „behoefte bestaat onder de winkelcentra aan een soort overkoepelend medium". De redactie wordt gevormd door een team van freelance-journalisten. De formule van het nieuwe blad is in eerste instantie gemakkelijk leesbaar. Hoenson: „Van lieverlee zullen we heus wel wat zwaardere onderwerpen aan pakken. Ik zie het als een gewenningsproces. Als je voor de eer ste keer bij iemand op visite bent, kom je toch ook niet met loodzware discussies". Voorlopig wordt „winkelen" gratis ver spreid, met als doel later abonnementen te gaan invoeren als blijkt dat het blad niet kan bestaan met alleen inkomsten uit advertenties. Het tweede nummer zal eind augustus verschijnen. LEIDEN In Leiden- Noord komen twee wijk centra voor ouderen en zo'n dertig tot veertig zo genaamde woonvoorzie ningen. In die woonvoor zieningen wonen oude ren wel zelfstandig, maar doen vaak een beroep op allerlei faciliteiten van het wijkcentrum. Een van de wijkcentra moet komen op de Zijloever, op de plaats waar het verzorgingstehuis zou worden gebouwd. Op die plaats komen ook de woonvoorzieningen. Voor het andere wijk centrum voor ouderen is nog geen duidelijke lo- katie voorhanden, maar het zou in de wijken Groenoord of Noorder kwartier moeten komen. Volgend jaar wordt ver moedelijk al begonnen met de bouw. Dat zijn de plannen van de gemeen te Leiden met het alter natief voor een verzor gingstehuis in Zijloever. Leiden is met ouderen en be woners van de wijk Zijloever naar een alternatief voor een verzorgingstehuis gaan zoe ken. Na jarenlange strijd ging de provincie enige tijd gele den akkoord met een verzor gingstehuis in Leiden-Noord. Eerder wilde de provincie daar niet aan mee werken, omdat Leiden al voldoende tehuizen zou hebben. Die zijn echter geconcentreerd in Zuid-West, terwijl Leiden- Noord niets op dat gebied heeft. De provincie zag dat in, wilde ook wel geld be schikbaar stellen voor nieuw bouw, maar niet eerder dan in de loop van de jaren ne gentig. Dat duurde Leiden te lang, waarna er een alterna tief werd ontwikkeld. De provincie toonde zich en thousiast, omdat de overheid uit kostenoogpunt probeert ouderen zo lang mogelijk thuis te laten wonen. De richting die Leiden op wil komt daarmee overeen. Ou deren blijven thuis wonen, maar kunnen gebruik maken van de faciliteiten van de na bijgelegen wijkvoorzienin- gen. Zo kunnen ze er eten, elkaar ontmoeten en is er bij voorbeeld een pedicure aan wezig. „Voorwaarden zijn wel dat er in Leiden-Noord geschikte woningen voor ouderen zijn, dat bestaande woningen eventueel aangepast kunnen worden en dat er voldoende instanties zijn die de verzor gende functies op zich willen nemen", aldus wethouder J. de la Mar (sociale zaken), die gisteren de voorlopige plan nen voor een alternatief voor het verzorgingstehuis presen teerde. De woonvoorzienin gen zijn bestemd voor oude ren die wat meer hulpbehoe vend zijn dan bejaarden die thuis blijven wonen. Ze kun nen een beroep doen op het naastgelegen wijkcentrum voor bejaarden. „Een soort tussenvoorziening tussen thuis wonen en een verpleeg huis", aldus De la Mar. Een stuurgroep met verte genwoordigers van provincie, gemeente, bewoners en be jaardenorganisaties gaat na de zomer de plannen verder uitwerken. De la Mar ver wachtte vandaag de toezeg ging van gedeputeerde J. Boone dat deze het alterna tieve plan steunt. Volgens De la Mar is het voor 95 procent zeker dat er volgend jaar ou derenvoorzieningen komen in Leiden-Noord. „Daarmee breekt er eindelijk licht door in deze al vele jaren voortsle pende kwestie", aldus de wethouder. De provincie, verantwoorde lijk voor ouderenvoorzienin gen, draagt jaarlijks 1,3 mil joen gulden bij aan het alter natief. De gemeente Leiden heeft eerder een miljoen gul den beschikbaar gesteld voor Zijloever. De provincie heeft Leiden echter geadviseerd dat bedrag in reserve te hou den, om eventueel in de toe komst elders in de stad ver gelijkbare projecten als op de Zijloever op te zetten. Een 19-jarige automobilist uit Leiden is gistermiddag licht gewond geraakt bij een aanrij ding op de 5 Meilaan. De Lei denaar kwam vanuit de Johan Wagnerlaan en wilde de 5 Mei laan oversteken. Hij zag daar bij een bus, die vanaf de Hof- landbrug kwam rijden, over het hoofd. De chauffeur, een 31-ja- rige Hagenaar, kon de auto niet ontwijken. De Leidenaar