„Wij vrezen nieuwe vluchtelin genstr oom Pensioen fonds hinderpaal PTT NV üjsff =™eïnnenland QeidóaQounxmt 'atale iuik Geen extra voorzorg nodig bij verpleging van aids-patiënten Kloosterhaar dreigt met doorsteken dijken Kleuter ontvoerd Wim Kok wil gé onderzoek ul tiaar mogelijke '"dl handel in laandelen door '&{Van den Bergh Vijf vissers met verboden ^kabeljauw Oma 79) met kleinzoon aan parachute ARTSEN ZONDER GRENZEN VERONTWAARDIGD TERUG UIT SURINAME: Overtijdbehandeling slechts zestien dagen geoorloofd vAwr ik Bén piBuecsr oe „Grootste verzelfstandigings operatie van deze eeuw Onderkoelde overledenen minder snel in mortuarium DINSDAG 7 JULI 1987 PAGINA 3 ÏEUWAR- )EN Een 26- arige man is listeren in het ecreatiegebied w Groene Ster j Leeuwarden no1bm het leven K%ekomen door ^atn ien duik in on- edei iiep water. De st, nan brak zijn iek. Het slacht- 1 »ffer woonde in 5 a.c iarokko en lit pas voor va- antie in Ne erland. DEN HAAG Ziekenhuizen hoeven de hygiëne-voorschriften niet extra te ver scherpen bii de verpleging van aids-pa tiënten. De bestaande voorschriften die in acht moeten worden genomen om besmet ting met hepatitis B te voorkomen, zijn ook voldoende om besmetting met het aids-virus tegen te gaan. Dit antwoordt staatssecretaris Dees van volksgezondheid op schriftelijke vragen van het SGP-ka- merlid Van der Vlies. In ziekenhuizen be staan nog wel eens misverstanden over de risico's voor hulpverleners om besmet te raken met aids, aldus de staatssecretaris. „Hierdoor kunnen soms minder geschikte maatregelen worden getroffen". BOSBEHEER MOET MUGGENPLAAG SNEL AANPAKKEN KLOOSTERHAAR Staatsbosbeheer moet binnen veertien dagen iets tegen de muggenplaag in Kloosterhaar onder nemen. Gebeurt dit niet, dan steken de bewoners van dit dorp in de gemeente Hardenberg de dijken door van het na tuurreservaat, zo is gisteravond besloten tijdens een protestbijeenkomst. Als de dijken van het reservaat worden ver nield zal het water, bedoeld om de vorming van hoogveen te stimuleren, wegstromen. Dat zou ook het einde moeten betekenen van de over last die muggen Kloosterhaar al zes jaar lang bezorgen. Gisteravond trokken de inwoners van Kloos terhaar massaal en onder begeleiding van de plaatselijke muziekvereniging naar het natuur gebied om duidelijk te maken dat ze de mug genplaag meer dan beu zijn. „Deze keer zijn we hier nog vreedzaam bijeen, maar als we hier de volgende keer naar toe gaan hebben we de schop bij ons om tot actie over te gaan", zo werd gedreigd, want „buiten zitten op een mooie zomeravond is er in ons dorp niet meer bij met al die muggen". TILBURG De politie van Tilburg is op zoek naar drie onbekende mannen die gister middag een vierjarig jongetje bij ziin moeder hebben wegge haald. De mannen kwamen plotseling op de moeder af die met haar zoontje aan het wan delen was, spoten een soort traangas in haar gezicht en na men het kind mee. De ouders van het kind hebben al gerui me tijd een conflict over wie voor het kind zou moeten zor gen, terwijl is bepaald dat het wettelijk gezag bij de moeder berust. Het is niet duidelijk of de wettelijke vader van het kind tot het drietal behoorde dat het kind heeft meegeno men. ndj n-1 DEN HAAG PvdA- lee fractievoorzitter Kok heeft gisteren zijn fractie genoot Van den Bergh tes schriftelijk voorgesteld vratóan