Wilde Ganzen vliegen voor 1500-ste keer uit Expositie over Kruistochten in Jeruzalem doorbreekt taboe Ter Laak: Standpunten Amerikaanse bisschoppen om van te „watertanden £etdóc kerk en wereld GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcüiAeSomxMti Aantal geregistreerde kerkleden veel te hoog' Betere rechtspositie voor hervormde kosters beroepingen WILDE GANZEN File-vraagstuk DINSDAG 7IUU 1987 PAGB j 9* DEN HAAG Het aantal buitenkerkelijken in ons land is minstens twee maal zo groot dan wordt aangenomen. In plaats van tien miljoen, zouden er slechts vier miljoen Nederlanders zijn die prijs stellen op de vermelding „kerkelijk" in de burger lijke stand. Dat meent het Humanistisch Verbond, op grond van een onderzoek in gemeenten met meer dan honderddui zend inwoners. Het onderzoeksbureau Interview bekeek onder de meer de aantallen geregistreerde kerkleden in Rotterdam, Utrecht en Breda met de uitkomsten van een onddrzoek. In Rotterdam bleek in plaats van 39 procent (opgave gemeente) 69 procent van de bevolking „geen godsdienst" op te geven, het percentage van 23 als katholiek aangemerkte burgers zou 10 moeten ziin. er zijn volgens Interview geen 18 procent van de Rotterdamse burgers die hervormd genoemd willen worden, maar elf procent. In Breda is het verschil in registratie en op gave volgens het onderzoek bij de rubriek katholieken erg groot: 75 procent volgens de burgerlijke stand en 48 procent volgens het bureau Interview. Het Humanistisch Verbond wijst op de „oververtegenwoordiging" van de kerken in allerlei or ganisaties en aanspraak op overheidsgelden, op grond van cij fers die volgens het onderzoek zeer geflatteerd zijn. Volgens het Humanistisch Verbond zijn de kerken dan ook „tanden knarsend" in het verweer gekomen tegen moties in de Tweede Kamer die willen bewerken dat burgers bij de invoering van de nieuwe gemeentelijke administratie zelf de vermelding „kerkelijk" moeten opgeven. Ook deze tijd zal eenmaal de goede oude tijd worden Godfried Bomans LEIDSCHENDAM De hervormde kosters krijgen een betere rechtspositie. Sa men met andere plaatselijke kerkelijke medewerkers die een arbeidscontract hadden, worden ze per 1 januari vol gend jaar officieel kerkelijk medewerker. Hiertoe heeft het breed moderamen (dage- lijk bestuur) van de Neder landse Hervormde Kerk be sloten. Vorig jaar april trokken de hervormde kosters met hun gereformeerde collega's aan de bel. Uit een enquête van de bij het CNV aangesloten protestants-christeljke vere niging van kosters (PCVK) onder gereformeerde kosters bleek dat meer dan helft van de gereformeerde kerken de rechtspositieregelingen naast zich neerlegt. Zo had een op de vijf kosters geen pensioen voorziening. In de hervorm de kerk was het volgens het PCVK al net zo droevig ge steld. De kerken schieten als werkgever te kort en de kos ters worden er de dupe van, luidde de conclusie. Mede op aandringen van de PCVK heeft de hervormde kerk de rechtspositie van on der meer kosters nu onderge bracht in de kerkorde. Ook hervormde medewerkers op de plaatselijke bureaus van kerkvoogdijen en diakoniën, zoals administrateurs en on- derhoudstechnici, worden volgend jaar tot de nieuwe groep kerkelijk medewerkers gerekend. De nieuwe bepa ling geldt niet voor iedereen die actief is in een plaatselij ke gemeente. Het breed mo deramen heeft ruimte gela ten voor vrijwilligerswerk. In de Gereformeerde Kerken beschikten