is met verwondingen in het ge- Zicht overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den. De auto werd geheel ver nield, de bus liep deuken aan de voorzijde op. In de bus vie len geen gewonden. Jongetje geschept LEIDEN Een 13-jarig jon getje uit Leiden heeft gister ochtend een been en een heup gebroken, toen hij op de Mors- weg werd geschept door een auto. Het jongetje wilde tussen twee geparkeerde auto's door de rij baan oversteken. Hij merkte daardoor een naderende auto, bestuurd door een 34-jarige Leiderdorper, te laat op en werd geschept. Het Leidenaar- tje is naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden vervoerd. ■EIDEN Op 12 januari 1807 __om half 10 's ochtends legde ""Schipper Adam van Schie met ijn schip, dat met 37.000 pond uskruit beladen was, bij de angebrug ter hoogte van de Jacobsgracht aan. De schip- x, die vergezeld was van zijn ree zoons en een knecht, be lommerde zich niet om de be- laande veiligheidsvoorschrif- Men kookte zelfs aan word en voordat hij naar zijn aartuig terugkeerde, werd chipper Van Schie in be- ihonken toestand in de stad signaleerd. 's Middag om wart over vier werd Leiden oor een gigantische knal op- eschrikt. De explosie was zo root dat het geluid ervan tot Amsterdam, Utrecht, De renter en Zwolle, en volgens ommigen zelfs tot in Gronin- m en Friesland, doordrong. e eerste reactie van de Leid- bevolking op de enorme ex- ilosie was volslagen verbijste- ing. Men wist in eerste in- lantie niet wat er precies ge- eurd was en waar het onheil ich had voltrokken. Het lieuws van de ontploffing van het kruitschip van Van Schie, lie zijn lading te Ouderkerk lan de Amstel ingenomen had in via Leiden naar Delft op reg was, raakte echter al snel lekend. Alleen over de juiste oedracht van de ramp tastte nen nog in het duister, ïe kracht van de explosie was verschrikkelijk geweest: 151 aensen vonden de dood en ingeveer 2.000 mensen raak- gewond. Tweederde van aantal huizen in het omlig gende gebied van de onheils plaats werd verwoest en in de overige stadsgedeelten was er geen huis dat niet door enige schade getroffen was. De Leid se professor Paradijs ver woordde anderhalve week na de ramp de onthutsing van de mensen: „De situatie onzer stad gaat alle beschrijving te hoven. Men moet ooggetuige hjn om er enig denkbeeld van te kunnen maken". Verwoesting plek waar de grootste ver woesting had plaatsgevonden, werd direct door militairen af gezet. Dit werd gedaan om •hindering te voorkomen en lom het reddingswerk te verge makkelijken. Fakkels werden langebracht om het terrein te verlichten. Het stadsbestuur iriep bovendien iedereen op om voor zover mogelijk een lan taarn buiten te hangen, en an dere lantaarns ter beschikking te stellen. Het zoeken naar de overleven den begon snel. Dit moest on- Lakenfeesten in historisch perspectief Eén van de hoogtepunten van de Leidse Lakenfees ten zal ook dit jaar het theaterspektakel in de Pie terskerk zijn. In 1985 en vorig jaar werd daar met veel succes de Elckerlyc opgevoerd, maar voor dit jaar is een heel nieuw programma ingestudeerd geti teld „Lodewijk Napoleon". Het stuk met bijna 100 spelers en een koor met 150 mensen wordt opgevoerd van 9 juli tot en met 18 juli. De toegangsprijs be draagt 15 gulden (CJP en P65 tien gulden) en kaar ten zijn bij de WV in Leiden te koop. De voorstellin gen beginnen om 22.30 uur. „Lodewijk Napoleon" handelt over Leiden in de Franse tijd en geeft daar mee een historisch perspectief aan de Lakenfeesten. Vandaag het tweede deel van een serie van drie arti kelen over Leiden in de jaren, dat Napoleon rijn stempel op de stad drukte. Koning Lodewijk bezoekt Leiden, dat is getroffen door de kruitramp. FOTO: PR der moeilijke omstandigheden gebeuren, want niet alleen werd het vroeg donker, ook de kou deed zich gelden. Om tot het rampgebied toegelaten te worden, moesten de redders een witte linnen band om de linkerarm dragen waarop het woord „ruïne" geschreven was. C.P. Holst was één van de mannen die naar overleven den zocht: „Mijn broeder en ik waren niet de enige fatsoenlij ke lieden, die hier de handen uit de mouwen staken, neen, men zag er velen, die zeker voor het eerst in hun leven bijl, houweel of breekijzer in handen hadden genomen of met den kruiwagen het puin wegvoerden". De werkploeg van Holst