een deskundig ver- de trouwenspersoon eventue- beéle papieren te tonen die de betrekking hebben op uto aandelentransacties, ite ei ,n. Van den Bergh kwam vorige ■week in het nieuws toen de Haagse Post meldde dat hij drie jaar geleden enkele dui- tellzenden aandelen Fokker had 3QJ Verhandeld, terwijl hij over ^voorkennis beschikte over op ^handen zijnde orders voor de en' vliegtuigindustrie. Van den aa%Bergh zou aan deze transactie peil een forse winst hebben over- de jehouden. Hij bestempelde de onthulling in het weekblad onmiddellijk als onjuist en eis te rectificatie, hetgeen hem ;ft werd toegezegd. Dit was aan- Leiding voor Van den Bergh om van juridische stappen af le zien. :ev 1 j Maar fractievoorzitter Kok vindt het toch nodig dat er een d*»bjectief oordeel wordt geveld sdjdoor iemand die het vertrou- iwen van zowel hemzelf als jjTvan Van den Bergh heeft. Dan "in worden vastgesteld of het /dA-kamerlid onoirbare handelingen heeft verricht. Het is goed dat hij van alle blaam wordt gezuiverd, aldus J-fractievoorzitter Kok. Zijn brief is maandag aan Van den Bergh verzonden maar die is Jop vakantie, zodat hij zelf niet «heeft kunnen reageren. DEN HAAG Vijf vissers hebben eind vorige week van de Algemene Inspectiedienst lH (AID) van het ministerie van v landbouw en visserij een pro ces-verbaal gekregen wegens de illegale aanvoer van kabel jauw. In alle gevallen ging het verhoudingsgewijs kleine veelheden van enige hon derden kilo's. Van twee vis- _sers, die de vangst in IJmui- 1 den aanvoerden, is de kabel jauw in beslag genomen. Bij twee collega's in Vlissingen en een in Stellendam volstond de AID met enkel een proces verbaal. TEUGE Bijna tachtig jaar en dan nog een sprong in het diepe wagen. Dat deed de 79- jarige mevrouw A. van den Dooi uit Meerkerk gisteren op de luchthaven Teuge. Samen met haar kleinzoon Ad maakte ze voor het eerst in haar leven een tandem-parachutesprong. Precies zes minuten hing me vrouw Van den Dool aan haar kleinzoon vastgegespt in de blauwe lucht boven de lucht haven van Teuge. Met een flinke snelheid kwamen ze naar beneden, waarna een zachte landing volgde. „Ik heb niks gebroken, dus het zal wel goed zijn", was haar commen taar na de landing. SCHIPHOL Annemie- ke van der Steen ziet er uit als iedere willekeuri ge toeriste die zojuist is teruggekeurd in het zéér zonnige Nederland. Met sprankelende ogen, ach terover geföhnd haar, tinkelende oorbellen en gestoken in een zomerse blouse wandelt ze door de aankomsthal van Schiphol. Maar volgens bepaalde Surinaamse bronnen bedriegt de schijn. Annemieke zou een belangrijke spionne zijn in dienst van het re bellenleger van Ronnie Brunswijk. Surinaamse kranten schre ven gisteren dat „de heer" A. van der Steen vanuit „zijn" kantoor in Paramaribo we kenlang geheime informatie doorspeelde aan de mannen van Ronnie. Via een radio- 1 zender van de neutrale orga nisatie „Artsen zonder Gren zen" wel te verstaan. „Klinkklare onzin, pure ver zinsels. En ik snap werkelijk niet waarom ze mij moeten hebben", zegt Annemieke, hogelijk verontwaardigd. Gistermiddag keerde ze in derdaad na twee weken van betrekkelijke rust terug in Nederland. Maar een spionne is ze zeker niet, haast ze te verklaren. „Ik heb daar in Suriname als logistiek mede werkster van Artsen zonder Grenzen gewoon mijn werk gedaan. Zo