Stukgoedconflict opgelost Afluisteren Ouder mag half iaar in deeltijd werken VOORSTEL KABINET: Onrust door zeldzame bloedvergiftiging WV C bemiddelt in specialistenconflict Sikhs doden veertig hindoes CeidócSouiorit Bejaarde dames grijpen tasjesdief Leider cocaïnebende menselijke kameleon Britse non weet alles van voetbal Nederlanders eten meeste sinaasappels censureert Von Weizsacker INDIA VREEST RELLEN NA BLOEDIGE AANSLAG: TWEE MEISJES OVERLEDEN HET WEER 'DAGBLAD VOOR ZUIDHOLLAND Droog en perioden met zon. Minimumtemperatuur rond 12 graden, middagtemperatuur ongeveer 20 graden. Zwakke tot matige noordwestenwind. Zon op: 5.29; onder: 22.01. Scheveningen hoog water: 1.02 en 13.27; laag water: 8.55 en 21.39 uur. (Sowiamt Dinsdag 7 juli 1987 78e jaargang no. 23850 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-31X77. Giro 103003. Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,04 (aut. beta ling), kwartaal f. 68,93, jaar f. 262,35. t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW)f. 0,64 pier mm, kleintjes f. 0,45 per mm. Losse nummers f 1,10 AMSTERDAM Onverschrokken hebben twee Amsterdamse dames hun overvaller vastgehouden tot de politie verscheen. De 84-jarige mevrouw Ruijs en haar tien jaar jongere vrien din, mevrouw Stolker, liepen rustig te wandelen over het Surinameplein toen plotseling een passerende jongen het tasje uit de handen van mevrouw Ruijs griste en er vandoor wilde gaan. Ondanks de schrik aarzelden de da mes geen moment en grepen de 17-ja- rige jongen in z'n nekvel. Deze was verrast door de actie, maar kon nog wel het tasje doorgeven aan z'n vrien den die het daarna op een lopen zet ten. Het tasje met vijftien gulden is nog niet teruggevonden. BONN De 44-jarige Westduitse leider van de gisteren opgerolde internationale cocaïne bende, heeft zich jarenlang aan de greep van de politie weten te onttrekken door regelma tig een andere identiteit aan te nemen. De man had niet alleen tien verschillende pas poorten uit evenzo vele landen, maar liet zich ook regelmatig dank zij plastische chirurgie een nieuw gezicht aanmeten. Verder veran derde de bendeleider om de haverklap van adres, zo heeft het Bundeskriminalamt in Wiesbaden gisteren bekend gemaakt. De ar restatie van de bendeleider en nog elf hand langers ziet het Kriminalamt als zijn grootste wapenfeit in de strijd tegen de cocaïnehandel. Ruim 50 kilo „angel dust" werd in beslag ge nomen; het transport van nog eens 350 kilo voorkomen. WOL VERHAMPTON Een hike Brit heeft met een weddenschap met een non 30.000 gulden verlo ren. Sir Jack Hayward had met zuster Helen, directrice van de Sint Dominicus-school bij Wolver hampton, gewed dat zij niet het elftal van de Wolverhampton Wanderers kon noemen dat de En gelse bekerfinale van 1939 won. Zuster Helen wist het wél en zij incasseerde dertig mille voor de bouw van een nieuwe sportzaal voor haar school. „Waarom zou een non niet op de hoogte zijn van voetbal?" vroeg de zuster zich af. De onfortuinlijke Hayward mag de sportzaal komen openen. Pas op voor de stier Het populaire spel- programma „Wedden dat" kan er jaloers op zijn. Wie zou niet willen weten hoeveel mannen in één. lantaarnpaal kunnen hangen? Deze Portugese stier heeft het antwoord gevonden: vijf. Een beetje met de hoorns zwaaien, vervaarlijk snuiven en vóór je het weet bungelt de plaatselijke jeugd als een tros druiven aan de openbare verlichting. FOTO: AP Een conflict minder: FNV-bestuurder P. Rosenmöller (links) en werkgeversvoorman G. Zeebregts schudden elkaar tevreden de hand. FOTO: ANP DELFT Het conflict over het teveel aan ar beidsplaatsen in de Rot terdamse stukgoedover- slag is opgelost. Werkge vers en werknemers heb ben gisteravond in Delft Overeenstemming bereikt over een pakket van maatregelen die in een nieuwe tweejarige cao zul len worden opgenomen. Het belangrijkste element is dat de komende jaren 870 (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luie auto's en per sonen busjes vanaf 30.