Reagan vaart koers van politieke confrontatie „Nu sta ik voor een reusachtige puinhoop" VLIEGTUIGEN VS PATROUILLEREN BOVEN GOLF Westduitse president zoekt verzoening met Kremlin POLITICI ZUID-KOREA ROEPEN OP TOT KALMTE ir Washington ivacht in .panning op ;etuigenis Vorth Geen bewijs dat „vuist van Colossus is mm l± jitenland" Qeidoc irtaren willen rug naar Krim ■ïi Gunther Walraff („ik ali") trekt zich kritiek aan: van een ANWB-lid wordt ook wel'ns wat gestolen. Maar financieel heeft hij dan iM -m DINSDAG 7IUU 1967 PAGINA 5 )SKOU Ongeveer 120 Krimtartaren ^zwjbben gisteren op het Rode Plein gede monstreerd, omdat ze toestemming willen !f< naar de Krim, hun land van herkomst gra^jg te keren. De Tartaren waren rond l middaguur bijeengekomen bij het Le- lisat (-mausoleum en ontvouwden spandoe- met de leus „Laat ons volk naar hun terugkeren" en „Herstel de rechten de Krimtartaren". KGB-officieren I ku scheurden de spandoeken en probeer de de groep weg te jagen. De Tartaren noU rden na de oorlog door Stalin uit de ks* jm verdreven, omdat zij zouden hebben •ndt -ollaboreerd met de Duitsers. Tijdens de vo xjrtatie naar onder meer de Oeral zou- dt 110.000 Tartaren zijn omgekomen van *t$ger en kou. SEOUL Woedende studenten die protesteerden tegen de dood van een me destudent, zijn gisteren opnieuw slaags geraakt met de oproerpolitie in de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoel. „Laten we leren van Lee Han Yul's geest. Weg met de militaire dictatuur", zo riepen de betogers. De studenten, bewapend met houten stokken en stenen botsten bij de Yonsei Universiteit op een muur van politiemannen, die hen uiteindelijk met traangas verdreven. De studenten heb ben aangekondigd dat de begrafenis van Lee, die een maand geleden werd ge troffen door een traangasgranaat, wordt aangegrepen voor een landelijke sta king. Vooraanstaande politici maanden tot kalmte om het losbarsten van nieuwe de monstraties te voorkomen en de besprekingen over democratisering niet in ge vaar te brengen. Zowel politici in de regering als van de oppositie, onder wie Kim Young Sam zeiden dat Lee's dood niet de onderhandelingen mag versto ren over de herziening van de grondwet, die moet leiden tot directe presidents verkiezingen en andere hervormingen. De regering heeft bekend gemaakt dat de plaatselijke politiecommandant, Kim Soo Gil, na de dood van Lee van zijn functie is ontheven en zich zal moeten verantwoorden. Rouw Argentinië om handen Peron BUENOS AIRES Zeker 60.000 mensen hebben gisteren in de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires een rouwdienst bijgewoond voor het verlies van de handen van de vroegere president Juan Peron, die onlangs uit zijn graftombe zijn gestolen. Vakbondsleiders, leden van het parlement en ministers staken lofredes af over de Argen tijnse leider, wiens handen bij de diefstal werden afgezaagd. Onder de sprekers bevonden zich de mi nister van arbeid Carlos Alderete en Saul Ubaldini, wiens vier mil joen leden tellende Algemene Ar beidersfederatie gisteren een sta king van tien uur hielden om te rouwen. Centrale Mol stilgelegd: sloop volgt BRUSSEL De eerste kernre actor die (in 1962) in België in bedrijf werd genomen, de BR3 van het studiecentrum voor kernenergie in Mol, moet waar schijnlijk worden gesloopt. De centrale is op bevel van de Bel gische autoriteiten al op 30 juni stilgelegd, nadat een Ameri kaans adviesbureau tot de con clusie was gekomen dat geen absolute zekerheid bestond over de veiligheid. De kosten van de ontmanteling worden geraamd op 110 tot 165 miljoen gulden. De kernreactor in Mol heeft tot nu toe 6300 uur gedraaid. ercwui WASHINGTON In de Amerikaanse hoofdstad r a