onderhield ik via de radio verbinding met onze buitenposten in Brokopondro en Moengo. Ik wil hier na drukkelijk verklaren dat ik nooit met de rebellen van Brunswijk contact heb gehad. Er zijn geen hand- en span diensten verricht. Ook heb ben zij nooit van onze radio verbindingen gebruik ge maakt". De boosheid van Annemieke en haar vier collega's van Artsen zonder Grenzen wor telt in het besef dat sedert hun gedwongen vertrek gis teren uit Suriname zo'n ze venduizend burgers van elke medische zorg verstoken zijn. Omdat transport in het Moengo en Brokopondro bij- Het medisch team van Artsen zonder Grenzen dat Surina me moest verlaten, kwam gisteren op Schiphol aan: v.l.n.r. Joost de Barbanson (arts), Marion Geomini (ver pleegkundige), Harry Willems (arts), Wilma ter Heege (coör dinatrice), Annemieke van der Steen (logistiek medewerk ster) en Jacques de Milliano (directeur). FOTO: ANP zonder moeiliik is, is het goed mogelijk dat de komende we ken burgers in het uitge strekte gebied zullen sterven aan betrekkelijk onschuldige aandoeningen als een blinde darmontsteking of een viru sinfectie. En dat is allesbehal ve een geruststellende ge dachte. Het hele medische team van Artsen zonder Grenzen be sloot te vertrekken nadat het regime Bouterse hen het werken zo goed als onmoge lijk had gemaakt. Zo werden de artsen twee weken gele den al op hardhandige wijze van hun medische hulppos ten verdreven. De beschuldi gingen tegen Annemieke wa ren in zekere zin de druppel die de emmer deed overlo pen. Wat is er misgegaan dat jullie bij Bouterse zo in ongenade zijn gevallen? Met gratis art senhulp kan een hulpbehoe vend land als Suriname toch alleen maar blij zijn? Directeur van Artsen zonder Grenzen Jaques de Milliano: „Wij weten het werkelijk niet. Wij zijn 20 april met toestemming van de autori teiten in Brokopondro en Moengo aan de slag gegaan, omdat daar werkelijk grote behoefte was aan medische hulp. Door het conflict met Brunswijk waren vrijwel alle lokale hulpposten verlaten, wij hebben dat weer een beetje opgezet. Wij hadden de garantie dat we zonder mili taire escorte in het conflict gebied mochten reizen. Wij hebben duidelijk gemaakt dat we in principe iedereen zouden verplegen, op de voorwaarde dat de patiënt geen wapen bij zich had. Dus zowel burgers en militairen als rebellen. De actie van het leger kwam voor ons dan ook als een volslagen verrassing". Artsen zonder grenzen heeft zich altijd volkomen neutraal opgesteld? Chirurg Joost de Barbanson: „Inderdaad. We hebben trou wens niet eens rebellen ge holpen, eenvoudigweg omdat ze geen beroep op ons deden. We hebben wel twee militai ren verpleegd". De Milliano vult aan: „Onze neutraliteit nemen we zelfs zó serieus, dat we geen enkele politiek getinte uitspraken willen doen. Wij zijn er voor de me dische hulp, niet om politiek te bedrijven. Maar dat zien de rebellen en legerleider Bouterse misschien anders. Zij denken in conflictsituaties en krijgen daarom wellicht het idee dat je op de hand van de andere partij bent en vice versa". Hoe gingen de militairen te werk toen jullie twee weken geleden van jullie posten ver jaagd werden? Joost: „Ik was die dag ge woon op de polikliniek aan het werk, en plotseling wa ren er overal militairen. In het huis werd de hele inven taris overhoop gehaald en werden de