- p.dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP TeL 07MMO4O stukgoedwerkers van 56 jaar en ouder vrijwillig hun baan kunnen opgeven onder be houd van 85 procent van hun huidige netto loon. Daarvoor is boven de sociale uitkerin gen, waarmee een bedrag van 300 miljoen gulden is ge moeid, een aanvulling van in totaal 114 miljoen gulden no dig. De werknemers nemen daarvan 32 miljoen voor hun rekening via een heffing van 1 procent op het loon van de stukgoedwerkers. De werk gevers betalen 82 miljoen. De Vervoersbond FNV zal de komende tijd een referen dum organiseren onder de leden om te zien of het ak koord gesteund wordt door de achterban. „Wij hebben de mensen wel wat uit te leggen", aldus FNV-bestuur der Rosenmöller over deze „zeer acceptabele oplossing" in het al bijna een jaar sle pende conflict. Werkgevers voorman Zee bregts merkte op wel ver trouwen te hebben in de toe komst. „Er is een andere sfeer tussen de partijen ge groeid", aldus Zeebregts. Na tal van vruchteloze po gingen het Rotterdamse con flict op te lossen slaagde uit eindelijk hoofdredacteur Krul van Het Vrije Volk erin de partijen tot elkaar te brengen. Daarbij speelde een belangrijke rol dat de bijdra ge van het Algemeen Werk loosheidsfonds aan de haven- pool SHB door minister De Koning van sociale zaken per 1 juli verminderd zou worden. DEN HAAG Nederlanders zijn de grootste .sinaasappeleters ter wereld. In 1986 slikten we in de vorm van schijfjes of als sap per persoon 19,1 kilo door, aldus de heer J. Montel, landbouwspecialist van de Ameri kaanse ambassade. Montel is vol goede hoop voor de toekomst, aangezien het consumptie- cijfer alleen nog maar toeneemt. Mede daar om heeft hij in een brief aan zijn superieuren in Washington geschreven dat er een weg open ligt voor sinaasappelhandelaren die via scherpe prijzen een groter deel van markt willen veroveren. HOORN Onder de be volking van Hoorn en omgeving is onrust ont staan over een zeldzame vorm van besmettelijke bloedvergiftiging die binnen vier weken tijd aan twee meisjes het le ven heeft gekost. De meisjes, zestien en acht tien jaar oud, overleden tien uur nadat ze in het Westfries Gasthuis in Hoorn waren opgeno men. Via dit ziekenhuis zijn alle huisartsen in de regio op de hoogte gesteld van de sterf gevallen, die het gevolg zijn van besmetting met het „me- nigococ"-bacterie, waar met name jongeren tussen twaalf en twintig jaar gevoelig voor zijn. Veel mensen bellen on gerust naar hun arts, omdat de eerste verschijnselen van deze bloedvergiftiging lijken op die van verkoudheid en griep. Maar na korte tijd treedt hoge koorts op en krijgt de patiënt onderhuidse bloedingen, die zeer snel gro ter worden, waarna hij over lijdt. Volgens dr. C. Walig, bacte rioloog van het Westfries Gasthuis, lopen „flinke" jon geren, die niet direct naar de dokter stappen als er iets aan de hand is, relatief het mees te risico. „De ziekte is zo slo pend in zo korte tijd, het loopt gewoon tussen je vin gers door. Je moet er direct bij zijn. Maar er is echt geen reden om bang te zijn, er is geen sprake van een epide mie. Veel mensen dragen het bacterie bij zich zonder ziek te worden, want elk mens heeft er normaal gesproken voldoende anti-stoffen tegen. Maar deze twee meisjes wa ren er uitzonderlijk gevoelig voor. Ik weet ook niet waar om, het komt uiterst spora disch voor dat mensen aan deze bloedvergiftiging over lijden". De Russische partijkrant Pravda de rede van gisteren van de Duitse presi- Richard von Weizsacker, vandaag in ver vorm weergegeven. Von Weizsacker brengt een bezoek aan de Sovjet-Unie. De of samengevatte passages hadden be de emigratie van etnische Duitsers uit en de eenheid van Duitsland. Het blad Sovetskaja Koeltoera publiceerde een brief aan de Westduitse president, Estlandse geleerden vragen om de terug van archieven die tijdens de Duitse bezetting ontvreemd uit Tallinn. Deze documenten be- zich nu in een archief in Koblenz. 