Washington zijn vandaag 2ve 11e ogen gericht op het t e< tongres, waar luitenant- vi ;olonel Oliver North Jneroor de eerste keer zijn geeft van de ver- ani wikkelingen in het Iran- /ooContra-schandaal. noil Jedurende een week zal hij oor de gecombineerde on- erzoekscommissie aan de 'n tand worden gevoeld over de 1 °Vraag wat president Ronald 1 leagan en wijlen CIA-direc- erïfleur William Casey van de le ondernemimng wisten, stafchef van het Witte Howard Baker, ver- 'ru%laarde gisteren dat hij er en. irertrouwen in heeft dat forth de waarheid zal spre ien. Eton meerderheid van de zoel /Amerikanen, zo blijkt uit en- ink uêtes, denkt evenwel dat ii-S, North niet de waarheid zal gsti irertellen. Zevenenvijftig pro- r bicent meent ook dat president m Reagan heeft gelogen over ongwat hij wist van de illegale e&ulp aan de Nicaraguaanse elanContra's. onaDe aandacht concentreert zich in inog steeds op de vraag, wat i teagan heeft geweten. Zeker stei s dat North in april 1986 een n btfcng memo aan Reagan heeft ichtfeschreven, waarin hij de i znstrategie in het Iran-Contra- ieenschandaal uit de doeken deed. jezeHet staat echter niet vast of 5cjJkagan dit bewuste memo L j leeft gelezen. De president J leeft steeds ontkend dat hij ets wist over het doorsluizen n jjvan het wapengeld naar de yj£ontra's, tot op de dag dat mi- ,n glister van justitie Edwin Mee- vese de affaire openbaar maak- »n ete- MiOliver North op weg naar het verhoor in Washington, n FOTO. AP oor Ronald Reagan (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Op Amerika's Dag van de Onafhankelijkheid (4 juli) nam president Ronald Reagan plaats op de trap pen van het Jefferson Monument in Washing ton. Daar hield hij een toespraak over een on derwerp dat hem meer dan ooit bezig houdt: de economie. Veel nieuws had Reagan niet te ver tellen. Maar hij gaf wel aan dat niet hij, maar het spilzieke Congres schuld is aan de enorme begro tingtekorten van Ameri ka. Andermaal ontvouwde Reagan zijn uiterst conserva tieve opvattingen over econo mische vraagstukken, intus sen pleitend voor wat hij een „wet van economische rech ten en plichten" noemde. In weerwil van adviezen van zijn raadgevers om zich te matigen, heeft de president definitief gekozen voor een harde koers, zeker in zijn strijd met het Congres. Voor Reagan is de tijd van vriende lijke compromissen definitief voorbij. Hij zoekt alleen nog maar steun bij de conservatie ve achterban, die hem in 1980 in het zadel hielp. Even heeft het er nog naar uit gezien, dat Reagan zich zou ontworstelen aan de politieke houdgreep van zijn conserva tieve vrienden, toen hij ex-se nator Howard Baker benoem de tot zijn nieuwe chef-staf. Baker mocht dan wel een Re publikein zijn, hij werd in Washington vooral gezien als de man van compromissen die Reagans uiterst gespannen verhouding met het Congres drastisch zou kunnen verbete ren. Reagan kwam evenwel tot de pijnlijke ontdekking dat Baker weinig krediet had bij de conservatieven en dat vriendelijke relaties met het Congres in die kringen niet bijzonder werden gewaar deerd. Bakers invloed taande snel. In plaats van verdere mati ging, koos Reagan andermaal voor een harde, compromislo ze koers. Hij riep het Ameri kaanse volk op nem te steu nen in zijn confrontatie met het Congres over economische aangegenheden. Hij koos, zon der overleg met het Congres, voor een harde lijn in de Per zische Golf. Hij kondigde aan de begrotingsvoorstellen van het Congres die een verla ging van de defensie-uitgaven en een verhoging van de be lastingen omvatten te ve toën. En in slechts enkele da gen tijd joeg hij de benoeming erdoor van een nieuwe con servatieve rechter in het