radio en het voe dingsapparaat meegenomen. Wij werden intussen onder schot gehouden. Ik heb toen nog onze papieren laten zien: de zendmachtiging voor de radio en wat correspondentie met het Surinaamse ministe rie van volksgezondheid. Maar dat maakte absoluut geen indruk. De kapitein weigerde zich overigens voor te stellen en hij gaf geen re den voor de actie. We kregen vijf minuten om onze spullen te pakken en naar Paramari bo te vertrekken". Officieel heette het, dat er geen behoefte meer was aan het team, aangezien het Bro- kopondrogebied na de recen te zuiveringsactie weer door de militairen gecontroleerd zou worden. „De normale Su rinaamse artsen kunnen naar hun posten terugkeren", zei minister van volksgezond heid Alimahomped droogjes. De Milliano: „Wij weten dat dit onzin is, want het gebied is nog steeds instabiel. Nog afgezien van de risico's zijn er gewoon geen Surinaamse artsen meer beschikbaar die in de binnenlanden willen werken". Hoe is de situatie in het ge bied Brokopondro en Moengo nu? Is de bevolking op de hand van Brunswijk? Coördinatrice WUma ter Heege, voorzichtig: „Alge meen kun je zeggen dat de bevolking zowel last heeft van het leger als van de re bellen. Dat gold overigens ook voor ons, want de rebel len hebben tot twee keer toe onze auto gestolen. Onder druk van de plaatselijke be volking kregen we de wagen na een paar dagen dan weer terug". Artsen zonder Grenzen had bijna een half milioen gulden uit Europese fondsen tot zijn beschikking en daarvan is nu nog een kleine drie ton over. Dat is toch nog genoeg voor nog een paar retourtjes Para maribo? De Milliano: „Hoewel we best verontwaardigd zijn, willen we op elk moment weer gaan overleggen over terugkeer naar Moengo en Brokopon dro. De burgers daar voelen zich nu door iedereen in de steek gelaten en het zou me niets verbazen als er opnieuw een vluchtelingenstroom richting Paramaribo op gang komt". PAUL KOOPMAN DEN HAAG Minister Brinkman van WVC is het niet eens met de opvatting dat het afbreken van een zwangerschap door een overtijdbehandeling altijd buiten de werkingssfeer van de Wet zwangerschapsafbreking valt. In antwoord op schriftelijke vragen van het CDA en de kleine christelijke partijen zegt Brinkman dat hij al eerder als norm heeft gesteld dat van een geoorloofde overtijdbehandeling uitsluitend sprake kan zijn vóór et verstrijken van 16 dagen „over-tijd-zijn". Verder zou in zijn visie niet alleen moeten worden afgegaan op een echografie van de hartfunctie bij de bepaling van een zwangerschap. Die hart- functie wordt pas zichtbaar na zeven weken zwangerschap. „De zwangerschap als zodanig is echter echografisch reeds duidelijk aantoonbaar hij zestien dagen overtijd", aldus de minister. DE KNOLLEN l'K eCN PÊIIÖJJIC É6N mVUtlPPfi. &J0ES<X5E* niethmz HOUT- (Van onze parle mentaire redactie) DEN HAAG De minis terraad is gisteren ak koord gegaan met vier wetsontwerpen die nodig zijn voor de verzelfstandi ging van de PTT per 1 ja nuari 1989. Minister Smit- Kroes van verkeer en wa terstaat en haar collega Ruding van Financiën zijn het echter nog niet eens geworden over de oprich ting van een eigen pensi oenfonds voor de 95.000 PTT-werknemers. Ruding zou met name vrezen voor de hogere kosten als ge volg van enerzijds een forse leegloop bij het ABP en anderzijds de benodig de