Uniek concert Dutch Swing College Band en Vox Laeta W JOUR NAAL Gezellig kletsen met je maat, dan hou je wel vol CaidócSoutmit dagpuzzel DIRECTEUR MARIËNHAVEN STAPT OP Veertigste Laura trekt een record aantal deelnemers LEIDEN OMGEVING dienstverlening Aqua Art in Noordwijk IN KADER ACTIE HELP POLIO DE WERELD UIT Bromfietser aangereden DINSDAG 7IULI1987 PAGINAÏÏ Griekse gehaktballetjes met knoflooksaus, sla en aardappelen - chocolade- havermoutvla Voor tweeuitje ot sjalot, 5 g margarine, 1 sneetje brood, 200 g gehakt, zout, peper, 1 theelepel azijn, pe terselie, oregano, munt, 30 g margarine of 2 lepels olijfolie, 1 teentje knof look, 10 g bloem, 2 dl wa ter, 1 bouillonblokje sla, 2 lepels azijn, zout, pe per, suiker, mosterd, 1 le pel olie, peterselie, dille, 1 ei; V» tot 1 kg aardappelen; 'A liter melk, 40 g haver mout, 10 g cacao, 45 g sui ker. Fruit de kleingesneden ui ot sjalot lichtbruin in de eerste portie margarine. Week het brood tien minuten in ruim water, druk het daarna zo droog mogelijk en maak het fijn. Kneed brood, ui, gehakt, zout, peper, azijn en fijnge knipte kruiden tot een sa menhangend geheel en vorm er met vochtig gemaakte handen per persoon vier gladde balletjes van. Leg het vlees ten minste een uur koel weg en bak het dan in de margarine of olijfolie (de laatste is wel zo Grieks) in tien minuten bruin en gaar. Leg de gehaktballetjes op een warm bord en fruit in het overgebleven vet de ge perste knoflook lichtbruin. Roer de bloem door het mengsel en verdun de massa met het water. Voeg het bouillonblokje toe en laat de saus nog drie minuten trek ken. Maak haar op smaak af met zout, peper en iets azijn. Maak de sla eens aan met een sausje dat gemaakt is van wijnazijn en olijfolie; de groente krijgt dan een 'zui delijke' smaak. Gebruik zo veel mogelijk verse kruiden, ook voor de gehaktballetjes. (Sommige kruiden zijn volop vers te koop, andere niet en die moeten dan maar uit een potje komen; zelf kweken in tuin of op het balkon is niet moeilijk!) Laat de havermout drie mi nuten koken in de helft van de melk. Meng cacao, suiker en weinig koude melk, voeg de hete havermoutvla toe en vervolgens de rest van de koude melk. Laat de vla on der af en toe roeren afkoe len. JEANNE APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken in de re gio Leiden worden tot vrijdag 10 juli waargenomen door apotheek Zuid- West in Leiden en apotheek Linnaeus in Leiden. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevaliendienst elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woens dag 13.00 u. (Diaconessenhuis polikli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- huis). ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketel boeier- steeg 10. Ma. t/m vr. telefonisch be reikbaar van 10.00 tot 16.00 via 071- 120903. Spreekuur ma. 13.00-15.00 en do. 18.80-20.30. LEID SE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau. Ketelboeters- steeg 10. tel. 130775: afdeling belas tingen: alleen op afspraak, klachten bureau: di. en do. 18.30-20.30, afde ling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30. afdeling vrouw: vr 10-12. S.O.S.-DIENST Telefonische hulp dienst. tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Vertrouwelijk. Dag en nacht be reikbaar. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 vrucht; 8 muzieknoot: 9 bijbelse naam: 10 tegenover (afk.); 11 houthakkersbijl: 13 omslag voor papieren; 14 rivier in de provincie Antwerpen; 16 overwinning; 17 voch tig aanvoelend; 18 opnieuw; 19 deel v.e. woonhuis; 20 Turkse brandewijn; 22 plantesoort; 25 stekelhuidig dier; 26 larve van de grauwe vleesvlieg; 27 mannetjesbij; 29 mondopening; 30. eerstvolgende (afk.); 31 speeltuin- toestel; 33 persoonlijk vnw34 lid v.e toneelvereniging van amateurs. Verticaal: 1 rijzig. 2 samenstel van katrollen; 3 muzieknoot; 4 zangstem; 5 wiskundig getal; 6 verdieping; 7 lang en smal kleed; 12 beklagens waardig persoon. 