kosters sinds 1982 over een landelijke rechtspo sitieregeling Het probleem was alleen dat veel gemeen ten zich er niet aan nielden, aldus de woordvoerder. Al voordat de kosters zelf in ac tie kwamen was de classes verzocht een deputaatschap in stellen dat moest toezien op naleving. Dat bleek niet zo te werken. Nu houdt het landelijk verband van com missies van beheer een en ander in te gaten en dringt er bij de kerkeraden steeds op aan de rechtspositie van hun medewerkers in de gaten te houden. Wakkergeschrokken door de acties van de kosters doen de gemeenten dat nu ook veel beter, meent de woordvoerder. Nederlands* Hervormde Kerk Aangenomen: naar Stolwijk A. Jon ker te Schoonrewoerd, naar Stave- nisse H. Bom, kandidaat te Dor drecht. Nederlandse hervormde kerk: Be roepen: te Rijperkerk (hervormd-ge reformeerd) L. van der Meer te Schermer; te Terborg W.P. Fergu son te Spannum en Kubaard; te Leeuwarden G.J. van Beusekom te Oostwold (Oldambt); te Zeevang mevr. S.H. Hoogendijk. kandidaat te Amsterdam, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Alpen a.d. Rijn J.H.H. Hunnik te Aalten. Beroepen te Briele, J.H. Verwaal te Brielie; te Vrouwenparochie, mw. AG. Hoogerbrugge kandidaat te Leiden; te Bergum (toezegging) mevr. G.l. Berkhof te Augustinusga (part-time). Aangenomen naar Put ten J. Veldhuijzen te Ridderkerk, die bedankte voor Katwijk aan Zee en voor Lunteren. Bedankt voor Apel doorn (part-time) mevr. E.J. de Rid der. kandidate te Hattem. Gereformeerd* Kerken Beroepen te Winschoten dra. H. Menkveld. kandidaat te Hetno. Benoemd tot geestelijk verzorger van de St. Streekziekenhuis Gool- Noord te Naarden. drs. A.J. van NIJ- en te Driebergen-Rijsenburg, die deze benoeming heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken vrijge maakt Aangenomen: naar Zuidwolde (Dr) in combinatie met Rulnerwold-Koe- kange drs. R. Wijnen, kandidaat te Kampen, die bedankte voor Blokzijl. Bruchterveld. Loppersum In combi natie met Westeremden, Zuidbroek. Aangenomen naar Lelystad. A. de Ruiter te Ten Post en Garrelsweer. Bedankt voor Drachten-Zuidoost missionair predikant voor de zen- ding sarbeid in Mamefodi (Zuid-Afri- ka) A.J. van Zuytekom te Franeker- Sexbierum. Nederlands Gereformeerde Ker ken Aangenomen naar Leerdam. P. van Veldhuizen te Urk. Christelijke Gereformeerde Ker ken Aangenomen naar Broek op Lange- dijk J. Vertiage te Goes, die be dankte voor Apeldoom-Centrum. Bedankt voor Spijkenlsse H.R.H.A de Boer te Eemdijk. HILVERSUM Eigen lijk zijn er twee redenen om deze maand even stil te staan bij de Wilde Ganzen. Op 30 juni was het precies dertig jaar ge leden dat de eerste actie werd ondernomen. En op 17 juli zal de 1500-ste vlucht plaatsvinden. Het bestuur grijpt de tweede gelegenheid aan om een bijzondere gans op touw te zetten waarvan de op brengst bestemd is voor vervolgde journalisten en hun familieleden. De Wilde Ganzen zijn een uniek fenomeen, dat alleen in ons land voorkomt. Het is ontstaan in de jaren vijftig in het kader van de hulpverle ning vooral aan de Derde Wereld. De kerken waren na de oorlog zendgemachtigde geworden. Eert aantal van haar bundelde de zendtijd in de Oecumenische Raad van Kerken. Het zogenaamde IKOR voorloper van de te genwoordige IKON zond op de zondagochtend kerkdien sten uit. Vele luisteraars leef den sterk mee met de uitzen dingen. Maar er was een on derdeel in de eredienst, waaraan ze geen deel konden nemen, dat