financiële startreserves voor een nieuw op te rich ten PTT-pensioenfonds. Smit-Kroes noemde het kabinetsakkoord over de verzelfstandi ging van de PTT „een historische dag". „Daarmee wordt het startsein gegeven voor de grootste verzelfstandigingsoperatie van deze eeuw", aldus de bewindsvrouwe na afloop van het ka- bi netso verleg. Wat de perikelen rond de pensioenafspraken be treft liet Smit-Kroes weten dat ook nog in discussie is of PTT'ers na verzelfstandiging eenzelfde pakket pensioenaanspraken be houden als die bij het ABP gelden. Mochten de kosten van een gescheiden pensioenvoorziening na delig uitwerken, dan is er volgens haar ook nog de optie om via een wijziging van de ABP-wet de mogelijkheid te scheppen dat de pensioenvoorzieningen voor PTT'ers (als niet-ambtenaren) toch bij het ABP worden ondergebracht. Christelijk Lyceum, Alphen aan den Rijn. V.W.O.: Monique Hoonhout; Janlne Huson; Iris Meijer; Frank Venhuizen; Sylvia Wiers- ma; Ingrid Wijnia; Remko Bakker. Frans van Beek; Robert Bezemer, Arjen Buijs; Kees-Jan Butter; Marjolein van Dillen; Eveline Enthoven; Mirjam Haverkamp; Marike de Jong; Jan-Dirk Meeuwen- berg; Mathieu Ouwerkerk; Dennis Pouw; Stefan ter Riet; Esther van Rijs; Mirjam Spaargaren; Johan van Staalduinen; Wouter Steffelaar; Watte Zijlstra; Desire Angenent; Inge Besetner; Rosaline Bies- broek; Robert Blaas; Frank Boshuizen; Bastiaan van Bremen; Unda Eikeien boom; Erik van Elderen; Marianne Fie- ne; Eveline Griffioen; Jacqueline Groe- newegen; Jolieke van der Haar, Vincent Hendriks; Karin Jansen; Suzanne de Jongh Swemer; Irene Kes; Marlette Koolhaas; Bart Kraan; Karin Lagerweij; Ingrid Lammers; Paul van Leeuwen; Hans-Willem Loef; Ursula Maatlta; Mar- griel Meijer; Annemieke Moll; Herman Nanninga; Karry van Nuland; Bodfne Pannebakker; Esther Poelmans; Christel Reijneveld; Alexandra van Rijn; Robert Ruljgrok; Mirjam Snel; Mascha Spoor, Gerry van der Stok; Suzanne Tom; Nel lie van der Veer. Karen Vegt; Rob Ver kade; Astrid de Vries; Sandra Zirkzee; Remko Beukenholdt; Rob Boer; Erik Boom; Ankie Bos; Seth Brussaard; Mar- jo Buitelaar; Alexandra Dekker. Bob van Dokkum; Riewing van Eerden; Herman van Frankfoor!Davien Frumeau; Mar lel ie Frumeau; Myra Glllon; Sandra Gul- nau; Christaan Hakstege; Ronald Hek- kema; Mark Hendriks; Jean-Paul Henry, Marjolein Hermans; Toon van den Hoor- en; Desiree van der Hoorn; Krista van Huis; Klaas Kamphuls; Wllbert Knot, Sandra Koeleman; Jan van der Koolj; Frans Kortmann; Stephanie Kuljper; Jo- rien van der Kuil; Silvia Kuyf; Frank van der Laarse; Marlijn de Lange; Edwin Lankester; Anne-Marie Lank haar; Gert Lankhaar; Edgar Leblans; Fred Leef- lang; Karei Leeflang; Remko van der Leest; Wllbert Leppink; Reza Ullpaly. Adriaan van der Linde; Margriet van der Maart; Theo Mak; Theo Meeuwsen; San- der Meijer; Joris Melkert; Koert Mey- aard; Matthijs Mondria; Adrie Mourits; Marielle Padberg; Jaap Reijneveld; Emmy Rijnsburger Marco Roessen; Martin Schijf; Jan Schouten; Rene Spaans; Gerry Stellingwerf; Alex Struik; Dirk Jan Tent; Rik Uiterwijk; Joke de Vaal; Elles In 't Veld; Corinne Veraart; Erik Verboon; Richard Versluis; Bart Verweij; Rudy van Vliet; Peter Voren kamp; Hans de Vries; Mike Wesseling; G er ben Westerveld; Peter ten Wok* Inge van Zalen; Peter Zinn. HAVO: Mirjam Andreas; Peter van Assert; Mark