13 vis; 15 glazuur op de tanden; 16 groep samenvlie- gende bijen; 20 exploitant van sche pen; 21 sierplant; 23 rivier in Italië: 24 specerij; 26 aanmatigende hoiuding; 31 persoonlijk vnw.; 32 kledingstuk v.e. monnik OPLOSSING "fid ZZ IE 02 :jeded tz :e6ipv E2 :a*BÖe 12 •■»®P -8J 02 :ujjsmz 9i :|ieiua si ^eejeeui Cl :ja>i>feis zi 'jedoi :a6e»a 9 fid s -MB k :oj e 'l®481 2 'MUB|S 1 :r**9?W*A jaitluapej tr£ -a6 :diM IC -. A 3 0£ Uiu 62 ^P LZ -apuuj 92 :|eöe §2 :deej ZZ 'W 02 '.jewei 61 81 Zi 91 '-313N tl El ll o i 01 -93 6 *1 8 't»ddBjejs 1 :je*>uozuoH NOORDWIJK Aqua Art: dat is de titel waaronder op 11 en 12 juli in Huis ter Duin in Noordwijk een grote kunstma nifestatie plaats heeft. De Leidse kunstenares Renée de Lint is de initiatiefneemster. Zij gaat in het speciaal leeggemaakt zwembad van Huis ter Duin een kunstwerk neerzetten. Door langzaam weer water in het zwembad toe te laten zal het ob ject gedeeltelijk in beweging komen en van vorm verande ren. Rond de zwembadkunst is ook een expositie ingericht van schilderijen, litho's en objecten. Hiervoor stellen vijftien kunstenaars werk beschikbaar onder wie Foekje Hoekstra, Marijke Verhoef en Lili Bossen. Tijdens de opening is er poë zie van Elly de Waard om 21.30 uur en Kristian Kanstadt om 22.30 uur. Geert Jan de Groot geeft een performance. Expe rimentede muziek wordt gemaakt door Atalanta, Erik de Waard, Aart Blok en B Purple. De toegang tot de kunstmani festatie is gratis. Op beide dagen kan men terecht in Huis ter Duin aan de Koningin Astrid Boulevard 5 in Noordwijk tus sen 20.30 en 23.30 uur. WARMOND „Mariënhaven/Mariën- weide en Mariëngaerde zijn weer op de goede weg", dat constateerde J.K. Overhorst, plaatsvervangend directeur, gistermiddag tijdens een persconferen tie. Deze werd gehouden naar aanlei ding van zijn naderend afscheid als plaatsvervangend directeur van het verpleeghuis en kloosterbejaardenoord in Warmond op 31 juli. Indertijd werd hij aangesteld als tijdelijk vervanger van de in juni vorig jaar geschorste al gemeen directeur J.H.A. Roovers. Deze werd door het bestuur geschorst, omdat de al lange tijd verslechterde vertrou wensrelatie tussen Roovers, het bestuur en het personeel een goed functioneren van de directeur niet mogelijk zou ma ken. Toen Overhorst zijn taak tijdelijk overnam, bleken er enorme achterstan den te zijn opgelopen en drastische wij zigingen waren noodzakelijk. Nu staat alles binnen de organisatie weer gro tendeels op een rij, zo werd gisteren ge meld. „Er is in korte tijd een enorm be drag bezuinigd. Wij zijn blij dat daarbij geen ontslagen hoefden te vallen en dat de zorg voor de bewoners niet is aange tast". Ook de sfeer in de tehuizen is volgens Overhorst veranderd. „Men is veel vrijer geworden in het afgelopen jaar. Zowel net personeel als de bewo ners durven weer te zeggen wat hun mening is en dat is ook goed zonder de verantwoordelijkheid van de betrokke nen aan te tasten". Overigens is nog niet alles helemaal ge regeld bij de Mariens. Er komt nog een statutaire wijziging van het bestuur. Nu worden de drie huizen door een be stuur geleid. Door wijzigingen in de re gelgeving van het rijk en vanwege het gegeven dat een verzorgingshuis door een andere instantie wordt gesubsi dieerd dan een verpleeghuis is het noodzakelijk om gescheiden besturen te hebben voor het verpleeghuis en de kloosterbejaardennoorden. Het ministe rie van WVC stelde onlangs als regel dat de congregaties die bewoners in het kloosterbejaardenoord hebben, verant woordelijk zijn voor het opvullen van leeggekomen plaatsen in het klooster bejaardenoord. Die plaatsen worden overigens ook door een indicatiecom missie ingevuld maar wel voor verant woordelijkheid van de betreffende cod gregatie. Dat maakte dat een al lang] gekoesterde wens van de congregate om ook bestuursverantwoordelijkhd te dragen, werd geactiveerd. Door a vorming van twee besturen zal het r gelijk worden om de congregaties te trekken bij het besturen van het kltx terbejaardenoord. ALKEMADE De ge mengde zangvereniging Vox Laeta wil op 16 okto ber een concert geven met