haal de een dienstmaagd onder het puin vandaan die zei „gedacht te hebben dat de wereld ver gaan was en zij zich levend be graven vond, tot op dien stond toe, dat zij door hamerslagen te hooren van het tegendeel was overtuigd geworden". De vrouw had zich op het mo ment van de ontploffing in een kelder bevonden, en had zich zodoende enige tijd met de levensmiddelen die daarin lagen in leven weten te hou den. Anderen waren minder gelukkig, zoals de dochter van Jan Lages die 11 dagen tever geefs door haar vader gezocht werd. Ook de oude timmer man Jan Viel was na 12 dagen zoeken nog niet boven water. Organisatie Koning Lodewijk Napoleon werd meteen van de ramp op de hoogte gebracht. Hij arri veerde reeds om half 9 'sa- vonds uit Den Haag op het ter rein van de ruïne. Daar hielp de koning persoonlijk met het reddingswerk en bemoedigde de burgers in zijn omgeving. Lodewijk vertrok pas de vol gende ochtend om zes uur. De dagen daarna bleef hij zich echter bezighouden met de or ganisatie van de hulpverlening aan de slachtoffers en hun be zittingen. Hij schonk 30.000 gulden uit zijn persoonlijke vermogen en beloofde hij nog eens 100.000 gulden uit 's lands schatkist. Zijn echtgenote Hor- tense droeg twee weken later 10.000 gulden bij. Tevens liet Lodewijk brandspuiten uit Den Haag aanrukken en stuurde hij zijn lijfartsen naar Leiden om eerste hulp te ver lenen. Bovendien gaf hij on derdak in het Huis ten Éosch aan enige daklozen, die daar ook gevoed werden. Het ei genlijke reddingswerk stimu leerde Lodewijk door een ie der tien ducaten (meer dan het weekloon van de gemiddelde Leidenaar) in het vooruitzicht te stellen, voor het geval dat men nog een slachtoffer van de ramp onder het puin van daan wist te halen. Op 15 januari 's morgens om negen uur verscheen koning Lodewijk voor de tweede maal in Leiden. Hij bezocht de zie kenhuizen en sprak met de overlevenden en zei hen: „Uwe dooden kan ik U niet wedergeven, dit is boven het menselijk vermogen, maar al wat in mijn magt is, zal ik voor Uw stad doen". Dezelfde dag had hij een onderhoud met een deputatie van de uni versiteit. De Academie was zwaar aangeslagen door de dood van de professoren Luzac en Kluit. Met name de studen ten waren zo onder de indruk van het verlies, dat „alle zig de arm met een floers omwonden ter droeve nagedachtenisse". LEIDSE LAKENFEESTEN De docenten vertelden de ko ning hun angst dat een aantal studenten nu naar andere uni- Een spotprent op Lodewijk Napoleon. versiteiten zou uitwijken. Men probeerde dit tegen te gaan door te verklaren dat de colle ges met Gods hulp reeds op 27 januari hervat zouden worden. En dat terwijl ook het Acade miegebouw aanzienlijke scha de opgelopen had. Rente Andere maatregelen die Lode wijk nam om Leiden zoveel mogelijk te ontlasten waren dat de bevolking gedurende een periode van tien jaar geen rente op de schuld van de stad behoefde te betalen. Deze kwam voor rekening van het Rijk, evenals de renovatiekos- ten van alle openbare gebou wen. De Leidenaren werden bovendien van een aantal be lastingen vrijgesteld. Verder zouden er nieuwe fabrieken opgericht worden om de eco nomische activiteiten te stimu leren. Op kosten van de ko ning werd er op de Oude Vest een huis ingericht voor enige kinderen, die bij de ramp hun ouders verloren hadden. Een grote landelijke collectie, die op verzoek van de koning werd gehouden bracht 1.891.609 gulden, 2 stuivers, en 7 penningen op. De boeken vermelden Gulle gevers als de „bedienden van het Haagsche Pest- en Dolhuis" en de „Jon- geheerenschool te Elburg", maar ook de soldaten van de koninklijke garde die een dag ten behoeve van de slachtof fers afstonden. Dat Lodewijk zich door zijn houding bijzonder populair •maakte, behoeft eigenlijk geen betoog. Een anecdote hierover vermeldt dat de koning zich eens tegenover een Hollander verontschuldigde dat hij een vreemdeling was, waarop de man antwoordde dat men dat „na Leiden" vergeten was. Lo dewijk kreeg de bijnaam 'Père des Malheureux' (Vader de Ongelukkigen) en zijn lof werd zelfs door tal van dich ters bezongen, zoals door Le Francq van Berkhey: Nu schenkt ze (de Voorzienig heid) aan ons een koning weer, „Die als een held, op Gods bevel, O Leyden ijvert tot herstel". WERNER ZONDEROP LEIDEN De vrij onbeteke nende rol van de VVD binnen het