was de dienst der offerande. Sommigen van hen wilden toch iets doen en stuurden daarom geld naar het IKOR. Aanvankelijk werd het geld doorgestuurd naar de Oecumenische Raad van Kerken voor het hulp werk onder de vele vluchte lingen in Europa. Totdat en kele mensen rond de persoon van de heer H. J. Timmer, toenmalig penningmeester van het IKOR, op het idee kwamen een rechtstreeks ap pel te doen op de luisteraars. Ze lanceerden het idee de luisteraar en later ook de kij ker gericht te zeggen waar eventueel over te maken geld voor bestemd zou worden en op die manier hoopte men op een bepaalde plaats nood te helpen lenigen. Het is nooit de bedoeling geweest ingrij pende hulpverlening toe te passen. Het ging steeds om eenmalige acties, bedoeld om tekenen van hoop op te rich ten bij de hulpelozen en ho pelozen in de wereld. De ac ties werden nu eens hier, dan weer daarvoor bestemd. Kierkegaard De naam „Wilde Ganzen" is ontleend aan het werk van de Deense filosoof Sören Kierkegaard. Die vertelt in een van zijn verhalen over wilde en over tamme ganzen. Je moet oppassen, zegt hij, voor de verleiding een geza pige tamme gans te worden: je gaat de pot in met Kerst mis. Daarom moet je als christen een wilde gans blij ven, die bij het opvliegen de tamme ganzen onrustig maakt, opschrikt en opjaagt. Zo hebben de Wilde Ganzen dat willen doen, in die zin dat ze hebben willen bijdra gen aan de bewustwording van de noodzaak van wat we nu ontwikkelingssamenwer king noemen. De eerste vlucht, op 30 juni 1957, was bestemd voor de slachtoffers van een aardbe ving in Turkije. De opbrengst was 167 gulden. Vele andere projecten volgden. De giften stegen. Eén gans, twintig jaar later, weer opgevlogen voor Turkijë bracht zelfs 742.850 gulden op. Het afgelopen iaar werd er een totaal bedrag vervlogen van 5.255.693 gul den. De 1500-ste vlucht is tegen de gewoonte in gekozen door het bestuur van de Wilde Ganzen. Meestal zijn de ver zoeken juist afkomstig van de betrokkenen. Het bestuur wilde echter deze bijzondere vlucht bestemmen voor de vervolgde journalisten en hun familieleden. De reden is begrijpelijk. Vijf jaar geleden kwam de IKON-journalist Koos Koster om met enige collega's tijdens werkzaam heden in Nicaragua. Hij is helaas niet de enige journa list die te maken heeft gekre gen met terreur. Kort na zijn overlijden boden de Wilde Ganzen hulp bij de nabe staanden van een groep Pe ruaanse journalisten. De groep werd vermoord in het berggebied van Ayacucho. En zo zijn er velen. De lijsten van de beroepsgroep van journalisten van Amnesty In ternational vermelden enige honderden namen. De lijst groeit nog steeds. Vandaar de speciale vlucht, die op 17 juli wordt uitgezonden via IKON-TV en twee dagen la ter via IKON-radio. Honderdduizend bijbels voor Sovjet- Baptisten HAARLEM De Russi- sche Baptistenunie, die vorige maand 10.000 bij bels ontving, mag vol gend jaar tien maal zo veel bijbels invoeren. De bijbels (98.000 in de Rus sische taal en 2.000 in het Oekraïens) worden gele verd door de Wereld bond van Bijbelgenoot schappen te Stuttgart, al dus het Nederlands Bij belgenootschap in Haar lem. De bijbels worden tussen ja nuari en april 1988 in vier zendingen afgeleverd bij het Uniebureau in Moskou. Het is de eerste maal dat dit kerkgenootschap zoveel bij bels mag ontvangen. Na maanden van onderhande lingen kregen de Baptisten afgelopen week toestem ming van de raad voor