Peter Schilperoort en zijn beroemde Dutch Swing College Band. Gestreefd wordt naar een gezamen lijk optreden, maar of dat lukt is nog niet zeker. Wel zijn zowel koor als band gecontracteerd voor de 16e oktober. Het muzikale evenement heeft plaats in sporthal De Tweesprong in Roelofarendsveen in het kader van de actie „Polio de wereld uit". Deze actie is een initiatief van Rotary International. De voorzitter van de plaatselij ke Rotary-afdeling, de heer P. Nieuwkoop, vertelt dat het project „Polio de wereld uit" het Nederlandse aandeel is in de wereldwijde Rotary Inter national-actie, genaamd „Polio Plus". Deze actie heeft tot doel om de gehele aardbol binnen vijf jaar vrij van polio te ma ken. Medewerking verlenen de Wereldgezondheidsorgani satie (WHO) en het Kinder fonds van de Verenigde Na ties, (Unicef). Mondiaal wil Rotary International 120 mil joen dollar voor dit doel verga ren. De Nederlandse afdeling neemt de polio-prohlematiek in Indonesië onder haar hoe de. De Rotaryclub Roelofa rendsveen zal 30.000 gulden inzamelen. Althans, dat heb ben de 29 leden zich voorgeno men. Zij hebben een stichting met een ideëel doel gevormd onder de naam „Polio de we reld uit, Roelofarendsveen". Dienstbaar De actie is een logisch gevolg van de doelstelling van Rota- ryclubs, namelijk dienstbaar heid aan de gemeenschap en het op hoger niveau brengen van de ethiek in de beroepss feer. De Rotaryclubs in Neder land bloeien als nooit tevoren. Alleen al in Nederland zijn momenteel 340 clubs met in totaal 15.000 leden. Over de gehele wereld ligt het ledenbe stand rond de één miljoen. Ro tary International is in het jaar 2005 een eeuw oud. Op dat moment moet haar thans ge stelde doel, polio de wereld uit, zijn verwezenlijkt. Een van de leden van de Rota ryclub Roelofarendsveen, waaronder ook Hoogmade valt, is de gepensioneerde kin derarts S. Bos. Hij is polio commissaris. Hij kent namelijk als geen ander de polioproble- matiek van nabij. Ten tijde van de polio-epidemie in Ne derland (1955-1956) was hij er door ziin werk als kinderarts in Leidse ziekenhuizen nauw bij betrokken. Hij laat weten dat meestal jonge kinderen door het polio-virus worden getroffen. „Het begint met een griepachtig beeld van koorts, hoofdpijn en braken, maar al lengs worden de klachten ern stiger om uit te monden in verlammingen. Soms worden ook de spieren tussen de rib ben en het middenrif aange tast, dan is zelfs beademing noodzakelijk". Dokter Bos herinnert zich de ellende van die epidemie nog goed. „Het trof gewoon gezon de kinderen. Je schrok echt als ze weer met een kind aan kwamen, dat de ene dag nog gewoon gezond was en de an dere dag beademd moest wor den. Die kinderen werden veroordeeld om levenslang in valide te blijven". Aan het ein de van de epidemie in 1956 was er in de Verenigde Staten een vaccin ontwikkeld. Dokter Bos kon via familieleden in de Verenigde Staten snel aan het vaccin komen, maar na een jaar was het algemeen ver krijgbaar. Polio komt nu in Nederland haast niet meer voor, omdat alle kinderen te gen de ziekte worden ingeënt. De enige die nog risico lopen polio te krijgen zijn de princi piële niet-inenters en aie zijn er ook steeds minder. Nooit De voormalige kinderarts be nadrukt dat polio in tegenstel ling tot de slogan, nooit echt de wereld uit zal zijn, omdat het virus, altijd op de loer ligt. „Als je met inenten stopt, zal de ziekte, in tegenstelling tot bijvoorbeeld pokken, direkt weer de kop op steken. Polio heeft nu halt gehouden op de grens van de rijke en arme landen". Toch gaan Derde We reldlanden momenteel meer en meer inzien dat zij priori teit moeten geven aan de be strijding van infectieziekten. Ook de Indonesische overheid heeft officieel toegezegd alle kinderen te zullen gaan inen ten tegen onder meer polio. Zij zijn hiertoe in staat zodra de huidige achterstand in inen tingen is ingelopen. Rotary Nederland heeft zich nu voor genomen om het inlopen van de achterstand in inentingen in Indonesië te bekostigen met vijftien miljoen