Leidse college van B en W moet op het huidige niveau blijven, maar liever nog wor den teruggedrongen. Als dat lukt, kan de PSP voorlopig deel blijven uitmaken van het Leidse college van B en W. Dat wordt geconstateerd in het PSP-blad Bevrijding. Volgens Bevrijding heeft het landelijk partijbestuur van de PSP be sloten de aanwezigheid van de PSP in het Leidse college niet goed te keuren, maar voorlo pig te gedogen. Eén van de voorwaarden van het bestuur is wel dat de rol van de VVD beperkt blijft. De PSP trad na de gemeente raadsverkiezingen van 1986 toe tot het college van B en W dat toen acht jaar bestond uit PvdA en VVD. De PSP maakt deel uit van de fractie van Links Leiden, die verder wordt gevormd door PPR en CPN. De PSP leverde met H. de la Mar een wethouder. Deze keus van de Leidse PSP- afdeling zorgde voor nogal wat beroering binnen de partij, mede omdat het congres van de pacifisten had uitgesproken dat de PSP niet aan colleges zou mogen deelnemen, waarin ook de VVD of het CDA zit ten. Ook de Leidse afdeling van de PSP was zeer verdeeld over de keus van de fractie, maar men ging uiteindelijk (onder het toeziend oog van PvdA-lijsttrekker D. Tesse- laar) met zeven stemmen voor, zes tegen en twee onthoudin gen toch akkoord. De partijbe stuur van de PSP besloot daar op een onderzoekscommissie in te stellen. Die moest zich uitspreken over de vraag in hoeverre in Leiden toelaatbaar was gehandeld. Het partijbe stuur van de PSP heeft nu de conclusies en aanbevelingen van die commissie overgeno men. Het partijbestuur zegt de conclusies van de commissie mede over te nemen, omdat de commissie (met voor- en te genstanders van samenwer king met de VVD) het volledig eens werd. Het partijbestuur wijst er on der meer op dat tijdens colle ge-onderhandelingen 76 van de 86 amendementen van de PSP werden aanvaard, terwijl alle 16 amendementen van de VVD van tafel zouden zijn ge gaan. „Desondanks accepteer de de VVD het onderhande lingsresultaat", aldus de PSP. Behalve het terugdringen van de rol van de VVD acht het partijbestuur het noodzakelijk dat de informatiekloof tussen wethouder De la Mar enerzijds en de fractie en de afdeling anderzijds wordt verkleiner Verder moet duidelijker wor den of De la Mar binnen het college wel voldoende zijn ei gen gang is gegaan. Volgens het partijbestuur ligt het eind oordeel bij de afdeling Leiden. Het partijbestuur meent wel dat de Leidse situatie geen precedent voor collegevorming in andere gemeenten mag zijn. Dat geldt ook voor Leiden na de gemeenteraadsverkiezingen van 1990, aldus het bestuur. LEIDEN De medezeggenschapscommissie (MC) van het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) bemoeit zich teveel met de dagelijks gang van zaken. De MC wil teveel toevoegen aan het beleid van de di rectie. Dat zegt EBR-directeur W. Brooshooft in 'De Schijnwerper', het personeels- en bedrijfsblad van het EBR. Brooshooft maakt zijn opmerkingen nadat de MC het overleg met de directie begin juni had opgeschort. De MC nam dat besluit omdat teveel buiten de MC om zou worden geregeld of op de lange baan zou worden geschoven. Brooshooft ontkent dat. Volgens de directeur is het conflict terug te voeren op de taakopvatting van de MC. De MC zou vooral een toetsende taak hebben. De MC wil bijvoorbeeld meer invloed op het benoemen van personeel maar de directeur wijst dat af, al zou een uitzondering gemaakt kunnen worden bij het benoemen van leden van de directie. De directeur meent ver der dat de problemen zijn begonnen sinds het EBR de medezeg- genschapeverordening van de gemeente Leiden ging hanteren. Deze verordening zou op een aantal punten te ver gaan. Directie en MC hebben afgesproken in september met elkaar om de tafel te gaan zitten in een poging het conflict op te lossen. a en luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Not Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Adres: Voorletters Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnement betaald per 0 maand automatisch betalen f 23,04 0 kwartaal acceptgiro f 68,93 Stuur als dank de handdoek aan: Naam:Voorletters Adres: Postcode/plaats Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse CouranL Antwoordnummer I 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). Ceidae Qowuvnt

Leidse Courant | 1987 | | pagina 9