Hooggerechtshof, daarmee luid applaus oogstend van de ultra-conservatieven die met een lieten weten „dat dertig jaar sociaal en politiek activis me van het Hooggerechtshof ongedaan zouden worden ge maakt". Bewust van het feit dat alleen nog maar zijn conservatieve achterban hem gedurende het laatste anderhalve jaar van zijn presidentschap op de been kan houden, legde Reagan de matigende argu menten van Howard Baker naast zich neer. Matiging le vert Reagan onder de huidige omstandigheden slechts de af wijzing van de conservatieven op, zonder er het respect en bewondering van het liberale deel van de natie voor in de glaats te krijgen. Zo is Ronald eagan weer wat hij was toen hij in 1980 het Witte Huis be trad: een politiek activist, een gedreven retoricus, een soci aal moralist, een conservatief pleitbezorger van de vrije handel en koppig en vasthou dend leider die niet voor de voeten gelopen wil worden door het door de Democraten beheerste Congres. WASHINGTON Op vliegdekschepen gestationeerde Ameri kaanse gevechtsvliegtuigen zijn begonnen Amerikaanse oor logsschepen en koopvaardijschepen te begeleiden bij de vaart door de Perzische Golf. Dat hebben functionarissen van het Amerikaanse ministerie van defensie meegedeeld. Afgelopen zaterdag boden Amerikaanse vliegtuigen voor het eerst schepen luchtdekking tegen mogelijke Iraanse aanvallen. Het ging om drie Amerikaanse oorlogsschepen, waaronder het beschadigde, door Irak aangevallen fregat Stark, die de Golf via de Straat van Hormoez verlieten. Amerikaanse toestellen zijn er volgens de Washington Post ook op voorbereid de Iraanse installaties van Zijderups-raketten aan de Straat van Hormoez te bombarderen, als die raketten zouden afvuren op de scheepvaart in de Golf. De VS vrezen dat de Iraanse raketten gebruikt zullen worden tegen schepen van de VS en hun bondgenoten. De raketinstallaties worden, naar wordt aangenomen, voortdurend door Amerikaanse spio- nagesatellieten in de gaten gehouden. Intussen zijn Ameri kaanse en Russische functionarissen in Genève bijeengekomen voor overleg over de Golfoorlog. Het gaat hierbij volgens de Sovjet-Unie om „een uitwisseling van opvattingen". Zo zou Colossus, een van de Zeven Wereldwonderen er uit heb ben gezien, voordat het in de derde eeuw voor Christus tijdens een aardbeving instortte. FOTO: AP ATHENE Er is geen enkele aanwijzing dat het stenen voor werp dat onlangs bij de haven van Rhodos is gevonden, een hand is van de Kolos die in de derde eeuw voor Christus door een aardbeving is vernield. Dit verklaarde gisteren de Griekse minister van cultuur en wetenschappen, Melina Mercouri. Niets aan situatie, omvang, materiaal en vorm van de in zee gevonden steen, geeft aanleiding om verband te leggen met de Colossus, aldus de minister. De dertig meter hoge, bronzen Colossus van Rhodos was een van de Zeven Wereldwonderen: de schepen voeren onder de gespreide benen door de haven binnen. De vermeende vuist van de Kolos van Rhodos wordt aan land gebracht. FOTO: EPA liljoenenschade i enorme brand i Düsseldorf j (Van onze correspondent Rink Drost) INN Een reusachtige in een opslagloods voor ticaliën van zeepproduk- ibrikant Henkei in Dtls- irf heeft gisteren voor vijf miljoen gulden scha- aangericht. Ongeveer 1.500 vetalcohol, een halffabri- it voor de bereiding van letica en kunststoffen evenals enkele bedrijfs- iwen, in vlammen op. it centrum van de Noord- Westfaalse hoofdstad was de rookontwikkeling V1 irenlang in duisternis gehuld. Omstreeks half twaalf ont- ond door nog onbekende oor aak brand en binnen enkele linuten sloegen vijftig meter oge vlammen uit de loods. De randweer rukte met alle lusploegen uit, maar stond rijwel machteloos. (Van