gulden. Dokter Bos: „Het is een nobel streven, ik hoop van harte dat het slaagt". De public relations van de Alkemadese actie is in handen van de heer P. Volle- ring: „Wij hopen dat de inwo ners van alle dorpen (Alkema de), meewerken. Peter Schil peroort (inwoner van de Kaag) en Vox Laeta verlenen gratis hun medewerking aan het grote muzikale evenement in de Sporthal op 16 oktober aan staande. De kosten worden be streden met behulp van son- sorgelden. Dus honderd pro cent van de entreegelden komt ten goede aan het poliopro ject." Peter Schilperoort en dirigent Jan van der Meer (rechts) van Vox Laeta bij de Kaag. FOTO: WIM VAN NOORT Tal van vaardige handen zorgen er In de vakantiemaanden voor dat de paprika's van Ida Vol- water geschoond naar de fabrieken gaan. 99 991 „Hup, de paprika doormid den snijden, de kop en de kont eraf, klokhuis, schroei- plekje en zaadlijsten eruit en klaar is Kees". Voor zo'n der tig a veertig vrouwen in de schuur aan de Floraweg 16 van Ida Volwater-Heems- kerk (38) uit Roelofarends veen is dit in de maanden juni en juli dagelijks werk. Gewapend met rubber hand schoenen en een scherp aard appelschilmesje vallen de blozende rode groenten stuk voor stuk geschoond in de gereedstaande kisten. „Ik begon eerst alleen voor het bedrijf van mijn echtge noot groente te schonen, maar nu werk ik al voor vijf tien zestien bedrijven van fabrikanten van tafelzuren tot een schaslick-fabriek", vertelt de ondernemende Ida die van oorsprong uit Oud Ade komt. „Een gat in de markt", vertelt Ida dan ook niet zonder trots. „Je kunt het schonen ook direct bij de veiling laten doen, maar dat is erg duur. Bovendien hou je minder gewicht over. Dat scheelt je al gauw vele ki lo's". Zomerbodes 's Morgens voor dag en dauw gaat Ida al naar de veilingen Westland Noord en Bleiswijk om de nodige groenten in te kopen. Komkommers, augur ken, paprika's en andere „zo merbodes" vliegen dan enke le uren later met tientallen door de handen van tal van vaardige vakantiehulpen om later in de fabrieken tot kant Bijdrage: Jeannette Schreuder Foto: Wim van Noort en klaar voedsel te worden verwerkt. „Hartstikke gezellig om met z'n allen aan de paprika's te werken", vindt één van de vrouwen enthousiast. „Gezel lig met een muziekje aan en lekker kletsen met je maat. Zo hou je het wel een tijdje vol". Ida Volwater zegt het liefst met vrouwen te werken. „Die zijn veel preciezer. Mannen kunnen nog geen aardappelmesje in hun han den houden. Bovendien zijn ze veel gemakkelijker. Als de paprika doormidden is, vin den ze het al goed genoeg. Ze laten het schroeiplekje meestal gewoon zitten Hoewel het op het moment hoogseizoen is wat betreft de aanvoer van paprika's, heeft het natte voorjaar ervoor ge zorgd dat er minder dan an ders van de veiling af komt „Het is dit jaar een beetje een raar seizoen. De afgelopen weken was er soms gewoon geen werk. Op was op. Maar nu de zon zich weer laat zien, trekt de aanvoer ook weer aanweet Ida. Zomerse tem peraturen zorgen er echter ook voor dat de vakantiek rachten massaal naar zee en strand trekken. „Dan is het soms hier helemaal leeg. De meisjes werken op stuksloon; voor elke vijf kisten krijgen ze een muntje dat vijf gulden waard is. Net als bij bollen pellen. Ze zijn dus verder vrij om te komen en te gaan Ijsje Een kist bevat ongeveer tien kilo. Per dag krijgen de „meisjes van Ida" zo'n vijf honderd kisten te verwer ken. „Maar als we echt op g volle toeren draaien, dan krijgen we er wel 1200 kisten door. Dan werken we na tuurlijk wel met veel meer mensen Zomerse dagen met ideaal strandweer zijn dan funest et voor Ida. „Dan kun je alle hulp goed gebruiken. Dan probeer ik j" de meisjes met de belofte van een ijsje over te halen om te blijven", lacht Ida. e Meestal lukt dat haar wel. 1 „Het is gewoon heel erg ge- h zellig werken bij haar ge- w ven de vrouwen toe. „Door de leuke sfeer vergeet je ge woon dat je aan het werk bent. Alleen in het begin moetje even wennen aan het lange staan. En je handen gaan