Bakker; Martijn Bakker; Willemlen Ben- ckhuijzen; Julia van den Berg; Lonneke Beukenholdt; Jeile Blanksma; Christa Blljleven; Jeanette Blom; Vivian de Boer; Esther van den Boogaard; Peter Bo gaard; Sonja Bogaard; Anton Boom; Ka rin van den Boom; Frans Bos; Jikje Bos; Magda Bos; Annette van den Bosch; Al- bert van Bostelen; Robbert Jan Bou- man; Miranda Brandt; Tanja Braun; Jo- landa v.d. Beek; Corne Brunt; John Buhrs; Margriet Bulk; Men no Claessen; Arenda Crielaard; Angelique DeIJs; Carlo van Delft; Esther Ditto; Henri van der Does; Jan-Willem Endenburg; Peter En- develd; Koos van der Geest; Suzan de Gelder; Quirijn von Getdem; Cees de Graaf. Marco Grtfflioen; Leenden Groe nendijk; Marioes de Groot; Elsbeth Groothuls; Marleen van Heeswijk; Mir jam Hoek; Renate Hoogendoom; Mark Jan van Houwetingen; Patricia van Hoo- welingen; Janny van Iperen; Monique van Iperen; Arno Jochemsen; Astrid de Jong; Martin Jongsleen; Llesbeth de Jongh Swemer Aart Kais- hoven; Claudia Karten; Judith Keizer Edwin Keja; Hilda Kemker Anneke Knot; Diana Koenekoop; Heieen Koetsier Al bert de Koning; Amoud Koopman; Job Koopman; Gerrit Kranenburg; Wim Kra nenburg; Merlin van Krimpen; Rutger Kroon; Monique Kuik; Marco Langejans; Babette van Leeuwen; Jeannette van Leeuwen; Plm van Leeuwen; Caroline van der Lelj; Linda Lek; Ellis van der Linden; Marjan van Maren; Lennert Meijer; Myrja Menslnga; Annemarie Mous; Erik Mulder; Jolanda Nljkamp; Marian van Noort; Jannie Ooms; Dennis van Oort; Marcel Pouw; Slmone Qulnt; M ar cel Ravensbergen; Diana Rijke Wil lems; Karin Rijlaarsdam; Rini van Rijs wijk; Antoinette Rodewijk; Irene Rode- wijk; Irene Ros; Karin Schalkwijk; Marise Schouten; Arjen Siebei; Sitvta Sluis; Je roen Snel; Thea Steenwijk; Astrid Steijns; Petra Stoof; Ronald Struik; Es ther Taal; Marcel van Tetering; Theo Teunissen; Ron Tlmmers; Arthur van Tol; Marcel van Tol; Jasperlna Tuis; Pauline van Veen; Suzanne van de Vel de; Leanne Verdonk; Roif Vor meer. Alexander Vermeulen; Marlon Versluis; Paul van Vliet; Albert-Jan Vonk; Inge Vos; Mare Vrij; Ingrid Vrljenhoek; Unda Wagemaker Eddy van de Werken; Teun Westdljk; Reu nier van Wljck; Roy Wit tenberg; Pteun van Woerden; Durco van der Zee; Manual ZeUstra; Marco van der Zwam. Kleuters op vliegles Het is even pauze voor de Engelse kleuterklas uit Dordon die giste ren op Schiphol vliegles kreeg. In het kader van een praktijkles „vliegen en vlieg tuigen" vlogen de vijfjarige Brit se kleuters giste ren met hun juf frouw op en neer naar Amsterdam waar ze op het vliegveld werden ontvangen. FOTO: ANP de ARNHEM Sterk onderkoel de patiënten die in een zieken huis overlijden worden voort aan minder snel naar een mor tuarium overgebracht. Voor zulke patiënten zal eerst een zogenaamde observatie-perio- lden. Dat heeft de ge neeskundige inspectie voor Gelderland gisteren bekend gemaakt. Volgens geneeskun dig inspecteur A. van der Gug- ten zal deze beleidslijn ook door de geneeskundige inspec ties in de andere provincies worden overgenomen. Aanlei ding voor deze beslissing vor men de gebeurtenissen in hel Julianaziekenhuis in Apel doorn begin dit jaar. Toen bleek een Apeldoornse vrouw enige tijd in een mortuarium te hebben gelegen, terwijl ze nog niet was overleden. De .vrouw overleed korte tijd erna.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 3