onze correspondent) MOSKOU De Westduitse president Richard von Weiz sacker heeft aan het begin van zijn staatsbezoek aan de Sov jet-Unie gepleit voor een „ra dicale en evenwichtige wapen- vermindering", ook op het ge bied van conventionele wa pens. Tijdens een staatsbanket in het Kremlin zei Von Weiz sacker gisteravond dat met de huidige stand van wapensyste men „militaire overmacht zin loos is geworden" en dat het uitgesloten is dat oorlogen nog gewonnen kunnen worden. bevinden. Omvangrijke over eenkomsten zijn binnen hand bereik, aldus de president. Von Weizsacker en de West duitse minister van buiten landse zaken, Hans-Dietrich Genscher, arriveerden gister middag voor een bezoek van zes dagen aan de Sovjet-Unie. Von Weizsacker is in twaalf jaar tijds het eerste Westduitse staatshoofd dat een bezoek brengt aan de Sovjet-Unie. Gisteren werden gesprekken gevoerd met Sovjet-president Gromyko. Vandaag is Von Weizsacker ontvangen door Sovjetpartijleider Gorbatsjov. „Het is onze plicht alles, wer kelijk alles, te doen wat in ons vermogen ligt en wat het ge- Verbetering zonde verstand ons gebiedt om geweld en oorlog voor de toe komst uit te bannen en een duurzame vrede in Europa tot stand te brengen", aldus de Westduitse president, die meent dat de betrekkingen tussen Oost en West zich in een historisch belangrijke fase Von Weizsacker wordt bij uit stek gezien als de man die in staat is de betrekkingen tussen de beide landen te verbeteren. En die betrekkingen waren de laatste tijd nogal vertroebeld. Zelf heeft Von Weizsacker deze reis tevoren „zeer belang rijk, misschien wel mijn be langrijkste staatsbezoek" ge noemd. Natuurlijk gebruikt Von Weiz sacker zijn bezoek ook, om de „Duitse kwestie" te bespreken. Hij beseft maar al te goed dat hij voor wezenlijke verbeterin gen in de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de DDR niet in Oost-Berlijn, maar in Moskou moet ziin. Maar de Duitse kwestie betreft meer dan de deling in Bondsrepu bliek en DDR. In Polen leven nog vele Duitsers in de voor- malige „Ostgebiete" Oost- Pruisen, Pommeren en Silezië. En in de Sovjet-Unie zelf wo nen meer dan een miljoen Duitssprekenden, van wie een niet onaanzienlijk deel graag naar de Bondsrepubliek zou willen reizen. Hij merkte gisteren op dat de Duitsers zich ondanks de de ling van hun vroegere land nog steeds als één natie zien. Maar tegelijk zei hij, dat de Bondsrepubliek geen bestaan de grenzen wil aantasten. Be langrijker achtte hij een vrijer verkeer tussen de Duitsers, ondanks de grenzen. Heel di- filomatiek bracht hij die stel ing in verband met de ont- spanningspolitiek zoals die nu door Gorbatsjov op bewape ningsterrein wordt gepropa geerd. Vertrouwen Von Weizsacker probeert Gor batsjov ervan te overtuigen, dat ontwapening maar één stap is in de richting van we derzijds vertrouwen. Volledige bewegingsvrijheid voor ae mensen in de betreffende lan den is nog zo'n stap. En sa menwerking op technisch en onderwijskundig terrein, op het gebied van handel, onder zoek en ontwikkeling op het intermenselijke vlak, is er nog een. Von Weizsacker lijkt de aan gewezen persoon voor zo'n missie, waarvan veel meer sta ten dan alleen zijn Bondsrepu bliek Duitsland profijt kunnen trekken. Hij verstaat als geen ander de kunst in landen waar Duitsland een beladen verle den heeft exact de juiste toon te vinden en de achting van de ander te verwerven. Hij deed dat in Israël op onnavolgbare wijze. Maar het lukte hem ook in Nederland en Noorwegen en, twee weken geleden nog, in Griekenland. Een betere reizende ambassadeur had de Duitse regering, die waarlijk niet gewend is zachtzinnig met anderen om te gaan, zich nau welijks