godsdienstzaken in de Sov jetunie. De totale kosten (ongeveer 800.000 gulden) worden gedeeld door de Wereldbond van Baptiste nunies en de nationale bij belgenootschappen Ir. Alexei Bitsjkov, secreta ris-generaal van de Baptis tenunie, zei in een eerste reactie „ongelooflijk blij" te zijn. Hij zag in de toestem ming een bewijs voor de groeiende openheid in het land. Eerder had de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk toe stemming gekregen in het kader van het duizendjarig bestaan, dat volgend jaar wordt gevierd, 100.000 bij bels te laten drukken. Dit zal in de Sovjetunie zelf ge schieden. JERUZALEM Naar aanleiding van de acht honderdste verjaardag van de slag van Hattin van 3 en 4 juli 1187 bij Tiberias in Galilea die werd gewonnen door Sa- ladin en die het einde van het Frankische ko ninkrijk Jeruzalem in luidde, is in Jeruzalem een bescheiden tentoon stelling geopend. Men ziet er in het Israelmu- seum Frankisch beeld houwwerk in Palestina ten tijde van de Kruis tochten. „Wij hebben een taboe moe ten doorbreken," zei een or ganisator van de tentoonstel ling. „De Kruistochten blij ven een symbool van buiten landse agressie tegen elk volk dat hier leeft: moham medanen, joden, niet-katho- lieke christenen. Niemand hier vergeet dat toen de Kruisridders Jeruzalem inna men, zij iedereen vermoord den" Een hoogleraar in de geschie denis aan de universiteit van Jeruzalem voegt er aan toe dat de Kruistochten bij een Israeli gemengde gevoelens oproepen: „Enerzijds vormen zij het begin van de grote anti-joodse vervolgingen in Europa, maar anderzijds moeten wij erkennen dat er overeenkomst is tussen het avontuur van de Kruistoch ten en het onze. De Arabi sche wereld laat niet na het ons in te wrijven". Een Palestijnse journalist verklaarde: „De Israëliërs Kruisridders waren door hoge idealen bezield en zagen hun taak als een heilige roeping zouden zich moeten herinne ren dat het de Kruisridders waren die de joden uit Jeru zalem verdreven en dat het een mohammedaan, Saladin, is die hen deed terugkeren" Dit hoofdstuk uit de geschie denis van het Midden-Oosten blijft als symbool de gemoe deren bezighouden. President Hafez al-Assad van Syrië zou op zijn bureau een portret van Saladin hebben staan. Een van de drie legerbriga- des voor de bevrijding van Palestina heet „Hattin'Ga- mal Abdel Nasser vergeleek de Brits-Franse veldtocht naar Suez in 1956 met een „kruistocht". Een van de steeds terugkerende thema's in de propaganda van de PLO is de voorspelling dat Israel hetzelfde lot zal onder gaan als het Frankische ko ninkrijk. Op de tentoonstelling zijn 35 Frankische beeldhouwwer ken te zien, waaronder de pathetische sarcofaag van Boüdewijn de Vijfde, de op volger van de „roi lépreux", die op 6-jarige leeftijd de troon van Jeruzalem besteeg en op 8-jarige leeftijd stierf, precies een jaar voor de hero vering van de stad door Sala din. Zijn sarcofaag in de basiliek van het Heilig Graf was, sa men met laatste rustplaatsen van andere koningen van Je ruzalem, verdwenen bij een brand die in 1808 in de kerk woedde. Het Grieks-ortho doxe patriarchaat van Jeru zalem vond stukken ervan terug en stond ze af aan het Israelmuseum. De sarcofaag van Boüdewijn is de enige van de koningen van Jeruza lem die bewaard is gebleven. De schenking van het patri archaat was een primeur, want het was voor het eerst dat een christelijke gemeen schap zulke belangrijke res ten aan