5: Von Weizsacker zoekt verzoening met (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een ambtelijke werkgroep op het ministerie van WVC is druk doende een compromis voor te bereiden, waarmee een einde moet komen aan de nu al een week durende impasse tussen de ziekenfondsen en de specialisten. Staatssecretaris Dees, die momenteel de Tour de France bezoekt, zal bij terug komst een bemiddelaar aanwijzen, die moet trachten de Landelijke Specialisten vereniging (LSV) en de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) weer om de tafel te krijgen. Tot op heden hebben de LSV en de VNZ geweigerd met elkaar te praten. De specialisten hebben hun contracten per 1 juli massaal opgezegd, met als gevolg dat de ziekenfondsen de specialistenrekeningen niet meer rechtstreeks betalen. Het Landelijk Patiënten/Consumenten Platform is vanwege deze patstelling in middels aan het onderzoeken of er een kort geding moet worden aangespannen. CHANDIGARH Zeker 40 mensen zijn gister avond in Punjab door ter roristische sikhs gedood en dertig zijn gewond. Acht sikhs overmeester den een autobus met hin doeïstische pelgrims, die op weg waren naar een heilige plaats aan de Gan ges. Zij dwongen de chauffeur in een veld te parkeren waarna zij het vuur openden op de in zittenden, zo wist het station All-India Radio te melden. De chauffeur, zelf een sikh, bleef ongedeerd, evenals ongeveer tien passagiers. Onder de do den bevinden zich veertien vrouwen en kinderen. Volgens de politie is het de meest bloe dige busaanslag in Punjab tot nog toe. De aanvallers zijn nog voortvluchtig; mogelijk is er één door de politie gedood. De autoriteiten in New Delhi hebben vandaag alle openbare bijeenkomsten verboden en verder zijn blokkades opge richt en andere veiligheids maatregelen om te voorkomen dat de hindoebevolking zich met geweld tegen de sikhs keert. Dat gebeurde ook na eerdere aanslagen, onder meer in november toen 24 hindoeïs tische buspassagiers werden gedood door sikhs. Tot nog toe zijn 494 mensen om het leven gekomen bij sikh-aanslagen. In Rusland waait, sinds Gorbatsjov daar aan het roer staat, een heel andere wind. Dat merken we aan allerlei hervormingen, die inmiddels al zijn of elk moment nog kunnen worden doorgevoerd. Nu is er weer een partijleider ontslagen wegens het af luisteren van de telefoon, een bezigheid, die in de Sovjet-Unie - als we de verhalen, die daarover de ronde deden mogen geloven - tot voor kort zo'n beetje aan de orde van de dag is geweest De af luisteraar is nu zelfs uit de communistische partij gezet. Wilt n de ontwikkelingen in de Sovjet-Unie, en niet alleen dédr, op de voet blijven volgen, lees dan de Leidse Courant: zwart op wit U kunt toch niet Alles via de radio en televisie blijven afluiste ren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na vele mislukte pogingen, komt er nu waar schijnlijk toch een wettelijke re geling voor het ouderschapsver lof. De ministerraad is gisteren akkoord gegaan met het voorstel van minister De Koning van so ciale zaken, om in Nederland werkzame werknemers de mo gelijkheid te bieden gedurende maximaal een half jaar in deel tijd (20 uur per week) te werken. Het wetsvoorstel zal voor advies naar de Raad van State worden gezonden. Het wetsvoorstel beoogt de ouders meer mogelijkheden te bieden voor het combineren van ouderschapsta- ken en betaalde arbeid. Het ouderschapsverlof kan worden opgenomen, zolang zijn of haar kind nog geen vier jaar is. Voorwaarde voor het opnemen van dit onbetaal de deeltijdverlof is, dat de werkne mer tenminste één jaar in dienst van de werkgever is. Ouders kun nen zelf bepalen of en wanneer zij in de periode van vier jaar ouder schapsverlof opnemen: tegelijkertijd of na elkaar. Het kabinetsvoornemen is bij de werkgevers in slechte aarde geval len. Volgens de VNO-woord voerder zal de uitwerking in de praktijk ze ker voor problemen zorgen. „Wij hebben ons altijd op het standpunt gesteld dat zoiets, als er al behoefte aan is, niet bij wet maar per cao of per onderneming geregeld moet worden", aldus VNO-woord voerder Wouters. Het VNO betreurt het dan ook dat het kabinet heeft gekozen voor een algemene regeling. Indiase politiemannen controleren in een bus de bezittingen van een sikh tijdens de jacht op sikh terroristen, die gisteren een bloedbad aanrichtten in een bus met pelgrims. FOTO: AP De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 1