kunnen wensen. Von Weizsacker mag dan als verzoener bij uitstek te boek staan, met zijn stellingname komt hij af en toe stevig in aanvaring met zijn eigen par tij, de CDU. Is het een wonder dat CSU-leider Franz-Josef Strauss, die een punt gezet wil zien achter het praten over Duitslands nazi-verleden, zich volstrekt geen Weizsacker-fan noemt? SUSKE EN W1SKE DE JOLIGE JOFFER (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weespy ADVERTENTIE I Zulke dingen gebeuren, helaas ook op vakantie. Maar met een reisverzekenng van de ANWB I. komen de gevolgen u met duur te staan. Voor een premie van f 1,45 per persoon per dag heeft u al een I polis met een bagagedekking tot I f 3.500.- per persoon. En eigen risico hebt u nooit bij de ANWB. I Dus ook een kleine schade wordt volledig vergoed. Helemaal 'rustgevend'werken onze aanvullende verzekeringen. Auto kapot? Vanaf f 1.10 per dag kunt u zich van een vervangende auto verzekeren. Neem geen onnodig nsico: ga nu naar uw ANWB- kantoor of bel Centrale Informatie Reisverzekenngsservice: 070141430 Bij de ANWB verzekert u zich van een goede verzekering. (Van onze correspondent Rink Drost) BONN „Deze kritiek trek ik me aan. Ik neem haar serieus. Ik bevind me in een stadium van zelfon derzoek". Dat zegt de Keulse „undercover- schrijver" en journalist Günter Wallraff in een vraaggesprek in het West duitse weekblad Spiegel. Het is zijn reactie op de felle kritiek die twee van zijn vroegere Turkse me dewerkers enkele weken geleden in de Spiegel uit ten. Zij vonden dat Wall raff zich als ondernemer net zo kwalijk gedraagt als de werkgevers die hij in zijn boek „Ik, Ali" aan de kaak had gesteld. Wallraff ontkent ooit onder nemer te hebben willen zijn en zegt dat zijn intermense lijke contacten en familiere laties veel tekort zijn geko men sinds het uitkomen van het boek „Ik, Ali". Vooral de eindeloze reeks processen die hem werden aangedaan heeft veel van zijn tijd en energie gevergd. „Het was alsof er een oorlog was uitge broken. Ik heb daardoor de mensen die voor mij eigen lijk belangrijk zijn verwaar loosd. Ik heb meer met advo caten aan tafel gezeten dan met mijn beste vrienden. Daardoor is ook mijn fami lieleven kapotgegaan, daar door zijn vriendschappen ka potgegaan en nu sta ik voor een reusachtige puinhoop". Het kantoor dat Wallraff in Duisburg had geopend om buitenlanders die in de pro blemen zaten van advies te dienen en financieel te on dersteunen, was vanaf het begin een flop. In de omge ving functioneerden al goede adviesbureaus. Bovendien was de man die het bureau beheerde, Taner Aday (een van de critici in de Spiegel), volgens Wallraff ongeschikt voor die functie. Het benoe men van een opvolger mis lukte. Wallraff heeft in to taal via zijn Keulse bureau 300.000 mark uitgekeerd aan mensen die zich aanvanke lijk tot het Duisburgse kan toor hadden gewend. Van de andere kritische vroegere medewerker, Levent Sinir- lioglu, heeft Wallraff bewust afstand genomen. Deze heeft volgens hem geprobeerd, de schrijver te gebruiken voor zijn politieke idealen. Aan het slot van het inter view kondigt Wallraff aan, dat hij binnenkort weer voor enkele jaren „onderduikt" in een nieuwe vermomming, om in een volgend boek op nieuw misstanden aan de kaak te stellen. Dat besluit stond al lang vast voordat in de Spiegel de kritiek op zijn persoon losbarstte. Een suc ces als met zijn boek „Ik, Ali" wenst hij niet te herha len. „Het uiterlijke succes drukt mij dood, het brengt anderen tot hysterie en dat slaat weer op mij terug. Ik ga dit succes nu uit de weg, bouw remdrempels en hin dernissen in, zodat een suc ces in deze vorm nooit meer voorkomt".

Leidse Courant | 1987 | | pagina 5