een Israëlische in stelling gaf. In de jaren zestig wilden Is raëlische Arabieren uit de streek van Tiberias de ver jaardag van de slag van Hat tin op een ogenblik van na tionalistische ijver herden ken. Zij werden door de Is raëlische politie staandebeens in de gevangenis geworpen. De dingen veranderen ech ter, ook zij het zeer lang zaam in het Midden-Oos ten. NEW YORK/DEN HAAG Om „watertandend naar te kijken", vindt Pax Christi-se- cretaris Jan ter Laak van het uitgesproken standpunt van de Amerikaanse bisschoppen over de apartheid in Zuid- Afrika. De rk bisschoppen conferentie van de Verenig de Staten riep onlangs op tot een grootscheeps desinveste ringsprogramma omdat „de Zuidafrikaanse regering geen betekenisvolle stappen on derneemt om de apartheid te ontmantelen". Tot het actieprogramma be horen onder meer het „op een verstandige en fiscaal verantwoorde manier gelden terugtrekken uit bedrijven die nog steeds zaken doen in Zuid-Afrika, het deelnemen in aandeelhoudersvergade ringen en het ondersteunen van resoluties die aandringen op terugtrekking van bedrij ven uit Zuid-Afrika. De Amerikaanse bisschop penconferentie beschikt zelf op het moment over onge veer ruim elf miljoen gulden aan aandelen in bedrijven met belangen in Zuid-Afrika. De Nederlandse bisschoppen hebben tot nu toe geen offi cieel standpunt ingenomen over Zuid-Afrika en het ziet er ook niet naar uit dat dat er binnen afzienbare tijd zal ko men. Ze willen wachten tot dat een werkgroep van de Zuidafrikaanse bisschoppen conferentie met een nader rapport komt. Een advies over te nemen stappen tegen apartheid waar de Neder landse bisschoppen hun ad viescommissie Justitia et Pax om hadden gevraagd, werd vorige week dan ook alvast bekendgemaakt zonder dat het officieel door de bis schoppen is overgenomen. Het episcopaat stemde wel in met bekendmaking van het actieprogramma. „De bis schoppen bevelen het aan als een goed leesboekje. We had den liever gezien dat ze zich er officieel over hadden uit gelaten, zoals in de VS", al dus Ter Laak, die de bis schoppen „besluiteloosheid" verwijt. „Ze verschuilen zich achter hun Zuidafrikaanse collega's, van wie de handen Jan ter Laak zÜn gebonden". Ter Laak heeft niet het idee dat de bisschoppen grote te genstanders zijn van acties tegen Zuid-Afrika. „Ze vin- gmg nun den alleen dat verdedij van kerk en godsdienst belangrijkste taak is. Maat schappelijke kwesties als eco nomische gerechtigheid, be wapening en apartheid horen er ook wel bij, maar het naar buiten brengen van het ka tholieke geloof heeft voor hen absolute prioriteit En in dat standpunt vinden de Ne derlandse bisschoppen el kaar. Daardoor is er een ver lamming opgetreden op het gebied van maatschappelijke kwesties en wordt de kwestie Zuid-Afrika weggeschoven naar Justitia et Pax". Vol lof is Ter Laak over de Amerikaanse bisschoppen die niet alleen met Zuid-Afrika, maar ook met uitspraken over econmische gerechtig heid alsmede oorlog en vrede bewezen hebben een onaf hankelijker en geprononceer der standpunt in te nemen dan veel van hun collega's in de wereld. „Als je ook ziet hoe hun officieële verklarin gen tot stand zijn gekomen: heel democratisch met veel mogelijkheden tot inspraak voor de gelovigen. De docu menten die er dan op slot uit rollen, zijn ook van heel hoog niveau, zo hoor je overal. Daar kijken we watertan dend naar", aldus Ter Laak. „Dat missen we in Neder land: een