zeer doen van het snij den. Maar dat is gauw genoeg over". Aan het eind van de zomer organiseert Ida Volwater al tijd een grote kaart- en sjoel dag voor de vlijtige schilsters. „we zetten dan een hoop sjoelbakken op pallets en gaan met z'n allen kaarten om het eind van het seizoen te vieren", vertelt Ida. „Dat is altijd een groots feest en een waardige afsluiting". Samenzang Het Noordwijks Ouderen- toegang is gratis. Zomera vondzang In de Oude Kerk aan de Boulevard in Katwijk vindt op woensdag een zomera vondzang plaats. Aanvang 20.00 uur. Medewerking wordt verleend door het Evangelisatiekoor onder lei ding van Jan Boonekamp. De samenzang wordt begeleid door de vaste organist A. Klok. Toegang is vrij. koor Zang en Vriendschap zingt woensdag in de Oude Zeekerk in de Hoofdstraat Swingavond van Noordwijk. Deze twee de samenzangavond begint om half negen. De samen zang wordt begeleid door Teke Bijlsma uit Haarlem. Dominee D. Keuning gaat voor in de samenzang. De In de recreatiezaal van psy chiatrisch ziekenhuis Ende geest in Oegstgeest vindt woensdagavond een swinga vond plaats. Popworkshop Te Gek verleent medewerking. De swingavond begint om acht uur, de toegang is gratis NOORDWIJKERHOUT Een 17-jarige Noordwijker is gister middag om half zes aangereden op de Schulpweg in Noordwij- kerhout. De jongen reed over het fietspad langs de Schulpweg. Een auto, bestuurd door een 21-jarige Leidse vrouw, reed even eens over de Schulpweg richting Noordwijk. Ze wilde linksaf een inrit ingaan. Daarvoor moest ze het fietspad kruisen. De au tomobiliste zag hierbij de bromfietser over het hoofd. De Noord wijker werd met een gebroken bovenbeen en ribben naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de veertig ste keer is gisteravond de Laura, de fietsvierdaagse van Alphen, van start ge gaan. Omdat het een jubi leum was, gebeurde die opening op feestelijke wij ze. Een grote groep van genodigden fietste vanaf het oude raadhuis in het Burgemeester Visserpark, via het ziekenhuis Rij noord naar het Lauraplein waar burgemeester M. Paats en Lauravoorzitter Vol werk de officiële ope ning verrichten. De genodigden fietsten allen aal op witte fietsen, die de ANWB ter beschikking had gesteld. Het fietsende gezel schap werd voorafgegaan door het enige Nederlandse fietsende muziekkorps uit het Groningse Opende. In de stoet reden ook veel ploegen mee, gekleed in hun vrolijke shirts. Bij het Lauraplein konden alle genodigden een speciale Lauras tempel krij gen die werd uitgedeeld door de twee bestuursleden van Burgemeester M. Paats gaf het officiële startsein voor de veertigste Laura fietsvierdaagse. i VAr het eerste uur, de heren P. inschrijvingen had men al Groenhart en P. Koren. Het 1191 fietsers genoteerd ter- ziet er naar uit dat deze wijl er maandagmiddag nog veertigste Laura een record eens 179 bij kwamen. Ver- Laura zal worden. Aan voor- wacht werd dat er vanmor- FOTO: WIM VAN NOORT gen bij de start nog een groot aantal fietsers bij is geko men, zodat het record aantkl van 1472 deelnemers in 1982 gebroken zal worden. Het mooie weer is daar debet aaa maar ook het feit dat mei een nieuwe afstand erbi heeft Tot dit jaar kan mei slechts kiezen tussen 100 0 150 kilometer fietsen pc dag. Ter ere van het jubile um is er nu een route over fl kilometer per dag uitgezet Daar waren maandag ruim 300 liefhebbers voor. Beginnen, volharden en vol brengen is veertig jaar lan| het motto van dit fietsevene ment geweest. Vier dagei lang hebben al veertig jaai duizenden fietsers de route gereden die voerden in A richting van Leiden, Utrecht Rotterdam en Amsterdam Samen met Alphen vormen de beginletters de naam Lau ra. Vanmorgen is de eerst! rit gestart Als van oud voerde de route naar de kust via Lisse, de Keukenhof en Noord wijkerhout. De rest van de week is hel ook feest rondom de 40-jari- ge Laura met morgen eet grote picknick, open hui met sjoelen en kaarten, fees in Avifauna met Anita Meij er en de intocht op vrijdag.

Leidse Courant | 1987 | | pagina 10