democratische stel- lingname van de bisschoppen over maatschappelijke kwes ties" de: ec De enorme verkeersopstoppingen die het afgelopen w einde het gevolg waren van een massale run op de zonoi goten stranden, vormen een voorproefje van wat de Ra stad in de toekomst te wachten staat indien geen maatr «r len worden genomen om de doorstromingsmogelijkhede lie het Nederlandse wegenriet te verbeteren of de nog st wassende stroom auto's in te dammen. Voorlopig is er kruid tegen gewassen en als de vakanties in augustus acl de rug zijn moeten we weer rekening houden met de lit^,a van voorspelbare verkeersopstoppingen die dagelijks via ia radio over ons worden uitgestort. NlET de incidentele strandfiles, maar de dagelijkse i sies van woon-werkverkeer die de Randstad bij tijd en vrijwel volledig dichtspijkeren, zijn gaandeweg een ser» economisch probleem geworden. Het tijdverlies als ge 0 van stilstaand en langzaam rijdend verkeer levert bedrijfsleven een schadepost op van vele miljoenen guld f] En daarnaast is er nog de extra dosis milieuverontreini] die uit al die in de files nijdig pruttelende uitlaten wordt blazen. a AAN het wegennet in ons land valt op de knelpunten ix nig meer uit te breiden, dat vindt zelfs minister Smit-Kq. i die toch altijd zeer vindingrijk is om een argument weer een nieuwe betonstrook te bedenken. In de Randi waar nieuwe of verbrede wegen het hardst nodig zijn, i p breekt domweg de ruimte, tenzij we het leefmilieu geheel fr al willen opofferen aan de auto. VANDAAR dat ambtenaren van minister Smit-Kroes andere oplossing hebben aangedragen voor het file-vri stuk. Kern van hun advies is een verschuiving binnen dejti siskosten van het autogebruik door particulieren en 1 ven. De motorrijtuigenbelasting zou omlaag moeten en c cijns op brandstof omhoog. Wie veel kilometers per auto legt krijgt op die manier een fikse rekening gepresento terwijl de zondagsrijder buiten schot blijft en in een geval zelfs beter af kan zijn. Er wordt op die manier een d mie gesteld op selectief autogebruik. Het hoeft geen verbazing te wekken dat de ambi werkgroep kans heeft gezien ook nog enige winst voor rijksbegroting in het advies te verwerken. In totaal zou een half miljard extra binnenkomen en dat geld wil men nutten om de meest acute knelpunten in het wegennet aa^E pakken. De financiële ruimte daarvoor zal dan in bepei e mate aanwezig zijn, de vraag blijft of in de Randstad de nodigde echte ruimte nog gevonden kan worden. De BOVAG, de organisatie van de autobranche, heeft v middels terecht een vraagteken geplaatst bij de financiële rekeningen van de ambtenaren van Verkeer en Waters! Een verhoging van de benzineprijs, die nu reeds voor zev tig procent uit accijns bestaat, zal in de grensstreken i meer automobilisten naar Belgische en Duitse pomps tab voeren. Aan de Nederlandse kant van de grens zullen d*c door nog meer pompstations op de fles gaan, terwijl de scl :t kist een niet onaanzienlijk deel van de hogere benzineacc misloopt. Bovendien zou een merkwaardige herverde van inkomens dreigen te ontstaan tussen burgers die ia grensstreek wonen en die in de rest van het land. De ambtenaren van Smit-Kroes hebben ook de sugge^J gedaan de vaste belastingaftrek voor woon-werkverkeer j te schaffen. Dat is geheel in de geest van de door de coma» sie-Oort bepleite belastinghervorming, maar gekoppeld i een accijnsverhoging zou dat een niet te rechtvaardigen a slag betekenen op de portemonnee van degenen die vu hun dagelijkse rit naar het werk in het openbaar ven geen goede vervangende mogelijkheid hebben. AaN het voorstel kleven heel wat bezwaren, die weg werkt zullen moeten worden alvorens het enige kans slagen kan hebben. Daarnaast zijn er tal van onderdelen j een nadere studie en uitwerking behoeven. Wellicht is erf mogelijkheid bruikbare suggesties uit het voorstel te kop» len aan het eveneens vrij ingrijpende plan dat NS-directé Ploeger enige tijd geleden heeft ontvouwd om de automoi list uit zijn wagen in het openbaar vervoer te krijgen. B ziet er echter niet naar uit dat een van beide plannen bin» afzienbare tijd een bijdrage zal leveren aan de oplossing ti het file-probleem. Droog DE BILT (KNMI) De re genkansen zijn de rest van de week klein. Frankrijk en ook delen van Duitsland hebben veel last gehad van onweer. Ons land ruilde bijna geruis loos het ene hogedrukgebied in voor het andere. Het nieu we hogedrukgebied lag van daag met zijn centrum nog voor de Ierse westkust. Het komt langzaam dichterbij, maar waarschijnlijk blijft het hogedrukcentrum de hele week ten westen van ons land liggen. Daardoor blijft de wind westelijk. Tot en met het weekend is het aangenaam zo merweer met temperaturen die rond, of iets boven, de 20 graden liggen. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Scandina vie. Half tot zwaar bewolkt. Op veel plaat sen buien. Langs de Noorse westkust koud met regen. Middagtemperatuur 18 tot 21 graden, in west-Noorwegen rond 15 graden. Britse eilanden: Voornamelijk in west-Ierland en west-Schot land af en toe wat regen of motregen, elders droog en vrij zonnig. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden en westen, tot 22 graden in het zuidoosten. Denemarken, noord-Duitse kustgebied. Wolkenvelden. Een enkele bui. Middagtempe ratuur 18 tot 20 graden. Benelux, noordwest-Frankrijk, noord- en midden-Duitsland. Flinke zonnige perioden en droog. Middagtempecatuur van 19 graden bij zee tot) graden in het binnenland. Noordoost-Frankrijk, i Duitsland Veranderlijk wolkt Mogelijk een bui. 1 dagtemperatuur rond 23 p den. Alpengebied Veranderlijk wolkt. In het oosten af en l een bui, aan de oostzijde onweersbuien. In het wes geleidelijk meer zon. Middi temperaturen in de dalen v 22 graden in het noordoost tot 28 graden in het zuiden. Spanje, Portugal: Zonnig, j het westen en Portugal laK bewolking. Middagtempttj tuur 25 tot 29 graden langst kusten en 30 tot 38 graden laj dinwaarts. Franse Middellandse Zeeku Italië, Joegoslavië: Voornam lijk in noord-Italië en nooit Joegoslavië enkele on wee buien, overigens vrij zonn Middagtemperaturen 27 tot graden. WEERRAPPORT HEDENMORGEN Weer Max Min M Amsterdam 28 14 1 De Bilt onbew. 28 14 Eelde onbew. 28 13 Eindhoven l.bew. 29 15 1 Den Helder onbew. 27 14 1 Rotterdam l.bew. 29 15 t 1 Twente onbew. 27 13 Vlissingen onbew. 28 17 1 Zd. Limburg l.bew. 29 19 1 Aberdeen regen 23 12 1 Athene Lbew. 27 21 Barcelona sw.bew. 30 1 Berlijn Bordeaux l.bew. 27 16 h bew. 29 20 Brussel onbew 29 18 1 1 Dublin 22 11 Frankfort onbew. 28 14 0 Genève rw.bew. 30 17 Helsinki lbew. 24 14 1 Innsbruck lbew 28 15 1 Klagen furt lbew. 24 11 1 Kopenhagen 21 15 Lissabon 29 19 1 Locarno 27 21 0 0 Londen l.bew. 28 16 Luxemburg onbew. 27 16 Madrid rw.bew. 32 18 tj Malaga onbew. 30 20 1 Mallorca 34 20 1 Malta 32 21 1 Moskou lbew. 19 12 1

Leidse Courant | 1987 | | pagina 2